tEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Juni 1938 RECHTZAKEN SPORT Laatste Berichten Binnenland „Koninginne- haring" aangevoerd Buitenland BEURSOVERZICHT De arbeidskwestie bij de Kunstzandsteeniabriek „Arnoud". Zaak teruggewezen naar de rechtbank. De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen ln zake de bekende arbeidskwestie bi] de kunstzandsteenfabriek .Arnoud". welker directeur door het kantongerecht te Haar lem was veroordeeld tot drie geldboeten van f. 6 wegens overtreding van de arbeids wet, aangezien hij arbeiders arbeid heeft laten verrichten tusschen 6 uur des namid dags en 7 uur des voormiddags, zulks ln strijd met art. 24 lid 2 der arbeidswet, welk artikel dergelijke arbeid ln fabrieken en werkplaatsen niet toelaat, tenzij bijzondere omstandigheden aanwezig zijn. De kanton rechter heeft niet, doch ln hooger beroep heeft de rechtbank wel het verweer van den directeur gegrond verklaard, dat hier van toepassing is de uitzonderingsbepaling van art 83 lid 6 der arbeidswet, volgens welke een handeling niet strafbaar is, in dien de handeling onder de gegeven om standigheden als gerechtvaardigd is te beschouwen. Op grond hiervan heeft de rechtbank den d'recteur ontslagen van rechtsvervolging, tegen welke beslissing de Officier van Justi tie cassatieberoep instelde. De iHooge Raad heeft het bestreden vonnis vernietigd en de zaak terugge wezen naar de rechtbank te Haarlem, teneinde alsnog een onderzoek in te stellen naar het tweede door den directeur der „Arnoud" gevoerde ver weer. In zijn arrest heeft de Hooge Raad over wogen. dat de strekking van het zesde lid van art. 83 der arbeidswet, die uit de ge schiedenis zijner totstandkoming duidelijk naar voren komt, ls, dat de strafbaarheid van een bij het eerste Ud strafbaar gesteld feit mits daarvan onverwijld medcdee- ling geschiedt als ln het slot van het voor schrift vermeld wordt opgeheven, indien met die overtreding het algemeen belang of een gewichtig bijzonder belang werd gediend, en de dader zich niet door een vrijstelling van het verbod tegen de ge volgen der wetsovertreding heeft kunnen dekken, hetzij doordat tijd of gelegenheid tot het verkrijgen daarvan ontbrak, of wel zich voordeed een geval, voor hetwelk de wet zoodanige vrijstelling niet kent. Ten laste van gerequlreerde is bewezen verklaard het feit, strafbaar gesteld bij art. 74 der arbeidswet in verband met het voorschrift van art. 24 lid 2, bepalende dat een abeider ln fabrieken of werkplaatsen geen arbeid mag verrichten tusschen 6 uur des namiddags en 7 Our des voormlddags. In dit verband overwoog de Hooge Raad dat art. 28 der wet de mogelijkheid opent om vergunning tot afwijking van dat voor schrift te verkrijgen, indien zich ln de on derneming „bijzondere omstandigheden" voordoen, en de beslissing daaromtrent op draagt aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie en in hooger beroep aan den met de uitvoering der wet belasten minister. Voorts lieten de omstandigheden, op welke de gerequireerde zich beroept, het volgen van den aldus aanwezen weg toe, en gerequireerd heeft dan ook dienovereen komstig tijdig verlenging der op 27 Nov. 1937 afloopende vergunning aangevraagd, en is nadat deze ln eerste instantie was ge weigerd. in hooger beroep gekomen bij den bevoegden minister, terwijl vaststaat, dat ten tijde bij dagvaarding vermeld, de