De bamboe en de Chineezen Het leven van den Chineeschen boer is zonder deze plant bijna niet denkbaar Een portret van den koning ANEKDOTEN Moeder en kind in de dierenwereld RAADSELS Goede oplossingen Oplossingen CORRESPONDENTIE^ D Zonder bamboe kan de Chinees eenvoudig niet leven! wierp, er aan herinnerd zou worden, z'n rommeltje netjes op te ruimen en z'n zak ken vooral den rechter, waarin jullie met je allen verblijf houdt! niet zoo akelig vol te proppen. Maar je ziet alweer, dat hij ongehoorzaam is. Toen hij me gis teravond in z'n zak stopte, heb ik me expres nog twee keer op den grond laten vallen om z'n aandacht te trekken, maar tever geefs! Hij begon met den inhoud van z'n zak ken op tafel uit te storten, maar midden onder het opruimen kreeg hij slaap, begon te gapen en zuchtte: „Nu, dan morgen maar eens!" Maar.... als jullie allemaal wilt meewerken, dan weet ik een prachtla middel, om hem zijn slordigheid af te leeren „O, ja?" hoonde de kurk, „nou het zal wat wezen!" .,Sst!" zei de zakdoek. „Vertelt u maar vlug, mevrouw. We luisteren". „Goed", zei het portret. „We zullen hem eens een flink lesje geven. Zakdoek, ga jy eens heelemaal onder in den zak kruipen, want Jou heeft hij het meest noodig. Gum metje. dan volg jij. opdat hij ook naar jou vreeselijk moet zoeken. Nu volgen het klok huis en het worteltje en dande drie kopspijkertjes, met de kopjes in het klok- "huis en de punt omhoog. Nu ook de spijker met de punt omhoog. Klaar? Prachtig! Nu komt het doosje Bengaalsche lucifers, opengeschoven, met de lucifers er uit. Wat is er meer? O ja, de elastiekjes en het touw wikkelen we om de heele kluit heen, zoo dat Huug er heusch geen touw meer aan vast kan knoopen! Nu de potlood en en de halve cent bovenop. Wacht maar, nu zullen jullie eens zien, v/at er straks gebeurt! En het portret lachte net precies zoo snaaks en jolig, als Hugo's moeder soms lachen kon. Rrrrt! Daar liep de wekker af! Het was half acht. „Ja, ja" klonk een brommerige stem uit het bed. „Ja, ja. wekkertje, ik hoor je wel! Maar ik draai me toch fijn nog eens om!" En Huug stak lui en loom één arm uit, zette het wekkertje af en sliep weer in. Eerst toen moeder een kwartier later aan de deur tikte, stond de luie jongen einde lijk op. Vlug z'n hoofd in de waschkom (véél zin had hij niet, vandaag!) toen z'n kleeren aangeschoten. Hè, wat zat die vervelende veter in de knoop! Hij bedacht op eens, dat hij Moeder beloofd had, een nieuwen veter in z'n schoen te doen, maar daar had hij nu heusch geen tijd meer voor! Een tijdlang peuterde hij zwijgend en met een knorrig gezicht voort. Dan dacht hij „nou dan straks maar als ik m'n boeltje uitzoek voor school". Op hetzelfde oog en blik riep Moeder voor het ontbijt en Huug holde naar beneden. Het was een wonder dat hij niet viel over den lossen veter! „Huug", zei Vader aan het ontbijt, „ik ga straks met de fiets Jouw kant uit, ga je mee? Maak je dan direct klaar hoor, want ik moet weg!" „Goed, Va", zei Huug en hy dacht: „O, wee, m'n veter!" Het ontbijt was afgeloopen en Huug Tende naar boven. „Nu vlug m'n boeltje uitzoeken voor school", dacht hij. „Waar zijn m'n potlooden en m'n gummetje?" Woest rommelde hij in z'n zak. Pats! Au, au! Daar was de heele kluit rommeltjes met het touw er om heen op den grond gevallen. De potlooden vlogen hem om de ooreri en de spijker prikte gevoelig in z'n hand! Driftig raapte Huug de potlooden op en zag. dat er geen punten aanzaten! Waar was nu weer z'n mes? Wég natuur lijk! Wacht, even Moeder roepen bij de trap. Vlug naar de deur nog eens pats! Daar lag Huug, gestruikeld over z'n lossen veter, languit op het portaal! Al, wat deed z'n elleboog zeer! Hij had grooten lust een deuntje te huilen. En tot overmaat van ramp klonk