LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 27 Juni 1938 Zes naties roeien in Frankfort VISSCHERIJ-BERICHTEN Schitterende Njordzege in Universiteitsvier LUCHTVAART THIJS IJS E]\ DE VREEMDE VULKANEN MOTORSPORT. De nationale wedstrijden in Limburg. Zeer groote belangstelling. Onder buitengewoon groote belangstelling zijn gisteren op het circuit van Limburg te Hunsel voor de eerste maal nationale motorwedstrijden gehouden. Het traject was moeilijk, maar uit stekend te berijden, zoodat het niet behoeft te verwonderen, dat in de juniorenklasse 125 c.c. een gemiddelde uursnelheid van 74 K.M. per Uur werd behaald en in de 250 c.c. klasse een gemiddelde van 84.9 K.M. De 125 c.c. klassers moesten zes ronden of 55,8 K.M. rijden. De uitslag luidde: 1. H. Veer (Borculo) Francis Barnett gem. snelheid 74 K.M. per uur; 2. G. Huystee (Bor culo) Eysink, tijd 45 min. 36 sec. gem. 72 4/10 K.M.; 3. J. Rietveld (Rotterdam) op Wolff, tyd 45 min. 59 sec. 250 c.c. klasse: Gemiddelde snelheid van 84,9 K.M. per uur. 1. O. v. d. Berg (den Haag) Puck, tijd 52 min. 1 sec.; 2. J. Tlmmers (Breda) Matchles, 52 min. 2 sec.; 3. P. J Zoontjes (Tilburg). 350 c.c. klasse: Gemiddelde snelheid 102,75 K.M. per uur. 1. M. Slotboom (Veenendaal) Sarolea, tijd over de 93 K.M. 53 min. 48 2/5 sec. gemiddelde snelheid 102,75 K.M.; 2. J. G. Zwaai (den Haag) Excelsior, tijd 54 min. 15 3/5 sec. gem. 100,2 K.M.; 3. P. v. Regteren (Heerlen) Norton, gem. 99,8 K.M. 500 c.c. klasse: Gemiddelde snelheid 106.1 K.M. 1. J. Veer (Borculo) Triumph, tijd over 111,6 K.M. 62 min. 44 3/5 sec.; 2. F. A. Kuyff (den Haag) B.M.W., tijd 63 min. 4 2/5 sec., 3. W. Roest (Ter Aar) B.M.W. 63 min. 56 3'5 sec. gem. 101.700 K.M. Senioren 125 cc.: Gemiddelde snelheid van 82.3 K.M. 1. J. C. Verkerke (Amersfoort) Eysink tijd 40 min. 212/5 sec; 2. L. Ravenhall (den Haag) Sparta, tijd 40 min. 50 sec.; 3. J. Wester - op (den Haag) Francis Barnett. 250 c.c.: 1. A. Maasland (den Haag) Matchless tijd over de 74,4 K.M. 49 min. 57 2/5 sec.; gem. 88.15 K.M. per uur; 2. F. L. van der Kley 'den Haag) Matchless tijd 50 min. 39 3/5 sec. Tenslotte kwamen de zware motoren aan de beurt n.l. de 350 c.c. en de 500 c.c. welke resp. 93 en 111.6 K.W. moesten afleggen. In de 350 c.c. klasse werd J. Visser op Lady winnaar in den tijd van 52 min. 25 2/5 sec. en een gemiddelde snelheid van 105.1 K.M. Hij was verre in de meerderheid en liet nummer twee, Veth, 4Va ronde achter zich. In de 500 c.c. streden de Ridder en Bosman fel om de overwinning. Langen tijd lag de Rid der kop, maar daarna liep Bosman ronde na ronde in om tenslotte den kop te nemen en on bedreigd het eerst over de eindstreep te komen. De 9de ronde van Bosman was de snelste van den dag met een gemiddelde uursnelheid van 117,800 K.M. De uitslag luidde: J. Bosman (den Haag) Norton. 57 min. 5 1/5 sec., gem. uursnelheid 116 K.M.; 2. G. A. de Ridder (Haarlem) Sarolea. 57 min. 32 sec., gem. •uursnelheid 115.1 K.M.; 3. J. Schot (Amsterdam) B.M.W. 60 min. 11 sec., gem. uursnelheid 110.4 K.M.; 4. J. E. Fijma (Bahoevedorp) Ariel, tijd 6 3min. 13/5 sec., gem. uursnelheid 109,4 K.M.; 5. J. Roest (Ter Aar), B.M.W.; 6. J. Bovee (Amersfoort) B.M.W. Meier wint den grooten prijs van België. op het bekende driehoek-circuit van Francor- champs zijn gisteren de motorwedstrijden om den grooten prijs van België gehouden. In de 500 c.c. klasse won de Dultscher Meier met BMW in nieuwen recordtijd vóór den Engelschman Frith met Norton. In de 350 c.c. klasse werd de Engelsche Nortonrfjder White eerste in nieuwen recordtijd, terwijl in de 250 c.c. klasse de Dult scher Kluge met