BUITENLAND ELTAX 666 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 30 Juni 1938 DE RENALDOs De strijd in het Verre Oosten REISPLANNEN? OFFICIEELE KENNISGEVING MEDEDEELING „ZOMERZORG" CARLO REM RECHTZAKEN KON. GENOOTSCHAP „M.S.G." De overgangsexamens. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: H. ter Beek, A. J Boersma. C. J de Cler, S. van Denderen, J. Dool. J. Mioch, G. Nie- vaart. P Noppen. A. Pison. A. Schnetder- berg. H. Schouten. A. Verland, P. v. Wee- ren, C. M. Zitman. W. Moerer. J. Schrijvers, C. van Weerlee. J Brugmans, J. v. Leeu wen, J. Bekooy. Niet bevorderd: 3. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse: W. A. v. Berkesteyn, I. Crama, J. F. Droge, A. Faasse, L. C. Groen in 't Woud, M. Jonker. W. Kuyt, P Lems. W. Nievaart. A B. Starkenburg. J. Teske, C. J. M. Uit- tenhout. J. v. d. Water. M. C. E. Zitman. M. J. Zitman. M. P. van Es, J. P. Elder- horst, J. Altink. B. Boon, W. D. de Gunst. C Vogelaar, M. F. LensveltJ. van Strien, M. Thorn, N. de Water, P. M. Uljee. Niet bevorderd: 7. Bevorderd van de derde naar de vierde klasse: J. v. Bergen Henegouwen, P. D. Bigot. P. Boter, J. W. F. Broekhuyzen, J. M. v. Oudenburg, J. A. van Dijk, C. van Duyn, C. F. Fruman, P. C. Glasbergen. H. Haas noot, J. Hanegraatf, V. J. Hellendoorn. A. Kavelaar. Th. A. N. v. d. Kley, J. Kooien, C. Kriek, W. F. Louwrier, P. de Laaf, Chr. Larrewijn, L. van Leeuwen. P. J. v. Leeu wen. H v. d. Lelie. M. van Lieshout, P. de Man, C. C. v. d. Nat. J. J. Nieboer. C Noort, B. Posthuma. E. S. Prins. N. Rhijnsburger. G. v. d. Spek. G. A. Trouwee. J. Tukker. J. Veeger. J. Verhoog. N. M. de Water. W Webber. J. D. van Weeren. J. M. van Zee. P C. Doedens. A. van Es, J. v. d. Geest, A J Houps, J. Karstens, E. Klinkenberg. H. J. L. Koenen, M. Meyer, D. Wijsman. Niet bevorderd: 10. Bevorderd van de vierde naar de vijfde klasse: A. P. H. v. d. Bent. J. D Bey, J. v. d. Boogaard, W. A. J. v. d. Bosch (voor waard.), B. M. v. Brummelen (voorw.l. Y. Brusse. A. J. Castelein, J. Chaudron, C van Dijk. S Fuchs, I. J E. Felëus. Ch. Flippo. H. Gautier. E. de Graaf (voorw.), J de Graaf, H. de Groot. J C. Hanegraaff. W J E Harteveld. W. A. de Heer. Ch. Houthoff. ivoorw.). J. Kambier. Y v. Keulen. I. J de Kramer. G. L Krayenbrink, A. Labor- bus. A. D. Langeveld. P. Langeveld (voorw.) W. F. Lepelaar. J. Loos, A. de Man (voorw.), P Naber (voorw D. Sajtos, D. ScherpenhuyzenP. H. Schouten, J. J. M. Smidt. J. Splinter, A Steinmeier. A. F. J Strijk (voorw.). F. Tegelaar, J. J Robert, J. Verboog (voorw.), E. A. Th. Vermond A. v. d. Waals ivoorw.). H. de Water. F. v. d. Water. H. M. van Weeren, M. F A. Wesseling. M. F. Westerhout. J Zoete- meyer, J. Bekooy. Th. v. d. Berg. H. v. d Berg, J. v. d. Blom. C. Briejer W D Cas pars, H. J. Dickhoff, C. P. Doedens. J. 't Hart (voorw.), A. Heetveld (voorw.). H Korswagen, C. M. v. Langeveld, W. C. v. Osnabrugge. H. Swinkels. Niet bevorderd: 20. JA ZE KOMEN MORGEN Stemmingskapel bij uitnemendheid. ZATERDAGAVOND 2 JULI. ZONDAG MIDDAG en ZONDAGAVOND 3 JULI optreden van STEMPHENOMEEN - Finale uit Duet Rigoletto. Parodie Gita Alpar, Lucienne Boyer, Jan Kiepura, Richard Tauber. Geen verhoogde tarieven. DE DIRECTIE. 