be slissing van dien minister weliswaar nog niet formeel was afgekomen, doch wel op 27 Nov 1937, ln den loop van den dag. aan gerequlreerde telefonisch is medegedeeld, dat het beroep zou worden afgewezen, het geen op 3 Dec. daaraanvolgende dan ook is gschied. De rechtbank heeft als haar oordeel uit gesproken, dat gerequlreerde „niet heett kunnen voorzien, dat hem na 27 NSovemibie geen vergunning meer zou worden ver leend om met het tweeploegenstelsel te werken", hetgeen niet aldus is te ver staan. dat gerequireerde. toen hij de over treding beging, nog in de verwachting ver keerde. dat gunstig zou worden beschikt wat met het vorenstaande ook niet zou zijn overeen te brengen doch dat de rechtbank het vorenstaande kennelijk aan neemt als redelijke verklaring, hoe het kwam, dat gerequlreerde, niettegenstaan de het naderend einde der vergunning, nog zoo groote orders loopende had. Uit de door gerequireerde naar voren ge brachte omstandigheden blijkt duidelijk, dat hij zijn overtreding hiermede gerecht vaardigd wil zien, dat het opgeven van het tweeploegenstelsel, op welk stelsel met in stemming en zelfs op aandrang van het be voegd openbaar gezag, en ten koste van groote bedragen, het bedrijf nu geheel was ingericht, dat bedrijf te gronde zou richten. Evenwel kan, wat er overigens van dit alles moge zijn, voormeld art. 83 lid 6 zooals uit het hierboven reeds overwogen volgt slechts toepassing vinden, waar de overtreding, behoudens nadere verantwoor ding voor den rechter, op eigen gezag werd begaan, omdat een regelmatige vrijstelling van het overtreden verbod niet kon worden afgewacht of de wet daarin niet voorzag, en aan dat voorschrift kan de rechter niet de bevoegdheid ontleenen om, indien het bij de wet tot oordeelen aangewezen ad ministratief gezag weigert een aangevraag de en door de wet toegelaten vrijstelling te verleenen, doch de betrokkene, daarin niet berustende, niettemin het verbod over treedt, dit feit niet strafbaar te verklaren, op gronden, welke hierop neerkomen, dat naar zijn oordeel bij Vorenbedoelde weige ring aan de omstandigheden niet de juiste waarde ls toegekend. Door in het onderhavige geval op boven aangehaalde gronden Ingevolge art. 83 Ud 6 het ten laste van gerequireerde bewezen verklaarde niet strafbaar te oordeelen en hem op dien grond van alle rechtsvervol ging deswege te ontslaan, heeft de recht bank dus aan die wetsbepaling een toepas sing gegeven, welke met haai' wezenlijken inhoud in strijd is. Derhalve kan het bestreden vonnis niet worden gehandhaafd en moet het door ge requireerde op voormeld voorschrift gedaan beroep worden verworpen. Voorts heeft de Hooge Raad overwogen, dat evenwel thans de zaak nog niet ten principale kan worden afgedaan, nu van de zijde van gerequlreerde voor de recht bank nog een tweede verweer is gevoerd, dat uit den aard der zaak door de recht bank onbeslist is gelaten, en omtrent den feitelijken grondslag, waarvan niet alle vereischte gegeven zijn te vinden in de stukken, van welke de Hooge Raad kennis neemt. Het gemengd zwemmen. De Rijswijksche kwestie. Zwemvereeniging in het gelijk gesteld door den Hoogen Raad. De gemeenteraad van Rijswijk heeft een tijd geleden het gemengd zwemmen ln openbaar water verboden. Kennelijk was deze verordening gericht tegen de Rijs wijksche zwemvereeniging. die gebruik placht te maken van de