DKW winnaar werd, eveneens in nieuwen recordtijd. Alleen in de 175 c.c. klasse werd geen nieuw record gevestigd. De Belg Neu mann behaalde hier met DKW de overwinning. Het was prachtig weer en tegen het begin van den strijd waren zeker 30.000 toeschouwers aan wezig. De 43 renners van alle klassen startten tegelijk en het was aantrekkelijk om te zien. hoe de zwaardere en lichtere machines spoedig zij aan zij met groote snelheid over den weg scho ten. De uitslagen luiden: 175 c.c. klasse (25 ronden, 377 K.M.): 1. Neu mann (België) met DKW. 3 uur 15 min. 4xx 31,6 sec., gemiddelde uursnelheid 100,346 K.M.; op twee ronden: 2. Hauw (België) met m.m. vier renners gestart, 2 aangekomen. 250 c.c. klasse (24 ronden, 366 K.M.)1. Kluge (Duitschland) met DKW. 2 uur 53 min. 35 sec., gemiddelde uursnelheid 123,307 K.M. (nieuw klasserecord); 2. Petruschke (Duitschland) met DKW, 2 uur 53 min. 35.4 sec.; Op een ronde: 3. Gablonz (Duitschland) met DKW. Acht ren ners gestart, 6 aangekomen. 350 c.c. klasse (26 ronden, 386,5 K.M.)1. White (Engeland) met Norton, 2 uur 50 min. 36 sec., gemiddelde uursnelheid 136,05 K.M. (nieuw klasserecord); 2. Mellors (Engeland) met Velo- cette, 2 uur 50 min. 52 sec.; Op een ronde: 3. Wuensche (Duitschland) met DKW; 4. Ruehr- schneck (Duitschland) met Norton. Zeventien renners gestart, tien aangekomen. 500 c.c. klasse (28 ronden, 416 K.M.)1. Meier (Duitschland) met BMW, 2 uur 51 min. 40 sec. (gemiddelde uursnelheid 145,462 K.M.), nieuw absoluut circuitrecord; 2. Frith (Engeland) met Norton. 2 uur 52 min. 53,4 sec., gemiddelde uur- snelheid 144,4 K.M.; 3. West (Engeland) met BMW, 2 uur 53 min. 44,8 sec., gemidd. uursnel heid 143.7 K.M.; 4. Daniell (Engeland) met Norton. Veertien renners gestart, 6 aangekomen. Prachtige wedstrijden op de schilderachtige Main. (Van onzen roeimedewerker). De Hollandsche deelnemers aan deze wedstrij den, bestaande uit ploegen van Nereus (A'dam), .Laga (Delft) en Njord arriveerden Donderdag - I avond in Frankfort om ondergebracht te wor den in het schitterend gelegen „Sporthotel", dat zich 15 min. buiten de stad bevindt in een bosch- rijke omgeving. Frankfort heeft met zijn 600.000 inwoners al tijd sterk behoefte gehad aan sportvelden, en het complex, dat nu is Ingericht, voldoet daar aan geheel. Een drietal openluchtzwembaden staat den roeiers ter beschikking. Talrijke tennis banen, voetbal- en hockeyterreinen zijn aan wezig; overal vindt men dan nog aparte gebou wen voor schermen, gymnastiek, schieten e.d.; tenslotte is er een groote wielerbaan en een sta dion voor athletiek, voetbal en massa-demon straties, waarin ruim 30.000 toeschouwers plaats kunnen vinden. Te midden hiervan staat het gastvrije Sporthotel, dat door zijn rust, ruimte en moderne inrichting haar gasten (ditmaal uit sluitend roeiers) herinnert aan het Olympisch Dorp van 1936. Uitgestrekte gazons met bloem perken en fonteinen omringen dit roeiersverblijf bij uitnemendheid. De mogelijkheid om op één plek zooveel gevarieerde takken van lichaams cultuur te beoefenen is waarschijnlijk een uni cum in Europa. Den volgenden morgen stonden autobussen ge reed om de buitenlandsche deelnemers door de oude stad te rijden, welke rit eindigde bij de roeibaan. gevormd door de Main. Een 2 K.M. lang stuk is hier afgezet, lichte stroom mede, plaats biedend voor 4 ploegen. De organisatie was perfect. Ook 's middags werd door de ploe gen geoefend onder het wakend oog van eenige bestuursleden van den Ned. Roeibond, die in middels waren overgekomen. Zeer groote deelname. Hoewel er op 5 plaatsen in Duitschland gelijk tijdig wedstrijden worden