BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 4 Juli 1938 iiife* Aspirin De strijd in Spanje LEER- EN VAC ANTIEKAMPEN CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Een serie prettige dagen. Zaterdagmiddag arriveerden aan den Lage Rijndijk 40 stadgenooten, die evenals verleden jaar gebruik hadden gemaakt van de door het Chr. Nat. Vakverbond in sa menwerking met de Besturenbonden geor ganiseerde leer. en vacantiekampen. Was dit verleden jaar Rockanje, nu had men Bussum aangewezen als kampeer plaats. De ligging van het kamp. omgeven door bosch en hei; een kampleider (de se cretaris van den Grafischen Bond de heer A. S Boone) die ook voor zulk werk een talentvolle kracht is; een kok, die zijn vak verstaat en het groot aantal deelnemende Leldenaars die in uitstekende stemming waren: ziedaar eenige mooie lactoren! Excursies werden gemaakt, o.a. naar de Groote of St. Janskerk te Naarden. waar van de prachtige, oude plafondbeschilderin gen. voorstellende de hoofdfiguren uit het Oude en Nieuwe Testament, kennis werd genomeh. Voorts werd hier bezichtigd het raadhuis en het schitterende Comenius-Mausoleum. Dan volgde een bezoek aan den 35 M. hoogen watertoren te Bussum. waar men vanaf het dak een schitterend uitzicht had. o.a. op het op 25 K M. afstand liggende Amsterdam. Het paleis te Soest-dijk werd eveneens in oogenschouw genomen, alsmede de door de jongens gebouwde en in de hei gelegen groote schaapskool met woonhuis, waarom heen weiden zijn aangelegd. Dinsdagavond hield ds. Hobo Hongaarsch predikant, een lezing met lichtbeelden over zijn land. Woensdagavond volgde bezoek aan het Sportpark te Bussum, waar ter ge legenheid van den verjaardag van Prins Bernhard festiviteiten werden gehouden Donderdag werd een zeer mooie film avond aangeboden door den Fabrieks- en Transp.arb. Bond. Vrijdagavond was er sluitings. of z.g. „bonte-avond". De hiervoor aangewezen commissie wist na één dag van voorbereiding een ieuk pro gramma uit te voeren, dat dank zij de Lel- denaren Jansen en van der Velden zeer in den smaak viel. Dat er voorts gevoetbald werd. spreekt vanzelf; tijdens een origineelen wedstrijd wonnen de Leidenaren met 65. Er werd gezwommen in de ..Overdekte". Rest nog te vermelden, dat er drie lezin gen werden gehouden over Mussolini door den heer G. Hordijkr voorz. van den Me- taalarb.bond en van den L. C. B. te Lei den; over Marx door den heer L. Vermeu len, hoofdbest. van den Bond van Belas tingambtenaren; over ds. Niemoeller door den heer A. Stapelkamp, voorz. van het C N. V. Geen wonder dat onze stadgenooten, ondanks het feit, dat het weer verre van ideaal was. in dankbare stemming voor al liet genotene afscheid namen. TABLETTEN reeds gedurende meer dan 40 jaar het onveranderd betrouw- [BAYER) bare en bovenal uitstekende mid del tegen elke verkoudheid zi|n. 3916 ungèz Med.) Cosman Mendes da Costa. Het totaalbe drag der uitgaven was f. 27.143; het was bijna f. 800 lager clan het totaal van 1938 cn het bleef ongeveer f. 750.onder do raming voor 1937 De Inkomsten vloeiden ruimer dan in 1936. Zij bedroegen f. 27.599. waardoor de raming ervan met ruim f. 8400 werd overschreden en er een exploitatie overschot was van f. 457. Vooraf aan giften kwamen er zeer belangrijke bedragen bin nen: in totaal f. 8200. Het saldo der kaoi- taalrekenlng was op 31 Dec, 1937 f. 83.190; behalve met het bovengenoemde voordee- lig exploitatiesaldo ad f457.—. steeg het vermogen in het verslagjaar met een legaat van f. 500.en met een legaat van f. 3000; de totale kaoitaalsvermeerdering bedroeg I. 3997. Daarnaast steeg het bezit in blooten eigendom met f. 7400.—. en f. 1640. belegd in effecten en onder beheer van bewind voerders. zoodat het totaal bezit, belast met vruchtgebruik ten bate van anderen op 31 Dec 1937 bedroeg f. 35.000— in ef fecten. 