Uit den Leidschen Raad Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 21 Juni 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Na een zitting van 2Vz uur met gesloten deuren is de agenda bijkans in IV2 uur afgedaan GEMENGD NIEUWS bij uw examen Uit het leven van Pietje Frowenius LUCHTVAART Na heropening der zitting na plm. 2'/« uur wordt tot benoeming overgegaan van een directeur der H B S. met 5 j. cur sus. Benoemd wordt de heer dr. J. D. A. Boks alhier met 18 stemmen tegen 7 op den heer dr E. J. Baumann. te Ter Apel en 7 op den heer dr. ir. J. J. Valkenburgh alhier. HAMER PUNTEN. 2e. Voorstel tot het aangaan van een geldleening. (106) Conform besloten. 3e. Voorstel tot het aankoopon van het perceel Waardgracht No. 119. kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie C No. 396 (107) Conform besloten LUCHTBESCHERMING. 4e Voorstel tot het verieenen, voor het laar 1938. van een subsidie aan de afdee- line Leiden van de Nedsrlandsche Ver- eeniging voor Luchtbesche. mng en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (108) De heer HESSING meent dat de kosten der luchtbescherming grootendeels komen voor het rijk en vestigt de aandacht er op. dat de vereeniging erg in moeilijkheden zit, zoodat groote reorganisatie z.i. beslist noo- dlg zal zijn. Heeft het college daarmede voldoende rekening gehouden? En kan in deze omstandigheden van subsidieerlng sprake zijn, waar de vereeniging niet ge heel safe is? De heer v VEL ZEN bepleit het betrekken der lagere klassen bij den afweer. Is dat ook de bedoeling? Daarvan blijkt z.l. te weinig ln de stukken De heer SNEL vindt het betreurenswaar dig, dat zulke zaken zulke offers vragen, doch het zal moeilijk anders kunnen. Doch dan dient verder gegaan te worden, als het inrichten van openbare schuilplaatsen, al geven zij ook geen volledige veiligheden. Geven B. en W. aandacht van het inrich ten daarvan? De VOORZITTER weet niets van die moeilijkheden der alg. vereeniging, doch de afd. Lelden is op zich zelf staand en daarin heelt het college vertrouwen; er is bovendien toezicht door 2 afgevaardigden ln het bestuur. De aandacht der gansche bevolking zal op den luchtafweer worden gevestigd door intensieve propaganda. Het inrichten van schuilplaatsen heeft volledig de aandacht van B. en W„ doch het rijk is zeer karig met gelden daarvoor, terwijl de inrichting zeer groote sommen verslindt. Theorie en practijk zijn ook ln deze overigens niet gelijk, er is nog zooveel onzekers. Directe plannen zijn nog niet te verwachten. Z.h.st. wordt dan conform besloten. 5e. Voorstel teot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de voorberei ding van den luchtbeschermingsdienst. 1106) Conform besloten. REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. 6e. Voorstel: a. tot het verieenen van een subsidie aan de Jubileum-Commissie 1938 in de kosten van de door of vanwege die Com missie te organiseeren feestelijkheden ler gelegenheid van de a.s. herdenking van het 40-jarig regeeringsjublleum van H.M. de Koningin: b. tot het verhoogen van het op de be grooting 1938 uitgetrokken bedrag voor een kinderfeest enz. op den verjaardag van H.M de Koningin; c. tot het verieenen van een subsidie aan de Commissie voor Mcer-Werk-Actie ten behoeve van een te houden tentoon stelling van handel. Industrie en vakbe kwaamheid enz. en tot het aan die Com missie kosteloos ten gebruike afstaan van de lokalen der Stadsgehoorzaal ten be hoeve van de door haar te houden ten toonstelling; d tot het verieenen van een subsidie aan de „Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen ln het algemeen en ln het bijzonder van vee. paarden, zuivel- en bodemproducten" te Lelden, ten behoeve van de te houden veetentoonstelling 1938 ca; e, tot het vaststellen van den desbetref fend begrootingsstaat. (110) De heer WILMER zegt, dat het vreemd ls. dat de subsidie is gevraagd door de Jubileum-commissie en niet door de con tactcommissie. De heer v. WELZEN treft het,, dat de Meer-Werk-Actie en de V.E.B.O. tentoon stelling verbonden worden aan een der gelijk Jubileum, waarmede zij toch niets gemeen hebben. Spr. is tegen sub a en b als goed republikein en ook gelet op de scherpe tegenstelling, der nog voortduren de werkloosheid met al haar ellende. Sub c en d zal hij steunen. De heer GOSLINGA is tegen sub c, daar het z.i. daardoor bedoelde vereeniging on mogelijk wordt gemaakt haar Jaarlijksche feest te vieren. Bij ongunstig weer valt het geheel in duigen. De Stadszaal behoort 31 Aug. aan deze vereeniging. De heer v. ECK zegt. dat de fractie een tegemoetkomende houding wil aannemen, al blijven zij republikeinen, te meer. waar ook de Meer-Werk-Actie en de V.E.BO. aan de feesten zijn verbonden, waartegen spr. op zich zelf geen bezwaren heeft trots de tijden. Gold het alleen de draagster der kroon, soit, maar het geldt ook pro paganda voor het koningschap en daarte gen is bezwaar. Wel wil de fractie mee werken doch niet meeloopen. Maar de ernst der tijden dwingt echter de grootste soepelheid te betrachten en de fractie wil daarom de tegenstellingen niet scherper maken. Ook tot steun aan de democrati sche gedachte tegen het fascisme, zal zijn fractie niet tegenstemmen. De heer WILBRINK geeft met volle sym pathie zijn stem aan sub a, er den heer v. Eek nog op wijzend, dat in diens kringen de meening al zeer kentert. Met minder enthousiasme stemt hij voor sub c. De samenhang ontgaat hem eenlgs- :ins, vooral een tentoonstelling in een zaal bij goed weer. Maar hij zal het aanvaar den. Wat de V E B.O. betreft ook staande buiten deze feesten, goed beschouwd destijds besloot de raad voor iedere ten toonstelling f. 2500 subsidie te geven en daaraan had men zich z.i. moeten houden. De onkosten ad plm. f. 1000 van de vorige niel-doorgegane tentoonstelling mochten z.i. niet in rekening zijn gebracht. Ook vorig maal ls een frult-tentoonstelling ge houden. ook in dit opzicht ls er dus geen uitbreiding. En mag hier een fonds wor den gevormd, terwijl de gemeente zijn re serves opteert? Bovendien wat geeft f. 600 subsidie meer bij een geraamd tekort van f. 2500, zoodat er tooh nog een tekort van f. 1900 blijft voor fondsvorming? De heer VALLENTGOED onderschrijft grootendeels de bezwaren van den heer Wilbrink inzake de V.E.B.O., maar hU ge looft, dat het samenvallen met de feest- week de inkomsten ten goede zal komen. De heer BERGERS oordeelt den heer Wilbrink te pessimistisch. Het tekort ls een slag in de lucht, die best kan meevallen. Bovendien, op deze wijze wordt het be zoek der Leidsche markt gestimuleerd. Voor twee jaar is er geen fruit-tentoon- stelling gehouden. De VOORZITTER zet uiteen, dat de Ju bileum-commissie, een gevolg der Contact commissie, de subsidie moest aanvragen. Wat het combineeren betreft, het is juist gedaan om beide doelen te bevorde ren. zoowel de feesten in engeren zin als de V.E.B.O.