BINNENLAND Naar Buiten 79sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Juli 1938 Vierde Blad No. 24007 vicToriavoo, De meest gemaakte fouten LAND- EN TUINBOUW biscuit e n choco I a RECHTZAKEN Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Plechtige herdenking in de kerken. Namens het kabinet is het volgend schrijven gezonden aan de Kerken in ons land: 's Gravenhage, Juni 1938 Het aanstaand jubileum van Hare Ma jesteit de Koningin stemt tot ootmoedige erkentelijkheid. De Regeerinz zou het op prijs stellen, in dien op 5 September e.k de Kerkgenoot schappen aanleiding konden vinden deze heuglijke gebeurtenis plechtig kerkelijk te gedenken. De Minister van Staat. Voorzitter van den Raad van Ministers. (w g H. COLIJN. Nederland en de Spaansche kwestie. Bereid tot medewerking als beide partijen het verzoeken. De regeeringspersdienst te 's-Graven- hage meldt: De Engelsche regeering heeft bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn zich met de regeeringen van Groot-Brit- tannië, Noorwegen en Zweden te doen ver tegenwoordigen in een commissie van waarnemers, die naar Spanje zou worden uitgezonden, om rapport uit te brengen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regeering heeft hierop Dinsdag 28 Juni j.l. geantwoord, dat zij tot medewerking alleen bereid ware, in dien het verzoek van de beide betrokken partijen kwam. Invoerrecht op couranten- drukpapier in Indië. Minister verdedigt de verlaging. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verlaging van het invoerrecht op couran tendrukpapier in Nederlandsch-Indië, wordt het volgende ontleend. In tegenstelling met de meening der le den, die niet overtuigd waren van de wen- schelijkheid om een deel der inkomsten uit het invoerrecht op courantenpapier prijs te geven, is de minister van oordeel, dat het daarbij betrokken geldelijk bedrag betrekkelijk zoo gering is, dat daarover gevoeglijk zal kunnen worden heenge stapt, in het bijzonder ook met het oog op de belangen van de inheemsche pers, waarvoor de beoogde rechtenverlaging van relatief groote beteekenis is. omdat zij in liet algemeen met bescheiden middelen moet werken. De onderhavige maatregel, welke er op gericht is de bedrijfskosten laag te Jiouden, zal dan ook niet alleen aan de z.g. Euro- peesche pers, doch evenzeer en vooral aan het Indisch dagbladwezen ten goede komen en den afzet van de kleine inheem- sclie bladen in de hand kunnen werken. Om die reden zou, naar het den minister wil voorkomen, die maatregel in den ge- dachtengang van de leden, die meenden, dat de dagbladpers te veel geconcentreerd is. eer toejuiching dan bestrijding moeten ondervinden. De incidenteele vraag, of er in Neder- landsch-Indië van een ongewenschte con centratie van het dagbladwezen kan wor den gesproken en, zoo ja, of de regeering in staat en voornemens is daartegen maat regelen te treffen, bestrijkt overigens een terrein, dat zoover buiten het aan de orde gesteld tariefsvoorstel ligt. dat zij bezwaar lijk zonder een voorafgaand onderzoek door de Indische regeering ware te beant woorden, zoodat de minister zich moet ver oorloven daarop thans niet in te gaan. Slechts moge hij er aan herinneren, dat krachtens artikel 164, eerste lid, van de Indische staatsregeling de vrijheid van drukpers geen andere belemmering mag ondervinden, dan tot verzekering der openbare orde gevorderd wordt en dat het feit, dat meer dan één dagblad in dezelfde handen is. ook in Nederland geen onge woon verschijnsel is. Wat het voorbehoud betreft, gemaakt door verscheidene leden, die hun instem- ming met den voorgestelden maatregel be- tuigden, meent de minister er op te mogen wijzen, dat den dagbladeigenaars verschil lende middelen ter beschikking staan o.a. bestelling bij de leveranciers om te bevorderen, dat de rechtenverlagins aan hen zelf en niet aan de importeurs ten goede komt, zoodat verwacht mag worden, dat de betrokkenen in de eerste plaats zelf voor hun belangen zullen opkomen. Ook de minister ziet met belangstelling de definitieve resultaten tegemoet van het onderzoek nopens de mogelijkheid van het vervaardigen van krantenpapier in Neder landsch-Indië. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN BUMA EN OMROEPVEREENIGINGEN. Arbitrale beslissing leidt tot betaling van f. 125.000 per jaar. De besprekingen, welke onder leiding van mr. Donner, oud-minister van Justitie en lid van den Hoogen Raad. gevoerd zijn tus- schen de vier groote omroepvereenigingen en het Buma, inzake de bekende kwestie der auteursrechten, hebben volgens het ..Handelsblad" tot een goed resultaat ge leid De betrokken partijen verklaarden zich n.l. bereid accoord te gaan met een arbi trale beslissing, waarbii de omroepvereeni gingen per iaar f 125 000 auteursrechten aan het Buma zullen betalen. Het Buma had oorspronkelijk plm. f 200.000 (volgens een bepaalde schaali ge vraagd. de omroep-organisaties bleven aanvankelijk met haar aanbod ver onder het bedrae van f. 125.000. waarop partijen zich tenslotte in den vorm van een bin dende regeling „gevonden" hebben, waar mede tevens de gevolgen van vroegere processen iusschen omroep en Buma van de baan zijn. Zilveren jubileum van het rijksbureau voor drinkwater voorziening. Het Rijksbureau voor Drinkwatervoor ziening heeft zijn 25-jarig bestaan gister middag in een bijeenkomst in hotel „Witte- brug" te 's Gravenhage herdacht. Aanwezig waren o.m. mr. dr. Scholtens als vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken, een vertegenwoordiger van den minister van waterstaat, de Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, de oud ministers prof. Aalberse, prof. van Royen, mrs. Verschuur en Slingenberg en Jhr. van Lidth de Jeude. De directeur van het burau, de heer W. F. J. M. Krul, sprak het openingswoord, waarin hij voorstelde een telegram van hulde en aanhankelijkheid aan H.M. de Koningin te zenden. Met applaus gaf de vergadering haar instemming met het voorstel te kennen. Dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de volksgezondheid, hield daarop een rede over „25 Jaar zorg voor goed drink water". Dr. v. d. Berg ging na, hetgeen het rijk in de afgeloopen 25 jaar ten behoeve van de drinkwatervoorziening heeft ge daan. waarbij hij releveerde verschillende provinciale regelingen te dezen aanzien. De vooruitgang in drinkwatervoorziening is voor een groot deel te danken aan den ar beid van het rijksbureau en van de cen trale commissie. Thans zijn er waterlei dingen en 720 gemeenten, omvattende 85% der bevolking. Voor het rijksbureau en de centrale commissie is een nieuwe taak te vervullen, want we staan thans, aldus spr. aan het begin van een nieuwe ordenende periode van nationale drinkwaterpolitiek. Moge het rijksbureau en de centrale com missie deze nieuwe taak in de toekomst op even voortreffelijke wijze vervullen als zij hun taak in het verleden vervuld hebben. Vervolgens hebben verschillende sprekers hun gelukwenschen aangeboden. Het jubileum van de Luchtvaartafdeeling. Toespraak van minister van Dijk. Druk bezochte receptie. De eerste dag van de viering van het vijf en twiiTtig-jarig bestaan van de lucht vaartafdeeling te Soesterberg is in alie opzichten geslaagd. Hoewel aanvankelijk het weer zich des morgens niet gunstig liet aanzien en zoo nu en dan een fijne regen zich over de vele belangstellenden uitstortte, brak de lucht al spoedig en verscheen zelfs de zon zoo nu en dan te gen den middag over het feestelijk ver sierde terrein van de luchtvaartafdeeling. Gistermiddag tijdens de receptie, welke plaats vond in de in een bloemenhof her schapen steenen hangar No. 22. bleek de belangstelling uit militaire en burgerlijke kringen al niet minder dan des morgens. De minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, opende de lange rij van mili taire en burgerlijke autoriteiten om den commandant en de hoofdofficieren van de L. V. A. geluk te wenschen. In een hartelijke toqjpraak richtte de minister zich tot den commandant, luit.