Het tournooi te Wimbledon Het zilveren jubileum van Soesterberg LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 28 Juni 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS SPORT De intern, wedstrijden in de „Overdekte". Ronde van Oudewetering. De tweede ioetswedstrijd EngelandAustralië. Austin, Budge, Henkei en Puncec de laatste vier. Een dag zonder verrassingen De geschiedenis van onze militaire luchtvaart Prins Bernhard zal de feesten bijwonen IIMGIZOIMIEN /TUKKIN WATERPOLO. Ook de wereldrecordhoudster, Cor Kint, zal deelnemen. Het staat thans vast. dat het zevental der Engelsche dames, die hier volgende week Donderdagavond in de „Overdekte" zullen zwemmen, een polowedstrijd zullen spelen tegen H.Z.P.C, I, de nationale da- mes-kampioensploeg. Er zal verder aan de wedstrijden worden deelgenomen door leden van H.P.C. (Heern- stedel en van de zwemvereenlging „Rot terdam". Onder meer zullen uitkomen: Cor Kint, de wereldrecordhoudster 100 M. rugslag en Tint Kerkmeester. TENNIS. NederlandCambridge. Als eenige wedstryd voor 1938 van de Inter nationale Club van Nederland staat de gebrui kelijke ontmoeting tegen Cambridge op het program. De wedstrijd wordt Vrijdag 29. Za terdag 30 en Zondag 31 Juli te Noordwijk ge speeld. Vermoedelijk zullen de ploegen weder zijds uit zes spelers bestaan. Timmer, die bestuurslid is van de I. C„ heeft bereids toegezegd in dezen wedstrijd te zullen spelen. Het zal, naar wij vernemen, een dei- laatste, zoo niet de laatste wedstrijd zijn, waarin hij zal uitkomen. BUDGE EN MAKO TE NOORDWIJK. Zondag 3 Juli komen, zooals wij reeds ge meld hebben, de befaamde Amerikanen Budge en Mako een paar partijen te Noordwijk spelen vooropgesteld, dat de afwerking van het programma te Wimbledon niet vertraagd wordt. Hetgeen overigens sinds vijf jaren niet gebeurd is. Alleen een geheele regenmiddag op de laatste dagen kan oorzaak worden, dat de wedstrijden naar den Maandag van de volgende week verschoven zouden moeten worden. De komst van de Amerikanen, wellicht vergezeld door Menzel. die op terugreis is naar de kam pioenschappen van Tsjecho-Slowakije, valt samen met den wedstrijd Nederland-België. Na tuurlijk is de onderbreking van dien wedstrijd niet aangenaam, doch men heeft gemeend hierom de komst der Amerikanen niet te moe ten laten voorbijgaan. Zooveel mogelijk wil men trachten den wedstrijd tegen de Belgen afge speeld te hebben en daarom zullen de partijen van de Amerikanen niet vroeger dan te vier uur beginnen. Hopen we, dat we Budge niet alleen in dubbelspel, doch ook in enkelspel zuï- len zien! „Hbld." WIELRENNEN. In verband met de zeer geringe deelneming ln de categorie Nieuwelingen voor bovenver melde Ronde, welke morgen zal worden ge houden, vernemen wU thans, dat de morgen wedstrijd zal komen te vervallen. Deze wegwedstrijd, welke ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernard, door de Z.- Hollandsche Wieier Federatie is georganiseerd, belooft echter in de middaguren zeer spannend te worden, daar reeds ruim 90 van de beste renners 'amateurs en onafhankelijkheden) hebben ingeschreven. Wanneer we een greep doen uit de lijst van namen, dan zien we o.a.: H. de Hoog. kampioen van Nederland 1937 bil de amateurs; J. Hofstede. Gouda, kampioen v. Nederland 1938; J. Demmenie, 2de in het kamp. van Nederland 1938; W. Reuter. 