BINNENLAND Él 79 sie Jaargang LEIDMH DAGBLAD, Vrijdag 17 Juni 1938 Vierde Blad No. 23994 FINANCIEN LAND- EN TUINBOUW Erge pijnen in den rug! VRAGENRUBRIEK Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. De Koningin inspecteert de restauratiewerkzaamheden aan het Koninklijk paleis. Na afloop van de plechtigheid op het Emmaplein te Amsterdam heeft de Konin gin gistermiddag een bezoek gebracht aan het koninklijk paleis op den Dam om de restauratiewerkzaamheden, waarmee men druk bezig is om het paleis voor September a s. zoover gereed te hebben dat het hof er tijdens de feestelijkheden bij het 40-Jarlg regeeringsjubileum van HM. de Koningin er zijn intrek kan nemen, in oogenschouw te nemen. Tegen vijf uur verliet H.M. de Koningin het paleis om in gezelschap van haar hof dame naar Soestdijk terug te keeren. waar. heen prinses Juliana en prins Bernhard reeds terstond na afloop van de plechtig heid op het Emmaplein waren vertrokken. Het publiek, dat in dichte rijen op de N.Z. Voorburgwal op het vertrek van de Konin gin had gewacht, juichte haar hartelijk toe. De bij het centraal comité van nationale en oranje vereenigingen te Amsterdam aangesloten organisaties hebben gister avond de nagedachtenis gehuldigd van wijlen Koningin Emma door het houden van een défilé en het brengen van een bloemenhulde bij het gistermiddag door H M. de Koningin onthulde standbeeld. Voor het standbeeld bevonden zich eénige fluweelen kussens, in den vorm van kransen, waarin de deelnemers de door hen gekochte bloem konden prikken zoodat meer en meer de kransen tot kleurige bloemenkransen werden, symbool van de wijze, waarop ieder der deelnemers afzon derlijk wilde bijdragen aan de huldiging van de nagedachtenis der grijze vorstin, die zoozeer de sympathie van alle volks lagen heeft gehad. Telkens bij het naderen van een groep, traden de vaandeldragers uit den stoet om zich bij het standbeeld op te stellen, waar tenslotte, toen alle organi saties gedefileerd hadden en er tegenover stonden opgesteld een keurige groep van vaandels en vlaggen bijeen stond. Om de schatten van de „Lutine". De weersomstandigheden beletten de „Karimata" te werken. (Van een specialen verslaggever). De eerste dagen, waarop de Karimata in werking was. werden begunstigd door goed weer Weliswaar was het niet steeds Lutine- weer, zooals de Terschellingers zeggen. maar de groote baggermolen kon ongestoord in werking blijven. De- Karimata bleek een buitengewoon betrouwbare machine te zijn. welke van meet af haast feilloos werkte. Maar bovendien kwam aan het licht, dat de molen nog gemakkelijk kon v/erken, wanneer zandzuigers e.d. al lang den arbeid hadden moeten staken. De laatste dagen is de wind echter vrij fel uit Noordelijke richting gaan waaien. Od de Terschellinger gronden is de zee uiterst onrustig geworden en als gevolg daarvan heeft men het werk tijdelijk moe ten staken. Het zou volkomen doelloos zlin om bij deze hooge zee de Karimata- in be drijf te stellen. De verwachting op Ter schelling was, dat bij een dergelijke weers gesteldheid de molen zou moeten worden teruggesleept naar de veilige reede, maar daarvan blijkt geen sprake te zijn De golven hebben op het gevaarte vrijwel geen invloed; het blijft rustig liggen en het zal nog heel anders moeten gaan spoken, voor men tot terugkeer zal moeten besluiten Wli spraken ervaren zeelui, die aanvan kelijk van meening waren, dat de Karimata het bij een woelige zee zeer moeilijk zou krijgen, maar die nu tot de slotsom zijn gekomen, dat de molen buitengewoon zee waardig is. De Gemeenschapdfelijke Mijn bouw Maatschappij ..Billiton" heeft, dit komt thans onomstootelijk vast te staan, geen