50 jaar getrouwd Nieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Juli 1938 Derde Biad No. 24006 Geslaagde E.H.B.O.-demonstratie te Valkenburg Een spannende detective-film 79ste Jaargang Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is LUCHTVAART BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK Oordeelkundig optreden der leden van de brug: is ernstig: beschadigd, De brug werd onmiddellijk voor het ver keer gesloten. Het is een wonder, dat geefri persoonlijke ongelukken zijn ge beurd, daar de brug een zeer druk verkeerspunt is. en daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwen band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheid, in blank- en witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50 besparing. Tube 25 ct. Groote tube 40 ct. Extra groote tube 60 ct. (Ingez. Med.) De afd. Katwijk en Omstreken van de Ned. Ver. E. H. B. O hield gisteravond op het Kerkplein te Valkenburg een interes sante demonstratie, vooral voor de Val- kenburgsche leden. Uitgegaan werd van een gefingeerd auto-ongeval op het Kerk plein. De bestuurder van een met groote snelheid rijdende auto. remt plotseling om een aanrijding met een kind, dat plotse ling den weg oversteekt, te voorkomen. De bestuurder verliest de macht over het stuur, rijdt een wielrijder aan, en botst vervolgens tegen een lantaarnpaal. Het ge volg is: twee zeer ernstig gewonden. Van alle kanten snellen de leden toe, na ge waarschuwd te zijn. Ook dr. H. Hueting van Katwijk, was vlug ter plaatse. Onder leiding van den voorzitter, den heer v. d. Kamp, werd prachtig gewerkt. Rustig en kalm werd een en ander door de leden uitgevoerd. Geen onnoödig gedraaf, of on rustig en zenuwachtig praten en handelen, maar een zeer oordeelkundig optreden. De heer v. d. Kamp heeft eer van zijn werk; hij heeft de leden goed geïnstrueerd! Na alles vakkundig verbonden en ge spalkt te hebben, werden de .slachtoffers" op brancards naar het „ziekenhuis" ver voerd, de zaal van den heer Ramp, waar dr. Hueting en de heer v. d. Kamp het on geval met de leden bespraken. Het was een keurig geslaagde demonstratie, die veel belangstelling trok. Moeder en vier kinderen met moeite gered. Gisteren heeft een felle brand gewoed in de boerderij van den heer Van Doore- malen te Aalst, waarbij een vrouw en vier I kinderen slechts met moeite konden worden i gered. Een overbuurman van Van Dooremalen bemerkte het vuur, terwijl het achterhuis reeds in lichterlaaie stond. Van Dooremalen zelf was op enkele uren afstands bezie met het melken van de koeien. De buurman stelde onmiddellijk pogin gen in het werk om de vrouw en een vier tal kinderen, onder wie een pas geboren tweeling, die nog in het huis waren, in veiligheid te brengen. Met medewerking van de omwonenden slaagde hij daarin. Ook eenig klein vee en een klein gedeelte van het huisraad kon worden gered. De brandweer besloot, na de situatie te hebben opgenomen, geen water te geven, daar het huis toch niet meer behouden kon worden en de omliggende Derceelen geen gevaar liepen. Het huis brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt slechts gedeelteltlk de schade. A.s. Maandag gaan voor onze stadgenoo- ten J. C. van Leeuwen en Adriana Jasperse, wonende Noordrunderstee? no. 8 nabij de Janvossensteeg. voor de 51ste maal de bruidsdagen in. terwijl 18 Juli as. de datum van hun gouden huwelijksfeest zal zijn. De bruid was in vroeger jaren koopvrouw in galanteriewaren, haar echtvriend stoker- machinedrijver bi.i de firma Koole Nicola en, na