LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Maandag 27 Juni 1933 CE BI1TO F inancieel-Economisch Weekoverzicht De gedeprimeerde stemming in Amerika verdwenen GEMENGD NIEUWS Zal het herstel van langen duur zijn? Geldovervloed een over- heerschende factor. Uit de Omstreken Ernstig auto-ongeluk op den nieuwen weg HoevelakenT erschuur. 'Automobilist uit Deventer gedood. Op den nieuwen weg Hoevelaken—Ter- schuur is Zatêrdag omstreeks drie uur een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan den heer S. de Graaf uit Deventer Deze kwam met zijn auto, waarin nog zijn vrouw en twee kinderen van ongeveer 14 en 9 waren gezeten, met groote snelheid uit de richting Tersciiuur. In de gevaarlijke bocht bij het kruispunt Hoevelaken is h'i vermoedelijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. De wagen zwenkte plotseling naar het linker wegge deelte en sloeg vervolgens over den kop De heer de Graaf was op slag dood. Met een verbrijzelden schedel werd hij onder de auto vandaan gehaald. De vrouw en dc twee kinderen kregen slechts lichte ver wondingen. Zij zijn in het ziekenhuis Lich- I lenberg te Amersfoort verbonden. De heer de Graaf was 51 Jaar oud. Het water eischt slachtoffers. Met een vriend zekeren D. J. C, was de 18-jarige W. B uit de Egmond- straat te Den Haag gistermiddag om half twee te Schevenlngen gaan zwemmen. Bei den ontkleedden zich op het stille strand ter hoogte van de Kwartellaan. Om 2 uur miste C. zijn vriend B. De reddingboot voer uit om naar B. te zoeken en zij ging tot 500 meter van de kust zee in. B. werd niet gevonden, zoodat hij zeer waarschijn lijk verdronken is. Op 21 dezer was de 13-jarige M. C V. uit de IJmuldenstraat, te Den Haag, 's och- tens om 8 uur gaan zwemmen in de Sche- venlngsche binnenhaven. De jongen is toen verdronken en zijn lijk Is gisterochtend In dé buitenhaven aangespoeld. Het werd ont dekt om kwart over 8 door den schipper van de reddingboot. Neemt Uw koffer mee, Iaat Uw zorgen thuis 3 dg Valkenburg-Ardennen 19 sc 4 dg Valkenb -Ardennen-Eifelgeb. 26.50 6 dg Valkenb -Ard -Elfelgeb 40 - 4 dg Ardennen m lenelocht32 SO 3 dg Eiteigeb Ahrdal-PIJn 22 so 6 dg Hafrgeberg.e 47 - 7 dg Hamburg-Bremen-BorlIJn 58 7 dg Schwartzwald 55 9 dg Zwitserland 76 13 dg Itallè-Dolomleten-Venetië „112 - Inlichtingen en Reisgids by: CEBUTO-AGENTSCHAP SIGARENMAGAZIJN H. HEESTERMANS LEIDEN. Steenstr. 24 <h Beestenmarkt» Telefoon 1632. Reizen zonder zorgen 3523 (Ingez Med i ZHLOOOTJE OMGESLAGEN, 22-jarige jongen verdronken. Op het Zuiderbuitenspaarne te Haarlem nabij de Ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder Is Zaterdagmiddag omstreeks halfdrie een zeilbootje, waarmede de 22- jarige zoon van dr. Brussaard uit Bloe- mendaal en de 21-jarige zoon van den Bloemendaalschen hoofdagent van politie Voerman, een tochtje maakten, ten ge volge van een rukwind omgeslagen. V., die een goed zwemmer is, trachtte zijn vriend, die niet kon zwemmen, te redden, maar hij moest deze pogingen opgeven, omdat B, hem zoodanig in zijn bewegingen be lemmerde, dat hij zelf In gevaar kwam. V. werd daarna door een Haarlemschen politieman, die in een bootje passeerde, aan 'boord getrokken. B was echter reeds in de diepte verdwenen. MISHANDELING IN HET HEILOSCHE BOSCH. Man steekt jongen met dolkmes. Gisteravond om negen uur heeft zich ln de Heilosche bosschen, gelegen tusschcn Alkmaar en Heiloo een eigenaardig geval van mishandeling voorgedaan, dat veel weg heeft van een moordaanslag Eenige jon gens passeerden in het bosch twee man nen, die tegen een walletje lagen. Een der mannen waarschuwde de jongens niet nogmaals langs te komen, want dat ver veelde hen. Toen een der jongens daarop opmerkte, dat