LE1DSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 21 Juni 1938 Tweede Kamer over het voorstel Wendelaar De Geerde enquete hier niet op haar plaats RECHTZAKEN Buitenland BEURSOVERZICHT MARKT BEIICIIIKN^fT) Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer lUn Provinciale Staten van Zuid-Holland hedenochtend te elf uur onder voorzitter schap van den commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. bijeen gekomen. Zonder eenlg debat werden om, vast gesteld de rekening van de orovlnclale in komsten en uitgaven over 193fl en de toe kenning van pensioen aan de weduwe van Ihet lid van Ged. Staten, mr, J. D. Ver broek. Op de voorgestelde wijziging van het plan van aflossing van het door de pro vincie verleend renteloos voorschot aan den polder Broekvelden en Vettenbroek oefende de heer Rijlaarsdam (N.S.B.i cri- tiek uit, Het voorstel werd verdedigd door de heeren Schtlthuls (VJD.) en von Fisenn- (Oed. Staten). Het punt werd zonder stemming aange nomen. Mevr. de Vries-Brulns (S.D.i vond het overzicht uit de verslagen over 1937 van de directeuren van krankzinnigen, en zwakzinnigen gestichten niet volledig ge noeg., ZIJ pleitte voor aparte verpleging van tuberculose geesteszieken zooals ln het St. Bavogestlcht te Noordwljkerhout. Ook vroeg zli de aandacht van Ged, Staten voor die patiënten, die niet ln gestichten verpleegd worden, maar door een nieuwe therapeu tische behandeling (cardlazol en insuline) eenezen zouden kunnen worden. De heer Ziip (Lib.) geide, dat het accres van krankzinnigen per Jaar 505 bedraagt. waarVan meer dan 1/4 ln Zuid-Holland. Cijfers over de nieuwe therapie hebben Ged. Staten niet geproduceerd, omdat deze geneeswijze, naar de meening van het col lege nog in een beginstadium verkeert. Spr. bestreed deze opvatting en zelde. dat in Santpoort van de 11 patiënten er 10 vol maakt hersteld zijn. De heer Van Baren (A.R.) verdedigde het antwoord van Ged. Staten aan de des betreffende commissie en meende, dat er nog geen cijfers kunnen getoond worden, waaruit conclusies kunnen worden getrok ken. De heer Bolsius 'Ged. Staten) meende, dat het in de bedoeling lag tuberculeuze geesteszieken zooveel mogelijk te concen- trceren Wat de nieuwe geneeswijze be treft, dat Is een zeer teer punt en behoort vooral thuis op het terrein der desbetref fende rljkslnspeotie. Spr. deed een beroep op verslagen van eenlge krankzinnigenge stichten. welke zeer voorzichtig over deze nieuwe therapie spreken. Mevrouw de VriesBruins (S.D.l, de heer Zijp (Lib.) en de heer Bolsius (Ged. Stalen) repltceeren. Zonder discussie werd besloten tot ter leenverstrekking van een kapitaal van ten hoogste f. 105.000.ten behoeve van de verdere uitbreiding van de dr. mr. Willem van den Bergh-stlchting te Noordwijk. De heer Brautlgam (S.D.) behandelde het voorstel van Ged. Staten betreffende de herelening van de verordening op de heffing van rechten voor: a. l^et bewaren van .het. scheepvaarto naal tusschen Rijn en Schlc en van de ZIJ] en voor het overzetten van het Rijn- Schlekanaal met de Schouw aan den Hof weg; b. Het bevaren van de Gouwe. Handel en Industrie zouden door dit voorstel geschaad worden en spr. wees er oo dat Delft, belangrijk om zijn industrie, al zltn verschepingen over Rotterdam uit voert. tan dit voorstel ls verbonden de af schaffing van de heffing van rechten voor het ophalen van de brug over den Rijn te