Vader's stem van beneden: „Huug, ik ga hoor! Ik kan niet langer op je v/achten!" Huug antwoordde niet; hij lag nog half versuft op het portaal en snikte nu werkelijk. En toenzag hij opeens Moeder's portretje voor zich, dat uit z'n linkerbroekzak was gevallen. „Moeder!" dacht hij. „O, wat heeft Moe der me gisteren nog gewaarschuwd, dat ik niet zoo slordig moest zijn en m'n zak ken Je begrijpt dat de heele vergadering in Huug's rechterbroekzak lachte en luidkeels applaudisseerde. Nu zouden er voor hen hetere tijden aanbreken! R. DE RUYTER-v. d. FEER. Er was eens een wijze Chinees, die heeft uitgerekend, dat de bamboeplant voor pre cies 1386 verschillende doeleinden wordt gebruikt! Dit nuttige plantje, dat doet denken aan een twintig meter lange asperge en dat met even groote snelheid omhoogschiet is voor den Chinees zoo buitengewoon nut tig, dat hij zich zijn leven zonder bamboe eenvoudig niet denken kan. We beginnen bij den wortel: deze groeit al net zoo hard als de stengels en wel naar alle richtingen, zélfsnaar bo ven! Daarom plant de Chineesche boer al tijd veel bamboe om zijn leemen huis: de wortels groeien door het leem heen en ma ken het huis veel steviger. Bovendien: hoe meer bamboe er op of om een boeren erf groeit, hoe beter en smakelijker het bronwater is. De wortels spelen n.l. de rol van filters en geven het water een zoeten smaak. Hierdoor worden de z.g „bamboe wormen" aangelokt, bij duizenden houden ze zich rondom de wortels op enwor den op hun beurt weer verdelgd door de kippen van den boer. Het is bekend, dat die kippen, die met bamboewormen gevoed zijn, het allervetst zijn. De boer, die veel bamboe heeft, hoeft dus geen kippenvoer te koopen en kan zijn hoentjes duur verkoopen. De bamboe wortels hebben verder de eigenschap, dat ze, als ze aan den top worden afgesneden, zeer snel weer aan groeien. Deze worteltoppen schieten zelfs net als asperges, overal uit den grond en vormen als „bamboespruiten" een vast onderdeel van lederen goeden Chljieeschen maaltijd. Als de boer genoeg spruiten verkocht heeft, dan graaft hij een deel van de eigenlijke wortels uit. Die worden boven het vuur geschild en gestrekt en zijn uit stekend geschikt als zweepstokken en wa ndelstokken Nu komen we aan de stengels. Als de niet afgesneden spruiten na twee maanden een stengelhoogte van vier meter hebben be reikt, worden de bladeren, die als een man chet aan de knoopen van den stengel groeien, afgetrokken, gladgestreken, op el kander gelegd en vastgespijkerd: ze zijn bestemd voor schoenzolen. Verder worden van de bladeren „regen dakjes" voor jonge groente gemaakt. Nla1 nog vier weken wordt de stengel zelf af- Op een groot weldadigheidsfeest in Lon den zou naar men had aangekondigd, ko ning George V in eigen persoon verschij nen en zijn portret verkoopen. Deze sen satie lokte duizenden menschen zóó aan, dat het op het feest stampvol was. En de koning kwam ook werkelijk en verkocht duizenden portretten van zichzelf voor een pond sterling (f. 12.—) per stuk. De por tretten waren echter niet op papier ge drukt, maar bevonden zich op fonkel nieuwe munten van.... en penny! (stui ver). Er werd dus reusachtig verdiend dien avond. gesneden. De nu aan den wortel ongeveer 12 c.M. dikke en 5 meter hooge stengels worden voor alle mogelijke doeleinden ge bruikt. De korte stengeltjes worden „wasch- slokken", want de keurige Chineesche huis vrouw vindt het zonde om haar goed door knijpers te beschadigen; in ieder kleeding- stuk worden de dunne bamboestokjes ge stoken, waardoor de jurken en blouses er met hun uitgespreide mouwen echt spook achtig uitzien. Het spreekt verder vanzelf, dat alle hout, dat zoo in huis gebruikt wordt van gordijnroeden tot raamstutten, enz. enz. toe, bamboe is. Veel