LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 28 Juni 1938 Binnenland Buitenland MARKT VRAGENRUBRIEK DAGBLADRECLAME RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT Bezoek prins Bernhard aan Groningen. Het ligt in het voornemen van Prins Bernhard op 6 en 7 JuH een bezoek te bren gen aan de provincie Groningen, o.m. ter bijwoning van de jubileum-keuringen ter gelegenheid van het halve eeuwfeest van de Provinciale Vereeniging tot bevorde ring van de paardenfokkerij in Groningen en ter bezichtiging van enkele landbouw bedrijven. Prins Bernhard zal zijn intrek nemen bij den Commissaris der Koningin Het bezoek zal een informeel karakter dragen. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vanmorgen te omstreeks elf uur is op den onbewaakten overweg nabij de zoutindustrie te Boekelo een truck met oplegger door een goederentrein gegrepen. De locomotief bot ste ter hoogte van de achterwielen tegen den oplegger, waardoor deze een slag om maakte en ook de truck tegen den trein kwam. De chauffeur Plokhaar, in dienst der Koninklijke Nederlandsche Zoutfndustrle. werd uit de caibine geslingerd. Dr. Koek uit Boekelo verleende hem de eerste hulp. De man, die over inwendige pijnen klaagde, is naar het ziekenhuis te Hengelo overge bracht. De auto werd ernstig beschadigd. De locomotief en de eerste wagon werden licht besohadlgd. Het ongeval is vermoedelijk aan onoplet tendheid van den chauffeur te wijten. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Op den Valkburgerweg, onder de ge meente Klimmen (L.) is gistermorgen een doodelijik verkeersongeluk gebeurd. Omstreeks zeven uur reden een vrachtauto en een autobus van De Valk elkaar tege moet. Voor den vrachtwagen, bestuurd door L. uit Cadien en Keer, reed de fietser L., uit Heer, die meende, de vrachtauto nog wel te kunnen passeeren, voordat de autobus hem voorbij zou rijden De manoeuvre bleek evenwel niet uitvoerbaar, waarop de be stuurder van de vrachtauto krachtig remde. Desondanks greep de vrachtauto den wiel rijder, die verscheidene meters werd mee gesleurd. Het sterke remmen had tevens tot gevolg, dat de vrachtauto over den kop sloeg. De bestuurder kwam er zonder letsel af. maar de fietser L., een timmerman, die op weg was naar Duitschland, werd1 met zware verwondingen naar het St. Jozef-zie kenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij hedenmorgen is overleden. AANBESTEDINGEN. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het maken van een viaduct van ge wapend beton over het gedeelte Bode gravenGouda van den aan te leggen weg No. 12 van het rijkswegenplan 1938 onder de gemeente Zwammerdam. Laagste inschrijver was A. den Ouden te Gouda voor f. 40.860. PROF. Ir. G. DIEHL OVERLEDEN. Te Delft is heden in den ouderdom van 56 jaar overleden prof. lr. G. Diehl, hoog leeraar In de architectuur aan de techni sche hoogeschool te Delft. Gerardus Diehl werd 25 Januari 1882 in 's-Gravenhage geboren waar hij de HBS. bezocht. Na zijn eind-examen was hij eenl- gen tijd op een kantoor werkzaam. In 1903 besloot hij voor bouwkundig ingenieur te gaan studeeren. In 1908 slaagde hij waarna hij gedurende drie jaar werkzaam was bij den bouw van het Vredespaleis. Na archi tect geweest te zijn in Rotterdam en direc teur van bouw- en woningtoezicht te Dordrecht, werd hij in 1924 benoemd tot hoogleeraar te Delft. De begrafenis geschiedt op Vrijdag 1 Juli as. op de algemeene begraafplaats Jaffa te Delft. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Gisteren vergaderde de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, in tegenwoordigheid van Prins Bernhard. Besloten werd, in verband met het re- gceringsjubileum van H. M. de Koningin, de komende najaarsbeurs, in plaats van op Dinsdag 6, op Woensdag 7 September te doen aanvangen en te doen eindigen op 16 September. De derde agrarische jaarbeurs, welke in het kader der najaarsbeurs zal worden gehouden, zal eveneens van 7 tot en met 16 September plaats vinden. UIT DE VLAMOVENSTRAATKLINKER- INDUSTRIE. Naar wij vernemen zijn de pogingen om tot samenwerking in de vlamovenstraat- st-enindustrie te komen, thans met succes bi kroond. Te Arnhem is opgericht de fabrikanten- vereenieing voor de vlamovenstraatklin ker-industrie. welker zetel te Arnhem is gevestigd en waar kantoor gehouden zal worden aan het Stationsplein 14. Tot secretaris zal worden benoemd de heer ir. J. P van Toulon v. d. Koog Fen dertigtal vlamovens met f»n ze7°- menlHkp jaarcapacitcit v. ruim 275.000 Of'" sil'ks, zijn als lid toegetreden. Voorontwerp wijziging arbeidsbesluit 1920. Bij den Hoogen Raad van arbeid is in gediend het voorontwerp van een algemee- nen maatregel van bestuur, strekkende tot wijziging van het Arbeidsbesluit 1920. De toelichting luidt: Uit artikel 3. onder B. en C. van het Ar beidsbesluit 1920 blijkt niet duidelijk, dat het verrichten van arbeid door jeugdige personen nabij deelen van hooge spanning onder alle omstandigheden is verboden. Wijziging der redactie verdient daarom aanbeveling. In de nieuwe onderdeelcn B. en C. zijn de verbodsbepalingen met be trekking tot het arbeiden door jeugdige personen aan of in de nabijheid van deelen van hooge spanning, vervat, terwijl de nieu we onderdeelen D. en E. de voorwaarden inhouden, waaronder aan jeugdige perso nen het verrichten van werkzaamheden aan of nabij deelen van lage spanning is toegestaan. Een nieuw tweede lid geeft aan, wat onder installaties van lage en hooge spanning is te verstaan. Artikel 3, onder B. en C. van het Ar beidsbesluit 1920, zooals dat thans luidt, staat voorts in den weg aan het electrisch lasschen door jeugdige personen. Dit levert bezwaar op voornamelijk met het oog op abituriënten van ambachtscholen, waar electrisch lasschen als vak wordt onder wezen. Wanneer deze abituriënten de school verlaten met een diploma voor elec trisch lasschen, kunnen zij zich de opge dane kennis in de practijk niet ten nutte maken, doch moeten zij tot hun achttien de jaar wachten, alvorens als lasscher te werkgesteld te kunnen worden. De erva ring heeft echter geleerd, dat de gevaren, verbonden aan het electrisch lasschen onder normale omstandigheden gering zijn. mits de noodige voorzorgsmaatregelen In acht worden genomen. In verband hier mede wordt onder F. van het nieuwe ar tikel 3 voorgesteld, het werken met clec- trische laschinrichtingen aan jeugdige per sonen van 15 jaar of ouder onder de daar vermelde voorwaarden toe te staan. Verder is de wenschelijkheid gebleken, dat, mits onder voldoende toezicht, door jeugdige personen er in opleiding eenvou dige werkzaamheden in de electrotechni- sche industrie kunnen worden verricht. In het nieuwe onderdeel g. is hiervoor een voorziening getroffen. Bij de wet van 10 Juni, Staatsblad No. 187, heeft de Kroon zich de bevoegdheid voorbehouden, toe te treden tot het in de derde, van 25 October