Nieuws uit de Filmwereld iM. Het kampleven voor den modernen mensch Trekkamp of vastkamp Victoria-Water LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Juni 1938 Derde Blad No. 23994 KRUSCHEN SALTS "^1 79sfe Jaargang Nederlands schoonheid achter prikkeldraad Regen is overal nat Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN IN/T ENIETTEKE^ FAILLISSEMENTEN m. Kampeeren ls geschikt voor jonge men schen en voor een ieder die over een jeug dig hart beschikt. Gelukkig maar dat men op verschillende wijzen kan kampeeren, anders zou het jeugdige hart er dikwijls alleen op uit gestuurd moeten worden, daar het bijpassend lichaam geen kans zou zien het op zijn overmoedige tochten „...een slippertje rond den Mont Blanc..." bij te houden! Misschien maakt het toch nog wel eens een slippertje b.v. per voet trektocht rond den Mont-Blanc, terwijl zijn eigenaar rustig in een knus veertien- daagsch kamp in Zuid-Limburg hulst Wie weet? Maar waarom zou men zich met een grootsch opgezette reis sterker gaan ver moeien dan gezond is? Indien men over vermoeid raakt kan men immers toch niet meer genieten van den tocht? iTenzij men hem uitsluitend maakt om later te kun nen vertellen hoe ver, hoe moeilijk en hoe zwaar het was!!!) Indien men dus wil gaan kampeeren, is het noodlg zich van te voren goed rekenschap te geven van zijn eigen krachten en gezondheid. Het idee veertien dagen lang met rugzak en sport pak door onbekende streken te dwalen is zoc verleidelijk niet waar?, we zien ons zelf al dwalen door berg en dal, langs bosch en beemddie rugzak went wel, denken we. De practljk is anders. Zelfs indien men zich bij het meenemen van bagage be perkt tot het uiterste minimum, wordt het bij elkaar toch nog zwaar voor hem of haar die niet gewend is iets op rug en schouders rond te dragen. Na eenigen tijd schijnt de zak met lood gevuld te zijn, de schouders raken verlamd door de pijn lijke knelling. En dan zijn er de voeten. Hoevelen van her., die er op uit willen trekken, zijn gewend een flink aantal ki lometers per dag te loopen? De voeten knieën en heupgewrichten worden door het loopen en het extra gewicht van den rugzak weldra stijf en pijnlijk, terwijl de voethuid stuk gaat. In het geval men een voet-kampeertocht wil gaan maken en het de bedoeling is om er werkelijk van te kunnen genieten, dan moet men zich van te voren trainen door flinke wandelingen te maken, wat voetgymnastiek te doen en dergelijke dingen meer. En ja, is men lichamelijk in staat te voet uit trekken te gaan. dan is er ook niet één wijze van kampeeren, die den voettocht evenaardt. of het moest die per cano zijnJe bent te voet niet aan de hoofdwegen gebonden en zoo kom je over voetpaden of zelfs langs ongebaande we gen in stukjes ongerepte natuur waar de fietser en zeker de automobilist in de ver ste verte niet van droomen. Je ziet veel beter dan op elke andere wijze de details van het landschap om je heen. Wat voor sommigen een bezwaar kan zijn bij het wandelen is dat er natuurlijk geen groote afstanden afgelegd kunnen worden. Ook kan men niet snel een stuk doorgaan, in dien de omgeving niet bevalt, tenzij er een treintje in de buurt blijkt te zijn. Het Ls dus van zeer groot belang goed uit te kijken en navraag te doen bij het uitstip pelen van een tocht, hoe de omgeving waar men heen wil zai zijn. Voor het ge val men erg opziet tegen de vracht der tent en men gaat naar een goed bewoon de streek, dan zou men het kunnen wa gen zonder tent te vertrekken. De meeste boeren vinden het wel goed dat men in het hooi slaapt, behalve wanneer vorige