kostbaarder zijn echter de heel dikke stengels, die in de lengte worden gepleten, zoodat men het dunne vlies aan den bin nenkant eruit kan halen. Dit vlies is heel duur. omdat het als membraan voor ver schillende muziekinstrumenten wordt ge bruikt. Splijt men den stengel in twee helften, dan krijgt men de bekende draag stokken, die in het verre oosten iedere koelie over den schouder draagt, splijt men hem in verscheidene dunne reepen. dan worden die geweekt en tot dikke touwen gevlochten. Deze touwen zijn vaak wel dui zend meter lang en bewijzen bij den sleep dienst langs de kanalen goede diensten. Ze kunnen jaren en jaren mee, véél langer dan gewone touwen en zijn ze eindelijk versleten, dan worden ze in meterlange stukken gesneden, gedroogd en als fakkels gebruikt. Ze zijn dan zoo kurkdroog, dat ze met een lucifer kunnen worden aange stoken. En nu hebben eigenlijk nog maar een paar van de vele mogelijkheden ge noemd. Voor huishoudelijk gebruik levert de bamboe-: stoelen, tafels, bedden, vogel kooien. kasten, stallen met tralies, hon denhokken en zelfsgeldkistjes De marktkooplui hangen een rij bamboepijpen met een kettinkje, dat ze met een slot kunnen afsluiten, aan den muur en doen daar hun geldstukken in. Niemand kan er op die manier bijkomen en 's avonds wordt de „geldkist" losgemaakt en de inhoud uitgeschud. Verder levert de bamboe: mas ten voor de zeilscheepjes. vlotten voor goederenvervoer, matten, tabaks- en or gelpijpen, fluiten, hengels. Uit de bladeren wordt een beroemde hoestdrank bereid en een héél lange bamboewortel is in hon derden kleine stukjes gesneden hét too- vermlddel tegen koorts! Ingezonden door Ans Nleuwenhuys. Altijd verstrooid. Dienstmeisje: „Professor, er is Iemand aan de telefoon, om U te spreken". Professor: „Laat hem maar in de spreek kamer, ik kom dadelijk." Ingezonden door Dirk Crama. Aanbeveling! „Is U van te voren reeds ergens in dienstbetrekking geweest?" „Ja, Mevrouw, ik heb 75 getuigschrif ten!" Zorgen de ouders goed voor hun kleintjes? Het zyn niet alleen menschenmoeders. die goed voor haar kindertjes zorgen Het zijn niet alleen de menschenmoeders die goed voor haar kinderen zorgen! Van de moederliefde in de dierenwereld ga ik je eens iets vertellen. De hond is zonder twijfel het verstandigste dier als het er op aan komt haar jongen te verzor gen. Met groote zorg zoekt ze, In een schuur b.v., een zacht plekje uit waar haar kindertjes beschut komen te liggen en als ze die heerlijke mollige wezentjes, vaak een stuk of zes of meer, te drinken geeft, nu biijf dan maar een beetje uit de buurt. Als je ze nadert begint ze te grommen en o, wee als je een van de hondjes opneemt. Ze kijkt je aan of haar hart zal breken en misschien geeft ze je wel een hap in je been, als ze denkt dat je haar jongen kwaad wil doen. Opgepast dus! In het park heb je allemaal wel eens een zwaan met iongen gezien. Wat een grappige onhandige wezentjes zijn dat en zoo schattig pluizig! Je moet ze echter maar uit de verte bewonderen, want de moederzwaan is nóg feller dan de hond als het er op aankomt haar kindertjes te ver dedigen. In Februari legt ze zes tot acht eieren en ze is er zóó zeker van. dat ze die als het noodig is zal kunnen bescher men, dat ze niet eens de moeite neemt, ze te verstoppen. Ze broedt er anderhalve ynaand op en in dien tijd houdt vader zwaan de wacht. Maar als de Jonkies een maal uit het ei zijn. hoef je maar een paar stappen ln hun richting te doen of de moeder gaat als een razende met de vleu gels slaan en zou je zeker een beet met den snavel geven als je dichterbij kwam. Nu gaan we eens in Artis kijken. Een eig geduldige moeder is de kameel. Heb je weieens een iong kameeltje gezien? Een Rrappig wezentje is dat: ongeveer 80 