tot 19 November 1921 te Genève gehouden, zitting der alge meene conferentie van de vertegenwoor digers der leden van de internationale or ganisatie van den arbeid van den Volken bond aangenomen ontwerp-verdrag betref fende het gebruik van loodwit in verf stoffen. In verband hiermede zijn in de artikelen 13 e.v. der veiligheidswet 1934 voorschrif ten opgenomen betreffende het gebruik van loodhoudende stoffen bij schilderwerk. Hel ligt in het voornemen, een spoedige inwerkingtreding van deze artikelen te be-, vorderen. Met het oog hierop is nog een wijziging van het arbeidsbesluit 1920 noodlg. Arti kel 3 van bedoeld verdrag bepaalt nJ. dat het verboden is jeugdige personen beneden 18 jaren en vrouwen te werk te stellen bij werkzaamheden in het schildersbedrijf, waarbij loodwit, loodsulfaat of andere pr- ducten. welke deze stoffen bevatten, ge bruikt worden. De voorgestelde wijziging strekt om ar tikel 8. onder m.. van het Arbeidsbesluit 1920 met het verdrag in overeenstemming te brengen. Chineezen steken weer dijken door. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chi neezen de dijken van het groote kanaal Ts]au-Kan-Ha op een honderdtal kilometer ten Noordoosten van Nanking hebben door gestoken. Een groote uitgestrektheid vruchtbaar land is overstroomd. Aangezien het kanaal in een gebied ligt, dat reeds maanden door de Japansche troepen bezet is, veronderstelt men, dat het vernielen van de dijken is geschied door Chineesche guerilla-benden, die achter de JaDar.sche linies optreden. GEZONDHEIDSBENADEELING DOOR GIFTIGE VERF. Bij den Hoogen Raad van Arbeid is in gekomen een voorontwerp van een alge- meenen maatregel van bestuur, ah bedoeld in artikel 16 der veiligheidswet 1934, met de daarbij behoorende toelichting. Het ontwerp bevat o.m. bepalingen tot vermijding van het gevaar van gezond- heidsbenadeellng door giftige verf en het vermijden van het gevaar van stofversprei- ding door droog schuren, bikken en af krabben. Aan een commissie uit den raad zal wor den opgedragen omtrent dit voorontwerp praeadvles uit te brengen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Zondagmiddag is de 12-jarige jongen F. Adema te Winschoten bij het spelen op een praam in het kanaal gevallen. De knaap werd spoedig op het droge gehaald en naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd. Ofschoon de toestand zich gisteravond vrij gunstig liet aanzien, veranderde deze in den loop van den avond zoodanig, dat de jongen vanochtend is overleden. WIE IS DAT? KINDJE VERDRONKEN. Gistermiddag is het driejarig zoontje van van B., uit Zutfen. bij het spelen in de Ber- kel geraakt en verdronken. Vannacht omstreeks drie uur trof een voorbijganger in de Prinses Julianalaan te Rotterdam een ongeveer 23-Jarige meisje aan, dat op het trottoir lag te slapen. Ben agent van politie, die werd gewaarschuwd, bracht het meisje over naar het politie bureau aan de Hoflaan. Zij had een oude wond aan den rechterarm, maar zij wilde niet verklaren, waarvan deze het gevolg was. Op alle vragen bleef zij zwijgen. Aan gezien de politie niets van haar kwam te weten, liet zij het meisje per auto van den geneeskundigen dienst overbrengen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Men tast nog in het duister met wie men te maken heeft. Het signalement van het meisje luidt: ongeveer 23 jaar oud, lang pl.m. 1.65 M., bol gezicht, donker haar. Zij was gekleed in witte