2de kamp. van Nederland, onafhankelyken 1938; C. Wy denes, winnaar te Spa (België), te Upendaam en Alk maar: O. Moeke, winnaar Purmerend: Andrê de Korver, winnaar te Achtmaal (België) en 's-Hertogenbosch; J. v. Nijnatten, winnaar te Dordrecht; W. Houtman, winnaar Hooggraven; verder nog L. Motké. L. Houtzeel. J. Saarloos, P. Mailfait, Antwerpen; Anneese. Hellemons, C. v. d. Star. G. Heslinga, de Leidenaars Riet hoven, Schüller, W. van Rooyen en andere be kende renners. De wedstrijden vangen te twee uur aan. Er wordt gereden over een afstand van 120 K.M. CRICKET. De speeltijd van den derden dag van den tweeden toetswedstrljd tusschen Engeland en Australië op Lord's te Londen werd sterk bekort door het tusschentijds staken wegens hevigen regen. Australië beëindigde de eerste innings voor een totaal van 422 runs. Hasset scoorde 56. O'Reilly 42 en Brown 206 n.o. Engeland had de eerste innings met een totaal van 494 runs afgesloten en had aan het einde van den speel tijd in de tweede innings 39 runs voor 2 wickets gescoord. ZWEMMEN ZWEMFEEST IN HET ZUIDERBAD TE BOSKOOP. Donderdagavond te 7 uur. zullen er in het Zuiderbad te Boskoop wedstrijden plaats heb ben, namelijk 50 M schoolslag dames, 50 M. borstcrawl dames, 4 x 50 M. estafette vrije slag dames, voorts een polowedstrijd tusschen Bos koop I en G.Z.C. (combinatie GoudaV Tot slot is er een demonstratie door de dames der Rott. dames zwemclub onder leiding van mevr. Van Wuykhuise. VOETBAL. P.C. EN L.U.V.V. Donderdag te kwart over zeven speelt P. C. en L. op het terrein aan het Zwarte Pad tegen U.V.V. R.B.F.A.S.V.V. Gisteravond speelde A.S.V.V. (Alphen) tegen R.B.F. op het terrein van N.A.S.B. aan het Zwarte pad. A.S.V.V. speelde voor de rust met regen en wind tegen en kon eenmaal scoren. Na rust pakte R.B.F. goed aan. Haar midvoor maakte 2 doelpunten, waarna A.S.V.V. ook nog tweemaal het net vond. De stand was 23. tot dat R.B.F.'s linksbuiten den gelijkmaker in ae touwen joeg. Eindstand 33. MOTORSPORT. DE 24-UTJRS OEFENBIT. In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende den 24-uurs oefenrit der vrijwillige burgerwacht ..Amsterdam" meldt men ons nog dat onze stadgenoot L. de Wit, 12 K.M. buiten Groningen 3 V* uur oponthoud heeft gehad door pech. Hij is toen echter toch doorgegaan en heeft nog ongeveer 2 uur van zijn achterstand ingereden. Doordat de laatste twee controles reeds gesloten waren kon hij niet meer voor een prijs in aanmerking komen doch den rit heeft hy wel volbracht. KORFBAL. FRAAI SUCCES DER VICUS ORIENTIS- ADSPIR ANTEN. Eergisteren vond het indertijd uitgestelde H.K.B.-adsplrantentournooi plaats. Vicus Orien- tis was de eenige ploeg uit onze stad, welke hieraan deelnam. Op fraaie wijze heeft de Koolclub-jeugd de Leidsche kleuren hoog ge houden, want zij liet alle deelnemende twaalf tallen achter zich en eindigde als eerste, waar door zij voor een jaar beslag legde op den Drll- sma-beker. VicuS Orientis vormde met Ready A en OSCR. A groep C van Afd. I. In deze groep wisten onze jeugdige stadsbewoners (sters) als eersten te eindigen, dank zij twee 20 overwinningen op hun resp. tegenstanders (sters). Waar in de groepen A en B. Ons Eibernest A en Rozenburg A als nummer 1 geëindigd waren, moesten deze ploegen mèt Vlcus Orientis nog een halve competitie spelen. Hoewel de Kool club tegen Rozenburg twee keer de leiding nam, moest zfj zich uiteindelijk met een gelijk spel tevreden stellen (2—2). Ook tegen Ons Eibernest bracht V. O. het niet tot