hij ..even goed daar mocht loopen", maakte de man zich kwaad en met de opmerking: „ik heb er wel eerder twee jaar voor over gehad" greep hij den jongen beet en stak hem met een dolk mes tweemaal, een keer in de bovenarm en een keer in de zij Daarop maakte hij zich uit de voeten. De jongen, de ongeveer 18-jarlge P. Hoogland uit Alkmaar, zag nog kans kruipende de eerste huizen van Hei loo te bereiken, waar een dame hem vond. De andere jongens waren hals over kop gevlucht. De geneeskundige dienst en de politie werden onmiddellijk gewaarschuwd. De eerste zorgde na het leggen van een noodverband voor de overbrenging naar het ziekenhuis, terwijl de politie een on derzoek instelde. Het slachtoffer is niet levensgevaarlijk gewond De dader, de 40-jarige M. uit Heiloo. die reeds eerder ruzie heeft gehad met de jon gens, werd gearresteerd. DOODELIJK ONGELUK MJ DE MAASWERKEN. Bij de Maaswerken te Driehuizen, ge meente Ooyen, is Zaterdagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd. De arbeider van dei- Weert uit Leerdam is hiervan het slacht offer geworden. Hij geraakte tijdens het werk onder een rijdende kipkar, tenge volge waarvan belde beenen nagenoeg ge heel werden verbrijzeld. Ook aan hoofd en schouders werd hij ernstig gewond. Het slachtoffer werd vervoerd naar het Sint Anjiaziekenhuis te Oss, waar hij kort na aankomst is overleden. JONGETJE VAN VERANDA GEVALLEN EN OVERLEDEN. Een knaapje van vier jaar viel Zater dagmiddag in een onbewaakt oogenblik van een 10 meter hooge veranda van de ouder lijke woning ln dc Grensstraat te Amster dam. Het jongetje werd ernstig gewond en is ln den loop van den avond in het Ned. Israëlitisch ziekenhuis aan de gevolgen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN EEN TUNNEL. In een tunnel, welke wordt aangelegd onder de East-River In New-Cork is een hevige brand Uitgebroken. De geweldige luchtdruk, welke drie atmosfeeren bereikt, maakt het blusschen zeer moeilijk: de brandweerlieden moeten om het kwartier worden afgelost en het is misschien nood zakelijk een deel van dé tunnel af te slui ten. De brand is uitgebroken in een hou ten afbakening, 50 meter onder den grond; 4 arbeiders, die zich in de tunnel bevon den, konden zich nog tijdig ln veiligheid stellen. De kosten van het bouwen van de tunnel werden geraamd op zestig millioen dollaT. TWEE ARBEIDERS VERBRAND. Te Obernburg a. d. Main zijn bij een brand twee arbeiders, die door het plotse linge uitbreken van het vuur niet meer konden ontkomen, levend verbrand. Een derde bekwam zware verwondingen. EEN ERNSTIG ONGELUK. In de Brandenburgsche motorqjifabrie- ken te Spandau is tijdens proefnemingen een ernstig ongeluk gebeurd, dat in de pers slechts vermeid wordt in een overlijdens bericht, dat door de fabrieksdirectle ln de kranten is geplaatst voor de vijf bij het ongeluk om het leven gekomen arbeiders. Daarin wordt gezegd, dat het ongeluk ge beurde „bij werkzaamheden tot herstel van het vaderland". BRAND IN EEN BIOSCOOP VEROOR ZAAKT PANIEK. MAN ONDER TRAM GERAAKT. Bij het onvoorzichtig oversteken op de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam, is gisteren de 56-jarlge waterstoker H. Kraus uit de eerste Lombardstraat, aldaar, on der een motorwagen van lijn 10 geraakt. De man, die een schedelbasisfractuur had opgeloopen, is per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. GROOTE BOSCHBRAND BIJ OSS. Het prachtige natuurschoon, gelegen aan den rijksweg Grave's-Hertogenbosch, en behoorende tot de gemeenten Berchem en Oss, is Zaterdagavond door een geweldigen brand voor een groot gedeelte verwoest. Omstreeks halfeif werd vanuit de ge meente Oss een groote vuurgloed waarge nomen in de richting