BUITENLAND ELTAX 660 LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Biad Dinsdag 21 Juni 1938 REISPLANNEN? De strijd in het Verre Oosten CLUBS SPECIALE TARIEVEN Het Internationale Roode Kruis. Laatste Berichten Binnenland De proefvlucht naar Australië. Prins Bernhard op de tentoonstelling „De weg 1938" Merkwaardige tewaterlating van een jacht van Fokker. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wat wil Italië Italië zet de pogingen voort om het accoord met Engeland In werking te doen treden, maar Engeland houdt totdusver vast aan zijn destijds gestelde voorwaar den. Men zie ook het 3e Blad. Engeland wil blijkbaar een regeling in de niet-inmengings-commissie vooraf doen gaan. Volgens een later ingekomen bericht. Is deze al bereikt, al ts nog niet bekend, op welken grondslag. Van Italiaansche zijde stelt men het aldus voor: Men kan niet spreken van Italiaansche voorstellen, noch van een Britsche weige ring. In dezelfde kringen verklaart men geen voorspellingen omtrent het resultaat te kunnen doen. Wat betreft de besprekingen tusschen graaf Clano en lord Perth geeft men in Romeinsche politieke en diplomatieke kringen algemeen toe. dat "net initiatief hiertoe ls uitgegaan van de fascistische regeerlnp. die gaarne zou zien. dat de over eenkomsten van Rome worden toegepast, aangezien het voortduren van de vijande lijkheden in Span.ie ze aan waarde zouden kunnen doen verliezen. Bovendien is men in Italië van oordeel, dat deze overeen komsten hun terugslag merkbaar zullen maken in den geheelen toestand, en in het bijzonder in Frankrijk. Het in werking tre den van het verdrag van 16 April kan niet anders dan de overwinning van Franco verhaasten en een einde maken aan het conflict. Men wil dus de regeering te Lon den ertoe brengen toe te stemmen in het onmiddellijk in werking te doen treden van de overeenkomsten. De fascistische stelling is. dat Italië niet verantwoordelijk voor het voortduren van den oorlog in Spanje is, waarvan hel einde zeer nabij scheen. Chamberlain heeft steeds de overeen komsten van Rome verdedigd als de meest krachtige bijdrage voor den vrede in Europa. Bovendien hebben Italië en Enge-' land gemeenschappelijke belangen bij het in werking treden van de overeenkomsten. Toch zal Italië elk compromis, waardoor de kans op overwinnen van Franco vermindert verwerpen; cok elk voorstel tot bemidde ling tusschen beide vijandelijke kampen zal worden verworpen. De correspondent van de ..Times te Rome meldt: Men meent te weten, dat maarschalk Grazlani onlangs naar Spanje is gestuurd om de militaire situatie aldaar te bestudeeren. en dat hij aan de Italiaan sche regeering een rapDort over zijn waar nemingen heeft voorgelegd. In Frankrijk volgt men den gang van zaken met eenige achterdocht. Weliswaar is men niet bevreesd voor een breuk meo Londen, doch aan den anderen kant meent men het Italiaansche streven toch in die richting te moeten zoeken om te trachten verwij dering te brengen tusschen Londen en Parijs. Of heeft Italië andere doeleinden door zijn onverwachte actie? Officieel is medegedeeld, dat gisteren de ambtenaar van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, Wiehl. vergezeld van een aantal financieele deskundigen naar Londen is. vertrokken om het vraag stuk der Oostenrijksche leeningen te be spreken. De Roemeensche "minister Tatarescu heeft gisteren op het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken een onderhoud van een uur met Halifax gehad. FRANKRIJK. Radiorede van Flandin. De vroegere minister-president Flandin heeft vanochtend in een radio-rede gezegd, dat hij zou voortgaan te strijden voor