Uit de Omstreken Het spellingvraagstuk in België LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 28 Juni 1938 WEERBERICHT. Geachte medeburgers r Kr. HAASNOOT, Stationstraat en D. M. PARLEVLIET Nz., Voorstraat Handhaving van de Vries en te Winkel AGENDA BESPREKING VAN DEN RIJKS BEMIDDELAAR. Inzake arbitrage in het landbouwbedrijl. De Rijksbemiddelaar, prof. Josephus Jitta had op het gemeentehuls te Rijnsburg een onderhoud met werkgevers en werknemers in het landbouwbedrijf, om te onderzoe ken of arbitrale uitspraak noodzakelijk is voor afsluiting van een looncontract. De hoofdbesturen van de R.K.. Moderne en Chr. Landarbeidersbonden waren aanwe zig, alsmede de Werkgeversorganisaties uit Katwijk a. d. Rijn, Katwijk a. Zee en Val kenburg. Aangezien te dezer plaatse een dergelijke organisatie niet bestaat, waren verschillende Rijnsburgsche werkgevers persoonlijk aanwezig. Uit de besprekingen bleek, dat een weekloon van f. 15.te hoog werd geacht. De Rijksbemiddelaar zal nu verslag uit brengen aan den Minister, waarna beslist zal worden of arbitrage noodzakelijk is. AALSMEER. De Bloemenhandel. Aan de veiling van snijbloemen in deze gemeente droeg de handel gedurende de afgeloopen week over het algemeen geno men een lusteloos karakter Van export over de verschillende grenzen is nu heel weinig meer te doen. terwijl ook in het blnnehland de behoefte aan bloemen van geringe beteekenis werd, zoodat de massa der aangevoerde producten bij den straat handel terecht kwam Evenals in de natuur heeft ook aan de veilingen de zomer zijn intrede gedaan, wat voor de bloemenmarkt gewoonlijk beteekeint: weinig vraag, ge paard gaande met ruim aanbod van ver schillende producten, waarvan meerdere minder houdbaar zijn bij verzending of wel in kwaliteit zijn achteruitgegaan Het ligt voor de hand. dat onder deze omstandig heden de prijzen van de meeste bloemsoor ten aan den lagen kant zijn, soms zelfs lang niet alles wat aangevoerd wordt koo- pers kan vinden en meer of minder groote hoeveelheden bloemen aan de vernietiging moeten worden prijsgegeven. Wat de rozen betreft, naar verhouding van de soorten, werd voor goede kwaliteit van 25 cent betaald, terwijl de Am. anjers nog wel iets beter op prijs bleven, n.l. voor de aller beste tot 7 cent per stuk. Pyrethrum. vio lieren, iris, margrieten etc. had heel ge ringe waarde Ook de Jap. leliekelken, waarvan veel aanbod, bleven onbevredi gende prijzen opbrengen, n.l. van 24 ct., evenals de calla's. welke van 46 cent no teerden. Met de zinnia's ging het nog wel; deze bloemen brachten per bos tot 36 cent op. de pioenen tot 30 cent. Delphiniums gaven als hoogste opbrengst 4. gladiolen eveneens 4 cent per stuk. amaryllis tot 5'/i en anthuriums tot 9 cent. Van bouvardla Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 760. Hedenmiddag 2 uur: 760. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 763.3 te Toulouse. Laagste barometerstand 728.6 te Lerwick. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Tijde- lijf afnemende, later weer krachtige wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Aanvankelijk regen. Weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDS CU WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. De depressiekern, welke gisteren nabij Schot land was gelegen, is. in diepte toenemende, naar de Shetlands getrokken. Over Zuid-Noor wegen en de geheele Noordzee waait het nog krachtig tot stormachtig. De depressie brengt thans regen over het' grootste gedeelte van Zweden en de Rand staten. In het afgeloopen etmaal heeft zij zwaren neerslag over Noord-Ierland. Schotland en langs de Noorsche kust gebracht. Over Oost-Frankrijk. Duitschland. Polen en Cen traal Europa bleef het nog warm en rustig weer. Van de Britsche eilanden is een koele lucht stroom tot onze omgeving doorgedrongen. Op den Oceaan nadert een nieuwe actieve depres sie, welke bij Ierland reeds weer regen en krachtige barometerdaling veroorzaakt. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: West.. 16 gr. C., opklarend. Londen: Z.W.. 14 gr. C.. zwaar bewolkt. Berlijn: W.. 18 gr. C., lichte regen. Nice: Windstilte. 23 gr. C.. fraai. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 15 gr. C. (59 gr. F.). HOOGWATERTl.fDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Woensdag. Voorm. te 4 u. 15 min.; nam. te 16 u. 50 min WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..Poelmeer", 'sMiddags 12 uur: 18 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". 'sMiddags 12 uur: 18% gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag: 9.56 nam. tot 4.10 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 28 Juni: op 5 uur 32; onder 21 u. 37. nadert nu de tijd van uitbreidend aanbod; deze bloemtakjes werden van 26 cent per stuk betaald, geranium-bloemen (p. bos) van 615 cent. Plumosus- en sprengeri- ranken noteerden lage prijzen. Aan de veilingen van potbloemen en -planten was eveneens steeds een ruim aanbod van velerlei producten en ook aan deze afdeellng bewogen de prijzen zich in meer of minder dalende lijn. Hortensia's werden nog veel aangeboden, potten, welke Zaterdag, in verhouding tot soorten en kleuren, van 2570 cent werden verhan deld. de gloxinia's van 2055 cent, de cras- sula's van 1537, de bloembegonia's van 4090. de bladbegonia's van 1536 en de primula obc. van 15 cent per stuk. Perk- potten, o.m. geraniums, begonia erf. en knolbegonia's werden eveneens goedkooper; voor de geraniums gold als hoogste prijs 12, voor begonia erf, 4!/t en knolbegonia's 10 cent. St. Paula's bleven aardig op prijs, n.l. van 1215 cent. Dit mooie groenbladige plantje met prachtig blauwe bloempjes blijkt wel geliefd bij het publiek te zijn. HAARLEMMERMEER. Schuur uitgebrand. De brandweer van Hoofddorp werd gealarmeerd voor een brand in een schur, staande nabij de woning van den heer v. O. aan den Spaarnwouderweg bij den Sloterweg alhier, Kort nadat een in deze schuur staand waschfornuis met hout was aangemaakt, stond het gebouw tje in brand De brandweer was met de autospuit het vuur spoedig meester en slaagde er in het aangrenzende woonhuis te behouden. De schuur brandde vrijwel geheel uit, terwijl een bed. eenlge klee- óingstukken en eenig gereedschap daarbij verloren gingen. Verzekering dekt de schade Diefstallen. Een dezer dagen kwamen ln Haarlem mermeer verschillende bewoners van den IJweg en den Sloterweg tot de onaange name ontdekking, dat ongewenschte be zoekers zich toegang hadden verschaft tot de achter de woning staande schuren, blijkbaar met de bedoeling om de daarin aanwezige konijnen- en kippenhokken van hun Inhoud te ontdoen. Bij de arbeiders O. en v. G, ls het hun gelukt onopgemerkt hun slag te slaan, terwijl zij bij andere bewoners door het een of ander onraad in hun werk werden gestoord. Misplaatste aardigheid. De heer G. alhier, had eenige oogen- blikken zijn zoo goed als nieuw rij wiel onbeheerd tegen een gebouw aan den Hoofdweg alhier neergezet Toen hij we der wilde wegrijden, zag hij tot zijn schrik dat de flets verdwenen was. Terwijl hij hier en daar eens gekeken had en op den weg heen en weer liep, werd hem door een tweetal knapen medegedeeld, dat een man het rijwiel had meegenomen en bij den genledijk in het water had geworpen. G. begaf er zich direct heen en vond op de aangewezen plaats Inderdaad zijn eigendom terug, beschadigd en half ln het water liggend. Vermoedelijk ls hij de dupe geworden van een „misplaatste aardig heid". Brandwonden bekomen. Het 3-jarig dochtertje van den heer K. aan den Hoofdweg alhier, had in het achtervertrek het ongeluk van een stoel tegen de tafel te vallen en een daarop staand pannetje met kokend water omver te stoot, waardoor de kleine een gedeelte van den Inhoud over het lichaam kreeg en zoodanige brandwonden bekwam, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De toestand van het kind ls naar omstandigheden bevredigend. Mond- en klauwzeer weer geweken. Het op boerderijen nabij Halfweg en te Rijk alhier, door