een over winning. want ook hier werden de punten broederlijk gedeeld (3—3). Aangezien de uitslag van den wedstrijd Rozenburg—Ons Eibernest eveneens een verdeeling der punten opleverde '00). moesten strafwerpen door iedere speelster en speler van elk team één de be slissing brengen. Geen der twaalf spelers (sters) van O. E.. noch die van Rozenburg wist echter den juisten afstand te vinden. Bij Vlcus Orien tis echter schoot dc 3de speelster, Cisca Brieër. reeds raak. zoodat de Koolclub dus den lsten prijs ln de wacht sleepte. De uitslagen luiden; Afd. I. gr. C: Ready—OSCR 0—0; Vicus Orientes—Ready 2—0; OSCR—Vicus Or. 02 Winnaars: Rozenburg—V. O. 22; V. O.—Ons Eibernest 3—3; O. E.—Rozenb. 0—0. lste pr.: Vlcus Orientis <na strafw.); 2de pr.: Ons Eibernest (na loting). SCHIETEN. LEIDSCHE SCHIETBOND. De uitslag der te Katwijk gehouden wedstrij den zyn: Korps: 1. O.O.S.V. ..Generaal Snijders", Lei den, 230 p.; 2. S.V. ..Willem Teil". Lelden. 229 p. 1. s. 43; 3. ..Pol. Schiet- en Sportver.". Wasse naar. 229 p., l.s. 42. Eere-Korps: O.O.S.V. „Generaal Snijders" Lei den 138 p.. winnaar van een groot zilveren me daille. aangeboden door den Weledelgeboren heer J. W. Henny, Directeur van het „Leidsch Dagblad Pers. baan: 1. W. Alphenaar 49 p. st. 49; 2. W. Meijer 49 p. st. 45; 3. P. J. v. d. Krogt 48 p.; 4. J. H. Dlephuis 47 p. st. 48; 5. L. de Witt 47 p. st. 47; 6. H. J. A. Engels 47 p. st. 45; 7. P. A. Hitzers 47 p. st. 44; 8. D. P. Yperlaan 47 p. st. 43; 9. G. J. Yperlaan 47 p. st. 42; 10. A. C. Mijs 46 p. l.s. 9. Vrije baan: 1. G. J. Yperlaan 90 p.; 2. L. de Witt 89 p.; 3. W. Alphenaar 87 p. 2 x 29; 4. P. J. v. d. Krogt 87 p. 6 x 28; 5. W. Meijer 87 p. 1 x 28; 6. A. C. Mijs 87 p. 1 x 27; 7. N. C. A. v. d. Linden 86 p. 1 x 28; 8. D. P. Yperlaan 84 p. 3 x 28; 9. G. Veldhuis 84 p. 1 x 26 en 10. P. A. Hitzert. 84 p. 1 x 26. loten. Kamploenbaan; 1. W. Alphenaar 97 p.; 2. L. de Witt 96 p.; 3. G. J. Yperlaan 94 p. Dagprijzen: lste dag W. Alphenaar 58 p.; 2de dag A. C. Mijs 59 p.; 3de dag G. J. Yperlaan 60 p. DAMMEN. DAMVEREENIGING W.W.D. De uitslagen van de wedstrijden voor de bordenbezetting in de tweede ronde zijn als volgt; D. HoupsJ. v. d. Hout 0—2; A. v. Haarlem M. Oosterhout 0—2; A. B. v. d. Hoek—A den Bezemer 1—1; A. Singellng—J. Blansjaar 1—1; P. LamanJ. Waasdorp 02; J. de Bezemer G. Stuurop 02; W. F. Laman—C. v. Gorsel 0—2; W. Vlasveld—H. Binnendijk 2—0; J. v. d. HoutI. Binnendijk 02; J. de NleJ. de Bezemer 11. Afgebroken partijen: A. de Bezemer—A. v. Haarlem 02; W. F. LamanJ. de Nie 0—2. BILJARTEN. BRUYNINKS WINT VAN BEUK. In het clublokaal van de biljartvereeniging Excelsior te Lisse had een wedstrijd plaats tus schen J. Th. Beuk, ex-kampioen van Java en J. Bruyninks, blljartkampioen van Leiden en Omstreken. De partij bestond uit 500 car. cadre. Na 10 beurten luidde de stand 104117. Hierna kwam Bruyninks er beter ln, en toon de hij een speler te zijn van klasse. Achtereenvolgens scoorde hij series van 80. 14, 33. 5, 59, zoodat na 15 beurten de stand was 189—308. Ook Beuk liet zich niet onbetuigd en maakte verschillende series, o.a. van 39. 42. 35. Vele moeilijkheden wist hij te overwinnen; eenige moeilijke massé's werden door hem opgelost. Na 28 beurten had Beuk zijn groote achter stand Ingehaald en had zelfs de leiding 390 —340. De eindspurt van Bruyninks was overweldi gend. In drie series van 64. 