blouse, donkere rok. gele mantel, bruine kousen en blauwijmet-witte zomer schoenen d? commissaris van politic In de de de afdeeling, bureau Hoflaan te Rot terdam, verzoekt hen, die omtrent de per soon van dit meisje nadere inlichtingen kunnen geven, zich tot genoemd bureau te willen wenden. COMMANDANT VAN EEN AMERIK. KANONNEERBOOT GEBOOD. Het Amerik. departement van marine heeft medegedeeld, dat de marine-officier H. Gilbert, commandant van de kanonneer boot ..Tutila". in de Chineesche wateren door een schot aan boord van zijn schip is gedood. MILITAIR VLIEGTUIG GEVALLEN. Vijf dooden. Een Fransch militair vliegtuig is bij Reims neergestort en in brand geraakt. Vijf inzittenden zijn in de vlammen omge komen. genisstraf geëischt, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Rechtbank heeft hem conform dezen eisch veroordeeld, doch met aftrek van preventief. Inbraak in Kerstnacht. In Kerstnacht had een bloembollenkwee- ker uit Oegstgeest een inbraak gepleegd bij de familie B. aan de Haarlemmertrekvaart. Behalve dat hij f. 20 had gestolen, pleegde V. diverse vernielingen. Voorts had hij een rijwiel gestolen dat onbeheerd stond aan het Noordeindsplein te Leiden. Tegen verdachte was een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 7 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, en aftrek van voorarrest. Verdachte werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. H. C. B te L. wy raden U aan te infor- meeren by dr. J. A. W. Groenewegen. Joh. de Wittstreat 49. secretaris van de afd. Leiden der Ned. Phllatelisten-Ver. TEGEN GRAAF SFORZA. Farinacei, oud-secretaris der fascistische partij, wijdt in zijn blad „II regime fas- cista". een hoofdartikel aan graaf Sforza. den liberalen staatsman, die sedert eenige jaren in ballingschap leeft. Sforza is minister van buitenlandsche zaken in het kabinet-Nitti geweest, en, toen Mussolini naar Rome marcheerde, was hij ambassadeur te Parijs. Hij trad toen af als protest tegen wat hij een ongrondwet tige daad noemde. Farinacei verlangt nu, dat de koning Sforza het grootlint van de orde ..dell' Annunciata", de hoogste onderscheiding, zal ontnemen. Als bezitter van deze onder scheiding is Sforza tot dusverre vrij ge weest om Italië te bezoeken, hoewel hij door de fascisten als politiek vijand be schouwd wordt. Ook Nitti is indertijd onderscheiden met het grootlint van de orde „dell' Annun ciata". V-e oncentreer op het krachtigste reclame-middel DE „THERMION" AFFAIRE. In de bekende zaak betreffende de ver duistering door de beide directeuren van de N.V. Thermion gloeilampenfabriek te Lent, heeft de Arnhemsche rechtbank vanmor gen uitspraak gedaan. De rechtbank verroTdeelde deh 39-Jari- gen E. J. G. de R., commercieel directeur van het bedrijf wegens verduistering tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis sedert 2 Maart j .1. Het O.M. had negen maanden geëischt. De 40-jarige C. C R„ directeur van het verkoopkantoor, die bij de behandeling van zijn zaak reeds uit de voorloopige hechtenis was ontslagen, is thans door de rechtbank vrijgesproken. Tegen hem was vier maanden gevange nisstraf geëischt. HAAGSCHE RECHTBANK. Rijwieldiefstallen. Terzake diefstal van verschillende rij wielen te Leiden gepleegd heeft terecht ge staan W. B. uit Leiden Tegen hem had de Officier tien maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest. Verdachte werd ontslagen uit de voor loopige