TRIUMPH BUITENLAND PEREZ DER 1 CENT SIGARETTEN! IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 17 Juni f938 Officieele Kennisqeviptien ROOK De strijd in het Verre Oosten .TRIUMPHATOR' PERZISCHE TAPIJTEN Dagblad reclame is niet te vervangen DE-VA55CHI VITTE -SINGEL-13- LEIDEN. Koning Gustaaf's tachtigste verjaardag. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". De jaarvergadering. Deze vereeniging hield in „Prediker" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J, Gerritsen, opende haar met een woord van welkom tot den accountant, den heer W J. de Tombe en de opgekomen leden Hij gaf verder een kort overzicht van het afgeloopen vereenigingsjaar, waarin hij vooral zijn teleurstelling uit sprak dat het Vide bouwplan nog steeds op zich laat wachten, waardoor de bewo ners aan het eind van de Marnixstraat nog steeds met de zandplaag te kampen heb ben. waarvan zij vooral bij wind veel last ondervinden. De voorzitter sprak den wensch uit. dat deze zandplaag opgelost zou worden door bebouwing van dit land doorOns Belang". Hierna las de 2de secretaris, de heer Joh. van den Bes, de notulen der vorige ver gadering. welke door de vergadering met belangstelling werden aangehoord en ongewijzigd goedgekeurd. Bij de mededeelingen wees de voorzitter nog op enkele zaken, die beter achterwege kunnen blijven, zooals o.a. het wegwerpen van het waschwater door de dakkapellen, waardoor de daken er onaanzienlijk uit gaan zien. Daar geen der leden der kascommissie aanwezig was deed de accountant verslag over het beheer van den penningmeester en verklaarde, dat alles in volmaakte orde is bevonden. De verslagen van penningmeester en secretaris werden hierna zonder eenige op- of aanmerkingen goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de -voorzitter en de penningmeester, de heer H. Oudshoorn, herkozen. Dit was ock het geval met den aan de beurt van aftreding zijnden 2den secretaris en den 2den penningmeester, den heer C. Paauw. Doordat een der bestuursleden,- de heer J. Hansen. als bestuurslid had bedankt, moest er een nieuwe bestuurder gekozen worden. Na enkele stemmingen bleek gekozen de heer J. van de Mark. Den heer Hansen werd door den voorzitter dank gebracht voor hetgeen hij in een lange reeks van jaren voor de bouwvereenlging heeft verricht. Tot lid der kascommissie werd in plaats van den heer G. F. van Bovene, die moest aftreden, gekozen de heer A. van West broek, terwijl als lid der Geschillencommis sie werd aangewezen de heer Jac. Smit- tenaar. Vrouwen: Biuineuses 1, naaisters 4, inpak- sters 1, winkeljuffrouwen 4, serveersters 1, lin nenjuffrouwen 1, kantoorbedienden 18. ver pleegsters 2 bedrijfsleidsters 1. teekenaressen 1. onderwijzeressen 2. ass. en huishoudsters 9, dagmeisjes 6, dienstboden 2, kinderjuffrouwen 2, werksters 56, fabr.arbeidsters 5, A.V.O. 4. - Totaal 120. Algemeen totaal 3834 17 Juni 1937 3937 17 Juni 1936 4177 Benevens 75 ged. werkloozen en 15 werkver schaffing. DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Staatsraad. Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21en Augustus 1831 (Provinciaal Blad No. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter voldoening aan het Koninklijke Besluit van tien lsten dier maand, No 72, de dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo ditmaal op Zondag den 19en dezer maand zal worden gehouden. 3029 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Leiden. 17 Juni 1938. COLLECTE VOOR HET FONDS TOT AAN MOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPENDEN DIENST IN DE NEDERLANDEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden; Gelet op de circulaire van den Commis saris der Koningin in deze provincie d.d. 3 Februari 1938; Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag 20. Dinsdag 21, Woensdag 22 en Donderdag 23 Juni ë.k. door de Districts commissie tot aanmoediging en ondersteu ning van den Gewapenden Dienst in de Nc-derlanden langs de huizen de gewone jaarjijksche collecte, ingesteld bij Z M. dispositie van 16 November 1820, No. 81, zal worden gehouden. Bevelen deze collecte, die strekt tot In standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in den strijd voor het vaderland verminkt of invalide zijn ge worden, dringend in de liefdadigheid der ingezetenen aan. 3030 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 17 Juni 1938. 