- kolonel Van Heijst, waarbij hij mededee- ling deed van de door H. M. de Koningin verleende onderscheidingen. „Met groot genoegen", aldus spr., „kom ik persoonlijk mijn gelukwenschen aan bieden. Met groote belangstelling heb ik steeds de verrichtingen van de L.V.A. ge volgd. Vijf en twintig jaren zijn thans sinds de oprichting verstreken en in deze periode heeft de L.V.A. tijden gekend van opgang en tijden van teruggang. Met ge noegen kan geconstateerd worden, dat in de afgeloopen periode het aan u allen in de L.V.A. nooit ontbroken heeft aan de noodige energie en de actie om ondanks alles van deze afdeeling te maken, wat men maar wenschen kon met de vaak ab soluut ontoereikende hulpmiddelen, die u ten dienste stonden. Daarvoor dan ook breng ik u den dank var. de regeering over. Na hen herdacht te hebben, die in de afgeloopen periode hun leven gegeven heb ben in dienst van de militaire luchtvaart, wees de minister op de moeilijke en on rustbarende internationale verhoudingen. Op dezen dag, een mijlpaal in de geschie denis van de militaire luchtvaart hier te lande, wordt een belangrijk deel afgeslo ten, waarin de L.V.A. ongetwijfeld met moeilijkheden te kampen .heeft gehad. Dank zij uw aller energie is de afdeeling toch gegroeid. Deze dag is tevens het be gin van een nieuwe periode, waarvan reeds bekend is, dat het luchtwapen aanmerke lijk zal worden versterkt Dit is noodig, gelet op de gevaarlijke internationale ver houdingen. Moge deze versterking van dit gedeelte van onze weermacht dienen ter beveiliging van ons onafhankelijk volksbe staan. Mogen allen, verbonden aan de L. V.A. ook in de toekomst zich voor de volle honderd procent geven met alle energie, om, nu ook de hulpmiddelen niet ontbre ken, de afdeeling te vormen tot een hecht fundament, een waarborg van de beveili- ging van ons onafhankelijk volksbestaan. De regeering zal ook in de toekomst uw verrichtingen met belangstelling gade- slaan. De onderscheidingen, die H. M. de Ko ningin aan verschillenden uwer heeft ver leend, zijn een openlijke hulde van ons Vorstenhuis aan uw afdeeling. Toont u deze koninklijke belangstelling waardig en laat ik besluiten met een driewerf hoera op onze geëerbiedigde Koningin". Vervolgens spraken generaal Reijnders, chef van den generalen staf. vice-admi- raal Quant, kolonel Walaardt Sacré, oud commandant van Soesterberg en generaal Raaijmaakers, inspecteur van de militaire luchtvaart. De commandant van het veldleger, luit.- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst overhandigde een fraai schilderij, voorstellend een stuk afweergeschut, in stelling gebracht bij een vijandelijken aan val van vliegtuigen. Een deputatie van de marine-luchtvaart schonk een drietal fraaie zilveren bekers, kapitein ir .J. A. Moll bood namens de officieren en onder officieren van de 7de zoeklichtenafdeeling van de genie een fraai uitgevoerde oor konde aan. Namens de „legercommissie" kwam prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman de L.V.A. complimenteeren. Onder de vele belangstellenden merkten wij ver der nog op de generaals Hardenberg, Snij ders. Best, Prins, Ermel Scherens. com mandant van den luchtverdedigingskring Amsterdam, generaal Wittert namens de Vereeniging tot beoefening der krijgswe tenschappen en generaal-majoor A. G. Feuilleteau de Bruin, namens den minister van Koloniën Later op den middag ver schenen nog ter receptie kolonel De Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Ko ningin en de commissaris van de Konin gin in de provincie Utrecht jhr. mr. dr. L. Bosch ridder van Rosenthal, de .burge meesters van Soest en Zeist alsmede vele deputaties van plaatselijke vereenlgingen en militaire corporaties. Des avonds werd in het Casino een corpsmaaltijd gehouden voor de officieren waarbij Z K. H. Prins Bernhard mede 3 anzat. Om half elf bracht de burgerij van Soes terberg een .senerade. De Prins en de ove rige eere-gasten traden naar buiten en stelden zich op voor het Casino, waar eenige zangvereenigingen uit Soest en Soesterberg een huldigingslied zongen. Daarna had een défilé plaats van de deel nemende vereenigingen. Aan het einde van den corpsmaaltijd begaven allen zich wederom naar de han gar, waar de koffie werd gebruikt en de Prins de gelegenheid aangreep nader ken nis te maken met de jongere officieren, met wie hij zich geruimen tijd op aange name wijze onderhield. II ff De Karimata nog