van Nistelrode De gemeentelijke brandweer, welke onmiddel lijk met groot materiaal uittrok, kwam spoedig tot de ontdekking, dat er een cnormen boschbrand woedde in het ge hucht Zevenbergen, waar de grond van circa vijf gemeenten in elkaar loopt. De brand was ontstaan in het zeer dicht met denneboomen beplante bosch onder de ge meente Berchem, doch door een vrij krach- tigen wind en de enorme droogte was weldra een hectare door de vlammen aan getast. Er werd met alle kracht gewerkt, o.a. door het graven van greppels, om het vuur te stuiten. Pas tegen halfdrie 's nachts kon het vuur worden gestuit. Enkele hectaren den nenbosch waren toen verbrand. De oor zaak van den brand ls niet bekend. De bosschen zijn het eigendom van de be zitters van het kasteel van Heeswijk. Zes personen gewond. Tijdens een filmvoorstelling in de stad Siedlce in Midden-Polen, is de film in brand gevlogen. De vlammen sloegen over op de zaal. waar een paniek onder de toe schouwers uitbrak Zes personen werden ernstig gewond. In het dorp Odryze in Wol- hynie zijn door een brand 24 woonhuizen en 50 schuren in de asch gelegd. BLIKSEM DOODT VIER VROUWEN Te Divln. in Slowakije, zijn vier vrouwen op het veld door den bliksem getroffen en gedood. Zij werden geheel verkoold. nET LUIKSCHE GIFPROCES. Zaterdag ls het proces tegen de weduwe Becker voortgezet met het verhoor van dc getuige mevrouw HodyDalhem, die ver klaarde twee keer het slachtoffer te zijn geweest van een vergiftigingspoging van beklaagde. Een keer heeft zij beklaagde erop be trapt, dat zij in een café. na haar aan dacht te hebben afgeleid, een in haar zak doek verborgen fleschje boven haar glas hield. Hierbij is de zaak gebleven. Eenigen tijd late*- bood de wed. Becker in een groot warenhuis een kop chocolade aan getuige aan. Mevrouw Hody begaf zich naar het toilet en toen zij terugkeerde, had beklaagde haar kopje reeds leeggedronken Getuige nam slechts één slok. Zij vond den smaak bitter en deze cene slok.was vol doende om haar ziek te maken. Dit werd door Inspecteur Schmltz, die een onderzoek heeft ingesteld, bevestigd. Vervolgens werden twee geneesheeren gehoord, die mevrouw Herart hebben be handeld. Zij verklaarden verbaasd te zijn geweest over haar plotsellngen dood. welke door niets te voorzien was. Tenslotte ward de zaak van mevrouw Plumhein behandeld, die ln Juli 1936 ziek is geweest, na bij beklaagde een kop kof fie te hebber gedronken. De weduwe Be cker was haar geld schuldig en trachtte opnieuw geld van haar te leenen. (Van onzen financieelen medewerker). Precies met den aanvang van den zomer wijzigde zich, als bij tooverslag. de zoo uiterst gedeprimeerde stemming in Ameri ka. waaraan wij een groot deel van ons vorig overzicht hadden gewijd. De Ameri- kaansche beurs scheen ais het ware uit verkocht en wachtte op het eerste gunstige teeken. om de depressie en Indolentie af te schudden. Waar men dit gunstige teeken heeft ontdekt, blijft ons voorloopig een raadsel. De geringe toeneming van de be drijvigheid in de staalindustrie kan toch zeker nog niet als sypmtoom van conjunc- luuropleving worden beschouwd. Waar schijnlijk hebben dan ook zuiver psycho logische overwegingen gegolden, met name het feit, dat de uitgavenpolltlck van Roo sevelt thans binnenkort werkelijkheid zal worden en in elk geval ln den beginne een zekeren stimulans voor het bedrijfsleven zal moeten vormen, waarbij men dan hoopt, dat, wanneer de Injectie zal zijn uitgewerkt natuurlijke krachten de verbe tering zullen voortzetten, met als onbe wuste ondergedachte: après nous le déluge. Hoe dan ook, de baissiers begonnen zich plots in vrij grooten omvang te dekken, het publiek volgde en ook uit Europa kwa