-tentoonstelling etc. in hel be lang der stad. die best zijn onder te bren gen in de feesten. Spr. vindt het ook jam mer, dat ln dit speciale geval de Stadszaal niet voor het kinderfeest ter beschikking blijft, doch z.i. is het bezwaar niet zoo groot om het algemeen plan daardoor af te wijzen. Van propaganda voor het koningschap is geen sprake, daaraan is geen behoefte meer na de 40-jarige regeering van Ko ningin Wilhelmlna. En reeds meer ls ln ernstige tijden het koningschap geprefe reerd boven de republiek! Tot heil van het land!, (Applausi. Wethouder VERWEY wijst er op hoe bij het organiseeren van tentoonstellingen nimmer juist is te ramen. Voor winst be hoeft men ze niet te houden. Voorop staat het gemeentebelang, n.l. propaganda voor de markt-belangen. En dit te meer, waar de Leidsche markt terugloopt. Of de ver lenging 9an den duur aer tentoonstelling van 1 tot 4 dagen zal zijn voor- dan na- deelig, wie zal het zeggen? Het tekort ad f. 5000 wilde men dekken door een nieuwe subsidie van f. 2500, het tekort aan subsi die van vorig Jaar en het fonds van f. 900. B. en W. oordeelden dit te zwaar voor de gemeente en hebben afgedongen tot een extra-subsidie van f. 600. Of de V.E.B.O. los zal komen van de gemeente zal de tijd moeten leeren. De heer GOSLINGA vraagt of de f. 2000 van sub c niet gevoegd kunnen worden bij sub a. Hebben B en W. niet door sub c de stemmen der S.D.A.F. gezocht? De heer WILBRINK is in zijn bereke ning niet overtuigd. Wethouder VERWEY zegt den heer Gos- linga nog, dat het thans al vrijwel zeker ls, dat de f. 2000 voor de Meer-Werk-Actie- tentoonstelllng niet zal benoodigd zijn. Sub a wordt z.hst. aangenomen. (De heer v. Weizen tegen). Sub b wordt z.h.st. aangenomen, (De heer v. Weizen tegen). Sub c wordt z.h.st. aangenomen. (De heer Goslinga tegen). Sub d en e worden z.hst. aangenomen. DE MOLEN „DE VALK". 7e. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering: a tegen de erfgenamen van de Wed. P. van Rhljn geboren Schippers, inzake er kenning van het recht van eigendom der gemeente Leiden op de opstallen, staande od de terreinen, kadastraal bekend ge meente Leiden, Sectie A Nis 22, 1168 en 1169 (waaronder de molen ,.de Valk"); b. tegen die erfgenamen, voorzooveel deze de opstallen thans bewonen en gebruiken, tot ontruiming van de sub a genoemde opstallen. (111) Conform besloten, 8e. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de Speelapparaten. (112) Wordt aangehouden. DE STADHUISBOUW. Voorstel tot het voeren van verweer tegen de door E. C. Bertels, wed. van J. H. Feld, als eigenaresse van perceel Vlsch- markt no. 6. en I. Zandvoort G.Wzn., als eigenaar van perceel Maarsmanssteeg no. 12, tegen de gemeente ingestelde eischen, terzake van schade, ontstaan ln verband met de uitvoering van den onderbouw van het nieuwe Stadhuis. (114) Conform besloten. INTERPELLATIE ELKERBOUT. De heer ELKERBOUT zegt op 9 Mel Jl. te goeder trouw te hebben aangehaald een verordening van Delft inzake het blussehen van branden en belooning daarvoor. Deze aanhaling is door den voorzitter on juist genoemd, onder toevoeging „gelijk hij weten kan." Dat wekt een voorstelling van bewuste onjuistheid Waar spr. zich had beroepen op een mededeeling van het hoofdbestuur der vakvereeniging, wekt dit bij hem ont stemming, waaraan hij uiting heeft ge geven. Doch dit handhaafde zijn verkla- 1 De offlcieele verordening bevestigde dit trouwens. De burgemeester was dus on- juist. Spr. betreurt dit daar daardoor z.i. zijn amendementen mede zijn afgestemd. De VOORZITTER erkent de juistheid hiervan. Spr. had een verouderde veror dening. Hij biedt excuses aan aan den heer Eikerbout en betrokken bondsbestuur. 