82 en 14 had hij de 500 bereikt, terwijl Beuk op 401 strandde. De uitslag luidt: pnt. brt. h.s. gem. J. Bruyninks 500 31 82 16.12 J. Th. Beuk401 31 42 12.93 HENGELSPORT. DE RUISVOORN. Het vlschcollege „De Ruisvoorn" hield zijn jaariyksch concours ter gelegenheid van het vierjarig bestaan. Er zou om vijf uur vertrok ken worden vanaf de Turfmarkt, maar door nog niet opgehelderde oorzaak kwam de ge huurde bus niet en vertrok men pas om tien voor zeven met een bus van Stadsverkeer, waarmede men toen te Oude Wetering aan kwam om ongeveer half acht. De stemming was er echter niet minder om. De wedstrijd had een gezellig verloop en toen de voorzitter om twee uur bij den heer Verberg, Noord einde 28, de prijzen uitreikte, was een ieder voldaan, maar niet tevreden, zooals de heer J. Mulder van „Hengelsport" opmerkte, daar hy nu met een beker als tweede prijs naar huis moest en liever den wisselbeker had ge wonnen. De uitslag was als volgt: le pr. C. P. Kok, wisselbeker en vyf draagspeldjes (D.V.V., Lei den); 2e pr. Hengelsport, Leiden; 3e pr. De Ruisvoorn. Leiden; 4e pr. Onder Ons Leiden; 5e pr. Advendo. Lisse; 6e pr. Ons Genoegen, Alphen. 7e pr. De Hengelaar. Voorschoten. Tevens was er nog een personeele wedstrijd aan verbonden waarvoor in aanmerking kwa men: le pr. Hamerling; 2e pr. Louwlier: 3e pr. W. Mulder; 4e pr. v. Egmond (en medaille voor de grootste visch); 5e pr. v. Klaveren; 6e pr. Koet en 7e pr. L. J. Vernet. „HET KATVISCHJE". Ter gelegenheid van de opening van het sei zoen hield de vischvereeniging „Het Kat- vischje" een prijsvlschwedstryd voor haar leden, welke werd gehouden ln de Ringvaart tusschen Oude en Nieuwe Wetering. Reeds vroeg in den morgen waren de leden present en om 4 uur werd vanaf de Groote Havenburg per fiets vertrokken, zoodat men om 5 uur ter bestemde plaatse aankwam. Om 5.18 uur werd door den scheidsrechter. J. F. Wakka, het teeken van aanvang gegeven. Na een uur gevischt te hebben, werd er een korte pauze gehouden. Hierna werd de wedstryd wederom vervolgd, waarna te 7.45 uur het eind signaal klonk. Nadat de scheidsrechter verzamelen had ge blazen werd de vangst gecontroleerd, waarna de navolgende prijzen werden toegekend: P. Willemse lste prys; J. Roman 2de prys; W. Springer 3de prijs; J. Reyken 4de prys; C. Schouten 5de prijs, benevens enkele troost- pryzen. Weliswaar was de vangst niet bijzonder groot, doch de Vereeniging mag op een zeer geslaag den wedstryd terugzien. DUIVENSPORT. „DE BLAUWBAND" (Alphen). Wedvlucht vanaf Chateroux. In concours 82 duiven, welke in vryheid werden gesteld om 5.45 uur en hun hokken bereikten als volgt: J. Vernes 1; J. Rooda 2, 18. 25; P. G. Borgers 3, 8. 17. 19; v. Vechten 4; R. v. Egmond 5. 24; R. K. W. Kuipers 6. 9: H. Bauer 7; Groeneveld 10. 13; H. Hulscher 11. 15; W. v. Eyk 12; J. Tuinenburg 14; C. v. Of wegen 16; A. J. Lager- weh 21. 27; H. S. Mens 22; B. Goedhart 23; J. de Jager 26. Aankomst eerste duif 3 u. 29 min. 39 sec.; laatste duif 4 u. 37 min. 15 sec. Het regende gisteren op Wimbledon en niet zoo'n klein beetje ook. Reeds ver na 2 uur, het aanvangstydstip, viel de regen met dezelfde hevigheid als ver vóór twee uur en het zag ei geenszins naar uit, dat het zou ophouden. Men dacht dan ook. dat deze Maandag als een ver loren dag zou kunnen worden beschouwd toen het plotseling droog werd. In den stevlgen wina droogden de banen snel op en tegen vier uur kon men beginnen. In het heerenenkelspel werden de vier