Aiohen aan den Rijn. Spr. betoogde, dat de provincie aldus haar bronnen van in komsten verlegt en is het met het voorstel van het vestigen van 4 nieuwe heffings- punten niet eens. Het amendement door den heer Brautigam c.s. ingediend stelt voor geen 8/10 cent, zooals Ged. Staten voorstellen te heffen, maar 1/2 cent op leder der vier heffingspunten. De heer van Eek IS.D.A.P. i wenschte vrijstelling van rechten voor kleine vaar tuigen ten einde de watersport niet te schaden en steunde het amendement- Brautlgam c.s. De voorzitter schorste te 12.55 uur de vergadering tot 14.08 uur. POGING TOT ONTVLUCHTEN. Gen dertigjarige Haarlemmer K„ die we- ?ens diefstal was aangehouden en na het verhoor door den rechtercommissaris met - vijf andere gedetineerden per cel- vagen van het gerechtsgebouw te Haarlem naar het Huis van Bewaring teruggebracht sou worden, heeft heden een poging gedaan om te ontvluchten. Op de binnenplaats van het Palels van Justitie, waar vier rijksveldwachters toe zicht hielden op het transport, rukte hij zich los en snelde den achteruitgang van het gebouw uit. waarvan het hek open hond. Terwijl een der veldwachters de gevan- uf non bleef bewaken, zetten de andere drie den vluchteling na. die slechts een geringe voorsprong had. HIJ stoorde zich i. aan de herhaalde sommatie om te Wijven staan, waarop een der veldwachters ziln revolver trok en vier schoten loste, zonder echter den man te treffen. Deze *ist hierna zijn voorsprong nog te vergroo- fen en via allerlei steegjes in het Begijnen hof, de Korte Jansstraat te bereiken. Toen spn der veldwachters, die van een voorbij- langer een fiets leende, enkele oogenblik- fen later deze straat Inreed, bleek de vluchteling echter verdwenen te zijn. Het vermoeden, dat hij in een van de vier hui- fen van het straatje was ingegaan, werd bewaarheid toen de veldwachter deze wo- Jtogen doorzocht. Op den zolder van een heubc!magazdjn troffen zij den man aan, «ie daarna zonder verzet Weer naar het ferechtsgebouw werd teruggebracht. Dit is ln korten tijd reeds de derde maal, «at cr te Haarlem door een arrestant een hoging tot ontvluchting wordt gedaan. fVervolg van pagina L) Nadat de vergadering der Kamer na het incident met den heer Rost van Tonnin gen, 10 minuten was geschorst, werd deze te ruim half twee heropend. Dc heer De Geer (C.-H.) zal het voor stel niet politiek doch volkomen zake lijk beschouwen. De enquête is hier niet op haar plaats. Spr. gaat de gevallen na, waaromtrent enquêtes werden aangevraagd. Hef lange vacuum is op zichzelf geen bezwaar tegen een nieuwe enquête. Spr. bespreekt de staatsrech telijke vormen van cqucêtes. Hier is een enqquête bedoeld om de Juistheid van het regceringsbeleid te toetsen. Alvorens tot zulk een soort enquête te besluiten, moet blijken dat ze noodlg is, doch in een geval als dit is een weg mogelijk, zooals hier bijna dagelijks wordt gevolgd, o.m. door begrootings- debat en door gebruik making van het recht van interpellatie. In andere landen kan veel onrecht ge beuren vooral als daar geen vrije pers boven staat. Waarom is de gewone weg. om hier licht te verschaffen, een andere? In den „Nacht van Staal" b.v. werd de minster aan een cross-examination in den derde ngraad onderworpen. Ter staving van zijn meening beroept spr. zich om. op prof. Buys. Bovendien beschikt de regee ring beteT over de gegeven dan het publiek, ook bij