mond- en klauwzeer aan getaste vee. ls daarvan weer hersteld, zoo dat deze besmettelijke veeziekte ln Haar lemmermeer weder als geweken kan worden beschouwd. Het plan bestaat de Rijksveldwacht in Haarlemmermeer uit te breiden en wel met een brigadier voor de omgeving Schiphol en een rijksveldwachter voor het ressort Aalsmeerderdijk. Vanwege de afd. „Haarlemmermeer" van het Ned. Onderwijzers Genootschap werd in de Beurs te Hoofddorp een druk bezochte vergadering gehouden, onder lei ding van den voorzitter, den heer Wagen makers. In behandeling kwamen enkele voorstellen inzake het tuchtrecht van den onderwijzer en het vervolg onderwijs. Nog werd gesproken over den staat van eenige schoolgebouwen en schoolpleinen, terwijl over de verstrekking van de leermiddelen ook nog van gedachten werd gewisseld. HILLEGOM. Op Woensdag a.s. 's avonds 8.15 uur zal de Hlllegomsche Harmonie Kapel een concert ln de muziektent geven ter gele genheid van den verjaardag van Prins Bernhard. In aansluiting op de door ons gisteren en vandaag verspreide circulaires, deelen wij U mede, dat bij de ontorteekenaars nog behooren de Melkhandelaren 3559 DE BOEREN EN ZELFVENTENDE BOEREN IN KATWIJK. Met Ingang van 16 Juli a.s. wordt de heer H. Runla, commies bij de belastingen alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Wormerveer. De heer Runia was met den leider de grootste stuwkracht der B. V. L. en bekleedde verschillende functies op ker kelijk gebied. Ongeveer 10 jaar is de heer Runia hier werkzaam geweest. Gevonden: Te bevragen aan het Bu reau van politie: hamer, zijden ceintuur, auto-wieldop, hulssleutel, hondenbelasting penning, Jurkceintuur. KATWIJK AAN DEN RIJN. Het vaandel der Oranjevereeniging. Reeds vroeger meldden wij iets betref fende de mogelijkheid dat de Oranjever. alhier in het bezit zou komen van een vaandel. Een vaandelcomité werd indertijd opgericht, plannen beraamd en ook uitge voerd. Een collecte werd gehouden langs de huizen der ingezetenen en men wist het, de plannen zouden werkelijkheid wor den. Mej. H. v. d. Krelce te Den Haag fa milielid van Notaris Matthljs alhier, nam op zich belangeloos het fijne borduurwerk uit te voeren. Het staat thans vast. dat er bij de viering van het 40-Jarlg regcerings- jubileum en dat der Oranjevereeniging, een prachtig vaandel ls. De verkoop der K.R.O.-speldJes bracht alhier op netto f. 25. KATWIJK AAN ZEE. Diefstal van kolen. De directeur der gemeentebedrijven deed bij de politie aangifte van diefstal van kolen op het opslagplaatsterrein van de gasfabriek. Ook klaagde hij over het stuk gooien van electrische straatlampen ln de Schoolstraat. De politie stelt een onder zoek in. De collecte in de Herv. Kerk voor de halfweezen- en ziekenzorg gehouden, heeft f. 78.60 opgebracht. LEIDSCHENDAM. Geslaagd reisje. Den meisjes, die iedere week de Herv. Kerkbode bezorgen bij de leden dezer Kerk is een reisje aangeboden naar Maastricht en Valkenburg, dat uitnemend ls geslaagd. Over Rotterdam-Dordrecht ging het per trein naar Eindhoven, waar allen werden onthaald; vandaar ging het naar Maas tricht waar men geruimen tijd verpoosde om ten slotte de reis naar Valkenburg te maken. Nadat hier de verschillende bezienswaar digheden waren bezichtigd werd de reis naar Holland weder aanvaard, waar men 's avonds laat in vreugdevolle stemming arriveerde. Voorschot Coop. Bouwvereeniging „Eensgezindheid". B. en W. deelen den raad mede, dat door de vm. raad van Veur op 4 Dec 1935 en 19 Mei 1936 resp, f. 11.000 en f. 38.000 voor schot ls verstrekt aan de Coöp. Bouwver „Eensgezindheid", ten behoeve van den bouw van 15 arbeiderswoningen en 1 wln- welhuis aan den Smitslaan. In Juni 1937 Iedere regeeringswisseling in België, waarbij het Ministerie van Onderwijs be trokken is, beteekent onder de huidige om- omstandigheden kans op keerswljziging in de spelling. WIJ hebben hier sinds Juli 1936 een Vlaming, de heer Hoste, als Mi nister van Onderwijs gehad, die persoon lijk voor dit vraagstuk een