3671 (Inge». Med.) OPENING TENTOONSTELLING COLLECTIE-BOENDERMAKER. Ten bate van het Carillonfonds. Onder groote belangstelling werd gister middag de tentoonstelling van werken uit de collectie van den heer P. Boendermaker Czn. te Bergen NJf. in de Lakenhal ge opend. onder auspiciën van het Leidsche Carillon-ccmité. De voorzitter mr. P. E. Briët sprak een hartelijk woord van welkom in het bijzon der tot den heer en mevrouw Boender maker. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Commissie voor de Lakenhal, de vertegenwoordigers van verschillende kunstvereenigingen en de pers. Wij allen zijn gekomen, aldus spreker, uit tweeërlei gerichte belangstelling: be langstelling voor de kunst en voor het doel van het Carillon-Comité. Dit laatste heeft geen reden tot klagen over gemis aan belangstelling, waarbij spreker herinnert aan de Wandelmarsch door Leiden en het concert van „Sursum Corsa". waaraan o.a. mevr. Jo Vincent geheel belangeloos medewerkte. Thans heeft de Commissie voor de La kenhal weer blijk gegeven van hartelijke belangstelling en hebben mr. Slagter en drs. Pelinck de commissie ter zijde gestaan voor het doen van een keuze uit de rijke verzameling van het echtpaar Boender- maker. Hartelijk dank wordt de laatsten gebracht. Vele verzamelaars van kunstschatten bewaren en bewaken deze als gierigaards. Dat is hier niet het geval. De heer en mevrouw Boendermaker stellen er prijs op. dat zeer velen van hun bezit genieten. Zoo dragen zij bij tot verhooging van den kunstzin van ons volk en trachten zij ge luk te brengen in dezen materialistischen tijd. Met den wensch, dat de expositie druk moge worden bezocht, opent de voorzitter de tentoonstelling. Behalve den heer en mevr. Boender maker merkten wij onder de aanwezigen op onzen Burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. den rector-magnificus der Leidsche Hoogeschool. prof. dr. J A J. Barge, mr A Tepe. wethouder en voorzit ter van de Commissie voor de Lakenhal, henevens haar secretaris den heer F. G. Rosier, prof dr. Idema. voorzitter van Oud-Leiden, mevr. Bicker Caarten, secre taresse van de Leidsche Kunstvereeniging, de beeren L. Verkoren en W. H. Hulstijn "an ,.De Kunst om de Kunst", drs. Pelinck directeur van de Lakenhal; prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis, prof. dr. L Knappert en vele anderen die in het Leidsche kunstleven bekend zijn. De tentoonstelling blijft gedurende twee maanden geopend en er wordt gedurende dien tijd stellig gerekend op een groot aantal bezoekers. Gedenkt het Carillon! Wij komen op de tentoonstelling terug. Van het oorlogstooneel. Volgens het Chineesche legerberichtal dus het Chineesche persbureau, wordt bij Matang nog steeds verbitterd gevochten. Bevestigd wordt, dat de Chineezen Hsiang- sjan gisteren heroverd hebben. De Japan- sche strijdkrachten in den sector Hsjang- kau zijn tot tweeduizend man versterkt. In de wateren in Foekien bevinden zich geen Japansche oorlogsschepen meer. daar de drie laatste schepen gisteren vertrokken zijn. Bij de verovering van Hsjangkau en Hsjangsjan door de Chineezen zijn een duizendtal Japanneezen gesneuveld Het eiland Hainan. De ..Miyako Sjimboen" en de „Nitsji Nisji Sjimboen" wijden hoofdartikelen aan de kwestie van het eiland Hainan, waarin zij er bij de regeering op aandringen, krachtiger maatregelen