1/S deel van een onroerend goea te Hillegom en 1/3 deel van een hypotheek ad vijf mille. Terrein, gebouw en inventa ris staan geboekt voor f. 1.er drukken geenerlei lasten op. Het verslag wijst er tenslotte op, dat hoe wel het jaar 1937 niet ongunstig moet ge noemd worden, er ln werkelijkheid toch geen verbetering in de financieele omsian- digheden ls gekomen. Wel Is het kapitaal iets toegenomen, maar de rentedaling ls zóó groot, dat de winst teniet wordt ge daan. Nog steeds verminderen de contri- yjlWes, terwijl ook de verpleeggelden zijn ■Jfdaald. De hoop wordt uitgesproken, dat de propaganda veel krachtiger dan tot he den het geval was. zal worden gesteund. Beide verslagen werden goedgekeurd mul dankbetuiging aan de samenstellers. Tot bestuursleden werden herkozen: de voorzitter, prof. dr. J. L. Palaehe en de da mes R. HischlerDreyfus en B. Vies— Marx I1ET CENTRAAL ISRAÏUETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van prof. dr. J. L. Palaehe ls gistermiddag in het gesticht de jaarlijksche ledenvergadering gehouden van het Centraal Israëlietiach Wees- en Doorgangshuis alhier. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede. dat de secretaris der vereenl- glng, de heer L. Levlsson, wegens persoon lijke redenen ontslag als secretaris en als regent heeft genomen. Spr. schetste ver volgens de groote verdienste, welke de heer Levisson zich in een reeks van jaren voor het Weeshuis verworven heeft en deelde tenslotte mede, dat de heer Levisson zich bereid heeft verklaard zijn veel omvatten de functie te blijven vervullen, tot dat een opvolger zal zijn gevonden. Hierna bracht de heer Levisson het jaar verslag over 1937 uit. Hieraan is het vol gende ontleend: Wanneer het financieel eindresultaat niet gl te teleurstellend ls - wanneer ik in dit verslag met vreugde mag eonstateeren. dat het nadeelig saldo der exploitatierekening verre is gebleven onder het geraamde te kort dan is dit te danken aan de belang stelling van velen voor het werk onzer ver- eenlging. aan hun liefde voor de onver zorgde Joodsche kinderen, die in het Leid- sche weeshuis liefdevolle en verstandige materieele en geestelijke verzorging vin den. Spr. bracht allen dank, die tot dit re sultaat hebben bijgedragen. Spr. bracht hulde aan twee bestuursleden, die in het verslagjaar ontslag namen. nl. aan mevr. H. Kaufmann—Ettllnger en aan den heer André Hertzberger. Uitvoerig somde spr. de verdiensten, vooral van laatstgenoemde, op. in het bijzonder hetgeen hij heeft ge daan om tot den bouw van het nieuwe ge sticht te komen en als voorzitter van de Nazorg-Commissie. Bij de propaganda werd in 1937 voor het eerst meerdere malen gebruik gemaakt var. de propaganda-film welke door den finan- cieelen steun van enkele bestuursleden, kon wo-den vervaardigd. Het resultaat hiervan was niet onbevredigend. Onze vereeniging hielp zooveel het in haar macht lag mede om het leed van uit het buitenland hierheen gekomen kinderen te verzachten. Wij werkten daarvoor sa men met de daartoe ingestelde instanties. Vervolgens werden woorden van dank ge sproken aan het adres van dr. Winkler voor verleende medische en tot den heer Bollin voor verleende tandheelkundige hulp Aanvang 1937 werden in onze instelling verpleegd 17 meisjes en 27 jongens; in den looo van het Jaar verlieten 7 meisjes en 2 jongens de instelling; opgenomen wer den 5 m-'sjes en 4 jongens; np 1 Jan. 1938 tas het aantal verpleegden 44, hiervan 15 meisjes en 29 jongens, afkomstig uit: Am sterdam 21. Rotterdam 6, den Haag 6, Lei den 1, Haarlem 1. Groningen 2, Denekamp. Lisse, Zaandam. Den Ham en Antwerpen elk 1. Ook in het afgeloopen jaar moest worden geconstateerd, dat de zeer sterke bizettinzen der klassen van de O. L. S. en snd=re oorzaken, een ongunstigen invlo'-d t-adden oo het ontw'kkelingspeil der kin deren. Ook in 1937 was de samenwerking met de andere Joodsche instellingen var. kinderverzorging zeer aangenaam. Het financieel verslag werd uitgebracht door de penningmeesteresse, mevr. R. S. FEEST IN DE PAROCHIEKERK VAN O. L. VR, HEMELVAART EN ST. JOSEPH. Geschenk der Parochianen. Gisteren ls in de Kerk van O. L. Vr. Kemelvaart en St. Joseph aan den Heeren singel op plechtige wijze het 12Vt-jarig bestaansfeest der parochie gevierd. 