een algeheele nlet-inmenging in Spanje en voor een aanpassen van de Fransche politiek aar. de Engelsche. Wat betreft Tsjecho- Slowakije loofde Flandin zonder voorbe houd de Fransche politiek op het oogen- blik van het Sudeten-conflict, welke be stond in het aansporen tot kalmte te Ber lijn en Praag en zijn toevlucht nemen tot onderhandeier in plaats van tot geweld Flandin betreurde de onjuiste berichten en beleedigingen welke de volken kunnen brengen tot een nutteloozen oorlog. Ten slotte zeide hij„Ik ben steeds van mee ning geweest, dat men om den vrede te bewaren, sterk moet zijn. De groote kracht ls evenwel de kalmte, welke de hartstoch ten van de partijgangers en de wraakpicht van de ideologieën het zwijgen oplegt DUITSCHLAND. REDE VAN SCHACHT. Reserveert dan tijdig onzen nieuwen uiterst comfortabelen reiswagen 9389 (Ingez. Med.) De actie tegen de Joden. Dr. Schacht, de president van de rijks bank, heeft gisteren in een redevoering over de Duitsche financieele politiek o.m. gezegd: De taken, welke Duitschiand op finan cieel gebied gesteld waren, schenen aan vankelijk bijna onoplosbaar en het ls ken merkend. dat het ons kwaadwillige deel van het buitenland juist vanwege de moei lijkheden op dit gebied, het mislukken van ons opbouwende werk hoopte. De resul taten danken wij tntusschen niet in de laatste plaats aan de vastbeslotenheid en kracht van de Rijksbank, die niet ge schuwd heeft moedig nieuwe wegen in te slaan. Wel te verstaan; moedig, echter niet lichtvaardig. De verwisseling van deze belde begrippen heeft onze buitenlandsche critici vaak aan leiding gegeven tot een voorbarige ver oordeeling der door ons genomen maat regelen. Het ls verheugend te constateeren, dat de overtuigende kracht van de wer kelijkheid ten minste enkelen onzer critici onlangs aanleiding heeft gegeven anders over onze methode te denken. Men had er blijkbaar niet od gerekend, dat wij het oude doel'van iedere eerlijke cireulatlepolltiek strak voor oogen hielden: de verdediging van onze valuta Id buiten en binnenland. Toen wil besloten hadden den weg der vóór-financiering van de behoeften van den staat met behulp van een bankbiljet- tencrediet te betreden, deden wil dat niet alleen omdat geen andere uitweg open stond. aldus dr. Schacht. Men zal de vraag moeten stellen of het verleenen van een bankbiljettencrediet aan den staat alleen reeds een criterium moet zijn voor negatieve critlek. Zeer zeker niet, voor zoover slechts deze ééne voor waarde is vervuld, dat de staat den wil heeft en in staat is de verkregen credieten od tijd terug te betalen. Deze voorwaarde was in het nieuwe Duitschiand voorhanden. De ontwikkeling van de economische toe. standen heeft het in het voorjaar mogelijk gemaakt af te zien van de methode der tusschentijdsche financiering van staats opdrachten door middel van bijzondere wissels. De staat verschaft zich thans de ver- eischte middelen voor zoover de ontvang sten niet toereikend zijn door het uitgeven van rijksschatkistbiljetten en rijksleenin- gen. De taak van schatkistwissels zal beperkt blijven binnen de mate welke haar con- solideering od den vervaldatum waarborgt De voor de gemeenschap noodige mid delen worden aldus besloot dr Schacht dus niet meer opgetjracht door de cir culatiebank De rijksminister van economische zaken heeft per 20 Juni de beursbe- palingen van alle Duitsche beurzen en officieele groote markten aldus gewij zigd, dat Joden niet meer toegelaten worden. Om het voortschrijdende „ariseerings- proces" bij de tot den beurshandel toe gelaten firma's niet te storen, is tot nader order de mogelijkheid geiaten, dat de Joodsche