kampeerders den boer door hun slecht ge drag of slordigheid van zijn toeschietelijk heid genazen! En indien men door melk en eieren bij hem te koopen en een praatje te maken zijn goeden wil toont, blijkt het in de hoede van een boerenhooischuur wat genoeglijk te zijn. Bivakkeeren het slapen zonder tent In de vrije natuur is uitsluitend voor zeer sterke menschen geschikt, hoewel bij droog, warm zomerweer een enkel keertje voor niemand kwaad kan. Op de fiets. Het trekken per fiets heeft boven loo pen direct dit groote voordeel: men kan veel meer bagege meenemen. En gaat men naar bergachtige streken, waar men voor een groot gedeelte naast de flets wandelt, dan draagt de tweewicler toch de bagage, en behoeft het gevoelige vel op je schou ders dit niet te doen! Met de fiets ben je aan de wegen gebonden, dat is jammer, maar aan den anderen kant kun je. wan neer óe je fiets bij Je hebt, gemakkelijk eens een paar dagen op een mooie plek ver van dorp of stad blijven, met de fiets ben je daar snel genoeg om wat bood schappen te halen. En indien je eens een dag flink doortrapt, kun Je een geheel andere streek bereikt hebben. Per auto. Degenen, die met auto en tent er op uit trekken, kunnen zich natuurlijk de groot ste gemakken verzekeren: een ruime tent, luchtmatrassen, veldbeddenhet braaf benzineros draagt het wel. En ook brengt het de kampeerders in een wip naar verre oorden, die men op andere wijze waar schijnlijk nooit zou zien. Maar de snel heid van de auto heeft ook een nadeel: heel veel schoons van het landschap waar men door komt blijft ongezien, ook al door het gesloten zijn van den wagen. Maar zelfs als men met een open wagen V „...slechts een groote stofwolk..." reist, ziet men als men zich omdraait om snel nog even naar iets aardigs te kijken in de meeste gevallen slechts een groote stofwolk Met de cano. En dan kan men trekken met de cano. Deze wijze van kampeeren zal wel tot eenige uitverkorenen bepaald blijven, want men dient in en op het water zich wel volkomen thuis te voelen, wil men per cano een tocht in vreemd gebied aan durven. Bovendien is een goede cano vrij kostbaar en er kunnen per boot hoogstens twee personen mee. Maar hoe heerlijk is niet het leven op het water! Evenals de voetganger diep verscholen plekjes in bosch en berg kan ontdekken, zoo sluipt de cano door de meest eenzame vaargeu len in de rietvelden van een meer.... elk landschap verkrijgt van het water af ge zien dubbele schoonheid. Het water heeft een heel eigen muziek door het kabbelen der golfjes, het gelispel van het riet en zijn watervogels. De canokampeerder ver blijft dikwijls op de prachtigste plekjes die uitsluitend over het water te bereiken zijn. Een vast kamp. Het trekken met zijn ongewis en tame lijk vermoeiend karakter is eigenlijk al leen geschikt voor de sportievelingen van het aardrijk. De luiere of mooier gezegd de bezadigde menschen zullen waarschijn lijk meer voor een vast kamp voelen. En misschien hebben zij toch niet zoo geheel ongelijk, want zij zullen althans meer rust vinden, echte rust. waaraan we aan het einde van een werkjaar zoo dringend be hoefte kunnen hebben. Hij die trekt vindt het avontuur, hij die in het vaste kamp verblijft, vindt de rust en de ontspanning. Niet alleen de lichamelijke in het luie zonnebad maar ook de geestelijke door liet onwillekeurig luisteren naar de vreemdzame natuur. De vastkamper zonder fiets of ander vervoermiddel is gedwongen tamelijk dicht bij de bewoonde wereld te verblijven, wil het fourageeren niet te moeilijk worden. De fiets is daarom wel heel