STADSNIEUWS 79 ste Jaargang DINSDAG 21 JUNI 1938 No. 23997 Incident in de Tweede Kamer HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Overeenkomst op de niet-inmengings- conferentie Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De „Karïmata' beschadigd verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden f. 2 35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokostenj (voor binnenland f.0 80 per mni>( Gem. H.B.S. met ^jarigen cursus. Dr. J. D. A. Boks benoemt! tot directeur. Dr. J. D. A. Boks. In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad is dr. J. D. A. Boks, leeraar in de wiskunde aan de Gem. H.B.S. met 5-jarigen cursus aan de Burggravenlaan alhier, benoemd tot directeur dier school, zulks als opvol ger van dr. J. C. Schalkwijk, wien on langs met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag uit deze betrekking werd verleend. Johan Diederik Anne Boks Is 16 April 1896 geboren te Eist (gem. Rhenen). Na In 1914 de Rijks Hoogere Burgerschool te Wa- geningen te hebben doorloopen, deed hy het volgende jaar Staatsexamen Gymna sium B, om daarna te Utrecht te gaan stu- deeren in de Wis- en Natuurkunde, waar hy in 1918 candidaatsexamen deed. Na eenige maanden in militairen dienst te zijn geweest, was hy van Januari tot Juli 1919 als tydelyk leeraar in de wiskunde werkzaam aan dezelfde Hoogere Burger school, welke hy als leerling bezocht had. Hier ter stede heeft hy vervolgens zyn studie voortgezet als assistent voor de na tuurkunde by nu wijlen prof. dr. H. Ka- merlingh Onnes, by wlen hy, na zyn doc toraal examen in 1922, promoveerde in 1924 tot doctor In de Wis- en Natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „Isothermen van helium bij temperaturen van 20 gr. C tot 270 gr. C en verandering van de dichtheid van vloeibaar helium tusschen 4 gr. 2 K en 1 gr. 2 K". In 1923. toen dr. Schalkwyk directeur werd van de Gem. Hoogere Burgerschool alhier, werd de heer Boks leeraar aan deze school. Ook heeft hy van 1926 tot 1931 tijde- lyk les gegeven aan het Gymnasium alhier er. van 1931 tot 1936 aan de H.B.S. voor Meisjes. Tevens was de heer Boks in iö-1 be noemd tot reserve-officier, uit welke func tie hij in 1935 ontslag nam. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „Ca lorische metingen bij tin in verband met de thermodvnamica der supergeleiding", de heer P. H. van Laer, geboren, te Swal- men (L.) Gesslaagd zijn voor het voorbereidend kcrkelyk examen: de heeren M. Hane- r.iaai.ier Cs-Gravenzande) en P. M. van Galen iMonster); voor het doctoraal exa men Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Na tuurkunde: de heer B. F. Saris (Leidenl, voor het doctoraal examen Rechten: de dames A. C van Rietschoten (Den Haag! en W. Praae 'Den Haagi en de heer P. A. S'rrodaw 'Den Haag): voor het candi daatsexamen Chineesch-.Tapansch: de heer M, Kalker «Den Haagl; voor het propae- deutisch examen Theologie: tnej. K. van Drimmelen (Voorburg) en de heer J. C. Wisse (Den Haag)voor het voorbereidend kerkelijk examen: mej. H. S. de Geer (Den Haag): voor het doctoraal examen Ge neeskunde: mej. A.M. Groot 1 Don Haag); voor het taalkundig eandidaatso5:amen In dologie; de heeten B. R M. Hcitog (L"i- öeni en H. L. Swarts <De:i Haag'; voor het doctoraal examen Rechten (vrije stu die), de heer H. W. Engelbrecht (Den Haag) Dr. A. DE BONDT. Heden is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid dr. A. de Bondt, predikant bij de Geref. Kerk van den Haag-West voorheen alhier, op een nroefschrift geti teld: „Wat leert het Oude Testament aan gaande het leven na dit leven?". Als pro motor trap op