STADSNIEUWS Vreedzame overval op Hr. Ms. „Gelderland MAANDAG 27 JUNI 1938 No. 24002 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsche studenten breken in Ter bemachtiging van den „Looden Verrader". Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht L EI DSC H DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week fc0.1» Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd>. TiBtöSCHE SPORTVLIEGER WINT EERSTEN PRIJS. De heer Wernink en cehtgenoote tijdens de prijsuitreiking Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchthaven te Leeuwarden, was gisteren een wedstrijd uitgeschreven In het doelzoeken en het in kaart brengen van het terrein. Aan dezen wedstrijd na men 14 bekende sportvliegers deel. Voor het snelst vinden der uitgezette doelen en het best in kaart brengen behaalde onze stadgenoot, de heer P. A. Wernink Jr. met zijn ..Pouss Moth"-toestel den eersten prijs, bestaande uit een gouden Friesche Sjees. FEESTAVOND L.D.W.S. Ter gelegenheid van het 11-jarig bestaan. In de zaal van Zomerlust heeft L.D.W.S. Zaterdag op waardige wijze haar elfjarig bestaan gevierd. De feestcommissie van L.D.W.S. had een programma samengesteld dat „Voor elk wat wils" bevatte en waarmede vooral de heer K. Hüner bij wien de algeheele leiding berustte bijzonder veel eer heeft ingelegd. Er was medewerking van een band on der leiding van den heer C. Teske, het too- neelgezelschap „de Vroolijke spelers" bracht enkele vroolijke tooneelstukjes, de heer G. J. Schreijer toonde zijn bijzondere talenten als mondaccordeonist, de tapdan- cers de heeren I. Vinkensteijn en H. v. Koperen hebben de danslustigen doen ge nieten en ook de heer N. de Tombe met zijn populaire zangnummers had evenals de heer A. Baart met zijn voordrachten bij zonder veel succes. Het was een non-stop programma, waar van de afwerking in zeer snel tempo ge schiedde maar desondanks was het reeds ver na middernacht toen het interessante programma was afgewerkt. Even na de pauze vond nog een huldi ging plaats. Het derde elftal van L.D.W.S., dat op fraaie wijze het kampioenschap heeft behaald, werd door den L.D.W.S.- voorz. den heer P. Mes toegesproken, waar bij den spelers een herinnering werd aange boden. Met een bal onder leiding van den heer K. Hüner werd deze prachtig geslaagde feestavond besloten. De feestcommissie van L.D.W.S. bestaan de uit de heeren H. de la Rie, voorz.. G. de Lange Secr., K Hüner penningmeester en de heeren A. Baart en I. Binnendijk kan met voldoening op dezen avond terug zien. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is de 38-jarige monteur Bekkering van de Sted. Lichtfabrieken alhier tijdens het verrichten van werkzaamheden in de Zilverfabriek te Voorschoten in aanraking gekomen met een hoogspanningsleiding. Hij bekwam brand wonden aan linkerschouder, linkerarm en gezicht en is nadat hij voorloopig was ge holpen in bewusteloozen toestand naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Gelukkig bleken zijn verwondingen niet van ernstigen aard, zoodat hij nog denzelfden avond naar zijn woning kon worden vervoerd. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Zaterdag j.l. hield de V. v. M. onder lei ding van den heer M. van Zwieten de Blom een excursie naar het Zeiss Planetarium van de Haazsche Courant. Het aantal deel nemers bedroeg 60. In het bijzonder werd behandeld do „Maan". Aan het einde deelde de heer Göbel mede. dat de eerst volgende excursie zal worden gehouden naar de Ridder op Zaterdag 2 Juli a.s. AFSCHEID KOLONEL v. d. BENT. De kolonel, commandant van de brigade Grenadiers en Jagers, A. R. van de Bent, zal in verband met zijn benoeming op 1 Juli a.s. tot generaal-majoor, commandant der IVe divisie, op 30 Juni a.s. afscheid nemen van de brigade. Hiertoe zal het regiment Grena diers, het Ie Bataljon van het regiment Ja gers en het Ie Bataljon van het 4e Regiment Infanterie op dien dag te 9 30 op de Maal drift zijn opgesteld, waarbij de regiments vaandels en de Kon. Mil. Kapel aanwezig zullen zijn. Het geheel staat onder com mando van den iuit.