BINNENLAND M CRAVEN PIAIN 79 ste Jaargang LESOSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Juli 1938 Vierde Blad Ho. 243ÖS ^CRAVENA^psv Het zilveren feest van de L.V.A. te Soesterberg Plechtige herdenking van de gevallen kameraden 11 Jaar hevige pijnen door Ischias! /(JEEP/ ^ai*" TJIJMIM Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie. De jaarvergadering te Leeuwarden. In de vergadering der Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering der phar macie te Leeuwarden was eergisteren aan de orde de verkiezing van twee hoofd bestuursleden. wegens periodiek aftreden van dr. J W. Birza te Amsterdam en het bedanken van mr. dr. K. Holm te Wasse naar. Het resultaat was dat de heer Birza herkozen werd en gekozen werd dr. T. Potiewljd te Leiden. Tot voorzitter werd verkozen de heer Kiöuwenhuis te Oldenzaal. Gistermorgen om 9 uur werd het congres heropend. Medegedeeld werd. dat in de commissie voor wetenschappelijke inlich tingen is verkozen prof. P. van der Wielen t» Amsterdam. in de commissie voor maatschappelijke t-'angen werd gekozen de heer C. N. Ven- let te Hengelo: als lid van de commissie voor het ondersteuningsfonds namen zit ting mevrouw F. v. d. Broek-Swart te Am sterdam en de heer J. F. Lakko te 'sGra- venhage. Voor de commissie voor de bibliotheek werden gekozen mej. dr. C. G. van Arkel te Amsterdam en mej. C. Hugenholtz te Amsterdam. In de commissie voor de codex medica- mentorum Nederlandicus werd gekozen de henr J Kok te Amsterdam. In de commissie voor het verslag van N.M.P. nam zitting de heer J. F. Lakke te Voorburg. Voor de commissie voor het ziekenfonds wezen werd gekozen de heer J. J. Keljzer Jr te Eindhoven. In de raad van toezicht nam zitting de heer A Fagginger Auer te Groningen en ais plaatsvervangend lid de heer A H Schirm te 's Gravenhage. Tot gedelegeerde van het hoofdbestuur voor Nederlandsch-Indie werd gekozen dr. ,T H. M Winters, hoofdbestuurder-secre taris der Ned. Indische Apothekersvereeni- ging. Met algemeene stemmen aanvaardde de vergadering het voorstel van het hoofdbe stuur om uit de gelden van het toeslag fonds voor 1939 evenals vorige jaren een bedrag van f 3000 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen, teneinde daarmede behoeftige assistenten, welke niet inge volge artikel 38 van het huishoudelijk reglement voor een uitkeering in aanmer king komen, te ondersteunen Eveneens werd met algemeene stemmen besloten de toelage van den secretaris der commissie voor het ziekenfondswezen voor 1939 vast te stellen op f. 3000, zooals ook voor dit jaar bepaald was. In principe werd besloten het volgend jaar een begin te maken met controle op de naleving van de verschillende bindende besluiten, door de maatschappij genomen D? departementen Rotterdam. Limburg en Dordrecht stellen voor de zitting der leden van het hoofdbestuur met ingang van 1 Januari 1939 terug te brengen van 5 tot 3 jaren Geamendeerd door het hoofdbestuur word dit voorstel aangenomen. De ontwern-begrooting liet in ontvang sten en uitgaven zien een bedrag van f39.359 Nedat eenige wijzigingen waren aange bracht werd zij met alg. stemmen goed gekeurd. On verzoek van het departement Zee land werd besloten het volgend jaar te Middelburg te vergaderen. De nieuw gekozen voorzitter, de heer Nieuwenhuis bracht namens de departe menten een woord van hartelijken dank aan den aftredenden voorzitter, mr. dr. K. Folm Soreker uitte de hoop dat de heer Folm in de toekomst zal willen zijn een