prof. dr. G. Ch. Aalders van Hilversum, hoogleeraar aan de V.U. Raad van Arbeid. Mr. S. Mok zal waarschijnlijk den heer T. S. Goslinga opvolgen als voorzitter. Naar wij vernemen is binnen zeer korten tijd de benoeming te verwach ten van mr. S. Mok tot voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, zulks als opvolger van den heer T. S. Goslinga, die, zooals wij reeds eerder meldden, in gelijke functie zal worden benoemd te Amsterdam. Mr. Mok is lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en chef van het documenta- tiebureau van het Ned. Vakverbond. Rost van Tonningen mag één dag de zitting niet bijwonen. DE HERZIENING VAN DE PROVINCIALE HEFFING OP HET RIJN-SCHIEKANAAL. Adres van Kamers van Koophandel aan B. en W. van Rotterdam. Naar aanleiding van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot herziening van de provinciale heffing op het Ryn-Schiekanaal hebben de Kamers van Koophandel en fabrieken te Delft. 's-Gravenhage, Lelden en Rotterdam, een telegTam gezonden aan Burgemeester en Wethouders van Rotterdam. Daarin wordt medegedeeld dat de Kamers het voorstel op zichzelf biliyk achten, doch dat dit, naar hun meening bezwaren oplevert in ver band met bestaande gemeentelijke heffin gen van Delft en Rotterdam. Mede kennis genomen hebbende van het adres van B. en W. van Rotterdam aan de Provinciale Staten d.d 27 Mei, waarin tegen het pro vinciale voorstel verzet wordt aangetee- kend en overwegende, dat door medewer king van Rotterdam aan een algemeene verlaging een bevredigende regeling kan worden verkregen, dringen de Kamers nog maals, in het algemeen belang van de relaties, welke de bedrijven in het achter land met Rotterdam verbinden, op een zoodanige medewerking aan. NED. VER. VOOR GENEESKRUIDTUINEN Bezoek aan den Clusiustuin. De Ned. Ver voor Geneeskruidtuinen heeft in Amsterdam en hier haar jaarver gadering gehouden. Dr Hk. Cohen hield in het Botanisch Laboratorium van prof. Baas Becking een voordracht over het leven en de werken van Clusius (Ch. de l'Ecluse', die in 1592, nadat Prins Willem I aan Lei den het voorrecht had geschonken tot op richting eener universiteit, den eersten kweektuin van geneeskrachtige kruiden tot stand bracht. Als beroemd botanicus was hij daartoe uitgenoodigd toen hem het hoogleeraarschap in de botanie werd aan geboden Bij den aanleg van dezer, tuin werd hii ter ziide gestaan door den apothe ker Dirk Cluyt, ook bekend als Clutius, en diens zoon Prof. Baas Becking, bijgestaan door den hortulanus, den heer Veendorp, is er in geslaagd naast het terrein van den Hortus Botanicus, dezen tuin te reconstrueeren. zoodat hy in 1933 met haar duizendtal artsenijgewassen kon worden ingewijd. De deelnemers aan de vergadering wer den na afloop van deze voordracht rond geleid door den Hortus en door den tuin van Clusius. In den namiddag begaf men zich naar Noordwijk. waar de kweektuinen van artsenijgewassen van de firma Caspers werden bezichtigd. CHR. KWEEKSCHOOL. Geslaagd voor het examen akte L.O de dames T Seinstra (Katwijk aan Zee' en W. Zweers (Alphen aan den Ryn). Afgewezen één candidaat. De politie blijkt met de arrestatie van het Fransche tweetal, waarvan wy gisteren melding maakten, een uitstekenden vangst te hebben gedaan. Blykens ontvangen in lichtingen is ook de man niet zoo onschul dig als hy zich voordoet en hebben beiden reeds meerdere gevangenisstraffen achter den rug. Welk» rol de man in deze oplich- tery-zaak heeft gespeeld is echter nog niet vastgesteld kunnen worden. Naar vernomen wordt, is in de hedenmorgen ge houden vergadering van de niet-inmengings-sub- commissie een