c.M. hoog, donzig en erg vlug en levendig. Di rect bij de geboorte heeft het de oogen al open en zijn moeder geeft het wel een jaar lang te drinken, ook als ze in de war me landen met de karavaan mee moet. Ook de kameel staat pal voor haar klein tje. zoodra er gevaar dreigt. Het is ook een alleraardigst schouwspel, een zeehond met een kind te zien. Ze zorgt er reusachtig goed voor en moet zich hier voor groote opofferingen getroosten, want het kleintje kan nog niet dadelijk zwem men en dus moet de moeder ook al dien tijd tot ongeveer drie maanden na de geboorte aan land blijven. Als er echter gevaar dreigt, duwt de zeehond haar kind vlug in het water, ook als het nog erg jong is en dan neemt ze het op haar rug om het zwemmende in veiligheid te brengen. Over de moederliefde van mevrouw oli fant zijn de geleerden het nog niet hee lemaal eens. sommigen zeggen. dat zij zacht en lief voor haar kleintje is, anderen beweren echter, dat ze het zoomaar ergens neerzet als er gevaar dreigt en dan zelf ijlings de beenen neemt. Natuurlijk heb je in Artis weieens een klein olifantje gezien, maar aangezien daar natuurlijk nooit ge vaar dreigt, heb je niet kunnen consta- teeren, of de olifant nu eigenlijk een goe de moeder is. of niet. Het pasgeboren oli- lantje ls maar één meter hoop en erg aan zijn moeder gehecht. Het schreeuwt uit alle macht zoodra ze zich maar een paar stappen van hem verwijdert Een eigen aardig idee. te bedenken, dat dit kleine speelgoedolifantje nog tot zijn twintigste of vijfentwintigste jaar doorgroeit en heel vaak honderd laar wordt! Urenlang zou je kunnen kijken naar den (In de raadsels wordt uitsluitend de nieuwe spelling gebruikt). voor allen om uit te kiezen; de groteren vier; de kleine ren drie goede oplossingen. Ingezonden door Bram Smits Diep in de zee verborgen, ben lk schat ten waard, en kan het oog bekoren. Wat ben ik? II. Ingezonden door Janna Struik. Mijn eerste deel is een ander woord voor hees. mijn tweede een groote bloem, en mijn geheel is een groot insect. UI. Ingezonden door Rietje Pielanen. Ik heb wel honderd tanden, Heel netjes op een rij. En alle even puntig, Geen slechte ls er bij. 'k Bijt door de dikste Dat doet ik toch zo graag. Wie ben ik of wat ben ik? Ik ben, ik ben, een rv. Ingezonden door Marletje Prenen. Mijn geheel van 15 letters is een plaats ln Noord-Brabant. 5. 6. 7, 8 ls een verkorte meisjesnaam. 9, 10. 11 is een boom. 1, 13. 14, 14. 8, 5 ls een jongensnaam. 12, 13, 13, 4 is een roofdier. 2. 3 11 9 is een zwem vogel. 15 ls een medeklinker. V. Ingezonden door Rietje Witte. Welke nagel kan men niet knippen? VI. Ingezonden door Bep Nieboer en door Matthy v. Leeuwen (Van elk één zin). Verborgen plaatsnamen. Wist jij, dat de hengel op de grond lag ln de schuur? Breng die balk maar voor in de werk plaats. VII. Ingezonden door Alida Stikkeloruin. Welke bloem krijg ik te zien, als lk mijn jas omkeer? VIII. Ingezonden door Marletje Laman. Met b ben lk een dier. Met k vindt gij mij in de keuken. Met h ben ik een bergplaats. Met r ben lk een kleedingstuk. omgang van de apen-moeders met haar kleintjes. Echt verstandige moeders zijn dat; vooral de chimpansee, daar moet je maar eens op letten! Meestal hangt zoo'n jong aapje den heelen dag aan de hals van moeder en deze slingert zich met hem van boom tot boom. Ze laat hem drinken, rei nigt zijn huid. zoekt lekkere hapje voor hem uit en verdedigt hem als een furie, maar als het kind stout is dient ze hem ook vaak een klap of een krab toe. Dat ls hoogst vermakelijk om te zien! Heel veel moederliefde vinden we ook in het algemeen bij de vogels, of lk moet eigenlijk zeggen: ouderliefde, want meest al helpt vader ook dapper mee bij het verzorgen van de jongen Zoo'n vogelpaar tje bouwt