BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde B3ad Dobbelmann's LUCHTVAART De beteekenis van de Petroleum-industrie voor Nederland. Rede van ir. de Kok voor den Ned. Journalistenkring. De Nederlandsche Journalistenkring heeft gisteren in hotel Wittebnig te Den Haag een noenmaal gehouden, waaraan de directeur-generaal van de koninklijke petroleum maatschappij, ir. J. E. F. de Kok. een rede heeft gehouden over „Nederland en de petroleumindustrie" Tot de aanzittenden behoorden: de mi nister van koloniën, de heer Ch. J I. M. Welter, Jhr ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. voorzitter van het Koninklijk insti tuut van ingenieurs, de voornaamste medewerkers van ir de Kok. onaer wie de president-commissaris der Koninklijke Jhr. ir. H. Loudon, jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip. vice-pres. arr rechtbank te Rotterdam, voorzitter van de commissie voor het verschooningsrecht voor den journalist, de eereleden van den kring D. Hans en C. K Elout, J. W. Henny. voor zitter van de Ned. Dagbladpers. H. Asselin, voorzitter buiten! Dersvereeniging, mr. H F. A. Geise, voorz. Nederl. R.K. Journ. Ver- eeniging. H. Nijgh. directeur van de N. R C.. de voorzitters van eenige plaatselijke journalistenvereenigingen en A. J. Lievc- goed. chef van den reg. persdienst. Een welkomstwoord werd gesproken door den voorzitter van den Ned. Journalisten kring den heer Henri Dekking Aan het einde van het noenmaal gaf de heer Henri Dekking het woord aan ir. J. E F de Kok, voor het uitspreken van zijn rede: .Nederland en de petroleum industrie". Spr. herinnerde aan Deterding's in vloed. die van de Koninklijke een wereld concern maakte door verkrijging van een gordel van petroleum-terreinen over de ge- heele wereld. Samenwerking met of over neming van andere maatschappijen was steeds" het doel en zoo ontstond er een maatschappij met een kapitaal van meer dan 500 millloen gulden, waarvan men vei lig kan aannemen, dat meer dan driekwart zich in Nederlandsche handen bevindt, hetgeen, gelet op de huidige beurskoersen, beteekent. dat het Nederlandsche publiek een belang van ruim een en een kwart milliard gulden bij de petroleum-industrie heeft. Door haar groote aantal opdrachten aan de Nederlandsche scheepswerven heeft de Koninklijke de werkloosheid in Nederland helpen bestrijden. Van de bestelling van het eerste tank schip af in 1902 werd voor 125 millioen aan Nederlandsche werven besteld. Aangezien dat ruim 150 schepen waren, beteekende dit. dat gedurende de laatste 36 jaar per kwartaal een schip van stapel is geloopen. De steeds toenemende productie bereikte lr 1937 een record: 32 millioen ton ruwe olie werd in dat jaar geproduceerd. Bijna 40 procent wordt verwerkt in raffinade rijen die zich op groot-Nederlandse h grondgebied bevinden (de Oost. de West en Pernis). Van Nederlandsche nationaliteit ziin 50.000 employé's bij dit bedrijf werk zaam. In 1937 betaalde de Koninklijke aan salarissen en loonen aan haar Nederland sche werknemers (inheemsche inbegrepen) 38 millioen gulder.. Zij keerde 86 millioen gulden dividend uit. van welk bedrag zeker 65 millioen aan Nederlandsche beleggers ten goede kwam. Aan ouze industrie en scheepsbouw gaf zij opdrachten ten be drage van 27 millioen gulden, aan Neder- landsch-Indië kwam vijf millioen ten goede voor bestelde goederen, en aan de Nederlandsche reederijen voor passages en vrachten drie millioen gulden En dan zwijgt de heer de Kok van de astronomi sche bedragen, die de fiscus opeischt Maatschappijen als de onze, vervolgde spr., hebben ook een open oog voor niet- materieele belangen. Een bedrag van veer tig millioen is aan huisvesting van het personeel in Oost en West geïnvesteerd, de Koninklijke steunt de missie en de zending, financiert bijzondere leerstoel en verleent hulp in legio gevallen. Spr. hoopt hiermede eenigszins een beeld te hebben geschetst van de beteekenis van Nederland voor de petroleum-industrie voor Nederland. Wijzigina der Bedriifs- radenwet. De bevoegdheid der raden. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de artikelen 22 en 29 der bedrijfsradenwet waren verschillende leden van meening. dat de bedrijfsraden ook op economisch gebied een belangrijke taak hebben te vervullen en zij beschouw den de voorgestelde redactie van artikel 22 als een stap in de goede richting. Deze wijziging is aldus die leden, te meer noodzakelijk, omdat het vaak heel moeilijk is, een scheidingslijn te trekken tusschen sociale en economische vraag stukken. -Om de volle verantwoordelijkheid voor hun adviezen op sociaal terrein te kunnen dragen, moeten de bedrijfsraden ook economisch voldoende georiënteerd zijn. Stemden deze leden met de voorgestelde wijziging in, zij betreurden tevens, dat de minister niet verder is gegaan en den be drijfsraden niet ook verordenende be- voegheid heeft willen toekennen. Eenige andere leden meenden, wat het toekennen van verordenende bevoegdheid betreft, dat daarvoor beter een gunstiger tijdstip was af te wachten. Enkele leden merkten op, dat dit wets ontwerp weder een ordeningspoging der regeering beteekent en een stap is in een veel verder voerende richting, waarvan thans het eindpunt nog niet is bepaald. De regeering geve, aldus deze leden, thans duidelijk aan. op welke wijze zij zich voor stelt de ordening van het bedrijfsleven tot uitvoering te brengen op het gebied van: a. de systematische regeling van de pro ductieverhoudingen. b. de juridische en practische regeling der arbeidsverhoudin gen in de bedrijven, c. het scheppen van gunstige sociale verhoudingen in de on dernemingen en de bedrijven. Als vreemdelingen familie bezoeken. De realiteit van het tijdelijk bezoek moet komen vast te staan. 5563 Clngez. Med.) De aanbieding der „Koninginneharing". Ten paleize Soestdijk. Betreffende het aanbieden van „Ko ninginneharing" op het Palels Soest aan de Koninklijke familie, vernemen wij nog het volgende: Om 4 uur arriveerde de auto met de heeren Meyerlng, van Duyn, Ruwaard Dam, van der Weyden en de Graaf bij het Palels. Zij werden ontvangen door den adjudant van H. M. de Koningin. Zooals bekend, is de Koningin bij de aanbieding der haring nooit aanwezig, terwijl Prinses Juliana dit jaar wegens een lichte ongesteldheid bij de aanbieding niet aanwezig kon zijn. Prins Bernhard was niet ten paleize Zoowel H. M. de Koningin als voor het Prinselijk ger zin werd een vaatje haring, inhoudende ongeveer 40 stuks, overhandigd, vergezeld van een certificaat van den opperkeur- meester, waarin deze verklaarde, dat de aangeboden haring de beste en de fijnste is van de tot nu toe aangevoerde. De verhooging van het crediet voor werkverruiming. Uiteenlopende meening der Eerste Kamerleden. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot ver hooging van het zevende hoofdstuk B. der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (verhooging crediet voor werkverruiming) wordt het volgende ontleend. Een aantal leden betoogde, dat het vraagstuk van de bestrijding der werk loosheid een veel breeder gebied omvat dan dat van het thans aanhangige wets ontwerp en h. 1. een gansch complex van maatregelen, volgens een bepaald plan noodzakelijk is om met de vereischte kracht de werkloosheid tegen te gaan. Zich echter beperkende tot het on derhavige wetsontwerp verklaarden zij de verhooging van het crediet voor het werkfonds met een bedrag van zestig millioen gulden voor krachtige bestrij ding der werkloosheid geheel ontoerei kend te achten. Verschillende andere leden meenden, dat de regeering met de beschikbaarstelling van een bedrag van zestig millioen gulden een juiste keuze had gedaan. Naar hun oor deel hebben regeering en volksvertegen woordiging beide ernstig rekening te hou den met den toestand van 's rijks schatkist en het daarmede verband houdende staats- crediet. Er zijn. aldus deze leden, buiten- landsche situaties aanwijsbaar, die doen zien. hoe funest het onbeperkt uitgeven van geld voor een lanëf kan worden. Enkele leden waren de meening toege daan dat alle gelden, welke de tegenwoor dige regeering voortgekomen uit en ge dragen door gelijk deze leden zich uitdruk ten. het demo-liberale systeem door middel van het Werkfonds als toekomstige last op de schouders van de Nederlandsche volksgemeenschap legt, als ondoeltreffend moeten worden beschouwd. Hieruit mag zoo vervolgden zij, volstrekt niet de conclusie worden getrokken, dat zij niet bereid zouden zijn, aan een regeering, die door het vertrouwen van het Neder landsche volk wordt gedragen, de midde len zelfs tot een veelvoud van de thans door de regeering aangevraagde millioenen ter beschikking te stellen, om die voor werkverruiming door openbare werken aan te wenden. Zulk een werkverruimingspolitiek zou echter een onderdeel moeten uitmaken van een weloverwogen plan, dat een samenstel van maatregelen zou moeten omvatten, die met de grootst mogelijke kracht gelijktijdig zouden moeten worden getroffen. Sommige leden vroegen of het niet mo gelijk zou zijn verschillende noodzakelijke werken, als b.v. uitbreiding van laborato- na. met behulp van een voorschot uit het Werkfonds in versneld tempo uit te voeren, om in den loop der volgende jaren de door het fonds beschikbaar gestelde bedragen te verrekenen. Nieuwe ministerieele circulaire Dc Minister van Justitie heeft het vol gende schrijven gericht tot de procureurs generaal. tot de fungeerend directeuren van politie en tot den inspecteur der Koninklij ke Marechaussee, bureau grensbewaking en rijksvreemdelingen dienst: De verscherpte controle op vreemdelin gen zal er toe leiden, dat hier te lande ge vestigde personen, die familieleden of vrienden van vreemde nationaliteit voor etnigen tijd op bezoek wenschen te ont vangen. zich veelal van te voren bij de po litie van de plaats hunner inwoning zullen vergewissen of dergelijk tijdelijk familie- of vriendenbezoek kan worden toegestaan. In die gevallen ware door de politie nauwkeurig te onderzoeken, of het in derdaad een reëel familie- of vriendenbe zoek van slechts tijdelijken aard en niet zooals in de practijk herhaaldelijk voor komt een poging om zich in ons land te vestigen of eenig ander doel geldt. Terzake zij, onder verwijzing naar mijn I aanschrijving van 7 Mel J.I., medegedeeld. I dat vreemdelingen, van wie kan worden aangenomen, dat zij. onder den druk der omstandigheden, het land. waar zij geves tigd zijn. verlaten en alzoo als „vluchtelin gen" worden aangemerkt, ook niet voor be zoek hier te lande mogen worden toegela ten, tenzij zij kunnen aantoonen. dat zij