te nemen. De ..Mi yako Sjimboen" verklaart, dat Hainan Chi- neesch grondgebied is en sterke militaire werken bezit, zoodat Japan heeft te be slissen of het al of niet tot verovering van het eiland moet overgaan. Met betrekking tot den gezamenlijken Fransch-Britschen stap ten aanzien van Hainan kan de .Mi yako Sjimboen" niet inzien, wat bedoeld wordt met „ongewenschte gevolgen", die de bezetting van het eiland door Japan zou kunnen hebben, zooals naar verluidt in de Britsch-Fransche nota aan Japan wordt verklaard. Het blad verklaart, dat noch Engeland noch Frankrijk gegronde redenen heeft om den Japanschen opraarsch naar Hainan te vreezen en dat, indien deze lan den Japan op grond van ongemotiveerde vrees uitdagen, Japan niet zou aarzelen, de uitdaging aan te nemen. De „Nitsji Nitsji" schrijft dat. indien de buitenlandsche mogendheden het bewind van Tsjang-Kai-Sjek blijven steunen, Ja pan het eiiand Hainaa piet zou kunnen uifsluiten van het do5 zijner militaire operaties. i Reserveert dan tijdig onzen nieuwen uiterst comfortabelen reiswagen CLUBS SPECIALE TARIEVEN DE ALGEMEENE TOESTAND. Franco doet Engeland concessies. In een artikel onder den kop: „De gren zen van den invloed" zegt Gayda. dat het mogelijk is, dat de Britsche ambassadeur bij zijn onderhoud met Ciano de Italiaan- sche regeering heeft uitgenoodigd van haar invloed bij Franco gebruik te maken, om zekere wijzigingen in de voering van den luchtoorlog te verkrijgen. Ciano zou ge antwoord hebben, dat de fascistische re geering de vriend van de nationalistische regeering van Franco is en vurig wenscht, dat deze wint. Italië heeft echter altijd de politieke onafhankelijkheid van het natio nalistische Spanje geëerbiedigd. Het oefent wel, zooals dat tusschen vrienden geschiedt een bescheiden invloed uit, maar die in vloed heeft grenzen, welke Italië nooit wil overschrijden. De oorlogsvoering en de aanwending der middelen daartoe bijvoorbeeld moeten ge heel worden overgelaten aan den wil en de beslissing van het Spaansche comman do. Alle pogingen tot inmenging zouden in strijd zijn met den eerbied voor de onaf hankelijkheid van het nationalistische Spanje. Men heeft trouwens geen Britsche schepen gebombardeerd, maar schepen, die contrabande vervoerden. Een dergelijk bombardement is een defensieve en men- schelijke daad. Daarna deed de minister, aldus de „Gior- nale," mededeeling van reeds door Franco getroffen maatregelen, n.l.: 1. Varende Britsche schepen zullen niet door vliegtuigen worden aangevallen. 2. De vliegtuigbestuurders zullen bij het bombardeeren van havens zoo mogelijk een onderscheid maken ten gunste van de Britsche vlag. 3. In het republikeinsche gebied zullen vrije havens worden aangewezen, die toegankelijk zijn voor de internatio nale scheepvaart, welke zich met wet tigen handel bezig houdt. 