men belangrijke aankooporders op de New- Yorksche beurs binnen. Ook de Europee- sche beurzen bleven niet achter: er ont wikkelde zich een tamelijk behoorlijke kooplust, die, komende in een ook hier nagenoeg uitverkochte markt, de koersen omhoog dreef en een optimistische stem ming ln het leven riep. waaraan wellicht ook de ietwat verbeterde politieke situatie een handje heeft meegeholpen. Toch hebben wij nog weinig ver trouwen in de duurzaamheid van dit herstel op de effectenbeurzen en vree zen, dat het weer spoedig voor een in zinking zal moeten plaats maken. Er is in den Amerikaanschen economi- schen en politieken toestand practisch nog nauwelijks iets in gunstigen zin veranderd. Het Congres is eindelijk op reces gestuurd, na, ondanks aanvan kelijk tegenstribbelen, niettemin de wet op minimum loonen en maximum ar beidstijd vrijwel zimder wijzigingen te hebben aanvaard. Het loopt blijkbaar nog steeds aan Róösevelt's leiband en het is te betwijfelen, of de verkiezin gen in November hierin eenige wijziging van beteekenis zullen brengen. Het Congres heeft voorts nagelaten, de spoorwegen uit hun bitteren nood le redden. Het heeft, gedachtig aan het New Deal-beginsel, dat „reform" boven „recovery" gaat, meer geluisterd naar de klachten der spoorwegarbeiders, die weigeren lager loonen te aanvaarden, dan naar de klachten der spoorwegad ministraties, die financieel geen uitweg meer weten en waarvan enkele zelfs gedwongen zullen worden, het faillisse ment aan te vragen. Het spoorweg- vraagstuk is wel een zeer zwarte plek in Amerika's samenleving en, naar onze meening, wijzen alle huidige symptomen er op, dat men eerlang een offlcieele of verkapte nationalisa tie als eenig redmiddel niet zal kun nen ontgaan. De angst om den dollaT is inmiddels, gelijk wij verwachten, weer geluwd, Offi- cieele ontkenningen van devaluatie-voor nemens hebben eindelijk toch uitwerking gehad en hebben de speculanten in den hoek gedreven. De vraag naar goud is eensklaps verminderd en de rust op de va lutamarkt is voorloopig teruggekeerd. Er gaan thans in Engeland stemmen op. om aan deze speculatie-aanvallen practisch een eind te maken, door een uitbreiding en versterking van het monetair Drielan- den Accoord. In zijn jaarverslag heelt ook mr. Trip hierop reeds gezinspeeld: een 24- urlge opzeggingstermijn maakt het Ac coord zoo kwetsbaar, dat het een de jure stabilisatie in den weg staan. Waarom zou het thans niet mogelijk zijn. nu ook de franc economisch meer dan voldoende ls gedevalueerd, den opzeggingstermijn te verlengen tot één of zelfs tot drie jaren? Het bewijs is toch reeds geleverd, dat pond en dollar gedurende drie jaren zich bin nen een onderlinge verhoudingsmarge van niet meer dan 2 pCt. hébben kunnen be wegen. Welaan, men toone thans den moed te hebben, deze de facto stabilisatie voorloopig te consolideeren in een sta bilisatie op langeren termijn als twee den stap naar een volledigen terugkeer tot den gouden standaard. Zulk een daad zou ongetwijfeld van onbereken baar nut zijn voor het zoo noodzake lijke herstel van vertrouwen. Naast den eisch van totstandkoming van een wapenstilstand tusschen Administra tie en zakenleven in Amerika en naast de noodzaak van monetaire consolidatie, zien wij in het verloop der goederenmarkten den voornaamste» sleutel tot economisch herstel. Stijgende goederenprljzen verhoo- gen niet slechts de winstmarges en koop kracht der producenten en leveren een waardevermeerdering op voor de houders van voorraden, zij leiden ook terstond tot grootere bedrijvigheid, doordat handel, ver bruikers en speculanten doorgaans pas in een stijgende markt gaan koopen. Inder daad heeft zich de laatste weken een lich