BUITENLAND IEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Juni 1938 De strijd in het Verre Oosten KecleA&uicl M&y! Vereen.v.Nat. Veiligheid FAILLISSEMENTEN BURGERLIIKE STAND VAN LEIDEN DE CHR. BESTURENBOND IN EIGEN HUIS. Het nieuwe gebouw voor Chr. Soc. Belangen. Als as. Donderdagavond het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen aan den Oude Singel 236. in gebruik zal worden geno men. ziet hiermede de Leidsche Chr. Be sturenbond een lang gekoesterden wensch in vervulling gaan. Vier jaren geleden be stonden er in dezen kring reeds plannen om te komen tot de inrichting van een eigen gebouw. Dank zij de bemiddeling van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland en de ln het leven geroepen vereeniging tot exploitatie van een gebouw voor Chr. Soc. Belangen, welke vereeniging is voort gekomen uit den Chr. Besturenbond, wor den deze plannen thans verwezenlijkt Op wel zeer gelukkige wijze, dit dank zij het werk van den heer D. Hendriks, bouw kundige. is het voormalige heerenhuis van wijlen den heer Felix Drlessen aan den Oude Singel tot een zeer practisch bonds- gebouw ingericht, dat door zijn vele loka liteiten, een prachtige vergadergelegenheid biedt. Rekening houdende met het ledental der daarvoor in aanmerking komende vereeni- I gingen, kan men kiezen uit een vergader ruimte varleerende van 20100 zitplaatsen Het per 1 Maart jJ. reeds in gebruik genomen meldingslokaal voor werkloozen. bevindt zich achter in het gebouw en is door een aparten ingang aan de achter- j zijde bereikbaar. Een ruime overdekte rij wielbewaarplaats is in den tuin aange bracht. Gelijkvloers vinden wij verder nog een spreekkamer, een lokaal waar het rechtskundig bureau zal worden onderge bracht en een vergaderlokaal plaats bie dend aan zeventig personen. Op uiterst practische wijze heeft men de bestuurskamer en aan de straatzijde een groote vergaderzaal. Op ulteesrt practische wijze heeft men hier in het plafond ook een ventilatie-in- richting kunnen aanbrengen. Tenslotte be- j vindt zich aan de achterzijde van het ge bouw de concierge-woning en is verder op de zolderverdieping een groote archief ruimte. Aan de aankleeding van de onderschei dene lokaliteiten ls groote zorg besteed. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dit gebouw ook aan andere ver- eenigingen en organisaties te verhuren, waardoor men de exploitatie zoo voordee- lig mogelijk hoopt te voeren Men verzocht ons nog mede te deelen, dat het secretariaat van den Leidschen Chr. Besturenbond gevestigd blijft in de De Ruyterstraat 3. Van het front. Er wordt op het oogenblik verwoed ge streden te Matang aan den Zuidelijken oever van de Jangtse, waar Japansche troe pen aan land gegaan zijn. teneinde de Chl- neesche stellingen aan te vallen, die de versperring in de rivier bewaken, welke verhindert, dat de Japansche vloot naar Hankau kan opstoomen. De Chineesche troepen doen krachtige aanvallen op de landingsdivisies, waardoor deze niet in de gelegenheid zijn, haar stellingen te beves tigen. Boven het vliegveld van Nantsjang ln Klangsl heeft een groot luchtgevecht plaats gehad, waarvan beide partijen zich de overwinning toeschrijven. Voorts wordt uit Hankau gemeld, dat een eskader Chineesche bommenwerpers twee Japansche kanonneerbooten op de Jangtse ter hoogte van Anking tot zinken heeft gebracht. Nog 20 jaar? De Japansche minister van oorlog, ge neraal Itagaki, heeft aan journalisten een interview verleend, waarin hij o m. de mo gelijkheid onder oogen zag. dat het Ja- pansch-Chineesche