de electrificatie van dit bedriif. los werkman. Bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd. nu 7 jaar geleden, moest hij het werk neerleggen. Beiden genieten nog een uitstekende ge zondheid. Hun eenige dochter, acht klein kinderen en drie achterkleinkinderen zul len zich ongetwijfeld beijveren om de ko mende dagen voor het krasse echtpaar tot feestelijke te maken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 18-jarige G. Vos, die Woensdagmid dag in de Schoolstraat te Musselkanaal met zijn fiets onder een personenauto geraak te is in den afgeloopen nacht in het zie kenhuis te Groningen, aan de bekomen verwondingen overleden. (ïngez. Med.) DE TOST VLUCHTEN. De ..Wielewaal", is van Indië komend om 3 uur gistermiddag op Schiphol geland. NOODLANDING VAN EEN POSTVLIEGTUIG IN HET OERWOUD. GEBOREN: Maria Wilhelmina. dr. van J. Rietbergen en W. Oudshoorn Mechteld Elisabeth Josephina Jeannette. dr. van E. J. Spier en W. J. v. Drie- sum Andreas Johannes Marie, zn. van A. Z. C. C. Trip en A. J. C. M. Dietvorst. Gasontploffing veroorzaakt ontsteltenis in IJmuiden. Julianabrug gedeeltelijk vernield. Gisteravond om kwart voor zeven is in IJmuiden door een ontploffing een merkwaardig ongeluk geschied, waar bij geen personen zijn getroffen, doch dat wel aanzienlijke materieele schade heeft veroorzaakt. De Julianabrug, die de spoorlijn tusschcn oud- en nieuw IJmuiden overbrugt, is door deze ont ploffing zeer ernstig beschadigd. In deze brug ligt ee«i overdekte goot, waarin electrische kabels alsook een zware gasbuis liggen. Vermoedelijk is in deze gasbuis een lek ontstaan. Ge mengd met lucht ontstond toen het gevaarlijke knalgas, dat door een tot nu toe onbekende oorzaak tot ontplof- fing is gekomen. De zware bedekking van de goot is over de geheele lengte vernield en ook het overige gedeelte Inbraak in het postkantoor te Budel. Groot bedrag aan geld gestolen. Vannacht is een brutale inbraak ge pleegd in het postkantoor te Budel. Om in het kantoor te kunnen komen hebben de dieven eerst de sleutels van de slaapkamer van den kantoorhouder gehaald, waarna zij de brandkast hebben geopend. Een groot bedrag aan geld en eenige aangeteekende brieven zijn medegenomen. Eenige geld- trommels zijn ledig in den tuin van den kantoorhouder teruggevonden. De politie heeft een onderzoek ingesteld, waarbij van een speurhond van de rijksveldwacht wordt gebruik gemaakt. ERNSTIGE VAL. Gistermiddag ts te Noord-Scharwoude ln de conserven fabriek van de firma Verburg een vrij ernstig ongeluk voorgevallen. De reeds bejaarde arbeider J. E., die be zig was met het opstapelen van vaten, waarbij hij zelf op een vat stond, geraakte ten val. Hij kwam, ofschoon van geringe hoogte vallend, zoo leelijk terecht, dat hij een ernstige hersenschudding opliep. Men vreest voor zijn leven. DE AANRIJDING TE OMMEN. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. Mevrouw Baronesse Bentinck tot Buck- horst uit Beerse, die Dinsdag bij het onge luk od den onbewaakten overweg bü Om men ernstig werd gewond, is in het zieken huis te Zwolle, waarheen ze was over gebracht. aan de verwondingen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. De overstroomingsramp in Japan. In het gebied van Tokio zijn boven dien lichte aardschokken waargenomen. Gisteravond heeft het Japansche mi nisterie van binnenlandsche zaken mede gedeeld, dat bij de overstroomingen 81 per sonen om het leven zijn gekomen en 45 andere zijn verdwenen. 