TRIUMPH ROOK DE 1 CENT SIGARET IN SMAAK! lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 1 Juli 1938 PERZISCHE TAPIJTEN Verklaring van gouwleider Buerckel De strijd in het Verre Oosten DIE TRIOMFEERT De strijd in Spanje PEREZ RECHTZAKEN Het lot van Schuschnigg :REENIGDE-WA55CHERIJEN VITTE - SINGEL-13 - LEIDEN. VRAGENRUBRIEK SPORT VEREENIGDE STATEN. Roosevelt voorspelt zege voor de democratie. President Roosevelt heeft de eerste steenlegging verricht van het gebouw der Amerikaansche regeering op de wereld tentoonstelling. In een rede noemde hy het noodzakelijk, dat de wereld de Amerikaan- sche politiek van goede nabuurschap zou overnemen, waaraan hij toevoegde: ,,Wij zijn ons er allen van bewust, dat de zaken in vele deelen der wereld min of meer waanzinnig zijn. Dit gaat noodzake lij kerwijze gepaard met geruchten over oorlog en wy kunnen niet afzijdig blijven, in het bijzonder, omdat wij ons verheugen in de vriendschap van alle naties". Voorts heeft president Roosevelt in een korte toespraak tot een groep van 150 hoogleeraren en leden van de vereeniging tot nationale opvoeding verklaard, dat ..de eindoverwinning voor de democra tie zal zijn, die zal triumfeeren, dank zij de opvoeding, welke zij aan de volksmassa's geeft, aangezien geen enkel volk eeuwig in stand kan blijven in onwetendheid en slavernij. Landen, waar bibliotheken werden verbrand, geleerden werden uitgestooten. uni versiteiten aan het wankelen gebracht, kunst en literatuur werden gecensu reerd kunnenworden beschouwd als landen, die den vooruitgang der be schaving vertragen. De Vereenigde Staten moeten vooral de persvrijheid verdedigen en een veilig toe vluchtsoord zijn voor eeuwige waarden. Indien de vrijheidsvuren in andere lan den uitgaan, moeten zij bij ons voortdu rend brandend worden gehouden. Het voordeel, dat het Amerikaansche volk er van zal trekken, het prestige, dat de Ame rikaansche democratie er mede zal winnen, zullen oneindig meer waard zijn dan de bedragen, welke tot dat doel zullen worden uitgegeven." 'S-G EAVENHAGE KOORDEINDE 140 C Tot een goed milieu behooren Oostersche kleeden 3723 (Ingez. Med.) In deze dagen, waarin de vrijheid in andere landen wordt getrotseerd en be spot. aldus besloot Attlee, moeten wij vooral waakzaam zijn om de wereld een voorbeeld te geven van de wijze, waarop onze parle mentaire privileges weten te bewaren. De liberale leider Sinclair verklaarde de motie van Chamberlain te steunen, omdat hij gelooft, dat het parlement op stevlgen en gewijden grond staat ten aanzien van de bescherming van zijn leden tegen obstructie en molestatie bij de uitoefening van hun plichten. Churchill meende dat het plicht is van een Lagerhuislid om, wanneer hij over In lichtingen beschikt, die ter kennis te bren gen van de Kamer en zich er van te ver zekeren. dat een minister de waarheid kent. Alle afgevaardigden, aldus Churchill, zijn verantwoordelijk voor de landsverde diging. Het is aan hen de regeering „die vergissingen en fouten opstapelt" op den goeden weg te houden. Voorts zeide Churchill „de official se crets act moet de landsverdediging be schermen en er niet toe dienen ministers te dekken, die de landsverdediging wel licht hebben verwaarloosd." De regeering heeft verklaringen afgelegd, die misschien het land hebben gerustgesteld, zelfs wan neer zij het bedriegen, maar volgens mij moet het comité er naar streven vast te stellen of dergelijke verklaringen al onze buitenlandsche tegenstanders bedriegen, Spr. is van meening, dat deze tegenstan ders volkomen op de hoogte zijn van de „wapenen die wij bezitten en de wapenen, die ons ontbreken op luchtafweergebled". Het comité zal dus met al die feiten reke ning moeten houden. tingen te krijgen, dan wel of hij ze gekre gen heeft zonder er om te