onderzoek. Een door de regeering gegevm opheldering kan de Kamer niet bc- vrdigen. Dan kaïn zij dit ln een motie uit spreken. zooals ook wel is voorgekomen. Gewoonlijk echter verwierp de Kamer zulk een motie van wantrouwen. Er is over de marechaussee te Oss een interpellatie gehouden. Terecht of ten on rechte toonde de Kamer zich bevredigd. De minister is toen op geen vraag het ant woord schuldig gebleven. De Kamer moet het gesprek met den minster voortzettenalvorens zich tot het publiek te wenden. Op dit moment is daarom een enquete een ongerijmdheid. Eerst roepe men den minister opnieuw ter verantwoording, alvorens zich achter diens rug om tot anderen te wenden. Spr. is van oordeel dat een nieuwe interpellatie behoort te volgen, en liefst terstond. De voorsteller der enquete zou daartoe het initiatief kunnen nemen. Spr. hoopt dat de voorsteller zijn mee ning zal herzien. Ook zou een nota van den minister op verzoek de Kamer kunnen dienen, met ais gevolg een uitvoerig debat der Kamer. Dit heeft het nadeel, dat de Kamer de zaak niet meer voor het reces kan behande len. Daarom geeft spr. de voorkeur aan een nieuwe interpellatie. Tegen een enquete heeft spr. dus wel principieel bezwaar. Geen dag langer dan noodig is, dure ech ter de al dan niet gerechtvaardigde twijfel voort. De heer Albarda (SD.) zegt, dat bij ve len de vrees bestaat, dat de beginselen van een rechtsstaat niet ln alle opzichten zijn hoog gehouden. Het inbevredigend resul taat der interpellatie is, dat de antwoorden van den minister niet onmiddellijk werden geanalyseerd. De kwestie van het centrale vliegveld. Het conflict tueschen Rotterdam en de regeering. De aankoop van Waalhaven in gevaar. H. en -W. van Rotterdam hebben den gemeenteraad overgelegd de corresponden tie, welke door hen met de regeering is gevoerd over de vllegveldkwestie. Naar men weet, heeft de raad op 2 Juni besloten een medewerking te verleenen aan het tot stand komen van een centraal vliegveld en geen toestemming te verleenen aan defen. sie tot het. maken van de noodige accomo date t>t> Waalhaveri voor het gebruik door de militaire luchtvaart, tenzij vergunning wordt verstrekt voor den aanleg van een burgervliegveld in den colder Zestienhoven. De minister van defensie heeft zich naar aanleiding van dit besluit tot zijn ambt genoot van waterstaat gewend, die 13 Juni j.l. het college van B en W. van Rotter dam in overweging gaf od zoo kort moge lijken termijn, doch ln elk geval voor 1 Juli a.s. voor het bouwen van militaire vlleg- t-uigloodsen op Waalhaven de vereischte verdunning te verleenen. De minister van defensie had n.l. in zijn schrijven van 11 Juni verklaard, dat wanneer de bouw van hangars op Waalhaven thans niet mogelijk zal zijn hij zich niet meer gebonden kan ach ten aan het aankoopen van dat vlieg veld, zooals in beginsel met Rotterdam was overeengekomen. De minister zou dan de oplossing elders moeten zoeken. Op 16 Juni heeft het college van B. en W. daarna opnieuw een beroep gedaan op den minister van waterstaat om te bevorderen, dat de regeering op zoo kort mogelijken termijn vergunning verleent tot overplaat sing van de burgerluchtvaart naar den polder zestienhoven. Daarop is nog geen antwoord van den minister gekomen. Reeders verwerpen voorstel van Centralen Bond. Naar wij vernemen heeft de Reeders- Vereenlging voor dc Nederlandsche haringvisscherij het voorstel