2938 (Ingez. Med.) De vergadering besloot het a.s. 25-jarig bestaan der Vereeniging op feestelijke wijze te herdenken. Het bestuur werd daartoe aangevuld met enkele leden om het werk te vergemakkelijken. Hierna kwam in bespreking het punt meterplaatsing Leidsche Duinwater-Maat schappij. Over dit punt ontstond eenige discussie en van bestuurszijde werd deze aangelegenheid uitvoerig uiteengezet. Ten slotte werd besloten in den geest zooals het bestuur zich had voorgesteld. Een 23-tal leden werd daarna aange nomen; ook nu weer moesten enkele leden voor royement worden voorgesteld, terwijl het bestuur machtiging kreeg met kracht op te treden, tegen die leden, die hun ver plichtingen ten opzichte van de vereeni ging niet nakomen. Na een rondvraag, waarvan slechts door een enkel lid gebruik werd gemaakt, kon de voorzitter de vergadering, welke een zeer geanimeerd verloop had. te ongeveer halfelf sluiten. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Oostenrijksche schulden. In zijn te Bremen uitgesproken redevoe ring heeft rijksminister Funk nog gezegd, dat in Juni 1937 de achterstallige oorlogs schulden 64 milliard mark beliepen Hij herhaalde het argument, dat het prestige van het natlonaal-sociallstlsche Duitsch- land niet verdraagt, dat de Duitsche ef fecten in het buitenland tot een lagen koers Inzakken. Hij vroeg een regeling, welke ezn verlaging van den rentevoet op de Duitsche buitenlandsche schuld zal me debrengen. De Britsche pers is ontstemd over Funek's rede. De bladen verwerpen de argumenten van Fimtk, doch zij winden zich niet bul ten mate op en erkennen, dat Funck de deur tot onderhandelen open heeft gela ten. Men hoopt derhalve Duitschland tot rede te brengen zonder dwangmaatregelen toe te passen. De Britsch» pers is vooral verbaasd, dat Funck dc Oostenrijksehe schulden gelijk stelt met de oorlogs- en herstelschulden. Men verzekert, dat de Oustenryksche schulden niets te maken hebben met oorlogsschuiaen en herstelbe talingen; bovendien heeft Oostenrijk In 1922 een moratorium voor de herstelbeta lingen gekregen. De ..Daily Telegraph and Morning Post zet uiteen, dat de Oostenrijksche leeningen dienden tot economisch herstel van het land en een actief vormden, waarop Duitschland thans de hand heeft gelegd. Niemand in Engeland, zoo schrijft het blad verder, is erop gesteld zijn toevlucht te nemen tot dwangmaatregelen als een verplichte clearing, doch de vooruitzichten op een voor beide partijen bevredigende regeling zouden beter zijn geweest, indien Duitschland zelf zou hebben erkend, dat het tot betalen verplicht was. De „Daily Express" stelt voor alle wet telijke maatregelen te nemen tot bescher ming van het bezit van Britsche onderda nen en de ..Financial News" schrijft, dat niemand buiten Duitschland de officieele lezing van de nationaal-soclalisten zal aannemen, dat de leeninger. „politiek" wa ren en geen enkel actief vormden. Indien inen dit zou aanvaarden, dan zoo nooit een regeering een leening in het buiten land kunnen sluiten en niemand zou ooit zoo dom zijn aan een regeering te lee- nen Duitschland zal slechts betalen, wan neer het gedwongen wordt en de Engel- sche regeerlng moet thans maatregelen nemen om te dwingen. „Daily Herald. „Financial Times" en „News Chronicle" zijn meer optimist en verwachten, dat Duitschland niet defini tief zal weigeren. De „News Chronicle" voegt hier evenwel aan toe, dat men in Londensche kringen niet gelooft in een vriendschappelijke regeling. FRANKRIJK. VECHTPARTIJ IN HET PARLEMENT. (Inger. Med.) Besprekingen bij Daladier. De Kamer heeft de overeenkomst van Montreux inzake het afschaffen van de capitulaties in Egypte met 521 stemmen tegen 48 aangenomen Tijdens de debatten wilde