De Nederlandsche luchtlijn naar Australië 79 sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 28 Juni 1938 Derde Blad No. 24003 CRAVEN PLAIN Luchtaanvallen! GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK Eerste op Australiëdienst der K.N.I.L.M. aansluitend Indië-vliegtuig vertrokken LAND- EN TUINBOUW Onvoorzichtige jongens verongelukt. Een hunner onder vrachtauto gedood de ander zwaar gewond. Gistermiddag is op de Stadionweg te Rotterdam ter hoogte van den uit gang van de fabriek van P. Smit een ernstig ongeluk gebeurd, waar bij een ongeveer negenjarig jongetje vrijwel op slag is gedood en zijn onge veer even oud kameraadje zeer ernstig is gewond. Omstreeks genoemd tijdstip reed op den Stadionweg in de richting IJselmonde een sleeperswagen, bespannen met een paard. Achter dezen sleeperswagen liep een groep jongens, die op en van den wagen spron gen. Uit tegenovergestelde richting nader de een zware vrachtauto, beladen met kalksteen. Juist op het moment, dat beide voer tuigen elkaar passeerden, liepen twee jon gens van het clubje weg en staken onver wacht den rijweg over. De eerste jongen, de negenjarige P. de Ridder, wonende in de Beukelaarstraat werd door den bumper opgenomen en bleef daarop zwaar gewond liggen. Ook toen de wagen een eind verder tot stilstand was gekomen lag de knaap er nog op. Hij had een zware schedelbasis fractuur opgeloopen, alsmede tal van ver wondingen aan armen, beenen en romp. Zijn even achter hem aanloopend? vriendje. G. Baars, eveneens uit de Beuke- laarstraat. kwam evenwel veel ongeluk kiger terecht. Hij liep tegen den zijkant van de auto, juist achter de cabine van den bestuurder. Daar Is hij komen te vallen en vervolgens zijn de zware dubbele achter wielen hem over het lichaam gegaan. Deze jongen, die eveneens een schede^l- basisfractuur had opgeloopen, moet vrij wel op slag zijn gedood. Zoowel het stof felijk overschot van B. als de zwöfar gewonde de R. zijn per auto van den ge neeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. waar de zwaargewonde jongen in zorgwekkenden toestand is opgenomen. Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. DRIE DOODEN BIJ PIONIERS OEFENINGEN. Bij manoeuvres van een pioniersregi ment in Tsjecho-Slowakije is een schuit met drie soldaten omgeslagen. Alle drie verdronken. VERZEKERINGSAGENT AANGEHOUDEN. Wegens verduistering en valschheid in geschrifte. Te Krabbendijke heeft de gemeentepo litie. in samenwerking met den aldaar ge- stationneerden rijksveldwachter, aange houden als verdacht van valschheid in ge schrifte en verduistering, den ongeveer 27- jarigen O. S., hoofdagent van een levens verzekeringsmaatschappij en wonende al daar. Naar wij vernemen moet de man tal van fictieve verzekeringen hebben afgesloten, terwijl hij ook gelden van onder hem staande agenten moet hebben ontvangen en niet afgedragen. De arrestant ls gistermorgen overge bracht naar Middelburg en daar in voor- loopige hechtenis geèteld. AUTOBUS BOTST TEGEN AANHANGWAGEN. Chauffeur en onderwijzeres gewond. Gisteravond keerden twee autobussen van de garage L. G. van der Ploeg uit Veen- dam. waarmede schoolkinderen uit Veen- dam een daguitstapje naar Schiermonnik oog hadden gemaakt, huiswaarts. Te om streeks half elf is de voorste bus ter hoogte van Westerbroek, onder de gemeente Hoo- gezand, tegen een langs den weg gepar- keerden truck met aanhangwagen gebotst. Door den schok werden de inzittende kin deren alle tusschen 10 en 15 jaar