De overplaatsing der Marechaussee uit Oss DONDERDAG 30 JUNI 1938 No. 24005 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang Verklaring van den raad van ministers Buitenlandsche reis van de Koningin Dit nummer bestaat uit DRIE bladen verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ICS PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D CtS. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUa: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj Afscheid kolonel A. R. van de Bent. Als commandant der brigade Grenadiers en Jagers. Op het militaire oefenterrein aan de Maaldrift heeft hedenmorgen de kolonel A. R. v. d. Bent, commandant van de bri gade Grenadiers en Jagers, die met ingang van morgen is benoemd tot generaal- majoor, commandant der IVe divisie, af scheid genomen van deze brigade. Hiertoe stond het regiment Grenadiers, het Ie bataljon van het regiment Jager» en het Ie bataljon van het IVe regiment Infanterie onder commando van den lui tenant-kolonel H. D. Scherpenhuyzen op gesteld, terwijl ook de drie regiments vaandels en de Kon. Militaire Kapel, onder leiding van kapitein L. Walther Boer, aan wezig waren. De plechtigheid werd voorts om. bijge woond door den generaal Wessellng, oud inspecteur der artillerie van het Ned O.I. leger en door den commandant van IV R.I., overste H D. Buurman, die zoojuist van een ziekte hersteld is. doch den dienst nog niet heeft hervat. Nadat de scheidende kolonel de troep had geïnspecteerd en deze zich in een carré j had opgesteld, hield kolonel v. d. Bent een toespraak, waarin hij allen van hoog tot laag dank en hulde bracht voor de wijze, waarop zij gedurende sprekers 2'/:-jarig J commando over de brigade hun dienst hebben verricht. Den officieren dankte spr. voor de wijze waarop zij hun verantwoordelijke taak hebben vervuld en voor de kennis, ijver en toewijding, waarmede zij hem hebben ter zijde gestaan. Een bijzonder woord van hulde richtte spr tot het korps onderofficieren, dat moeilijke tijden heeft doorleefd. Hun rijen zijn versterkt met velen, die gij, aldus spr., totaal hebt moeten onderrichten. Dat de troep hij de inspectie zulk een voortreffelijken indruk maakte, is te dan ken aan het goede werk der instructeurs, die daardoor aanspraak maken op mijn groote waardeering Als troepencomman dant ben ik niet veel in aanraking geweest met het administratief «kader, doch wel heb ik het uit de verte met belangstelling gadegeslagen en ik ben vol bewondering voor de wijze, waarop het zijn moeilijke taak, welke door de legerultbreidtng schier verdubbeld is. verricht Ook de Kon. Mil. Kapel, die zoo dikwijls door haar vroolijkc marschen de vermoeid heid deed vergeten, dankte spr. voor haar medewerking. Zich richtende tot de soldaten, prees spr. hun houding na de teleurstelling van den verlengden diensttijd. Gij hebt u gedragen zooals het Nederlandsche soldaten betaamt. Spr. besloot met te zeggen, dat hij af scheid neemt met gevoelens van dank baarheid en trots en met een aansporing om de verrichtingen op dezelfde wijze voort te zetten. Nadat de troep een driewerf hoera voor de Koninklijke familie had uitgebracht, werd voor den scheidenden kolonel en de autoriteiten gedefileerd, waarmede deze plechtigheid was afgeloopen. SPERWERUITSTAPJES. Gistermiddag is de vierde boottocht ge houden. welke de Sperwerwinkeliers hun clientele hebben aangeboden. Met voldoe ning kunnen de Sperwerwinkeliers op deze uitstapjes terugzien, want er is door groot en klein volop genoten en er hebben zich gelukkig geen ongevallen voorgedaan. Reeds op 1 April volledige overeenstemming tusschen de ministers