de communist Cornavin spreken over het bombardeeren van open steden in Spanje en de commu nistische resolutie inzake het openstellen van de Fransch-Spaansche grens. De voorzitter van de Kamer Herriot, wees er op, dat dit thans niet aan de orde was. In antwoord op een vraag van Cornavin deelde Herriot mede, dat de communis- tische resolutie zal worden doorgezonden naar de desbetreffende commissie. Er ontstond een woordenwisseling tus-1 schen den rechtschen afgevaardigde Tixier Vignancourt en den communist Cornavin. Weldra werd door communisten en recht- sche afgevaardigden over en weer geschol den. President Herriot schorste toen de zitting. In d- wandelgangen raakten communis ten en rechtsche afgevaardigden slaags. Claud et, afgevaardigde voor Doubs, kreeg van Cornavin een slag in het gezicht, met het gevolg, dat zijn wenkbrauw gespleten werd. De andere afgevaardigde voor Doubs, Frangols Peugeot, en de afgevaardigde voor Aveyron, Emmanuel Temple, werden eveneens door communisten aangevallen. Toen de deurwaarders versterking had den gekregen, konden de vechtenden wor den gescheiden en keerde langzamerhand de rust weer. Vertegenwoordigers van de delegatie der llnksche partijen hebben met Daladier ge confereerd. Het onderhoud zou betrekking hebben gehad op de vier volgende punten: salarlsverhooging voor de ambtenaren, pensioen voor oude arbeiders, Spanje en het complot van de Csar. Daladier heeft zijn vroegere verklaringen ten aanzien van het eerste punt bevestigd. De maatregel zal in de begrooting van 1939 worden opgenomen, wanneer de finan- cieele en economische toestanden dat ver oorloven. Een wetsontwerp betreffende ouderdomspensioen voor arbeiders is bij de Kamer ingediend. Wat de politiek ten opzichte van Spanje betreft verklaarde Daladier dat de regeering zich aan de niet- inmengingspolltiek wilde houden. Tenslotte zou de premier hebben ver klaard, dat hij wenschte, dat zoo spoedig mogelijk licht geworpen werd op het com plot van de Csar en dat de schuldigen ge straft zouden worden, zooals zij verdien den. Vanochtend ls de Kamer wederom bijeen gekomen in alle kalmte. Met 553 tegen 5 stemmen is een com munistisch voorstel aangenomen om den werkloozensteun op het peil van het levens onderhoud te brengen. 'S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14QC 2960 (Inges. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Socfale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlleden 3, behangers 12, betonvlechters 22. betonwerkers 55. fundee- ringswerken 1, glazenmakers 1. glazenwasschers 11. granietwerkers 9. grondwerkers 84. helers 7. metselaars 73. opperlieden 91. schilders 54. sloopers 12. steenhouwers 2. straatmakers 2. hulp-straatmakers 12. stucadoors, witters 20. timmerlieden 162. uitvoerders 8. voegers 10. on gesch bouwvakarb. 9. - Totaal 660. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 16. bleekers li. veilenblooters 2, vuurwerkmakers 2. steenfabr.arb. 109. zeepfabr.arb. 4, ongesch. fabr.arb. 49. - Totaal 200. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 52, rei zigers. colp. 46. winkelbedienden 26, etaleurs 3. incasseerders 16. musici 3, onderwijzers 1. over- heidspersoneel 9. verplegers 3. - Totaal 159. Hotel-café-personeel: Huispersoneel 7. kell- ners 44. koks 3. - Totaal 54. Houtbewerkers: Beddenmakers 3. houtbewer kers 51, kistenmakers 7. kuipers 5. lijstenma kers 3. mandenmakers 1. meubelstoffeerders 10, meubelmakers 27. polltoerders 1, ongesch. fabr.- aroeiders 30. - Totaal 138. Kleermakers: Kleermakers 65. kappers 4. schoenmakers e.a. 16. - Totaal 85. Land- en tuinarb.: Bloemisten 29. landarbei ders 30. tuinlieden 24. warmoeziers 8, ongesch. landarb. 