van den Centralen Bond in het visscherij conflict onaanvaardbaar verklaard. DE TOLLENS-PRIJS. DE POSTVLUCHTEN. De „Buiz.rd" is vanmorgen van het yliegveld Tjililitan te Batavia naar Neder land vertrokken. Het toestel vervoert 291 Jilogram post, 6 kilogram pakketpost en kilogram goederen. Twee passagiers laken de reis naar Amsterdam mede, ter- JW voor tusschen-trajecten tien passa- Otts werden geboekt. Toegekend aan Herman de Man. Bestuurders van het Tollens-fonds, ge vestigd te Amsterdam, hebben den Tollens- prijs toegekend aan den schrijver Herman de Man, van wiens hand laatstelijk zijn verschenen „De barre winter van negentig", ..De scheepswerf de Kroonprinses,, en De koets". Ingevolge de statuten van het fonds, dat ln 1850 gesticht is bij gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van den volksdich ter Hendrik Tollens Czn„ wordt er om de vijf jaren „eene gratificatie aangeboden aan een of meer onzer vaderlandsche schrij vers of dichters, wier werken in proza of poezle, gedurende genoemd tijdsverloop uit gegeven. naar het gevoelen van bevoegde beoordeelaren, zich deze onderscheiding hebben waardig gemaakt". De vorige maal. In 1933 ontving de schrijver Arthur van Schendel den prijs. Het fonds heeft mede ten doel de ondersteuning van hulpbehoe vende betrekkingen van overleden proza schrijvers en dichters en verstrekt uit dien hoofde jaarlijks een aantal ultkeeringen. HULDIGING RIENTS BALT. Gistermiddag heeft een commissie be staand? uit de heeren prof. dr. J. de Zwaan ds. K. Luijendljk en C. van Gesst, namens de beoefenaren van het systeem, den heer Riënts Balt. te s-Gravenhagc, dë versier selen van Ridder in de Orde van Oranje Nassau aangeboden. Bij deze aanbieding getuigde prof. de Zwaan van de uitsteken de verdiensten van den heer Riënts Balt voor ons volk door de samenstelling van een systeem stenografie dat uitmunt door eenvopd en practische bruikbaarheid, niet alleen voor het Nederlandsch maar ook voor alle moderne talen. Bij K. B. van 19 Jan. 1938 werden de verdiensten van den heer Riënts Balt erkend. Door diens onge steldheid hebben zijn vrienden echter eerst heden aan hun lang gekoesterd ver langen. den geridderde te huldigen, uit voering kunnen geven. HERBEREKENING AMBTENAREN- PENSIOENEN, Wetsontwerp Ingetrokken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede JSAmer medegedeeld, mede namens zijn ambtgenooten. van On derwijs. Kunsten en wetenschappen. van Defensie en van Financiën, dat het bij ko ninklijke boodschap van 15 Juni 1936 aan <5e Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp tot herberekening der pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren ls in getrokken. EERSTE KAMER. De voorzitter ls voornemens de Eerste Kamer op te roepen tegen Dinsdag, 28 Juni. des avonds te half negen. In die vergadering zal worden overgegaan tot het trekken der afdeelingen en tot openbare behandeling van een aantal ontwerpen van wet van eenvoudigen aard. Voorts zal de voorzitter aan de te be noemen centrale afdeeling voorstellen ln de afdeelingen te doen ondeifoeken op Woensdag. 