enkel risico genomen De onderneming met de Karimata moet als volkomen safe worden beschouwd. Dit is trouwens duide lijk gebleken bii het afsluiten van de ver zekering. Booze tongen op Terschelling hebben beweerd, dat Lloyds geweigerd zou hebben de Karimata te verzekeren voor de onderneming op Terschelling. Men vertelde, dat Lloyds alleen wilde verzekeren voor de reis tot Terschelling, maar dat men daarna geen enkel risico wilde dragen. Hiervan is geen woord waai". De Karimata is door bemiddeling van Lloyds voor het volle bedrag verzekerd. Terschelling is een merkwaardig eiland. Er zijn weinig plaatsen in Nederland, waar zooveel oncontroleerbare geruchten de ronde doen als op Terschelling. Niet voor1 niets is er bii de haven een plaats, welke als de leugenbank bekend staat! De zeelui, die daar bijeenkomen, vertellen elkaar de meest fantastische dingen en zoo is het ook ten aanzien van de Karimata gegaan. Al die verhalen moeten als fan tastische verzinsels worden beschouwd. Bij een onrustige zee kan de communi catie met den vasten wal eenige moeilijk heden opleveren. Het overstappen van de "leepboot op de vlet is bij vloed niet geheel zonder gevaar, zoodat men gewoonlijk wacht, totdat het water wat lager is ge worden Bij den overtocht is er groote kans. dat men op de sleepboot flink zeeziek wordt, zooals ook twee veldwachters is overkomen, die aan boord van de Karimata eenige formaliteiten hadden te vervullen voo- het geval er goud gevonden zou wor den Zij werden bij den overtocht zóó onwel dat zii hun werkzaamheden gister middag niet konden vervullen. Luchtbescherming en nood lijdende gemeenten. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is behoudens tus- schentijdsche wijziginc voor de week van 16 Juni tot 23 Juni vastgesteld op 55 cent per kg. Gaat de regeering niet ver genoeg? Aan het verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het vijfde hoofdstuk der rijksbegroottng voor het dienstjaar 1937 is het volgende ontleend: Het heeft algemeen voldoening gewekt, dat opnieuw een bedrag, thans van f 75.000 ten behoeve van de luchtbescherming wordt aangevraagd. Verscheidene leden betreuren echter, dat deze zoo uiterst belangrijke zaak niet met voldoende voortvarendheid wordt ter hand genomen. Gasmaskers en gaskleeding voor de burgerbevolking ontbreken ten eenen- male, zelfs voor het personeel der lucht beschermingsdiensten schijnen zij niet in voldoende mate aanwezig te zijn. De in spectie is voorzeker ijverig genoeg, maar om de voorlichting van de burgerij tot haar recht te doen komen, zal zij over ruimere geldmiddelen moeten beschikken. In het bijzonder betreurden deze leden, dat de minister zoo weinig te gemoet komt aan de gemeenten, welke veiligheidsmaat regelen willen treffen. Vooral de besturen van de noodlijdende gemeenten kunnen in dit opzicht vrijwel niets doen. Een be drag van 10 cent per inwoner wordt im mers reeds te hoog geacht. De regeering is in gebreke gebleven om de toezegging, gedaan bij de totstandkoming van de wet betreffende bescherming tegen luchtaan vallen, gestand te doen. Dientengevolge zijn verschillende gemeenten er toe moe ten overgaan, zonder steun van de regee ring de noodzakelijkste maatregelen te treffen. Deze leden zouden nog gaarne ver nemen, of de minister voornemens is, de luchtbescherming met een even groote voortvarendheid ter hand te nemen als in bijna alle andere landen van Europa aan den dag wordt gelegd en, zoo ja, welke 's ministers voorne mens zijn om den hier bestaanden ach terstand zoo spoedig mogelijk in te halen. Andere leden erkenden, dat de toestand op het gebied van de luchtbescherming nog niet zoo is als men wel