3. - Totaal 99. Metaalbewerkers: Bankwerkers 91. blikbe- werkers 30. burgersmeden 32. electriciens 68, gasfitters 14, gasmetermakers 1. gereedschap makers 1. instrumentmakers 4. isoleerders 2, kernmakers 1. kettingsmeden 15, klinkers 12, koperslagers 4, lab.bedienden 2. lasschers 9. loodgieters 52. machinisten 13. metaalboorders 6. metaaldraaiers 5, metaalalypers 3. metaal zagers 1. modelmakers 1. monteurs 19, piano stemmers 6. polijsters 1. ponsers 5. rijwielher stellers 15. rijtuigschilders 3. scheepstimmer lieden 2. stokers 25. tegenhouders 13. hulp- verw.monteurs 11. voorslaanders 8. voorwarmers 3. vuurwerkers 9. wagenmakers 2, Ijzerwerkers j 49 zandspuiters 3. zandvormers 5. zilversmeden j 2. cngesch. arbeiders 40. - Totaal 588. Sigarenmakers: Sigarenmakers 20, sigaren- sorteerders 1, sigarenstrippers 2. - Totaal 23. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 4, inge nieurs 1. teekenaars 10, werkmeesters 16. To taal 31. T -ueiarbeiders Hekelaars 7, katoendrukkers 23, k'uwers e.a. 16. luikers 15, plaatsnijders e.a. 19. schrobbelaars 1, spinners 62. sooelers 3, staaldraaddraaiers 3. sterkers 3. strijkers 13. wevers 105 wolbewerkers 52, ongesch. textiel arbeiders 74 - Totaal 397. Transportarbeiders: Emballeurs 5. chauffeurs 144. exp.knechten 20. koetsiers 11. locoknechten 47. magazynknechten 60. schippers 73 spoor- en trampers. 18. wakers 6. t'-nsoortarb-iders 71 losee arbeiders 486. - Totaal 941 Typografen. Boekbinders 35. boekdrukkers 13. fotografen 5 h"ln-vakarbeiders 4. letter zetters 35. steendrukkers 2, - Totaal 94 Voedingsipiddelenarb.: Bakkers 86. molenaars 1. ovenisten 4. poeliers 2. .slagers 77, suikerwer kers 20. wijnkoopersknechten 11. zuivelberei ders 4. ongesch. fabr.arb. 40. - Totaal 245. Tot dusver zijn de Japanneezen erin ge slaagd, Kaifeng tegen overstrooming door het water van de Hoangho te beschermen. Naar schatting zijn op het oogenblik 2000 dorpen met 300.000 inwoners overstroomd. Het aantal der verdronkenen is nog niet te schatten. De Japansche troepen, die in het overstroomde gebied opereeren, zouden zich echter tijdig zonder verliezen terug hebben kunnen trekken. De overstroomingen bedreigen ook de Chineesche troepen, daar het water in de richting van Jentsjen stroomt en zijn loop naar de grens tusschen Anhwei en Honan schijnt te nemen. Het water van de Hoangho heeft tot nu toe 1.600 vierkante kilometer overstroomd. Het gaat er thans om, of het water van de Hoangho zich over de groote meren met het water van de Jangste zal verbinden. Indien dit gebeurt, wordt midden-China met de grootste overstroomingsramp van deze eeuw bedreigd. De provincies Honan en Anhwei, met rond 50 millloen inwoners, zijn dan waarschijnlijk reddeloos aan het water overgeleverd. Japansche deskundigen verwachten de beslissing binnen 48 uur. De watermassa, die de Chineesche en de Japansche fronten scheidt, strekt zich uit over een breedte van ongeveer 50 K.M.. van de Gele Rivier in Zuid-Oostelijke richting tot Tsjau-Kia-Kau. Minister-president Konoye zal „een be roep doen op de wereldopinie tegen de on- menschelijke daad van de Chineesche troe pen, die de dijken van de Gele rivier heb ben doorgestoken". Aan de Westzijde van het overstroo- mingsgebied zijn de Chineezen op ver scherpte wijze tot aanvallen overgegaan. De Japanners trekken zich, door het water ge dwongen, Zuidwaarts terug en versterken langs den Zuidelijken oever van de Jang- Tse aangelegde stellingen. Eerst daarna wil len zij den aanval in de richting van Han- kau openen. Reuter meldt dat de Chineesche troepen, nadat zij versterkingen hadden ontvangen, een hevigen aanval ondernomen hebben op den sector van Anking, ter plaatse waar de Japanners troepen aan land zetten voor een aanval op Hankou. De Chineezen bewe ren dat ze Lloesjousjan bij Anking hebben bezet. Ook wordt beweerd dat de Chinee sche artillerie zes Japansche motorbooten en 20 opvouwbare booten in den grond heeft geboord, welke troepen trachtten aan land te zetten langs de oevers van de Jar.gtse. Japansche vliegtuigen hebben gisteren verscheidene malen de Chineesche artille riestellingen bij de eerste Jangtseversper- ring bij Matante gebombardeerd. (Ingez. Med.) BELGIË. De gevangenhouding van Grammens. De Senaat heeft gisteren besloten, dat de vlaamsch-Kathoheken de Clercq en Orban Dinsdag a.s. in de gelegenheid ge steld zullen worden de regeering te inter- pelleeren over