adviseur van het hoofdbestuur. Mr. Holm dankte voor deze sympathieke woorden en zeide, dat ook op hem van toe passing is het gezegde: ..partlr c'est mourir un peu". de zoutconventie. Aanzienlijke prijsverhooging voor verpakt zout. Naar wij vernemen, is tot voorzitter van de zoutconventie gekozen, dr. L. R. Sinnige, directeur van de N.V. Zoutziederij, v. h. Kollf en Vis te Rotterdam, nadat de heer De Haas, directeur van de Kon. Ned. Zout- lndustrie had verklaard, op het voorzitter schap geen prijs te stellen Voor zout zijn bindende Inkoopprijzen voor grossiers en winkeliers vastgesteld, echter is geen winkelverkoopsprijs voor los zout bepaald. De prijs van kiloverpak- kingen is verhoogd tot 13 cent; van half- kiloverpakkingen tot 8 cent. hetgeen een prijsverhooging van 30% beteekent. contingenteering landbouw producten. Vernieuwing van de Ncderlandsch— Belgische overeenkomst. Er worden thans onderhandelingen ge voerd tusschen Belgie en Nederland inzake de vernieuwing van de contingenteerlngs- cvereenkomst van landbouwproducten, welke op 1 Juli afloopt. De Nederlandsehe delegatie staat onder leiding van den heer Lamping. karel van egmond, hertog van gelre herdacht. nederlandsche klei-industrie bijeen. De vereeniging Klei-Industrie. de Neder landsehe Vereeniging van Aardewerkfabri kanten, de Vereeniging van Dakpannen- fabrikanten in Zuid-Hollad, Utrecht en Gelderland, de Limburgsche R -K. Veree niging van Werkgevers in de Klei-Industrie en de Vereeniging Nederlandsehe Baksteen- Industrie hebben gistermiddag in het Rijkskleiproefstation te Gouda de twaalfde gecombineerde vergadering van de Neder landsehe Klei-Industrie gehouden. De bijeenkomst ving aan met eenige le zingen. De heer D A. Goedewaagen. di recteur van de N.V Goedewagens Konink lijke Hollandsche Pijpen- en Aardewerk fabrieken te Gouda, hield een inleiding over „Uit de Goudsche Pijpenindustrie" Dr F. W. Hisschemoeller van het rijks proefstation te Gouda, sprak over „warm teverlies van den vlamoven en hun be perking". Vervolgens zijn twee vraagstukken uit de practijk van de steen- en pannenindustrie ter discussie gesteld, n 1. het maken van poreuze steenen, volgens de schuimme- thode en het blauwstoken "an dakpannen. Hierna volgden een bezichtiging van het rijkskleiproefstation en vervolgens een huishoudelijke vergadering van de veree niging klei-industrie. Het gezelschap heeft zich daarop te Reeuwijk aan een gemeen- echappe lijken maaltijd vereenigd. Na af loop hield dr K. Zimmerman, directeur van het rijkskleiproefstation, een causerie met lichtbeelden over „glasschilderkunst", als inleiding voor de bezichtiging van de tentoonstelling „Goudsche glazen 1938". Bij zijn 4OOMen sterfdag. Gisteren was het 400 jaar geleden dat de laatste hertog van Gelre. Karei van Eg- mond. hertog van Gelre en graaf van Zutphen overleed, welk overlijden tevens het einde beteekende van Gelre als zelf standig gebied. Ter herdenking van dit feit heeft gister middag op initiatief van „Gelre, vereeni ging tot beoefening van Geldersche ge schiedenis, oudheidkunde en recht" en van het Arnhemsch genootschap van oudheid kunde in de groote kerk te Arnhem, nabij liet praalgraf van Karei van Egmond, een korte plechtigheid plaats gevonden, welke o m. werd bijgewoond door den commissa ris der Koningin in de provincie Gelder land, mr. S. baron van Heemstra, den loco burgemeester van Arnhem, wethouder B. Bakker en vele anderen. De voorzitter van „Gelre", jhr. mr. A. H. Marteus van