oud, door elkaar geworpen. Zij konden, hoewel he vig geschrokken, de bus aan den achter kant verlaten. De bestuurder van de bus, de chauffeur D. Suk en een onderwijzeres, die naast hem zat, waren er evenwel erger aan toe. Zij bekwamen kneuzingen en moesten, nadat zij door dokter Blonk uit Hoogezand verbonden waren, naar huis worden vervoerd. Het voorstel deel der bus is totaal ontwricht. De motorkan zat on wrikbaar vast onder den aanhangwagen van de truck. De bestuurder van de tweede bus kon tijdig stoppen. Veronderstel wordt, dat de achterlichten van de truck niet brandden. Vanmorgen was de toestand van de beide gewonden vrij gunstig. EEN UITVINDER TOT EERE-BURGER BENOEMD. De gemeenteraad van Brig in het Zwitser - sche kanton Wallis, heeft den Zwitserschen uitvinder dr. Guglielminetti tot eere-bur ger van zijn geboorteplaats benoemd, een onderscheiding, welke in Zwitserland slechts weinigen ten deel valt. Aan dr. Guglielminetti danken wij de stofvrije wegen, daar hij op het denkbeeld is gpkomen de wegen met een dunne laag teer te bedekken. Verder hebben zijn stu dies op den top van den Mont Blanc ge leid tot den bouw van een zuurstofappa raat, dat bij de luchtvaart voor het vlie gen op groote hoogte en verder voor be strijding van brand en voor gasbescher ming gebruikt wordt. Dr. Guglielminetti heeft steeds gewei gerd zijn uitvindingen te laten patentee ren. De regeeringen van verscheidene lan den hebben hem onderscheidingen ver leend. Daar zijn vaderland, Zwitserland, echter geen ridderorden kent, is hij thans tot eere-burger van zijn geboorteplaats be noemd. HET GIFPROCES TE LUIK. Voortzetting getuigenverhooren. Gistermorgen heeft men in het proces te Luik tegen de wed. Becker nog weer getul gen gehoord. Op medisch advies is de be klaagde, die zeer gedeprimeerd was. een schorsing der zitting voor anderhalf uur toegestaan. De president heeft een onder zoek der beklaagde gelast. Volgens gisteren gehoorde getuigen had den mevr. Castadot en mej, Stevard, die béiden overleden zHr., een zwakke gezond heid. Deze verklaringen werden door de verdedigers onderstreept. Een andere ge tuige verklaarde, dat mevr. Crulle, die eveneens is overleden, zeer dankbaar was geweest voor de toewijding van beklaagde. Een getuige vertelde, dat op een avond mevr. Bulte klachten geuit had over een poeder, dat zij zoo juist in tegenwoordig heid van getuige had ingenomen. Be klaagde heeft er van geproefd. Vervolgens verscheen een reeks personen, dre door de weduwe Becker benadeeld wa ren in verband met een verhaal over een erfenis van 500.000 francs. De beklaagde bestreed de verklaringen dezer getuigen, waarna de zitting verdaagd werd. De middagzitting is geheel gewijd ge weest aan het verhoor van getuigen, die opgeroepen waren in verband met het over lijden van de dames Lange en Weiss. In het bijzonder hoorde men mevr. Spineux, een modiste, die mevr. Lange als huurster had gehad. Herhaalde malen had zij de weduwe Becker op bezoek zien komen bij mevr. Lange en vaak dronken de drie da mes gezamenlijk eèn glaasje wijn. Mevrouw Spineux verklaarde nader, dat mevr. Bec ker twee maal alleen bij mevr. Lange op bezoek geweest was. Eens trachtte de we duwe Becker 30.000 franc te leenen, ten einde een neef van faillissement te redden. Getuigen die na mevr. Spineux gehoord werden bevestigden haar verklaringen. Daarna kwam men tot het geval Weiss. De eerste getuige in deze zaak. een oude dame, mevr. Lamy, was zoo ontdaan, dat zij