LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 15 Juni 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje YISSCHERIJ BERICHTEN Stadsnieuws Binnenland Buitenland RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT SPORT MARKT DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. De staatssecretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken, dr. Stuckat, heeft In het tijdschrift voor het Duitache vecht aangekondigd, dat in het vervolg joden, die uit Duitsche Joodsche ouders ge- horen worden, geen Duitsch staatsburger meer zullen zijn en geen nationaliteit zul len bezitten. Bovendien zullen Joden ook peen Duitsch staatsburger meer kunnen worden door huwelijk. Het schenden van dc- plichten van trouw jegens het Duitsche rijk zal gestraft kun nen worden met het verlies van de Duit sche nationaliteit, niet alleen wanneer deze misdaad wordt gepleegd door emigranten in het buitenland, doch ook. wanneer deze lr. Duitschland zelf wordt gepleegd, in welk geval een gerechtelijke vervolging kan worden ingesteld. Door deze maatregelen is een nieuwe golf van onrust over de Joden In Duitsohland gekomen. De mogelijkheid het levensonder houd te verdienen wordt steeds meer be perkt en de voorwaarden om te emigreeren worden steeds zwaarder. De anti-semieti- sche agitatie ln het binnenland is feller dan ooit. Goering heeft thans bepaald, dat alle „niet-arlërs" voor 1 Juli nauwkeurig hun vermogen moeten opgeven, opdat deze gelden, indien noodig, in dienst van den staat kunnen worden gesteld voor het uit voeren van het vler-jaren-plan. De betrok kenen zullen ln dit geval schatkistbiljetten toegewezen krijgen. Ds. Hitzer uit Roesniiz in Silezië is in jrrest gesteld, omdat hij geweigerd had een kind te dcopen, aangezien de voorge stelde peet verklaarde „aanhanger van de leer van Rosenberg" te zijn. De predikant was van meening, dat deze peetvader geen voldoende waarborg bood voor een chris telijke opvoeding van het kind. De Duitsche nationale kerk publiceert haar progTamma. Het document bestaat uit dertig artikelen. Hierin formuleert de na tionale kerk den wensch, met alle midde len het Christendom te bestrijden en zij eischt de leiding op van alle kerken, die binnen de rijksgrenzen zijn gevestigd. Zij geeft den wensch te kennen, uit sluitend de doctrine van volk en ras te dienen, en geen enkele kerk, die onder nationale leiding staat of door internationale banden verbonden is, te dulden. Zij erlangt de verbeurdver klaring van al het grondbezit van an dere kerken of confessies in Duitsch land, staking van de publicatie van den bijbel en alle werken met een godsdienstig karakter. Zij verklaart, dat „Mein Kampff" de zuiverste ethiek bevat, waardoor het Duitsche volk zich steeds zal moeten laten inspireeren. De nationale kerk zal van haar altaren het kruis, den bijbel en alle heiligenbeelden verwijderen. In de ptóats daarvan zal het boek van Hitier komen, waarnaast het zwaard zal worden gelegd. De religieuze sprekers zullen stukken uit „Mem lïampf" voorlezen en bespreken. De doopplechtig heid zal tot de volgende formaliteit worden teruggebracht: bevestiging dat man en vrdjiw ariërs zijn en de belofte, dat het kind zal worden opgevoed „ln Duitschen geest voor 'het Duitsche volk". De kerk kent in het geheel geen godsdienstonderwijs. De eenige plaatsen van opvoeding zullen zijn het gezin, de school en de Hitler-jeugdver- eenigingen. Het document wil het Christe lijke kruis vervangen zien door het haken kruis. Het eindigt met een credo, waarin o.a. gezegd wordt: „Wij zweren tot in alle eeuwigheid trouw te zullen zijn aan Adolf Hitler". Het doorsteken der dijken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat door de overstroomingen van de Hoangho, volgens de laatste berichten, de dijk van den Loenghaal-spoorweg tusschen Kaifeng en Tsjengtsjou onder water staat. De Ja panners pogen de dijken weer te herstellen, maar dit werk wordt door wolkbreuken zeer bemoeilijkt. Het plan tot den aanval op Hankou