gehouden dat gaat zoo elke week door telt deze Frankforter Jubi leum-regatta nog 180 inschrijvingen met 900 roeiers! Dames-, beginnelingen- en veteranen- nummers worden niet verroeid, die hebben hun ei$en regatta's, evenals de jeugdploegen. Niet. minder dan 48 Duitsche en 10 buitenlandsche vereenigingen verschijnen aan den start. Deze laatsten, die geheel gast zijn van de stad Frank fort, ontmoeten elkaar in de bootenhuizen en v/eldra heerscht er een Babylonische spraak verwarring tusschen de bruingebrande athleten, die elkaar van menige internationale ontmoe ting herkennen, 's Avonds ontvangen burge meester en stedelijke autoriteiten hen in het historische raadhuis. De buitenlanders zijn allen aanwezig: men ziet er levendige Franschen uit Parijs en Straatsburg, gemoedelijke Brusselaren. 24-UURS-OEFENRIT DER VRIJWILLIGE BURGERWACHT „AMSTERDAM". Onze stadgenooten G. IJspelder en J. M. de Haas, wachtmeesters bij 6 R.V.A. en L. de Wit. lid van de Transportcolonne van het Roode Kruis, hebben deelgenomen aan bovenvermelde rit. Eerstgenoemde bereikte met 20 strafpunten de finish, de beide anderen zijn door motor- pech te Groningen uitgevallen. Het weer was vrij gunstig. Op het laatste traject van onge veer 200 K.M. hadden de deelnemers zwaar te kampen met den vrij sterken tegenwind. LEIDSCHE If.D.-CLUB. Het toerprogramma voor de maand Juli luidt als volgt: 3 Juli: Apeldoorn, bezoek aan de echoput en den Jullanatoren; 29 Juli: Assen, bezoek aan de T.T.-races; 31 Juli: Volendam, Spaarn- woude. In Augustus is een kaartleesrit uitgeschreven, totaal afstand 200 KM. KANOSPORT. De Nederlandsche kampioenschappen. Gisteren zijn onder uitstekende weersomstan digheden voor een vrij talrijk publiek de Ne derlandsche kanokampioenschappen op het Noorder-Spaarne te Haarlem gehouden, geor ganiseerd door de Haarlemsche Kanovereeni- ging en de k.v. „De Trekvogels". De belangrijkste uitslagen luiden: Senioren Ris (1000 M.): 1. H. van Mastrigt, Never dry (R'dam) 5 min. 1 1 sec.; 2. H. v. d. Kroft. Haaii. K.V., 5 min. 2.1 sec.; 3. II. de Rooy, Viking-Racers. 5 min. 5,1 sec. Damessenioren, Ris (300 M.) 1. T. Thie, Quo Vadis, (R'dam) 2 min. 38,1 sec.; 2. G. M. H. Schouten, Haarl. K.V., 2 min. 38,7 sec. Senioren K2 (1000 M.): 1. TatesJ. Kraaier, Geuzen '(Zaandam) 4 min. 14,2 sec.; 2. A. J. BosseTj. Kuperus, Haarl. K.V., 4 min. 28.7 sec. Damessenioren KI (600 M.»: 1. T. Thie, Quo Vadis, 3 min. 15,4 sec. Nieuwelingen K2 <800 M 1. F. van Tongeren—G. Osterthun. Haarl. K.V., 3 min. 48,5 sec. Nieuwelingen R4s (800 M.): 1. Quo Vadis met P. de Vries, J. Bobbeldijk, J. Krult en O. Mul ler, 3 min. 20,1 sec. Senioren R2s (1000 M.); 1. P. en C. Wijdekop Viking (A'dam) 4 min. 24.8 sec. Nieuwelingen KI (800 M.)1. K. Weis, Zwets- plassers (Wormer) 3 min. 57,3 sec. Senioren KI (1000 M.): 1. J. Kraaier. Geuzen 4 min. 43.8 sec.; 2. W. van der Kroft, H.K.V., 4 min. 52,8 sec.; 3. H. van Mastrigt, Never Dry, 5 min. 3,4 sec. Nieuwelingen R2s <800 M.)1. J. Leeuwerik K. Weis, Zwetplassers, 3 min. 43,2 sec. Gemengd (500 M.)1. T. Thie-H. Steinhauer, Quo Vadis. 2 min. 28.6 sec.; 2. A. Barends— H. Wevers, Viking (R'dam) 2 min. 29.1 sec. Senioren R4s (1000 M.>: 1. Geuzen met J. Kraaier. J. Vrolijk, N. Tates en J. van Ton geren; 2. Haarl. K.V. Nieuwelingen Ris <800 M.)1. H. Leeuwerik. Zwetplassers. 