STADSNIEUWS De verjaardag van Prins Bernhard 79 ste Jaargang WOENSDAG 29 JUNI 1938 No. 24004 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt OFFICIEELE KENNISGEVING DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Radiotoespraak van den burgemeester DH nummer bestaat uit DRIE bladen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden -é portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.» Opwekking tot steun aan de viering van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Gisteravond heelt de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen over het net van het Gem. Radiodistributiebedrijf een toespraak gehouden tot de burgerij, waarin hij opwekte tot het verleenen van steun aan de te Leiden te houden collecte ter financiering van de feestplannen van de Jubileumcommissie voor de viering van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M, de Koningin in Augustus en September a.s. Waar deze rede uit den aard der zaak door een beperkt aantal stadgenooten is gehoord en verwacht mag worden, dat ook buiten dien betrekkelijk kleinen kring hier voor belangstelling bestaat, meenen wij goed te doen het een en ander uit deze toespraak te citeeren. De burgemeester spreekt. Ik kom vanavond tot U spreken, aldus spr. naar aanleiding en ter aanbeveling van een geldinzameling, die morgen gehouden wordt door de Jubileum-Commissie, welke Commissie in het leven geroepen werd door de zgn. Contact-Commissie met het doel om hier ter stede feestelijkheden te orga- niseeren om uitdrukking te geven aan onze waardeering en bewondering voor hetgeen onze Koningin nu reeds gedurende veertig Jaren voor ons deed. Dat er volop aanleiding bestaat om dit zeldzame jubileum met luister te vieren, daarover is toch ook zonder meer ieder Lei- denaar het met mij eens De Jubileum-Commissie koos nu den dag van morgen uit om een beroep op U te doen om haar te steunen en met haar sa men te werken am het feest zoo aantrekke. lijk mogelijk te maken voor zoovelen als maar daarbij kunnen worden betrokken. De keuze van dien dag is naar mijn meening een gelukkige, want die dag is de verjaar dag van onzen Prins Bernhard, een Prins, die na zoo kortstondig verblijf in ons mid den, toch reeds door reeële banden met ons volk verbonden blijkt te zijn. Wanneer wij dan morgen, door vlagver toon aan de beteekenis van den 29sten Juni herinnerd, nog even doordenken, dan zou Ik voor ditmaal weer eens een oogenblik willen stilstaan bij het bedenken hoeveel, in het bijzonder gedurende de laatste 40 jaren, Oranje voor ons volk beteekend heeft en wel dit: rust in de ontwikkeling van onze Regeering en ons bestuur; rust in de wijze, waarop de stroom van nationale en internationale moeilijkheden, die op ons pad ons tegen traden, konden worden opge lost of weerstaan. Saevis tranquillus in undls, rustig te midden der bruisende ba ren! Dit is inderdaad een juiste kenschet sing van Vorstin en Volk van Nederland te midden van de ons omringende volkeren. Wij mogen prijzen de wijsheid van ons volk, dat het de omstreden positie van het stadhouderschap omzette in een koning schap van geheel Nederland, dat opeenvol gende geslachten op beproefd juiste wijze de grondvesten van onze staatsinrichting en de plaats daarin van het koningschap hebben weten aan te passen aan de zich wijzigende omstandigheden en opvattingen, dus zoodoende dezen regeeringsvorm hebben verstevigd, en, God geve, voor altijd be vestigd. Met dezen lof voor ons voorge slacht zal nagenoeg iedereen het wel eens zijn. ook al hadden zij aan andere regeling de voorkeur gegeven. Ten aanzien van alle thans hangende vraagstukken bestaat er in ons volk veel principieel verschil van opvatting, ia zelfs worden er al neemt hun aantal af nog gevonden, die de oogen voor de ge schiedenis van het Vaderland gesloten houden en niet beseffen hoe de band Nederland—Oranje een integreerend deel van onzen Staat geworden is en nauwelijks in den Grondwet vermeld be loeide te wor. den. Z'et dat is het onschatbaar voorrecht, dat wii ons volk toch kunnen toestaan over de staatsinrichting en over het staatsbe stuur van meening te verschillen, mits men de fundeering ervan niet ondergrave. Dat is de politiek, die hier te lande nog vrij spel heelt, dat is de noodzakelijke wrijving van gedachten en ideeën, die zich uit in de volksmeening in het parlement en die langs de daartoe bestaande wegen