9389 (Ingez. Med.) Mej. E. A. H. de Haas alhier slaagde te Tilburg voor het examen nuttige hand werken. In den afgeloopen nacht is op den Stetionsweg oneenigheid ontstaan tusschen den 46-Jarigen caféhouder A. van I. en eeiiige studenten, die in zijn raamkozijn zaten en weigerden door te loopen. Het kwam tot handtastelijkheden, waarbij de caféhouder van een der studenten een duw kreeg, waardoor v. I. viel en vermoedelijk een enkel brak De E.H.D. bracht hem per auto naar het Academisch Ziekenhuis. Bij het gisteren te Nijmegen gehou den examen van de Ned. Ver van Kath Dansleerarcn slaagde de heer Martin Vis ser voor het diploma leeraar in de mo derne dansen Hij werd opgeleid door Evert Castelein en is per 1 Augustus benoemd ais leeraar aan diens dansschool. DE ROXTERDAMSCHE OBLIGATIES AFFAIRE. De R/otterdamsohe rechtbank deed heden ochtend uitspraak in de opzienbarende obli gatiesaffaire. Niet minder dan 5 personen, waaronder een thans geschorst advocaat procureur te Rotterdam, hebben in dit ver band verleden week terecht gestaan. Tegen den 47-larigen gewezen advocaat en procureur mr. C. Z. te Rotterdam, thans gedetineerd, die medeplichtig was geweest aan de heling der obligaties, en die tevens de vervalsching van een groot aantal aan- deelen zou hebben uitgelokt, werd twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek geëlscht. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. De 27-jarige analist C. H. V., wonende te Rotterdam en thans gedetineerd, werd we gens diefstal van de obligaties, die een waarde vertegenwoordigden van f 2.700. veroordeeld tot een jaar met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch luidde een jaar en zes maanden met aftrek. De ultlokker van dezen diefstal, de 26- jarige landbouwer P. J. B., wonende te Rot terdam en thans gedetineerd, kreeg 3 jaar gevangenisstraf. Het O.M. had tegen hem drie jaar met aftrek gerequireerd. De man. die de obligaties eenigen tijd verborgen had gehouden, te weten de 35- jarige caféhouder C. G. V. K., wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, werd tot maanden met aftrek veroordeeld. De eisch was een jaar met aftrek. Tenslotte werd veroordeeld de 31-jarige bierkoopman C. W. V. C., wonende te Rot terdam. thans gedetineerd, tot 3 jaar ge vangenisstraf wegens oplichting door mid del van de gestolen obligaties. Gistermiddag te ongeveer 2 uur is een 7-jarig meisje A. M. in de Korte Bou- welouwensteeg van een plat dak gevallen, waarbij het kind op een steenen binnen plaats terecht kwam en een hersenschud ding kreeg. De E.H.D. vervoerde haar naar het Aca demisch Ziekenhuis. Gisteravond omstreeks 9 uur, is een 38-jarlge man, die onder den Invloed van alcohol verkeerde, bij de Donkersteeg in den Oude Rijn gesprongen. Twee agenten van politie wisten den man op het droge te brengen. De agenten hebben, daar de man geen letsel bekomen had, dezen naar een familielid in de v. d. Werffstraat overgebracht, waar hij van droge kleeren is voorzien. BELGIË. De saak Grammens. De zaak-Grammens is gistermiddag in de Kamer ter sprake gekomen. De Vlaamsch-nationalLsttsche fractie had een motie ingediend, waarin de in vrijheid stelling van Grammens werd geëischt. Het Kamerlid Glabbeke cs. stelde daarentegen voor over te gaan tot de orde van den dag Met 110 tegen 19 stemmen werd de motie- Glabbeke aangenomen, 16 leden stemden blanco. DUITSCtfLAND. Joodsche advocaten van de Weensche balie uitgesloten. In toepassing van de verordening inzake het beroep van advocaat, zijn 720 Joodsche advocaten van de Wéensche balie uitge sloten. Martin Grossberg. een Jood en voorzitter van den Oostenrijkschen bond van vee handelaren en beschuldigd door zijn spe culaties de vleeschprijzen