defect. De vrij gunstige weeromstandigheden van gisteren maakten een bezoek aan het Lutine-terrein weer mogelijk. Gisteren is de Stortemelk uitgevaren om te gaan zoe ken naar de verloren geraakte ankerdraden van de Karimata en met succes Gister avond is de sleepboot met een naar onge- vischte ankerdraden aan boord in de haven van Terschelling teruggekeerd. De sleepboot Tessel kreeg een draad in de schroef, zoo dat de hulp van duiker Btjlsma noodig was. Op de Karimata zelf wordt druk gewerkt. Men hoopt over enkele dagen den molen weer gereed te hebben. Vad. Jaarlijksche algemeene vergadering van de Avro. Het afgeloopen jaar is gunstig geweest. De Algemeene Vereeniging Radio-Omroep heeft vandaag in Den Helder haar elfde jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. Bij den aanvang der bijeenkomst werd besloten een telegram te zenden aan H.M. de Koningin, waarin uiting wordt gegeven aan gevoelens van eerbied en verknocht heid. Een dergelijk telegram werd gezonden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, terwijl aan den minister van binnenland- sche zaken een telegram werd gezonden, waarin de vergadering haar waardeering en vertrouwen uit in het beleid van den minister op het terrein van den radio- omroep. In zijn openingsrede constateerde de voor zitter, de heer G. de Clercq, dat de betee kenis van den radio-omroep voor het maatschappelijk en geestelijk leven van onzen tijd nog steeds toeneemt. Hij constateerde, dat dit jaar voor de A.V.R.O. een periode geweest is van inten sieve propaganda en van opgewekt A.V.R.O- leven. De directeur, de heer W. Vogt, gaf hierna een overzicht van den toestand van het omroepbedrijf in het afgeloopen jaar. Hij betoogde, dat het eindresultaat gunstig was. Het bedrijfsoverschot bedroeg ruim een half millioen gulden tegen ruim 434.000 gulden in 1936 De belegde reserves 'bedroegen op 1 Januari jX ruim 2.5 millioen gulden of 1 ton minder dan in 1936. Daar staat tegenover, dat veel waardevol onroerend goed werd verworven. Het aantal leden beweegt zich in stij gende lijn. Ten opzichte van 1936 is de A.VJt.O. in 1937 met 2036 leden vooruit gegaan. In 1938 hoopt men de 200.000 te overschrijden. De luistervinkbijdragen gingen achteruit. In 1937 beliepen zij ruim 710.000 gulden. Wel is het bedrag, dat in 1936 ontvangen werd. lager, n.l. ruim 623.000, maar in 1937 zijn de wettelijke bij dragen van de exploitanten van radio centrales er bij gekomen. Worden die er afgetrokken, dan blijkt, dat de luistervin ken in 1937 minder vrijgevig zijn geweest dan in 1936. ZUID-OOST-DRENTHE UIT ZUN ISOLEMENT. Zooals we op de eerste pagina reeds heb ben medegedeeld, was 25% van de oplos singen van „Naar Buiten" I fout. Dit aan tal is grooter dan wij hadden verwacht, want werkelijke moeilijkheden hebben wij opzettelijk overal vermeden. Niettegen staande dat zijn er toch nog 81 oplossers gestruikeld. Voor hen zullen wij in het kort de meest gemaakte fouten bespreken. Het eerste probleem van de route en tevens het grootste is het reclamebord van den heer Peet in Voorschoten geweest. Men kwam hier de Voorstraat uitrijden en zag dit bord op de splitsing Voorstraat Schoolstraat voor zich De opdracht luidde: laat het bord links liggen. Men moest dus zijn weg zoodanig vervolgen, dat men het bord steeds aan zijn linkerhand hield en wanneer men dit deed, dan ging men rechtsaf de Schoolstraat in, richting Wijn gaardenlaan, waar zich haltebordje 126 bevond. Wat wilde nu echter het geval? Ook zij. die het bord niet links van zich lieten liggen, doch rechts en dus links-af ce Schoolstraat, richting Papelaan ingin gen, vonden een haltebordje 126 (op café- restaurant Overbosch). Zij kregen hier dus den indruk, dat zij nog steeds op den goe den weg waren Toen zij echter de Pape laan waren ingeslagen moesten zij „hooge boornen, lage boomen enz." en daarna „allerlei soort boomen" zien. Die boomen mengelmoes hebben zij op de Papelaan echter niet gevonden, terwijl zij het rus tieke bruggetje in het verlengde van de Oranjekade niet vóór, doch aan hun linkerhand zagen. Èn aan de boomen én aan het bruggetje hadden zij dus kunnen