overeen stemming bereikt inzake het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje. Bij de behandeling van het enquête- voorstcl-Wendelaar inzake de kwestie van de maréchaussee in Oss, heeft zich hedenmiddag in de Tweede Kamer een incident voorgedaan. Eerste spreker over dit onderwerp was de heer Rost van Tonningen (N.S.B.), die in heftige bewoordingen het beleid van de Kamer en den mi nister afkeurde. Toen hij gekomen was aan de pas sage, waarin hij de commissie van rap porteurs beschuldigde, zijn beschuldi gingen aan den minister van Justitie te hebben weggelaten, heeft de voor zitter, mr. Van Schaik hem het woord ontnomen en hem voor een dag het recht ontzegd de vergaderingen der Kamer bij te wonen. De heer Rost van Tonningen ontstak hierover in toorn en verliet de zaal, onder het geroep: „inquisitie". Een deel der Kamer applaudiseerde bij dc beslissing van den voorzitter. Wij laten hier den tekst volgen van de laatste passage van de rede van den heer Rost van Tonningen, tot aan het punt, waarop de voorzitter hem het woord ont nam: „De overdracht van de enquête naar het «gebeele politioneele gebied te Oss, onder weglating van de vaststelling der weder rechtelijke handeling van den minister, d.w.z. van de mogelijkheid zijner straf rechtelijke vervolging voor den Hoogen Raad der Nederlanden is in overeenstem ming met de tactiek van den minister om j de aandacht af te leiden, van den werke- 1 lijk schuldige en om de maréchaussee voor haar nauwe plichtsbetrachting te bestraf fen. In overeenstemming met deze verdoeze- lingstaktiek is ook het voorloopig verslag opgemaakt door de vijf heeren die de com missie uitmaken. Het voorloopig verslag van de Kamer is een handige verdediging van het beleid van den minister. Op pag. 4 geeft het uitsluitend argu menten weer, die den minister kunnen ontlasten. De commissie van rapporteurs heeft echter opzettelijk de doorm ij schrif telijk overhandigde, zware beschuldigingen tegen den minister weggelaten. Ik zeg op- zettelijk, omdat ik bij voorbaat in de af- deelingen tegen de weglatingen protes teerde." Op dit oogenblik hamerde de voorzitter, die gedurende het voorafgaande gedeelte der rede den spreker reeds meermalen met hamerslagen tot de orde had geroepen en zeide: „ik kan dit niet verder toelaten U kunt zóó niet doorgaan, ik ontneem u het woord". De heer Rost van Tonningen antwoordde hierop: ,dit kunt u niet doen. want ik con stateer slechts feiten." De voorzitter ont nam ten tweeden male den spreker het woord. Hetgeen de heer Rest van Tonnin gen die zeer toornig was. verder zeide. werd overstemd door het gehamer van den voorzitter en een kort applaus van een deel der Kamer. De voorzitter deelde daarop mede, dat hij den heer Rost van TonnAn- gen voor vandaag het recht ontzegde de vergadering der Kamer bij te wonen. Na-i dat deze de zaal verlaten had werd de ver gadering 10 minuten geschorst. BINNENLAND. Huldiging van mr. D. Fock (Binnenland, 3de Blad). Voedselvoorziening in oorlogstijd (Binnen land. 3de Blad). Het tennistournooi te Wimbledon aange vangen; Hughan, Van Swol en De Brauw uitgeschakeld (Sport, 3de Blad) De Nederlandsche wielerkampioenschap pen op den weg (Sport, 3de Blad). ZOMERCONCERTTOURNÉE „ITALIAANSCHE OPERA" Een succesvolle avond. Dat er in onze stad steeds belangstelling bestaat voor het Italiaansche „bel canto", waarvan wij hier helaas veel te weinig mo gen genieten, is gisteravond in de Stads paal. die uitstekend bezet was. wel duide- lyk gebleken! Hoe meer de avond vorder de en de zangers en zangeressen dus meer .op stoom" kwamen, des te krachtiger wa ren de ovatie