spe lers voor de halve eindstryden bekend Budge had alleen in de laatste set eenige moeite met Cejnar. toen deze Jonge Tsjechische speler alles op alles zette en heftigen weerstand bood. Maar Budge won, zooals verwacht was. Austin had met den Zwitserschen Davisbeker- speler Ellmer geen moeite. Hy won van den Schotschen overwinnaar van Van Swol zooals hy maar wilde. Henkei had het ongetwyfeld het moeilykst van allen om in de halve eindstry- den te komen. Hy kwam uit tegen den ge plaatsten Tsjech Hecht maar hij speelde, na een aarzelend begin, zulk een .schitterende party, dat de Tsjechische Davisbekerspeler er verder niet aan te pas kwam. In de halve eindstryden speelt dus Austin tegen Henkei en Budge tegen Puncec. By de dames werden de laatste acht bekend- Vier Amerikaanschen, een Engelsche. een Fran- caise. een Deensche en een Poolsche komen in de kwarteindstryden uit, n.l. resp. mej. Marble, mej. Jacobs, mevr. Wills, mevr. Fabyan. mej. Stammers, mevr. Mathieu, mevr. Sperling en mej. Jedrzejowska. Helen Jacobs schakelde na een uitstekende party de geplaatste Engelsche speelster Peggy Scriven uit. De Amerikaansche speelster toonde prachtig op dreef te zijn en gaf in de laatste set zelfs geen game af. Kay Stammers won met dezelfde cyfers als Helen Jacobs van haar landgenoote Betty Nuthall. Mej. Marble evenwel ondervond groo- ten tegenstand van de Engelsche speelster mej. Hardwick. maar zy wist zich toch te plaatsen. Mevr. Sperling had alleen in de eerste sei moeite met mej. Lumb, doch in de volgende was zy haar Engelsche tegenstandster verre ae baas. Mevr. Mathieu moest haar eerste set aan de Australische speelster mej. Wynne afstaan, maar daarna vond zij haar vorm terug en won op overtuigende wijze. Er deed zich een klein incidentje voor, toen mevr. Mathieu bezwaar maakte tegen den linesman, die blijkbaar de footfault-regel niet al te best naleefde, zoodat de scheidsrechter hem moest laten vervangen. Mej. Jedrzejowska had met de Zuid-Afrikaan- sche speelster mej. Morphew weinig moeite, ter wijl mevr. Fabyan haar landgenoote mej. Bundy versloeg. Een spannende party werd nog in het dames dubbelspel gespeeld. Mevr. Andrus en mevr. Henrotin schakelden het geplaatste Engelsche damespaar mej. Dearman en mej. Ingram door een 36. 61, 97 overwinning uit. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel kwarteindstryden: Budge (V. S.) sl. Cejnar (Tsjecho-Slowakye) 6—3, 6—0, 7—5. Puncec (Zuid-Slavië) sl. Mc. Phail (Schot land) 6—2, 6—1, 6—1. Henkei (Duitschland) sl. Hecht (Tsjecho- Slowakye) 7—5, 6—1, 6—2. Austin (Engeland) sl. Ellmer (Zwitserland) 6—2, 6—1, 6—2. Damesenkelspel achtste eindstryden: Mevr. Mathieu (Frankrijk) sl. mej. Wynn, (Australië) 16, 62, 60. Mej. Jedrzejowska Polen) sl. mej. Morphew (Zuid-Afrika63. 62. Mevr. Sperling (Denemarken") sl. mej. Lumb (Engeland) 75, 64. Mevr. Fabyan (V.S.) sl. mej. Bundy (V.S.) 3—6, 6—3. 6—4. Helen Jacobs (V.S.) sl. mej. Scriven (Enge land) 63, 6—0. Mej Stammers "Engeland) sl. mej. Nuthall (Engeland) 63, 60. Heerendubbelspel Kukuljevic en Pallada (Zuid-Slavië) sl. Ly- saght en Godsell (Engeland) 63. 64. 86. Hughes en Wilde (Engeland) sl. Avory en Lee (Engeland) 63, 63, 63. Damesdubbelspel: Mej. Lizana cn mej. Scriven (Chili—Enge land) sl. mej. Mac. Tier en mevr. Mellows (En geland) 62, 64. Mej. James en mej. Stammers (Engeland) sl. mej. Howard en mevr. de Meulemee6ter (En gelandBelgië) 63, 64. Mevr. Andrus en mevr. Henrotin (V.S Frankryk) sl. mej. Dearman en mej. Ingram (Engeland) 3—6, (31, 9—7. Gemengd dubbelspel Mej. Saunders en Shayes (Engeland) sl. ^rwr. Henrotin en Bolellli (Frankryk) 6—3,62 Mej. Marble en Budge (V.S.) sl. mevr. Andrus en Kukuljevic (V.S.