firma's door niet-Joodsche pro curatiehouders of gevolmachtigden ver tegenwoordigd worden aan de beurzen en od de groote markten. De Berlijnsche correspondent van de ..Daily Express", de Engelschman Ronal Selkirk Panton, ls met zijn voruw en een Duitschen fotograaf gearresteerd na het fotografeeren van anti-semietische op schriften op de ruiten van winkels var. Joodsche eigenaars. De Engelschman en zijn vrouw werden na drie uur in vrijheid gesteld. Hun foto toestel werd echter in beslag genomen. De Duitscher bevindt zich nog in hech tenis. De correspondent van de Neue Zürcher Ztg. te Berlijn meldt aan zijn blad, dat de letterkundige Ernst Wlechert gearresteerd is, omdat hij in een brief aan de Nazional- sozlalistische Volkswohlfahrt heeft mede gedeeld, dat hij zijn bijdrage aan dit in stituut staakt en deze in den vervolge aan de familie Niemöller zou doen toekomen die haar. naar hy schreef, meer van noode heeft. Bijeen te Londen. Gedelegeerden uit zestig landen, waarbij Spanje, China en Japan, zijn te Londen bijeengekomen voor de 16de internationale conferentie van het Roode Kruis, die gis teren in het St. James-paleis is geopend met een redeveering van den hertog van Gloucester. Deze verklaarde, dat het moeilijk is zich in de jongste geschiedenis eenig tijdvak voor te stellen waarin een stelselmatige activiteit van het internationale Roode Kruis noodiger was dan thans. In het bij zonder deed de hertog uitkomen, dat Ijet den plicht van het Roode Kruis is, met alle moreele en materleele middelen, welke in zijn macht zijn, vrouwen, kinderen en alle personen, die zonder verdediging zijn en van de nieuwe methode van oorlogsvoe ring de slachtoffers zijn, te beschermen. De vroegere ambassadeur der Vereenigde Staten, Norman Davis, en Max Huber, de president van het hoofdbestuur van het internationale Roode Kruis ondersteunden het beroep, dat de hertog deed ten behoeve van de burgers, die zonder verdediging zijn. Norman Davis zeide nog, dat het Roode Kruis duidelijk den plicht had al het mo gelijke te doen om de slachting en het nut- telooze leed te verhinderen van vrouwen en kinderen, of het nu gaat om wat men belieft te noemen „militaire doelen", of niet. Hij voegde hieraan toe, dat het hem verheugde te constateeren. dat op de agenda van de conferentie staat bespre king van een plan tot instelling van ge neutraliseerde zones en hospitalen. Andere voorstellen betreffen: middelen om door Internationale conventies bombardementen van open steden te verhinderen of te be perken en veiligheidszones in te stelien, waar vrouwen en kinderen schuilplaatsen zouden kunnen vinden. De Britsche gedelegeerden zullen een resolutie indienen tot onmiddellijke bijeen roeping van een nieuwe diplomatieke con ferentie, die ten doel zou hebben een con ventie op te stellen, waarbij de naties ver plicht worden, bij het voeren van oorlog bepaalde regelen in acht te nemen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: C. de Vogel. Wijk Hoorn 204, Alphen aan den Rijn. Smederij en rijwiel handel. Wijzigingen: Kunstaardewerk „Katwijk H v. d. Voet, Remisestraat 3, Katwijk aan Zee. H. v. d. Voet (Huwelijksche voorwaar den J. van Egmond, Duinhof 6m, Katwijk aan Zee Kruidenierswaren, galanterieën Het filiaal: Adrianastraat 12. is overgenomen door den heer H Mlnnee. met Ingang van 15 Januari 1938. Firma C M. Oppelaar en Zoon, Hooge- waard B 163, Koudekerk. Fabrlceeren van en handel in dakpannen, dralneerbuizen enz Bovengenoemde vennootschap onder firma ls bij acte d.d. 23 April 1938 ontbon den. Het bedrijf wordt voortgezet door C. M. Oppe'aar. als eenig eigenaar, onder den ouden