255 huizen werden geheel en 131 gedeeltelijk vernield, terwijl 256.903 huizen onder water zijn komen te staan. Deze cijfers hebben betrekking op het geheele gebied, dat tengevolge van de regens te lijden heeft gehad. Het driemotorig Bloch-vliegtuig van het traject Algiers—Tanararivo (Madagascar) is door een defect aan de benzineleiding gedwon gen een noodlanding te maken in het oerwoud tusschen fort Archambaud en Bangui. Van de Inzittenden, vier passagiers en drie man bemanning, is niemand gedood of ge wond. Drie militaire vliegtuigen en een hulp vliegtuig van de Air Afrique zijn op weg om levensmiddelen en dekens omlaag te werpen. Tegelijkertijd is een vrachtauto vertrokken om reservedeelen en benzine te brengen. Gisteravond zijn te Tokio en omgeving twee lichte aardschokken gevoeld, die de reeds door de overstroomingen verontruste bevolking nog meer beangst maakten. Intusschen hield de regen op. maar de overstroomingen hebben een schade aan gericht als nooit tevoren. VIER KINDEREN ONDER OOGEN VAN HUN MOEDER VERDRONKEN. Op de Styr in Polesie zijn vier kinderen gaan spelevaren met een boot. die lek was. Midden in de rivier liep de boot vol water en zonk. De kinderen verdronken. Hun moeder, die aan den kant van de rivier stond, onmachtig om hulp te ver- leenen, werd waanzinnig. Zij is in een ze nuwinrichting opgenomen. ONDERTROUWD: J. C. A. J. v. Noort. jm.. 23 j. en E. M. de Wolf. jd. 23 j. B. Raaphorst. Jm. 25 j. en j. M. Zwetsloot, jd., 25 j. R. H. Jaspers, jm. en P. M. Ouwerkerk. jd. A. J. de Jong. jm. 31 j. en M. G. v. Brussel, jd. 26 j. GEHUWD: B. A. Lubbers, jm. en A. M. G. Matveld. jd. Abonné te L. Als u in staat is uw vader te onderhouden, zal hij geen uitkeering ontvan gen. Hebt u geen inkomsten, dan is het beter thans niet het huis te verlaten, want anders zal de uitkeering van uw vader waarschijnlijk verminderd worden. F. S. v. D. te L. Leden. Utrecht. Drie bergen. Doorn. Amerongen, Rhenen. Wagenin- gen, Arnhem. 118 K.M. D. J. van E. te L. Leiden. Sassenheim, Aalsmeer, Amstelveen, Ouderkerk, Duivendrecht 46 K.M. J. K. te L. Leiden. Hoogmade. Woubrug- ge. Rijnsaterwoude. Nieuwveen. Mijdrecht. Wil- nis. Breukelen. Maarsen, Zuilen Utrecht, Huis ter Heide. 67 K.M. Foto Kruyt. Branden. Biscuitfabriek in de asch gelegd. Gisteravond is, vermoedelijk in de pak- kamer, brand uitgebroken in de Neder- landsche biscuitfabriek „Het Anker". N.V. v.h. J. Branberger, gelegen aan de Sluis straat te Musselkanaal. gemeente Onst- wedde Het vuur verspreidde zich met groote snelheid door het twee verdiepingen tel lende fabrieksgebouw, dat zich met een front van dertig meter langs het kanaal uitstrekt en een diepte heeft van vijftig tot zestig meter. Weldra was het geheele complex een vlammenzee. De brandweren van Mussel- en Stadskanaal waren spoedig met twee motorspuiten ter plaatse. De fabriek ligt in de dichtbebouwde kom, zoo dat er groot gevaar voor de omliggende huizen bestond, doch men had goede hoop deze voor het vuur te vrijwaren. Ook het woonhuis van den directeur zou waar schijnlijk kunnen worden gespaard. Het kantoorgebouw, dat onmiddellijk aan de fabriek grenst, is ook geheel uitgebrand. Door den brand zullen ongeveer honderd arbeiders werkloos worden. ..VERBORGEN HARTSTOCHTEN". i ooven Bruce Cabot en Marg. Lindsay in de film „Verborgen Hartstochten", die deze week den toeschouwer ongetwijfeld in groote spanning zal houden. IETS OVER TYPISCH-AMERIKAANSCIIE BEGRIPPEN. Natuurlijk noemen wij Amerika „het land zonder historie", omdat het in vergelijking tot ons eigen werelddeel zoo jong is. Amerika