s en scheen men niet genoeg te kunnen krijgen van de fraaie prestaties, die ook op ons in het algemeen een uit stekenden indruk gemaakt hebben. Weer eens is gebleken, hoe voorzichtig men gewoonlijk moet zijn, daar, waar het geldt een Italiaan of Italiaansche te beoordeelen; zoo er ooit stemmen zyn, die er behoefte aan hebben, zich „in" of „los" 'c zingen, dan zijn het zeker deze, waarbij dan komt de noodzaak aan een warm con tact met de toehoorders, om zich volop en gloedvol te kunnen geven. Zoo was het dus merkwaardig te constateercn, hoe het materiaal van haast allen na de pauze toen vanzelfsprekend als gevolg van het stormachtige applaus de extra's niet van de lucht waren glansvoller, soepeler en brillanter klonk, dan daarvoor. De medewerkenden aan dezen eerst zeer laat beëindigden avond hebben ons weer iets gebracht van de stralende Italiaansche zon, waarvan het effect op hun stemmen overgegaan schynt te zijn en waaraan wij in dit bij uitstek koude jaar zulk een be hoefte hebben. Daar was de diepe bas Eraldo Coda, wiens voornaam en technisch superieur geschoold zingen een edele impressie maakte en die ook muzikaal op buitenge woon hoog niveau stond. Minder beviel ons de bariton Marcello Venturini. die zich te veel wil forceeren en dan tot ongewensch- excessen overgaat, terwijl byv. ook de interpretatie van de bekende Figaro-aria aan karakteristiek te wenschen overlaat. Het materiaal der tenoren is sterk ver schillend: de bekende Luigi Fort, wiens uiterst lichte stem prachtig geplaatst is, zoekt het wat in het zoetelyke, dat op den duur door gebrek aan verscheidenheid tot eentonigheid leidt. Desniettemin ver rukt deze uitzonderlijk fraai getimbrcerde tenor, die van een grootsch succes bij voor baat verzekerd is. Naast hem heeft de lyrische tenor Ar- naido Luzi zich kranig gehouden: moest hy zich aanvankelijk in de hoogte for ceeren en kon hij de tonen, tengevolge van een te sterken ademdruk niet steeds „houden", in het kwartet uit Puccini's Bo- heme. dat als slot gegeven werd, gaf hy zich superieur en op volle kracht. Van de dames noemen wij allereerst de ons onbekende Rina Corsi, een lyrische so praan. wier resonansvolle, mooi afgedekte hooge tonen, die merkwaardigerwijze eerst te schel klonken, de zaal uitnemend vul den. Ook qua voordracht wist zij sterk te boeien: haar succes was enorm en zelfs na twee toegiften zou zijn indien de i ijd het toegelaten had nog gaarne ver der beluisterd zijn. De soprano leggero Diana Micelli, die eerst niet gedisponeerd leek en te worstelen had met detoneeren Het werk ligt stil. BUITENLAND. Wat wil Ialië? (3de Blad en Buitenland. Ie Blad). Rede van Schacht (Buitenland, 1ste Blad). Joden in Duitschland van de beurs en markten geweerd (BuitenL, le Blad). Japan wil het strijdtooneel naar het Zuiden uitbreiden (Buitenland, 1ste Blad). De Valera's overwinning bij de Iersche verkiezingen (Buitenland, 1ste Blad). Spionnage-proces tegen Duitschers in Amerika «Buitenland, 1ste Blad). Van onzen specialen verslaggever) De „Karimata" heeft sinds gistermiddag 2 uur niet ge werkt, want er is namelijk een onderdeel van een der takels, waarin de emmer- ladder hangt, onklaar ge raakt. Men heeft, zoodra men het euvel ontdekte, het werk stilgelegd, daar bij verder werken gevaar voor groote stagnatie zou ontstaan. Het mankement is op zich zelf van weinig beteekenis, maar met de reparatie schijnt nogal eenigen tijd gemoeid te zijn. Vanmiddag had de „Kari mata" het werk nog niet hervat. cn een lichtelijk scherpe toongeving, heeft zich later volkomen hersteld en gaf toen werkelijk van excellenten zang te genieten, waarbij