aan Hare Majesteit wordt kenbaar gemaakt, een meening. dus voortkomende uit veel som? hoog oplaaiend, geschil en larie nic. a/üd gemakkelijk te vertolken Dit wat betreft het eene deel van de twee-eenheid Vorstin en Volk. Daarnaast nu de houding v?.n de Kroon en hare opvatting van haar taak. Men is er niet af met te verklaren, dat dg Kroon fteeds volmaakt constitutioneel handelde, Foto Zlegler, Den Haag. Z.K.H. Prins Bernhard. zonder ooit ruimte voor twijfel te laten, al ware het vaststellen van dit feit voor ons reden te over onze waardeering voor zoo trouwe dienst na 40 jaren eens uit te spre ken. De geschiedenis van de Regeering van onze Koningin biedt echter meer. Zij biedt daden en woorden en voorbeelden van in vloed en leiding, die ons gevoel en gemoed nooit onberoerd lieten. Ik treed niet in bijzonderlie en. n>t»ar wil dit zeggen, dat ieder onbevoordeeld Nederlander toch wel te eeniger tijd gezien of gevoeld heeft, dat de Kroon, zooals die gedragen wordt door Koningin Wilhelmina. niet is een hoog boven ons staande in zichzelf gekeerde kracht, maar juist een bezielende, weldoende en vooral begrijpende en leidende macht in ons volksleven. Nooit wankelmoedig, altijd vastberaden en steu nend op en handelend uit rotsvaste over tuiging. waartoe van hooger macht de vaste leiding wordt gezocht Dat wü dit zoo sterk gevoelen, komt, omdat in die medewerking van de Kroon, meer gelegd wordt dan koele berekening en verstand: dat komt, omdat in haar daden gelegd wordt een hart, omdat haar daden uit gaan van een gemoed, uitgaan van een ziel. die zich over ons volk ontfermt en die ons volk liefheeft. Wij kunnen Koningin Wilhelmina's Regeering niet beoordeeïen zonder steeds weer te zien de figuur van de draagster der Kroon, omdat Zii oo Haar daden immer weer drukt Haar stempel. Haar persoonlijkheid. Ik kon niet nalaten iets te zeggen over de innerlijke beteekenis van he- feest, dat ons te vieren gegeven moge zijn. omdat, er inderdaad behoefte bestaat om te getuigen met blij gemoed, van dank en waardeering, opdat Zii wete hoe Haar liefde voor Haar volk weerklank vindt en beantwoord wordt door dit volk! Leiden bereidt zich nu voor om straks ln Sep'ember dit jubileum te vieren. Men be denke thans waarom het gaat. want wan neer in September redevoeringen en artike len en boeken ve-schijnen, die ons het af- geloopen tijdvak helder en in tal van bij zonderheden schilderen, ziet. aan zult ge nog duidelijker gevoelen de di&De beteeke nis van Wilhelmina's Regeerir.t zult ge nog meer behoefte gevoelen om het uwe bii te dragen, om feest te vieren en het reeds nu voor te bereiden feest te doen slagen. Maar dan is het te laat want nü moet de commissie weten, wat zij doen kan en over welke middelen zij de beschik king heeft. Over de organisatie nog een en ander. Vooreerst de datum die op 3 September gesteld ls. Toen de Commissie haar plannen ont wierp, was het niet bekend, dat de 6de Sep tember tot een nationale feestdag zou wor den verklaard, maar kon men aannemen, dat de 6de September de groote plechtighe den te Amsterdam zouden plaats vinden en evenals dit bij de Kroning in 1898 geschied de, is dan ook aangenomen, dat het de voorkeur verdiende om de plaatselijke fees ten op andere data te stellen. Ook in an dere gemeenten is zulks geschied, o.a. in den Haag. waar, naar ik meen, het groote leest op 31 Augustus plaats zal vinden. Inderdaad zou. zooals thans blijkt, ook een vicrig te Leiden op 6 September moeilijk heden opleveren, doordat ook van uit Lei den deelgenomen wordt aan betoogingen te \msterdam. Ik hoop nu van harte, dat er van de zijde der burgerij ook in dit opzicht medewerking zal worden verkregen, dat men n.l. den 3den September als feestdag zal beschouwen en dat er dien dag zooveel mogelijk vrij af gegeven worde, opdat niet op 3 September feest zij, maar er geen vrij af is, terwijl er op 6 September wel vrij af is, maar geen bijzondere feestelijkheden. Een vrien delijk verzoek dus tot alle werkgevers om ook langs dien weg het welslagen te bevorderen. Spr. besloot met een klemmend beroep te doen op aller offervaardigheid, omdat men hierdoor uiting geeft aan de liefde tot, aan de waardeering voor een lieve Koningin, een zoo edele figuur, die draagster is van de nobelste traditiën van het Oranjehuis, voor een Hooge Vrouwe, die veertig lange en bange jaren Uw leidster was en wier leven ons volk en ons volk alleen gegeven werd en wordt! Doe dit voor Haar, die met recht de naam gegeven mag worden van de Moeder des Vaderlands. 