29 Juni d.a.vonder andere de wetsonwerpen inzake de electriciteitsvoor- zlenlng en tot herziening der omzetbe- lastingwet. PLAN TOT HUMANISEERING VAN DEN OORLOG. Naar verluidt, werkt Cordell Huil op het oogenbllk een plan tot hum Jr.iseeren van het oorlogvoeren uit, dat vooral ten doel heeft een einde te maken aan het bom bardeeren van de burgerbevolking uit de lucht. Nadere bizonderheden worden nog niet medegedeeld. Hoewel hij op het oogenblik nog niet langs diplomatieken weg met de overige mogendheden in contact ls getreden, acht men het niet waarschijnlijk, dat Cordell Huil hiermede zal wachten tot de volgende zitting van het congres. Het familiedrama te Merkelbeek. Tegen verdachte ontslag van rechts vervolging geëischt en plaatsing in een krankzinnigengesticht. Hedenmorgen behandelde de rechtbank te Maastricht het familiedrama, dat in den vroegen 'ochtend van 9 Mei J.l. de gemeen te Merkelbeek in opschudding bracht. De 44-jarige mijnbeambte L. J. T. had, toen hij dien morgen opstond, een revolver uit het nachtkastje gegrepen en daarmede op zijn vrouw geschoten, die door een kogel werd gewond. Er ontstond een worsteling tusschen man en vrouw en terwijl de kin deren van het gezin kwamen toesnellen, schoot T. den revolver heelemaal leeg. Hes jongste kind, een jongetje van drie jaar. dat in zijn bedje rechtop-was gaan staan, werd door een kogel gedood en een der an dere jongens aan den arm gewond. De kinderen riepen uit het raam om hulp en een buurman drong het huis bin nen, waar hij met behulp van de vrouw den man tot bedaren wist te brengen. Verdachte was gedagvaard onder be schuldiging van doodslag en poging tot doodslag. De getuige-deskundige, dr Jans sen uit Venray. verklaarde dat verdachte in zijn melancholischen toestand niet toe rekenbaar kan worden geacht voor zijn daden. De man had in den nacht voor het drama voortdurend liggen piekeren over allerlei moeilijkheden, die hij bij zijn werk had. In den ochtend leidde dit tot de cri sis met het noodlottige gevolg. De melan cholische toestand van verdachte is wel te Verbeteren, doch kan ook opnieuw op treden Het O. M., vertegenwoordigd door mr. Dautzenberg, rekening houdend met de verklaringen van den getuige-deskundige, eischte in zijn requisitoir ontslag van rechtsvervolging, plaatsing ln een krank zinnigengesticht en daarna ter beschik king stelling van de regeering voor ver dere verpleging. Op verzoek van den rechtskundigen raadsman van verdachte, besloot de rechtbank haar uitspraak te vervroegen en bepaalde deze op 27 Juni. HAAGSCHE "ECHTBANK. GEWONDE PROFESSOR OVERLEDEN. Professor Hassan-Naif van de juridische faculteit te Bagdad, die gisteren door een wanhopig student werd gewond, ls heden overleden. DE „HOMEFLEET" UITGEVAREN. Vanochtend half tien zijn uit Weymouth tachtig oorlogsbodems van de Britsche vloot uitgevaren onder leiding van het admiraal schip „Nelson", aan boord waarvan zich de koning, de hertog van Kent en admiraal sir Charles Forbes bevinden. De koning commandeert persoonlijk de manoeuvres van de Homefleet. ZEILEN. STAP TWEEDE IN DE SHARPIE-KLASSE TE KIEL. SMAADSCHRIFT. De rechtskundig-adviseur J. K te Den Haag had in het orgaan „De Rechtskundig Adviseur" een artikel geschreven, waarvan de inhoud beleedigingen bevatte jegens de beide advocaten mr. H. C. van Heyst en diens echtgenoote mevr. C. B. van Heyst te Alphen, thans woonachtig te Utrecht. In het artikel werden handelingen ge wraakt, door de advocaten toegepast, bij de executie van een vonnis. In dit artikel werden o.m. uitdrukkingen gebruikt als onsmakelijk gedoe etc. Terzake smaadschrift had K. zich te ver antwoorden. Verdachte bekende de schrijver van het artikel te zijn, doch