heeft een versneld groeiproces gehad. De opbouw van dit enorme land is in aanzienlijk korter tijd tot stand ge komen. dan dit in de Oude Wereld moge lijk is. Zulk een versneld proces maakt het gansche gebeuren heviger en als gevolg daarvan vindt men ook een reeks van koortsachtig groeiende en bloeiende wantoe_ standen die pijlsnel opkomen, een tijdlang leven en weer vergaan. Een groote Amerikaansche stad en bepalen wij ons gemakshalve voor het oogenblik eens even uitsluitend tol New York. Chicago en San Francisco is in den loop van de negentiende eeuw gegroeid in een tempo, zooals wij ons dat niet kun nen voorstellen. En de misdaad ging daar mee hand in hand Zeker, ook Amerika kende de z.g. „Kolo nisten-beschaving", d'e van de Zuidelijke staten uit kwam opzetten, een cuhuur die zeer stellig verfijning kende maar in de drie bovengenoemde steden was zii van gerin- geren invloed, daar regeerde de .Patch". Met dit typlsch-Amerikaansche woord is de wijk bedoeld, waar de kroegen bü el kaar huisden, de bonte en barbaarsche amusementslokalen, weelderig in -der, zin van het parvenu-dom. geweldig groot en geweldig talrijk. En achter de Pach zaten de „Slums", de vale wijken, de droevige behuizingen der armen ènvan de lichtschuwen. de nachtvogels de misdadigers. Ongeloofelijke toestanden heerschten daar op woningge- bled. ondenkbaar naar onze begrippen. Een „Old Brewery" in New York, een „Dromodore" te San Francisco, een ..Lower Town" ln Chicago vertoonden de krank zinnigste wantoestanden Chicago was aanvankelük door eindeloozc wouden omringd, die onuitputtelük en kos teloos bouwmateriaal leverden voor de zich met zulk een onbegrijpelijke snelheid uit breidende stad. Omstreeks 1870 was Chi cago een stad van meer dan 300 000 inwo ners en driekwart van de stad was van hout gebouwd; tot zelfs zeer momumentale en representatieve bouwwerken waren uit dit materiaal opgetrokken. Het is dus be grijpelijk. dat een brand daar allerver- schrikkelykste gevolgen met zich brengen moest, bepaaldelijk, wanneer hü uitbrak in de Slums. Bouwvoorschriften? Uitgesloten! Het jonge, driftige Amerika kon aan zulke typische uitingen van een rustig, reeds langen rijd gevestigd gezag niet denken. En de gevolgen ziin niet uitgebleven De groote brand van Chicago heeft deze stad de vreeselü'kste les geleerd dat bouwen al leen niet genoeg is. dat men te zorgen heeft voor het stempel der onvergankelük- heid! Zooals dit in de 20th Century-Foxfilm „In Oud Chicago" wordt afgespiegeld, is deze ramp de grootste uurzee geweest, welke de menschheid ooit heeft moeten bestrüden. En juist brak deze hel los op Hierboven het drietal John Barrymore. Louise Campoell en John Howard in de spannende detective-film „Bulldog Drummond neemt revanche". Deze ..Revanche" brengt ons ln de kringen van internationale spionnen, die zich meester willen maken van een formule voor een geheimzinnige springstof, die fabelachtige explosiviteit bezit. het oogenblik, waaroo het stadsbestuur het plan beraamde, de Slums, zoowel als de Patch, met het oog op hef brandgevaar (èn met het oog op den enormen immoreelen invloed i op tc ruimen. Wat dit stadsbestuur niet vermocht (de oppositie van de belanghebbenden was uiteraard buitengewoon groot 11 heefi het louteiende vuur gedaan maar het sleep e de gansche -tad mee He< -itas rophe zonder weerga geworden (en uiteraa'd: ook een bii uitstek dramatische stof voor een grootsch filmwerk!) een gebeurtenis van ontzettend geweld.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9