's Prinsen verjaardag werd hier ter stede gevierd door het uit steken van vlaggen van alle openbare en vele particuliere gebouwen, terwijl zeer velen zich de borst met oranje hadden ge tooid. De trams voerden den gebruikelijken beugeltooi. Diverse corporaties zonden den Prins telegrafische gelukwenschen, o.a. het col lege van B. en W. namens den gemeente raad en de Leidsche Chr. Oranjevereeni- ging, die haar felicitaties als volgt formu leerde: Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard der Nederlanden te Soestdijk. Aan Zijne Koninklijke Hoogheid en Hoogst- deszelfs gezin, moge de Chr. Oranje Ver- eeniging te Leiden hare eerbiedige geluk wenschen aanbieden. (w.g.) N. G. GEELKERKEN, Voorz. L. BOEKKOOI. Secr. Op de verdere feestviering komen wij nader terug. De verzakkingen naast den Raadhuisbouw. Behandeling voor de Haagsche Rechtbank op 13 September. Op de rol van de Haagsche Rechtbank kwam gisteren de zaak voor van de verzakkingen bij den Stadhuisbouw te dezer stede. Als procureur voor de ge meente stelde zich mr. P. E. Briët cn voor de N.V. Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen en bouwonderne ming „Trio" te Amsterdam jhr. mr. H. de Ranitz. De Leidsche advocaten mrs. E. A. Cosman en C. J. Goudsmit, op tredend namens de gedupeerde huis eigenaren, concludeerden van eisch, waarna aan de wederpartij een uitstel voor antwoord werd verleend tot 13 September a.s. DE STORM. Prof. Kranenburg aanvaardt geen nieuwe candidatuur. Als lid van de Provinciale Staten. Prof. mr. R. Kranenburg. Naar wij vernemen heeft onze stad genoot prof. mr. R. Kranenburg, be sloten wegens drukke werkzaamheden bij de a.s. verkiezing voor de Provin ciale Staten geen candidatuur meer te aanvaarden. BOND DÉTAILLISTEN PARFUMERIE- HANDEL. De felle Zuidwesterstorm, welke gisterna middag gedurig in hevigheid toenam, heeft menigeen vannacht slapelooze uren bezorgd. Over het algemeen viel de schade, welke hier ter stede werd aangericht, mee, en bepaalde zich tot een aantal dakpannen, een straatnaambord in de Dillenburger straat en diverse boomen aan den Mare- singel, Levendaal. Koninginnelaan en Hya- cinthenstraat. De politiebrandweer is éénmaal met den ladderwagen uitgerukt ter verwijdering van een groot stuk zink. dat was losgeraakt van een dakkapel aan de ter Haarkade en ge vaar opleverde. Om ongeveer 12 uur is een zinken buis van het dak van de N. Leidsche Courant op het trottoir gevallen. Niemand werd echter getroffen. Een andere buis, die eveneens dreigde neer te storten, werd door de poli tie verwijderd. Vele boomen en struiken hadden het echter zwaar te verduren en werden voor een groot deel van hun bladerentooi be roofd. Door de hevige wind kwamen verschil lende treinen uit de richting Utrecht met veel vertraging hier aan. Enkele treinen waren zelfs een kwartier te laat. Ook de electrische treinen konden door de hevige zijwinden niet met de voorgeschreven snelheid rijden. EINDEXAMENS R.K. H.B.S. Geslaagd afd. B Hans Bokern, Leiden; Ben. v. d. Bosch—Quant, Alphen a. d. Rijn; Tonny Duindam, Leiden. F. de Graaf, Leiden; Wim de Haas. Wassenaar; Ton van Haasteren, Leiden; Wim van Kampen, Lelden Gerard Matze, Sassenheim; Cor Nyman, Rijswijk; Herman Pastoor, Am sterdam; Theo Scholte, Leiden; Sergio Orlandini, Noordwijk; Piet van Vianen. Leiden; Rudi Vreeburg, Oegstgeest; Gerard Weerdenburg, Voorburg. Afgewezen 2 candidaten. Algemeene jaarvergadering. De Bond van détaillisten in den Parfu- meriehandel, kortweg Bodepa geheeten, hield gisteravond fn café-restaurant „Zo- merzorg" zijn tweede algemeene vergade ring. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer M. C. v. d. Burg, heette allen wel kom en dankte het hoofdbestuur voor de aanwijzing van Leiden als plaats voor de algemeene vergadering. De alg. voorzitter, de heer G. J. J. H. Wenderich sprak in zijn openingsrede zijn voldoening uit over den bloei van den bond, die in twee jaar tijds reeds veel heeft bereikt o.a. in den strijd tegen prijsbederf. In het bijzonder prees spr. het uitne mende werk van den secretaris, van den kortelings benoemden administrateur, den heer J. Beers en van den penningmeester, den heer H. van der Poel. Dank werd ook gebracht aan den Ned. Drogistenbond die belangrijken financiee- len steun verleende