's Morgens droeg de pastoor der parochie, deken A. Homulle een plechtige Hoogmis op, hierbij geassisteerd door de kapelaans P. M. Verhoofstad en J. Lansbergen. Het Zangkoor zong met het knapenkoor de zesstemmige Missie Sanctus Alphonsus Van Hubert Cuypers onder 'leiding van kapelaan E. A. M, Paap; na den H. Mis werd het „Jubilate Deo" van Orlando dl Lasso uitgevoerd. 's Avonds werd door den deken een plechtig Lof gecelebreerd Tijdens dit Lof vond de aanbieding plaats van de feest gave der parochianen, nl. een nieuwen preekstoel. Kapelaan Verhoofstad deed zulks met vreugde en dankbaarheid, omdat hij in staat is geweest te kunnen eonstateeren. dat allen met liefde aan dit stoffelijk blijk van dankbaarheid hebben bijgedragen en zelfs de armsten onder de parochianen zijn offertje voor dat schoone doel niet heeft onthemden Na de wijding door deken Homulle be trad deze voor het eerst den preekstoel om met gevoelvolle woorden dank te brengen tot God op dezen jubeldag, en aan allen voor dit schoone bewijs van hartelijkheid en liefde tot God en Zijn huis. Spr. felici teerde ook de diverse leden van kerkelijke colleges die in het koper met-de kerk mede jubileeren. om vervolgens een uitlegging te geven van de bijbelserie tafereelen op de bronzen platen, rond den nieuwen preekstoel. Deze is waarlijk een sieraad ln de kerk. Uitgevoerd in mahoniehout zijn preek stoel en klankbord met bronzen verslering, geplaatst op een viertal zullen van natuur- ^Op de vijf bronzen platen zijn diverse afbeeldingen. De eerste bevat een kruis met in de 4 open vakken een boek De twee breede platen bevatten bijbelsche tafereelen: 1. de diaken Philippus en de Ethopiër; 2. de zending van den Profeet Isaias terwijl op de twee smallere platen, een bij die tafereelen passende tekst is aangebracht Spr. beëindigde zijn dankrede waarin hij dankbaar de vele en rijken genaden en zegeningen gedurende de afgeloopen 12'/: jaar schetste, met den vurlgen wensch. dat de feestgave nog tal van jaren zal spreken van dankbaarheid en liefde tot God. Met het „Te Deum' werd de plechtige en hartelijke viering besloten. Zaterdagmiddag te ongeveer half drse is de heer H. F., die op de Botermarkt wan delde. door een bakfiets aangereden. Hij weid daarbij zóódanig aan zijn beener. ver wond. dat hij niet meer loopen kon. Nadat hij bij de firma van Dam was binnenge dragen, werd de heer F. voor verdere ver pleging per auto naar zijn woning over gebracht. Voor het theorethlsch gedeelte van het examen voor de akte N VUI (Leerares Koken en Voedingsleer' slaagden de dames: D. v. d. Berg. H. M. v. Loon. G. M. J. Rozemeijer en J. P. Voorham, leerlingen der R K. Huishoudschool alhier In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 27 Juni'53: Dinsdag 8 Juni 53; Woensdag 29 Juni 52; Donder dag 30 Juni 51: Vrijdag 1 Juli 52; Zater dag 2 Juli 51 volw personen. Totaal 312 volw. personen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen. Ciano heeft Zaterdagmiddag een onder houd van ongeveer een half uur gehad met den Britschen ambassadeur, lord Perth. Men gelooft, dat dit onderhoud, dat op verzoek van den Italiaanschen minister is tot stand gekomen, betrekking heeft gehad op de Spaansche kwestie. Bonnet ontving den Britschen gezant te Parijs om hem op de hoogte te stellen van de overeenkomst