1 Wil men een nieuwe behandeling dan is Brand in Nederlandsch stoomschip. Het vuur bleef tot één ruim beperkt. In den nacht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken aan boord van het in de haven te Hongkong liggende Neder- landsche stoomschip „TJisalak" van de JavaChinaJapanlijn Het vuur ontstond tijdens het laden in ruim drie en kon dank zij het krachtig ingrijpen van de bemanning hiertoe be perkt blijven. Ongeveer 500 ton goederen liepen brand- en waterschade op. Het schip is od de thuisreis naa- Java. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De „Tjisalak" heeft een inhoud van 5787 bruto- en 3614 nettoton. SLOK ZOUTZUUR GENOMEN PER VERGISSING. Aan de gevolgen overleden. Een noodlottige vergissing heeft den dood veroorzaakt van een 72-jarlgen man J. van Dam, uit de Joh Brandstraat te Rotter dam. De man, die aan hartzwakte leed, moest op medisch advies dagelijks bloed- wljn drinken. Woensdagmorgen was de man vroeg op, hij ging naar de keuken en nam een flinke teug uit een flesch met het etiket „bloedwijn". In deze flesch zat ech ter zoutzuur Hij bemerkte zijn vergissing te laat. De oude man werd naar het zieken huis aan den Coolsingel gebracht, waar hij thans overleden is. Tel. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag te half vier ls op den Laan van Meerdervoort, hoek Pioenweg, te Den Haag, de 24-jarige G. M. R., wo nende aan de Sijzenlaan. rijdende per motorrijwiel, door een personenauto aan gereden, waarvan de bestuurder, komende uit de stad (terwijl de motorrijder de helling af stadwaarts wilde rijden) ver moedelijk geen voorrang heeft verleend De heer R. ts met een schedelbaslsfrac- 'uur in bewusteloozen toestand naar het Roode Kruls-Zlekenhuis vervoerd. TEGEN VRACHTAUTO GELOOPEN. Slachtoffer ernstig gewond. Gistermiddag Is de 54-jarige heer J. J. A. Wijsbeek uit Veendam, aan het Dam- sterdiep onder ten Boer tegen een vracht auto geloopen. De man werd met ernstige verwondingen opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toe stand ls zeer zorgwekkend. Den chauffeur treft geen schuld. BUITENLANDSCH GEMENGD. POKKEN AAN BOORD VAN POOLSCH SCHIP. Dlsteren ls te Buenos Aires het Poolsche mailschip Kosciuzko aangekomen, aan boord waarvan tijdens de reis pokken zijn uitgebroken. Negen kinderen zijn overleden en 24 zijn naar het ziekenhuis overge bracht GEZAKT EXAMINANDUS SCHIET EXAMINATOR NEER. Een student in de rechtswetenschappen te Bagdad, die gezakt was, heeft verschei dene revolverschoten gelost op den hoog leeraar, die hem geëxamineerd had en den deken der juridische faculteit, die zijn col lega te hulp snelde. De examinator werd ernstig gewond, de deken licht gewond. De dader pleegde zelf moord. GROOTE BOSCHBRAND OP ZUID - SACHALIN. Een groote boschbrand, die Zaterdag morgen op de Westkust van Zuid-Sachalm uitgebroken is, woedt volgens een telefo nisch bericht uit Toyochara nog steeds voort. Ongeveer 1700 hectaren bosch en een groote hoeveelheid hout zijn vernield. Zeven-en-bwintlg woningen zijn afge brand, zonder dat echter slachtoffers vielen. Een trouwe vriend Neem 'n "Akkertje" is ook vóór het examen lerecht hel gebruikelijke gezegde. 3193 CIneet. Heb.) daarover te praten. Maar spr. heeft den heer E. niet beschuldigd van opzettelijke onjuistheid RONDVRAAG. De heer v ECK meent, dat het zoo stil ls rond het tunnel-plan. Hoe staat het daarmee? De VOORZITTER zegt, dat dit ln volle behandeling ls, meer kan hij thans niet zeggen. De heer MANDERS wil een drietal pun ten aanbevelen, le. Bevordering van vestiging van in dustrie alhier, speciaal met het oog op de plannen voor een centraal vliegveld. 