evenals enkele groot bedrijven. Na goedkeuring der notulen, bracht de secretaris zijn jaarverslag uit. waaruit wij vernamen, dat het ledental zich in stijgen de lijn beweegt. Vermoedelijk zullen in den loop van dit jaar 7 nieuwe af deelingen worden opgericht. Het verslag werd goed gekeurd evenals dat van den penning meester, den heer v. d. Poel, die werd ge- déchargeerd. Tot leden der kascommissie 1938 werden benoemd de heeren v. d. Pol, Muller en Spaander. De begrooting 1938 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 5000. Bij het agendapunt „bespreking levering aan ziekenhuizen, kloosters en personeels- coöperaties" deelde de voorzitter mede, dat met de fabrikanten dienaangaande over eenstemming is bereikt op een basis van 10"/. boven den grossiersprijs, zoodat ook de detaillisten voor levering in aanmer king komen. De heer Singelenberg verzette zich daar tegen; z.i. behooren deze leveranties alleen thuis bij de détaillisten. Verschillende le den maakten vooral bezwaar tegen recht streeksere levering aan personeelscoöpe- raties als bankinstellingen e.d. Het bestuur werd gemachtigd naar be wind van zaken te handelen. De secretaris gaf vervolgens een over zicht van den gang van zaken sedert de invoering van de Bomee-voorwaarden en wekte op tot eendrachtige samenwerking in het gemeenschappelijk belang en ter saneering van den parfumeriehandel. De Boinee-lijst telt momenteel 25 namen van aangesloten fabrikanten, terwijl aan 6700 détaillisten onder Bomee-voorwaarden werd geleverd. Bij de rondvraag werden nog verschei dene vakbelangen naar voren gebracht, hoofdzakelijk van internen aard. De voorzitter bood tenslotte den secre taris uit waardeering voor zijn veelomvat- tenden en belangloozen arbeid een projec tie-apparaat aan, waarna hij het offi- cieele gedeelte sloot. De afdeeling Leiden zorgde voor een ge zellig slot van den avond. EERSTE BLAD BINNENLAND. Viering van den verjaardag van Prins Bernhard. (Ie Blad). Nadere regeling voor tandheelkundigen (3e Blad). Dr. van Manen vraagt ontslag als directeur der Nederlandsche Spoorwegen. (Bin nenland, 3e Blad). De Indische begrooting; voorloopig verslag Tweede Kamer. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. De Spaansohe kwestie. (Buitenland, le BI.). Moeilijkheden tusschen China en Duitsch- land over de Duitsche militaire advi seurs. (Buitenland, le Blad). De Engelsche wet op officieele geheimen (Buitenland, le Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Nederlandsche Rotogravure Maatschappij, Galgewater 21/22, Leiden. Overl. Comm.: Mr A. G. W. Baron Ben- tinck d.d. 27 Juni 1937. N. Comm.: Jhr. mr. C. J. A. den Tex, Bloemendaal, De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: N.V. Nederlandsche Rotogravure Maatschappij. De wind, aanvankelijk nog krach tig, zal later tot matig afnemen en uit het Noordwesten tot Wes ten waaien. De bewolking zal vrij sterk varieeren, doch regen van beteekenis wordt niet verwacht. De nacht zal koeler zijn, doch overdag zal de temperatuur niet veel van die van heden verschil len. Hedenmorgen seinde de Bilt aan alle posten: „WORDT VERWACHT STORM UIT HET NOORDWESTEN". MILITAIRE ZAKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de af deeling Militaire Zaken der gemeente secretarie met ingang van 1 Juli a.s. zal worden ondergebracht bij het bureau Be volking. Stille Rijn 3 In verband hiermede zal op genoemden datum het bureau voor militaire zaken gesloten zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STTRYEN. Secretaris. Leiden, 29 Juni 1938. 3651 GOUDEN DOCTORAAT. Zaterdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. W. J. van Dam, oud-Kanton rechter te Amsterdam thans wonende te 's-Gravenhage. aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de rechtsge leerdheid. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Geneeskun de, op proefschrift getiteld: „De diphthe- rie in den loop der eeuwen", de heer R. Maathuis, geboren te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen ge schiedenis: de heer M. Schneider (Rot terdam); voor het doctoraal examen rech ten: mej. M. E. v. d. Hurk (Den Haag), en de heeren B W. Haveman (Den Haag); S. L. Cardozo (Leeuwarden). W. J. M. J. Piet (Den Haag) en W. Jacometti (Leiden); voor het doctoraal examen Wis en Na tuurkunde, hoofdvak Dierkunde, de heer A. D. J. Meeuse (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1