bemerken, dat zij van het goede pad waren afgedwaald. Struikelblok 2 was het punt waar de Katwijksche Weg verlengde van de Zuy- len van Nyeveltstraat naar rechts af buigt, en de recht doorgaande weg den naam krijgt van Wassenaarsche Slag. Na den handwijzer op de Z. van Nye veltstraat deelde de opgave ons mede, dat we moesten doorgaan, totdat een steile helling ons een zijweg met aan weers zijden een tegel-voetpad, in deed vluchten. Verschillende „Naar Buitenaren" hebben den Wassenaarschen Slag echter gelaten voor wat hij was en bleven den Katwijk- schen Weg volgen tot aan de Bronckhorst- laan. om dan een cirkeltje te maken en tenslotte weer op den goeden weg uit te komen. Ook zij hadden hun fout spoedig kunnen bemerken. Immers bij het punt Katwijksche WegWassenaarsche Slag is er geen sprake van een .steile helling'", hoogstens van een „helling", terwijl de Katwijksche Weg bovendien geen betegeld voetpad aan beide zijden heeft. Tenslotte is een groep oplossers gestrand met de haven in zicht. Telefoonnummer 2915 op een pakhuis aan het Galgewater trad als laatste spelbreker op. Nadat de De bruggenkwestie opgelost. In een gistermiddag te Nieuw-Amsterdam gehouden vergadering van het waterschap Barger-Westerveen. is een beslissing geval len, waardoor een einde zal komen aan de Isolatie van Zuid-Oost-Denthe. Met groote meerderheid van stemmen is besloten de vier bruggen in den straatweg Nieuw-Amsterdam-Erica over te dragen aan de gemeente Emmen voor de somma van f25.000. Deze oude zwakke en smalle brug gen zullen nu worden vervangen door een vaste en drie beweegbare bruggen, voor den bouw waarvan de gemeente Emmen een beroep zal doen op het Werkfonds. Het voorstel was het resultaat vd^ een compromisvoorstel van Ged. Staten, gedaan op een verleden week Zaterdag te Assen gehouden conferentie. Er was eens een Dagblad in Leiden, Dat wilde zijn lezers verblijden. Want, zoo dacht het Blad Van ons' aloude stad: Geef ontspanning in donkere tijden. Een speurtocht werd uitgeschreven, Wat aanknoopingspunten gegeven. Een tocht magnifiek, Dit begreep het publiek, En ging een aangenaam uurtje beleven. Deez' raad wilde ik U nog schenken: Blijft trouw aan ons Blad, wil bedenken: Het eenige Blad Voor de oude Sleutelstad, Is 'tLcidsch Dagblad, dat dit uit kon denken. Sj. M. Blauwpoortsbrug was gepasseerd moest men volgens de route na ongeveer 75 meter rechtsaf slaan. Het ging er hier dus om: Galgewater of Noordeinde? Wij heb ben den afstand B.P.brugGalgewater vrij nauwkeurig gemeten en kregen als uit komst iets meer dan 75 meter; de afstand tot het Noordeinde is ruim 100 meter. Voor twijfel was hier dus eigenlijk geen reden. Vonden de slachtoffers van het Peetbord in Voorschoten op de verkeerde plaats een haltebordje 126, ook de Noordeinders ont moetten een telefoonnummer 2915 (op den Nova-Bazar). Na 2915 moesten we alweer op gezag van onze beschrijving van route veranderen (de Valkensteeg in). Degenen, die echter rechtstreeks in het Noordeinde terecht waren gekomen, konden niet afslaan en maakten dus rechts om keert, om daarna via RapenburgKaiserstraat en Witte- Singel het eindpunt te bereiken. Een twee tal oplossers kwam zelfs weer in het Van der Werffpark terecht! Doch zij waren de eenigen niet, die een slippertje hebben gemaakt: er zijn zelfs puzzelaars in Katwijk. Valkenburg en Noordwijk terecht gekomen. Den loodgieter van den Hoogeboomscheweg vonden zij in de Voorstraat te Katwijk. Tenslotte was er nog een inzender, die boven zijn naam en woonplaats schreef: Adres voor thuisbezorging van den prijs. Helaas hebben wij aan zijn verzoek niet kunnen voldoen. Mogelijk volgend maal meer succes! Algemeene Nederlandsche Pluimveeteeltvereeniging. 