vragen. Simon deed ten slotte een beroep op het beleid der Lagerhuisleden, die een privi legie bewaken, dat zij moeten behouden en sommige gevallen moeten interpretee ren en op nauwkeuriger wijze moeten uit leggen. De motie van Chamberlain is tenslotte na de debatten met atgemeene stem men aangenomen. De commissie zal de bevoegdheid heb ben personen op te roepen en documenten en rapporten op te vragen. Dé Iersche Dail heeft de Valera met 75 tegen 45 stemmen tot minister-president van Eire gekozen De Labourafgevaardig- den en de onafhankelijken hebben zich van stemming onthouden. Dc samenstel ling der Iersche regeering blijft geheel on gewijzigd. 3732 (Ingez. Med.) ENGELAND. Motie van Chamberlain met alqemeene stemmen aangenomen. DE GOUDDIEFSTALLEN TE UTRECHT. Op 20 Mei behandelde de rechtbank te Utrecht de strafzaak tegen acht verdachten, betrokken bij de inbraak in het tandheel kundig instituut te Utrecht, waar in den nacht van 22 op 23 October van het vorige jaar een groote partij goud werd gestolen. Een student, zijn kostbaas en drie inbre kers werden tot gevangenisstraffen veroor deeld. Ten aanzien van drie Amsterdammers, die terecht stonden wegens heling, verklaarde de rechtbank zich onbevoegd daar deze he ling te Amsterdam door Amsterdammers zou zijn gepleegd. De officier van justitie was van een andere meening. Hij was van oordeel, dat de Utrechtsche rechtbank be voegd was en hij teekende appèl aan bij het Hof te Amsterdam. Aan dit Gerechtshof werd uitsluitend de vraag voorgelegd, welke rechtbank die te Utrecht of te Amsterdam bevoegd is, de zaak tegen de drie personen, verdacht van heling, te berechten. Deze kwestie werd onlangs behandeld. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, was van oordeel, dat de rechtbank te Utrecht wel degelijk bevoegd is deze zaken te berechten. Het Hof heeft vanmorgen arrest gewezen. Het kan zich met de beslissing van de recht bank te Utrecht niet vereenigen .De ver dachten bevonden zich wettig in Utrecht, toen de vervolging aanving. Het Hof ver klaart de rechtbank te Utrecht bevoegd en verwijst de zaken naar die rechtbank terug ter nadere afdoening. De Valera herkozen. Chamberlain heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin de instel ling van een speciale commissie wordt voorgesteld, belast met het onderzoek eenerzijds over de verklaringen, door Sandys op 27 Juni in het Lagerhuis gedaan, en de actie der betrokken ministers en anderzijds in het alge meen over de kwestie van de toepas sing der „Official Secrets Act" op de leden van het Lagerhuis bij de uit oefening van hun parlementaire plichten. Chamberlain deelde verder mede, dat de commissie bestaan zal uit negen regee- ringsaanhangers en vijf leden der oppositie. Hij zeide voorts, dat er twee verschillen de belangen in het spel waren, nJ. de belangen en privileges van het Lagerhuis en het recht op het vrije woord aan den eenen kant en de veiligheid van het land aan den anderen kant. Ik denk niet aldus ging de premier voort dat eenig lid van het Lagerhuis zich onder eenigerlei bedreigingsdruk be hoeft te gevoelen. Wat Sandys betreft, heeft hij reeds in dat opzicht verzekeringen gekregen, die hem volkomen bevrijden van eenigerlei be dreiging. Chamberlain deelde mede, dat de com missie voor de privileges erkend heeft, dat de ontbieding van Duncan Sandys voor de militaire commissie van onderzoek een schending van de privileges beteekent. Zij beveelt echter geen enkele bijzondere actie aan. Hore Belisha. de minister van oorlog, verklaarde, dat het document, dat zich In het bezit van Sandys had bevonden, een verdedigingsplan was tegen aanvallen uit de lucht. Het was in April opgesteld. Het bevat aanwijzingen voor buitengewone ge vallen en gaf een uiteenzetting van de maatregelen, die