conflict nog tien of twintig jaar zou duren. Ondanks de ver schillende opgestelde hypothesen, aldus de minister van oorlog, ten opzichte van de weerstandsmogelijkheden der regeering van Tsjang-Kal-Sjek in het huidige conflict, is het mogelijk, dat de Chineesche gene ralissimus van plan is de vijandelijkheden zijn geheele leven voort te zetten. Het is dus noodig, dat do Japanneezen er op voorbereid zijn den strijd, zelfs voor een periode van 20 jaar, voort te zetten. De mogelijkheid van de instelling eener voorloopige regeering der republiek China, aldus ten slotte de generaal, kan onder oogen gezien worden als gevolg van de ver ontwaardiging, die de regeering van Tsjang-Kai-Sjek gewekt heeft door het doorsteken der dijken van de gele rivier. Het lijken ons groote woorden, want hoe Japan zoovele jaren dezen krijg zou kunnen voeren Japan is thans in ieder geval weer in een periode, dat het met Tsjang-kal-sjek niets te maken wil hebben. GEM. H.B.S. MET 5-JARIGE CUESUS. Eindexamen 1938 Aid. B 4e groep. Geslaagd zijn: mej. Toetie A. van der Schaaf. Voorburg; mej. Janke Schoppen, Leiderdorp: K. Tendeloo, Wassenaar; K. H. Thiel, Leiden; J. S. Veenenbos, Veur; P. Versluis, Leiden; mej. Toos J. E. van Wijk, Leiderdorp; S. H. Wijnnobel, Leiden; mej. Netty Zitman, Zoeterwoude. Niet geslaagd 1. VESTIGING WET KLEINBEDRIJF. De namen van de geslaagden voor het examen ter voldoening aan de vestlgings- eischen Kleinbedrijf, uitgaande van de Chr. Middenstandsvereenlging en den Kon. Ned. Middenstandsbond, beide afd. Leiden, zijn als volgt: R. Alt, C. A. Bloamendaal, J. A. Brinks, J. de Haas, A. van Hoek, B. G. Jansen, Johs. Jansen, G. J. van Kamp, A. Korenhof. J. Kuperus, A. van Leeuwen. C. Los (Leider dorp), L. Los (Voorschoten) L Los (Leider dorp), L. Molenaar. W. van Muiden, A. van Polanen, M. A. Susan. J. Verduin, C. Ver meer, mej. W. A. de Witte, M. W. van der Zanden. A. Zeilstra, L. Oudshoorn, mej. H. Brinks. H. Otto, C. Vet (Woubrugge) en G. C van Dijk (Oegstgeest). Afgewezen 5 candidaten. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Lelden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. J en A. ie Poole, van Slingelandtlaan 5, Leiden, wollenstoffenfabrlek. CONCERTEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard zal de Chr. Muziek- vereen. „Athalia". directeur de heer H. v. d Veld. Woensdagavond het concert op de Steenstraat verzorgen. Het programma luidt: 1. Wilhelmus; 2 Verjaardags-marsch, van Kühne; 3. Daar komen ze aan. potpourri, van Maas; 4. Neer- lands Hoop. marsch, F. J. Schweinsberg5. Les Roses du Midi, valse 'Joh. Straussi, A. Eenhaes; 6. Au Palais d'Angkor, fantaisie, Fr. Sali; 7. Piet Hein, marsch, L. E. Rugers. Pauze 8 Death or Glory, marsch, R B. Hall; 9. Radio Journaal, Joh: Brook- hause; 10. Holland Jubelt, marsch. A. J. Maas; 11. Schoolliederen, potpourri, F. Jahma; 12. Sous d'arc de Triomphe, marsch, A. L. Doyen; 13. Lippe Detmold, marsch, van Siedi. De muziekvereeniglng „Werkmans Wils kracht". directeur de heer G. Dik zal op Donderdag 30 Juni as het vijfde concert in het plantsoen (Musis Sacrum) verzor gen van den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Vereenigingen. Mocht het concert door slecht weer niet doorgaan, dan zal dit door middel van de borden op de bekende plaatsen worden aangekondigd. Het programma luidt: 1. Marche de. Héros. Nichols; 2 ..Cavalerie Légère, ouver ture Fr v Suppé: 3. „Donausagen", wals. Julius Fucik; 4. ..Finlandia", symponische dichtung. Jean Sibelius Pauze 5 Freya. ouverture. Gott. Kann; 8. Hon- gaarsche Dansen. No. 1, 2 en 3,3 Brahms, 7 Prélude; b. Rlgaudon; c. Badinage; d. Intermezzo; e. Gavotte; f. Rondo Finale; 8. Jubileum-marsch, S. Vlessing. Steunt Luchtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag 387177 ten name van 8882 CIngcz- Med.t In de week van 20 t.m. 25 Juni werden in Nederland 58 faillissementen uitgesproken. GEBOREN: Maria Janny, dr. van C. Wetselaar en J. Beekman. ONDERTROUWD: J. Bavelaar. gesch.. 