—Zuid-Slavië) 7—5, 6—3. Als Vrijdag as. de luchtvaartafdeeling te Soesterberg haar zilveren jubileum gaat vieren, kan men ten bnrechte tbt de con clusie komen, dat het dien dag vijf-en- twlntig jaar geleden Is, dat een organisatie tot stand kwam. welke ook maar eenigs- zins zij het op kleinere schaal te ver gelijken ls met de tegenwoordige L.V.A., zooals we die thans kennen en zooals ze wellicht nog slechts korten tijd zal blijven voortbestaan. Immers mag het als bekend veronder steld worden, dat binnen niet te langen tijd de reorganisatie van de luchtvaart afdeeling tot een afzonderlijk luchtwapen als zelfstandig onderdeel van de land macht, verwacht kan worden, als gevolg van de zeer groote uitbreiding. Onjuist zou echter eveneens de veronder stelling zijn, dat onze weermacht vóór 1913 nooit aandacht had voor de mogelijkheden, welke de lucht onze defensie bood. Reeds meer dan 50 jaar geleden begreep men het belang van de waarnemings- en verken- ningsmogehjkheden uit de lucht, en be schikte men over een kabelballonpark. Teneinde in ons land de belangstelling voor de luchtvaart aan te wakkeren werd in 1907 door eenige menschen. die in de toekomst van de vliegerij geloofden, opge richt de Neóerlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, onder voorzitterschap van den toenmaligen kolonel bij den generalen staf C. J. Snijders, den lateren opperbevelheb ber van land- en zeemacht. Mede aan de activiteit van deze vereeni ging moet het worden toegeschreven, dat men ln het leger steeds meer de behoefte ging voelen, aandacht aan de luchtvaart te wijden. In 1910 werd een militaire lucht- vaartcommissie ingesteld om het vraagstuk te bestudeeren. In hetzelfde jaar deed zich ook het voor de toekomst zoo belangrijke, maar voor de verhoudingen van die dagen zoo teekenen- de feit voor, dat vier jeugdige officieren een jaar verlof kregen met behoud van tractement om in het buitenland voor eigen rekening vliegen te leeren. Het waren de luitenants van Heyst, Versteegh, Coblyn en Visser. Bij de manoeuvres in 1911 maakte het Nederlandsche leger voor de eerste maal gebruik van vliegtuigen. Men kreeg de be schikking over de weinige burgervliegtui- gen, die op dat oogenblik in ons land aan- weziff waren In° de Betuwe, vlak bij Hedel werd een tijdelijk landingsterrein ingericht en voor het eerst werden uit de lucht waarnemin gen verricht ten behoeve van by de manoeuvres betrokken legerdeelen. Met een der vliegers, den reserve-luitenant Labou- chere ging als waarnemer niemand minder dan de inmiddels tot chef van den gene ralen staf benoemde generaal Snijders mee. In zijn rapport, dat hij over zyn vlucht uitbracht, wees hij met nadruk bp de groote beteekenis van de waarneming uit de lucht, al had men slechts kunnen vliegen bij fraai, windstil weer en al had men veel last gehad van „luchtwarrelin- gen", zooals men toe nog de remous met een goed Dietsch woord betitelde. Toen dan ook in 1912 het rapport der twee jaar tevoren ingestelde militaire luchtvaartcommissie verscheen en de mi nister van oorlog, onze tegenwoordige minister-president, dr. H. Colijn, de con clusies ervan in de