van het Noorden uit, is, naar men verklaart, door de overstroomingen ln de war gestuurd Men vermoedt dat de Japan- sche legerleiding de operaties sterker op het dal van de Jangste concentreert, wat den Chineezen de verdediging van Hankou ral vergemakkelijken, aangezien de over strooming van de vlakte van Anwhei een gunstige flankdekking vormt. Tusschen Kaifeng en Tsjengtsjou is de zuidelijke dijk van de Gele Rivier op 15 plaatsen doorgebroken. De gaten in den dijk zijn tot 150 m. breed. Een ge weldige stroom stort zich met een snel heid van 4 km. per uur over de pro vincie Honan. De dijkdoorbraak is een der grootste ca- tastrpohes welke China tot dusver mee maakte. Alle pogingen der Japansche pioniers om de catastrofe tot staan te brengen, zijn tot du toe mislukt. Talrijke Chineesche guerll- 'atroepen vallen geregeld de reddingman schappen van het Japansche leger aam Men is te Sjanghai overtuigd dat de dijh^ doorbraken bewust door de Chineesche legerleiding zijn uitgevoerd. Het Japansche persagentschap Domei meldt dat. meer dan 100.000 Chineesche voeien door de overstroomingen zijn ver dronken. Een woordvoerder van het Ja- ransche hoofdkwartier vond dit onrnen- f he lij,, van de Chineezen en wees op de tegenstelling tusschen dit feit en het be- 'oep van derde mogendheden in verband met de „enkele ongevallen" onder de nlet- eombattanten te Kanton als gevolg van de Japansche bombardementefi van Chinee- mhe militaire Inrichtingen. Onnoodig te zeggen, dat men met deze hlfers zeer voorzichtig moet zijn! Kanton Is weer gebombardeerd10 doo- oen, 3o gewonden. as MUZIEKSCHOOL TOONKUNST, Naar wij vernemen is tot leeraai» ln het klarinetsspel aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier met ingang van 1 dezer benoemd de heer F. J. Weiter te 's-Gravenhage. De heer Wei ter maakt reeds,vele jaren als klarinettist deel uit van het Residentie-Orkest. In kelder van een bouwvallig huis f. 3700.gevonden. Gistermiddag is in Wolvega bij het afbreken van een bouwvallige woning in een kelder in een oude bus een be drag van f. 3100.aan bankpapier ge vonden. Het geld bestond hoofdzakelijk uit briefjes van f. 10.Het was alle maal nieuw bankpapier, zoodat hieruit opgemaakt kan worden, dat de eige naar regelmatig zijn schat heeft nage zien. Tegen de mot had hij kamfer in de bus gedaan. De woning was het laatst bewoond door den 65-jarigen W. van der Moien, die altijd ln behoeftige omstandigheden had ver keerd, maar zich wel steeds zelf had gered. Hij was in Maart overleden en toen men na de begrafenis zijn woning nazocht, werd door de erfgenamen reeds een bedrag van f. 400.aan zilvergeld en een bedrag van f. 125aan bankpapier gevonden, bene vens een spaarbankboekje met een bedrag van ongeveer f. 1000.—. Na den dood van Van der Molen is de woning, die zijn eigendom was, verkocht en aanvankelijk zou deze worden bewoond, doch op Iait van het gëhieentèbestuur moest zij worden afgebroken. Toen werklui hiermede gisteren bezig waren, vonden zij de bewuste schat in den kelder, welke aan de rechtmatige erfgena men, die dit geld best kunnen gebruiken, ter hand zal worden gesteld. De Karimata wacht op beter weer. In verband met het ongunstige weer heeft de Karimata, gelijk gisteren nog door ons is gemeld, eergisteravond de werk zaamheden moeten stopzetten. De bagger molen ls een eind weg gesleept om uit de onmiddellijke nabijheid der gevaarlijke gronden te komen In dieper water wordt thans beter, weer afgewacht. De molen is jn de afgeloopen dagen bezig geweest een trapje_te graven, een soort ta lud, dat geleidelijk- naar beneden afloopt. 