genomen moesten worden. Er stond in opgegeven hoeveel kanonnen beschikbaar waren en waar zij moesten worden gehaald. Het was een document van groot belang, dat streng geheim dien de te worden gehouden. Sandys verklaarde in een korte interup- tie. dat hij niet wist, dat het document, waarvan gesproken werd door Hore Belisha. iets te maken had met het beschikbaar zi'n van kanonnen. Zijn ingediende vraag bevatte geen toe spelling daarop, doch betrof slechts het aantal en den toestand der kanonnen. Hij verklaarde, dat hij er niet aan ge dacht zou hebben, de vraag te stellen, zoo men hem gevraagd had. zulks niet te doen. De oppositieleider Attlee gaf uitdrukking aan zijn vreugde, dat de regeering het voorstel had aanvaard een commissie te benoemen, daar, aldus Attlee, de zaak van zeer groot belang is met het oog op de rechten van alle Lagerhuisleden De re sultaten zijn van het grootste belang voor het Lagerhuis, voor het land en voor alle democratieën over de geheele wereld. Sandys heeft zijn plicht gedaan met deze aangelegenheid voor het huis te brengen. Aan de democratie kan geen grooter slag ■worden toegebracht, dan door de toelating van eenig racht om leden van het Lager huis te hinderen of te beperken bij de uit oefening van hun plichten jegens de natie. Niemand kan ontkennen, dat de regee ring gewapend moet zijn met bevoegdhe den op grond van een Official Secrets Act voor de behandeling van spionnen Wy zijn echter geen huis var. spionnen en verraders, riep Attlee uit. Het betreft hier een zeer belangryke zaak, waarbil onze rechten betrokken die wy v.v. onze voorouders hebber, laregec die wy aan onze opvolgers moeten overdragen. (Ingez. Med.) Nog verscheidene conservatieve Lager huisleden kwamen vervolgens aan het woord, die het standpunt verdedigden, dat parlementsleden evenals eenvoudige parti culieren gehouden moeten zyn defensie geheimen te eerbiedigen. Voor deze spre kers is de essentieele vraag in de kwestle- Sandys of hij getracht heeft zyn inlich- (Ingez. Med.) Het rijksministerie voor volksvoorlichting i en propaganda heeft een reeks vooraan- staande buitenlandsche journalisten, ge legenheid gegeven zich te weenen te over tuigen van de onjuistheid van alle geruch ten over Oostenryk, die den laatsten tüd in het buitenland de ronde gedaan hebben. Gisteren heeft de rijkscommissaris, gouw leider Buerckel. de pers ontvangen om vragen te beantwoorden. Buerckel. Op de vraag, waarin de moeiiykheden in Oostenryk bestaan, antwoordde hy, dat het vraagstuk in de eerste plaats van psycho- logischen en economischen aard is. Hij had oorspronkeiyk moeiiykheden verwacht als gevolg van het feit. dat zich vóór den „Anschluss" talrijke van elkander onafhan kelijke groepen hadden gevormd. Men is er echter onmiddeliyk in geslaagd, deze vele groepen onder een gemeenschappelyken noemer te brengen Buerckel noemde de geruchten, als zou Hitier naar Weenen gekomen zyn om orde in de party te scheppen onzinnig. Ten aanzien van het Jodenvraagstuk ver klaarde Buerckel. dat de moeiiykheid in het feit van de jarenlange verjoodsching van Weenen ligt. Hoewel deze langdurige heerschappij van het Jodendom tot groote spanning had geleid, is het tijdens en na den „Anschluss" niet tot ernstige uitspat tingen gekomen. Van de 3780 politieke arrestanten zyn naar schatting de helft Joden. Deze Joden zyn echter niet gearresteerd wegens hun I JoodSche afstamming, maar wegens poli tieke en crimineele delicten Van al deze arrestanten zyn er 150 in het kamn Dachau opgesloten. Er is geen sprake van meeningsverschll ■.hen mij en den chef der geheime - politie. Heydrieh, zeide Buerckel verder. Een journalist vroeg vervolgens naar de geruchten, als zou de bevolking ontstemd zijn wegens het in functie zyn van rijks- Duitsche