firmanaam C. M. Oppelaar en Zoon. De wethouder van financiën, de heer M. G. Verwelj. is verhinderd morgen spreek uur te houden. TS JECHO-SLO W AKI JE. Vliegtuig- incidenten Het persbureau Ceteka publiceert een communiqué naar aanleiding van het Duit sche bericht, volgens hetwelk een Tsje chisch vliegtuig over het grensstation Lahm zou zijn gevlogen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het resultaat van een nauw keurig onderzoek, dat de autoriteiten heb ben ingesteld, is, dat geen enkel Tsjechisch vliegtuig op het vermelde tijdstip over het betreffende gebied heeft gevlogen. Het is volgens het communiqué onbegrijpelijk, dat men niet het nummer heeft kunnen op geven van het vliegtuig, dat op 80 meter hoogte gemakkelijk leesbaar had moeten zijn. Gistermiddag om 15 uur 22 is echter een Duitsch vliegtuig, voorzien van de teekens: „D-IHSI" geland op het militaire vlieg veld van Pilsen. Alleen de piloot bevond zich aan boord van 't toestel. De piloot gaf als oorzaak der landing op Tsjechisch gebied op, dat hij uit den koers was geraakt; het vliegtuig is in een loods van het vliegveld ondergebracht en de piloot naar een hotel geleld. De autoriteiten stellen een onder zoek in naar de juistheid van zijn verkla ringen. Naar de „Freiheitskampf" uit Eger meldt is daar de Duitsche vrouw Anna Teschner uit Plauen. die zich voor de begrafenis van haar vader naar Luditz nabij Eger had begeven, zonder opgave van redenen ge arresteerd en ter besohikking gesteld van i de rechtbank te Eger. dat zijn de voordeelen van het beproefde middel tegen verkoudheid lit op Orifijtbi n d en Btutrkruli 3185 (Ingez. Med.) BELGIË. Grammens weer veroordeeld. In hooger beroep heeft het Hof te Brus sel Grammens veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie maanden en een boete van 700 frank. Grammens, die op hetzelfde tijdstip te Leuven moest terechtstaan, werd bij verstek veroordeeld. Het Grammensfonds te Antwerpen heeft voor Zondag a.s. een groote protestbijeen- komst te Antwerpen georganiseerd. ENGELAND. De verkiezingen in Ierland. Met nog zeventien landelijke districten, van welke de uitslag niet bekend is, had de partij van De Valera gistermiddag precies de helft van het aantal zetels in den land dag veroverd, met een netto winst van twaalf zetels. De stand der partijen was toen: Regeertngspartij De Valera 69, oppo sitie (Coegravei 39, arbeiderspartij 6 en onafhankelijken 7. Waarschijnlijk zal De Valera nog tien of elf valn de ontbrekende zeventien distric ten veroveren, zoodat hij in elk geval over een behoorlijke meerderheid zal kunnen beschikken. De arbeiderspartij heeft acht zetels ver loren en de partij van Cosgrave en de on- afhankelijken hebben elk twee zetels aan de regeeringspartlj verloren. VEREENIGDE STATEN. Processen wegens spionnage. Vernomen wordt, dat processen worden voorbereid tegen twintig personen, die ver dacht worden van spionnage ten behoeve van Duitschiand. De processen zullen gevoerd worden voor den federalen „Grand Jury". De „Grand Jury" heeft intusschen reeds rechtsingang verleend tegen achttien per sonen, die er van verdacht worden in ver binding te hebben gestaan met een „nazi- spionnage-net". Officieele vertegenwoordi gers van de Duitsche regeering bevinden zich onder deze achttien verdachten. De openbare aanklager heeft verklaard, dat de leiding van de spionnenbende zich in Duitschiand bevindt en ln connectie staat met de Duitsche regeering Deze personen opereeren in de Vereenigde Staten door middel van agenten en van leden der be manningen van Duitsche schepen, die ge regeld tusschen Duitsche en Amerikaansche havens