practisch; ze neemt in het kamp niet te veel ruimte in en een ieder kan er desgewenscht alleen op uit gaan. Men kan dan gemakkelijk 4 a 5 K.M. van een plaats af zitten, met de fiets is deze afstand weinig bezwaarlijk. Een auto is in een vast kamp eigenlijk niet op haar plaats, tenzij men vlak naast dan weg wil verblijven om veel uitstapjes te kunnen maken. Indien men een vast kamp met de cano wenscht te bewonen, dan bepaalt dit vaartuig geheel den aard van het kamp: het ligt op een verscholen plekje tusschen riet, misschien op een eilandje, en dan is de cano natuurlijk on ontbeerlijk. vreemde land verstaanbaar kunnen ma ken. Daar tegenover staat dat het bui tenland „het geheel onbekende" biedt en men er meestal gemakkelijker een plaats voor kamopzetten vindt dan in ons druk bevolkte landje, waar je nog al eens voor een dreigend „verboden toegang" samen Rijk aan minerale bestanddeelen. 2969 (iDgez. Med.) Het trekkamp. Indien men met een kleine groep een trekkamp begint, speelt de bagageverdee- ling een rol. De voettrekkers hebben uiteraard alleen den rugzak als bergruim te, veel valt hier dus niet te deelen. Bij de fietsers is dit anders en dezen zullen heel wat kunnen bergen, indien zij gebruik maken van de bekende tasschen naast bagagedrager en balhoofd. Deze tasschen geven niet alleen een groote, eenvoudige en waterdichte bergruimte, zij brengen ook het zwaartepunt van de bepakte fiets lager, iets wat bij het rijden zeer prettig is, terwijl de bagagedrager vrij blijft voor lichtere dingen. Aan te bevelen is om alle keukengerei bij elkaar in tasch of mand te houden, men heeft bij het gaan koken dan alles dadelijk bij elkaar. Voor auto bezitters is het bagagevraagstuk niet groot, cano's daarentegen zullen moeten zorgen alle kampvoorwerpen van het allerlicht ste materiaal te kiezen en ook zullen zij zich bij het meenemen van voorwerpen moeten kunnen beperken. Waar gaan wc heen? Waar zullen wij ons vast kamp bouwen, waarheen zal onze kamptocht gaan? Blij ven we in ons eigen land. gaan we naar het buitenland? Veel factoren zullen bij het bepalen van deze keuze meespreken: de reis naar het buitenland duurt langer en is kostbaarder dan een reis in Neder land en men moet zich in de taal van het De zes minerale zouten InKruschen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. stralende gezondheid voor i cent per oac 2426 (Ingvz. Med.) GEBOREN: Johannes. Z. van W. de Jong en J. Mark Karei, Z. van K. Distelvelt en A. Storm. ONDERTROUWD: J. J. Swaan jm. 32 j. en M. A. Buurman jd. 27 j. A Duffels jm. 26 J. en C. J. Heruer Mi Makk~jd 26V'JWaardhUlZen 35 J S' „...een dreigend verboden toegang..." met venijnig prikkeldraad terecht komt! Wil men in Nederland de plekjes evenwel zoeken (er zijn er nog genoegi dan be hoeft men werkelijk niet naar het buiten land te gaan om schoonheid te vinden. Naast woeste bergbeken of steile rotsen zul Je hier in Holland je tent niet kunnen opslaan, maar wel op plekjes aan het wa ter op een stuk land van een speciale lief lijkheid en charme als juist Nederland ze vertoont. Om een beter klimaat te vinden behoeft men ook niet naar het buitenland te gaan: vooral in bergachtige streken valt, evenals ir, or- land, nogal eens regen waarbij het niet ring koud kan zijn. En regen is over. nat! Of men zou om warm zomer weer te vinden Italië of de Riviéra moeten bezoeken, maar zelfs daar schijnt men te genwoordig geen gepatenteerd stralenden zomer meer te kunnen leveren!.... Ls het aan te bevelen er maar op uit te trekken zonder een vast plan te maken? Indien men een terrein ongeveer