in een ander land dan hetwelk zij verlaten hebben, met goedvinden van de betreffende autoriteiten, duurzaam verblijf gevonden hebben. Ik teeken hierbij nog aan, dat de in som mige paspoorten van vreemdelingen voor komende verklaring betreffende hun ge oorloofde terugkeer naar het land van her komst, op zichzelf geenerlei waarborg biedt, dat houder daarvan niet als vluchteling in den zin mijner eerstgenoemde aanschrij ving zou zijn aan te merken. Wanneer de realiteit van het tijdelijk bezoek komt vast te staan, dan is het ter voorkoming van moeilijkheden bij de toe lating aan de grens gewenscht, dat zulks door of vanwege het hoofd van plaatse lijke politie worde vastgelegd, b.v. door een onderschrift op den brief, waarbij tot be doeld bezoek wordt uitgenoodigd. In het algemeen toch zal. vooral wan neer de vreemdelingen slechts over weinig geldmiddelen beschikken, doorlating aan de grens voor familie- of vriendenbezoek zonder een dergelijke verklaring van de po litie niet kunnen plaats hebben. Bedoelde gedragslijn heeft bovendien het voordeel, dat de politie ter plaatse op de hoogte is en zooveel doenlijk behoort te controleeren of inderdaad vertrek plaats heeft na afloop van den voor het bezoek gestelden termijn. Mogelijk ten overvloede zij opgemerkt, dat voor het vorenstaande geenerlei wijzi ging wordt gebracht in de mijnentwege uitgegeven aanschrijving van den inspec teur der koninklijke marechaussee (grens bewaking en rijks-vreemdelingendienst) van 31 Mei 1938. Congres van den Centralen Bond van Transport arbeiders. HOUTRUST-DEN HAAG 18 JUNI - 3 JULI 1938 T extielarbeidersbond „De Eendracht". F wie met den bond in de kleeding- industrie wordt overwogen. In het te Amsterdam voortgezette con gres van den Alg. Ned. Bond van Textiel arbeiders ..De Eendracht" werden de bondsvoorzitter en de algemeene secreta ris, de heeren G. Rengelink en A. F Stuve, die periodiek aftreden, herbenoemd. In de vacature-Dalenoort werd gekozen tot bondspennlngmeester de heer W. F. ZIJI- stra, thans administrateur van den Alge- meenen Nederlandschen Stucadoorsbond in Den Haag. Dc periodiek aftredende leden van het algemeen bestuur, de heeren H. v. Asselt, A. Gönning, N. J. v. Pelt en H. Timmer man werden herkozen, terwijl werden be noemd de heeren H. Mengerink, G. van Dijk en J. G. Rouwen. Uitvoerige discussies werden gehouden naar aanleiding van een aantal voorstel len betreffende de mogelijkheid en de wenschelijkheid van een fusie met een of meer andere vakbonden. Zoo had o.m. de afdeeling Enschedé een voorstel ingediend, waarbij het congres zich uitspreekt voor samenvoeging van den bond met de Ne derlandsche vereeniging van Fabrieksar beiders en met den Nederlandschen Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de Kledingindustrie. Het hoofdbestuur werd daarbij opgedragen het initiatief te nemen tot een samenvoegingsproces Dit voorstel, in stemming gebracht, werd met groote meerderheid van stememn verworpen. Aangenomen werd tenslotte een voorstel van het hoofdbestuur, waarbij het congres besluit het bondsbestuur te machtigen on der leiding van het N.V.V. besprekingen te voeren met het hoofdbestuur van den Bond in de Kleedingsindustrie, teneinde onder de oogen te zien of fusie tusschen deze beide bonden wenschelijk en moge lijk is. DE HEER HANS MARTIN ONDER DIRECTEUR DER K. L. M. Naar wij vernemen is met ingang van heden de heer Hans Martin, hoofd van de Indië-afdeeling der K.L.M.. benoemd tot onder-directeur der K.L.M. Ook in deze functie zal hij