varen. Vier van de verdachten bevinden zich in arrest en negen ervan worden aangeduid als „woonachtig in Duitschiand". Het proces heeft veel stof doen opwaaien. De „New-York Times" schrijft, dat de aanklacht een van de domste stukken is, waarin een bevriende natie wordt gelaakt, sedert de spanning van den wereldoorlog Het blad voegt hieraan toe, dat aangezien 14 van de 18 beklaagden zich ln Duitsch iand bevinden, de actie van de Grand Jury voornameiyk een moreele beschuldiging van de Duitsche natie schijnt te zyn. De „New-York Post" verklaart, dat een moeiiyke internationale situatie wordt ge schapen, aangezien de beschuldiging tegen hooge Duitsche ambtenaren automatisch de natlonaal-socialistische regeering in de kwestie betrekt. Van het front. Dc overstrooming breidt zich nog voort durend uit en de Japansche troepen heb ben grootendeels den aanval op Hankau moeten staken. Alleen langs de Jangtse tracht de vloot verder te komen Groepsgewijze hebben veertien Chlnee- sche bombardementsvliegers Hankau ver laten, om de Japansche vloot op de Jangtse aan te vallen. Deze vloot ls vol gens Ohineesche berichten stroomopwaarts gevaren en bereidt ontschepingsoperaties voor. Sedert het midden van de vorige week zouden de Ma Tau-Tsjen-versperrlng en de versterkingen te land door dc Ja pansche vliegers worden gebombardeerd. Een tweede, vry groote Japansche operatie zou volgens de opvatting van Chineesche militaire deskundigen gericht zyn tegen de provincie Sjënsl, ïn de hoofdstad van de provincie Sjansl, Tüi Joean, zouden reeds Japansche troepen zyn saa-mgetrokken, Vandaar rukte een divisie in Zuid-Wes- teiyke richting op naar do monding van de rivier Flen. een brigade trekt ln Wes telijke richting naar de Gele Rivier, ter wijl kleinere Japansche afdeelingen de Gele Rivier in de richting Sjensi reeds zouden zyn gepasseerd. Uitbreiding vyandelijkheden. Naar Domei meldt, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Oegakl, den diplomatiekcn vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden mede gedeeld, dat de vijandelijkheden in het Chineesch-Japansche conflict zich mo- gelijk kunnen uitbreiden tot de gebie den ten Zuiden van de Hoangho en ten Oosten van Itsjang en Pakhoi. Den mogendheden is verzocht, hun on derdanen en beschermelingen in die ge bieden te waarschuwen, ze op te roepen niet te komen naby Chineesche militaire plaatsen en hun eigendom voldoende van kenteekenen te voorzien, waarvan den Ja- panschen autoriteiten kennis moet worden gegeven. Japan acht het raadzaam, dat deze on derdanen uit die gebieden geëvacueerd worden. Medegedeeld is. dat daar lucht bombardementen op militaire doelen zul len worden gericht. Frankryk en Hainan. De Fransche minister van buitenland sche zaken. Bonnet, heeft gistermiddag den Japanschen ambassadeur. Soegimoera, ontvangen, wien hij de verwondering te kennen gaf van de Fransche regeering over voortdurende beschuldigingen In Ja pan uitgesproken over de houding van Frankryk in het Chineesche conflict. Frankrijk houdt zich strikt aan zyn ver plichtingen en geen oorlogsmateriaal ls aan China geleverd. Wat een bezetting van Hainan door de Japanners betrefte bepaalt men er zich ln gezaghebbende kringen toe er op te wyzen, dat de Japansche regeering nooit het voor nemen daartoe te kennen heeft gegeven. en dat in tegendeel aangegeven ls. dat deze bezetting niet zou plaats vinden, wan neer de neutraliteit, die door Frankryk van den aanvang van het conflict af in acht is genomen, niet gewyzigd werd. Aan gezien de Fransche regeering voor zich zelf weet, dat zij haar onpartijdige houding handhaaft, is men van oordeel, dat