zou wenschen, doch anderzijds achtten zij het niet meer dan billijk, er op te wijzen, dat er in dit opzicht in verschillende gemeenten reeds veel wordt gedaan. Deze arbeid is echter buitengewoon moeilijk en het gestelde doel wordt nooit en nergens, ook niet in andere landen, waar voor dit doel veel meer geld wordt uitgegeven, bereikt. Men moet nu eenmaal rekening houden met den toestand van de openbare geld middelen. Naar aanleiding van de hierboven weer gegeven beschouwingen werd gevraagd, of de minister een uiteenzetting zou willen geven van de financieele verplichtingen van de gemeenten in verband met de luchtbescherming. Men had aanvankelijk den indruk, dat, tegen de oorspronkelijke bedoeling in, de gemeenten te zwaar wor den belast. Gevraagd werd, of het waar is, dat de Nederlandsche industrie in staat is, in voldoend aantal gaskleeding en volksgas maskers te vervaardigen. Sommige leden wezen er op. nu de re geering geen voldoende middelen ter be schikking stelt voor de luchtbescherming, de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming ten behoeve van haar kas een loterij heeft georganiseerd, waartoe alle afdeelingen moeten medewerken. Zij merkten op. dat een deel der bevolking in beginsel tegen elke loterij gekant is en dat verschillende leden van genoemde ver eeniging dan ook bezwaar maken tegen deze poging tot het verkrijgen van de noo- dige gelden. Zij vroegen, of de minister wil bevorderen, dat alsnog van deze poging worde afgezien. Opgemerkt werd, dat aan deze vereeni ging bij de regeling van de luchtbescher ming te veel wordt overgelaten. Vele leden uitten hun voldoening over het feit, dat de minister, tegemoetkomend aan wenschen, ook in de kamer geuit, een grooter bedrag ter beschikking wil stellen voor steun aan noodlijdende gemeenten, vooral nu het meerdere bedrag van 1 mil- lioen a fonds perdu zal worden gegeven. De werkloosheid. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 23 t/m 23 Mei '38 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 561.600 personen (waaronder 76.100 land arbeiders). Voor de 485.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 23.8 (in de vorige ver- slsagweek, 9 t/m 14 Mei, was dit percen tage 24.21. In de tweede verslagweek van Mei was het werkloosheidspercentage voor aile verzekerden in de laatste jaren a. v.: 1935, 30.0; 1936 31.0; 1937, 24.7; 1938, 23.8. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 28 Mei in totaal 352.921 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 334.096 mannen. Van deze werkzoeken den waren er 334 904 werkloos, onder wie 321.135 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur-generaal van werkverschaf fing en steunverleening werden op 28 Mei 158.072 hoofden van gezinnen (en kost gangers) ingevolge een steunregeling ge steund, terwijl 45.136 personen bij een werkverschaffing werkten. Met behulp van de steunregeling voor kleine boeren wer den op 28 Mei 21.711 personen geholpen. DE „PARKLAAN" UIT BARCELONA VERTROKKEN. Naar wij vernemen is het Nederlandsche stoomschip „Parklaan", dat bij een der bombardementen van Barcelona werd be schadigd, Woensdagavond van Barcelona naar Marseille vertrokken. De toestand van den gewonden eersten machinist, die in een ziekenhuis werd op genomen, is vooruitgaande. Zoekt U een fijn licht zomercostuum? U vindt die bij KREYMBORG in zeer groote sorteering. 12.50 - 14.75 - 17.50 - 19.75 - 23.- - 26.50 enz. alléén bij KREYMBORG 2975 ungez MedJ De rijksmiddelen. Opbrengst iets gestegen. De opbrengst van de directe belastingen heeft tot ultimo Mei j.l. bedragen f47.259.701.