van Justitie en Defensie. De regeeringspersdienst meldt: Ter zitting van het ambtenarenge recht te 's Gravenhage, gehouden in den namiddag van Zaterdag 25 Juni, zijn de procedures behandeld, welke door de leden van het voormalige per soneel der brigade Koninklijke mare chaussee te Oss zijn aanhangig ge maakt tegen den inspecteur der Kon. Marechaussee ter zake van hun over plaatsing. In tegenstelling met de po sitie in de andere reeks procedures was in deze zaken de minister van justitie noch door zijn vertegenwoordiger, noch op eenigerlei wijze door van zijnentwege voorgebrachte getuigen betrokken. Door verslagen, zooals die in een deel der pers zijn verschenen over hetgeen op voormelde zitting zou zijn verklaard, is de indruk gewekt, dat de minister van justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 7 April j.l. ten onrechte en zelfs in strijd met de waarheid, zou hebben medegedeeld, dat reeds van 1 April af tusschen hem en zijn ambtgenoot van defensie overeenstemming zou hebben bestaan inzake de overplaatsing van het personeel van de brigade der mare chaussee te Oss. De raad van ministers acht het niet verantwoord, dat de mogelijkheid van een indruk als vorenbedoeld blijft be staan. Gehoord onder meer de volkomen overeenstemmende mededeelingen ter zake van den minister van defensie en van justitie, stelt de raad vast, dat het buiten eiken twijfel staat, dat reeds op 1 April j.l. de minister van defensie zijn volle medewerking in zake over plaatsing voor zoover die medewer king krachtens de bestaande voor schriften vereischt was - had toegezegd. Deze toezegging is aanstonds gegeven en is ten volle gehandhaafd. Dat de uitvoeringsmaatregelen voor de verwisseling van het personeel der brigade (waartoe ook behoorde de door den minister van defensie te verleenen machtiging tot het overbrengen van de inboedels voor rijksrekening op voor stellen van den inspecteur van het wapen, tot wiens bevoegdheid het be velen der verplaatsingen behoort) eerst enkele dagen later, op 6 April, zijn ge troffen, hield in geen enkel opzicht verband met eenig nader beraad tus schen beide ministers omtrent de nood zakelijkheid der verplaatsingen. Slechts over het tijdstip van de verplaatsingen van de marechaussee (niet-onderoffi- cieren) is nog nader overleg gepleegd. Het overeenstemmend oordeel van beide ministers stond op 1 April vast en is onveranderd gehandhaafd gebleven. Volkomen in overeenstemming met de vaststaande feiten kon en moest de minister van justitie in dc vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal op 7 April in tegenwoordig heid van den minister van defensie verklaren, dat het tusschen zijn ambt genoot van defensie en hem geen oogenblik ontbroken heeft aan de ver- eischte samenwerking in volledige over eenstemming, en dat hij ook overigens den minister van defensie van niets on kundig heeft gelaten en evenmin on tijdig heeft ingelicht. DE VERJAARDAG VAN PRINS BERNHARD De diverse concerten, welke gisteravond ter gelegenheid van 's Prinsen verjaardag in de stad werden gegeven, hadden vrij \eel belangstellenden naar buiten getrok ken, zoodat het in de binnenstad aanzien lijk drukker was dan anders. Op de Steen- straat concerteerde voor een talrijk gehoor „Athalia", terwijl de Oranje Garde en het tamboers en pijperskorps van de Prince- vlag op hun rondgangen evenmin over ge brek aan belangstelling te klagen hadden. COLLECTE VIERING REGEERINGS- JUBILEUM. De gisteren alhier gehouden collecte ten bate van de viering van het regeerings- iubileum van H.M. de Koningin heeft ruim f. 400 opgebracht. RAAD VAN ARBEID. De heer