hechtenis. Advocaten beleedigd. De rechtskundig adviseur J. K., uit Den Haag, heeft terecht gestaan terzake smaad schrift. gepleegd tegen mr. van Heyst en diens echtgenoote te Alphen aan den Rijn, zulks door middel van een door hem ge schreven artikel in de „Rechtskundig Ad viseur". De Officier van Justitie had tegen K. een geldboete van f. 100 su-bs. 50 dagen hechte nis geëischt. De Rechtbank heeft hem conform dezen elsch veroordeeld. Diefstal en heling. Terzake medeplichtigheid aan diefstal en heling, heeft zich te verantwoorden gehad de koopman E. F. v. d. B., uit Leidschendam. De verdachte had reeds diverse veroor deelingen achter den rug en had onlangs nog twee jaar in Leeuwarden doorgebracht. De Officier had ook nu twee jaar tegen hem geëischt. De Rechtbank heeft hem conform dezen eisch veroordeeld. Letsel door schuld. De boomkweeker B. uit Boskoop heeft terecht gestaan terzake het feit. dat hij op de Laan van Meerdervoort te Den Haag met een door hem bestuurde auto geen voorrang had verleend aan een wiel rijder, waardoor deze tegen den grond werd geworpen en ernstig gewond. De officier van justitie had tegen hem f. 50 boete subs 50 dagen hechtenis ge- eischt en Intrekken van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. De rechtbank legde alleen de gevraagde boete op. Pap in voorraad. Een veehouder te Leiden heeft terecht gestaan terzake het feit dat hij een aantal flesschen met pap in voorraad had, waar voor hij geen vergunning bezat. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot f. 10 boete subs. 10 dagen hech tenis. Diefstal autobanden. De expediteur J. C. D. B. uit Leidschen dam heeft terecht gestaan terzake diefstal van een aantal autobanden en wielen bij den expediteur A. S. Post te Nootdorp. Te gen hem had de Officier een jaar gevan AMSTERDAM. 28 Juni. Het eerste halfjaar van 1938 heeft zich. zoo als ook ln dc door de Amerikaansche banken gepubliceerde overzichten wordt weergegeven, gekenmerkt door een aanhoudenden langzamen teruggang in de algemeene activiteit van het zakenleven. In öe vier laatste maanden van 1937 was het bedrijfsleven met een bijna onge kende snelheid achteruitgegaan, en aan het begin van dit jaar had het een karakter van depressie aangenomen. In stede van een her stel te vertoonen, heeft dit ongunstige karak ter zich in het eerste halfjaar gehandhaafd en tot dusver zijn er geen overtuigende aanwij zingen, dat het laagtepunt bereikt is. al wekt het verloop der laatste dagen van de maand Juni weer betere verwachtingen. Het volume der industrieele productie is ongeveer 34 la ger geweest in de eerste helft van 1938 dan in de eerste zes maanden van 1937. Het vracht vervoer der spoorwegen was 28 lager. Het aantal geproduceerde automobielen zal onge veer 57 minder bedragen dan de productie in de eerste helft van het vorige jaar. De staalproductie vertoont een daling van onge veer 63 Tc.; in de bouwvakken is de bedrijvig heid met 20 verminderd en de industrieele winsten zullen waarschijnlijk een inkrimping vertoonen van ongeveer 68 G. De spoorwegen werken met ernstige tekorten. Een herstel in het zakenleven, zoo is-de algemeene opvatting, zal slechts mogelijkzijn. wanneer een einde komt aan het. afnemen van het nationale in komen en dit zich weef ln stijgende lijn zal bewegen. Dit zal gebeuren, wanneer de loonlijsten der industrieën zich uitbreiden en deze zullen zich uitbreiden, wanneer er een duidelijke toene