4 min. 13,6 sec.; 4. Jac. Slinger land (Leiden). Estafette Ris: 1. Quo Vadis, 3 min. 58,9 sec. donkere Yougo-Slaven uit Spalato, de Kopen- liagener Roeiclub met een rijzige bemanning en de Hollandsche studenten, die opvallen door hun felgekleurde jasjes. De races van Zaterdag. De eerste dag werd reeds om 9 uur begonnen met voorwedstrijden, hetgeen voortging tot 12 uur. Eind wedstrijden vonden plaats van 2 tot 7 's avonds, precies om het kwartier. Duizenden toeschouwers volgden de races vanaf de rivier- hellingen en de huizen aan de oevers. Ook de bruggen en tribunes stonden overvol. De roeisport is in Duitschland uiterst populair. Versierde stra ten, schetterende regimentsmuziek en voortreffe lijk weer vormden de factoren, die iedereen in feestvreugde bracht. De nummers zijn hier verdeeld in klassen voor Jungmann d. i. nieuwelingen, voor Juniores en voor Seniores. Deze laatsten zijn weer onder verdeeld in le t. m. 4e klas. Om het verslag niet te lang te maken, zullen wij ons beperken tot de nummers, waarin Holland deelnam. Nereus, uitkomend in de Senior vier le klas, kon het in de finale niet bolwerken tegen Re gensburg, waarschijnlijk de snelste Duitsche vier na de Berliner R. C., Europeesch kampioen 1937. Met één lengte voorsprong overschreden de Re gensburg de eindstreep, tweede Nereus. 3de Breslau. Ook Njord, dat in de Seniorvier 2e klas startte, moest het tegen de Duitschers afleggen. Er moet in hun voordeel gezegd worden, dat in de mid daguren de tegenwind in kracht was toegenomen en op boei 4. waar de Leidenaren lagen, zware golven opwierp. Alle winnende ploegen lagen 's middags dan ook onder den hoogen wal n.l. op boei 1 en 2. De Junior-acht telde 6 inschrijvingen, ver deeld over 2 voorwedstrijden, waarin de ju niores van Nereus en Njord beide uitgescha keld werden. Dit was wel te venvachten, daar het een buitengewoon sterk veld was en de Hollanders geen snelle combinaties vormden. Tenslotte werd Njord's Lichte Vier geslagen, nadat de ploegen op 1000 M. door golven en wind in elkaar waren gedreven en er van dat punt opnieuw gestart moest worden! Zondag is er een geheel nieuw program. Alle ploegen verschijnen weer op de baan, ook Laga komt onder het mes. De tweede wedstrijddag. Iri het Hollandsche kamp was men niet teleurgesteld over de slechte resultaten van den vorigen dag en welgemoed stapten de roeiers weer in de boot. Nereus werd in de Senior-acht derde achter Germania (Frank fort) en Kopenhagen na spannenden strijd. Het was wel pech, want zij maakten een beteren tijd dan de winnaars van den 2den voorwed- strijd, waarbij Amicitia (Mannheim) won vóór Yougo-Slavië en Parijs. Het succes van den dag was wel Njord's overwinning in het nummer Universiteitsvier. waarvoor ingeschreven waren de studenten- ploegen van Frankfort en Bonn. Deze laatste vier was de vorige week kampioen geworden in de Studentenregatta te Mannheim, gelijk staande aan onze Varsity. Na een aanvankelijk gelijk opgaanden start werkte Bonn zich naar voren, gevolgd door Njord, dat met energiek spurten op 1000 meter de leiding overnam en in een uitstekend zittende eindspurt uitliep, om met niet minder dan 20 sec. te winnen. Luid schalde het Wilhelmus over het water bij deze Hollandsche zege en onder dave rend handgeklap roeiden de Leidenaars terug. Hun overwinning op de snelste Duit sche Studentenvier was wel sprekend. De bemanning bestond uit Q. A. Catalan! (boeg), D. J. Koeleman, H. K. Roessingh, H. J. du Pon (slag) en H. Coutinho (stuurman). DE F.H. 200 CONDOR GESTART. Vannacht te kwart over twaalf is het vier motorige groote verkeersvliegtuig F. H. 200 Condor te Berlijn gestart voor een vlucht naar Caïro. Het toestel wordt vanavond laat weer te Berlijn terugverwacht. Behalve de uit vier personen bestaande bemanning, kan het vlieg tuig 26 passagiers vervoeren. Het toestel is een geheel metalen laagdekker en kan op 3000 Meter hoogte een snelheid van 430 K.M. per uur bereiken. Zelfs wanneer drie van de vier motoren zouden weigeren is het nog mogelijk een veilige landing uit te voeren. 