ambtenaren in de Oostmark. Buerckel zeide het juist geacht te hebben de instellingen, die in Duitschland haar waarde bewezen hadden, zoo spoedig moge- lyk over te nemen. Hy haalt daarom uit het oude ryk vaklieden voor de party en den technischen opbouw. Deze lieden zyn echter ondergeschikt aan de Oostenrijksche gouwleiders en zullen na een bepaalden termijn teruggeroepen worden. Na 1 Augus tus zullen bli de dlstrictsbesturen geen ryks-Dultschers meer werkzaam zyn en by het staatsbestuur bekleedt slechts één rijks- Duitscher een belangrijke functie: Buerckel zelf. Op de vraag, waarom Schuschnigg niet werd vrijgelaten, antwoordde Buerckel. dat het hier een daad van gerechtigheid betreft. Onder Schusch nigg zijn dertien mannen in strijd met de wet opgehangen; van de terecht stelling van dertig anderen heeft men slechts afgezien onder den druk van de volksstemming. Ik zou het juist achten, aldus Buer ckel, als Schuschnigg vervolgd zou worden wegens deze justitieele moor den. De beslissing daarover ligt echter niet bij mij. Schuschnigg bevindt zich te Weenen; het gaat hem goed en hij wordt behoorlijk be handeld De vrouw, met wie hy leefde, aldus Buerckel, is niet meer bij hem. Als goed katholiek was Buerckel van oordeel geweest, dat dit niet kon voortduren. De berichten over een huwehjk tusschen Schuschnigg en deze dame zyn onjuist. Buerckel zeide nog. dat Joodsche em- ployé's. die onder Arische leiding werken, in het algemeen niet ontslagen worden. Zoolang echter nog vele Ariërs werkloos zyn, kunnen de Joden geen aanspraak ma ken op belangTyke betrekkingen. Het Jodenvraagstuk zal streng wettelijk geregeld worden en ook zal vastgesteld worden, wat de Joden by emigratie mede kunnen ne men. Hoogstens 15 tot 30 pet der Joden ls voornemens het land te verlaten Buerckel zeide tenslotte, dat partij en Kerk er naar streven, langzamerhand op een vreedzamen grondslag samen te werken. Overwogen wordt nog wat met het ver mogen van Rothschild gedaan zal worden De geruchten, volgens welke Rothschild tegen een losgeld zou worden vrUgelaten zyn volkomen onjuist Zooals te verwachten was, heeft deze. uiteenzetting van Buerckel een slechte pers in het buitenland. Speciaal de pas sage over Schuschnlgg's particuliere leven, vindt algemeen veroordeeling. Van het gevechtsfront. Chineesche kringen te Hankau geven thans toe, dat Matang verloren is. Medege deeld wordt, dat kleine Chineesche aldee- llngen nog steeds hardnekkig stand houden in de forten van Matang. doch dal de hoofdmacht reeds teruggetrokken ls. Ja- pansche oorlogsschepen zijn de versperring by Matang nog niet gepasseerd. De vol gende Chineesche linie ligt 70 K.M. meer Westelyk bij Kioekiang. Hier ligt ook de sterkste versperring ip de Jangtse. In de Japansche bevelvoering komt weer wyziging In plaats van generaal Terautsjl, wordt de vroegere chef van den staf van het Kwantoenleger en tot dusverre gou verneur-generaal van Korea, generaal Koiset, opperbevelhebber Als chef van den staf zal hij generaal Doihara naast zich kiygen. De leider der politieke aangelegen heden, luitenant-generaal Klta. zal ver vangen worden door luitenant-generaal Sjlogetsoe. Luitenant-generaal Oemetsoe zal het bevel voeren langs de Spooriyn PekingHankau. Maatregelen in Japan. Als voorbereiding voor de toepassing van de artikelen 6 en 21 van de wet op de na tionale mobilisatie, is in Japan een raad gevormd, bestaande uit 48 leden, die van daag in functie treedt. In den raad heb ben zitting dertig parlementsleden, de der tien onderministers der departementen, de secretaris en de directeur van het bureau voor de wetgeving en drie vooraanstaande zakenlieden. In Japan zal voorts naar het model van het Duitsche arbeidsfront een Liga voor de productie worden opgericht, die alle vak- vereenigingbn