ming Is in de productie van duurzame goede ren. De ijzer- en staalindustrieën zullen de eerste zijn. welke in dit opzicht den omme keer moeten aangeven. De vooruitzichten zijn weliswaar niet zonder lichtpunten, maar dat b.v. de autoproductie nog in 1938 tot een normaal peil zal terug- keeren. lijkt weinig waarschijnlijk en evenmin, dat de spoorwegen tot een periode van wel vaart terugkeeren. Alles bijeengenomen der halve was dit eerste halfjaar weinig gunstig en zijn vooruitzichten onzeker, factoren, waar mede de Amsterdamsche beurs, zooals in het verloop van gisteren duidelijk gebleken is. ter dege rekening houdt. De middagbeurs. Gezien de gedrukte houding van Wallstreet viel de stemming betrekkelijk mee. De koersen verschilden over het algemeen niet veel van die van gisteren en het aanbod bleef practisch ge sproken achterwege, zoodat van een prijshou dende stemming gesproken kon worden. Het is verheugend te constateeren. dat de markt hier mede blijk geeft van een gezonde positie endoor een voorzichtige reactie op de houding van New- York niet in uitersten behoeft te vervallen. De vorige week, toen Amerika eiken dag opnieuw hoogere koersen bracht, volgde Amsterdam in een behoedzaam tempo, thans, nu winstnemin gen in Wallstreet de overhand krijgen, kan de beurs een stootje verdragen en doet zich geen teruggang voor. Daar komt bij dat de algemeene opvatting op het oogenblik iets beter is. Men verwacht in Amerika geen aanhoudende reactie aangezien er nog vele onuitgevoerde kooporders zijn en bovendien is ook de politiek iets beter aangezien het met de dreigende represailles van Barcelona niet zoo'n vaart schijnt te zullen loo- pen. De omzetten bleven heden beperkt en in geen enkele afdeeling viel iets meer beweging waar te nemen. 6 6 Kon. Ölie gold bij opening circa 339 1 4. ver schilde dus nauwelijks van den vorigen prijs. Tegen slot evenwel ontving de markt iets meer steun en liepen Koninklijken op tot 340'i. De rubbermarkt had een zeer kalm. aanzien en de meeste soorten. Amsterdam-rubber incluis waren goed prijshoudend De laatste beland- den tenslotte op 215. Tabakken bleken nauwe lijks veranderd en lagen vrijwel verlaten. Van lndustrleelen waren aandeelen Philips op nieuw gedrukt en wel in sterker mate dan de vorige dagen. Het fonds verloor 5 procent en vertoonde geen herstel. Aku's waren vast ge dineerd en werden in open hoek verhan deld. Ook Unilever was iets beter Suikerfond- sen bewogen zich op den achtergrond. H.V.A. gold ca. 465 en ook de specifieke soorten had den een onbelangwekkend verloop Scheep vaartpapieren kalm en prijshoudend. De Amerikaansche markt was verdeeld De handel beperkte zich tot de leidende Staal- waarden en in het bijzonder tot Anaconda 's Sporen waren gedrukt De Nederlandsche Staatsfondsen waren goed Drijsboudend gedis poneerd, voornamelijk voor de Oude Schuld WISSELKOERSEN. Londen 8.95 3/8 (8.95 1/2). Berlijn 72.78 (72.821/2). Parijs 5.03 3/8 (5.03 1/2). Brus sel 30.64 (30.66». Zwitserland 41.42 (41.46». Kopenhagen 39.97 1/2 (40—». Stockholm 46.20 46.20). Oslo 45.— (45.02 1/2) New- York 1.80 11/16 (1.80) 4). Praag 6.23 (6.28 1/2). Lire Bankpapier 7.60 (7.50) Prolongatie 1/2 pCt. Part, disc. 1/8. Dag geld 1/4. Registermarken 33 3/4. Crediet Spsrrmar- ken 8 1/2. Effectensperrmarken 7 1/2. Reis marken 48. Bankpapier 23 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 28 Juni. Vette varkensmarkt. Aan gevoerd totaal 153 stuks, waarvan 149 licht en 4 zwaar soort. Prijs per KG. levend gewicht voor zwaar soort 5051 ct. Handel vlot. LEIDEN, 27 Juni. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Groene kool 3.303.60; Peen 110; Aardappelen 511; Andijvie 24; Sla 2; Aardbeien 1242; Snijboonen 1538; Stam- boonen 17—37; Tuinboonen 36; Doperwten 714; Peulen 625; Postelein 1.504; Spina zie 1—8; Tomaten: A 14.20—21.80. B 15.20—20. C 11.80—16, CC 7.80—11; Andijvie 0.50—2.30; Komkommers 24.40; Bloemkool 25.90; Me loenen 4862; Salade 0.501.10; Perziken Q$0 —7.40; Kroten 1.50—2.40: Pieterselie 1.00—1.70; Rad.s 0.90—2.10; Selderie 0.70—2.30; Uien 1.20 —2.50: Peen 5.60—11.70; Rabarber 1.30—4.30. ALPHEN a. d. RIJN. 27 Juni. N.V. Tuinb. veiling „Alphen a. d. Rijn" Tuinboonen 4.80 6.40; Heerenboonen 3237; Postelein 3.80 5.20; Peen 6.20—12.50; Andijvie 1.10—1.80; Kropsla I 0.501.80; Komkommers 4.005.20; Bloemkool I 3.00—6.20; id. II 2.00—2.80; Meloe nen 719: Aardbeien 1018. BODEGRAVEN. 28 Juni. Aanvoer 421 part. Goudsche kaas. alle met R.M., totaal 18.945 st., wegende 170.505 Kg. Ie srt. m. R.M. 23.5025; 2e srt. 21-23; zwaardere tot 25.50. Handel matig. BOSKOOP, 27 Juni. Coop. Ver. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos; Gloria Mundi 3252; Else Poulsen 3854; Butterfly 1318; Rosalandia 15—21; Golden Ophelia 1315; Rosa Mundi 0.641.02; Pechtold 19—24; Vierlanden 25; Dorus Rijkers 0.70—1.22; Hadley 21—35; Chas. P. Kilham 15—22; Wendland 23 28; August Noach 15; Polyantharozen 65 80; Phoebe 2729; Duisburg 1832: Mac Kei ler 16—22; Ellen Poulsen 30—40; Briarcllf 14— 19; Edith Helen 2530. Diversen per bos. Cle matis Durandi 2126; Campanula 1013; Lelie's 1417; Lathyrus 57. HAZERSWOUDE. 27 Juni. Aanvoer 7245 eieren. Kippeneieren 3.353.75; Eendeneieren 2.35—2.90. KATWIJK a d. RIJN. 27 Juni. Groenten- veiling Vroege aardappelen: Bonken 8.60 9; Groote 89.20; Drielingen 5.606.80; Dop pers 13—14; Sla 0.501.30: Bospeen 7.25 10.25; Bloemkool I 4.00—6.50; id. II 2.00—3.50; Kroten 1.80—2.00. LEIDSCHENDAM. 27 Juni. Eng. Kom kommers le srt. 3.003.80; id. 2e srt. 2.00—2.50; id. 3e srt. 2.00; Gele Komkommers le srt. 3.00 4.20; id. 2e srt. 2.00—3.00; id. 3e srt. 2.00; id. stek 2.00; Kropsla le srt. 0.801.50; id. 2e srt. 0.50; Stoofsla 2.00; Peen 6.508.50; Bloemkool le srt. 3.00—4.90; id. 2e srt. 2.10—3.00; id. uit schot 2.00; Tomaten; midd. 6.507.40; id. gr. ronde 6.90—7.50. 2e srt, 6.10—7.00. 3e srt. 4.10 4.80. bonken 6.007.00, rijp 6.007.50; Andij vie 0.60—2.30; Spinazie '4 Kg.» 1428: Poste lein 2.403.20; Rabarber 24; Snijboonen 21 25; Spercieboonen 2226; Radijs 1.001.40; Prei 2.504.00; Seldery 1.001.60; Peulen 9— 10; Tuinboonen 5—7; Doperwten 811; Meloe nen 21—38. NAALDWIJK. 27 Juni. Bond Westland Roode bessen 6789; Aardbeien 2031; Cham pignons 6264; Alicante 6472. Frankentha- lers 4451; Doperwten 9; Dubb. Boonen 30 36; Enk. Boonen 40; Snijboonen 2833; Fram bozen 5993; Postelein 4; Peulen 1119; Pruimen 1.051.30; Gr. aardappelen 1.15—2.65; Poters 2.05—2.15: Kroten 1.90—2.10: Uien 1.50— 1.60; Rftabarber 3.90—4.90; Sla 60—90; Eieren 3.50—3.7Ö; Komkommers 2.103.40; Peen 5.00 6.10; Meloenen 2645; Suikermeloenen 25 59; Perziken 314; Tomaten 1.352.15. NAALDWIJK. 27 Juni. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Spectrum 1.503.10; Salmon 1.80—2.90; Wit 1.50—2.60; Regal 4.50— 8.30; Pelargonium 6.609.30; Gerbera 3.90 4.20; Rozen 1.70—3.60; Zonalen 1.20—2.00; Zin nia 4 90; Jap. Lelie 2.404.00; Candidum 5.30 —5.90; Plumosa 13—29; Sprengerie 11—13; La thyrus 3—8; Violieren 22—31; Gladiolen 17— 61; Convilles 8; Duizendschoon 23. NOORDWIJKERHOUT. 