Sevenhoven sprak een her denkingsrede uit. Namens „Gelre" legde de spreker ver volgens een grooten krans met blauw-gele linten, de kleuren van Gelderland, aan den voet van het grafmonument De heer J. G. A. van Hogerllnden. voorzitter van het Arnhemsch genootschap van oudheidkun de heeft daarop namens dit genootschap eveneens een krans neergelegd. Na de plechtigheid begaf men zich naar het gemeentemuseum, waar een tentoon stelling van portretten en archivalia be trekking hebbende op Karei van Egmond en zijn veldheer Maarten van Rossum, werd bezichtigd. Ook in Londen, waar de mach tige Towerbridge zich welft over de Theems, zal de Engelsche win kelier U vragen welke U kiest: Craven "A" (met kurken mondstuk) stuk). Uit zeldzaam zachte Virgi- nia tabakken, vol aroma, voor treffelijk van smaak, worden de ongeëvenaarde Craven "A" en Craven Plain sigaretten gefabri ceerd „Indeed Sir, a jolly good ciga rette" 10 ttuks 17'A cent 20 stuks 35 cent 3741 flngez. Med.) de ossche marechaussee. Een der overgeplaatste wachtmeester verlaat den dienst. Eén van de vijf wachtmeesters van de Ossche marechaussee, wief zaak onlangs voor het Ambtenarengerecht Is behandeld, heeft eervol ontslag gevraagd en verkregen uit den dienst.-Het is wachtmeester Roffel, die thans in dienstbetrekking treedt bij het Unieleverconcem. met standplaats Rotterdam. Wachtmeester Roffel is verscheidene jaren te Oss werkzaam geweest. Na de kwestie van 1 April werd hij naar Roer mond overgeplaatst. Vad. ir. g. d. boerlage overleden. Gisteren is te Den Haag ir. G. D. Boer lage, chef van het proefstation „Delft" van de Bataafsche Petroleummaatschappij overleden. Ir. Boerlage is 11 September 1885 te Lei den geboren. de roterheffing. De heffing en de steu nu it keering op boter zijn behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 30 Juni tot. 7 Juli onver anderd vastgesteld op 50 cent per k.g. boternoteering 81 cent. De Leeuwarder commissie-noteering voor boter (exportprijs) is gisteren vastgesteld op 81 cents (vorige week 82 cents). NEDERLANDSCHE KRUIDENTERSBOND. In de te Rotterdam voordgezette vergade ring van den N KB. heeft de secretaris de heer Jac van Gurp, verslag uitgebracht- van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer Jac. Mak. liet een batig saldo van f. 798 zien. Herbenoemd werden als redacteur de heer Jac. van Gurp. als leden der redac'ie_ commissie de heeren P. v d. Linde, J. J. Milienaar en A. Bruin en als commissie van controle de af deeling Haarlemmermeer. Het onderdeel betreffende de vas-stelling van de salarissen van den voorzitter en den penningmeester, bracht eenige strub beling in het vlotte verloop van de verga dering. De af deelingen Haarlemmermeer en Velsen hadden voorgespeld de vergoeding van den voorzitter met f- 250 te verhoogen. Er waren 28 stemmen voor en 8 tegen, zoo- dat dit voorstel werd aangenomen. De voorzitter zelf had de betreffende afdeeln. gen nog verzocht hun voorspel in te trek ken Het voorstel om het- salaris van den penningmeester Jac. Mak met f. 250 te verhoogen met terugwerkende kracht over 1937 werd met 24 tegen 13 stemmen aan genomen. De begrooting voor het. volgende vereenigingsjaar werd met algemeene sim men goedgekeurd. De heeren P. v. d. Lin den, voorzitter. Jac. Mak, penningmeester en A. J. Vlaswinkel, bestuurslid, werden herkozen. Verder werd nog vastgesteld, dat het con gres voor 1939 te Hoofddorp gehouden zal worden. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Des middags namen de con gressisten deel aan een boottocht door de Rotterdamsche havens, waarmede dit 25ste jubileum-congres gesloten werd. r k. ned. slagerspatroons. Prins Bernhard aanwezig Jaarlijksche vergadering te Venlo. In de Feestzaal Nationaal te Venlo is de 20ste jaarlijksche vergadering van de R.K. Ned Slagerspatroons begonnen. Na een welkomstwoord van den heer J. Schatorle, voorzitter van de afd. Venlo van genoem den .-laer s patroons bond opende de heer G C SrhoRes ulo Leidsehendam. algemeen voorzitter van den Bond. de vergadering met een speciaal welkomstwoord tot dr Quaedvlieg, inspecteur van de Volksgezond heid en den heer Klooster van het Econo misch Instituut Spr. releveerde vervolgens de resultaten over het afgeloopen jaar. Met voldoening constateerde de voorzitter, dat een concept-wijziging van de Vleesch- keuringswet. welke uniforme keurloonen inhoudt, klaar ligt Tenslotte hield de voor. zit-er een krachtig pleidooi voor de slagers, vakschool. De jaarverslagen werden vervolgens goed gekeurd. Het bedrag van de bondseontrlbutle bleef ongewijzigd gehandhaafd De aftredende bestuursleden G. C Schol- tas, Leidsehendam; G. van Geloven. Til burg; J de Lange, Breda en J. Schatorle. tenlo; werden bij acclamatie herbenoemd Vervolgens heeft dr. Tobl een inleiding gehouden over de werkzaamheden van de T* voor den Vleesch- en Veehandel. Bij de behandeling der afdeellngsvoorstel- het voorsiel van de afdeeling n-S S 0m den minister te verzoeken vWsr-'h nieuWe vestigingen den verkoop van Ss ™e," toe tb staan aan hen. die in bet hf t van Kn slagersbrevet, door Ru a ïrume- uitvoerbaar geacht. 1 de behandeling der voorstellen van on-t 'ïgen Amsterdam. Rotterdam, t-effmdl Mndb' ?;°n Bosch Leiden be- ?f£lnv °f wjjz'ginz der cat afsehafh" ioonde de voorzitter- aan. wordencJ)afflne, voovioopig niet behoeft te echter diligent hoofdbfs'uur b,«ft N.R.Crt. De viering van het zilveren jubileum van de luchtvaartafdeeling te Soester- herg is hedenmorgen in tegenwoordig heid van Z. K. H. Prins Bernhard in gezet met een intieme plechtigheid bij het monument der gevallen kameraden, terwijl daarna gelegenheid bestond den commandant der luchtafdeeling geluk te wenschen, waarbij o.a. de minister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk lijn opwachting kwam maken. Het vliegkamp was in feestgewaad ge stoken. Nadat alle genoodigden hun plaat sen hadden ingenomen, begroette de com mandant der L.V.a., lult.-kol. F A. van Heijst de opgestelde troepen en de auto riteiten. Om tien minuten over half elf zag men den Prinselijken standaard op het hoofd gebouw omhooggaan, ten teeken. dat Prins Bernhard, die per auto uit Soestdijk was gekomen het terrein had betreden. Nadat Prins was verwelkomd, inspecteerde hij de eerewacht, om zich vervolgens naar de ontvangstkamer te begeven. Even later be trad de Prins, In gezelschap van inspecteur Raaljmakers en den commandant het ter rein bij het monument. De troepen presen teerden het geweer en tezelfder tijd klonk het Wilhelmus. Na de troepen te hebben geïnspecteerd en de autoriteiten te heb ben begroet, nam de Prins zijn zetel in. Het woord was allereerst aan Inspecteur Raaijmakers, die bij het vijfentwintig jarig bestaan van de L.V.A zijn hulde biacht en haar zijn gelukwenschen aan bood. Spr. richtte zich daarbij tot den commandant, in wiens persoon het corps is belichaamd en omdat hij den levensweg van de jarige, behoudens een korte onder breking, in zijn geheel heeft helpen afleg gen. Ook den commandant persoonlijk bracht spr. daarom heden gaarne hulde en gelukwenschen. Vervolgens bood spr., als oudste van het L.V.A.