te stijging van vele goederenprijzen voor gedaan. met uitzondering o.m. van tarwe, die als gevolg van een overvloedigen Ame rikaanschen oogst gedrukt blijft. Toch dur ven wij aan deze prijsstijging nog geen ge volgtrekkingen vast te knoopen. aangezien de omzetten gering blijven en de prijsver betering grootendeels beperkt is tot de door restrictie beheerschte producten. Zoo is de rubberprijs bijv. gestegen van ruim 5'/! tot 6 1/4 d. per lb. in de verwachting van een spoedige uitwerking der thans zoo drastisch toegepaste restrictie. De ko- perprijs is gestegen, omdat de niet-Ame- rikaansche producenten (Rhodesia, Congo, Chili, Mexico en Joegoslavië) hebben be sloten, het uitvoerpercentage van 105 pCt. op 95 pCt. te verminderen. Ook de tinprijs heeft een sterke stijging vertoond. Na ove rigens veel te lang treuzelen' door Ma- lakka's oppositie veroorzaakt) heeft het Internationale Tin Comité thans besloten, een buffervoorraad van ca. 10.000 ton op te richten, waardoor men in staat zal zijn, het ernstig gebrek aan elasticiteit van de tinrestrictie tegen te gaan en een behoor lijk stabielen prijs te verzekeren. Tegelij kertijd heelt men het uitvoerquotum voor de vrije markt van 55 op 35 pCt. verlaagd. Tegenover de zware offers, welke hierdoor van de producenten worden gevergd, be staat thans de zekerheid, dat de tinprijs in niet al te langen tijd binnen de door de pool in uitzicht gestelde marge 200230 pd.st. zal worden gebracht tegen 160 pd.st. een week of twee geleden. De productie zal immers tot een basis van ca. 120.000 ton per jaar worden gereduceerd tegen een geraamd verbruik van 140.000 ton. Het is dan ook te verwachten, dat onze Indische tlnbedrijven. die met een kostprijs van ver onder de 100 prist werken hun offers be loond zullen zien met een sterk vergroote winstmarge tegenover het eerste halfjaar. In dit verband mag de vraag nog wel eens worden gesteld, waar de Memorie van Antwoord der regeering op het fusie-ont werp Banka-Billiton blijft. Heeft de hevig politiek-getinte critiek der Kamer op dii ontwerp inderdaad de regeering in een hoek gedreven? Geldovervloed beheerscht nog onophou delijk de voornaamste geld- en kapitaal- taalmarkten der wereld In Engeland heeft hij geleid tot het on verwacht groote succes der 80 millioen pö. sterling Defensieleening, die reeds terstond na de uitgifte met 1/4 pCt. premie kon worden genoteerd. In Amerika uit zich die ruimte o.m. in een overliquiditeit der ban ken. die deze thans zien te bestrijden door een intensieve uitbreiding der z.g.n. „per sonal loans", d.w.z. leeningen aan parti culieren. Ongeveer twee derden van alle Amerikaansche banken hebben sinds 1933 speciale ..personal loans"-afdeelingen op gericht. die ln zekeren zin een concurren tie vormen voor de afbetalingsbanken. Het totaal aantal dezer kleine voorschotten 'doorgaans 100500 dollar) heelt ln de laatste vijf jaren een ontzaglijke uitbrei ding ondergaan en het is gebleken, dat het risico gemiddeld niet grooter ls dan dat bij leeningen aan ongelimiteerde en gelimi teerde vennootschappen. Deze interessante ontwikkeling in het Amerikaansch bank wezen is ongetwijfeld een studie van de zijde onzer bankiers ten volle waard. In Nederland is dezer dagen een be langwekkend symptoom van den geld overvloed en het gebrek aan inves- teeringsmogelijkheld aan den dag ge treden ln den vorm van een binnen dringen van het verzekeringsbedrijf in het hypotheekbankbedrijf. De groote welbekende Assurantie Mij. der Neder landen van 1845 zal de 's-Gravenhaag- sche Hypotheekbank opslokken en hier door een goede belegging vinden voor een deel harer fondsen. Reeds eerder zagen wij een streven bij de verzeke ringsmaatschappijen