-kol H. D Scherpen- huyzen, commandant van het Regiment Jagers. De brigade verliest in den kolonel v. d. Bent een hoogstaand en kundig chef, die naast zijn veelomvattenden werkkring, al tijd tijd en gelegenheid vond. warme be langstelling te toonen in het wel en wee van zijn onderhebbend personeel en hen met raad en daad terzijde te staan, ook daar waar het particuliere belangen betrof. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagavond omstreeks half tien is een personenauto uit den Haag op den hoek Laan van Oud PoelgeestPoelgeesterweg te Oegstgeest in botsing gekomen met een wlelrijdster, mej. A. H. alhier. Na deze bot sing kwam de auto tegen een paal, botste vervolgens tegen een boom en vernielde tenslotte een telefoonpaal, waarop de auto omsloeg en in den wegkant bleef liggen. Het naambord dat aan de eerste paal be vestigd was kwam door de voorruit te recht. waardoor de bestuurder aan het Hoofd werd verwond. Ernstiger was de toe stand der wlelrijdster. Zij werd een twin tigtal meters met de auto medegesleurd en bleef zwaar gewond liggen. Dr. Varekamp. spoedig ter plaatse, verleende de eerste hulp en constateerde bij de wielrijdster een gebroken been en een zware hersenschud ding. Zij werd met een ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd en aldaar opgenomen. Hedenmorgen was haar toestand nog ernstig. De bestuurder van de auto werd ter plaatse verbonden. He", rijwiel werd geheel vernield. De zwaar be schadigde auto Is met een kraanwagen weggesleept. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. INSTITUUT KERN. Jaarverslag 19371938. In de Zaterdag j.l. gehouden jaarverga dering van het Instituut Kern alhier, heeft prof. dr J. Ph. Vogel het jaarverslag over 19371938 uitgebracht. Het volgende is er aan ontleend: Dank zij een beschikking van den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen is ditmaal het jaarlijksche sub sidie van f. 2500— onverkort uitbetaald. Door het Universiteitsfonds werd het In stituut wederom gesteund met een bedrag van f. 500.De ledenlijst toont voor het eerst na een aantal jaren van achteruit gang en stilstand weder een niet onbe- iangrijken vooruitgang; in cijfers uitge drukt beteekent deze een jaarlijksche ver meerdering van inkomsten in contributies van ongeveer f. 150. De gestadige aanwas van onze bibliotheek door aankoop en schenkingen zette zich ook in het afgeloopen jaar voort. Bijzon dere dafik wordt o m. gebracht aan prof Van Ronkel voor zijn gift bestaande uit een aanzienlijk aantal academische proef schriften. Keizer Wilhelm II vereerde het Instituut met vijf geschriften van eigen hand, waaronder een uitvoerige studie over de Gorgo. Voorts wordt melding gemaakt van het vertrek van dr. H. E. Buiskool als conser vator van het Instituut (die is overgegaan naar het Nederlandsche Woordenboek en van de benoeming als zoodanig van dr. A. J. Goedheer. In vroegere jaarverslagen ls herhaalde lijk gewezen op de ernstige moeilijkheden ondervonden bij de voortzetting van den tweeden arbeid door het Instituut onder nomen. n.l. den archaeologischen atlas van Groot-Indië. Ook hier alweer is de groot» feil: ontstentenis van de noodige geldmid delen. Maar bovendien trof ons een zware en onverwachte slag door het overlijden van majoor J. J. Mulder, die als onze car tograaf van den aanvang af een hoogst be langrijke functie had vervuld bij deze we tenschappelijke onderneming. Met diepe dankbaarheid wordt in het verslag de over ledene herdacht. Het resultaat van zijn werkzaamheid is een stel met. de grootste zorg uitgevoerde oudheidkundige kaarten van Nederlandsch Indië. Deze kaarten zijn nagenoeg gereed voor publicatie, maar aangezien er de laatste hand nog aan moet worden gelegd, is bijstand van een des kundige onontbeerlijk. Er bestaat alle hoop. dat de heer Van Gils bereid zal zijn ons zijn hulp te verleenen. De voornaamste moeilijkheid is alweer de financieele. Deze staat ook de voortzetting der groote onder neming in den weg. wat betreft de oud heidkundige kaarten