inrichting van het clubhuls „te Werve", waar men het ge mengd zwemmen toeliet. De Haagsche kantonrechter heeft even wel, toen de Rijswijksche politie hieraan met de verordening in de hand,een einde wilde maken, het bestuur van de zwem vereeniging vrijgesproken, omdat hij van oordeel was, dat hier niet ln het openbaar werd gezwommen. Toen ging de ambtenaar bij het open baar ministerie in beroep bij de Haagsche rechtbank, doch deze gaf eveneens vrij sprekend vonnis. Daarop stelde de officier van justitie cassatieberoep in. De hooge raad heeft heden dit beroep verworpen. Hierbij werd overwogen, dat de recht- hs.nk ten aanzien van het betreffende ar tikel der Rijswijksche verordening heeft overwogen, dat het. door onder „pubüek" mede te begrijpen leden van vereenigin- gen en besloten kringen, zonder in dit laatste geval zijn werking te beperken tot die gevallen, waarin de handelingen dier leden vanaf den openbaren weg zichtbaar zijn, de bij art. 168 Gemeentewet gestelde grenzen heeft overschreden, daar niet is in te zien. welk belang der openbare orde, zedelijkheid of gezondheid in die omstan digheden wordt gediend. Voortgaande, overwoog -de Hooge Raad,- dat de juistheid van de in het cassatie middel verdedigde stelling, dat de openbare zedelijkheid zeer wel kon worden geraakt, doordat in besloten kring dingen geschie den, die met de zedelijke beginselen van de betrokken gemeenschap ln strijd zijn, in het midden kan blijven, daar het ten deze gaat om de vraag, of de in voormeld arti kel gelegen verbodsbepaling, krachtens welke ls verboden, dat door een vereeni- ging van B. en W. aan de leden gelegen heid tot zwemmen wordt gegeven, in zijn algemeenheid de openbare zedelijkheid kan dienen. Deze vraag moet volgens den hoogen raad ontkennend worden beantwoord, om dat dit verbod geheel in het algemeen ver biedt, dat een vereeniging of besloten kring aan zijn leden gelegenheid tot zwemmen geeft zonder verdunning van B. en W. De zaak-Hansen. Vonnis door het Hof bevestigd. De Haagsche journalist C. L. Hansen, die ruim drie weken in December van het vorige jaar in gijzeling doorbracht, omdat hij weigerde den naam te noemen van den- gene, van wien hij inlichtingen omtrent het verhandelde ln een geheime zitting van den Haagschen gemeenteraad zou hebben gekregen en die, na de gijzeling, vervolgd werd wegens het als getuige opzettelijk niet voldoen aan zijn verplichtingen, welke men als zoodanig te vervullen heeft (art 192 wetboek van strafrecht), was bij het Haag sche hof in appèl gekomen van een von nis van de Haagsche rechtbank, waarbij hij veroordeeld was tot f 100 subsidiair 50 da gen hechtenis. De procureur-generaal bij het Haag sche gerechtshof had bevestiging van het vonnis der rechtbank geèisoht. Conform dezen eisch heeft het hof heden uitspraak gedaan. HAAGSCH GERECHTSHOF. De gevaren van een schipperstruc. De brugwachter P. J. van der Z. te Alphen aan den Rijn is door de Haagsche recht bank tot f. 50 boete subs 20 dagen veroor deeld, omdat hij, na op 17 September van het vorige jaar de Molenaarsbrug te Al phen te hebben geopend voor het laten passeeren van een sleepboot, de brug heeft gedraaid, toen de sleepboot vlakbij was, welke manoeuvre de boot beschadigde. De schipper van de sleepboot had bij nade ring van de brug zijn lichtmast gestreken en de brugwachter meende, dat de schip per een bekende truc wilde toepassen ter ontkoming van het bruggeld. Conform den eisch van den procureur- generaal heeft het Hof het vonnis der rechtbank bevestigd. VOETBAL. LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJD TE ZOETERMEER. In tegenwoordigheid van een talrijk publiek, word Zaterdagavond op het terrein van D.S.O. een wedstrijd gespeeld tusschen een D.S.O.