3803 (Ingez. Med.) nister van Koloniën als volgt geantwoord: De vraag of het door den minister ge opende overleg met den gouverneur-gene raal omtrent de petitie van den Volks raad voor meer zelfstandigheid voor Ne derlandsch-Indië, sedert de behandeling van de Indische begrooting voor 1938 vol doende is gevorderd, opdat de toen van verschillende zijden gevraagde schriftelijke mededeelingen zouden kunnen worden ver strekt, wordt ontkennend beantwoord. Voorts merkt de minister op, dat na de zeer uitvoerige behandeling welke deze aangelegenheid zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer heeft gevonden, voor hem geen aanleiding bestaat ter zake nadere mededeelingen aan de Kamers te doen. In dien echter de Kamer mocht besluiten, hem te dezer zake alsnog eenige inlich ting te vragen, zal hij gaarne bereid wor den gevonden aan dien wensch te voldoen. KANTONGERECHT ALPHEN. DE MATE VAN ZELFSTANDIGHEID VOOR INDIË. De Minister van Koloniën kan geen nadere mededeelingen doen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Stokvis betreffende het verstrekken van schriftelijke mededeelingen omtrent de petitie van den Volksraad voor meer zelf standigheid voor Ned.-Indië, heeft de mi- Een inwoner van Woubrugge had zich te verantwoorden wegens overtreding der vleeschkeuringwet, n.l. het dooden van dieren zonder deze op de voorgeschreven wijze eerst te bedwelmen. Eisch en veroor deeling f. 20 subs. 15 dg. Iemand uit Hazerswoude, wien ten laste was gelegd de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebben gebracht, was niet verschenen en liet verstek gaan. Uit de getuige-verklaring van den heer E. bleek dat de bestuurder geen voorrang had vrr- leend. Eisch en veroordeeling f.20 sub 15 dagen. Algemeene ledenvergadering te Utrecht. Te Utrecht kwam de Algemeene Nederland sche Pluimveeteeltvereeniging in ledenvergade ring bijeen. Nadat een gecombineerde vergadering der erkende fokkers en vermeerderaars, georgani seerd in de A.N.P.V. was gehouden, werd in hotel ..Noord Brabant" de algemeene leden vergadering geopend door den voorzitter mr. H. W. J. Sannes. Spr. verwelkomde den rijkspluimveeteelt- consulent. ir. J. G. Tukker, tevens directeur der Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluim vee, die bovendien aanwezig was namens den directeur-generaal van den landbouw, en de andere vertegenwoordigers van den rijksvoor lichtingsdienst. waarna de voorzitter besloot met een woord van warme erkentelijkheid voor de groote belangstelling, welke hij op 8 Febr. jl., den dag waarop hij tien jaar voorzitter was, mocht ondervinden. Hierna werden de notulen en ingekomen stukken behandeld en de adspirant-leden ge balloteerd. Vervolgens was het uitvoerige jaarverslag van de secretaresse aan de orde. waarin de ver richtingen van de A.NP.V. in 1937, o.m. met betrekking tot de productiekosten en de eler- prijzen en met betrekking tot de positie der erkende bedrijven worden verhaald. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. In tegenstelling met de zeer flauwe tendenz op de veemarkten is de zuivelmarkt de laatste dagen nogal vlot gestemd. Het zijn meer de speculatieve aankoopen, die de markt van zui velproducten momenteel wat gunstig beïnvloe den. De buitenlandsche markten blijven nogal geanimeerd en voor alle soorten kwamen de prijzen er dan ook wat beter af. In dit verband willen we ook nog iets mededeelen omtrent de ontwikkeling van den wolhandel. Er komt nu nieuwe productie aan de markt, doch er zit nog heel wat wol van het vorige seizoen. Men besteedt thans voor de fijne soor ten tot 75 cent en de Zuid-Hollandsche soorten doen 6570 cent per KG., doch we willen er wel op wijzen, dat deze prijzen niet door de fabrikanten, doch ook meer door den specula tieven handel worden betaald, terwijl deze prijzen boven het huidige niveau van de we reldmarkt «uitstaan. De betere stemming houdt evenwel verband met de vastere Amerlkaan- sche goederenbeurs, waardoor iets meer ver trouwen is ontstaan. Wat den veehandel betreft, deze bleef tot het einde dezer week onveranderd zeer flauw met over de geheele linie iets zwakkere prijzen. Vooral het slachtvee ging weer traag van de hand. Vele goede tusschensoorten gingen van 0065 cent per KG. geslacht van de hand. stieren waren ook in afloop traag en niet ge- neel pr jshoudend. De wolveemarkt was al niet beter. Vette en magere varkens, evenals biggen nadden iets levendiger handel met even vastere prijzen. Vooral mestvarkens waren iets stijver ln prijs.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13