2e. De invoering van de 40-urige werk week. 3e. Vacantie van stempelen. Hierna 6 uur sluiting. door JAAP BEKKERS. Ik moet aannemen, dat het u niet be kend Is, dat Pietje Frowenius kortelings geslaagd is voor zijn doctoraal rechten. Ik dien u echter tegelijkertijd te vertellen, dat Pietje's familie u deze onwetendheid ten zeerste kwalijk zou nemen. Daarom is het goed, dat ik u van dit roemruchte feit op de hoogte breng u mocht eens één der Froweniussen ontmoeten en ik deel u tevens mede, dat onze .held thans aan een proefschrift werkt, getiteld: Het Romelnsche Recht bij de Katten en de Hunnen ten tijde van Koning Ramses XII. Na deze openbaar-making van Pietje's geesteHJken-slaat-van-dlenst, moet ik u tevens op de hoogte brengen van verdere bijzonderheden, den Jongen geleerde be treffend. Pietje dan zijn voornaam doet het reeds vermoeden ls klein van stuk. Van schoenen draagt hij een krappe maat veertig en zijn boorden halen nauwelijks dc veertien. Een dun-gerand, gouden bril letje kroont zijn neuswortel en zijn schaarsche haren van onbestemde kleur liggen zorgvuldig gescheiden op zijn ge leerden schedel geplakt Zijn stem klinkt wat nasaal en zijn o's hebben een onmls- kenbaren eu-klank, hetgeen aanleiding geeft tot de foute veronderstelling, dat hij uit de residentie zou stammen. Pietje is ijselijk secuur. Hij rookt niet, hij drinkt niet en als hij een enkele maal om zijn moeder genoegen te doen als vierde man aan dc bridge-tafel plaats neemt, zegt hij met een stalen gezicht „pas", wanneer zijn partner met een Culbertson- sche „twee harten" een groot spel annon ceert en hij piekert en peinst intusschen over Attila. den koning der Hunnen, als kantonrechter. Mr. P. Frowenius ls het met zichzelf niet eens, of hij zich al dan niet als ad vocaat en procureur zal gaan vestigen. Voorlooplg heeft hij zijn handen vol met zijn dissertatie, maar hij weet, dat die eenmaal gereed zal zijn De praktijk van het leven trekt hem niet aan, hij heeft er geen aanleg voor, bevroedt hij, de we tenschappelijke zijde lacht hem veel meer toe. Dat gemis aan zin voor gewone zaken kwam duidelijk aan den dag, toen oom Cornells hem een gratis advies probeerde te ontfutselen betreffende een kwestie met een zonderling dienstmeisje, dat geenloo- pers wilde kloppen en er deswege, zonder op te zeggen en dus ln strijd met de ar beidsovereenkomst, was vandoor gegaan. Onder hoongelach van de geheele fa milie had Pietje toen betoogd, dat ook hij geen kleedjes zou willen kloppen, dat deze arbeid goed beschouwd geen vrouwenwerk was en dat hij wel eens had opgemerkt, dat zijn moeder een stofzuiger gebruikte. Hoewel zoo voegde hij eraan toe dit instrument hem vanwege het doordrin gend gerucht zeer antipathiek was. Pietje's vader een rijke boterhande- laar is terecht trotsch op zijn zoon, die zoo vlot studeerde, HIJ voelt, dat de titel van den nazaat zijn huls glorie zal bijzetten, het zal opheffen uit den fat soenlijken burgerstaat-zonder-meer. Hij zegt graag tot zijn vrienden: „Als je eens een moeilijk zaakje hebt, wend je dan tot mijn-zoon-de-advocaat, hij zal het graag voor je opknappen". De oude heer Fro wenius ls er sterk voor, dat Plet zich zal gaan vestigen. Hij heeft meermalen na drukkelijk verzekerd, dat het hem geen zier kan schelen als de praktijk de eerste jaren niets oplevert. Hij neemt met ge noegen alles voor zijn rekening en trou wen moet Piet ook. Als Pietje zijn vader zoo hoort spreken lacht hij flauwtjes en haaJt zijn schou ders op. Aan den anderen kant beseft hij, dat