zich blijven belasten met de leiding der Indische aangelegenheden. Dc directie der K.L.M. bestaat thaas uit den heer Plesman, directeur, en de heeren H. Martin en P. Guillonard. onder-directeu ren, de laatste speciaal belast met de lei ding der technische aangelegenheden. NED. MAATSCHAPPIJ TER BEVOR DERING DER PHARMACIE. Gisteren, vandaag en morgen wordt te Leeuwarden de algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie. Gistermid dag werd de vergadering geopend met een rede van den voorzitter der vereeniging, den heer K. Holm. De tweejaarlijksche algemeene vergadering te Groningen. In de gistermorgen in de „Harmonie" te Groningen begonnen tweejaarlijksche alge meene vergadering onder voorzitterschap van den heer A. Kievit van den Centralen Bond van Transportarbeiders, heeft de voorzitter van de afd. Groningen, de heer H Wilkens. de tallooze aanwezigen welkom gcheeten. Spreker memoreerde het feit. dat liet 1 Juli a.s. vUf-en-twlntig jaar geleden zai zijn dat deze afdeeling werd opgericht Dit was mede een van de redenen om dit jaar het congres in Groningen te houden. Na de reeds gemelde rede van den voor zitter werd het woord gevoerd door den waarnemend burgemeester van Groningen, wethouder E. Rugge. die namens het ge meentebestuur het congres succesvolle be sprekingen toewenschte. Ook de wethouder van onderwijs, de heer H. Molendijk, was bij de opening van het congres aanwezig. De morgenbijeenkomst was verder gewijd aan tallooze begroetingen. Zoo voerde des morgens het woord de heer Edo Fimmen, vertegenwoordiger van het I.T.F.. die het vele werk. dat door den centralen bond wordt verricht, prees. Hierna spraken nog de vertegenwoordigers van het N.V.V. en den Belgischen Transportarbeiders Bond. In de middagzitting hebben opnieuw vertegenwoordigers van organisaties het woord gericht tot het congres. Achtereen volgens spraken de vertegenwoordigers van de vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden en de vereeniging van scheepswerk- 'uigkundigen, van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, van de Vrouwenbri gades van den Centralen Bond. van de A. J. C. en van den Groninger Bestuurders- bond. Hierna sprak de voorzitter van het hoofd bestuur, dc heer Kievit, een woord van dank tot alle sprekers om vervolgens over te gaan tot de behandeling van de agenda, welke een zeer uitvoerig karakter heeft en waarop naast de gewone punten als be stuursverkiezingen tal van voorstellen staan vermeld. Allereerst ging men over tot het instellen van een drietal congres commissies Vervolgens was aan de orde de behandeling van het verslag van den secretaris. Slechts weinig crltiek kwam hierbij tot uiting en het bleek duidelijk dat men in het algemeen het werk van het be stuur waardeerde. 3565 (lngcz. Med.) Prof. Snapper blijft m Amsterdam. Voor het Weerbaarheids fonds. De volgende vrijwillige bijdragen zijn nog ontvangen F. 25 N. N. Den Haag; f.5.— L. B. Am sterdam; f. 1.— W. S. Amsterdam; f. 10.— J. W. V. K. Den Haag; f.5.— W. J. Den Haag; f. 1.75 N. N. Den Haag: f.10.N. J. B., Zaandam; f. 2.50 mej. H. V. d. B. Den Haag: f. 10 E. K, H. P. M„ Den Haag: f. 10.H. J. G., Amersfoort; f. 2.50 G. J. K. S. Glnneken; f. 5.75 Meisjes school te Amsterdam; f.25.Artillerist Ede: f.1.N. N. Vianen: fa. Van R. en Co.. Den Haag. autobanden tot een bedrag van f. 750.