— tegen over f. 44.191.681— op ultimo Mei van het vorig jaar, hetgeen dus een hoogere opbrengst beteekent van 3.068 millioen gulden. De stijgende lijn in deze opbrengst heeft zich derhalve niet over eenkomstig de verwachtingen voortgezet. Bedroeg de vermeerdering van ultimo April lot ultimo Mei van het vorig jaar f 1.938.422 thans is deze verhooging van eind April tot eind Mei slechts f. 426.158. Uitgedrukt In percentages van de ra mingen. is thans 40.6°/o opgebracht tegen over 40.06"/» op ultimo Mei van het vorig jaar, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de raming voor het loopende jaar 6.1 millioen hooger is gesteld. Van dit hooger geraamde bedrag is thans dus de helft ingeloopen. De grondbelasting bleef met een opbrengst, van f. 9.867.167 bij het vorig jaar f. 425.579 ten achter, doch de overige middelen gaven in vergelijking met het vorig jaar alle een stijging te zien cn wel: de inkomstenbelasting met f. 1.317.754.4de vermogensbelasting met f 1.317.754.de vermogensbelasting met f. 1.004.285.— en de belasting van de doode hand met f. 242.368. Wat de opbrengst van de overige midde len betreft, heeft de maand Mei een nieuw record gevestigd en wel met een opbrengst van f 41.403.504.69 of wel f. 5.634.754 meer dan de maandelljksche raming, en ruim f. 6.4 millioen meer dan in Mei van het vorig jaar. Deze opbrengst is slechts over troffen door die van de maand Juli 1931. toen ruim f. 43.717.000 werd ontvangen. Over de eerste 5 maanden van 1938 be droeg de opbrengst f. 177.946.215.94 tegen over f 168 704 630.57 het vorig jaar. een vooruitgang derhalve met rond f. 9.24 mil lioen. Bii de -amlng bleef deze opbrengst slechts bijna 9 ton ten achter, hetgeen ëen gunstig verschijnsel mag worden genoemd, wanneer men in aanmerking neemt, dat 6e raming voor de eerste 5 maanden van hel loonende jaar f 23 125.000 hooger is ge simd dan voor dat tijdvak van 1937 Hoewel de dividend- en tantièmebelas- hnn in de afg^loo-Ti 5 maanden ruim 2.6 ■■■''Hen mee- cbracht dan het vorig jaar, bleef dit middel toch nog f. 2.664 964.on der de raming De rechten op den invoer bleven f. 2 457 792 onder de verwachting en tie omzetbelasting f. 167.932.—, terwijl toch Loontoeslag bloembollenpellen. Voorste! van den bedrijfsraad als proef aanvaard. In verband met het door den bedrijfs- raad voor het bloembollen bedrijf ge dane voorstel om te bevorderen, dat zoo mogelijk de arbeid, welke vrouwen verrichten bij het tulpenpellen, door werklooze mannen zal geschieden en daarvoor een tijdelijke afwijking van de steunregeling toe te staan, heeft de minister van sociale zaken besloten voor de gemeenten Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout en Sassenheim een regeling te treffen, welke er toe strekt op de basis van vrijwilligheid gedurende dit jaar aldaar een proef te nemen met de vervanging van vrouwelijke door mannelijke ar beidskrachten. De minister van sociale zaken heeft in een circulaire daarvoor de mede werking van de betrokken gemeente besturen gevraagd. laatstgenoemde belasting ruim 1,6 mililoen meer opbracht dan het vorig jaar en daar mede kwam tot een opbrengst van ruim f. 31 millioen. Een opmerkelijken vooruit gang toonden de rechten van boeten en successie, welke f. 5.458.489.— boven de ra ming kwamen en f,7.775.527.— meer op brachten dan het vorig jaar. Het gedistil leerd toonde in vergelijking met het vorig jaar een achteruitgang van f.235 859 en het bier een vooruitgang van f. 356.290. Wat de inkomsten ten bate van het ge meentefonds betreft, deze waren tot en met Mei f. 66.497 305 of f 3 882.390.— meer dan het vorig jaar en f. 3 357.305 meer dan de looripnde raming. De inkomsten ten bate van het werkloosheidssubsidiefonds waren tot en met Mei f. 27.310.287.