Papa. die hem In staat stelde te stu- deeren ook wel eenlg recht op hem heeft, maar overigens een praktijk beginnen, re clame voor jezelf te moeten maken en dan trouwen! Wat moet hij met een vrouw beginnen? Hij, Plet Frowenius, die de zwakke kunne alleen uit het Burgerlijk Wetboek kent, die iets weet van haar rechten en plichten, maar die er geen notie van heeft, hoe hij een meisje zijn arm. laat staan zijn hart en hand zou moeten aanbieden. Maar sedert eenige weken ligt Pietje met den ouden heer overhoop. Ziehier hoe dit gekomen is: Vanwege stofzuiger en radio is het on zen held dikwijls niet mogelijk thuis rus tig aan zijn Katten-en-Hunnen-opstel te arbeiden. Gerulmen tijd geleden ontdekte hij een kleine lunchroom, waar het stil ls en meestal gaat hij hier 's avonds met een pakje boeken onder den arm naar toe om te werken. In het cafétje kent men hem reeds en ongevraagd wordt hem het lcopje koffie gebracht. De gezichten van Je eigenares, de dien-juffrouw en van en kele stamgasten zijn hem bekend. Hij her kent ze op dezelfde wijze als de huizen In de straat waar hij woont, maar van het geen achter die maskers gedacht, genoten en geleden wordt, daarvan heeft hij niet het minste begrip. Waarom zou hij ook, hij is rechtsgeleerde, geen psycholoog. Maar op zekeren avond begint de dien ster, als ze hem zijn koffie brengt, te spre ken. Ze vertelt hem van haar moeder, een weduwe. Ze moet leven van een onmoge lijk klein pensioentje en de geringe inkom sten van haar dochter zijn dringend noo- dlg, om het gezin in stand te houden. Nx, i3 er een erfenisje, dat de moeder toe komt. doch dat haar door een paar wel gestelde neven hardnekkig wordt bestre den. „Wat moeten we doen, meneer?" vraagt het meisje, dat naar den ultheem- schen naam van Dahlia luistert. Pietje heeft haar met zijn wereldvreem de oogen vanachter de brilleglazen aange keken, maar half-begrljpend. wat zij hem vertelde. Reeds wil hij naar zijn porte- monnaie grijpen, omdat hij zich zijn rust wil koopen en omdat iets ln de stem van het meisje zijn medelijden opwekt, ais hij ineens beseft, dat hij haar hiermee zou kwetsen. En met een zucht zet hij zich ernstig tot luisteren, laat zich alle details vertellen, noteert eenige punten. En intus schen neemt hij haar eens goed op. Hij constateert, dat haar gezichtje bleek en fijn is, dat zij teere, goed-verzorgde han den heeft en dat om haar persoontje lente geuren hangen. Te middernacht verlaat hij te zamen met Dahlia de lunchroom en onder het naar huls loopen geeft hl] haar zijn adviezen en belooft de zaak ter hand te zullen nemen. Dahlia heeft bij het oversteken zijn arm gegrepen en Pietje bemerkt, dat het ver band tusschen Ramses en de Hunnen hem minder klaar voor den geest staat en dat hij ineens een duidelijker beeld van de woorden „liefde" en „trouwen" krijgt. Dit, en hetgeen er volgde veroorzaakte den toorn des ouden heeren Frowenius, hetgeen begrijpelijk ls. Men laat een jon gen niet „cum laude" door al zijn examens komen, om een dienster uit een lunchroom tot schoondochter te krijgen. Maar Pietje Frowenius weet ineens heel precies wat hij wil. Met of zonder papa's hulp zal hij een praktijk beginnen. En oom Cornells heeft hij geschreven, dat men van een dienstbode eischen mag, dat zij loopers klopt en er tegelijkertijd een reke ning van 25 gulden voor rechtskundig ad vies bijgevoegd. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehoudend HET LUIKSCHE GIFPROCES. Verhoren voortgezet. Bij het hervatten van de zitting van het proces tegen de weduwe Becker gisteroch tend werd een nicht van een der slacht offers. me) Bosslers, gehoord. Deze ver klaarde dat haar bloedverwante geklaagd had over de slechte kwaliteit en den bitte ren smaak van de thee, welke door de weduwe Becker werd gereedgemaakt. Vervolgens werd de laatste vriend van de weduwe Becker gehoord, de veertgjarige Hody. De beklaagde had hem wijs gemaakt, dat zij 44 jaar was, terwijl zij op dat oogen- bllk 56 was. De getuige gaf een verslag van zijn leven met beklaagde. Hij heeft nooit gehoord van den financieelen nood van zijn vriendin. Zij liet hem gelooven, dat zij rijk was. Getuige herinnerde zich op een avond te hebben gezegd, toen hij hoorde dat mej. Bossier., was overleden: Al Je vriendinnen gaan dood". In de middagzitting werd mej. Boullle, volgens haar zeggen slachtoffer van een poging tot vergiftiging, als getuige tegen de weduwe Becker gehoord. Beklaagde heeft haar. volgens haar verklaringen, op zekeren dag een glas port aangeboden, dat zij niet heeft kunnen drinken, omdat de port slecht was. Den dag daarop heeft ge tuige een glas Bordeaux, dat denzelfden smaak had, geweigerd. Eenige dagen later heeft zij een kop „thee tegen de rheuma- tlek" gedrongen. De weduwe Becker had die thee gezet en mej, Bouille was er erg ziek van geworden. Niettemin had zij geen aanklacht tegen de weduwe Becker inge diend. Eerst toen zij alles vernam, wat er gebeurd was. is zij tot de overtuging geko men, dat zij het slachtoffer was geweest van een poging tot vergiftiging. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 22 JUNI. Leiden Oeref. Gem. «Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur, ds. P. Honkoop, van Den Haag. Waddinxveen Gebouw Centrum: Nam. half acht, ds. De Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor IJsselmonde, C. M. Krijger te Beverwijk; voor Beetgum, J. J. Oranje te Pae- sens en Moddergat. Aangenomen: Naar Lippenhuizen—Hemrik, A. B. Scholten te Oldeholtwoldenaar Help man. J. W. Tunderman te Vrouwenpolder; naar Zeist. G. Lugtlgheld te Amstelveen. Tweetal te Meerkerk: J. Th. Meesters, cand. te Zeist en P. Rullmann, cand. en hulppred. te Utrecht. Beroepen: Te Haren (als hulppred.) G. Th. Koopman, cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te 's-Gravenhage. C. W. Kremer t« Leeuwarden en W. F. Laman te Mlddelhamis. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Aagtekerke-Oostkapelle. M. Heikoop te Utrecht. REM. BROEDERSCHAP. Tweetal te Amsterdam (vac.-dr. J. K. Spar- naay) G. J. Hoenderdaal te Boskoop-Waddinx veen en J. F. v. Royen te Rotterdam. POSTVLIEGTUIG VERMIST. Sedert Zondagochtend wordt een Douglas- vllegtuig van de ..Panagra-MaatschappU (Chill) met een bemanning van vier personen en post vermist. Het vliegtuig was op weg naar Arica. Tot nu toe werd door tien toestellen vergeefs gezocht. DE POSTVLUCIITEN. Hedenmorgen om 0 uur is de ..Reiger'' naar Indië vertrokken met als gezagvoerder Stein beck. Aan boord bevindt zich: 176.975 KG. vracht, 348.031 KG. briefpost en 10.900 KG. pakketpost. A Er hebben vijf passagiers vanuit Amsterdam geboekt en 4 voor tusschentrajecten. POOLSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. In de nabijheid van de stad Piaseczno, 20 K.M. bezuiden Warschau, is een vliegtuig, oat meteorologische waarnemingen verrichtte., om- laag gestort. De piloot en twee andere mzic- tenden kwamen om het leven. De piloot was met zUn valscherm uit h«p toestel gesprongen, doch dit functioneerde me» en de man viel te pletter. o 7

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10