45 j. en A. Groen, gesch. 43 j. J. de Bruin Jm. 22 J. en G. A. de Wit, Jd. 21 J. A. v .d. Pol. jm. 27 J. en A. H. J. v. d. Wal. Jd. 25 j. J J. M. Hensing, jm. 26 j. en W. Bleiji. Jd. 22 J. OVERLEDEN: H. H. Woltjer, hsvr. van J. G. Ubblnk, 58 J. CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor de akte L.O. nuttige hand werken de dames: T. Seinstra (Katwijk aan Zee) en W. Zweers (Alphen a. d. Rijn). Aan de bisschoppelijke kweekschool te Den Haag slaagde onze plaatsgenoot de heer H. Q. J. Montanus voor de akte L. O. De Vrouwenvereeniglng ..Dorcas" der Adventgemeente houdt dezer dagen een in_ zameling voor winterhulp aan de armen van verschillende richting. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 20 Juni 53 volwassen personen; I Dinsdag 21 Juni 53; Woensdag 22 Juni-53; Donderdag 23 Juni 53; Vrijdag 24 Juni 53; Zaterdag 25 Juni 51 Totaal 316 personen. De politiebrandweer heeft van het perceel Maarsmanssteeg nr. 6 een stuk zink verwijderd, dat door den wind was los geraakt en dreigde op straat te vallen. Ter gelegenheid van het 19-jarig be staan van het korps politietroepen waaide heden van de Wittepoortskazerne de va- oerlandsche driekleur. DE ALGEMEENE TOESTAND. De dreigin<rvan Barcelona. Terwijl aan het front in Spanje niets bij zonders plaats vindt, heeft Barcelona plot seling dreigementen doen hooren, die Europa !h den oorlog zouden kunnen stor ten, zoo zij worden toegepast. Zaterdag maakten wij reeds terloops melding van ge ruchten, dat Barcelona gedreigd had de bombardementen van steden te beantwoor den met luchtaanvallen op Italic en Duitschland, hetzij dan op steden in, hetzij op schepen van deze landen. Lieten deze dreigingen zich aanvankelijk niet te ern stig aanzien, later veranderde het aspect en hoewel berichten, dat op de vliegvelden van Valencia, Carthagena en Rosas vlieg tuigen gereed zouden staan, om aanvallen te doen op buitenlandsche scire pen in het bijzonder Italiaansche, die rechtsche ha vens verlaten, niet bevestigd zijn, toch schijnt Barcelona in genoemde richting plannen te hebben geuit. Althgns zoowel Londen als Parijs hebben zich gehaast om Barcelona te waarschu wen ln de meest krachtige termen. Dergelijke repressailles. aldus ls terecht de meening der Fransche regeering. dragen het risico dat de tegenpartij scherp van repliek zal dienen, hetgeen de moeilijkhe den van het republikelnsche Spanje nog zou verhoogen, terwijl zij tevens een ge vaarlijken terugslag zouden kunnen heb ben op den Internationalen toestand. Er is reden om aan te nemen, dat een gelijk vertoog tot de autoriteiten van Bar celona gericht ls door de Britsche regeering In de „Jour" vraagt Bailby of men ge looft, dat de Italiaansche vliegers lang zul len aarzelen om tegen Barcelona op te tre den op een wijze, welke nog meer dooden zou maken en nbg grooter verwoesting zou aanrichten? Dan zou eerst recht de dag komen, waarop men om een wapenstilstand zou moeten smeken. Lerroux schrijft 'in de „Populaire", dat de raad tot voorzichtigheid aan Barcelona ge paard moet gaan aan krachtige protesten