^> Ontvangen werd tot en met deze opgave f. 130.962.60. HET JUBILEUM v. d. NEDERLANDSCHE KABELFABRIEK TE DELFT. De receptie. In de vergaderzaal ten kantore dér Nederlandsch Kabelfabrlek te Delft heeft het bestuur van de vennootschap, naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan een zeer druk bezochte receptie gehouden. Tal looze bloemstukken en het fraaie gobelin, dat het personeel geschonken heeft, vorm den er het feestelijke, indrukwekkende decor aan. Onder hen die kwamen feleciteeren wa ren dr. ir. M. H. Damme, directeur-gene raal der P.T.T.; ir. H. J. Boetje. hoofd ingenieur. directeur, chef van den tech- nisehen dienst der telegrafie en telefonie; het gemeentebestuur van Delft was ver tegenwoordigd door den burgemeester mr. G. van Baren en den secretaris mr. G. Eng berte; ir. W. H van Leeuwen, president directeur der N.V. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, sprak mede namens het Verbond van Nederlandsche Werkgevers:! Namens de firma E. Widekind sprak de heer R. Koch, Duaseldorp, die uit naam dezer firma een fraaie aquarel aanbood voorstellende een hoogovenbedrijf; dé Kamer van Koophandel was vertegenwoor digd door ir. S H. Stoffel, voorzitter; dr. C. Visser, secretaris en den heer Ph. de Kanter; voorts waren er prof. dr ir. H Geliasen. oud-minister, directeur der PL. E.M., Maastricht; lr. P. J. Visser, hoofd ingenieur der T.T.: de heer Jan LÓhmann, directeur der Pletterij v.h. L. I. Enthoven Cis.: de heer E. E. v. d. Hoop. directeur der N.V. Delftsch Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles", Delft; lr. J. H. Heimbacli, van het Centraal Normalisatiebureau; de heer J. Vlsscher, vertegenwoordigende de Ned. Spoorwegen; lr. F. G Waller, direc teur der Ned. Gist- en Spiritusfabriek; de heer O. A. Ankersmit, directeur der N.V. Instrumentenfabriek en -handel v.h. P J. Klpp Zn., Delft; prof dr. ir. C Feld- mann; mr. H. Mees, Rotterdam; de heer F. J. H. Polman, directeur Electrostroom, Rotterdam; mr. Tjeenk Willink, directeur Twentsche Bank. Den Haag; ir. W. H. L. Bruckmanbedrij fs-ingenieur-conservator van het laboratorium voor electro-techniek der Technische Hoogeschool; ir. J. S. van Heioma. adjunct-directeur van het G.E.B. te Delft: de heer J. Surie, directeur van het N.H. Landbouwcrediet, Delft; de heer M. C Hagen, directeur der Lijm- en Gela- tinefabriek, Delft: de heer H. E. J. Aalders, directeur van Burger's en Zn., Transport bedrijf Rotterdam; de heer Duyvls, van de Hollandsche Draad- en Kabelfabrlek, Am sterdam; de heer U. v. d. Zee, commissaris van politie; mi'. P. de Maret Tak, Delft; lr. J. de Booy, directeur van openbare wer ken, Delft en vele anderen, ook uit het buitenland, vooral ook vertegenwoordigers van gemeentelijke electriciteitsbedrijven. Naar aanleiding van het jubileum heeft het bestuur der vennootschap een bedrag van f. 40.000 beschikbaar gesteld voor cul- tureele doeleinden, ten behoeve van het personeel. N.R,Crt. Anderhalf jaar verlof. Naar wij vernemen is in verband met do voorgenomen ontslagaanvrage van prof. dr I. Snapper, hoogleeraar in de inwen dige geneeskunde, thans een regeling ge troffen. waardoor deze geleerde voor de Amsterdamsche Universiteit behouden blijft. Langdurige besprekingen tusschen den hoogleeraar en de curatoren van de Uni versiteit. waarbij vooral de burgemeester als president-curator een belangrijke rol heeft gespeeld, hebben ten slotte tot re sultaat gehad, dat prof. Snapper geen ont slag zal vragen als hoogleeraar, maar dat hem een verlof van anderhalf jaar wordt verleend, bulten bezwaar van de gemeen tekas, om zich in het laboratorium van de Rockefellerfoundation te Peking en te New-York aan het Rockefeller-institute