met Turkije Krach tens deze overeenkomst zijn 2500 man Turksche troepen te Sandjak Alexan- drette binnengerukt. Tenslotte vertoeft de chef van het Ita- liaansche leger generaal Parianl te Berlijn. DUITSCHLAND. Maatregelen in Oostenrijk. Tegen spionnage. In overleg met Biirckel heeft Seyss- Inquart, de bestuurder van Oostenrijk, bepaald, dat alle commissarissen, die op het oogenblik aan het hoofd geplaatst zijn van particuliere ondernemingen, 1 Augustus hun functies moeten neerleg gen en voor 15 Aug. verantwoording moeten afleggen over hun werkzaam heid. Rafelsberger, staatscommissaris voor de particuliere ondernemingen, is er mee belast nieuwe commissarissen te benoemen van wie de bezoldiging door hem zal worden vastgesteld, cn waarbij rekening zal worden gehouden met het belang van de onderneming. Deze verordening van Seyss-Inquart, welke volgt op de radicale maatregelen door Bürckel genomen tegen een aantal com missarissen. lost een latente crisis, welke sedert den Anschluss bestond, op. Inder daad vond men reeds vier dagen na de aan sluiting aan het hoofd van alle particuliere Joodsche ondernemingen leden der natio- naal-socialistische partij als commissarissen, die zich als het ware zelf benoemd hadden en de bedrijfsvoering controleerden Dit stelsel, zooals het zich ontwikkeld had, gaf aanleiding tot zekere misstanden voort komende uit onkieschheid of onbekwaam heid van bepaalde commissarissen. Bürckel zelf had zich tegen dit stelsel uitgesproken toen hij het bij zijn komst te Weenen vond. Men mag aannemen, dat bovenstaande maatregelen het gevolg zijn van bepaalde klachten, welke tot hem zijn gericht. Te Berlijn is opnieuw een waarschuwing gepubliceerd tegen spionnage en herinnerd wordt, dat daarop de doodstraf staat. Dit, omdat verscheidene buiteniandsche agenten onder schuilnamen in de Duitsche dagbla den advertenties hebben, doen verschijnen, waarin Duitsche onderdanen uitgenoodigd worden zich in verbinding te stellen met personen, die in het buitenland verblijf hou den. ten behoeve van „technische mede werking aan neutrale tijdschriften". Het gaat hier. aldus schrijven de Duitsche bla den, om een poging, die ten doel heeft spion nen aan te werven voor rekening der Westersche mogendheden. FRANKRIJK. Chautemps en Dormoy houden redevoeringen. Na een banket, dat is aangeboden aan den oudonderstaatssecretaris Aubaud door diens politieke vrienden, heeft Chautemps een redevoering uitgesproken, waarin hij een beeld opriep van den politieken toe stand van Frankrijk. Hij zeide daarbij o.m.: „Tegenover de overheerschende dic taturen, die haar totalitaire leerstellin gen buiten haar grenzen trachten te verspreiden en wier buiteniandsche interventies een bedreiging vormen voor den vrede, is het essentieele pro bleem voor de democratie cr in gelegen de meerderheid te toonen der vrijelijk aanvaarde discipline boven de disci pline van den dwang". Voorts deed Chautemps een beroep op de eenheid aller Franschen en herinnerde hij er aan, dat de president de regeering ge plaatst heeft ln het teeken der nationale verdediging. In dit verband legde hij er den nadruk op, dat de landsverdediging niet alleen afhankelijk is van de militaire orga nisatie, maar tevens van den omvang der Fransche productie. Voortgaande gaf Chau temps een opsomming van de wetsdeereten. die ten doel hebben de bedrijvigheid van industrie en landbouw te doen opleven Spr besloot met een beroep op de natie deze wetsdeereten zonder dralen ten uitvoer te leggen in arbeid en eenheid. Te Remèremont sprak de socialistische oud-minister Dormoy. die zich wat den vrede betreft, ln gelijken zin uitliet. Alleen door collectieve veiligheid is z.i. het verove- rings-stelsel der dictatuurlanden te weer staan, zie ook Hitler's terugdeinzen in Tsje- cho-Slowakije, toen