bijna flauw viel in de getuigenbank en het fleschje eau de cologne van den pre sident moest er aan te pas komen. Na eenigszins bekomen te zijn, vertelde zij, hoe zij met Marie Becker kennis maakte sedert den dood van mevr. Lange. De ad vocaat-generaal toont aan de getuige een Ook in Venetië, waar op 't schilderachtige Canale Grande kleurige gondels voorbij glijden, kunt U de onovertroffen Craven "A" (met kurken mondstuk) en Craven Plain (zonder mondstuk) koopen. Vurig, bijna hartstochtelijk zal de Italiaansche verkoop- ster U de voortreffelijke eigenschappen van deze super-zachte. 100% pure Vir- ginia-sigaretten vertellen I Vol geur, vol aroma, maar zóó zacht, dat ze de keel nooit prikkelen I „Diamine Slgnor. una sigaretteeccellentel" W. v. V. te L. Leiden. Den Haag, Rotter dam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Oisterwijk 115 K.M. J. J. v. d. B. te L. Telegraaf Mij. Radio Holland. Keizersgracht 562 Amsterdam en aan de verschillende Zeevaartscholen. Mej. v. D. te H. Wij zouden U niet aan raden om nu reeds advocaat te maken voor Januari. Maar als U het toch wilt probeeren zouden wij U willen aanraden de flesschen eerst goed uit te zwavelen en vervolgens bij de eieren veel brandewijn te voegen. De flesschen lakt U vervolgens dicht. K. L. te L. - U kunt de goederen niet meer terugeischen, daar meer dan dertig dagen na de aflevering zijn verloopen. Als de schulde naar werkelijk niets bezit, zult u ook door het aanwenden van rechtsmiddelen niets bereiken. Mej. v. D. te L. - Hij moet u in elk geval geregeld een bedrag uitkeeren voldoende om behoorlijk in uw onderhoud te kunnen voorzien. K. S. te K. De wet stelt geen termijn, zoo- ak men dat in de belastingen naar inkomen en vermogen aantreft, zoodat het er niet too doet in welk jaar te weinig belasting ls betaald. Van verjaring is derhalve geen sprake. A. F. te L. Morschkwartier, secretaris H. Kasteelen. Spieghelstraat 20; U.V.S., H. La- man, Heerengracht 49; L.D.W.S., G. de Lange, Piet Heinstraat 13; Sportman, J. Ravensbergen, Genestetstraat 38; Nomateg. clubgebouw le filnnenvestgracht 21. H. L. B. te L. - Leiden, Utrecht, Zeist, 65 K.M. Zeist. Amersfoort. Voorthuizen, Apeldoorn, Beekbergen, 70 Hff- Beekbergen, Zutphen, Lochem, Borculo, 46 K.M. Beekbergen, Apeldoorn. Harderwijk, 40 K.M. Beekbergen. Arnhem, Nijmegen, 35 K.M. Nijmegen, Berg en Dal, Kleef, 23 K.M. Voor Buitschland ls een pas noodig. J. de N. te L. - Het kompas heeft 32 heele streken. D. H. de G. te L. - Een route naar Sin gapore kunnen wij niét geven. U zult zich tot 'een reisbureau moeten wenden. J. de R. te L. - Leiden. Bodegraven. Al phen, Lekkerkerk, N. Lekkerland. Pl.m. 48 K.M. J. V. te L. - Zeist, Woudenberg, Ede, Arn hem, Rheden, Ellecom. 67 KM. 10 stuks 17'A een» 20 stuks 35 cent 3566 (Ingez. Med.) beddesprei, welke men bij de weduwe Bec ker had gevonden. Toen de getuige deze spri aanschouwde, riep zij uit: dat is de sprei van mevr, Weiss (groote sensatie). De beklaagde riep uit: ,,Dat is krank zinnig!" en er ontspon zich een discussie over de beddesprei. De getuige zette ver volgens haar verhaal voort en verklaarde: Marie Becker heeft mij gezegd, dat me vrouw Weiss thee had gedronken en dat het haar goed had gedaan. Een zaalbeambte heeft, toen ,de presi dent de beddesprei toonde, gezien dat een vrouw op de tribune een gebaar van her kennen maakte. Deze dame, mevr. Galland, wordt gehoord. Zij heeft mevrouw Weisse een sprei geleverd welke zij had geborduurd