-personeel een voet stuk aan voor het monument, dat 15 jaar geleden ter eere van de om het leven ge komen vliegers is opgericht. Overste van Heyst zeide in zijn antwoord met erkentelijkheid het treffend aanden ken te aanvaarden. Het was daarop een treffend moment, loen Prins Bernhard naar voren trad om een krans aan den voet van het monument te leggen. De Prins bleef in eerbiedige aan dacht voor het gedenkteeken staan. De ge weren werden gepresenteerd, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld. Hierna keerde de Prins naar de tribune terug. Even later was de lucht vervuld van het daverend motorgeronk van een escadrille, dat den groet kwam brengen Op het oogenblik, dat de machines laag boven het monument scheerden, gingen de vlaggen in top. De kapitein van Weerden Poelman en de ad judant-onderofficier van Beurden boden hierop een krans namens de militaire luchtvaart aan. Commandant van Heijst nam deze hulde in ontvangst en legde den krans op de treden van het monument. De muziek bracht tijdens deze plechtigheid een koraal ten gehoore. Nog vele andere kran sen en bloemstukken werden aangedragen en tegen den buitenmuur van het monu ment geplaatst. Vervolgens besteeg luit.-kol. van Heijst het spreekgestoelte voor het houden van de herdenkingsrede. In deze rede memoreerde spr de ge schiedenis van de L.V.A zooals wij die ln on« Blad van Dinsdag j.l. hebben ver meld. Hulde bracht spr. allen, die in den loop der jaren de militaire luchtvaart heb ben gediend. Een zware taak is het spr. het woord te richten tot degenen, die haar eentgenooten, zonen en broeders in de luchtvaart hebben zien vallen. Wij als luchtvaarders gevoelen diep met hen mede in het verlies, dat zij hebben geleden ln hen, die. veelal nog ln het gezicht van een hoopvolle toekomst, op onverwachte en tragische wijze werden weggerukt. Moge de gedachte hun tot een troost zijn, dat hun leven en het offer, dat zij hebben gebracht, niet tevergeefs geweest zijn. Zij hebben medegewerkt aan den op bouw van het luchtwapen als een bolwerk van de onafhankelijkheid van ons vader land en van de heiligste rechten van het Nederlandsehe volk. Nog steeds vormt het door hen gegeven voorbeeld voor de lucht vaartafdeeling een bron van moreele kracht. Wat zou de luchtvaartafdeeling zijn zonder de herinnering aan onze gevallen kameraden? Onultwischbaar staat zij ge grift ln ons aller harten, als een blijvende verwijzing naar onze roeping en een ver maning om niet af te wijken van den weg van eer en plicht. Gelukkig hebben onze luchtvaarders dezen weg tot nog toe steeds gevolgd, en met Gods hulp hopen zij hier in te volharden. Nu de luchtvnartafdeeling een nieuw tijdperk Intreedt, een tijdperk, naar wij hopen, van krachtige ontwikkeling en groei, willen wij aan haar opbouw werken met de krachten, die ons gegeven zijn, naar ons beste weten, in goede kameraad schap. met terzijdestelling van onderlinge geschillen, en met terugwijziging van al les wat behoort tot de sfeer van het klein geestige en alledaagsche Wanneer wij al len op deze wijze onze taak opvatten, han delen wij naar den plicht, die de herinne ring aan de gevallenen ons oplegt. Dan zal de luchtvaartafdeeling een tijd van wa ren bloei tegemoet gaan. Zij zal. als tot nog toe, een waardige plaats blijven inne men in de Koninklijke Nederlandsehe weer macht en zij