van Voor-Indië, waar voor een zeer belangrijke voorarbeid onmis baar is. Het is een verblijdend feit, dat in de ursussen voor de practlsche kennis van 1 Oostersche talen, die gedurende de laat ste jaren een dalende lijn vertoonden, nu weer een kentering ten goede is gekomen. Het totaal aantal deelnemers aan de taal cursussen bedroeg 17 tegen 8 in het vorige academiejaar. Een bijzonder belangrijke aangelegen heid, die al jaren lang hangende was. kwam in het afgeloopen vereenigingsjaar tot een beslissing. Het was de bedoeling van cura toren der Leidsche Universiteit, dat een vleugel van het oude Ziekenhuis, thans grootendeels in beslag genomen door 's Rijks Museum voor Volkenkunde zou worden benut tot huisvesting der Ooster sche Instituten van deze Hoogeschool. Het Sinologisch Instituut is reeds geruimen tijd geïnstalleerd in de bovenverdieping van bedoelden vleugel, terwijl de overeenkom stige lokalen gelijkvloers bestemd waren voor Oostersch Instituut en Islam Stich ting. Toen deze instelling een bij uitstek passend verblijf hadden gevonden in het statige huis aan het Rapenburg, laatstelijk bewoond door wijlen professor Snouck Hur- gronje. werden de aldus vrijgekomen ver trekken door curatoren aan het Instituut Kern aangeboden. Prol. Vogel wijdt vervolgens aandacht aan het gedeelte van het gebouw, tot he den door het Instituut Kern in gebruik ge nomen. waar het Instituut is opgericht en waar vele Oriëntalisten van naam uit de geheele wereld afkomstig, zijn ontvangen. Maar deze huisvesting in dit oude, moei lijk te verwarmen gebouw had ook nadee- len. In den loop van den volgenden cursus zal het nieuwe gebouw in het Museum voor Volkenkunde betrokken worden. Het ver trouwen wordt uitgesproken, dat de moei lijkheden. welke zich ongetwijfeld bij de verhuizing en de inrichting der leeszaal vooral uit financieel oogpunt, zullen voor doen. de aandacht van curatoren der Uni versiteit zullen hebben. TERAARDEBESTELLING K. BRANTS. Op de aigemeene begraafplaats te Heem stede is Zaterdagmiddag onder vele blijken van belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het lager onderwijs, eertijds werkzaam in de inspectie Leiden, die dezer dagen in den ouderdom van 69 jaar is overleden. Aan de groeve is achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer J. C. Dun, in specteur L.O. in de inspectie Alkmaar, prof. dr. W. J. Aalders, voorzitter van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, den heer J. Th. R. Schreuder namens de Ver. voor Chr. Mulo, den heer A. Brakel namens de ver. „Lukas", dr. W. Coenraad namens de Kweekschool ,,De Klokkenberg", mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen namens den Haarlemschen Reclas- seeringsraad. den heer A. van Andel uit naam van de Ver. van Chr. Onderwijzers- lessen) in Nederland, dr. A. J. Olthuis en dr. J. C. Bruyn. als vertegenwoordigers van de Koningin Wilhelmina Kweekschool te Rotterdam, dr. P. J. Kromsigt uit Amster dam als vriend, mr. dr. J. van Bruggen als bestuurslid van de Prot. Chr. Nijverheids school te Haarlem, den heer O. A. Houwen, directeur van de Da Costa-kweekschool te Haarlem, den heer K. de Vries uit naam der commissie voor advies voor buitengewoon L O. in Noord-Holland en ds. M. Jospin, pre dikant bij de Waalsche Kerk te Haarlem. Tenslotte spraken nog twee zoons af scheidswoorden, waarna onder orgelspel de baar grafwaarts gedragen werd. Toen de kist in de groeve was neergela ten, bad ds. Jospin het Onze Vader De oudste zoon dankte voor de vele blij ken van deelneming. Geslaagd voor het examen gemeente administratie de heeren J. H. Visser en J. Wessel, beiden alhier. In den nacht van Vrijdag op Zater dag j.l. is aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" een poging tot „overval" gedaan, met het doel, den „Looden Verrader" machtig te worden. Men kent de geschiedenis van den ..Loo den Verrader", dat eens het schegbeeld was van het Nederlandsche fregat „van Alphen", dat in het einde der achttiende eeuw in West-Indië in de lucht is gevlogen. Nadien is het