en bestaande corporatieve organisaties zal vervangen. De oprichting zal in den loop van Juli tot stand komen. Het Vaticaan doet een stap te Tokio Het Vaticaan heeft den Apostolischen gedelegeerde te Tokio, mgr. Merella op dracht gegeven stappen te ondernemen by de Japansche regeering. opdat by de vyan- deiykheden door het Japansche leger on nutte slachtingen vermeden zullen wor den bij het bombardeeren van open ste den. De Japansche minister van buiten landsche zaken heeft deze stappen met groote deferentie ontvangen en verklaard begrip en waardeering te hebben voor de hooge motieven van het Vaticaan. Tevens gaf hy de verzekering, dat men alles in het werk zal stellen, wat by de militaire gebeurtenissen mogeiyk is, om ongedeerd heid te verzekeren van de noncombattante burgerbevolking. Hij voegde hieraan toe, dat men alle voorstellen, die opportuun ge acht worden om dit doel te bereiken, ln ontvangst zal nemen. 3734 (Ingez. Med.) Franco's antwoord aan Engeland De Britsehe vertegenwoordiger te Burgos, Hodgson, is te Londen gearriveerd en zal heden door Lord Halifax worden ontvan gen. Gisteravond is hy reeds op het mi nisterie van buitenl. zaken geweest. Hy heeft Franco's antwoord op de Britsehe protesten tegen het bombardceren van Britsehe schepen meegebracht. By ge ruchte verluidt, dat de regeering van Franco de aanvallen harer luchtstryd- krachten zou rechtvaardigen met de be wering. dat iedere scheepvaart, die ravitall- icering van den vyand mogelijk maakt, een militair karakter heeft. Het antwoord zou ontkennen, dat de onderhavige aan vallen van opzettelijken aard waren, aan gezien het onmogelijk is voor vliegtuigen, die op een zekere hoogte vliegen, de na tionaliteit van schepen te onderschelden. Het te voren reeds gedane aanbod tot aanwyzing van zekere kustgedeelten. waar buitenlandsche schepen zouden kunnen aanloopen en hun lading lossen onder neu traal toezicht, dat zich zou moeten verze keren van de afwezigheid van oorlogscon- trabande, zou worden gehandhaafd. Hodgson heeft tevens de namen verza meld van 190 Britsehe onderdanen, die in het concentratiekamp San Pedro de Car- dena als krijgsgevangenen worden vastge houden. Honderd dezer gevangenen werden reeds uitgewisseld tegen Italianen, die door de regeeringstroepen waren gevangen genomen. Hodgson heeft zich er van vergewist, dat de Britsehe gevangenen volgens de inter nationale gebruiken worden behandeld. F. de W. - Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Zevenbergen, Oudenbosch, Bergen- op-Zoom. 106 K.M. N. v. K. te L. - Leiden—Castrlcum 52 KM.; j CastricumOosterland 65 KM,; Oosterland I Sneek 51 KM.; SneekAssen 68 KM.; Assen 1 Meppel 40 KM.; Mej>pelOldebrock 41 KM.; Oldebrock—Blaricum 79 KM.; Blaricum—LeJ- I den 74 KM. - De fietspaden z(jn, voor zoover aanvypgig, goed. (Ingez. Med.) ZWEMMEN ZWEMFEEST TE AALSMEER. Dezen zomer is het 10 jaar geleden, dat de Bad- en Zwemvereenlging „Het Oosterbad" te Aalsmeer-Oost werd opgericht. In verband hiermede heeft het bestuur besloten op Zater dag 16 Juli as. ln „Het Oosterbad" een her- denklngs- en avondzwemfeest te organlseeren. (Ingez. Med.) TENNIS. ORGANISATIE DAVISBEKERTOURNOOI ONGEWIJZIGD. Op de bijeenkomst voor de organisatie van het Davisbekertoumooi waren 21 landen ver tegenwoordigd. Het voorstel om het tournooi om de twee jaar te houden werd met 14 tegen 7 stemmen i verworpen. GYMNASTIEK. DB WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PRAAG. Het wereldkampioenschap paard, rek en brug werd gewonnen door den Zwitser Reusch. De Tsjech Hudec zegevierde bij de ringen en zijn landgenoot Gadjos behaalde den titel in vrije oefeningen. Het landenklassement na den eersten dag luidt: Tsjechoslowakije, Zwitserland. Frankrijk, Zuid-Slavië, Polen, Luxemburg en België. VOETBAL. A.Z.L.