- combinatie en een Veteranen-elftal, opgeluis terd door muziek van het fanfarekorps „Kunst en Vriendschap'" aldaar. De opbrengst van dezen wedstrijd was bestemd voor den tocht voor de Ouden van Dagen op Donderdag 7 Juli a.s. NEDERLAAG-WEDSTRIJDEN D.S.O. D.S.O. IVMoordrecht III 1—3. D.S.O. begon met negen mhn. zoodat de gas ten steeds in de meerderheid waren, maar toch nam D O. door Van Buitene de leiding, 1-0. Hiermede was het tevens met DS.O. gedaan. Dg gasten scoorden hierna 3-maal. Einde 1^-3 D.S.O. III—Moordrecht II Ml Direct is D.S.O. in den aanval en geeft M. Hendriks D.S.O. de leiding, 1—0. Steeds zet D.S.O. goede aanvallen op en A. Klos maakt met een goed schot 2—0. Na rust scoort D.S.O. nog driemaal. Einde 5—0. De „Karimata" werkt door. Ondanks Z.W. storm. (Van onzen specialcn verslaggever). Een hevige Zuid-Wester storm waait over de Noordzee en op Terschelling is reeds windkracht 8 gemeten. Desondanks blijft de „Karimata" doorwerken, een be wijs van zijn bijzondere zeewaardigheid. De Duitsche weerberichten, welke voor dit gedeelte van ae Noordzee zeer belang rijk zijn, voorspellen een stevigen N.-W. storm tegen morgenochtend vroeg. In ver band hiermede worden alle sleepbooten gereed gehouden. De sleepboot „Volharding" wordt van de zuigbulzen ontdaan en vertrekt vanmid dag ook naar de gronden. Aan boord van de ..Karimata" is nu voortdurend een der heeren Doeksen aanwezig. Bende van dieven en helers ontmaskerd. Een dezer dagen heeft de Amsterdam- sche recherche den 22-jarigen H. V., een goede bekende van de politie, aangehouden, die zich te Amsterdam had schuldig ge maakt aan een reeks diefstallen van klee ding. Bij voortgezet onderzoek bleek, dat V ook in Rotterdam, in samenwerking met andere personen, heeft geopereerd. De bende heeft zich in Rotterdam schuldig gemaakt aan twaalf rijwieldiefstallen en ongeveer honderd diefstallen van buiten banden. terwijl bovendien een carrier is verduisterd. De Rotterdamsche politie slaagde er in een van V.'s helpers den 47-jarigen N. B„ bijgenaamd „Oostganger" aan te houden. Bij de diefstallen moet ook zekere W. zijh betrokken. Voorts ls proces-verbaal Opgemaakt tegen eenige helers, die in verschillende öeelen van Rotterdam, de fietsen en ban den. tegen een zeer lagen prijs hebben gekocht. Een heler, die zijn zaak aan den linker Maasoever heeft, werd in bewaring gesteld. Nederland bij de minister conferentie der Scandina vische staten. De regeeringspersdlenst meldt: De ministers van bultenlandsche zaken der Scandinavische landen die. gelijk be kend. gewoon zijn tweemaal per jaar bijeen te komen ter bespreking van politieke vraagstukken, hebben een uitnoodiging ge richt tot hun ambtsgenooten in Nederland België. Luxemburg en Zwitserland, ter bij woning van de a.s. besprekingen, welke op 22 en 23 Juli te Kopenhagen zal worden gehouden Mr Patijn heeft deze uitnoodiging aan vaard. INSPECTIES VOOR DE WERK VERSCHAFFING. De minister van Sociale Zaken heeft het noodig geoordeeld, dat, in verband