de groote democratieën samen gingen, In Spanje wenschte hij de overwinning van Barcelona. Tenslotte be leed hij zijn geloof in de eindoverwinning der democratlën, die den vrede kunnen reden bij het aannemen van een krach tige houding. ROEMENIË. Orthodox aartsbisschop In staat vau beschuldiging. De orthodoxe aartsbisschop van Kischi- nef, mgr. Gurie, is door de vereenigde se naten van het Opperste Gerechtshof in staat van beschuldiging gesteld, wegens het verduisteren van openbare gelden tn misbruik van zijn ambt. Het onderzoek heeft twee jaar geduurd en de aartsbis schop heeft reeds gerulmen tijd geleden verlof moeten nemen. ENGELAND. Chamberlain houdt vast aan zijn politiek. Minister-president Chamberlain heeft te Kettering (Northamptonshire! het woord gevoerd en bij die gelegenheid gezegd: „Ik acht het mijn eersten plicht, iedere zenuw in bedwang te houden, ten einde een her haling van den grooten oorlog in Europa te voorkomen en ik kan niet gelooven, dat iemand, die niet verblind is door partij vooroordeel, iemand, die er over nadenkt, wat een nieuwe oorlog zou beteekenen, het niet met mij eens zou zijn en wenschen, dat ik mijn pogingen zal voortzetten". Chamberlain vervolgde: Zeer zeker zijn wij er toen in geslaagd, onze vrijheid te behou den en indien onzs vrijheden opnieuw in gevaar zouden verkeeren en indien wij er zeker van zouden zijn, dat er geen andere weg zou openstaan om ze te behouden dan oorlog zouden wij opnieuw vechten (appl.l. Doch denkt voor het oogenblik eens, waar toe het gebruik van geweld ons heeft ge bracht, wat de kosten er van waren in bloed en lijden voor ons en vcor onze bondgenoo- ten en voor hen, die toen onze vijanden waren. Chamberlain betreurde den tegenwoor- dlgen toestand op de wereld. Wanneer hij de wereld rondkijkt, aldus verklaarde hij, ben ik ontzet over de vooruitzichten. Oorlog, gepaard gaande met verschrikke lijke barbaarschheden voor de burgerbevol kingen, woedt in China en in Spanje. Bijna iedere week liooren wü ge ruchten over oorlogen cn alle groote naties geven haar kostelijke spaargel den uit aan het uitdenken en vervaar digen van de meest efficiënte instru menten voor elkanders vernietiging. Ik vraag mij af. aldus Chamberlain, of de wereld ooit een dergelijk tooneel van menschclijke razernij en dwaas heid heeft aanschouwd. Ten aanzien van den Spaanschen burger, oorlog zeide Chamberlain o.m. dat het Brltsche plan inzake de terugtrekking van vrijwilligers uit Spanje ten lange leste is aangenomen cn dat men thans hoop heeft, dat het niet lang meer zal duren, of zij zullen het land aan de Spanjaarden over- iaten. Met betrekking tot de Brltsche schepen, welke handel drijven op Spanje, zeide de minister-president, dat zij vier of vijf ma len de gewone vrachtprijzen hebben ont vangen. Wij hebben gewaarschuwd en in dien de reeders desondanks en met het oog op deze winsten nog steeds schepen naar deze wateren zenden en wanneer deze sche pen aan gebombardeerd worden, is het dan redelijk ons te vragen op te treden, hetgeen niet alleen hen, doch ook u in deze oorlogs verschrikkingen zou betrekken? Wat mij betreft, aldus Chamberlain, ik zou van meening'zijn, dat indien "wij zou den luisteren naar verzoeken van dezen aard wij het vertrouwen, dat het volk van Groot-Brittannic in ons stelt, zouden be schamen. Dit beteekent niet, dat wij luchtbombar dementen op schepen zouden vergoelijken, of dat wij een blokkade van havens door middel van vliegtuigen zouden erkennen. Na herinnerd te hebben aan de door Franco gegeven verzekering, dat Brltsche schepen niet voor bombardementen werden uitgekozen, doch dat bommen, door hoog vliegende toestellen uitgeworpen, Britsche sdnepen konden treffen, zeide Chamber lain, dat hij moest toegeven, dat het voor hem moeilijk was deze