(geheel ra ming voor den dienst 1938 f. 52 300.000. Ten bate van het verkeersfonds waren de inkomsten over de eerste 5 maanden f 12.223 842.bij een totale raming van f. 31 mihioen. Wat ten slotte het dienst jaar 1937 betreft, waarvoor de totale ra ming f. 484.025.000.bedroeg, kan worden medegedeeld dat de zuivere opbrengst voor dat dienstjaar tot en met Mei jj. heeft bedragen f. 552.857.937.17. DE AARDAPPELKWESTIE. Importeurs vragen opheffing van monopolie-heffing. De gezamenlijke importeurs van aardap pelen hebben het volgend telegram gezon den aan den minister van economische zaken „Nederlandsche oude aardappelvoorra- den allerwegen volledig opgeruimd. Im port-Malta's wegens seizoeneinde uitgeput. Ook nieuwe oogst Westland half beëindigd. Noord-Hollandsch gewas wegens uitermate schaarschte, vele akkers groote kale plek ken door vorst, vernietigde planten ver- toonend. komt veelal onvolgroeid, half rijp ter veiling. Onmogelijk hooge prijzen, he den te Broek op Langendijk opgeloopen tot 12 ct. per kilo en Bovenkarspel tot 131/* cent, verhinderen doelmatige voedselvoor ziening. Eenige redmiddel onmiddellijke ophef fing monopolie-lasten, waardoor dadelijke invoer van met Hollandsch zaad geteelde eigenheimers uit Italië met driedaagschen reisduur mogelijk. Deze naakte feiten mogen Uwe Excel lentie nopen tot onmiddellijk ingrijpen". MINISTER VAN BOEYEN BEZOEKT DRENTHE. De volkshuisvesting in de gemeente Emmen. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de provincie Drente. Na in gezelschap van den Commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk en den in specteur van het staatstoezicht op het krankzinnigenwezen de christelijke inrich ting voor geesteszieken „Dennenpoort" te Zuidlaren te hebben bezocht, begaf de nii nister zich met den Commissaris der Ko ningin en mr. J. L. Bouma, burgemeester van Emmen, naar Emmen met het doel zich daar op de hoogte te stellen van den toestand der volkshuisvesting, die in ver schillende deelen der gemeente, vooral in het veengebied, veel te wenschen overlaat. Ten gemeentehuize had een conferentie plaats tusschen het college van B. en W en de hooge autoriteiten, waarbij de mi nister aan de hand van grafieken op de hoogte van den toestand werd gesteld. De minister gaf hierna een uiteenzetting van het regeeringsstandpunt in deze materie en verstrekte het gemeentebestuur daarbij verschillende aanwijzingen, waarnaar men in de toekomst bij het streven naar een verbetering der woningvoorziening zou kunnen te werk gaan. Na deze conferentie heeft het gezel schap een langen autotocht gemaakt door de gemeente, waarbij onder leiding van den wethouder voor volkshuisvesting, den heer J. Engelsman, verschillende keten en krotten, alsmede vroegere cn in den laat- sten tijd gebouwde arbeiderswoningen be zichtigd werden. Tegen vijf uur keerde het gezelschap te Emmen terug, waar ten huize van den burgemeester de thee werd gebruikt. Hierna is de minister tenslotte met den Commissaris der Koningin naar Assen ver trokken. waar hij ten huize van baron De Vos van Steenwijk dineerde en vervolgens naar 's-Gravenhage terugkeerde. Dr. T. P. SEVENSMA. Onze landgenoot neemt ontslag als direc teur van de Volkenbondsbibliotheek. Men meldt ons uit Genève dat onze land genoot dr. T. P. Sevensma, die sedert 1927 met groote bekwaamheid en toewijding het ambt vervult van directeur van de biblio theek van den Volkenbond, zijn ontslag als zoodanig heeft aangevraagd, hetgeen hem op de meest eervolle wijze tegen October van dit jaar is verleend. Deze ontslagaanvrage van dr. Sevensma is een gevolg van de buitengewoon langzame wijze, waarop aan de