en zij gelooft de sprei te kunnen herken nen. Men toont haar de sprei. Dat is hem, zegt zij. Ik had mevrouw Weisse verzocht een centraal patroon te mogen borduren. De beklaagde houdt echter vol dat zij de sprei niet van mevrouw Weidse heeft, doch dat ze deze in 1928 van een zekere mevr. Regnief heeft gekregen. Mevrouw Ida Kelleder die in hetzelfde huis woonde als mevrouw Weisse geeft een relaas van de ziekte eh den dood van haar medebewoonster en ook zij herkent de sprei als die van mevrouw Weisse. Vervolgens wordt een zoon van mevrouw Weisse gehoerd. Hij vertelt van zijn bezoe ken aan zijin moeder en over haar gewoon ten. Zij gebruikte veel thee. Hij vertelt ook later in het huis een papier gevonden te hebben waarop de nummers van bank biljetten geschreven waren. Van de bank biljetten heeft men echter niets terugge vonden. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potje wijd, Boerhaavelaan 37, Leiden. MEISJE ONDER ZWARE VRACHTAUTO. Te Nieuwerkerk aan den Ysel is gister avond een verkeersongeluk gebeurd, ten gevolge waarvan en 10-jarig meisje zwaar gewond naar een ziekenhuis te Rotterdam moest worden overgebracht. De zware vrachtauto van de melkrijders v. d. Dusse en bestuurd door G. L. reed, nadat de chauffeur bij een landbouwer de melkbus sen had opgeladen, een 20-tal meters ach teruit om te keeren. De chauffeur bemerk te niet, dat de twee zusjes Hoevelaken rechts van den weg liepen, met het nood lottig gevolg, dat de 10-jarige Annie onder het wiel terechtkwam. Haar zusje Werd tegen de heg geduwd. Doordat een juist passeerende jongen zag, in welke een be narde positie de meisjes verkeerden riep hij den chauffeur toe te stoppen, waaraan deze voldeed. Het zwaargewonde meisje werd spoedig hulp verleend. H aar zusje was slechts licht gewond, BUITENLANDSCH GEMENGD. Weer een ontvoering in Amerika. Sedert 22 Juni j.l. is John Nedill Mac Cormick, de 21-jarige zoon van een uit gever te Chicago cn erfgenaam van een groot vermogen, verdwenen. Er zijn aan wijzingen, dat de jongeman ontvoerd is. DE TERECHTSTELLING VAN MAC CALL. James Cash, de vader van het eenigen tijd geleden ontvoerde en vermoorde knaapje, heeft gisteren medegedeeld, dat hij overweeg; om sheriff Cole man te verzoeken hem den schakelaar Batavia zijn vertrokken, van den electrischen stoel te laten over halen, wanneer Mac Call, die ter dood veroordeeld is wegens moord op zijn zoon tje, terecht gesteld zal worden. Zooals reeds zoo vele malen in de ge schiedenis der Nederlandsche luchtvaart hadden zich ook hedenmorgen vroeg veel belangstellenden verzameld in het stations gebouw van Schiphol en evenals by vorige gelegenheden stond in het middelpunt de zer belangstelling weer het vertrek van een Indië-vliegtuig der K.L.M. Thans wapper den echter van het terras naast de natio nal en Amsterdamsche kleuren en naast de vlag der KD.M. ook de Union Jack, de gesterde vlag van het Australische gemeene- best en de maatschappijvlag van de K.N. IL,M„ want een deel van de post en de lading en zelfs eenigen van de passagiers, die hedenmorgen me de ..Emoe" naar zuilen daar aan sluiting vinden op het vliegtuig, waarmede de K.NIii.M. 3 Juli a.s, haar eersten dienst naar Australië opent, zoodat het vertrek van het Indië-vliegtuig vanmorgen kon De herinnerings. vlag, die heden ochtend door den voorzitter van den Raad van Bestuur der K.N.I.L.M. den heer E. Enthoven, werd overhandigd aan den comman dant van het ver trekkende K.L.M - Indië-vliegtuig. worden