zich ontwikkelen, om haar gelden meer en meer in on roerend goed vast te leggen (onroeren de goederen maken thans niet minder dan 15 pCt. uit van de door de levens verzekeringsmaatschappijen belegde gelden). Op zich zelf Ls hiertegen na tuurlijk geen bezwaar, doch indien deze penetratie in het hypotheekbankbedrijf navolging mocht vinden 'hetgeen wij verwachten), dan zou het Nederlandsch hypotheekbankwezen toch in een uiterst vreemde positie geraken en zijn zoo zeer geprezen onafhankelijkheid verliezen. De directeur der ,,'s-Graven- haagsche" heeft dan ook reeds de consequenties uit deze gebeurtenis ge trokken en is afgetreden als voorzitter der Vereeniglng van directeuren van hypotheekbanken. De bewering schijnt toch juist te zijn. dat men alleen door Duitschland met ge lijke munt te betalen, men den Duitschen autoriteiten gezag kan inboezemen. Het scherpe protest der landen, die de Vol- kenbondsleeningen van Oostenrijk hebben gegarandeerd, blijkt thans zijn uitwerking niet te hebben gemist. Met name schijnt het dreigement van Engeland, dat het per 30 Juni de betalingsovereenkomst met Duitschland zou opzeggen en daarna een gedwongen clearing zou invoeren, in Ber lijn grooten Indruk te hebben verwekt. Men kan zich in Duitschland zeker niet ver oorloven, den uitvoerhandel naar Enge land te laten beknotten en aldus de de- viezenposltie nog precairder te maken. Zoo is dan de rede van Rijksminister Funk die weigerde de Oostenrijksche schulden te erkennen, „omdat zij waren aangegaan voor doeleinden, die niet in overeenstem ming zijn met de nationaal-spcialistische opvattingen", een rede die natuurlijk groo tendeels voor binnenlgndsch gebruik was bedoeld, gevolgd door een overhaast ver trek van een Duitsche delegatie naar Lon den. De bedoeling hiervan was natuurlijk te voorkomen, dat Engeland zijn dreige menten op 30 Juni ten uitvoer zal leggen. Het schijnt, dat Duitschland bereid is, van het hooge paard af te stappen en „op be paalde voorwaarden" den dienst der Oos tenrijksche leeningen voort te zetten. Men I schermt in dit verband reeds met een ver laging der rente op de Dawes- en Young- leeningen. Een geringe verlaging dier rente zou wellicht aanvaardbaar zijn, doch laat men ook hier wederom oppassen, zich niet door groote woorden te laten intimidee- ren. Tenslotte zijn ook de Dawes- en Young-leeningen „in flagranten strijd met de nationaal-sociallstische opvattingen", wat evenwel niet wegneemt, dat men on der geen voorwaarde mag goedvinden dat Duitschland zich aan deze verplichtingen onttrekt. (Nadruk verboden). AALSMEER. Een mooi resultaat. Voor het examen tot het verkrijgen van het diploma in verband met de vestlgings- eischen, gedeelte handelskennis, wetsken- nls en handelsrekenen, gehouden te Am- strdam van 2024 Juni j.l. slaagden van de 56 candidaten uit deze gemeente en na- bijen omtrek er 53. Allen genoten hun op leiding alhier op den cursus, georganiseerd door de afdeellng van het Instituut voor Middenstandsontwikkeling. BENTHUIZEN. Raadsagenda. De Raad komt morgenavond te 8"i uur (z.t.i in openbare vergadering bijeen. 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Ingeko men stukken. 4. Twee verzoekschriften van het Bestuur der Bijz. Lagere School met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de telefoon voor den Rijksveld wachter. 6. Voorstel Burgemeester en Wet houders in verband met het Regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin 7. Voorstel Burgemeester en Wethouders betreffende de ambtswoning voor den burgemeester. 8. Be- grootingswijziging. 9. Rondvraag. 10. Slui ting. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. De raad onzer gemeente komt in open bare vergadering bijeen op Donderdag 30 Juni a s. des namiddags te 3 uur, ter be handeling van de volgende punten: Ingekomen stukken en mededeelingen; Beëediging en installatie van den heer Th. J Blommestijn als lid van den raad; Be- schikking od het beroepschrift van J. Eve- leens te Nieuw-Vennep; Aanvrage om voorschot ingevolge de Landarbeiderswet; Verordening houdende verbod tot het uit oefenen van winkel- en andere bedrijven in «liet daarvoor bestemde perceelen; Reg- j lement betreffende het in dienst nemen van personeel op arbeidscontract; 9e en 10e suppletoire begrooting dienst 1937. HILLEGOM. Het Bloembollenpellen. Bloembollenpellen was voorheen het mo nopolie van vrouwen en meisjes. Door den toeslag, die thans voor dit werk gegeven wordt aan werkloozen, zijn de laatsten, ge lijk bekend, thans mede gegadigden voor dit seizoenswerk geworden. In de afgeloo- pen week waren er 11 werkloozen met toe slag aan het werk. terwijl er heden nog 28 bijkwamen, zoodat deze week begonnen is met 39 tewerkgestelde werkloozen. Met de gehuwde en ongehuwde bollenpelsters is het zoo gesteld, dat 89 arbeidskaarten voor gehuwde vrouwen en 5 voor meisjes zijn afgegeven. De vrouwen blijven dus de meerderheid behouden. De Arbeidsbeurs verwacht nog meer aanvragen voor bollen- pellen door werkloozen. Het is een proef: men wil afwachten, of de mannen met den toeslag een behoorlijk weekloon kun nen verdienen. In de vacature van assistent der Rijksbelastingen door vertrek van den heer H. Runia naar Wormerveer Is benoemd de heer J. Hillebrand thans te Weerselo. Voor het examen handelskennis als bedoeld in de Vestigingswet voor het klein bedrijf zijn geslaagd de heeren J. Rusmar., P. Lommerse en P. Trossèl. KATWIJK. Aan burgemeester Woldrlngh v. d. Hoop is door de Commissaris der Koningin in de Prov Zuid-Holland verlof verleend van 27 Juni tot 15 Juli. KATWIJK AAN DEN RIJN. Voor het Middenstandsdiploma Alge- mcene Handelskennis zijn te den Haag geslaagd de heeren H. H. van Maanen en H. J. van Maanen, alhier. KATWIJK AAN ZEE. Opening Troepbuis der Julianagroep. Het nieuwe troephuis van de Juliana groep van de N. C. V. Padvinders zal Za terdag 9 Juli des middags om 3 uur in de duinen ten Zuiden van het Zeehospitium geopend worden met een rede van ds. W. M *A. Kalkman uit Amsterdam. LEIDSCHENDAM. Nu de commissie voor steunverleening en werkverschaffing in verband met de samenvoeging van Stompwijk en Veur dient te worden gewijzigd, stellen B. en W. voor deze commissie thans als volgt samen te Stellen: L. C. de Koning, voorzitter; leden J, de Langen. J. C. van den Bosch, G. Kerk- hoff en G. Kranenburg Mevr. M„ wonende aan het Sluisplein had het ongeluk van den trap harer woning te vallen, waardoor zij een arm brak. LISSE. Concert „Arti et Religioni". De Chr. muziekvereeniging „Arti et Reli gioni" zal morgenavond aan den voor avond van 's Prinsen verjaardag, in den speeltuin .Bloemhof" een concert geven. Het programma luidt; Psalm 150 :1 1; Bergener Schutzer-marsch; Les Saltimban- ques ouverture van L. Ganne, arr. H. Fer- nand; Heinzelmannchens Wachtparade op. 5 K Noack: Rosen aus dem Siiden. wals van Joh. Strauss, op. 388, arr. J Blangenols; pauze: Lippe Detmold-marsch. L. Siede, arr. A J. Maas-, Ouverture Joyeuse; Air de l'Opera le Chalet. A Adam solo voor bari ton: Tannhauser Richard Wagner arr. G. Gadenne: B'ue Devils ma's Ch. Williams; Wilhelmus: Dankt, dankt nu allen God. De afd Lisse van de E. H B O zal hedenavond a.s. aan de Lisserdijk een bui- ttnoefening houden Er zal verondersteld worden, dat uit de lucht eenige bommen worden geworpen, waarbij verschillende personen gewond worden. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7