uitvoering van de in overleg met dr. Sevensma opgestelde plan nen voor de inrichting van de Volken bondsbibliotheek wordt gewerkt. Ondanks voortdurend aandringen van den bibliothe caris, moeten, wegens gebrek aan voldoende medewerking verschillende zalen nog steeds op hun inrichting wachten. Onder deze omstandigheden heeft dr. Sevensma er de voorkeur aan gegeven niet langer bij den Volkenbond werkzaam te blijven, doch naar Nederland terug te keeren. waar hem. naar men mag aannemen nog dit jaar, de leiding van een belangrijke bibliotheek zal worden toevertrouwd. (N. R. Crt.) HET CONGREf VAN HET A.N.V.V. GESLOTEN. Nadat de heer Linthorst Homan gisteren in de vergadering van het A.N.V.V. te Oisterwijk zijn voordracht had gehouden (men zie ohs Blad van gisteren) en nadat hierover uitvoerig van gedachten was ge wisseld, stelde de heer Gratama de volgen de motie voor: Het AN.V.V., in congres vergadering bijeen in Oisterwijk, gehoord de belangrijke voordracht van den heer mr. Linthorst Homan en de besprekingen, verzoekt het bestuur het vraagstuk van de provinciale ihdeeling en tevens van de streekvereeni- ging in het land. zoo spoedig mogelijk ln studie te nemen. Verschillende afgevaardigden achtten het niet noodig het hoofdbestuur een der gelijke opdracht te geven; zij weten, dat het bestuur in deze diligent is. De heer Gratama vond de getoonde in stemming onvoldoende en trok de motie in. De voorzitter wenschte den heer Crolla, die 25 jaar in de beweging werkzaam is, geluk. Besloten werd de congresvergadering 1939 te houden te Leeuwarden. Voor 1940 wordt de beslissing voorloopig gelaten aan het bestuur. Nadat bij de rondvraag tusschen be stuurstafel en vergadering nog eenige vriendelijke woorden werden gewisseld, sloot de voorzitter het congres. In autobussen begaven de congressisten zich naar Groot Speyk. waar een Brabant- sche koffietafel wachtte. Gistermiddag werd ren excursie gemaakt naar Vught en de IJzeren Man. •'fl „Mijn pijn in den rug was zoo erg, dat ik ermee in bed moest liggen en nadat ik TOGAL had gebruikt was ik met een paar dagen weer beter. Mijn buurman had hevige aangezichtspijn en deze verdween geheel na het innemen van TOGAL." Dit schrijft Mej. J. Vermeer, Over- schiescheweg 170 te M*j. V„^r. ScUtdmm Schiedam en zij voegt er aan toe, dat ze het jammer vindt, TOGAL niet veel eerder te hebben gebruikt, want dat zou haar veel pijn bespaard hebben. TOGAL is het probate middel tegen jicht, ischias, rheumatiek, griep, spier-, zenuw en hoofdpijnen. Het geheim der Togal-ta- bletten is hun heilzame werking op bloed en inwendige organen, waaruit zij de on zuiverheden - de eigenljjke oorzaak van die pijnen - afdoende verwijderen. BH alle apoth. en drop. v.a. 0.80 p. flac. (excl. O.B.) 2987 (Ingez. Med.) R.K. COMMISSIE VOOR JEUGD- WERKLOOZENZORG. Te 's Hertogenbosch is het tweede congres gehouden, ter bestudeering van vraag stukken betreffende de jeugdwerkloosheid, uitgaande van de nationale R.K. commissie voor jeugdwerkloozenzorg. Het eerste praeadvies. dat werd uitge bracht. was van den heer A. C. de Bruyn, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van het R k Werkliedenverbond. Hij SDTak over een betere verdeeling van den be schikbaren arbeid. Prof. dr. J. E. de Quay, hoogleeraar aan de katholieke economische hoogeschool te Tilburg, praeadviseerde over „arbeidsdienst voor jongemannen"; prof. dr. J. Schmutzer uit Ut-echt over ..Mogelijkheden tot em'gratie" en mr. H van Haastert over „Practische vraagstukken van emigratie". VERSPREIDE BERICHTEN. In de plaats van den heer C. Cramer die wegens gezondheidsredenen als bonds voorzitter van den Centralen Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en Van Gend en Loos- personeel is afgetreden is benoemd de heer C. E. van Eykern. Bij Kon. Besluit is aan mr. W. D. Caudri, op zijn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als ad ministrateur bij het departement van justitie, onder dankbetuiging voor door hem aan den lande bewezen diensten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats Tubbergen: J. F. Staverman, candidaat-notaris te Oldenzaal. UIT NED. OOST-INDIK. De vlucht naar Australië. SOERABAJA. 