opgevischt en het beeld werd het eigendom van een in Curacao algemeen geziene koopmansfamilie, de Ma- duro's. Nu is het in marinekringen een tra ditie geworden dit beeld, dat toch behoord heeft tot onze marine, machtig te worden en het vol triomf naar het vaderland terug te brengen, verscheidene malen is aldus een poging gedaan en dikwijls met succes. De .Looden Verrader" werd oo slinksche wijze aan boord van den oorlogsbodem ge bracht en eerst, wanneer het schip in volle zee was. werd den commandant ervan op de hoogte gebracht. Deze wendde dan groote verbolgenheid voor, terwijl bij aan komst in Nederland de regeering opdracht gaf, het beeld met de eerstvolgende gelegen heid weer naar West-Indië te retourneeren, teneinde het weer in het bezit der familie Maduro te doen stellen In het begin van dit jaar hebben ook manschappen van de „Gelderland" een ge. slaagde inbraak gepleegd en de .Looden Verrader" werd met gejuich te Nieuwediep binnengehaald. Op de rijkswerf te Willemsoord is het beeld weer opgeknapt en staat thans in frissche kleuren en van een nieuwen neus voorzien in de kajuit van den commandant van de „Gelderland", overste A. P. B. A. van Straelen Op een of andere wijze is dit ter oore gekomen aan een der leden van de ..bena deelde" familie Maduro. een Leidsch stu dent, en in het holst van den nacht onge veer kwart over twee heeft deze telg een uitstekend voorbereide inbraak trachten te olegen aan boord van de „Gelderland", ten einde het familiebezit weer terug te halen. HU heeft hiertoe een teekening van het schio in zijn bezit gekregen, waarop nauw keurig de plaats van den „Looden Verrader" was aangegeven en heeft zich de mede werking weten te verzekeren van een motorvaartuig van den Rotterdamschen havendienst, dat een roeivlet in de nabij heid van de ..Gelderland" heeft gebracht. Met behulD hiervan is de „inbreker" langszii het schip gekomen, zoodat hij langs liet stopanker aan het achtersch.p. waarook de appartementen van den commandant ze- legen zijn, naar boven kon klimmen. In- tusschen werd een mannetje van den ha vendienst naar de onderofficier van de wacht, sergeant-bottelier P. Kee, gezonden. teneinde diens aandacht af te leiden door hem te zeggen, dat er iets aan den stand van de voortrassen mankeerde. De „inbre ker" werd echter ontdekt door personeel van de rivierpolitie, dat juist in een bootje passeerde, toen hij aan boord klauterde en de aandacht van de wacht op den „inslui per" vestigde. Toen deze schildwacht, de matroos 3e klasse A. Riechelmann, dan ook een don kere gedaante op sokken op de campagne zag verschijnen, heeft hij onmiddellijk al arm geslagen. De „inbreker" poogde den schildwacht te misleiden door hem te zeg gen. dat hij een lid der bemanning was en dat het hier een grap betrof, maar de wacht kende zijn consignes en waarschuwde den onderofficier van de wacht met het voorgeschreven sein: „onraad op de cam pagne". Deze is toen met zijn korporaal van aflossing op onderzoek uitgegaan en zij liepen ieder langs een kant naar de cam pagne. de laatste met geladen geweer ge wapend. De achtervolging duurde nog eenigen tijd doordat de „inbreker" trachtte zich te ver bergen. maar tenslotte was er geen ontko men aan en toen hii bovendien den loop van een geweer op zich gericht zag. heeft hij zich „overgegeven" en zich bekend ge maakt, waarna hij aan den wal werd gezet. Zijn drie mede-studenten, die in de roei. boot wachtten, waren inmiddels door de rivierpolitie ondervraagd en werden ook naar de „Gelderland" gebracht Per auto is het viertal naar de Sleutel stad teruggekeerd, een avontuur rijker, doch zonder .Looden Verrader" De vraag is nu alleen: wordt de aanslag herhaald? Overste van Straelen was eenige maan den geleden reeds langs een achterweg op de hoogte gebracht van een plan. dat deze telg uit het geslacht Maduro op een ge schikt oogenblik met eenige medestudenten uit Leiden, den .Looden Verrader" zou trachten in zijn bezit te krijgen, maar aan gezien de overste het is hier sportieve strijd tusschen marine en de