10. Thijs sloop door de geheime onderaardsche gang die was heel donker en heel lang en Thijs was wel een beetje bangHij kon zich de aanwezigheid van dit zeer vreemde hol maar niet ver klaren misschien bedreigden hem wel allerlei gevaren; misschien lag er wel iemand op de loer, misschien was er een valkuil in den vloer Aan 't einde van de gang zag Thijs een open deur; daaruit scheen licht van 'n vreemde, blauwe kleur en ook klonk er geluid, als van machines, die zacht gonzen Thijs' hart begon van opwirtding te bonzen, maar hij sloop zachtjes voort en kwam op den drempel, ongestoord Voor wat hij daar nu kon bekijken, moest al het and're wijken, daar hij zóólets vreemds als dat, nog zelden onder oogen had gehad! Een groote werkplaats, half- verlicht met vreemde, blauwe lampen, onbegrijp'lijke machines, die zacht gonzen, tikken, stampen, wel honderd toestellen en vreemde apparaten, waar heel veel knoppen, krukken, kranen aan bevestigd zatenEn in de verte stond een man, die stond daar schijnbaar hard te werken, en had het veel te druk om Thijsje te bemerken. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerker) De afgeloopen week heeft de Centrale Bond nog een poging aangewend om het conflict tot een einde te brengen. Gevraagd werd een rust tijd voor Scheveningen van 36 uur direct na binnenkomst van het schip. Deze eisch houdt in, dat het schip dan niet door de bemanning, maar door walpersoneel gelost wordt, wat voor de reederijen een niet onbelangrijke stijging van de exploitatiekosten zou beteekenen. Om deze reden was men van werkgeverszijde dan ook niet bereid den eisch in te willigen. Wel wilde men een onafgebroken rust van 36 uur garandeeren, doch eerst na lossing van het schip. De onderhandelingen zijn alzoo weer op het doode punt beland. Uit de aanvoeren van begin van deze week bleek, dat de vangsten in het laatst van de vorige week niet onbeduidend zijn geweest. Maandag werden er ruim 1000 kantjes aange bracht, waarvan 600 door één jager en Dinsdag bestond de aanvoer uit 700 kantjes van .2 schepen. Tengevolge van de grootere aanbreng sten waren de prijzen wat lager, doch de markt was oploopend. De goedkoopste soorten werden verkocht tusschen f. 30f. 35 per ton en de groene en jonge maatjes naar kwaliteit van f40—f. 50. Deze week luidden de vangstberichten uit zee slecht, vóór Maandag zal er dus wel niet veel haring meer aankomen. Voor de haringexporteurs wordt de toestand uiterst moeilijk; loopt het conflict nog lang aan, dan is de kans groot, dat moeizaam verkregen afzetgebieden verloren zullen gaan. Naar wij vernemen worden thans reeds belangrijke par tijen nieuwe Engelsche haring in België inge voerd. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de laatste jaren practisch geen ton haring uit Engeland in België werd ingevoerd, kan dit nog wel eens verstrekkende gevolgen voor de toekomst hebben. DE TREILVISSCHERIJ. De treilloggers maakten weekbesommingen van ongeveer f. 300. De tongprijzen blijven be vredigend; de scholprijs kon wel wat beter zijn. Enkele groote motorloggers maakten de afge loopen week mooie reizen. Steeds meer treilloggers beëindigen deze vis scherij om voor de haringvisscherij gereed ge maakt te worden. Dinsdag a.s. zullen opnieuw een aantal Katwijksche loggers ter haringvis scherij uitvaren. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Beste landkoeien geven een onbevredigend weidegeld. De veeweiderij, die de laatste paar jaar, na een periode van eenige jaren van veel verlies, weer eenigszins gunstige bedrijfsuitkomsten gaf, staat er dit Jaar weer minder goed voor. Men heeft dit voorjaar het magere materiaal tamelijk duur moeten inkoopen en thans komt men met de eerste slachtrijpe producten aan de markt en de kooplust is zeer flauw. Stal- en landkoeien beconcurreeren elkaar nog, want ook van de stallen was er nog veel vee. met het gevolg, dat de prijzen in de afgeloopen week v/eer tegenvielen en men voor 70 cent per KG. geslacht al een heel best beest moest kunnen presenteeren. Slechts de extra-fijne kwaliteiten brachten iets meer op. Volgens den inkoop van dit voorjaar zouden voor een loonende weide de prijzen minstens 5—10 cent per KG. hooger zijn en gezien de slechte vleeschomzetten verwachten we dezen zomer geen betere prijzen. Zelfs bij toenemen- den aanvoer is eerder nog wat teruggang te voorzien. Op de gebruiksveeafdeelingen deed thans de hooioogst zeer sterk zijn invloed gelden. Over de geheele linie waren de aanvoeren bijzonder klein, doch er was bijna geen vraag, zoodat nog heel veel onverkocht bleef en de prijzen ge drukt werden. Ook in jong fokvee was heel weinig handel. Tot na den hooibouw zal dit wel zoo blijven. Vette en nuchtere kalveren konden bij ma tigen handel nog ongeveer prijshoudend wor den geplaatst. Van de vette kalveren werd deze week een flink kwantum voor de Nederland sche en Duitsche scheepvaartmaatschappijen gekocht. Vermoedelijk zal de Rotterdamschc Lloyd binnenkort ook weer een flink kwantum lammeren koopen. De wolveehandel was in het algemeen deze week weer zeer kalm gestemd, doch de prijzen \oor vette schapen waren gisteren hier ter plaatse toch niet minder. De handel in vette varkens bleef stationnair, doch magere var kens en biggen liepen met tragen handel weer in prijs terug. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent) Er is weer belangrijk nieuws, niet over groote vangsten, hooge prijzen of iets van dien aard, want dienaangaande is alles nog als verleden week. Neen, het groote nieuws is. dat de vloot van IJmuiden weer wordt uitgebreid, ditmaal met een 380-tonner. De N. V. Scheepsexploi- tatie Mij. de Marezaten heeft n.l. in Huil aan gekocht den stoomtrawler Casslo. een zusje van de Orsino, die thans als Walrus de Noord zee doorploegt. Dit is een rijke aanwinst voor de vloot van IJmuiden, want de trawlers van de Hullsche reederij met de Shakespeariaansche namen (Cassio was de luitenant van Othello, den Moor van Venetië) zijn prachtig gebouwde schepen, wel niet zoo modern in lijn als de Erin, de Delft en de Haarlem, maar ongetwij feld niet minder sierlijk. En evenals de nieuwe Vem-booten zijn ze met alle moderne hulp middelen uitgerust. De IJmuidensche vloot beschikt thans, als we beginnen met de Alkmaar, over acht groote trawlers, alle (behalve dan de Alkmaar) de laatste twee jaar aangekocht, n.l. de Norma Maria. Maria van Hattem. Walrus, Cassio. Erin, Delft en Haarlem en als achtste „im Bunde" de oudere Alkmaar, die er ook nog zijn mag. De visscherij van IJmuiden gaat dus hoe lan ger hoe meer den Duitschen kant op, den kant van den massa-aanvoer. In hoeverre we daar mee den juisten kant opgaan, dient nog te worden afgewacht. Het is een slag In de lucht, in zekeren zin „het groote avontuur", waarvoor we eenigszins huiverig worden als we er alleen maar eens aan denken, wat er staat te gebeu ren als dit machtige achttal zich eens werpt op de haringvisscherij. Acht maal 2000 manden is 16.000 manden! Het is maar goed, dat er een vierde hal wordt bijgebouwd. Als we nu maar afnemers kunnen vinden voor dezen