zal aanspraak maken op de waardeering van ons volk als een leer school, waar de dienstplichtige jongeman nen worden opgevoed ln eer- en plichtsge voel. in orde en tucht, ln eerbied voor het wettig gezag en boven alles in trouw aan Koningin ep vaderland. Na het uitspreken van deze rede werd de plechtigheid besloten met een défilé der iroepen. Vervolgens begaf men zich. nadat de Prins langs de eerewacht het terrein ver laten had. naar een ander gedeelte van net vliegkamp ter bijwoning van de over dracht van het huldeblijk der Inwoners van Soesterberg: een monumentale vlaggestoel. welke een plaats heeft gekregen op een terrein, begrensd door den verkeersweg SoesterbergSoest en de beide toegangswe gen, welke vanuit de richting Soesterberg en Soest naar het vliegkamp leiden. Na- dal ook de Prins hier was gearriveerd heeft de burgemeester van Soest. mr. W A. J. Visser met een korte rede het geschenk van de burgerij aan de l. V. A. overgedragen, waarna eenige meisjes de mast onthulden. Nadat overste van Heijst een dankwoord had gesproken, noodigde de burgemeester htm uit de vlag te willen hijschen. Terwijl de troepen de geweren presenteerden, klonk het „Wien Neerlandsch Bloed". Prins Bern hard nam hierna afscheid en vertrok. Mej. N. J. Th. Post, Achtersingel No. 19 te Middelburg werd 11 jaar lang gekweld door ischias, die haar hevige pijnen in het rechterbeen veroor zaakte; zij was wan hopig tot zrj tenslotte baat vond bjj een TOGAL-kuur, waar- door geleidelijk de pijn minder werd om uiteindelijk geheel te ver dwijnen. Zij is dan ook, zooals te begrijpen Is, enthousiast over TOGAL. Wanneer U geplaagd wordt door rheumatiek, ischias, spier- en zenuwpijnen of hoofdpijn, gebruik dan eveneens TOGAL. Het geheim der TOGAL-tabletten is bun heilzame werking op bloed en inwendige organen, waaruit zg de onzuiverheden - de eigenlijke oor zaak van die pjjnen afdoende verwijderen. Bij alle apoth. en drog. v.a. 0.80 p. flac. (excl. O.B.) 3724 flngez. Med.) Halcyon Lijn FLENSBURG. 30 Juni van Narvik te Vlaardingen. Kon. Ned. Stoomb. Mij. VTJLCANUS. Midd. Zee naar Amst.. pass. 29 Juni 12 u. "s nachts Ouessant ARIADNE. 29 Juni van Lixuri I naar Algiers AURORA, 30 Juni van Se- i tubal te Genua TRAJANUS. 29 Juni nam. van Candia te Izmir COSTA RICA, uitr 30 Juni van Madeira TRITON. Midd. Zee naar R'dam. pass. 30 Juni nam. 2 uur Oues sant. Kon. Holl. Lloyd MONTFERLAND. 30 Juni j van Amst. naar B. Aires, i HollandOost-Azië Lgn MEERKERK, thulsr., 29 Juni van Osaka. HollandAfrika Lijn BOSCHFONTEIN, 30 Juni voorm. 4 uur van Beira naar Mozam bique. Mij. Nederland POELAU LAUT thuisr 30 1 Juni van Marseille JAN PZ. COEN. thuis reis. 30 Juni van Colombo SALEIER. Bre men naar New-Orleans, pass. 30 Juni IJmui- den. Silver-Java-Pacific Lgn DJAMBI. 29 Juni van Balik Pappan naar Pacific Kust. Rott. Lloyd KERTOSONO. thuisr.. 29 Juni van Belawan. RotterdamZuid-Amerika Lijn ALUDRA. R'dam naar Hamburg, 30 Juni uit den N - Waterweg. Diverse Stoomvaarlberichten SCHIELAND. 30 Juni van de Tyne te Hamburg ST. ANNALAND. 30 Juni van Hamburg naar Gdynia WE3TLAND. 30 Juni van R'dam te Leith MIRALDA. 28 Juni van Curacao te Hamburg GOUWE. m.s.. 30 Juni n R'dam te Rafeo KATWIJK. Eilbro r R'dam. pass. 30 Juni Ouessant MAAS HAVEN. 27 Juni van Tabou naar Port Gen- til MOORDRECHT, R'dam naar Curacao, pass. 29 Juni Sombrero; wordt 1 Juli tc Cu- racoa verwacht SLIEDRECHT. Triest n. Abadan, pass. 29 Juni Suez.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13