in Oostenrijk te hebben opgedreven, is gearresteerd. TSJECHO-SLOW AKI JE. Weer een Duitsch protest. Hodza zet besprekingen voort. De Duitsche legatie heeft bij het Tsje- cho-Slowaaksche ministerie van bui tenlandsche zaken een scherp protest er tegen ingediend, dat in Tsjechische volksscholen in Bruenn en elders den laatsten tijd een smaadlied op Adolf Hitler niet alleen door de onderwijzers geduld wordt, maar door deze functio narissen zelfs ter vertaling in de schrif ten der kinderen op het schoolbord wordt geschreven. Hetzelfde smadelijke lied is in verschil lende deelen des lands door soldaten op marsch en den laatsten tijd ook door so- kols ter gelegenheid van het Praagsche sokolfeest gezongen. De Duitsche legatie heeft het ministerie van buitenlandsche zaken verzocht zonder verwijl stappen te ondernemen om een einde te maken aan dezen „onhoudbaren toestand" en de verantwoordelijke perso nen ter verantwoording te roepen. Minister-president Hodza heeft gisteren de preliminaire werkzaamheden voortgezet ten behoeve van een parlementaire oplos sing der nationaliteitenkwestie. Na elkan der heeft hij besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers der Poolsche en Hon- gaarsche politieke kringen, vervolgens met een lid der Poolsche provinciale vertegen woordiging en ten slotte met de vertegen woordigers van de Duitsche sociaal-demo cratische partij. Binnen het kader van deze onderhandelingen met de vertegen woordigers der verschillende politieke min derheidspartijen zal de minister-president ook vertegenwoordigers ontvangen van alle andere groepen der parlementaire oppo sitie. De vertegenwoordiger der Poolsche min derheid Wolf, heeft tegenover journalisten te Moravisch Ostrau verklaard, dat Hodza hem slechts heeft medegedeeld, dat het nationaiiteitenstatuut in de tweede helft van Juli aan de belanghebbenden zal wor den voorgelegd. Wolf heeft een uiteenzet ting gegeven van de Poolsche wenschen betreffende autonomie Op ethnograflsch, sociaal cultureel en economisch gebied. Wolf zeidc, dat zijn bespreking niet kon gelden als een onderhandeling met een delegatie van de geheele Poolsche bevol king, zooals die door Hodza beloofd is. ENGELAND. De kwestie der wet op officieele geheimen. Sandys heeft zich tot den speaker van het Lagerhuis gewend met het oog op de kwestie der „Official Secrets Act". Hij ver telde in zijn hoedanigheid van officier van het territoriale leger bevel te hebben ont vangen, in uniform te verschijnen voor het hof van onderzoek in militaire zaken. San dys voegde hieraan toe. dat hij wenschte tc weten in hoeverre het toelaatbaar is een iid van het parlement te dwingen de bron van zijn inlichtingen te onthullen. Hij vroeg den speaker direct de commissie voor dc privilegiën van het Huis deze zaak te doen behandelen. Chamberlain stemde hierin toe en deelde voorts mede, dat den legerraad verzocht zou wordfen de procedure der commissie van onderzoek te doen staken, totdat de com missie voor de privilegiën zich zou hebben uitgesproken. De minister van oorlog. Hore Bclisha heeft nog verklaard: „Er is geen sprake van dat de commissie van onderzoek over de privileges van het Lagerhuis heenstapt. De commissie heeft tot doel. vast te stellen, of een officier van liet Britsche