massa- aanvoer. Vier en twintig trawlers, 51 loggers en 1 kot ter zouden de markt voldoende hebben kunnen voorzien, als de vangsten wat minder eenzijdig waren geweest, d.w.z. als er wat meer kabel jauw, schelvisch, schol. enz. en wat minder makreel was aangevoerd. Zelfs de rookers wis ten op het laatst geen weg met deze enorme aanvoeren van makreel, die bovendien niet prima was. De Delft is nu naar de Moray Forth en als het daar tegenloopt naar de Clyde. Dat wordt dus geen makreel, maar kabeljauw of hake, waarnaar wel meer vraag zal zijn. Over het algemeen waren de besommingen laag. maar de reizen waren weer zeer kort. Een mooie reis makte de Maria IJM. 95 met f. 3260. De beste van de week. Zelfs de Erin moest het daarbij afleggen. VISC HPR IJZEN. IJMUIDEN. 27 Juni. Tarbot 7050 p. Kg. Tong 1.20—1.00 id.; Heilbot 1.34—1.14 p. Kg.; Griet 25—12 p. 50 Kg. Groote schol 19 id.: Middel schol 1816 id.; Zetschol 17—12 ld.; Kleinschol 14—4.30 id.; Schar 7.502.70 id.; Tongschar 2318 id.; Poontjes 2.400.90 id.; Pieterman 1713.50 id.; Groote schelvisch 1816.50 id.; Middel schel visch 1412 id.; Kleinmiddel schelvisch 11 6.60 id.; Kleine schelvisch 73.20 id.; Groote gul 133.50 id.; Kleine gul 103.60 id.; Wijting 4.80—2.50 id.: Makreel 3.30—1.45 id.; Klein middel heek 9 id.; Kabeljauw 5623 p. 125 Kg.; Vleet 65 p. stuk; Leng 10.75 id. Aan den afslag 11 trawlers: IJM 19 met f. 2490; IJM 85 met f. 2450; IJM 4 met f. 2390: IJM 94 met f. 1999; IJM 73 met f. 2060; IJM 59 met f. 1690: IJM 12 met f. 2130; IJM 10 met f. 1340; IJM 1 met f. 2580; IJM 24 met f. 1750; IJM 70 met f. 1290; 1 Deensche kotter E 436 met f. 690 en 30 loggers IJM 204 met f. 403; KW 48 met f. 110; KW 154 met f. 310; KW 33 met f. 390; KW 173 met f. 390; KW 124 met f. 430; KW 42 met f. 380; KW 28 met f. 410; KW 42 met f. 380; KW 169 met f. 360; KW 166 met f. 400; KW 5 met f. 290; KW 89 met f. 400; KW 75 met f. 210: KW 162 met f. 360; KW 144 met f. 180 KW 178 met f. 360; KW 177 met f. 410; KW 91 mei f. 300; KW 27 met f. 280; KW 114 met f. 3.40: KW 46 met f. 350; KW 105 met f. 350: KW 52 met f. 300; KW 107 met f. 369; KW 155 met f. 440: KW 70 met f. 330; KW 29 met f. 440; KW 138 met f. 480; IJM 201 met f. 240. VLAARDINGEN. 27 Juni. Van de haringvisscherij kwamen binnen de K.W. 65 met 67 kantjes eigen vangst en over genomen. van: KW. 58 99 kantjes, KW. 26: 40. IJM. 490: 80. IJM. 266: 50. Tezamen 336 kantjes van vijf schepen. KW. 96 met 25 kantjes eigen vangst en overgenomen van: KW. 2: 16. KW. 1?759. KW. 97: 26. KW. 15: 32. KW. 43: 53. KW. 151: 67. KW .36: 80. KW. 123: 8. KW. 167: 26. KW. 31: 32. KW. 95: 13. Te zamen 437 kan tjes van 12 schepen. Maatjesharing f 34.60—55.60. Gemiddelde vangst afgeloopen nacht 1V2 kantje; hoogste schot 25 kantjes (KW. 31). VOOR DINSDAG 28 JUNL Hilversum I, 1875 en 415,5 M. KRO-Uit- zending 8.009.15 Gramjnuziek (Om 8.20 Berichten) 10.00 Gram.muziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Berichten 12.15 De KRO-Melodisten en solist (Van 1.00 1.20 Gram.muziek) 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gram.muziek 4.00 Berichten, hierna: KRO-Kamer-orkest 4.45 Gramjnuziek 5.00 KRO-orkest 5.45 Gelukwenschen 6.05 Gram.muziek 6.15 Zwemcursus 6.30 Vervolg KRO-orkest 7.00 Berichten 7.15 Causerie „Petrus en Paulus" 7.35 Sport- praatje 8.00 Berichten ANP.. Mededeelingen 8.15 KRO-Symphonle-orkest. In de pauze: Zang en piano 10.00 Reportage 10.35 Berichten ANP. 10.45 Middenstandspraatje 11.00 De KRO-Boys en solist 11.30—12.00 Gram.muziek. Hilversum II, 301.5 M. - AVRO-Uitzending - 8.00 Gram.muziek (Om 8.30 Berichten) - 