aan zijn wetenschappelijken arbeid te wij den. Tevens is een regeling tot stand geko men, welke den hoogleeraar bij zijn te rugkomst meer gelegenheid zal bieden zijn wetenschappelijke studies voort te zetten, waartoe, wegens zeer drukke werkzaamhe den, tot dusver betrekkelijk weinig tijd overbleef. Juist dit laatste gevoelde prof. Snapper als een bezwaar bij het vervullen van zijn hoogleeraarsambt aan de Amster damsche Universiteit. „Tel." NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Vergadering afdeeling Zuid-Holland. Te Den Haag heeft de afdeeling Zuid- Holland van den Ned. Bond van Gemeen te-ambtenaren vergaderd, onder leiding van den heer D. Fonkert. gemeente-ont vanger van Oud-Beyerland. Het reglement van de afdeeling werd gewijzigd. Tegen een uitgaaf van f. 500 als subsidie voor de Stichting Bestuursweten schappen werd bezwaar gemaakt. De post is gehandhaafd na de toezegging van den. voorzitter, dat op de algemeene vergade ring te Leeuwarden tegen deze uitgaaf be zwaar zal worden ingebracht. Bij de door het hoofdbestuur aangeno men houding omtrent het examen ge meenteadministratie, dat dezer dagen door de Vereeniging voor gemeentebelangen in samenwerking met den bond is ingesteld (examen g.a. 2), kon de vergadering zich neerleggen, hoewel het verloop van deze zaak geen algeheele bevrediging schonk. Tot afgevaardigden naar de algemeene bondsvergadering te Leeuwarden werden benoemd de heeren K. de Boer. secretaris van Hardinxveld en C. J. v. d. Lelie, hoofd commies ter secretarie van Lelden, tot plaatsvervangers de heeren C. J. van As, refendaris ter secretarie van Gouda en T. Leeuwenburgh, ontvanger van Hendrlk- Ido-Ambacht. Aan het slot van de vergadering Is hulde gebracht aan mr. Helmstrijd. secretaris van Alphen aan den Rijn. voor de wijze, waarop deze het weekblad van den bond redigeert. Toegezegd werd dat de afdeeling het doen houden van cursorische voor drachten ov.er economische vraagstukken zal overwegen. (Vad.) HANDELSBETREKKINGEN MET DENEMARKEN. Tekst eener overeenkomst geparafeerd De regeerlngspersdienst deelt mede. dat te 's-Gravenhage. voor Nederland door den adjunct-directeur van de handelsaccoorden. mr. A. van Kleffens en voor Denemarken door den voorzitter der Deensche delegatie, den heer H. Collin, de tekst werd gepara feerd van een overeenkomst tot regeling van het handelsverkeer tusschen beide lan den gedurende den tijd van 1 Juli 1938 tot 1 Juli 1939. Deze overeenkomst is te beschouwen als een voortzetting van die, welke voor het tijdvak 1 Juli 1937 tot 1 Juli 1938 heeft ge golden, behoudens enkele wijzigingen Onder deze wijzigingen komen enkele voor, ten bate van den Nederlandschen uitvoer, zoowel wat betreft die van in dustrie-artikelen als van voortbrengselen van den tuinbouw. Wat den invoer in Nederland betreft, beperken zich de contingent-wijzigingen tol enkele vermeerderingen van'onderge schikt belang, en strekken zich met name niet uit tot het contingent rundvleesch, dat Denemarken pleegt in te voeren. Deze overeenkomst zal, naar verwacht wordt, spoedig door beide regeeringen in werking kunnen worden gesteld. DE POSTVLUCHTEN. De „Nandoe" is vanochtend van het vlieg veld Tjililitan vertrokken. Ket toestel vervoert 2G5 kg. post, 7 kg. pakketpest en 35 kg. vracht. Een passagier maakt de reis tot Amsterdam mede. Twaalf passagiers zijn geboekt voor tus- schentrajecten en drie passagia-s moesten we gens plaatsgebrek "worden geweigerd. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10