'Hierdoor bereikf men, dat het wrak op een plateau komt te liggen, aan de afgraving waarvan men nu binnen enkele dagen hoopt te beginnen. Tot heden hééft men op een diepte van 14 meter gebaggerd. Wanneer men echter aan het plateau ge komen zal zijn, en dé zaken dan dus ernst beginnen te worden, zal de molen tot on geveer 20 meter ln den zandbodem gaan. Wat tot op dit oogenblik opgehaald ls, heeft met het eigenlijke baggerwerk wei nig te maken. Het zijn in hoofdzaak voor werpen, welke bij vorige pogingen voorna melijk met zandzuigers niet naar boven zijn gehaald. AANBESTEDING. De ingenieur der genie te Haarlem heeft heden aanbesteed het maken van maga zijnen en een woning op Wieringen en een woning nabij den Oever. Laagste inschrij ver was R. A. van der Meulen, te Bad hoevedorp (Gem. Haarlemmermeer!, voor f. 89.690—, Congres Alg. Nederlandsche Metaalbewerkersbond. Er komt een groot kamphuis in Eemnes. Het congres van den Alg, Ned Metaal bewerkersbond heeft vandaag zijn werk zaamheden voortgezet en beëindigd. In bespreking kwamen diverse voorstel len van het bondsbestuur en van de af- deellngen. Tot nu toe werd het gouden bondsinsig- ne toegekend aan alle leden, die vijf en twintig Jaar lid van den Bond zijn. Op voorstel van het bondsbestuur werd beslo ten deze toekenning met ingang van 1 Ja nuari 1940 te laten vervallen en daarvoor ln de plaats vast te stellen, dat bedoeld insigne wordt toegekend aan leden, die 25 Jaar lid van den Bond zijn en zich op cenlgerlei wijze voor den Bond verdien stelijk hebben gemaakt. Na uitvoerige be sprekingen werd het bondsbestuur ge machtigd een groot kamphuis te laten bou wen op het terrein van den Bond te Eem nes. De hiervoor benoodigde gelden wor den onttrokken aan de reserve voor bij zondere doeleinden (gereserveerde inte rest). Voorts werd het bondsbestuur op dracht gegeven een onderzoek in te stel len naar de jaarlijksche vergoedingen der dagelijksche bestuurders van de afdeelin- gen. In aansluiting op de resolutie, behooren- de bij het rapport over pensioen-, spaar en kapitaalfondsen, aangenomen in de in 1936 gehouden rayonvergaderingen, waarin o.m. werd uitgesproken, dat de pension- neerlng van de arbeiders in de metaal industrie niet beperkt tot de grootste on dernemingen en dat gestreefd moet worden naar bedrijfspensioenfondsen, waarbij de verzekering van alle leden van het perso neel dient te worden ondergebracht, be sloot het congres op voorstel van de afdee- ling Amsterdam het bondsbestuur te verzoeken in overleg te treden met het bestuur van het N.V.V. voor een verder onderzoek met het doel te komen tot stich ting van bedrijfspensioenfondsen, waar door voor alle arbeiders een pensioen op hun ouden dag verzekerd zal worden. Het bondsbestuur zal aan dit verzoek voldoen. Hierna werd gepauzeerd. MAATREGELEN TEGEN DE PERS IN ROEMENIË. Vanochtend ls te Boekarest een nieuw decreet gepubliceerd, waarbij wordt be paald, dat in het vervolg Roemeensche bla den slechts eigendom van Roemenen kun nen zijn, evenwel zonder onderscheid van afstamming. Bladen, welke in de Roe meensche taai verschijnen, mogen slechts 20 procent van hun oplaag in het buiten land verkoopen, kranten, die in een andere taal verschijnen 50 procent Bovendien zal binnenkort een decreet wor den gepubliceerd, waarbij een staatsmono polie voor $lfc inkomsten uit. publiciteit zal worden Ingesteld. COMMISSARISSEN DER KONINGIN TEN PALEIZE SOESTDIJK. H. M. de Koningin heeft heden ten pa- leize Soestdijk met Prinses Juliana en Prins Bernhard aan de Commissarissen der Koningin in de provincies en hun echt- genooten een noenmaal aangeboden GIFT VAN DJ KONINGIN. Van officleele zijde meldt men ons, dat door H. M. de Koningin een bedrag van f. 1000 ter beschikking is gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie ten bate van de slachtoffers van de aardbeving op Midden-Oelebes. TIJDELIJK GARNIZOEN TE AMSTERDAM AANGEKOMEN. Van het front. 