17 Juni. (Aneta-A. N. P.) Het K.N.IL_M.-toestel PK-AFO, dat thans een proefvlucht naar Australië maakt, kwam gistermiddag om 15.12 uur te Soerabaja aan. Ter verwelkoming waren aanwezig de burgemeester, de directeur van de haven, de vertegenwoordiger van de B.P.M. en vele anderen. Piloot Schott verklaarde een prachtige reis te hebben gehad en dat het vliegtuig buitengewoon aan de verwachtingen had voldaan. Om 15.40 vertrok het toestel weer. Op 20 Juni a.s. om ongeveer 14 uur wordt het vliegtuig weer op Darmo terugverwacht. De PK-AFO arriveerde om 16.45 uur te Den Passar, waar ter ontvangst aanwezig waren de assistent-resident, de controleur en de inspecteur van de B.P.M. Gamelan- muziek werd ten gehoore gebracht. Vanochtend om 4.35 vertrok het toestel weer van Den Passar naar Koepang, waar het om 8.05 aankwam. Om 8.45 uur ver trok het weer met bestemming Darwin. DALENDE BOTEItPRÏJS. De Leeuwarder bo ernoteering (export prijs» is gisteren vastgesteld od 77 cents oer kilo (vorige week 80 cents: een maand geleden 91 cents). W. K. te L. - Voor medische sportkeuring bestaat iederen Woensdagavond omstreeks 8 uur gelegenheid in het perceel Morschweg 1 (het oude militaire hospitaal). De kosten bedragen slechts f. 0.50 voor hen, die lid zijn van een sportvereeniging. Voor anderen loopen de kosten van f. 1.00 tot f. 2.50, hetgeen afhankelijk is van de vraag, waarvoor men gekeurd moet worden. G. A te L. - Leiden. Utrecht, Vianen, Beesd. Waardenburg, Hedel, Den Bosch. 116 K.M. - Den Bosch, Boxtel. Eindhoven, Weert, Roermond. Sittard, Beek, Meerssen, Houthem, Valkenburg. 140 K.M. B. v. R. te L. - Via Utrecht. Eindhoven, 192 KM. Via Dordrecht 218 KM. Voor België heeft men altijd een bewijs van Nederlander schap noodig; kosten f. 2.50. Te Dordrecht vertrekt de eerste pont om 4 uur 30. P. B. te L. - Voor zoover ons bekend, mag de nieuwe weg Utrecht, Vianen, Zaltbommel door rijwielen worden bereden. 141 K.M. J. J. te L. Ongeteekend kunnen wij Uw stuk niet plaatsen en dan nog hier en daar wat ..geschaafd". J. H. V. te L. Dergelijke vragen kunnen wij niet beantwoorden. Wij raden U aan een reis bureau te raadplegen. Van d. B. te L. - Gedeeltelijke ontheffing van een aanslag in de personeele belasting kan worden verleend, wanneer een motorrijtuig wordt afgeschaft of niet langer tot belastbaie doeleinden wordt gebezigd, voor zoover in den loop van het belastingjaar geen ander motor rijtuig wordt aangeschaft of tot belastbare doeleinden wordt gebruikt. De aangiften moeten worden ingediend bij den Inspecteur der Directe Belastingen in wiens Inspectie de aanslag is vastgesteld, binnen 6 weken nadat de afschaffing heeft plaats gehad of het belastbaar gebruik is geëindigd. Dit kin geschieden op ongezegeld papier. Ook een N.V. kan wegens het houden van een motor rijtuig worden aangeslagen. De H. te L. - De personeele belasting. 1ste grondslag bedraagt in hoofdsom en op~ i in de gemeente Leiden inciien de huur f -1 0 per week bedraagt f.11; f.5 per weck f.15; f. 5.60 per week f.22. W. te L. - Aftrek in het daarop volgende belastingjaar is niet mogelijk.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13