deze houding geen enkele rechtvaardiging kan bieden voor een eventueele bezetting van Hainan, hoewel men erkent, dat juridisch de Japansche stelling, volgens welke deze bezetting geen schending zou beteekenen van het Fransoh-Japansche verdrag van 1907 juist is. Chineesche generaal terechtgesteld. Het hoofdkwartier van Tsjang Kal Sjek deelt mede, dat generaal Loenghohoen, die tydens de gevechten om Sjanghai het be vel voerde over de keurtroepen der 88ste divisie, op 17 dezer ls terechtgesteld, om dat hij by de verdediging van Lanfeng nagelaten had, zyn orders op te volgen. Waarschuwing tot de sovjets. Het Duitsch Nieuwsbureau meldt uit Tokio: Op de gisteren gehouden byeenkomst van vertegenwoordigers van het departe ment van buitenlandsche zaken, van de admiraliteit en van het departement van landbouw, is besloten Moskou een laatste kans te geven tot wyziging van zyn hou ding in het Japansch-Russlsche vissche- ryconflict. Gelijk bekend, aldus het D.N.B., heeft de Sovjet-Unie tot dusver geweigerd door het toestaan van visa, welke Japansche vis- scherij-maatschappijen noodig hebben, de voorwaarden te vervullen, welke noodig zyn voor bylegging van het conflict. In toonaangevende kringen is men de overtuiging toegedaan, dat indien Moskou zijn standpunt niet wyzigt, de uitoefening van de visscheryrechten op de Noordelyke zeeën onder bescherming van de Japan sche vloot zal geschieden. De P.K.-A.F.O. te Batavia geland. By de K.N.I.L.M. is berioht ontvangen dat het vliegtuig P.K.-A.F.O. van zyn proefvlucht naar Australië heden om 16.43 uur pi. tyd, precies volgens dienstregeling, te Batavia is geland. Wat de retourvlucht in twee dagen be treft is het de eerste maal, dat een Ne- derlandsch toestel onder Nederlandsche vlag op dit traject een dergeiyk snelle reis heeft gemaakt. De eerste dag werd niet minder dan 3683 K.M. afgelegd, na- meiyk de afstand Sydney- Port Darwin. Zooals men weet bestond de bemanning uit de heeren Schott, gezagvoerder, Van. Mcssel, tweede bestuurder, Verheyen, mar conist en Veen, werktuigkundige. Geheel onverwachts heeft Prins Bern hard heden een bezoek gebracht aan de groote tentoonstelling ..De weg 1938" op Houtrust te Den Haag. De prins, die vergezeld was van zyn adjudant, den kapitein de Roo van Alder- werelt, werd ontvangen en rondgeleid door generaal Van de Kasteele, en den héér van Hasselt, directeur van Houtrust. De prins nam met groote belangstelling de verschillende stands ln oogenschouw, onder welke die van den provincialen en rijkswaterstaat, van Ned.-Indlë, van de vereeniglng voor veilig verkeer en ver schillende buitenlandsche stands. Na nog eenige oogenbltkken by het tentoongestelde bulten het gebouw te heb ben vertoefd, verliet de prins om kwart voor een de tentoonstelling. Het bezoek had ruim een half uur ge duurd. (Van een byzonderön medewerker). In Amerika Is voor den bekenden vlieg tuigbouwer Anthony Fokker een plel- zierjacht gemaakt, dat geheel naar zijn eigen aanwijzingen en ideeën is ge bouwd en gisteren op plechtige wijze te water is gelaten door de moeder van den heer Fokker, die In Bergen (N.