Incidenten, welke zich bij het gerechtshof te Gent hebben voorge daan In verband met de toepassing der taalwetten. Minister-president Sipaak ver klaarde zelf op de interpellaties te willen antwoorden BIJ de debatten over het toestaan der interpellaties werd herinnerd aan de zaak- Grammens. Verschillende Vlaamsche bla den. zooals de Standaard en de Courant, maken melding van geheele reeksen adres, sen aan de regeering. waarin vrijlating van Grammens en amnestie voor hem en zijn medewerkers gevraagd worden. (Ingez. Med.) 2971 dneez. Med.) ITALIË. Het congres van dagbladdirecteuren. Het congres van den Internationalen bond van directeuren en uitgevers van dagbladen te Rome, waaraan afgevaardig den van veertien landen hebben deelge nomen, heeft zijn arbeid besloten De on der-voorzitter, de Nederlandsche afgevaar digde, J. W Henny, heeft een rapport over de papierkwestie ingediend. De conclusies van dit rapport zijn eenstemmig goedge keurd. De Poolsche gedelegeerde Kauzik bracht rapport uit over de verbindingen over groo te afstanden. Ook zijn verslag werd aan vaard. Het congres maakte daarna een aanvang met de bespreking van het vraag stuk van de verspreiding van dagbladen in het buitenland. Dit punt werd geplaatst op de agenda van het congres, dat het volgende jaar te Belgrado zal worden ge- houden. DUITSCHLAND. De vervolging der Joden. In het „Reichsgesetzblatt" ls de derde verordening op de rijkswet op het staats burgerschap gepubliceerd. Zij bevat be langrijke bepalingen over het begrip „Joodsche bedrijven". Aangezien voor leden der partij en leden van alle geledingen der natlonaal-socia- listische beweging, zoomede voor alle amb tenaren en beambten het verbod bestaat, in Joodsche zaken te koopen en bovendien by het vergeven van bestellingen voor openbare lichamen of by toelating als ver koopsgelegenheid, waar bons voor leenin gen aan trouwende paren kunnen worden ifgegeven, het begrip Joodsch bedrijf van .root belang ls, is thans op grond van deze erordenlng een definitieve beslissing over deze kwestie afgekomen. Het begrip „Joodsche Invloed" bestaat op grond van de verordening by een bedrijf van een individueelen koopman of hand werker, door vast te stejlen, of de eigenaar Jood is of niet. Moeiiyker is evenwel by maatschappyen zulks vast te stellen. Hier bepaalt de ver ordening, dat een maatschappy op aan- deelen reeds als Joodsch ls te beschouwen, 'ntilen in de directie of den raad van toe licht ook maar één Jood ls opgenomen. Bovendien Is deze verordening ook be- laald door de kapltaalsverdeeling. Een bedryf geldt reeds als Joodsch, wanneer een vierde deel van het kapitaal aan Jo den toebehoort. By aandeelen met voor keurstemrecht ls de bepaling gemaakt, dat het Joodsche stemmental nooit dc helft van het aantal stemmen mag bereiken, opdat de besluiten van een maatschappy op aan deelen niet zullen kunnen worden geno men of verhinderd door Joodsche zijde. By maatsehappyen welker aandeelen aan de Beurs verhandeld worden, en die in den regel niet in de gelegenheid zijn over het aandeelenbezlt zekerheid te ver krijgen, bestaat de mogeiykheid van het „vermoeden", d.w.z. zyn in de directie of in den raad van toezicht van zoo'n maat schappy Joden vertegenwoordigd, dan wordt vermoed, dat ook het aandeelenbe zlt zich grootendeels in Joodsche handen be\ indt. De Joodsche bedryven worden op lysten geplaatst en deze voor ledereen ter inzage gelegd, opdat iedere volksgenoot de mo- geiykheid heeft, zich er van op de hoogte te stellen, of een zaak Joodsch ls of niet. Tenslotte wordt bepaald, dat de Jood sche zaken, die niet ariseeren binnen af- zlenbaren tUd een byzonder kenteeken moeten voeren. Sinds eenige weken stelt de crlmlneele politie een uitgebreid onderzoek in In Jood sche krlngem Tal van personen zyn aan gehouden en een aantal wordt ln hechte nis gehouden. Volgens mededeelingen der politie zou deze actie als voornaamste oor zaak hebben de bestrijding van den han del in verdoovende middelen, waaraan Jo den zich zouden schuldig maken. Sinds eenlgen tyd