met de uitbreiding van het aantal werkloozen. het welk bij werkverschaffingen zal worden te werkgesteld, meer en meer de leiding van de inspecties voor de werkverschaffing ln handen wordt gelegd van beroepsinspec teurs. De bezetting van de meeste inspecties is reeds in dier voege geregeld. In de laatste maanden is op dien weg voortgegaan en zijn drie burgemeester-Inspecteurs vervangen door beroepsinspecteurs Het ligt in het voornemen deze wijziging binnenkort ook in de provincie Noord-Bra bant te voltrekken. De bestaande drie in specties zullen tot één worden samenge voegd en dan komen te staan onder leiding van een beroepsinspeeteur, die zijn kantoor te 's-Hertogenbosch zal vestigen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Automobilist doorgereden. Gisteravond omstreeks half elf reed op den rijksweg te Meerbeek (L.) de motor rijder Laven, met op de duo de 27-jarige ongehuwde C Verhoeven, belden uit Waal- re. Het tweetal keerde terug van een mu ziekfeest te Thorn en reed in de richting Maastricht. Opeens sprong de achterband van de motorfiets, waardoor Laven de macht over zijn stuur verloor. Verhoeven viel var. de duo en werd door een passee- rende auto gegrepen, waardoor hij zoo danig w»rd gewond dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De bestuurder reed na de aanrijding door. VERTREK VAN DE AUSTRALISHE MINISTERS. Nadat de beide Australische ministers Earle Page en White met hun gezelschap gisteren als gasten der K.L.M. een rondrit hadden gemaakt over Hilversum, de Vecht, Kasteel Nijenrode en Zeist, met als doel huize de Breul, waar de heer Paul May hun een lunch aanbood, zijn zij naar Soester- berg gereden, waar een vliegtuig gereed stond, waarmede het gezelschap over Schiphol naar Croydon terugkeerde. D.S.O. IMoordrecht I 34. De gasten speelden wel iets beter, maartocli nam D.S.O. door L. Wieriks de leiding. 10. De aanvallen der gasten waren daarna niet van de lucht en met de rust was de stand 1—3. Na de pauze, toen keeper Kamps uit zijn doel was, maakte de midvoor er 14 van. maar nu vond D.S O. het wel en een goed door Wind meter aangegeven bal werd door N. Frigge In geschoten. 24. Veelenturf maakte er 34 van In den stand kwam toen geen verandering meer. DUIVENSPORT. STRIJD EN VRIENDSCHAP (AALSMEER). Wedvlucht vanaf St. Dizier (Frankrijk), afst. 405 K.M In concours waren 88 duiven. Los v.m. 5.30 uur De uitslag was: 1. E. Jans. 2, 6 A. Ver beek Hz.; 3 P. Hulsbos At.; 4. 18 H. Verbeek Jr.; 5, 8, 9. 13. 14. 17 Joh. Baarsen Dz.; 7 G. C. van Dam; 10 Joh. Pastma; 11 P. A. de Rijke; 12. 15 K. Leeghwater Pz.; 16 Gb. Stevens. Aankomst le duif v.m. 11.44.25 (vliegsnelheid 1085 M. per min.), 18e 'smidd. 12.11.49 uur (1010 M. per min.). Hedenmiddag aan Koningin. Prinses en Prins aangeboden. Vandaag is de eerste Holland- sche maatjesharing aan H. M. de Koningin aangeboden. De kwaliteit, welke voor de Koningin geschikt werd ge acht werd vanmorgen te Vlaardingen aangevoerd door „De Volharding" KW 65 van de N.V. Parlevllet's Oliehan del, schipper P. Ruwaard. Deze haring is afkomstig van de „Aafje" KW 26, schipper J. van Duyn van de Visscherij Maatschappij „Kennemer- land", directeur de heer T. H. Meyering. De haring werd ten Paleize Soestdijk aangeboden door de heeren T. H. Meyering, direc teur van de Visscherij Maat schappij „Kennemerland" te Katwijk aan Zee, J. van Duyn schipper van de KW 26, P. Ruwaard, schipper van de KW 65, A. de Graaf, propa gandist van de Ned. Commis sie ter propageering van het vlschverbruik, G. Dam, opper- keurmeester en A. A. van der Weyden, keurmeester. Ook R. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard werd een vaatje haring over handigd. De reis van Vlaardingen naar Soestdijk werd met een met oranje- en rood-wit- blauwe vlaggen versierde auto gemaakt. Gereden werd via Katwijk en Leiden, waar wegens een defect van auto moest worden verwisseld. Om even over twee uur vertrok men uit de Sleutelstad. V Wederom Britsch schip gebombardeerd. Vanochtend heeft een vliegtuig van de luchtmacht van Franco het Britsche schip „Arlon" ln de haven van Valencia gebom bardeerd. Het schip werd beschadigd en aan boord is brand uitgebroken. Een der opvarenden, een Roemeen, is om het leven gekomen. BIJ aanvallen van de luchtmacht van Franco op Alicante is het Brltsche schip „Farnham", dat in de haven lag, door bommen getroffen en ln brand geraakt. Aan boord zijn, naar verluidt, verscheidene personen gedood en gewond. STAKING IN DE SYRISCHE PETROLEUM INDUSTRIE. Als voorzorgsmaatregel is militaire po litie gestationeerd op de olievelden van de Burma Oil Company in Syrië, waar van ochtend een staking is uitgebroken. Vol gens de autoriteiten zijn 300 werklieden in staking gegaan, doch volgens de leiders van de staking is dit aantal aanzienlijk hooger. De stakers eischen betere arbeidsvoorwaar den. Tot nu toe werd op vreedzame wijze gepost. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. De Duitsche minister voor kerkelijke aangelegenheden heeft in een beschikking de aandacht der lagere autoriteiten er op gevestigd, dat de verleening van staats steun aan de kerken en ae medewerking van den staat bij de inning van kerk belastingen moeten worden vastgeknoopt aan de voorwaarde, dat de kerken reke ning houden met de belangen van den staat overeenkomstig de wettelijke bepa lingen. DE ONTEIGENING VAN DE MEXICAANSCHE PETROLEUMVELDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat in ver band met den economlschen toestand van Mexico het uitgeven van een leening van honderd millioen pesos, welke bestemd was voor het betalen van de schadeloosstellin gen voor het onteigenen van de petaoleum- velden. is uitgesteld. DE NADEELEN VAN HARD WERKEN. Een Duitsche waarschuwing. In officieele rapporten van het Duitsche ministerie van gezondheid wordt uiteenge zet, hoe de gezondheid van het Duitsche volk geschaad wordt door al te hard werken. In deze rapporten wordt gezegd, dat voort durende zware arbeid vaak leidt tot een voortijdigen lichamelijken achteruitgang, vooral bij personen van hoogeren leeftijd en bij hen, die in den oorlog geweest zijn Die achteruitgang wordt ongetwijfeld verhaast door de toenemende spanning in het ge- heele leven. Uit Beieren en Westfalen wordt gerapporteerd, dat arbeiders in de zware industrie vaak ernstig achteruitgaan tus schen het 40ste en het 50ste levensjaar. Dergelijke waarnemingen zijn gedaan bij gehuwde vrouwen ln landbouwstreken, die naast het werk ln de huishouding nog ar beid ln de fabrieken of op het land hebben te verrichten. Dit verschijnsel ls vooral merkbaar ln Beieren. Baden en Thueringen. Ook de hulsindustrie, die in verscheidene deelen van Duitschland wordt gevonden, is soms een gevaar voor de gezondheid geble ken, zelfs voor die kinderen, die hun ouders helpen. Bij hoofdwerkers, huishoudelijk personeel, kantoorpersoneel, en zeer geschoolde vak lieden. komen steeds meer zenuwaandoe ningen voor. Geconstateerd wordt, dat daar aan ook het vermeerderde gebruik van tabak en alcohol schuld hebben. LORD LONDONDERRY TE BERLIJN. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „News Chronicle" heeft lord Lon donderry. de Britsche vertegenwoordiger od het congres van de internationale lucht vaart-federatie. van zijn verblijf te Berlijn gebruik gemaakt om een officieuze bespre king te houden het Goering over den toe stand in Europa en de BritschDuitsche betrekkingen. Het blad bericht verder, dat lord Lon donderry den minister-president, Chamber lain. op de hoogte zal brengen met dit onderhoud, dat vooral betrekking zou heb ben gehad op het gedrag van vier. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 4 van het Tweede Blad. Hoezeer ter beurze tegenover de koersstijging in New-York de noodlge voorzichtigheid in acht wordt genomen, kwam vandaag duidelijk tot uiting, want in tegenstelling tot hetgeen redelijkerwijs verwacht kon worden, reageerde de Amsterdamsche effectenmarkt slechts zeer zwak op het vaste verloop van Wallstreet en waren de koersen, althans wat de leidende locale aandeelen betrof, nauwelijks hooger genoteerd. Het publiek lijkt er de voorkeur aan te' geven de kat uit den boom te zien en geen te snelle conclusies te trekken uit een omme keer van nog slechts enkele dagen. De voor zichtigheid, door de ervaring gesterkt, treedt hier sterk naar voren en dientengevolge viel er van eenige koopneiging niet veel te bespeu ren en had de markt een betrekkelijk kalm \erloop, althans voor zoover dit het eerste ge deelte betrof. Later trad eenige wijziging ln de algemeene tendenz in, zoodat de markt nog in vrij opgewekte stemming sloot. De ondertoon was evenwel gedurende het heele verloop goed, maar een scherpe vraag bleef achterwege en evenmin deden zich be paald groote fluctuaties voor. Koninklijke olie werd in zeer kalme mate verhandeld en beginbeurs afgedaan tegen 338 3/4 a 339 3/4, dus Iets boven het vorige slot. Later deed zich eenige vraag voor waardoor een niveau van 341 bereikt werd. dat evenwel ook weer niet gehandhaafd bleef. In Rubberwaarden ging aanvankelijk niet veel om en zelfs Amsterdam Rubbers lagen be trekkelijk verlaten op 210H. Ook hierin trad in het verdere verloop een verbetering in. zoodat, Amsterdammers tot 214 konden oploopen. Ook de andere rubberwaarden bewogen zich ln opgaande lijn. Tabaksfondsen waren onregelmatig gestemd en voor Deli-Batavia zelfs 6 pet. lager. De Industrieelen boden weinig bijzonders en hadden een weinig Interessant koersverloop. PhlUpsaandeelen wisten zich ook thans slechts met moeite te handhaven. Ook aandeelen Fok ker waren iets luier Unilever en A.K.U. daaren tegen goed prijshoudend. De suikermarkt was verdeeld en kalm gedis poneerd. H.V.A. trok eenige punten aan. terwijl Java-cultuur 3 pet. inboette. Scheepvaartpapieren vrijwel onveranderd. Amerikanen lagen vast met name voor de Staalwaarden. Op de beleggingsmarkt waren Nederland- sche Staatsfondsen een fractie luier met in tegralen op 85 1/2. WISSELKOERSEN. Londen 8.95»/*; Berlijn 72.82"*; Parijs 5.03V2; Brussel 80.66; Zwitserland 41.46; Kopenhagen 40.