tevens haar beschaafde muzikali teit opviel. De mezzosopraan Maria Teresa Grosso, wier materiaal eveneens goede eigenschap pen bezit, hoede zich echter voor een te krachtig aanpakken der tonen, terwijl ten gevolge van te weinig ademsteun een bij na voortdurend vibreeren eenigszins stoort. Rina Corsi, Diana Micelli, Arnaldo Luzzi en Mare. Venturini waren nauwge zet op elkaar ingesteld in het Puccini- kwartet. dat natuurlijk gebisseerd moest worden. Het frenetieke applaus heeft hun wel duidelijk gemaakt, hoezeer men met dit ensemble ingenomen was! Tot slot zij de onschatbare steun geme moreerd van den accompagnateur Maestro Glno Bianchi Rosa, wiens begeleidingen zóó volgzaam en tegelijk stimuleerend waien, dat men zich deze niet beter zou kunnen wenschen! Een genot voor de solisten, die bij afwezigheid van een orkest toch veel moeten missen, om met een zóó zuiver- aanvoelend musicus te mogen samenwer ken. Het succes van dezen avond en het feit. dat men zich steeds krachtiger en vrijer durfde geven, is voor een niet, ge ring gedeelte aan dezen uitmuntenden Rosa te danken! Het was een concert, zooals wij er meer voor onze stadgenooten zouden wenschen. Moge deze artisten ons in den komenden winter ook weer eens met. een opera-uit voering komen verblijden! Getuige de vrijgevigheid, die zij gister avond betoonden, zullen zij, wanneer het van hen afhangt, stellig graag in de Sleu telstad terugkomen! ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. De vooruitzichten blijven voor het Zuiden van ons land nog gunstig. In het Noorden zal morgen in den loop van den dag de bewolking toenemen. De regen kansen blijven echter gering. AANBESTEDING. In het Bureau Gemeentewerken is heden morgen aanbesteed het aanleggen van ge deelten ventweg en trottoir aan de Zuid- Oostzyde van den Haagweg. Ingekomen 16 biljetten. Er was als volgt ingeschreven Th. P de Geus en J. F. Stampraad, Leid- schendam, f. 9170; D. de Jong en W. Borst, Bergen en Bakkum, f. 8500; N V. Leidsche Zand en Grondmy v b. J. M. Samson. Lei den. f. 8500; P. C. Langeveld. Hardinxveld, f. 8300; P. J. en H. Visser. Wassenaar, f. 7500; A. Voordauw, Zoeterwoude. f. 7337: P. G. de Jong, Oegstgeest. f. 7337; W. F. Marcelis, Leiden, f. 7330; P. H. Meijers en Zn., Oegstgeest. f. 6900; A. J. de Later, Oegstgeest. f. 6800; A. W. de Groot, Leiden, f. 6574; L. P. v d. Geer en A. Th. Stuifzand Leiden, f. 6395; H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, Leiden, f 6325; Gebrs. A. en J. A. Schouten. Leiderdorp, f. 5985; A. van Halem en I. Doornik. Leiden, f. 5900: C. Godschalk en Co. Leiden, f. 5690. De gunning is aangehouden. TENTOONSTELLING COLLECTIE BOENDERMAKERS. De heer P. Boendermakers Czn. te Ber gen (N.H.) heeft gedurende vele jaren zijn ryke inkomsten besteed aan het koopen van moderne kunst. Daardoor is hy niet alleen de vriend der schilders geworden, doch heeft tegeiykertijd een zeer omvang- ryke verzameling verworven, waarvan hy ten overvloede gaarne iedereen, die werke lijk belangstelt. Iaat medegenieten. Zoo vond het Leidsche Carillon-Comité, dat steed» nieuwe middelen verzint om de financiën te vinden voor onzen toekomsti- gen Beiaard, hem gaarne bereid een deel van zyn rijk bezit ter expositie af te staan. Deze tentoonstelling wordt op Woensdag 29 Juni geopend in „de Lakenhal". Ze blyft gedurende de maanden Juli en Augustus geopend en de baten zyn be- stomd voor het Carillonfonds Met deze korte aankondiging moge al vast nieuwe belangstelling voor het fonds en tegelykertyd voor de tentoonstelling worden gewekt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1