te Rome en Berlijn, opdat een einde kome aan de terreur uit de lucht, want het eer biedigen van het menschenrecht is een waarborg voor den vrede. Het Italiaansche Stefani-bureau schrijft: Uit verscheiden bronnen wordt vernomen dat de bolsjewistische regeering van Bar celona, in een wanhopige situatie gebracht door den druk der overwinnende recht- schen en door de luchtbombardementen op contrabande, besloten zou hebben lucht aanvallen te ondernemen op steden in met Franco bevriende landen. Deze van verschillende zijden bevestigde berichten onthullen den toestand, waarin de bolsje wistische Spanjaarden zich bevinden en vormen een nieuw bewijs van hun dwaze voornemens een internationalen brand te weeg te brengen. Itftjlfcjs geenszins onder gen indruk van deze rirodadige bedreigin gen. Toch moet er melding van worden gemaakt en dat ook, daar zij vergezeld gaan van een symptomatische agitatie van internationaal extremisme. i In ieder geval zou Italië, indien de bolsjewisten van Barcelona en Valencia hun woorden in daden zouden durven om te zetten, met directe represailles antwoorden. Het is goed daarvoor te waarschuwen. De pers zegt het scherper! In felle bewoordingen richt de Giornale d'Italla zich tegen Barcelona, dat het ervan beschuldigt, Europa bewust aan den rand van den afgrond te brengen, door een plan uit te voeren, dat sinds 1935 in Moskou is uitgewerkt. „Deze nieuwe dwaasheid", aldus het Italiaansche blad, „zou Europa een uiterst rampspoedig en bloedig avontuur bezorgen. Het spreekt immers van zelf. dat indien Oultschland en Italië door de „Spaansche rooden" in hun steden worden aangevallen, 'alleen omdat een Duitsch of Italiaansch vliegtuig aan een noodzakelijk bombarde ment heeft deelgenomen, hun reactie on middellijk en zonder pardon zou zijn; een reactie die niet zou worden uitgevoerd met diplomatieke nota's, doch met kanonnen". En de staatssecretaris van het ministerie van oorlog, generaal Parianl, schrijft ln het tijdschrift Sassegna Itallana, dat Italië thans ln het geheel 9.800.000 man tusschen 18 en 55 jaar of 23 procent der bevolking kan moblllseeren, waarbij nog komen 300.000 weerbare mannen uit Abessynië en de Noord-Afrikaansche provincies komen. Tusschen de Engelsche en Italiaansche houding ligt wel een hemelsbreed ver schil Alicante en Valencia zijn intusschen op nieuw gebombardeerd. In eerste plaats vielen" 12 dooden en 30 gewonden! De vroegere Engelsche onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken. Cranborne. heeft in een redevoering verklaard, dat Engeland de wereld duidelijk moet maken, dat het vasthoudt aan de beginselen, waar in het gelooft en aan de verplichtingen, welke het heeft aanvaard en dat het noen geïntimideerd, noch bevreesd is. De gedachte, dat wij de oorzaken van de wrijvingen tusschen ons en autoritaire staten slechts zouden kunnen wegnemen door aldoor concessies te doen is, aldus ver_ volgde Cranborne. volkomen dwaas. Indien wij zwak en weifelend zijn, zullen wij in dlscredlet zijn. Cranborne acht een krachtig steunen van den Volkenbond noodzakelijk. RUSLAND. Litwinof laakt de politiek der westelijke mogendheden. „Te toegeeflijk tegenover Duitschland". Oud-gezant teruggevonden. De volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, heeft ln een klesvergade- ring te Leningrad een rede gehouden over den internationalen toestand. Hij zeide onder meer, dat Duitsch land er reeds in geslaagd is zonder een schot te lossen bijha alle resultaten te annulccren, waarvoor de West-Euro- pcesche mogendheden