Kamer verdedigde, was het pleit weldra beslecht. Op 1 Juli 1913 werd de luchtvaartafdee ling opgericht, een afdeellng waarbij offi cieren van alle wapens ingedeeld konden worden, zooals trouwens nog steeds het ge val ls Het eenige luchtvaartterrein in Nederland, in 1910 op de heide bij Soester berg Ingericht werd door het Rijk ge kocht. terwijl een tweepersoons Farman- toestel werd overgenomen. Tot comman dant der L.V.A werd benoemd kapitein H. Walaardt Sacré. Toen op 1 Augustus 1914 de wereldoorlog uitbrak, bestond de L.VA uit 10 officieren, 1 Ingenieur en 31 onderofficieren en man schappen. Men beschikte over vijf vliegtui gen, terwijl od de begrooting voor 1914 gel den waren uitgetrokken voor den aankoop van nog zes vliegtuigen. De wereldoorlog leidde tot een snelle ont wikkeling van de luchtvaart in de betrok ken landen en ook de deskundigen hier volgden met aandacht de toenemende be teekenis van het luchtwapen bij de krijgs voering. De beschikbare vliegtuigen kregen, ook in ons land een taak toebedeeld in het mobilisatie-apparaat en werden belast met Datroullledlensten langs de grens, waartoe landingsterreinen werden Ingericht te Vlis- singen. Arnhem. Venlo en Gllse Rijen. Toch breidde de luchtvaartafdeeling zich slechts langzaam uit, ten eerste omdat men over geringe middelen beschikte, en ten tweede omdat het niet gemakkelijk was, aan vliegtuigen te komen, die in het bui tenland gekocht moesten worden, evenals de motoren. Een welkome uitbreiding met modern buitenlandsch materiaal onderging de L.V.A. telkens, wanneer een vliegtuig van een der oorlogvoerende landen op Neder- landsch grondgebied landde en dan ge ïnterneerd moest worden. Het was eveneens ln de oorlogsjaren, dat de „Trompenburg"-fabriek te Amsterdam onder leiding van den sportvlieger Henri Wijnmalen begon met het nabouwen van buitenlandsche vliegtuigen, wat geen groot succes werd. Beter slaagde men ln de con structie van een lesvliegtuig van het type „Spijker", waarvan de L.VA. en 56 bestelde en waarmee nog jaren lang de jeugdige vliegers van Soesterberg werden opgeleid. Tegen het einde van 1918 bezat de L V A. 73 verkeners. 30 jagers, 6 diverse lesvlieg- tuigen en de bovenvermelde Spijkers. In middels was in 1915 het vliegveld Schiphol bij Amsterdam ingericht en was in 1917 een aefzonderlljke marinevliegdienst tot stand gekomen, die gestationeerd werd te de Mok op Texel. De groote luchtvaarttentoonstelling te Amsterdam, de E.L.TA., in 1919 georgani seerd door de Soesterbergsche luitenant vliegers A. Plesman en M. W. Hofstee, gaf de stoot tot de ontwikkeling van de burger, luchtvaart in ons land en had dan ook tengevolge dat verschillende militaire terrei nen. o.a. Schiphol en Waalhaven voor het burgerluchtverkeer werden opengesteld. Hoewei eigenlijk tot,verleden jaar de luchtvaartafdeeling te kampen had met een gebrek aan belangstelling voor ons luchtwapen. waardoor men nimmer de be schikking kreeg over de middelen, noodig om op de hoogte van zijn tijd te blUven, breidde de organisatie zich voortdurend uit, tot den vorm welke zij thans heeft. Od 1 November 1919 volgde de kapitein van den generalen staf. thans gepension- neerd luitenant-generaal J. H. Hardenberg, kolonel Wallaardt Sacré als commandant op. terwijl hij in 1929 werd opgevolgd door kolonel J. J van Santen, die commandant bleef tot November 1933 en die betreurd door alle mannen der L.VA.. die hem als hun