kent en men dus begrip heeft van afstanden enz. dan is een zwerftocht zonder vast plan buitengewoon charmant. Komt men in of aoor geheel onbekend gebied, dan dient het aanbeveling van te voren op de kaart de route uitgepuzzeld te hebben, wil men zich narigheid besparen. Het plan mag evenwel nooit hoofdzaak worden, in dezen zir. dat men niet het koste wat het wil het thuis voorgenomen aantal kilometers per dag aflegt. Men moet soepel kunnen zijn, durven afwijken van de vastgestelde route indien dit noodzakelijk of leuker lijkt. Het plan is een kleine hulp om den tocht te doen slagen, we reizen niet om het plan af te werken! Het toestemming vragen voor kamp- opzetten heeft vrijwel altijds ucces. Toch kan men in het buitenland door streken komen, vooral dicht bij de grenzen, waar de bevolking eensklaps zeer terughoudend en wantrouwig blijkt. Laten we dan niet vergeten dat men dikwijls door politieke strubbelingen of smokkelarij op zijn hoede geraakt is voor vreemdelingen, en ook wel verknoeiden zwervers of vorige trekkers aoor slecht gedrag de kans voor ons. Veel invloed ten gunste heeft in een dergelijk geval het tijdelijk in bewaring geven van de reispassen en (of) de lucifers. Men be speurt dan onzen goeden wil en het ijs is weldra gebroken. Een tweetal artikelen, die men op zijn tochten niet mag vergeten zijn: een zakje met naaigerei en een doosje eerste hulp artikelen. Meestal blijkt het dat -men deze dingen niet noodig heeft, maar.... men moet in staat zijn zichzelf te kunnen hel pen. indien zulks noodzakelijk is. En nu maar vol goeden moed den wijden zomer in! MACHTELD DEN HERTOG. BOND VAN NED. TOONEELSCHRIJVERS. De bond van Ned. tooneelschrijvers heeft in zijn jaarvergadering met alge- meene stemmen den secretaris den heer A. He ij ting, tot voorzitter benoemd. Het bestuur is thans aldus samengesteld August Heijting, voorzitter. Jan Ubink, onder-voorzitter. E. G. van Bolhuis, secre taris-penningmeester, dr. J. J. Fock en E. Dienthem Soesman. Aan de heeren J. Haver Droeze, voorzit- teer van den Ned. Kunstkring en Jan de Quack, voorzitter van het N.I.V.A. en alg. secr. van Arti et Industriae. werden oor konden van eerelid uitgereikt, als erken ning van de vele en velerlei diensten, die zij den bond bewezen. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: N. Samsom N. V. te Alphen aan den Rijn: ..Jong Nederland en de militaire luchtvaart" door H. Staring, kapitein-waarnemer en S. Mante. kapitein-vlieger. In dit werkje wordt op duidelijke wijze aan gegeven op welke wijze en onder welke voor waarden Nederlandsche jongelui kunnen wor den opgeleid tot reserve-officier-vlieger, tot reserve-onderofficicr-vlieger of tot reserve officier-waarnemer. Opgeheven wegens gebrek aan actief: M. den Bleeker Alphen a d. Rijn. Kijk nou eens wat hij daar uitspookt! Dat verbaast me niks; hy stottert, Tie ie. (Humoristick Listy). of Scotland": ..A Woman Rebels"; ..Qua lity Street"; „Stage Door" en „Bringing Up Baby". Katharina Hepburn heeft kastanjebruin naar. groene oogen, is physiek goed ge bouwd en heeft een grenzelooze vitaliteit. Zy bracht Hollywood in verbazing door dat zij zich populair gemaakt heeft met dingen die men van een ster niet ver wacht. zy gaat nooit naar een nachtclub. Zij gaat nooit naar een soirée als zy er even buiten kan en zy begeeft zich heel vroeg ter ruste. zy heeft een heel lichte make-up. ont werpt haar eigen kleeren en heeft een zwak voor bizarre hoeden Haar lievelings dieren zijn een gibbonaap. een Shelbourne terrier en een Scottie. Haar liefhebberyen zijn tennissen, zwem