den wereldoor log gevoerd hebben. Door de inlijving van Oostenrijk stelde het zich boven dien schadeloos voor het verlies van eenige provinciën in 1918, Onder be dreiging van Tsjecho-Slowakije streeft het thans naar de schepping van een Duitsch-midden-Europa. De geheele diplomatie der Westelijke mogendheden van de laatste vijf Jaar loopt uit op een vermijding van een verzet te gen de offensieve daden, op inwilliging van de eischen en zelfs bevrediging van de grillen van Duitschland. Dit gemis aan verzet spoort Duitschland natuurlijk tot nieuwe offensieven aan: dit land streeft naar herstel van de grenzen van vóór den oorlog en het opnieuw verwerven van ko loniën. De bezetting van Spaansche eilan den. een deel van Spanje en Spaansch- Marokko door Italië en Duitschland maakt het voor Frankrijk noodzakelijk, de moge lijkheid van een nieuw landrront ln het oog te houden. Japan kon agressief worden, zonder dat de mogendheden van het verdrag van Washington zich daartegen wer kelijk verzetten; ook hier verloren de Westelijke mogendheden, wat zij na den wereldoorlog hadden gewonnen. Door de politiek der Westelijke mo gendheden is van de groote kracht, die de Volkenbond zou kunnen zijn, slechts een bleeke schaduw overgebleven. Het inzicht, dat het behoud van den vrede gemeenschappelijke inspanning van alle vredelievende landen noodig maakt, heeft de sovjet-unie indertijd naar Geneve gebracht: daarom ook sloot het land hulp pacten met Frankrijk en Tsjecho-Slowa kije. Het pact met Tsjecho-Slowakije is de grootste factor, die ontspanning in den toestand heeft gebracht. Uit de Russische vredespolitiek vloeit natuurlijk voort, dat wij wenschen, dat Tsjecho-Slowakije de conflicten met 2ijn buren langs minnelij ken weg regelt, Wij, aldus Litwinof, ont houden ons er evenwel stellig van onge- vraagden raad aan de Tsjecho-Slowaak- sche regeering te geven, en wij zijn van meening, dat zij zelf verstandige grenzen Voor haar concessies zal vinden, die ln overeenstemming zijn met het preétige en de onafhankelijKheid van aen staat. De comtnissie voor de niet-inmenging helt steeds meer ovér naar de zijde van Franco. De sovjet-regeering, wier jongste dringende oproep tot het nemen van col lectieve veiligheidsmaatregelen niet ge hoord is, wijst de verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling van den toe stand af. De aanvaller^ zullen steeds nieu- wè buit zoeken in de bezittingen, welker eigenaars zich niet ln staat hebben ge toond, zich te verdedigen. Met Rusland zal dat niet het geval zijn. Iedere duim sov jet-grind is krachtig beschermd, zoodat men de aanvallers van de Russische gren- zen verwijderd rol houden. Een correspondent van het Bulgaarsche blad „Outtro" zegt in Parijs den vroegeren sovjet-gezant te Sofia, R^skolnlkof, die destijds spoorloos was verdwenen, te heb ben teruggevonden. Deze zeide, dat hij de diplomatieke loop baan had vaarwel gezegd om redenen, welke hij niet kon bekend maken, maar niet, omdat hij door Moskou met den dood werd bedreigd. Wat hij echter te Parijs doet.... ENGELAND. Iersche president beëedigd. Dr. Hyde is Zaterdag geïnstalleerd als president van Eire, in de oude citadel van Dublin, onder groote geestdrift der bevol king en ln het bijzijn van de Valera, de ministers en de leden van het parlement Gelijk bekend is dr. Hyde voor zeven Jaar tot president der Iersche republiek be noemd. zonder verkiezing, als gevolg van een accoord tusschen de Flanna Fail (de Valera i en de Fine Gael (Cosgrave). HONGARIJE. FRANKRIJK. Einde van