uitlegging in over eenstemming te brengen met eenige beken de feiten, doch dat de vliegers van Franco zich misschien tenslotte niet steeds streng aan hun constructies houden. Met betrekking tot in het Lagerhuis ge voerde debatten over de buiteniandsche po litiek zeide Chamberlain, dat hij niet zal afwijken van de politiek, welke naar zijn meening de juiste ls voor Groot-Brittannië door critiek, welke hem zoowel ongegrond als verkeerd voorkomt. TSJECHO-SLOWAKIJE. AANDRANG TOT SPOED. FINLAND. Tegen het concubinaat. Br zal een wetsontwerp worden gediend, waarbij het ongehuwd samenwonen Voortaan strafbaar wordt gesteld. RUSLAND. Generaal Loetsjkow toch op Japansch gebied. Naar te Tokio verluidt, heeft de Sovjet- Russische generaal Loetsjkow besloten uit de Sovjet Unie naar Mantsjoekwo te vluch ten na het ontdekken van een complot tot het vermoorden van Stalin en het omver werpen van de Sovjet-regeering. Te Tokio wordt verklaard, dat Loetsjkow de voor naamste aanstichter was van dit complot. Het Japansche blad Nltsji Nitsji publiceert een verklaring, welke Loetsjkow heeft afge legd tegenover Japansche autoriteiten. Loetsjkow is thans op weg naar Japan. Zoo als men weet, was hij vroeger leider der Gepeoe. Volgens zijn verklaring moet hij lang geaarzeld hebben aleer hij er toe be sloot naar Mantsjoekwo te vluchten. Hoe wel hij gevlucht is wegens het directe gevaar dat voor hem zou bestaan met het oog op de algemeene zuivering, moet de eigenlijke reden volgens zijn zeggen gelegen zijn in het feit, dat „het Lenlsme in de Sovjet Unie thans dood is." Loetsjkow deelde verder mede, dat het roode leger geconcentreerd is ten Oosten van het Baikal meer Er bevinden zich daar 400.000 man. bovendien zijn er 25 divisies scherpschutters, 2000 vliegtuigen, terwijl zich te Wladiwostock. Nahodka cn Olga 90 duikbooten bevinden. Sokol- cn Duitsche feesten. Naar verluidt hebben de regeeringen van Engeland en Frankrijk er bij de Tsjecho- Slowaaksche regeering op aangedrongen da t de regeling van het. nationaliteitenvraag- stuk bespoedigd wordt. Met groote geestdrift is gisteren de eerste der vijf feestdagen van het tiende Sokol- congres gsvierd. Te Praag, dat anders een mlllioen inwoners telt, verblijven thans 1.600.000 menschen. De straten zijn rijkelijk met vlaggen versierd. Gistermiddag hebben 180.000 personen ln het Masarijkstadion demonstraties bijge woond. waaraan door ongeveer 30.000 So- kols werd deelgenomen. Onder de aanwe zigen bevonden zich president Benej, tal van leden van de regeering en van het diplomatieke korps en talrijke buiteniand sche gasten. De Joegoslavische Sokois droe gen oen borstbeeld van koning Alexander en een van president Masarijk op hun schouders door het stadion. Vervolgens werden toespraken gehouden, waarin ge wezen werd op de vriendschap tusschen Joegoslavië en Tsjecho-Slowakije. Tenslot te eerden de gymnasten, onbeweeglijk met gebogen hoofd staande, de nagedachtenis hunner voor de bevrijding van het vader land gestorven hroeders, waarna de eed van trouw aan de republiek werd afgelegd. President Benesj had zoowel bij zijn aan komst als bij zijn vertrek langdurige ovaties ln ontvangst te nemen. De ..Bund der Deutsehen" vierde te Komotau het „feest aller Dultschers", waarvoor tienduizenden Sudeten-Duit- schers bijeengekomen waren. Gistermorgen is de hoofdvergadering van deh bond ge houden. Ir. Kuenzel, lasthebber van Ken- rad Henleln voor volksorganisatie, hield in die vergadering een toespraak, waarin hij mededeelde, dat naast de organisatie van de Sudeten-Duitsche partij als politieke vertegenwoordiging der Sudeten-Duit- schers een met de partij verbonden„Sude- ten-Dultsche organisatie" ge.