verklaarde dat hij meende te moeten waarschuwen tegen het steeds meer toenemen van het gebruik van z.i. onwettige middelen, om vonnissen te executeeren De president merkte op, dat K ook reeds bij den Deken der Orde van Advocaten de zaak ter sprake had gebracht, doch dat deze geen reden zag om ln te grijpen. Bo vendien had K. de feiten kunnen signa- leeren zonder namen te noemen. Verdachte verklaarde dat hij in het alge meen belang wilde handelen en het publiek waarschuwen. De Officier van Justitie meende dat in derdaad beleedigingen zijn geuit, en K. wel op andere wijze de zaak had kunnen be spreken. Spr. eischte f. 100.boete subs 100 dagen hechtenis. Als verdediger trad op de oud-minister, Mr. Marchant. die opmerkte dat het Juist wel beter was om namen ln dit artikel te noemen teneinde te voorkomen dat anderen daarvoor aangezien worden. Bovendien wees spr. erop. dat de klagers dezelfde verwijten hebben gericht tot den deurwaarder, die de executie moest uitvoeren, als verdachte tot den advocaat deed. PI. meende, dat de Deken de zaak niet voldoende heeft onder zocht. Het geval was, dat iemand was veroor deeld tot betalen van plm. f. 40,Toen de man op f. 14na had betaald, staakte hij betalingen, waarna hij zich begaf naar den advocaat, die alleen had kunnen advtsee- ren ook de rest te betalen. Hij deed dit niet, doch adviseerde den crediteur uit Woubrugge geen verdere vordering te doen, omdat zijn cliënt on machtig zou zijn tot verder betalen. Dit advies was nu onjuist. PI. concludeerde, de smaad niet bewezen achtend, tot vrijspraak. Oneenigheid tusschen ruiter en veldwachter. Od 5 Juni van het vorig jaar heeft eer: veldwachter te Wassenaar proces-verbaal opgemaakt tegen een ruiter, die in de duinen van de duinwaterleiding daar ter plaatse bulten de ruiterpaden reed, hetgeen ongeoorloofd Is. Tevens hield de veldwach ter de wandelkaart van den ruiter in Er ontstond hierover een woordenwisseling en oo een zeker oogenbllk sprong de ruiter ln galop op den veldwachter toe. Deze kon nog net met zijn stok het paard afweren Wegens bedreiging van een ambtenaar in functie heeft de heethoofdige ruiter te recht gestaan voor de Haagsche rechtbank en de officier van justitie vorderde een geldboete van f 300 subs. 50 dagen hech tenis. Ter rechtzitting verklaarde de ruiter, dat zijn paard door hep lange s'aan onge duldig was geworden en u't zichzelf in galon -vas gesprongen. De rechtbank wees heden vonnis in deze zaak en sprak verdachte vrij AMSTERDAM. 21 Juni. Opnieuw hoogere koersen. Algemeen vaste markt. Kalme handel. Geen grootc fluctuaties. Amerikanen vast. Beleggingen prijshoudend. De markt was heden zeer vast gestemd en dit was ln de voornaamste plaats het gevolg van de krachtige koersvcrbeterlng ln Wallstreet. Aangezien slechte weinig materiaal voorhanden was, kwamen de koersen al weldra tot een be hoorlijk hooger peil. waarop zy zich in het ver dere verloop ook goed wisten te handhaven. Veel uitgebreider dan de laatste dagen was de omvang der affaire niet. maar toch ademde de beurs een iets beteren geest en scheen het pu bliek meer vertrouwen te hebben, nu er uit Amerika weer wat optimistischer geluiden ko men. De koersen verbeterden gemiddeld over de geheele Unie 5 10%. zonder dat bepaalde fondsen zich evenwel bijzonder op den voor grond plaatsten. De handel behield daardoor een kalm karakter, temeer daar sterke fluc