leger misbruik gemaakt heelt van het vertrouwen, dat men in hem stel de en, zoo ja, onder welke omstandigheden zuiks geschiedde. Zulk een onderzoek is in het openbaar belang". Op een vraag, onder welke omstandighe den de legerraad op de hoogte werd ge bracht van de schending van het geheim, gaf Hore Bellsha te kennen, dat zulks ge schiedde in een schrijven, dat Sandys tot hem richtte en dat hij adresseerde aan het ministerie van oorlog. De legerraad besloot automatisch tot dit onderzoek. Op de vraag van den liberalen afgevaar digde Mander, of de eventualiteit van een dagvaarding van Sandys den leden van oen legerraad en den minister van oorlog voor den geest zweefde, toen tot de instel ling van een militaire commissie van on derzoek besloten werd. zeide de minister: ..Ik zou u niet met stelligheid kunnen zeggen, of deze eventualiteit al dan niet den leden van den legerraad voor den geest zweefde. Het zou niet onmogelijk zijn. dat zij zich rekenschap gaven van het feit, dat Sandys officier is van het territoriale leger en aldus verplichtingen heeft jegens dat leger en dat. wanneer een andere officier getuigenis zou afleggen, waardoor Sandys bij de zaak betrokken werd. het ln zijn (Sandys'), belang zou zijn te verschijnen' Het voorstel van Chamberlain tot onmid dellijk voorleggen der kwestie aan de com missie voor de privileges van het Lager huis werd bij handopsteken aangenomen. Chamberlain verklaarde, dat de commis sie van onderzoek niet tot taak had. be schuldigingen tegen Sandys te onderzoe ken. maar tegen den officier, die dc ge heime informaties ha,d verstrekt. In antwoord op nieuwe vragen van La- bourzijde gedaan, herhaalde de minister van oorlog, dat. of schoor, hij niet aanwezig was bij de zitting van den legerraad. hij alle verantwoordelijkheid aanvaardde voor het door dien raad genomen besluit, een commissie van onderzöék in te steller.. De ..chief whip" van de meerderheid, Margesson, heeft aan het kabinet do ,.a- men meegedeeld van de leden der specia.e commissie, die belast zal worden met de bestudeering der kwestie van de verant woordelijkheid van Sandys krachtens de ,vet op de officieele geheimen en meer al gemeen van de positie der parlementsleden met betrekking tot die wet. De namen der commissieleden werde.i niet openbaar gemaakt, maar men ge looft dat deze commissie geheel verschil lend zal zijn van de permanente commis sie voor de parlementaire privileges, w»lke tot taak heeft dq kwestie te behandelen van een verschijnen van Sandys voor de militaire commissie van onderzoek. De commissie zal bestaan uit acht verte genwoordigers van de regeeringsmeerder- heid en zes vertegenwoordigers van de op positie. RUSLAND. Nota door Japan afgewezen. De Russische ambassade te Tokio heeft, gedateerd op 28 Juni. een nota gezonden naar het Japansche departement, van bui tenlandsche zaken, waarin geprotesteerd wordt tegen het vasthouden van het Rus sische schio met koelinstallaties, „Refi ite rator" te Wakkanai op Hokkaido wegens inbreuk op de wet tot bescherming van militaire geheimen. De Russische nota wijst er op, dat artikel negen van het verdrag van Portsmouth van 1905 bepaalt, dat zoowel Japan als Rusland geen forten of dergelijke militaire bouw werken zullen aanleggen op Sachalin en