-ncht zal wor den. waarin de drie groote Sudeten-Duit sche opvoedingso. ganlsatles: de turners- bar.c1 de Duitsche cultuurvereeni- -n de „Bond der Dultschers" zullen «orden samengevat. Gistermiddag werd voor Henleln gepara deerd. B de hierop volgende massavergadering overhandigde Wehrenfennig aan Henleln het eerste gouden eereteeken van den „Bond der Duitschers". In zijn rede zeide hij; „Ik belijd met u en voor u de natlo- naal-sociallsUsche wereldbeschouwing. Dit insigne kan men verbieden, geen macht ter wereld kan evenwel een wereldbeschouwing tegen houden". Vervolgens nam Henleln het woord Hij zeide o.a „Men zal ons kunnen knechten, doch nooit vernietigen. Men zal ons kun nen verdrukken en bitter- kunnen behan delen, doch nooit zal men onzen geest en onzen wil kunnen dooden". Een chauffeur, die naar het feest der Duitschers reed, zou bij Bruex mishandeld zijn door Tsjechen. ZWITSERLAND. Eenheid in het strafrecht. In een volksstemming heeft het Zwitscr- sche volk zich met 360.000 tegen 310.000 st. uitgesproken voor de wet, welke beoogt eenheid te brengen in het strafrecht van het geheels land. Tot dusver waren ln de verschillende kantons uiteenloopende wet ten van kracht. VEREENIGDE STATEN. Deficit op de begrooting van 1.459 mlllioen dollars. Blijkens de gepubliceerde cijfers van het ministerie van financiën bedraagt het de ficit over het begroollngsjaar dat 30 Juni is geëindigd 1.459 mlllioen dollars. Dit ls het kleinste deficit, dat de Vereenigde Sta ten in de laatste acht jaren hebben gehad. De ontvangsten hebben 6.241 mlllioen dollars bedragen, de uitgaven 7.766 mil- lioen dollars. LITHAUEN. De botsing te Klaipeda. Zevenduizend personen waren tegen woordig bij de begrafenis van den Lithauer Gantautas, een zoon van den commandant der gendarmerie te Memel (Klaipeda', die Dinsdag door de Duitsche politie gedood if Dc winkels waren ten teeken van rouw ge sloten. Honderdvijftig kransen werden op het graf gelegd. De Duitsche schepen zullen voorlaan Klaipeda niet meer aandoen om herhaling der incidenten te voorkomen. Van het front. De troepen van Franco, die ten Zuiden en Noorden van den weg van Teruel naar Sagunto opereeren, hebben gisteren bij het aanbreken van den dag den opmarsch voortgezet. Volgens de berichten, die omstreeks het middaguur op het hoofdkwartier binnen kwamen. zouden de troepen overal aan het front over een breedte van zestig K.M. zijn opgerukt. Het herstel der Spaansche kerken. Het aartsdiocees van Saragossa heeft doen onderzoeken, welke parochiekerken tijdens den burgeroorlog geleden hebben, en staat thans voor het groote vraagstuk om deze kerken te herstellen en te her bouwen. Van de 368 parochiekerken in het diocees, hebben 165 zich bevonden onder het republikeinsche bewind. In geen enkel geval is de kerk absoluut onbeschadigd. Tien zijn volkomen neergehaald. Anderen hadden nieuwe bestemmingen gekregen, of hadden zwaar geleden van bommen en kogels. Overal zijn de altaren uit de kerken gehaald, cn de versleringen verwijderd, om de gebouwen ln te richten als stallen, dan cings, markten, ziekenhuizen, enz. In som mige gevallen hebben zij onder brand ge leden. Een der grootste verliezen ls dat der prachtige fresco's van Goya te Fuende- tcdos, welke hopeloos verminkt zijn. In het geheele bisdom zijn belangrijke archieven en geschriften verloren gegaan, alsmede waardevolle relieken, ornamenten, gewaden en kunstvoorwerpen. Van de priesters in het diocees zijn, naar men be weert, 76 vermoord en worden 40 vermist. Sovjet-schip buitgemaakt door de nationalisten. De bladen vernemen uit Saragossa. dat de nationalistische kruiser Canarias tg Malaga is binnengekomen met het Russi sche tankschip Tsjernoff, dat 60.000 HL. voor de Barcelona-regeering bestemde aardolie vervoerde, op sleeptouw. De Ca narias had de Tsjernoff ter hoogte van Valencia^buit gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2