de winkelsluiting op Maandag. In het staatsblad is een beschikking van den minister van arbeid gepubliceerd, waarbij ln alle steden van meer dan 10.000 Inwoners zal wonden- toegestaan, dat in de winkels rouleerende arbeid wordt verricht. Deze maatregel moet voldoening geven aan de winkeliers en in het bijzonder aan de groote zaken, die deze wijziging hadden gevraagd. De sluiting der winkels op Maandagen is hiermede opgeheven. Tegen het nationaal-socialismc. Minister-president Imredy heeft in een rede te Debreczen. het standpunt der re- gefiila" tegenover dë nationaal-socialisti- sche propaganda uiteengezet. Het zou, zoo verklaarde de premier, gemakkelijker ge weest zijn, het nationale erfdeel te behee- ren indien er geen valsche profeten tus schen waren gekomen. Het Hongaarsche volk begreeo hun elschen-programma niet bijster goed. want zij bedienden zich van een vocabulaire, vertaald uit een vreemde taal en waarvan de diepere beteekenls on duidelijk bleef Den laatsten tijd ls de atmosfeer opgeklaard en zij zal volkomen helder zijn. wanneer allen, die iets te zeg gen hebben, het openlijk zullen zeggen en er de verantwoordelijkheid voor aanvaar den. Verder heeft de onderstaatssecretaris van justitie ln een rede voor een groep Duitscho journalisten, die voor een studiereis te Boedapest vertoeven, er oa. op gewezen, dat Hongarije het bolsjewisme slechts met succes zou kunnen bestrijden, indien het tegenover het buitenland zijn onafhanke lijkheid en in het binnenland zijn vrljhed kan behouden. -HM verklaarde ervan over tuigd te zijn. dat Duitschland Hongarije zal helpen bij het verdedigen van zijn on afhankelijkheid en zijn belangen. DUITSCHLAND. DE KERKSTRIJD. Een geheime zender. Zaterdagnacht, tijdens het evenachts- feest.. waaraan werd deelgenomen door 25 000 mannen, op den top van den Hes- selberg „den heiligen berg" der nationaal- soclalisten in Frankenland, heeft Stretcher het woord gevoerd. Hij zeide o.m.: „Wij hebben geen zwarte mannen noodig om te biechten en om krachten te putten voor het komende. Wij aanschouwen de vlammen van den heili gen brandstapel en wij werpen onze zonden ln het vuur. WIJ kunnen vervolgens van dezen berg afdalen met zuivere ziel. Wij zijn onze eigen priesters geworden en zijn dichter bij God na dezen berg te hebben beklommen. Laat de vreemdeling crltiek uitoefenen op deze aanbidding, zooals hij wil, het Is een feit. dat God altijd met Duitschland is geweest, zelfs duizenden jaren geleden, toen er geen profeten of kerken waren." En gisteren toen er 200.000 Dultschers verzameld waren, sprak Streicher opnieuw. Hij begon met te erkennen, dat in Spanje Duitsche vrijwilligers streden. Ver volgens overgaande tot het Tsjecho-Slo- waaksehe vraagstuk, riep hij uit: Wij heb ben gelachen, toen men zeide, dat de Tsjechen gemobiliseerd hadden. Zoo zij al den oorlog willen, wij willen hem niet. Zij die, aldus vervolgde Streicher, den Volken bond hebben erkend, hebben een Verbond met den duivel. De duivel ls het Jodendom. Tenslotte verklaarde Streicher opnieuw, dat de Dultschers dichter bij Ood waren, wanneer zij den heiligen Hesselberg be klommen, dan wanneer zij naar de kerk gingen. Het is een Jaar geleden, dat ds. Niemoel- ler werd ingesloten. In alle kerken der confessloneele werk zijn gebeden voor hem gezegd. Er zijn thans nog 12 predikanten en andere leden der belijdende kerk, onder wie zich enkele vrouwen bevinden, in hechtenis. Drie en tachtig predikanten zijn tot dusverre afgezet. Zes en dertig mogen het land niet verlaten. Een