tuaties zich niet voordeden. Koninklijke Olie kwam op 7 pCt. hooger koerspeil tot 335 pCt. en kreeg voldoenden steun om in het verdere verloop nog een klei nigheid aan te trekken. Uiteraard waren ook de Amerikaansche olie soorten vast gedisponeerd. Van Rubberwaarden ondergingen Amsterdam Rubber een flinke verbetering van 6 pCt. en bewogen zich verder juist even boven de 200 Ook de andere soorten boekten niet onaanzien lijke koersstijgingen. Tabakken waren kalm en goed prijshoudend. Senembah werd ex het di vidend van 8 r". verhandeld op 240 en was dus practisch onveranderd. Inaustrieelen hadden een kalm verloop. Phi- lipsaandeelen Hepen 8 op.. A.K.U. 2 Pok kers lagen hooger en ook Unilevers trokken Iets aan. Van Suikerwaarden boekte H.V.A. een avance van. 10%. Ook de specifieke soorten als Vorstenlanden. Javacultures en N.I.S.U. werden hooier gewaardeerd. De Scheepvaartpapieren trokken geleidelijk iets aan. De markt behield ook later een vaste tendenz en wist het hoogere peil goed te be waren Op de beleggingsmarkt waren van de Duitsche leeningen de obligaties Dawes en Young in herstel. De Nederlandsche beleggingsmarkt was kalm en prijshoudend gestemd, alleen de Oude Schuld was licht aangeboden niet de integralen op een koers van 86%. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 3/4 T8.96). Berlijn 72.82 1/2 (72.821/2). Parijs 5.03 1/2 (5.02 3/4). Brus sel 30.67 (30.66). Zwitserland 41.47 (41.40). Kopenhagen 40.— (40.02 1/2). Stockholm 46.20 (46.22 1/2). Oslo 45.02 1/2 (45.05). N.- York 1 80 11/16 (1.80 1/4). Praag 6.28 1/2 ,6.28 1/2). Lire Bankpapier 7.40 7.40). Prolongatie 1/8 Part. disc. 1/4. Dag geld 1/2. RegistermaDken 33. Crediet Sperrmar- ken 8 5/8. Effectensperrmarken 7 7/8. Reis marken 47 1/2. Bankpapier 23 1/2. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. DUIVENSPORT. DE TELEGRAAF (Aalsmeer). Ook op den derden dag van de Kieler Woche bleek onze landgenoot Jac. Stap een ven de sterkste zeilers in de sharpie-klasse te zijn. Ondanks den vlagerigen. sterken wind ontspon Wedvlucht vanaf Beaune. afstand 583 K.M. zich tusschen zfjn AU Weather" en de ..Michel De uitslag was 1. 4 C. de Horde; 2 G. van II" van Vohstedt een spannenden stryd. Hulzen; 3. Joh. Versteeg; 5, 7. W. Baars; 6. welke tenslotte in het voordeel van den Duit-1 J. van Looy; 8. M. Dekker; 9. 10 A. Keessen. scher eindigde. Vohstedt had 1 uur 1 min. Vliegsnelheid eerst aankomende duif 1146 M. 48 sec. noodig, Stap precies 50 seconden meer. p. minuut. LEIDEN. 21 Juni vette varkensmarkt. Aan gevoerd totaal 194 stuks zwaar soort. Prijs per KG. levend gewicht 4849 ct. Handel vlot. LEIDEN. 20 Juni. Groenten-, fruit en bloe menveiling. Rabarber f. 1.80; Peen f. 10li; aardappelen f.715; andijvie f.23; sla f.2; aardbeien f.2444; snyboonen f.1741; stam- boonen f.4549; tuinboonen f.4—11; doperwten f.9—19; peulen f.7—21; postelein f. 1.505; spi nazie f. 1—10; tomaten A f. 18—22, B f. 16—24. C f. 12—18. CC f. 10—14. alles per 100 KG. An dijvie 50—210 ct.; komkommers f. 2-5.40; bloem kool f.27.80; salade f. 0.501.40; Perziken 50 —9.00. alles per 100 stuks. Kroten f. 1.702.50; Pieterselie f. 0.90—1.70; Radijs f. 1.50—2.20; Sel derie f. 0.60—1.80; Uien f. 1.70—3.90; Peen f. 3.20 9.10; Rabarber f2.104.00, alles per 100 bos. BODEGRAVEN. 21 Juni. Aangevoerd 360 partijen Goudsche kaas. alle met Rijksmerk. totaal 16.200 stuks, wegende 145.800 K.G. Prijs lste soort f. 23.5025.50, 2de soort f.2123; zwaardere tot f.26. Handel matig. HAZERSWOUDE. 