besechouwd als de opening van de directe Nederlandsche luühtverbindiüg Ne derlandAustralië. Zij, die in de laatste jaren bij soortgelijke gelegenheden op Schiphol kwamen, waren ook ditmaal aanwezig. Natuurlijk ontbraken niet de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, noch generaal Snijders. De minister van waterstaat had zich doen vertegenwoordigen door den hoofdinspec teur van den luchtvaartdienst ir. Hof. Voorts waren natuurlijk leden van den raad van textuur en commissarissen van K.L.M. en Kif I.L.M., de volledige directie dezer maatschappijen en vele employé's aanwezig. Tegen zes uur platform waar de ;af men zich naar het ioe"' voor het vertrek gereed stond. De bemanning van het toe stel. bestaande uit den gezagvoerder A. Viruly den tweeden bestuurder von Rosen, den mecanicien Buytendijk. den marconist Gits en den chef-steward oosterhuis. stelde zich voor de machine op, waar de heer A. plesman, het woord nam. Het is geen ge woonte meer, zoo zeide hij, hier bijeen te komen voor het vertrek van een Indië- vliegtuig, maar in dit geval hebben wij een uitzondering gemaakt, omdat voor de eerste maal de passagiers bij aankomst in Batavia aansluiting zullen vinden op het K.NU.L.M - vliegtuig, dat 3 Juli a.s. naar Australië vertrekt. Hij sprak de hoop uit. dat dit succes voor de toekomst vruchten zou mogen afwerpen en eindigde met een driewerf hoera voor de leden der bemanning. De voorzitter van den raad van bestuur van de KN.I.L.M.. de heer E. Enthoven, noemde dezen dag van groote beteekenis voor de groot-Nederlandsche luchtvaart, nu een door Nederlanders gevlogen luchtlijn Nederland en Indië gaat verbinden met het land, waarmede zoo vele economische en vriendschapsbanden ons vereenigen. De heer Enthoven overhandigde gezag voerder Viruly een K.N.I.L.M.-vlag met de datum van de opening der nieuwe luchtlijn er in geborduurd en verzocht den coraman, dant, deze vlag te Tjililitjan te willen over handigen aan den K.N.I.LM.-vertegenwoor- diRer Nieuwenhuis, opdat deze hem zal meegeven aan den gezagvoerder van het K.N.I.LM.-vliegtuig, waarmede de dienst naar Australië wordt geopend, opdat deze de vlag naast de Australische vlag bij aan komst in Australië op de machine kan plaatsen. Gezagvoerder Viruly verklaarde te spre ken namens de geheele bemanning wanneer hij zeide er trotsch op te zijn deze taak te mogen vervullen. Hij zou zijn opdracht overbrengen in den geest dezer vlaggen en in het geloof, hierbij mede te werken aan den opbouw van de luchtvaart. De bemanning en acht passagiers namen vervolgens in het vliegtuig plaats, dat te ongeveer 6.10 uur vertrok en onder de toe juichingen der aanwezigen nog een bocht boven het vliegveld draaide. In de congreszaal van het hotel verza melden de aanwezigen zich hierna aan een gemeenschappelijk ontbijt, waarbij nog eenige korte woorden gesproken werden door ir. Hof namens den minister van wa terstaat en door dr. ir. Damme, die de hoop uitsprak dat na deze uitbreiding van de Nederlandsche luchtvaart in oostelijke rich ting weldra de belangrijke uitbreiding in westelij ke richting tot stand zou komen, n.l. de verbinding over den Oceaan van Neder land met West-Indië. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Welke ziekte heeft de plant, waar van een blad hierbij gaat? H. v. D. te K. Antwoord: Uw plant is niet ziek, maar heeft gebrek aan voedsel. Als zij in pot of kuip 'staat, vernieuw dan den bovengrond en geef de "plant geregeld water en éénmaal per maand in water opgeloste bloemenmest, welke u in bloe menwinkels o.a. kunt koopen. Houdt u vooral aan de gebruiksaanwijzing. Vraag: Wat kan oorzaak zijn, dat de bla deren van een palm gele vlekken vertoonen? T. A. te O. Antwoord: Zet uw palm éénmaal per week met de pot gedurende een halfuur in het water. Niet alleen de aarde, maar ook de pot wordt dan flink nat. Giet bovendien de aarde dage lijks. Maak éénmaal per week de bladeren stofschoon aan onder- en bovenkant door alles flink af - te gieten. Geef éénmaal per maand in water opgelosten bloemenmest. Vraag: Kan ik tuinboonen, doperwten enz. inmaken in een gewone, groote posteleinflesch? Wed. v. Z. A. a/d. R. Antwoord: Dit is ons niet bekend. Wtf maken bedoelde groenten in in de bekende Weckglazen; inmaken, zooals dat bij postelein wel voorkomt, hebben we met genoemde soor ten nooit gedaan. Kan en wil een lezer, zoo mo gelijk. inlichten? Vraag: Wij hebben veel last van luis in tuinboonen. snijboonen, Dahlia's enz. Wat is daaraan te doen? Wed. v. Z. A. a/d. R. Antwoord: De aanhoudende droogte is hiervan oorzaak. Regen zal de beste uitkomst brengen, dan is de luis spoedig verdwenen. Als u kunt spuiten met koud water, vooral tegen den avond is dit ook goed. Ook kunt u hiervoor een gieter gebruiken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw /C4ECP/ T'JIIMENj Kon. Paketv. Mij. HOUTMAN, Batavia n. R'dam, 27 Juni van Port Said. Kon. Ned. Stoomb. Mij. ORPHEUS. 27 Juni vah Aarhuus te Amst. TIBERIUS,. 27 Juni van Palermo n. Messina MEROPE, 26 Juni v. Amst. te Gdynia FAUNA, 26 Juni van Lipari n. Malaga AJAX, 27 Juni v. Amst. te Kopenhagen TRITON. 27 Juni v. Algiers te Lissabon ALKMAAR, thuisr., 25 Juni te Liverpool ODYSSEUS, 27 Juni v. Amst. ru Southampton. Halcyon Lijn STAD ZAANDAM. Vlaardingen n. Bilbao. 26 Juni uit den N. Waterweg STAD ARNHEM, 26 Juni v. Bilbao te Vlaar dingen ROZENBURG, 24 Juni v. Vlaar dingen te Bilboa. Rott. Lloj'd KEDOE, 26 Juni v. Batavia naar R'dam KERTOSONO, 25 Juni v. Batavia n. R'dam SLAMAT, 26 Juni v. R'dam te Batavia TAPANOELI, 27 Juni v. Batavia n. R'dam. HolandO. Azië Lgn GROOTEKERK, thuis reis, 27 Juni te Antwerpen. Holland—Britsch Indië Lijn HOOGKERK, uitr., 26 Juni v. Livorno. Kon. Holl. Lloyd WESTLAND, uitr., 26 Juni te Montevideo. Mtf. Nederland MOENA, thuisr., 27 Juni te Genua. SilverJavaPacific Lijn SAPAROEA. Cal cutta n. Vancouver, 26 Juni van Mambulao. Mjj. Oceaan LAERTES, 27 Juli v. Amst. n. Java. Rott. Lloyd PALEMBANG, uitr., pass. 26 Juni Pèrim. Mij. Nederland POELAU BRAS, 27 Juni van Amst. te Batavia MAPIA, uitr., 25 Juni te Soerabaya. Diverse Stoomvaartberichten JONGE AN THONY, 25 Juni van Port Soudan naar Li verpool HOOGLAND. 26 Juni v. Blyth te Hamburg GOUWE. R'dam n. Mantyluoto. pas. 27 Juni Holtenau DRIEBERGEN. 25 Juni v. Wabana n. R'dam of Vlaardingen EIBERGEN. 25 Juni v. Stettin te Danzig JONGE ELISABETH, R'dam n. Teneriffe, pass. 26 Juni Leixoes VECHT. 25 Juni v! Rafso n. R'dam WOENSDRECHT Ango- Ango n. Curacao, was 25 Juni 400 mijlen Z.Z.W. v. Cape Palmas WINTERSWIJK, 25 Juni v. Antwerpen te Th'amshavn MIDSLAND, 26 Juni v. R'dam te Port Talbot SCHIELAND, 25 Juni van IJmuiden te Shields NIEUWLAND. m.s., 25 Juni van Hamburg te Shields ST. ANNALAND. 25 Juni v. Hamburg te Immingham ALIOTH, naar de Golf van Mexico, pass. 26 Juni Flan- boro Head IJSTROOM. 26 Juni v. Amst, tje Hjjll RIJNSTROOM, 26 Juni v. Amst fee Bristol

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9