—; Stockholm 46.20; Oslo 45.02»/*; New York 1.80 1/4; Praag 6.28'/*. Lire bankpapier 7.50. Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4 Registermarken 3313/16; Crediet Sperr- marken 3 5/8; Effectensperrmarken 7 3/4; Reismarken 48; Bankpapier 24 1/8. MA1KT AMSTERDAM. 27 Juni 1938 Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 457 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 74—79; 2e kwaliteit 62—70; 3e kwaliteit 5060 per KG. slachtgewicht90 Melk- en Kallkoelen f.200—275.— per stuk; 79 vette Kalveren 2e kwaliteit 52—60; 3e kwa liteit 4450 per KG. levendgewicht; Graskal veren: 115 nuchtere kalveren f. 7.—11—37 schapen f. 25.—30.—25 lammeren f10.—12 per stuk: 468 varkens: vleeschvarkens. wegenae van 90110 KG. 6162; zware varkens 5960; vette varkens 5658 per KG. slachtgewicht; Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. LEIDSCHENDAM. 25 Juni. Engelsche kom kommers le soort f. 2,50—3,80; Idem 2e soort f. 2—2.40; Idem 3e soort f. 2.— id.n: t 2,00; Gele komkommers le soort f. 3—4 20- idem 2e soort f. 2—2,70; idem 3e soort f. 2.00: Idem stek f. 2—2.50; Kropsla le soort 50—80 ct; idem 2e soort 50 ct; Peen f. 6—8,50; Bloemkool le soort f. 2.50—6; idem 2e soort 2,50—3 50- idem uitschot f. 2.00; Tomaten, midd. f. 8—10- idem groote ronde f. 8—9.50; idem 2e soort f 7 —9; idem 3e soort f. 5—6,50; idem bonken f. 4.50—6; Andijvie per 100 f.Ó.60—1.80; idem per K.G. f. 2—2,50; Spinazie 4 K.G. 10—28 ct; Postelein f. 33.80; Tuinboonen f. 5—6.50. ROELOFARENDSVEEN. 25 Juni 1938 Aardbeien 1117 cent per pond. bloemkool 2 cent per stuk, snijboonen f. 2.35— 3.1.5, idem stek f. 1.401.65. prinsesseboonen f. 4.20. peulen f. 0.601.55, doperwten 6771 cent. capucijners 60—63 cent. tuinboonen 47—51 cent, per 10 kg. ROTTERDAM. 27 Juni. Veemarkt. - Aange roerd totaal 1626 stuks, waarvan 646 vette run deren. 328 vette kalveren. 5 nuchtere kalveren, 99 schapen, 381 varkens. 167 lammeren. Prijzen J>er K.G.: vette koeien 1ste kwal. 73. 2de kwal. 63. 3de kwal. 4752 ct.; vette ossen resp. 67. 60. 43—52; vette kalveren resp. 100. 85, 55—65 ct.; varkens clevend gewicht' resp 50. 49. 48: schapen resp. 50, 40. 35 ct. Prijzen per stuk- schapen 1ste kwal f. 26. 2de kwal. f22. 3de kwaliteit f. 15; zuiglammeren 1ste kwal 14 2d° kwal. f.10. 3de kwal. f.6. ROTTERDAM. 27 Juni. Buitenlandsche granen. Stemming goed prijshoudend. Rogge. Bahia Blanca 74/75 kg. stoomend f.8 Zuid-Russische 76/77 kg. disp. f7.50, stoomend f. 7.50. Noord-Russische 76 77 kg. disp. naar kwaliteit f. 7.65f. 7.50. Amerikaansche No. 2 stoomend f 7.50. Ca- nadeesche No. 2 stoomend f. 7.60, Gerst. Amerik. No. 2 disp f. 140 Idem No. 3 f 132, stoomend f. 131.50. Idem No. 4 disp. f. 131. Russische 70,Tl kg. disp. f. 154. Idem 69 70 kg. stoomend f. 145 Poolsche 69/70 kg. da gelijks verwacht f. 110. La Plata 69 70 kg. stoomend f. 148. Turksche 68 kg. disp. f. 149 Haver. La Plata Clipped 55/56 kg stoomend f. 6.45. Mais. Gele La Plata disp. f.151—152, st. n. aank. f.151 150. Gele Amerik No. 3, disp f. 134. st. n. aank. f.134—135 Gele Amerikaansche Mixed No. 2 disp f.134 Zuid-Afrik witte platte No. 3, disp. f. 142. Bessarabische disp. f. 152 Donau/Galata disp f. 13". Do- nau/Plgnoletto aangek, f 200. Gele Bra-il. disp. f. 144. Gele Java dLsp. f. 160. Boek weit. Poolsche Herrschafts aangek, f. 8.60. Idem idem stoomend f. 8.80. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3