men en golf. Zy heeft eenmaal den twee den prijs gewonnen voor het Connecticut Women's golfkampioenschap. ITALIAANSCHE AANBIEDING AAN GRETA GARBO. Een belangryke Italiaansche filmonder neming heeft Greta Garbo een bedrag van 5 milhoen lires aangeboden voor het spelen van de hoofdrol in een film van inter nationaal karakter, die te Napels zal spelen. Voorts is een bedrag van twee millroen lires aangeboden aan Frank Capra voor de leiding van deze film. Het is nog niet bekend, welk antwoord de beide film grootheden zullen geven. zy trad voorts o.a. op in: Strong"; Little Women"; .Christopher ..Spitfire"; Hopkins komen. Hij had mijn fiasco in ..Great Neck" gezien en dacht dat hy me kon gebruiken in „These Things". Gedu rende de première werd ik vaak een zelfde koelte in de atmosfeer gewaar, als ik al eens eeTder had opgemerkt in Great Neck. Ik besefte toen nog niet. dat voorstellin- j gen wel eens stopgezet konden worden. Ik dacht, dat ze na de première voor onbe- perkten tyd doorgingen. „Is er iets aan de hand?" vroeg ik een van de tooneel- knechts. „Ja", antwoordde hij. ..het is weer zoo ver". Drie dagen daarna liep de laat ste voorstelling. Zoo duurden mijn eerste twee engagementen te zamen in het ge heel vier dagen. Daarop volgde "Art and Mrs. Bottle". De auteur vertelde me. toen ik op de repetitie kwam. dat ik het leelijk- ste meisje was, dat hy ooit gezien had. Hij zat me soms aan te staren alsof hij niet gciooven kon, dat een meisje zóó alle- daagsch kon zyn. Ik gebruikte heelemaal geen make-up en waarsclujniyk was ik onnoozel. Hij vertelde aan een van de ac teurs. dat ik het type meisje was, dat des morgens haar gezicht met groene zeep schrobde. Als Jane Cowl, die erg veel voor me gedaan heeft, er niet geweest was. zouden de zaken er heel anders uit ge zien hebben, zy riep my in haar kleed kamer en zei: „Miss Hepburn, op het too- neel moet U make-up gebruiken. Anders zult U er saai en gewoon uitzien". Geluk kig had ik succes, dank zij Jane Cowl. Myn rol in „Art and Mrs. Bottle" hield alle mo gelijke kansen in. Ik zou wel een groote domoor moeten zyn als ik er niet een van benut had. Dit was ook het geval met mijn eerste film „Bill of Divorcement". Na de première was zij de sensatie van Holly wood". Haar beste tooneelrol is naar haar meening in „Holiday", waarin zy de dou- „The Little Minister"; „Break of Hearts"; blure van Hope Williams was. „Alice Adams"; „Sylvia Scarlett"; „Mary HEPBURN PRIVÉ. „DE LACHPARADE". tygestaan door eenige raskomieken, als Walter Catlett, Charlie Butterworth, Char les Winninger. Chester Conklin en Her man Bing. Hierboven is zy afgebeeld met haar tegenspeler Lloyd Nolan. Deze week treedt de veelbesproken film- actrice Mae West op in de humoristische film „De Laohparade". zy wordthierin „Het eerste stuk, waar ik ooit in speel de, was een groot succes", vertelde Ka- harina Hepburn. „Het was .The Big Fond" en Eddy Knopf gaf me de hoofdrol. De première was op Zaterdagavond in Great Neck cn later op dienzelfden avond was ik mijn baantje al weer kwyt ont slagen. Dat was in 1929. Den volgenden morgen vroeg mijn leerares, Frances Ro binson Duff, my even by haar te komen. „Wel", zei ik haar, „ik huil er niet om". Toen zei ze me iets. dat ik nooit zal ver geten. „Dat is het nu juist, Kate. Je huilt niet. Een werkelyke actrice zou het ver lies van een hoofdrol veel ernstiger opne men. Als jy op het tooneel wilt slagen, zul je nog heel wat traantjes vergieten iet op mijn woorden!" „De week daarop moest ik by Arthur

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9