27 Juni. Veiling „De Eendracht" Aardbeien 52—69; Tuinboonen 45—65; Peulen 1.20—2.10; Capucijners 1.55— 1.60; Krombekken 1.451.75. PURMEREND, 28 Juni. Gem. Kaasbeurs Verhandeld 19 partijen, wegende 75.000 Kg. Handel goed. Hoogste prijs 21. Kleine Boeren kaas 10—21.50; Volv. kaas 24, Boter 1.18—1.30. Runderen. Aanvoer 407 stuks. Vette koeien 63—72; Gelde koeien 110—200; Melkkoeien 200 —300; Stieren 52—56; Paaiden 100—210; Vette kalveren 30—50; Nucht. slachtkalveren 5—12; Nucht. fokkalveren 1118; Vette slachtvarkens 127; Magere varkens 2840; Biggen 1522; Schapen 1527: Bokken 3—13: Lammeren 7 12; Kippeneieren 3.25—3.75; Eendeneieren 2.65; Oude kippen en hanen 6545; Konijnen 0.50— 1.50; Eenden 2050. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer 80.000 Eendeneieren 2.652.80; 75.000 Kippeneieren: 70/80 Kg. 3.60—3.65. 65 66 Kg. 3.45—3.60, 58 59 Kg. 3.35—3.50. 56 57 Kg. 3.25 —3.30. RIJNSBURG. 27 Juni. Groentenveiling Aardappelen 2.00—2.30; Drielingen 1.30—1.80; Kroten 1.30—1.60; Peen 7—8.50; Kropsla 0.50— 1.10; Bloemkoöl I 4.00—5.50; ld. n 2.00—3.50. RIJNSBURG. 27 Juni. Bloemenveiling Gladiolen Halley 1.401.80; Brillant 1.60—2.20; Polijst 3.20—3.60: Souvenir 2.50—3.20; Wit 2.40 3.a0; Regale 0.80—1.10; Con villi 40—65; Cen- tauria 20—40; Talma 20—30; Scabiosa 25—35; Parel Anjer 1525; Grenadine Anjer 2540; Auratum 3.20—5.80; Iris blauw 2.50—6.50; Lila 2.30—3.40; Wit 2.00—3.20. ROELOFARENDSVEEN. 27 Juni. Aard beien 11—17; Sla 0.50—1.60; Snijboonen 2.45— 2.95: ld. stek 1.251.75; Princesseboonen 4.40; Peulen 0.602.25; Doperwten 6073; Capucij ners 61—62; Tuinboonen 3839; Augurken: grof 3.904.10, bommen 2.50. stippel 1.90. ROTTERDAM, 28 Juni. Veemarkt. Aan voer 162 paarden. 8 veulens. 450 magere run deren. 700 vette runderen. 45 kalveren. 79 graskalveren. 732 nucht. kalveren. 160 schapen en lammeren, 100 lammeren. 3 varkens. 60 bok ken en gelten Per Kg.: Vette koeien 72. 62, 46—52; Vette ossen 67. 60. 48—52: Stieren 62. 58. 54; Vette kalveren 100. 85. 5565; Schapen 50. 40. 35; Graskalvern 58. 52; Nucht. kal veren 46. 41. 36; Slachtpaarden 51. 44. 39. Per stuk: Schapen 26. 22. 14; Zuiglammeren 15 10. 6; Nucht slachtkalveren 12. 9. 6. Nucht fok kalveren 23. 20. 16; Slachtpaarden 210. 175. 105; Werkpaarden 365. 305. 200; Hitten 245. 195. 100; Stieren 340. 260. 195; Kalf koeien 300. 250. 180; Melkkoeien 295. 250. 175; Varekoeien 195. 155. 120; Vaarzen 220. 170. 120; Pinken ISO. 140. 110; Bokken en geiten 11. 8. 4. ROTTERDAM. 27 Juni. Binnenl. Granen Haver 6.00—6.90: Chev. Gerst 7.25—7.60. KI. gr. erwten 9.0011.50: Schokkererwten 12.00—16.00; Br. Boonen 12 0018.00; Kogelboonen 12.00 |15.00; id. (jarige» 7.50—8.50; •Voerboonen 7.25; Karwijzaad 20.00—21.00 (incl.)BI. Maanzaad 1 29 00—31.00 (incl.). TER AAR. 27 Juni Centrale Veiling An dijvie 10—23; Peulen 0.60—1.90; Doperwten 60— 80; Capucijners 60—76: Tuinboonen 33—45; Snijboonen 2.40—3.20; Dubb. Stampr. 3 50— 3.70; Postelein 2—4: Breekpeen 6: Peen 5—9; Sla 0.50—1.00; Komkommers 2.00—4.30; Aard beien 60—75; Tomaten 710. ZOETERWOUDE. 27 Juni. Eierenveiling Aanvoer 2750 eieren. Kippeneieren 3.60—3 90; Eendeneieren 2.90; Kaas 26. Pluimvee: Kippen 25—60; Hanen 50; Duiven 12; Konijnen 17—50. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3