groote belang stelling aan den dag legde en op grond van eigen oordeel tegen elke vereenvoudi ging was Sinds half Mei, 1938 heeft de verfranschte Antwerpenaar. de heer Dierckx, zijn taak overgenomen, die al licht minder ingewijde op dit gebied is dan zijn voorganger. Weliswaar zijn er op het Ministerie van Onderwijs medewerkers van den heer Hoste achtergebleven, die diens standpunt inzake de spelling deelen, maar zou de heer Dierckx bij hen te rade gaan? Of zouden de voorstanders bulten het kabinet een kans krijgen? De toestand van onzekerheid veroorzaakte een zekere onrust in de kringen van het onderwijs, maar vooral in die der uitgevers. Had niet de heer Hoste juist even voor zijn vertrek verklaard dat er geen sprake van kon zijn het gebruik van Nederlandsche boeken op de scholen toe te laten, waarvan de spel ling van die van 1864 afwijkt?. De uitge vers die begrijpelijkerwijze geen te groot risico willen loopen. moesten dus weten of zijn opvolger dit standpunt handhaaf de. Om nu den knoop door te hakken en een stagnatie in» de uitgave van school boeken te voorkomen, heeft het Kamerlid Uytroever den Minister een aantal vragen gesteld, die deze thans beantwoord heeft. Uit dit antwoord blijkt dat de nieuwe Minister zich in alle opzichten aan de verklaringen van zijn voorganger houdt Een spellingwijziging zou slechts uit kracht van een wet verplicht gesteld kunnen worden voor de scholen en openbare besturen, maar de Minister gelooft dat er aan een dergelijke wet geen behoefte bestaat en er integen deel afdoende redenen zijn om de spel ling De Vries en Te Winkel te hand haven. Bovendien voegt hij er ter meerdere geruststelling van heeren uitgevers nog aan toe, mocht er langs officieelen weg een spellingwijziging tot stand komen, een overgangspe riode van minstens vijf jaar billijk is. Uitdrukkelijk wordt verder vastgesteld, dat de Belgische Commissie welke even als de Nederlandsche zekere bijzondere vraagstukken ln behandeling gaat nemen (de schrijfwijze van de bastaardwoorden, van moeilijke woorden, het geslacht van zekere woorden) niet is opgedragen een voorbereidende studie tot de vereenvoudi ging van de spelling te leveren. De Ne derlandsche commissie zal met de Belgi sche besprekingen voeren, haar op de hoogte houden van haar werkzaamheden, elk wat betreft de technische moeilijkhe den van de spelling Marchant en de daar aan te geven oplossing. „Hierdoor krijgt de Belgische commissie de gelegenheid om, zoo de omstandigheden dit meebrengen, de kwestie ln haar geheel te beschouwen", aldus de Minister. Die Belgische commissie, samengesteld uit de heeren dr. J. Crauls. J. Mennekens, G. Opdebeek, H. Teirllnck, dr. J. v. Mierlo en dr. R. Verdeyen. zal overigens slechts haar werkzaamheden beginnen na aan stelling van de Nederlandsche commissie. Voorloopig is er dus hier nog geen sprake van koerswijziging en waarschijnlijk zal men door deze verklaring ln Nederland nog weer eens gesterkt worden ln de mee ning dat België op het gebied van de spel ling van geen vernieuwing weten wil. Her haaldelijk wordt dit als argument door de Nederlandsche tegenstanders der vereen voudiging gebezigd. Heeft men zelfs niet tijdens de jongste debatten ln de Eerste Kamer hierover, verklaard dat herstel van de eenheid met het conservatieve Zuid- Nederland best een offer van een paar mlilloen schadevergoeding aan de uitge vers waard zou zijn! Men wordt ln Nederland vooral in die meening gestut door de houding der Vlaam- sche pers en het ls Inderdaad waar dat b.v. de grootste Vlaamsche bladen, het li berale „Laatste Nieuws" en de Katholieke „Standaard" steeds ten opzichte van dit vraagstuk een zeer conservatief standpunt hebben ingenomen. Daarbij kwam dan nog de onvermurwbare houding van oud- Mlnlster Hoste. Men verliest daarbij veelal uit het oog, dat toen ln 1934 de spelling Marchant er door kwam, tusschen Minis ter Marchant en den toenmallgen Belgi schen Minister van Onderwijs, den heer Lippens, hieromtrent overeenstemming