20 Juni. Aangevoerd 7525 eieren. Prijs kipeieren f. 3.403.70; eendeieren f. 2.553.05 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 Juni. Groen- tenveiling. Per 100 KG.: vroege aardappelen, groote f. 10.8012. drielingen f. 9.4010; kriel f.6.20—6.80. Per 100 stuks: sla f.0.50—1.80; bos- peen f. 6.50—9.75; bloemkool I f. 5.50—12.50. II f. 2.50—5.50. Per 100 bos: Radijs f. 0.60—1.80; rabarber f. 4.505.25. LEIDSCHENDAM. 20 Juni Eng. Kom kommers le srt. 2.803.50. 2e srt. 22.70, 3e srt. 2; Gele Komkommers le srt. 2.503.40. 2e srt. 23.30. 3e srt. 2; Kropsla 0.70—1.50; Stoof - sla 23; Peen 6.508.30; Bloemkool le srt. 5,108.30, 2e srt. 33.60. uitschot 2—2.80; To maten: midd. 9.8010.40. gr. ronde 7.3010, 2e srt. 7.10—9.40. 3e srt. 7—7.80. bonken 8.50— 9.30; Andijvie 0.802.50 <p. Kg. 23); Spinazie (4 Kg.) 16—34; Postelein 2.80—3.80; Rabarber 3.104.20; Snijboonen 3438: Spercieboonen 35—39; Radys 1.20—1.50; Prei 2.50—4; Seldery 1—1.40; Peulen 1213: Tuinboonen 7.508.30; Doperwten 11—15; Meloenen 2844. ROELOFARENDSVEEN. 20 Juni. Aardbeien 1223 ct. per pond; bloemkool 23 ct. p. stuk: sla f. 1.50 per 100 krop; snyboonen f. 1.05—1.30. idem stek 6585 ct.; prinsesseboonen f. 2.60 2.65 per 10 pond; peulen f. 0.601.90; doperwten 7585 ct.; capucijners f. 1.301.35; tuinboonen 7580 ct.. per 10 KG.; Augurken; grof f.5.10 per 25 KG. ROTTERDAM. 21 Juni. Totale aanvoer 2940. waarvan 230 paarden. 5 veulens. 615 magere runderen. 750 vette runderen. 50 vette kalveren. 65 graskalveren. 880 nuchtere kalveren, 136 schapen en lammeren. 137 lammeren. 1 var ken. 71 bokken en gelten. Pryzen per K.G.: vette koeien, lste kwal. 74. 2de kwal. 64, 3de kwal 4853 ct.; vette ossen. resp. 68. 62. 5054: stieren resp. 62. 58, 54; vette kalveren resp. 95. 80. 5060; schapen resp. 50. 40. 35; graskalve ren 2de kwal. 55. 3de kwal. 50: slachtpaarden resp. 50. 53. 38. - Pryzen per stuk: Schapen lste kwal. f.26. 2de kwal. f.22. 3de kwal. f.14: zuiglammeren resp. f.14, f.10, f.6; nuchtere slachtkalveren resp. f. 11.50. f.8, f.6; nuchtere fokkalveren resD. f.22, f.20. f.16; slachtpaarden resp. f.210. f.175, f.105; werkpaarden resp. f.365, f.305, f.200; hitten resp. f.245. f. 195, f. 100; stieren resp. f.340. f.260, f.195; kalf- koeien resp. f.300, f.250. f.180; melkkoeien resp. f.295. f.250. f.175; varekoeien resp. f.200, f.160, f.120; vaarzen resp. f.220. f. 170, f. 120; pinken resp f.180. f.140, f.110: bokken en gei ten resr». f. 11. f.,8. f. 4. ROTTERDAM. 20 Juni. Binnenl. Granen Haver 6.Ö0—6.85; Chev. Gerst 7.25—7.75; KI. Gr. Erwten 9—11.50; Schokkererwten 13—16.50: Br. Boonen 12—18; Kogelboonen 12—15 «hand- gelezen tot 18, Kogelboonen (jarige) 7.25—8; Karwyzaad 2022 (incl.); BI. Maanzaad 30—32 (incl.). TER AAR 20 Juni. Centrale Veiling Spi nazie 25; Andy vie 6—16; Peulen 0,60—1.80; Doperwten 0,70—1.20; Capucyners 1.15-160; Tuinboonen 0.65—0.75; Snyboonen 2 30—2 90; Postelein 3—*: Breekpeen 4—7; RadMs 1.10; P°en 4—8: Sla 9 50—1 30; Bloemkool 2—8; Komkommers 2—4; Aardbeien 0.80; Tomaten 7—12. ZOTERWOUDE. 20 Juni. - Aangevoerd 3750 eieren. Prys f. 3.603.90 per 100; eendeieren f.2.703.10; kaas 28 ct. per pond; weiboter 49 Ct. per pond. Pluimvee: kippen 25-50 ct.; hanem 2060 ct.; duiven 14 ct. en konijnen 1250 cL per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3