hebben zich meer Jo den te Beriyn gevestigd. Er schynen reeds meer dan duizend Joden te zyn gearres teerd. De Joodsche koffiehuizen op den Kurfürstendam zyn byna geheel leeg. daar de politie alle dagen Invallen doet ln dit soort zaken. In de Wllhelmstrasse is de vierde Brit sche nota overhandigd, ln verband met oen aanmeldingsplicht van het bezit van Britsche Joden ln Duitschland. In deze nota wordt gezegd, dat Britsche Joden moeten worden vrygesteld van de bepalin gen der jongste Duitsche wet op het bezit van nlet-Arlërs, aangezien ln Groot-Brit- t-annlë geen onderscheid wordt gemaakt tusschen Ariërs en niet-Ariërs. ZWEDEN. De viering van den tachtigsten verjaar dag van koning Gustaaf van Zweden is ingezet met plechtige godsdienstoefeningen ln alle kerken. Aan de kerkelijke plechtigheid in de slotkerk, die door aartsbisschop Eden ge houden werd. nam ook koning Gustaaf V deel in den kring van zyn familie en zyn hooge gasten. Hierop werd de jubilaris In de rijkszaal van het xoninkiyk slot door delegaties van de regeering, van den ryksdag. het léger, de marine, de ambtenaren en uit alle kringen van het openbare leven geluk- gewenscht en werden hem geschenken aangeboden Om twaalf uur des middags loste een battery der marine een eeresaluqt van 21 kanonschoten. De minister-president heeft den koning een bedrag van 3.330.000 kronen ter hand gesteld, dat bii nationale Inschryving was verkregen en volgens den wensch van den koning bestemd zal worden voor medische doeleinden, met narry; voor de bestryding der kinderverlamming. De minister-president gaf een vluchtig overzicht van de gelukkige ontwikkeling van Zweden onder het bestuur van koning Gustaaf en verzocht den koning de gift te willen aanvaarden als blltk van diepen eerbied en verknochtheid van zyn volk. De koning dankte in bewogen woorden. Voorts hebben 30.000 personen en zestig delegaties van verschillende vereeniglngen n het stadion den koning toegejuicht. De (Ingez. Med.) koning reed in een open rytulg, geëscor teerd door een escadron van de garde, naar het stadion. Professor Forseu hield een rede, waarin hli den koning den dank van het volk betuigde voor het geluk, de welvaart en den vrede, waarin Zweden leeft. In den middag hebben op het manoeu vreterrein alle regimenten van het Zweed- sche leger 5000 man sterk voor den koning gedefileerd, nadat de deken van de geestelijkheid van Stockholm een gebed voor den koning had uitgesproken. Het gemeentebestuur van Stockholm heeft ln den gouden zaal van het stadhuis een maaltyd aangeboden, waaraan de koning, de koninklyke familie en nog meer dan 500 andere personen aanzaten. De feestelijkheden werden besloten met volksspelen en dansen in alle parken en op de pleinen. In het Konlnkiyk slot vond een maaltyd plaats voor de leden en ver wanten van het Koninkhjk Huis. waar voor meer dan honderd personen genoodigd waren. ENGELAND. Vrouwen en luchtbescherming. Minister Samuel Hoare heeft verklaard, dat een organisatie van vrouwen ln het leven is geroepen, die over het geheele land afdeellngen heeft en tot. doel heeft deel te nemen aan de luchtbescherming. Deze organisatie heeft geen politieke kleur, zy zal „Womens Voluntary Service" heeten en onder leiding staan van de mar kiezin van Reading. De leden dezer orga nisatie zullen tot taak hebben, een zoo groot mogelyk aantal vrijwilligers te wei ven om dienst te doen in ziekenhuizen, bu ambulances en transporten en by de eva cuatie der bevolking. Men hoopt een half nullioen vrouwen van 17 tot 65 jaar te kunnen werven. ZUIDAMER1KA. Het conflict tusschen Peru en Ecuador. In een officieel communiqué van de re- gearingen van Peru en Ecuador wordt ver- klaa.d dat de regeeringen den goeden loop van de onderhandelingen in Washin;- on niet wenschen te storen en overeen zun gekomen geluktydig hun roepen van de grens te ue te trekken. Deze troepen waren hier 1 Juni heen gezonden in ver band met het Incident aan de Rio Napo. Bovendien zullen de gevangenen worden uitgewisseld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2