heerschte. Laat ik er overigens direct aan toevoe gen dat er voor het geheele spellingpro bleem bij de groote massa der bevolking veel minder belangstelling bestaat dan in Nederland. Men moet ln het Vlaamsche land nog te hard vechten voor het recht van de taal „an sich" dan dat men voldoen de aandacht heeft voor dat wat men wel eens „het eenvoudig gebruik der zesen twintig letters van het alphabet" heeft durven noemen. Maar daartegenover staat dat de Vlaamsche leiders zij die zich de cultureele verheffing van hun volk tot Ideaal hebben gesteld er een veel groo- tere belangstelling dan de Nederlandsche lntellectueelen voor aan den dag leggen. Van deze Vlamingen ls een groot deel voor de spelling-vereenvoudiging gewonnen De Zuid-Nederlandsche Vereenlging tot Ver eenvoudiging van onze spelling heeft als Inzet van een nieuwe propaganda-cam- pagne voor de vereenvoudiging kort ge leden een kleine brochure uitgegeven, waarin zij o.m. schrijft; „Onze hoogleeraren ln de Nederlandsche letteren staan alle (behoudens wijlen prof. J. Mansion) bij name als aanhangers van de vereenvoudiging bekend. De onderwij zende wereld is er, kan men zeggen, in pleno voor, zooals o.a. blijken moge uit het referendum van de Vlaamsche Leeraars- bond van het Officieel Middelbaar Onder wijs (311 voor, 93 tegen en 108 onthoudin gen), uit de raadpleging van de Zuid-Ne derlandsche Vereenlging tot Vereenvoudi ging van onze Spelling, die meer dan 500 Instemmingen uit het Lager Onderwijs uit gelokt heeft, uit de globale aansluiting van een organisme als het Syndikaat van het Antwerpsch Onderwijzend Personeel en de Instemming van de Vlaamsche Opvoed kundige Vereeniglng Bovenbedoelde raad pleging van de Zuid-Nederlandsche Veree nlging. evenals het referendum van de Zuid-Nederlandsche Maatschappij van Taal- en Letterkunde en Geschiedenis (46 voor en 44 tegen) wijzen uit dat er ook in andere kringen letterkundigen, Journa listen, zakenmenschen talrijke voorstan ders zijn". Volgens deze brochure kan men hier tegenover van de andere zijde geen enkele ernstig op te nemen en controleerbare collectieve uiting stellen tenzij dan wel licht de opportunistische en dus voor waardelijke van de uitgevers. De vereen voudiging heeft voor Vlaanderen overigens nog een bijzonder aspect. De Vlaamsche leiders willen allereerst liefde voor de taal en haar juiste uitspraak kweeken en aan gezien het Vlaamsche kind nog maar al te vaak uit een omgeving komt, waarin een woordarm dialect gesproken wordt, moet het op de schoolbanken tegelijkertijd leeren spreken en schrijven. Hoe eenvou diger dus de spelling, hoe meer tijd voor de spreektaal Overigens ls men er hier ln de kringen der voorstanders van vereenvoudiging van overtuigd dat indien de Nederlandsche re geering in 1934 doortastender zou zijn op getreden en de nieuwe spelling niet alleen in de scholen doch eveneens in haar eigen administratieve diensten had ingevoerd, de vereenvoudiging ook ln België reeds een afgedane zaak ware. Want reeds voor het prestige van de taal uit internationaal standpunt, voor het be houd van de cultureele eenheid met Ne derland. waarvan men de taaleenheid het sprekendste teeken acht, zullen zelfs de tegenstanders van vereenvoudiging, zij het ook tegenstribbelend, volgen, als die wer kelijk ln Nederland doorgaat. Vanzelfspre kend moet men daarvan hier eerst de ze kerheid hebben. Woensdag. H. Rijndijk 40: Jaarverg. WUkverpleglng Ned. Prot. Bond. afd. Lelden. 3V1 uur nam. Schouwburg: Ledenverg. Leidsche Schouw burgver. 4 uur nam. StadszaalFeestmiddag voor de Jeugd. 2 en 4 uur nam. Turfmarkt 8: Aandeelhoudersverg. N.V. Leid sche Caramelfabrlek v. h. Backer en Co. 8 uur nam. Donderdag. Oud-Hortuszlcht: Uitvoering Mondaccor- deonclub ,.K en G.". 8 uur nam. BIOSCOOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.; „Paljas". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur. Zondag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Brecstraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Hollywood Hotel". Zondag van 27 uur doorl. voorstelling. Lldo-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: ,,M'n man is detective". Woensdag- en Zaterdagnam. 2,30 uur, Zon dag doorl. voorstelling van 27 uur en 8.15 u. Casino-Theater, Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: „Ik ben een dief". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-Theater, Haarlstraal: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „Zeeduivels". Zondag doorl, voorstelling 2—7 en 8 uur nam. Nova-Theater (KatwUk aan Zee)8 uur nam. „Oekraïne". De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleep voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdlcnst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 25 Juni t/m. Vrijdag 1 Juli a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek. Wllhelmlnapark 8, tel. 274. heeft de aannemer van het bouwwerk ver zocht om een schadeloosstelling van 12'/i pet. van den aannemingssom, zulks ln ver band met den val van den gulden. In over leg met de minister van Sociale Zaken werd aan de bouwvereeniging verzocht een onderzoek in te stellen naar de schade, welke de aannemer zou hebben geleden. In Januari J.l. verschen het rapport van den heer Schrader (weth. van Veur) waarin de schade becijferd werd op f. 1835. Ofschoon staande op het standpunt dat het risico voor den aannemer ls, bestaat ln verband met het rapport aanleiding het verzoek ln gunstige overweging te nemen, door de ministers van Blnnenl. Zaken en Financiën wordt gedeeld, en waarom deze voor dit doel bereid zijn aan de gemeente een aanvullend voorschot te verstrekken voor dit bedrag. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor aan de bouwvereeniging dit voorschot te verstrekken. In de vergadering van de opgerichte tooneelafdeellng der wandelsportvereenl- ging D. V, V. is het bestuur als volgt sa mengesteld: M. Moerkerken, voorzitter, B. Hannessen, secr.; M, Alemburg, pennlngm. Regiseur P. J. Joosten. De afd. van den Chr. Nat. Werkmans bond heeft f. 10 geschonken voor den bouw van een nieuw dienstgebouw der Ned. Herv. Kerk. Ten bate van de zending ls onder de leden van de Ned. Herv. Kerk f. 117.15 ge collecteerd. LISSE. De inenting tegen Diphtheric. Gelet op het betrekkelijk groot aantal dlphtherie gevallen dat ook dit Jaar weder om op de scholen in deze gemeente voor komt zij het gelukkig tot nu toe in lich ten graad heeft het college van B. en W. in zijn meerderheid gemeend den Raad te moeten voorstellen te besluiten tot de vrijwillige inenting daartegen op de scho len in deze gemeente gelegenheid te geven, een en ander op initiatief van den Ge neeskundigen Inspecteur van de Volksge zondheid voor Zuid-Holland, den heer dr. J. A. Putto. De verkoop van de K.R.O.-vlaggetijes heeft bijna f. 100 opgebracht. De Raad dezer gemeente zal morgen avond om 8 uur in openbare zitting ten Gemeentehuize bijeenkomen. De aanvragen om werkloozen voor het pellen der bloembollen blijven nog steeds aanhouden. Gisteren werden 30 steuntrek kers met toeslag op het loon voor bloem- bollenpellen geplaatst. Morgen zal alhier een collecte wor den gehouden voor de vereenlging ter be hartiging van de belangen van het Sana torium „Zonnestraal", In de week van 20 t.m. 25 Juni ston den bij de Gem, Arbeidsbeurs alhier inge schreven 226 werkzoekenden. Er zijn deze week ruim 80 werkloozen aan het werk gekomen. Toch ls het aantal op 25 Juni nog ruim 60 hooger dan in dezelfde week van het vorig Jaar. Gevonden: jongenspet; huissleutel; 2 paar kousjes; belastingmerk; rozenkrans en R.K. Kerkboek. Inlichtingen bij de po litie. NOORDWIJKERHOUT. Voor het examen middenstand (Alge- meene Handelskennis) slaagden in Den Haag de heeren C. Conljn en J. A. Sey- sener. RIJNSBURG. Bij de alhier gehouden verkooping van een perceel grond van wijlen mej. de wed. v. d. Sleet aan de Maandagsche Wetering, werd kooper de heer Brants, candidaat-no- taris te Noordwijk. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6