—KRANTZ. Gisteren speelden de elftallen van A.Z.L. en Krëfritz op het terrein van eerstgenoemde een wedstrijd, die in een 93 overwinning voor A.Z.L. eindigde. A.Z.L. speelde een goeden wedstrijd en verdiende de overwinning volko men. Maandag a.s. wordt, de wedstrijd L.O.V. —A.Z.L. I gespeeld op het terrein aan het Zwarte Pad. AMERIKAANSCHE VINDING. Heen en terug over den Atlantischen Oceaan. De Amerikaansche militaire autoriteiten be waren het grootste stilzwijgen omtrent een reusachtig vliegtuig, dat, naar men zegt. in staat zal zijn over den Atlantischen Oceaan naar Europa en terug naar Amerika te vliegen zonder dat nieuwe brandstof aan boord behoeft te worden genomen. Dit toestel, een bommenwerper, wordt ge bouwd in de Douglasfabrieken. in een kleine, alleenstaande loods, welker ramen met witte verf ondoorzichtig zijn gemaakt. Men zegt, dat dit model de nieuwste troef der Vereenigde Staten in hun streven naar de suprematie in de lucht is. De employe's van de Douglas-fabrieken mogen onder bedreiging van wettelijke straffen, niet over den bouw spreken, zoodat alles geheim zal blijven, zoolang het ministerie van oorlog dat wenscht. Men gelooft, dat de vleugelspan ning tweemaal en het gewicht driemaal zoo groot zal zijn als die van het grootste vliegtuig, tot dusverre gebouwd. Vliegtuigen van dit type zouden plaats bieden aan honderd passagiers, indien ze voor vreedzame doeleinden gebruikt zouden worden. NAGEKOMEN. HollandAmerika Lijn MAASDAM, 30 Juni v. Philadelphia te Boston BURGERDIJK, thuisr., pass. 30 Juni Scilly NIEUW AM STERDAM. 30 Juni van R'dam te New-York EDAM. 30 Juni van R'dam te New-York. Rolt. Lloyd BALOERAN. ultr., 30 Juni van Colombo KOTA AGOENG, uitr., pass. 1 Juli Suez Java—New-York Lijn BRASTAGI. N.-York naar Java. pass. 30 Juni 's nachts 12 u. Mau ritius KOTA INTEN, Java n. New-York, 30 Juni te Belawan. Mü. Oceaan PEISANDER, 1 Juli van Java te Amsterdam. RotterdamZuid-Amerika Lijn ALPHERAT, thuisr., 30 Juni van Victoria. Kon. Paketv. Mij. BARENTSZ, 30 Juni van Lorenzo Marques naar Durban SIPORA, 30 Juni van Belawan naar Rangoon LE- MATANG, 30 Juni van Bangkok n. Beira. JavaChinaJapan Lijn TJISALAK, 29 Juni van Dairen te Batavia TJIKARANG, 30 Juni van Macassar naar Moji TJINE- GARA, 29 Juni van Menado te Hongkong TJISAROEA. 30 Juni van Batavia te Shanghae. HollandOost-Azië' Lijn GAASTERKERK. thuisr., 30 Juni v. Singapore MEERKERK, 29 Juni van Osaka te Kobe. Halcyon Lijn STAD MAASSLUIS, Vlaardin- gen n. Narvik, 30 Juni uit den N. Waterweg. Holland—West-Afrika Lijn - REGGESTROOM, 4 Juli te Havre verwacht. Holland—Afrika Lijn BLOEMFONTEIN, naar Dover. pass. 1 Juli voorm. 8 uur Oues- sant JAGERSFONTEIN, 30 Juni nam. 5 uur van Hamburg naar IJmuiden NIJ- KERK, thuisr., 1 Juli voorm. te Antwerpen SPRINGFONTEIN, thuisr.. 30 Juni van Lorenzo Marques. Holland—Australië Lijn AAGTEKERK, uit reis, 1 Juli te Antwerpen. Holland—Britsch Indië Lijn STREEFKERK, thuisr., 2 Juli te Antwerpen verwacht. Kon. Ned. Stoomb. Mij. ACHILLES, 30 Juni van Dubrovnik naar Bari AGAMEMNON, 1 Juli van Amst. te R'dam ALKMAAR, thuisr pass. 30 Juni nam. 8 uur Lydd FAUNA. 30 Juni van Lipari te Malaga IRENE, 1 Juli van Amst. te R'dam NE- REUS, 1 Juli van Amst. te R'dam ODYS SEUS. Amst. n. Kopenhagen, pass. 1 Juli Holtenau STELLA, 30 Juni van Messina naar Palermo TITUS, 1 Juli van Amst. te Hamburg VESTA. 1 Juli van Amst. to Hamburg VULCANUS. Midd. Zee n. Amst., pass. 1 Juli Lydd VENUS. 1 Juli van Amst. te Rotterdam. iverse Stoomvaartberichten BATAVIER V, 1 Juli van R'dam te Gravesend SOES- TERBERG, 30 Juni van Kaskö n. Wasklot TUVA. 28 Juni van Rio Grande te Paranagim RAFAELA. Glasgow n. Cutacao. 30 Juni te Greenock voor machinereparatie 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2