chef hebben gekend in November 1937 is overleden. Tot 1937 was de tegen woordige generaal-majoor P. W. Best com mandant der L.V.A., om toen te worden op gevolgd door den tegenwoordigen com mandant. overste van Heyst, die als luitenant-vlieger begonnen van de eerste jaren af het wel en wee van de L.VA. heeft meegemaakt en het thans eindelijk ziet get>euren. dat oud materiaal op groote schaal wordt vervangen door het modernste en loeste, dat er op het gebied van militaire vliegtuigen wordt vervaardigd, vliegtuigen die bovendien worden gebouwd door Neder. landsche fabrieken. Opgewekt zal men de volgende week het zilveren feest der L.VA. vieren, waarbij een ieder slechts zal hopen, dat nooit het offer noodig zal zijn. waartoe de vliegers zich in hun korpslied bereid verklaren als zij zingen „En met ons leven blijven wij het Vaderland getrouw. De vleugels wakend uitgespreid, beschermen 't rood-wit-blauw". En dat de versterking van onze lucht macht slechts noodig zal zijn om te voldoen aan de eveneens ln het korpslied voor komende woorden: .Draag zorg dat men u ducht". Naar w(i vernemen Is Prins Bernhard voornemens de viering bij te wonen van het zilveren feest van de luchtvaartafdee ling te Soesterberg. Ook zal de Prins Vrij dag aanzitten aan het ter gelegenheid van dit jubileum te houden korpsdiner. (Bulten verantwoordeiykheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. CHRISTELIJK NIJVERHEIDSONDERWIJS. By het lezen van het verslag omtrent de oprichting van een Christelyke Nyverheids- school, gingen de volgende beelden aan my voorbyOvervolle klassen en leegloopende onderwyzers by het lager onderwijs, verande ring van drie- ln tweejarige cursus by het Nyverheidsonderwys. Dit alles wegens bezui niging. Verder zag ik de Ambachtsschool, die zelfs buiten Leiden een goeden naam heeft. M.S.G. waar leerlingen uit het geheele land les nemen, de avondteekenschool van den R.K. Volksbond, de beide nyverheidsscholen voor meisjes. Na deze beelden dacht ik: „By dezen stand van zaken, waar alle onderwys lydt onder de bezuiniging en waar hier in Leiden zooveel en goede inrichtingen voor Ny- verheidsonderwijs zyn, is het onverantwoorde- ïyk nog meer offers te vragen voor speciaal Christeiyk onderwys. of men moet zeer ern stige bezwaren hebben tegen de bestaande in richtingen. In het laatste geval heeft geheel Leiden er recht op. dat in het openbaar bekend gemaakt wordt, waarom Christelyk Nyverheids- onderwijs zoo noodzakelyk is. P. THIJS, leeraar Nyverheidsonderwys. PREDIKBEURTEN. Noordwyk a. Zee Geref. Bond (Jullana- weg 27Woensdagnam. 8 uur. ds. Fokkema van Delft. Waddinxveen Gebouw Centrum: Woens dagnam. halfacht, ds. de Rover van Vlaardin- gen. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Rotterdam-Vreewyk (toez.), C. M Kryger te Beverwyk. Aangenomen: naar Vlanen (vac.-J. F. Wach ter). J. J. H. van der Ree te Mynsheerenland. die bedankte voor Zwammerdam. GEREF. KERKEN. Aangenomen; naar Stiens, D. J. Scholten, cand. te Zutphen. Beroepen: te Linschoten, P. Rullmann. cand. en hulppred. te Utrecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Borsselen: J. D. Barth te Dor drecht en H. Ligtenberg te Lisse. Bedankt voor Ryssen. R. Kok te Veenendaal. HERST. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen: naar Amsterdam (vac.-wyien C. F. Westermann) B. E. J. Bik te Enkhuizen. 2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11