de naburige eilanden en tevens, dat vrij heid van scheepvaart moet worden gehand haafd in de Straten van Soya en de Golf van Tartarije. Deze bepalingen zijn opnieuw bevestigd door artikel twee van het Sovjet. Russisch-Japansche verdrag van 1925 Op grond hiervan wordt in de nota de meening uitgesproken, dat het verbod voor vreemde vaartuigen tot binnenloopen van Wakkanal op Hokkaido met inroeping van de wet op bescherming van militaire geheimen een schending vormt van die tusschen Japan en de Sovjet-Unie gesloten verdragen. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft commentaar geleverd op deze nota en daar. bij o.m verklaard, dat Japan als eilanden- mogendheid belang hecht aan een patrouil- leerins van zijn kustlijnen, evenals de Sovjet-Unie haar grens bewaakt Daarom is de instelling van een verboden of be perkte zone voor buitenlandsche vaartuigen in de aangegeven territoriale wateren na tuurlijk. Voorts wees hit er op, dat de aanleg van militaire bouwwerken op het eiland Sacha lin verboden Is maar nle' oo het eiland Hokkaido en dat Hokkaido en de aangren zende wateren ter Noorden ven 45 10 era den NB. en ten Westen van 142 15 graden O L. door de Japansche regeering zün aan gewezen als voor buitenlandsche vaartui gen verboden zone. Het is vreemden vaar tuigen verboden lang in die zone te ver- STREMMING SCHEEPVAART. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 4 Juli a.s. de scheepvaart tus schen het Steenschuur en den Nieuwen Rijn tot nadere aankondiging zal zijn ge stremd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYÈN. Secretaris. 3703 blijven, zonder passende reden te hebben Nooit echter heeft het voornemen bestaan', hinderpalen in den weg te leggen aan de vrijheid van scheepvaart in de Straten van Soya en de Golf van Tartarije. Het Rus sische protest is dan ook onhoudbaar. POLEN. Joodsche rouw. De Joodsche bladen in Polen zijn van ochtend, in verband met de terechtstelling van Ben Josef in Palestina, in zwarte lijst verschenen. De Zionistische organisatie, waarvan Ben Josef lid was, heeft voor acht dagen de rouw aangenomen: de leden zijn uitgenoodigd een rouwband om den arm te dragen. Het zionistische orgaan .jNasz Prseglad" schrijft, dat de dag zal komen, waarop het overschot van Ben Josef in het Pantheon van de Joodsche natie zal rusten. ZUID-AMERJKA. De Gran Chaco. Omtrent een door Paraguay voorgestelde formule tot het handhaven van den vrede in den Ohaco wordt in Amerikaansche diplomatieke kringen vernomen, dat twee nieuwe factoren de mogelijkheid van een vreedzame regeling hebben vergroot. Op ae eerste plaats zou Bolivia hebben toegestemd in een wijziging van de grens, waarbij inbegrepen een haven aan de Pa- raguay-rivier meer Noordelijk gelegen, hetgeen door Paraguay meer aannemelijk wordt geacht. Op de tweede plaats zou Paraguay heb ben beloofd deze concessies van Bolivia gunstig te aanvaarden. Naar verluidt, ls deze verbetering in den toestand een gevolg van de stappen, welke zijn genomen door de regeeringen van Chili, Brazilië en de Vereenlgde Staten bi) de regeeringen van Bolivia en Paraguay. /CUEtP/ r'JLINCINlS NAGEKOMEN. MU. Oceaan ADRASTUS. Java naar Amst., 28 Juni van Colombo GLAUCUS. 