-H.) woont. Dank zy de medewerking van mevr. Fok ker hebben wy een en ander kunnen bij wonen in haar landhuis „AUas" aan de Wilhelminalaan, waar om kwart over acht gisteravond een telefoonverbinding met New-York tot stand kwam. „Now let her go", (laat haar nu gaan', sprak mevr. Fokker en door middel van luidsprekers werden haar woorden voor honderden belangstellenden in Amerika verstaanbaar gemaakt. Zy hoorde vervol gens een electrische schel, waarna zy zeide „Ik doop u met de Latynsche letters „Q. E. D." („Quod Erat Demonstrandum" „Wat te bewijzen was"). Vier minuten later deelde Anthony Fok ker zyn moeder mede, dat de doop uitste kend was verloopen. EGYPTE. De begrooting ingediend. Aftreden der regeering. Minister-president Mohamed Mahmoed pasja heeft ln de Kamer de begrooting in gediend. Hy verklaarde, dat de financieele toestand van het land gezond is. De uit gaven voor de landsverdediging bedragen twee en een half millioen pond. Verder wees de minister-president op de noodza- kelykheid een circulatiebank en een in- dustrie-credietdank In te stellen, terwyi ook de belastingen gewijzigd moeten wor den. Het gerucht gaat, dat de regeering Don derdag a.s. zal aftreden. Op denzelfden dag zal dan een nieuwe regeering onder Hohamed Mahmoed pasja worden gevormd waarin vijf leden van de Saadisten zitting zullen hebben. BRAZILIË. Communiste!) voor den rechter. Gisteren stonden 65 communisten terecht in verband met de revolutie van 1935 in den staat Rio Grando do Norte 16 be klaagden werden veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf elk en acht tot vyf jaar. De overigen werden vry gesproken Verder is een proces aanhangig gemaakt tegen 172 matrozen, die hebben deelgeno men aan de revolutie van Rio de Janeiro. BOERDERIJBRAND TE DEDEMSVAART. Vanochtend omstreeks elf uur is brand ontstaan ln de groote boerdery van den landbouwer E. Kooiker te Dedemsvaart. In een half uur tyds brandde de kapitale boerdery tot den grond toe af. Een gTOote hoeveelheid hooi van den nieuwen oogst ging verloren. Een tiental biggen kwam in de vlammen om. De brand is ontstaan, toen een schilder met een benzinelamp bezig was de verf van de deuren te branden. Verzekering dekt de schade. HEILIGSCHENNEND VANDALISME. In den afgeloopen nacht hebben onbe kenden zich toegang verschaft tot de kapel van het St. Janskerkhof te Laren (N. Br.) en daar het altaar, het tabernakel en de muren geheel met carbolineum besmeurd. Ook het beeld van Sint Jan de Dooper.dat onder den eeuwenouden olm op 't kerkhof is geplaatst, werd op dezelfde wyze bewerkt. Voorts werden op het voetstuk van het beeld van St. Jan en op een tafeltje in de kapel de woorden geschreven: „wraak. V.R.O.". De verontwaardiging is zeer groot, te meer daar Vrijdag a.s. het bekende Sint Jan-feest gevierd wordt. INBRAKEN OPGEHELDERD. Drie arrestaties. De laatste dagen is de omgeving van Helmond door inbrekers onveilig gemaakt. O.a. werd Ingebroken te Aarle Rixtel. Deurne, Mierlo en Mierlo-Hout, waarby eenige geldsbedragen werden bult gemaakt. De rijks- en gemeentepolitie zyn er in geslaagd, gisteren te Helmond een zekeren Van der K. te arresteeren. Hy bekende te Aarle Rixtel te hebben ingebroken. Voorts werden door de Helmondsche ge meentepolitie nog in arrest gesteld J. G. M. van L. en P. F. A. die mede verdacht worden aan eenige inbraken debet te zijn- STEUN VOOR SUIKERBIETEN. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw-crislsfonds steun wordt verleend aan fabrieken op een hoeveelheid op suiker verwerkte suikerbie ten van den oogst 1938 van ten hoogste 1.575.000.000 K G. tot een zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor garantiebieten, aan de daarvoor in aanmerking komende telers f. 10.25 oer 1000 K G. netto za' kun nen worden uitbetaald, met dien verstande, dat slechts steun zal worden uitgekeerd ten aanzien van die hoeveelheden (Ié bleten, welke zoowel wt-pM -ie fabriek geleverd zyn doo» d=n teler aan wien biykens een door hen: over fe leggen schriftelijk bewys ten minste een zooda nige hoeveelheid garantiebieten door oe centrale is toegewezen. 2—1 1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2