samen het nest vaak een won der van fijnheid en doelmatigheid; en zorgt samen voor het voeren der kinder tjes, die den lieven langen dag „honger, honger!" roepen. Bij de nachtegaal broe den vader en moeder om de beurt. Onder de vogels vinden we echter één rare moe der. Dat is de koekoek, die haar eieren legt ln het nest van een anderl ontvangen van: Geertrui de Groot, Emma de Groot, Loesje Horstman, Martha Rosin, Jan Spij ker. Johan Spijker, Annie Schipper. Leny Hartwijk, Annie Winkelman, Tina v d. Weele, Toos de Vos, Riétje de Vos. Joke de Vos, Mientje Lepelaar. Nellie Meinema. Ella Meinema, Joop Schouten, Annie Schouten, Annie Schneider, Liesje v. Driel, Ankie van Driel. Gerrle Zandbergen. Mien tje van Egmond, Jannie Boom. Rietje Boom, Gerard Zandvliet, Annie Zandvliet, Trijntje van Schaïk, All Verschoor. Liesje Moerman, Lucie Paats, Beppie Paats, Jan Dionsgeest. Rika de Graaf. Rietje Brandt, Emmy Naber, Ida Maria de Graaf. Jaap Kruit. Annie van der Vos. Nico Smit, Loesje Arnoldus, Mien Verstraaten, Jannie de Neef, Mientje de Neef, Nellie de Neef, Jeije de Neef. Janny van Groeningen, Atida S'ikkelorum, Koosje Stikkelorum, Corrie van Weizen, Jan Uitdenboogaard Mientje dc Water, Laurens van den Eyckhoff, Frie- del Libot, Willem Kroesemeyer Ca trien Kroesemeyer, Lientje Weeda. Marie Wee- da. Leuntje Koekebakker. Huibertje van Euin, Ietje Borgmeyer. Nel van der Byi, Truusje Sluymer, Jan Kenbeek. Coba Sley- ser. Prijna Hartevelt. jannie Harte velt, Coot je Hartevelt, Aukje van der Wslle, Coba Verlind, Lydla Botermans, Rie Smit- tenaar Corrie de Pree. Gerard de Pree, Anny Bekooy, Beppie Crama. Jantje Cra nia. Marietje Hoppenbrouwer. Karei de Groot, Alida van der Holst, Marletje Ver boom. Willy Schoonwater. Jettie Heyioo, Kendrika Hueting. Coby Wijnbeek Hennie Legeer. Fie Verboon, Mien van Rooyen, Jack de Geus. Suze de Geus, Niek van dei- Velden, Jeanne de Geus, Trlenekc van Manen. Truusje van Weizen, Jannie van Biezen. Marietje Prenen. Willy van Rijn, Marietje Laman. Willem Laman. Paul Ia- man, Flora de Wit, Bram Wiggers, Janny Nolies, Corrie Plaizier. Vorigen keer te laat ontvangen van An neke van Looy. (Hartelijk welkom, lees vooral slot correspondentie). der raadsels uit het vorige nummer. 1. Ottoline; Otto, tol, noot, toon, net, tin. 2. Een brandnetel. 3. Ulevel. 4. Wat gij niet wilt dat U geschied', doe dal ook aan een ander niet. 5. Hlllegom; mol, gil, heg, hol. 6. Eksteroog. 7. Appels; druiven; citroenen, sinaas appel. 8. Roodborstje; borst, oor, de, rood, Joost Beste raadselnichtjes en -neeljes. Nu ben ik weer beter bedacht! Ja, jullie weten ik zie graag veel brieven; of. laat ik liever zeggen; veel inzendingen. Want: er zijn wel eens kinderen, die zich bezwaard schijnen te voelen, als ze een keer niets te schrijven weten. Welnu dat ls toch hee lemaal niet erg en zelfs zeer begrijpelijk! Er ls niet altijd nieuws onder de zon Dan kunnen zij zoo n keer alleen de raadsels Insturen. En als er eens weinig tijd ls. kan dat ook gedaan worden. Natuurlijk blijven zij dan tot de getrouwen behooren. ook nog, als zii eens een weekje over moeten slaan. Hiermede hoon lk bezwaarde harten gerust gesteld te hebben. Nu begin ik meteen aan de briefjes. Jan Bronsgeest Ik ben benieuwd, hoe de vangst geweest ls. Rietje Brandt Het schortje zal Ellie zeker lief staan. En wat heb je verdei ook aardige dingen gemaakt. over Liesje Moerman Ik hebgelezen het afscheidsfeest Jullie "ërken van de juffrouw dat kan lk wel hMp op Lucie en Beppie Paats Ik veel mooi weer voor le'BePf L.Juntjls en da' mille schik hebben in de Lucie, poesjes. Je raadsel kan lk geb dank je wel h t hooren! Nico Smit - Zoo mk* al heel Loesje Arnoldus Je sciuu»»

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14