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramjnuziek 10.30 Viool en piano 11.00 Huishoudelijke wenken 11.30 LjTa-Trio 12.15 Berichten. Gram. muziek 1.00 Het Omroeporkest 1.45 Gra- mofoonmuziek 2.00 Het Omroeporkest 2.45 Declamatie. In de pauze: Gram.muziek 3.15 Gram.muziek 4,30 Kinderkoorzang 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Het Omroeporkest 6.10 John's Hawaiian Serenaders 6.30 Het Omroeporkest 7.00 Pianovoordracht 7.30 Gram.muziek 7,40 Interview 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen 8.15 Gram.muziek 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein 10.15 Gra- mofoonmuziek 10.30 Tiroolsch Programma 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Ca- baretprogramma (Gr.-opn.). Droitwich, 1500 M. 11.2511.45 Gram. muziek 12.05 De BBC-West of England- Zangers 12.35 Radiotooneel 1.05 Gram. muziek 1.35—2.20 Her Wynford Reynolds- Octet 4.20 Declamatie 4.35 BBC-orkest 5.00 Reportage 5.20 Sportreportage en Gra- mofoonmuziek 6.20 Berichten 6.45 Sport- reüortage 7.00: Theaterpraatje 7.20 Car roll Gibbons en zijn Band 7.55 Litteraire causerie 3.20 Radiofilm 9.20 Berichten 9.40 Causerie „My best news story" -— 10.00 BBC-Midland-orkest en solist 10.45 BBC- Theater-orkest en solist 11.35 Grosvenor House Dansorkest 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M 8.10. 8.55—9.05. 10.10 en 11.20: Gram.muziek 12.40 Cantrelle- orkest (Om 1.50 Zang) 3.05 Piano voordracht 3.20 Zang 4.20 Zangvoordracht 4.35 Pianovoordracht en radiotooneel 9.5011.05 Radiotooneel. Keulen. 456 M. 6.50 Gram.muziek 7.30 Hermann Hagestedt's orkest 12.20 Het Om roeporkest 2.30 Populaire muziek 4.20 Het Omroeporkest m.m.v. solisten 7.35 Gra- mofoonmuziek 8.35 Radiotooneel 8.50 Hermann Hagestedt's orkest en solisten 12.20—3.20 Het Weensche Kamer-orkest en Volksmuziek-Ensemble. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 Omroepkleinorkest 1.50—2.20 Gram.muziek 5.20 Omroepklein orkest 6.50 en 7.20 Gramjnuziek 8.20 Ca baret-programma 9.20 Omroeosymphonie- orkest 10.3011.20 Gramjnuziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 1.00 Omroep- salonorkest 1.30 Omroepdansorkest 1.50 2.20 Gram.muziek 5.20 Brusselsch Cello- kwartet 6.35 Gram.muziek 6.50 Piano- voordracht 7.05 Gram.muziek 8.20 Re portage 8.50 Omroepsalonorkest. 9.10 Rrdiotooneel 10.3011.20 Gram.muziek. Deutschlandsender. 1571 M. 8.20 Omroep orkest en gemengd koor 9.20 Politiek dag bladoverzicht 9.35 Gram.muziek 10.20 Be richten 10.50 Pianovoordracht 11.05: Be richten 11.20 Hermann Hagestedt's dans orkest. pianoduo en solisten 12.20 Weenscli Kamer-orkest 1.15 Tijdsein 1.262.20 Volksmuziek. GEM. RADTO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V RADTO-CENTRALE. Dinsdag 28 Juni. lste Programma: lederen dag van 824 uur: Avro. Vara enz. 2de Programma: Tederen dag van 824 uur: Kro Ncrv enz 3de Procranima: 8.00 Keulen 11.20 Parijs- Radio 12.05 Radio PTTèè Nord - 12.20 Parijs Radio 13.20 Brussel VI. 14.20: Keulen 15.20 Droitwich 15.50 Deutschl.sender of div. 16.20 Keulen 17.20 Brussel VI. 18.50 Brussel Fr 19 20 Brussel VI 19.50 Keulen 20.25 Parijs Radio 20.50 Brussel Fr. 21.10 Keulen 22.20 Brussel VI. 23.20 Keulen. 40* Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 di versen 10.35 London Fe". 13.05 Droitwich 14 25 Ipndon Reg. 16 35 Droitwich 12.40 London Reg. 19.20 Droitwich 19.30 Toe spraak door den Burgemeester ter bevorde ring v?n den cp 29 Juni p.? te houdQn bloem- piesverkoopdag en collecte ter bT^-Mdin" ''an d" koeten verhor,','in a°n d« feestelijke viertel V- V T» M. de Kon*nfr<-v pnarna Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11