T. S. Goslinga zal 16 Juli zijn functie te Amsterdam aanvaarden. Naar wij vernemen zal de heer T S. Gos linga. die benoemd is tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, op IC Juli aldaar zijn functie aanvaarden. Het ligt in de bedoeling van den heer Goslinga om nog enkele maanden te dezer stede te blijven wonen. Gedurende dien tijd zal hij nog zitting blijven houden in den gemeenteraad. H.M. vertrekt Zaterdag naar Zwitserland. Men meldt ons van offi- cieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H. M. de Koningin, om Zaterdag a^. 2 Juli, voor Haar jaarlijk- sche buitenlandsche reis naar Zwitserland te vertrek ken. EERSTE BLAD Nederl. Herv. Gemeente. Vergadering der classis Leiden. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 13.302.14 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f 1343.02 aan den Gemeente-Ontvanger. Foto van Vliet. Reorganisatie-ontwerp aangenomen. In de gisteren gehouden vergadering van de Classis Leiden der Ned. Herv. Gemeente werd in de vacature ds. A. W. M. Odé tot lid van het Provinciaal Kerkbestuur geko zen ds. G. J. Streeder van Leiderdorp. In het classicaal bestuur werden herkozen ds. W. G. Krijkamp te Sassenheim, ds. A. J. van Wijngaarden te Nieuwkoop, ds. J. J. H. Klomp te Voorhout en de ouderlingen P. J. Brunt en Z. J. Ninabar van Eyben en tot secundus-lid ds. R. P. A. Rutgers te Katwijk aan Zee: tot quaestor werd ds. J. J. H. Klomp herbenoemd en tot secundus quaestor ds. H. P. Fortgens te Voorschoten. Benoemd werden fn de vacature ds. P. L. Kiehl. ds. H. van Dijk te Rijnsaterwoude; vacature ds. J. W. Groot-Enzerink ds. J. de Wit te Leiden en tot secundus-lid ds. N. J. Cupedo van Noordwijk en in de plaats van ds. W. G. Krijkamp ds. H. P. Fortgens tot secundus scriba. In de classicale zendingscommissie wer den ds. H. van Dijk en ds. Chr. Eerhard van Hillegom herbenoemd en gekozen in de vacature ds. J. W. Groot Enzerink. ds. D. Kuilman te Leiden en in de vacature W. F. Eggink, dr. W. D. van Wijngaarden. Nadat enkele zaken van ondergeschikten aard waren afgedaan, werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de con- siderata over de voorloopig aangenomen reglementswijzigingen, waarvan artikel 54 (reglement vacaturen 1 met algemeene st. werd aangenomen. Voorts werd mei algemeene stemmen aangenomen art. 17 (reglement kerkelijk opzicht en tucht): art. 29 (regl. examen!artikelen 20. 21 en 24 (regl. diaconieën)art. 13 (regl. predi- kantstractementen)art. 14 (pensioen fonds). Met enkele stemmen tegen werd art. 7 (reglement Hooger Onderwijs) even eens aangenomen, terwijl artikel 7 (regl. examen), art. 2 (regl. hulppredikerschap) en art. 13 (regl. Hooger Onderwijs) met 62 stemmen tegen werden verworpen. Aange nomen werden ook de nieuwe artikelen 5. C en 7 (reglement Generale kas en het reglement op de samenwerking der ge meenten). Na een zeer uitvoerige discussie werd enslotte het reorganisatievoorstel met 61 tegen 15 stemmen aangenomen, na dat enkele ingediende amendementen met overgroote meerderheid van stem men waren verworpen. BINNENLAND. Padvindersdefilé op paleis Soestdijk. (3e Blad). Vergadering Volksbond tegen Drankmis bruik. (Binnenland, 3e Blad). Veduistering van f. 22.000. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Franco wil Engeland concessies doen. (Bui tenland. Ie Blad). Weer een Duitsch protest te Praag. (Bui tenland, le Blad). De kwestie der wet op officieele geheimen in Engeland. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Kolonel A. R. v. d. Bent neemt het defile in ontvangst van de brigade Grenadiers en Jagers, waarover hij het commando neerlegt in verband met zijn benoeming tot commandant der IVe divisie. PROF. DR. H. M. VAN NES. Een gouden jubileum. Het zal 15 Juli a.s. 50 jaar geleden zijn dat prof. H. M. van Nes. oud-hooglccraar in de theologie aan de Rijksuniversitci' al hier het predikambt in de Ned. Herv. Kerk te Woudenberg aanvaardde. De jubilaris denkt op 17 Juli in de morgeneodsdienst- oefening te Woudenberg dit feit te her denken. Voor morgen wordt voor ons land nog weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht. Over dag moet wel met de mogelijkheid van lichte regenbuitjes worden gerekend. Gisteravond is aan alle posten geseind „STORMSEEN NEER". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Theologie Dr. J. Brandenburg (Rotterdam voor het candidaatsexamen Rechten, dc neeren P. G. M. Zumpolle (Den Haag), H. W. G. Dessing (Naaldwijk) en G. S. M. Pieter (Roermond): voor het doctoraal examen Rechten, de heeren C. Kousemaker (Kloetinge). Th. E. H. Arriëns (Leideni, R. F. van Deventer (Den Haag) en M. Tee- kens (Rotterdam). GOUDEN DOCTORATEN. Donderdag 7 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. H. J. M. Boonacker, rustend arts, wonende te Oegstgeest, aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. Op denzelfden datum zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. J. C. van den Berg te 's-Gravenhage. eveneens aan de Leidsche Universiteit, promoveerde tot doctor in ce Wis- en Natuurkunde. MILITARLA Gedurende het tijdvak van 4 t/m 27 Juli a.s. komen de volgende officieren bij het 6e reg. veld-art. onder de wapenen: res. kapt. Kal. res. kapt. v. Overhagen. res. 1ste luitenant Busscher en res. 1ste luitenant Brink. In het tijdvak van 4 t/m 23 Juli komen de res. 2de luitenants Fransen en Otto bij het 6e reg. veld-art. onder de wapenen. 9 De res. wachtmeester von Bruckers Toch, de Koe. Vos, Herfst, Mantz, Nederlof, de Ruyter. La Gro, jhr. v. Eijsinga, v. d. Hoe ven. Ledeboer. Loggers en Slegt worden op 1 Juli as. van de school van reserve-offi cieren bereden artillerie overgeplaatst bij het 6e reg. veld-artillerie. De wachtmeester Timmers van het 6e reg. veld-art. worat op 1 Juli a.s. als korps beheerder overgeplaatst bij het 1ste reg. huzaren te Apeldoorn. Met ingang van heden zijn bij het 4e Regiment Infanterie aangesteld als dienst plichtige sergeant titulair: C. G. Bolte. J. H v. Baaren. J. Diepenheim. M. Eman, E Koele, A. J Loohuizen, F. Mandemaker, A, Schippers, W. Stigter, F. Schuddebeurs, J. Chr. Waterreus. J. v. d. Berg. A. P. Del- fonterie, M. Dirkse, C. J. v. Gils, Th. W. M de Grijs, F. P. Hemerik, G. J. W. Jon ker. C Jonkheer. J. C. M. Koekebacker, J. J Koene, A. Maaskant. J. C. v. Manen, N. W. Mooyekind, F. J. T. M. Tilbrij, B. P. Jongbloed, J. Kelder, A. H. Kruit, L. G. Moraal. M A. Oldenhof. A. Schot, B. Stras- sers. J. G. v. Vliet, K H. Warburg, H. Wetsteijn, C. H. M. Wilmot. W. G. v. d. Zanden, A. v. Buijtene en W. F. Brinks. Geslaagd voor vaandrig en bestemd om met ingang van 1 Juli as. te worden ge detacheerd bij lie 4 R. I. te Weert voor voor het verrichten van practischen dienst, de leerlingen van de school voor verlofs officieren: J. H. A. de Rooij, A. J. H. v. d. Meulen. P. Konings, T. E. J. Margrij. J. R. Affourtit, E. Michon en J. v. Eerden. N V. CARAMELFABRIEK VOORHEEN BACKER EN CO. In de gisteravond gehouden aandeelhou dersvergadering der N.V. Leidsche Caramel- fabriek voorheel Backer en Co. werden ie iaarstukken goedgekeurd. Besloten werd de gemaakte winst te bestemmen voor af schrijving. De aftredende commissaris, de heer J. W. IJdo werd herkozen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1