30 Juni van Java te Amsterdam PEI8ANDER, Java n. Amst., 29 Juni te Londen LAER TES. Amst. naar Java. was 29 Juni 9 uur 50 voorm. 38 mijlen W.Z.W. van Niton. Halcyon LUn VREDENBURG. 29 Juni van Wabana te Vlaardlngen STAD MAAS SLUIS 29 Juni van Narvik te Vlaardlngen MAABSURG, Vlaardlngen naar Wabana, 29 Juni uit den N. Waterweg ROZEN BURG. 29 Juni van Bilbao. Holland—Australië LUn AAGTEKERK, 29 Juni van Hamburg te R'dam ENGGANO, uitr., 29 Juni van Karachi. Holland—Oost-Azié LUn MEERKERK, thuisr.. 28 Juni te Osaka. Holland—West-Afrika HJn JAARSTROOM, 30 Juni van Hamburg te Amst. MAAS- KERK. 30 Juni van Hamb. te Amst. Kon. Ned. Stoomb. MU. PERSEUS, 30 Juni van Kopenhagen te Amst. SATURNUS. 29 Juni nam. 10 uur 30 van Hamburg n. Amst. TELAMON, 28 Juni van New-York naar La Guaira BENNEKOM, uitr., 28 Juni te Valparaiso. Kon. Paketv. MU. HOUTMAN. Batavia n. Rotterdam, was 29 Juni 12 uur 's middags op 35 gr. 3 min. N.B. en 19 gr. 40 min. O.L. BARENTSZ, 29 Juni van Beira naar Lorenzo Marques TEGELBERG, 29 Juni van Ta- matave naar Mombassa BOISSEVAIN. 28 Juni van Shanghae te Hongkong NIEUW HOLLAND, pass. 28 Juni Thursday Island. MU. Nederland POELAU ROEBIAH, 30 Juni van Hamburg n. Bremen MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 30 Juni van Amst. te Ba tavia. JavaChinaJapan LUn TJISONDARI, Santa Cruz naar Antwerpen, pass. 29 Juni Lizard TJIKANDI, 28 Juni van Pensacola te Galveston. TJIKEMBANG. naar Car diff. was 29 Juni 7.55 u. v.m. 75 mUlen van Lands End. Silver-Java-Pacific LUn SAPAROEA, 28 Juni van Mambulac te Manilla. HollandAmerika LUn STATENDAM, New- York naar R'dam, 1 Juli nam. 5 uur te Ply mouth verwacht SPAARNDAM. New-York naar R'dam. pass. 30 Juni Scilly LEER DAM. 28 Juni van Galveston naar New- Or leans MAASDAM, 28 Juni van Philadel phia naar Boston. ftott. Lloyd BLITAR. uitr., pass. 28 Juni nam. 3 uur Point de Galle SIBAJAK, uitr., 30 Juni te Southampton. Rotterdam—Zuid-Amerika LUn - ALPHERAT, thuisr., 29 Juni van Angra dc Reis. Java—New-York LUn KOTA INTEN, Java naar New-York, '29 Juni te Penang WEL TEVREDEN, 27 Juni van New-Orleans naar New-York. Diverse Stoomvaartberlchten BATAVIER IV. 30 Juni v. R'dam te Gravesend WOL- SUM. R'dam naar B. Aires. pass. 29 Juni Madeira JOBSHAVEN. 26 Juni v. Tabou n. Bordeaux JONGE JOHANNA, 29 Juni van Alcxandrlë te Port 8ald PARK HAVEN, Antwerpen naar Montevideo, pass. 29 Juni Madeira SCHOKLAND. 29 Juni van R'dam op de Tyne NOORDZEE, sleepboot, 28 Juni van Bordoaux n. Antwer pen EBRO. sleepboot, 28 Juni van Kaap stad te Southampton AMSTERDAM. 5 Juli van Baytown te Hamburg verwacht DEN HAAG. 6 Juli van R'dam te Baytown verwacht TUVA, 28 Juni van Rlo Grande te Paranagua OOSTPLEIN. Narvik naar R'dam, was 29 Juni 12 uur 's middags 200 mU- Itn N. van den N. Waterweg WICKEN- BURGH. 29 Juni van R'dam te Bordeaux EULOTA, 29 Juni van 8ydney naar Po lik Pappan AGNITA, 27 Juni van Houston n. Nederland PRINS FREDERIK HENDRIK R'dam naar Swansea, pass. 29 Juni Dover GRUTTO. 29 Juni van R'dam te Londen ER INN A29 Juni van Pladjoe te Purfleet MIDSLAND, 29 Juni van Lundy Island. Port Arthur naar Amst. RIJNSTROOM. New port naar Fowey, 29 Juni in de Mumbles ge ankerd MALVINA, Aruba n. Southamp ton. pass.. 29 Juni Wight ALGORAB. Pe- pel naar R'dam, pass. 30 Juni Ouessant 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2