vijftig mogen niet prediken. De evangelische opperkerkeraad te Wee- nen heeft rijkskanselier Hitier medege deeld, dat alle evangelische zielzorgers in Oostenrijk, zonder uitzondering, vrijwillig hun belijdenis van trouw Jegens den Fiihrer hebben afgelegd en schriftelijk hebben bevestigd. Volgens het dagblad Polonia ls sinds een paar dagen ln het gebied van Posen en Pommeren een auti-natlonaal-sociallsti- schê radiozender te hooren. De uitzendin gen geschieden op een golflengte van 23 M. Alle uitzendingen beginnen met de woor den: „Hallo, hallo, hier de zender van de vrijheid." De omroeper leest dan berichten voor over huiszoekingen door de Gestapo en over Duitsche concentratiekampen en ge vangenissen. De uitzendingen beginnen tegen 's avonds tien uur. De berichten over ontevredenheid ln Oostenrijk blijven trots alle Duitsche ont kenningen aanhouden. Thans verluidt zelfs in Engelsche bladen, dat eenige Oosten rijkers naar Berchtesgaden zijn om Hitler in te lichten, w.o. ook Seyss Inquart. TSJECHO-SLOWAKIJE. Toezeggingen aan de Sudeten-Duitechers. Door de bevoegde Praagsche instanties ls aan de Sudetcn-Duitsche afgevaardigden toegezegd, dat in Duitsche districten tot nader order geen nieuwe bureaux der staatspolitie zullen worden ingesteld. De strafrechterlijke maatregelen tegen Duit sche winkeliers in Relchenberg, die hun etalages op bepaalde wijze tijdens de ver kiezingen hadden versierd, worden opge schort. Het verbod tot het houden van optochten en betoogingen in de vrije lucht zal binnenkort worden opgeheven. Voorts is het disciplinaire onderzoek, dat bij ver schillende afdeellngen van het staats bestuur tegen ambtenaren was Ingesteld, omdat zij hadden deelgenomen aan betoo gingen van de Sudeten-Dultsche partij, en lid waren dier partij, stopgezet. Van Duitsche zijde blijft men het intus schen voorstellen, alsof er totaal geen schot ls in de besprekingen. POLEN. Kolonel Koe uit de politiek. Kolonel Koe, stichter en leider van de Nationale Unie. heeft besloten zich uit de politiek terug te trekken. HIJ diende een veizoek ln om ontslag als leider van de Unie van Legionnairs, een vereeniging voor oud-strijders, welke een belangrijke rol speelde in de blnnenlandsche politiek van Polen. De minister van Verkeerswezen, ko lonel Ulrich, Is in zijn plaats gekozen. Ook maarschalk Smlgly Ryds was op de vergadering aanwezig, waarbij hij ver klaarde, dat kolonel koe een andere func tie zou krijgen. Bijzonderheden hierom trent kon hij echter niet verstrekken. VEREENIGDE STATEN. Dodd over de nationaal-socialistische propaganda. De vroegere Amerikaansche ambassa deur te Berlijn, Dodd, heeft een radiorede gehouden over de nationaal-socialistische propaganda, waarin hij mededeelde, dat de organisatie, waarbij 500 personen werk- ken, na 1936 een dienst ls geworden, die de tweede plaats ln de staatszaken Inneemt. Een bedrag van 30 mlllloen dollar ls vooj: den dienst beschikbaar gesteld. Dodd zeide gehoord te hebben, dat Amerikaansche za kenlieden medewerkten', hij hoopte, dat dit niet waar zou zijn. In Latijnsch-Ame- rika neemt de propaganda overal toe. De nazi's trachten overal in de wereld den Amerikaanschen handel te benadeelen en samenwerking tusschen de democratieën te verhinderen. Hitler en Mussolini willen de wereld overheerschen Indien de ver dragen geschonden worden, aldus Dodd. zouden de democratieën een strenge boy cot moeten toepassen, indien zij dat niet doen, zou men tot de middeleeuwen terug- kceren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2