familie Ma duro gevoel voor humor heeft en deze sportieve inbraak wei kon apprecieeren, heeft hij geen enkele maatregel willen ne men om den .Looden Verrader" extra te beschermen, zoodat het oude schegbeeld niet achter slot stond en buiten den nor malen wacht geen enkele maatregel ge nomen was. Ook den Rotterdamschen ha vendienst die een rol in de „overval" ge speeld heeft, onder leiding van enkele autoriteiten, heeft Overste van Straelen gaarne vergeven! Toen de commandant denzelfden nacht een uur nadat de inbraak gepleegd was hij had niets van het voorgevallene ge merkt ontwaakte, doordat het licht in zijn appartementen ontstoken werd, vroeg hü. wie er was en wat er wel aan de hand kon zijn. Het antwoord kwam ras: „De wacht, overste, die opdracht heeft gekregen ieder uur te komen controleeren. of de „Looden Verrader" er nog is!" ..Wat is er dan gebeurd?" „Iemand van de familie Maduro heeft geprobeerdaan boord te komen, overste en „Ik weet genoeg, ga je gang maar". Waarna de wacht verdween om na een uur zijn controle te herhalen.... BINNENLAND. De zaak-Oss; uitspraak van het Ambtena rengerecht op 16 Juli. (2e Blad). Vergaderingen Centr. Bond van Transport arbeiders en van den Bond van Tex tielarbeiders. (Binnenland, 3e Blad). De Olympische dag; het voetbalelftal van Nederlandsch-Indië met 92 geslagen. (Sport, 3e Blad). De Arbeidskwestie bij de kunstzandsteen- fabriek „Arnoud"; zaak teruggewezen naar de Rechtbank. (Rechtzaken, 1© Blad). BUITENLAND. De dreigementen van Barcelona tegen Duitschland en Italië. (Buitenland, le Blad). Litwinoff tegen de Westersche democra tieën. (Buitenland, le Blad). Streicher houdt twee opzienbarende rede-' voeringen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor ons land mag onstuimig weer worden verwacht. De kansen op regen zijn gToot. Terwijl de nacht wat zachter zal zijn, mag voor overdag nog eenige afkoe ling worden verwacht. Geseind hedenmorgen aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten". VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN" Druk bezochte receptie bij het eerste lustrum. Woensdag j.l. was het vijf jaar geleden, dat de Vereeniging „Katholiek Leiden" werd opgericht. Ter gelegenheid van dat feit recipieerde het bestuur in de boven zalen van „In den Vergulden Turk". Tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen waren binnengekomen, onder welke wij die vermelden van Mon seigneur H. J M Taskin, proost van het Kathedraal Kapittel en praeses van het Theologicum, het Gem.-bestuur van Lei den, den gem.-secr., weth. Tepe. pastoor Smitz, kapelaan Bernefeld, het bestuur van den R.K. Volksbond, St. Petrus, R.K. P.T.T., terwijl de jubilaresse door meerdere van de 26 aangesloten vereenigingen in de bloe men was gezet. Bij den aanvang van de receptie felici teerde de voorzitter, de heer N. Kriek, het bestuur en den geestelijk adviseur deken A. Homulle met het eerste lustrum van de vereeniging. Velen maakten daarna gebruik van de gelegenheid om het bestuur te feliciteeren. Onder hen troffen wij aan mr. dr. De Beaufort, lid v. de Tweede Kamer, pastoor Th. Beukers ran de St. Petrusparochie, rector Reynen, de heeren Wilmer en Man- ders namens de R.K. raadsfractie, mr. Nord Thomson, pater De Goede, directeur dei' R.K. H B Sen verder vele afgevaar digden en corporaties van vereenigingen en instellingen. Deken Homulle bracht het bestuur als geestelijk adviseur nog een bij zondere felicitatie. Spreker noemde de samenwerking met het bestuur bijzonder aangenaam. Hij uitte den wensch, dat „Katholiek Leiden" moge blijven werken tot heil voor geheel Leiden. Ter receptie was tevens een ontwerp te bezichtigen, vervaardigd door Alex Asper- slag, van de vlag, welke het bestuur door het Vaandelcomité zal worden aangeboden. De feestelijke viering van het eerste lus trum zal eerst op 25 September plaats vinden, als in de Stadsgehoorzaal een gala avond wordt gegeven, waar de 8-stemmige Eoee Sarcerdos Missa van Bruckner ten ge- hoore zal worden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1