15.000 vluchtelingen zijn Valencia bin nengestroomd. Deze stad is gisteren drie maal gebombardeerd, waardoor drie men- schen om het leven zijn gekomen en een en twintig gewond werden. Twee en twin tig huizen zijn vernield. In de haven zijn de „Paulita" en drie andere schepen ge troffen en in brand geraakt. Onder de be manningen zijn geen slachtoffers te be treuren. Voorts heeft een watervliegtuig de ha ven van Denla gebombardeerd. Het Fran- sche schip „Brisbane", dat reeds 9 Juni werd getroffen, is opnieuw door een bom geraakt, waardoor brand ontstond. Deze is evenwel snel gebluscht. Slachtoffers zijn niet te betreuren. Franco's luchtmacht heeft tenslotte her haalde malen ten Zuiden van Castellon gelegen plaatsen gebombardeerd, waarbij dooden en gewonden vielen en tal van huizen vernield werden. Het hevigste bombardement was op Nu- les, waar mee dan vijftig bommen in de binnenstad tot ontploffing kwamen. Er zijn acht dooden en twintig gewonden, terwijl zestig huizen vernield werden. De meeste slachtoffers zijn vrouwen. Boven dien werden het dorp Butriana en de aan den weg van Castellon naar Valencia ge legen dorpen dorpen hevig gebombardeerd. Er zijn vele gewonden Te Barcelona is van het Oostelijk front bericht ontvangen, dat bij de vanochtend geieverde gevechten elf Duitsche soldaten werden gevangen genomen. Dit is de eer ste maal sinds het begin van den oorlog, dat Spanjaarden bij gevechten te land Duitsche soldaten hebben gevangen ge nomen. Aan het front van Castellon werd de op- marsch voortgezet en een aantal stellin gen ten westen van Figuerola, het dorp Figuerola zelf en enkele hoogten ten Zui den hiervan werden ingenomen. Ook Villa Real ls bezet. Installatie van het tweede regiment luchtdoelartillerie. Hedenmorgen zijn te Amsterdam aan gekomen de officieren en onderofficieren van het tweede regiment luchtdoelartillerie, dat tijdelijk te Amsterdam in garnizoen zal komen en is het regiment door den brigade-commandant op de binnenplaats van de Oranje-Nassau kazerne geïnstalleerd Zooals bekend is, is met ingang van heden het te Utrecht gelegerde corps luchtdoelartillerie verheven tot een uit twee regimenten bestaande brigade. De corpscommandant, Ridder van Rappard, is in den rang van kolonel benoemd tot brigade-commandant. Het eerste regiment blijft te Utrecht, terwijl het tweede regiment onder bevel van den tot luitenant-kolonel gepromo veerden overste Schmidt voorbestemd is om in Alkmaar in garnizoen te komen. Aangezien de in aanbouw zijnde kazerne- menten te Alkmaar pas over een jaar ge reed zijn. is het regiment tijdelijk ln de Oranje-Nassau kazerne te Amsterdam on dergebracht. Hedenmorgen arriveerden ongeveer 80 officieren en onderofficieren, terwijl de ruim 450 manschappen op 21 Juni a s. te Amsterdam aankomen. Het regiment be staat uit drie batterijen doch zal in den loop van het volgende jaar met een vierde batterij worden uitgebreid, waarna het ln twee afdeelingen zal worden gesplitst. SCHIPPER VERDRONKEN. Doordat het roer van het schip, waar tegen hij geleund stond, plotseling afbrak, geraakte vanmorgen ongeveer elf uur de 26-jarige ongehuwde schipper E. H. in het Wlnschoterdiep te Sappemeer. Een pas- seerende melkrijder, die het ongeluk zag gebeuren, kwam den drenkeling met een bootje te hulp, doch hoewel het hem ge lukte den schipper spoedig op het droge te krijgen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. IN VLEESCH GESTIKT. De vijftigjarige C, van Vliet, uit de Lan- gelijnstraat te Rotterdam is In zijn wo ning bij het eten in een stuk vleesch ge stikt. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. In de hedenmorgen in de doopsgezinde kerk te Amsterdam onder voorzitterschap van prof. M. P Scholten, gehouden ver gadering van het Nederl. bijbelgenootschap, is goedgekeurd het jaarverslag van de se cretarissen dr. H. C. Rutgers en ds. D. E Boeke. Vervolgens is behandeld het financieel verslag van den penningmeester, den heer A. Wellensick. Uit dit verslag bleek, dat de balans per 31 December 1937 sluit met een totaal van f. 585.745 70. terwijl de winst en verliesrekening over 1937 een nadeelig sal do uitwijst van f.32 100. In deze morgenzitting zijn voorts enkele huishoudelijke zaken afgedaan. TWEE TERECHTSTELLINGEN. De op 16 November van het vorige jaar door het Volksgerechtshof wegens landver raad ter dood veroordeelde Georg en Anna Schwitzer zijn hedenmorgen te Berlijn te rechtgesteld. DE AANVALLEN OP BRITSCHE SCHEPEN. Een speciale correspondent van de „Daily Express" heeft een onderzoek ingesteld naar het bombardement van Britsche schepen. Hieruit is gebleken, dat één enkel rechtsch vliegtuig en steeds hetzelfde, de Britsche koopvaardijschepen heeft aangevallen. Blijkbaar voert het toestel drie torpedo's tegelijk mee, twee lichte en een zware Het vliegtuig daalt van groote hoogte in duik vlucht naar het schip, dat het heeft uitge zocht en werpt zijn drie torpedo's. De zaak-Hansen in hooger beroep. Gegijzelde journalist voor het Haagsche gerechtshof. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage diende heden in hooger beroep de zaak tegen den journalist C. L. Hansen, die ge weigerd heeft den naam te noemen van dengene, van wien hij inlichtingen om trent een geheime zitting van den Haag- schen gemeenteraad zou hebben gekre gen en in" verband daarmede in gijzeling gehouden is van begin December tot het einde dier maand. Door de Haagsche rechtbank werd hij later veroordeeld tot f. 100 boete subs 50 dagen hechtenis. Voor het Hof waren heden geen getui gen gedagvaard, terwijl ook geen nieuwe gezichtspunten geopend werden. De advocaat-generaal, mr. Vermeulen, kon aan deze zaak geen princlpleele waar de toekennen en vorderde bevestiging van het vonnis. AMSTERDAM, 15 Juni De handel op de Amsterdamsche effecten beurs had heden vrijwel geen uitbreiding on dergaan en de omzetten waren dan ook uiterst klein. De stemming was echter veel verbeterd en kon bepaald vast worden genoemd. Bijzon dere oorzaken waren hiervoor niet aanwezig, doch ten aanzien van de beurstendenz is het dikwijls niet gemakkelijk de juiste oorzaak op te sporen. Waar het koersverloop van Wall- street nog altijd met de grootste aandacht wordt gevolgd, was de kleine verbetering, die te New York viel waar te nemen, waarschijnlijk de aanleiding voor de stijging die ook te Am sterdam te constateeren viel. De Amerlkaan- sche waarden werden over de geheele linie op een verhoogd peil verhandeld. De affaire was echter minimaal en zelfs de toonaangevende aandeelen, zooals U, S. Steels. Bethlehem Steels en Anaconda's verwisselden slechts sporadisch enkele stukken van eigenaar. Op de locale markt werden Koninklijke enkele procenten boven het vorige slot ingezet. De belangstelling was daarna spoedig bekoeld, maar de aanvankelijk behaalde koerswinst kon behouden blijven. Op de rubberafdeeling wer den Amsterdam-rubbers eenige procenten hoo ger ingezet en tijdens de middaguren werden slechts onbeteekenende fluctuaties meegemaakt, Ook diverse minder courante soorten werden hooger genoteerd. De Tabaksmarkt was zeer stil en goed prijshoudend. Oude Deli"s konden enkele punten avanceeren. Het door de Deli- Maatscnappij over 1937 te betalen dividend be draagt 14 procent, en deze uitkeering is onge veer in overeenstemming met de verwachtin gen. welke dienaangaande werden gekoesterd, zoodat de mededeeling omtrent dit dividend gqen groot effect sorteerde. De industrie-afdeeling was stil. De Philips- aandeelen konden zich enkele procenten ver heffen. Te hooi en te gras kwam een noteering tot stand. Unilevers en Aku's waren prijshou dend. maar niet veel veranderd. Ia scheepvaart papieren ging zoo goed als niets om. De alge meen vaste beurstendenz strekte zich desniet temin ook tot deze fondsen uit. en scheepvaart unies gaven hiervan het duidelijkste bewijs. Van de Suikeraandeelen gaven alleen H.V.A.'s openlijke teekenen van aanwezigheid, en daar bij kon een voordeelig verschil van een goede vijftal procenten worden genoteerd. De beleg- gingsmarkt was stil. De koersen van de Neder landsche staatspapieren ondergingen geen noe menswaardige veranderingen. Van de Oude Schuld komen Integralen en de 3 procent cer tificaten een fractie lager. Fransche fondsen trokken nauwelijks attentie. Brazilianen waren aan den luien kant. WISSELKOERSEN. Londen 8.95 7/8 (8.96». Berlijn 72.77'/* (72.70). Parijs 5.02 (5.021/»),' Brussel 30.65 (30.64). Zwitserland 41.38 (41 34). Kopen hagen 40 00 40.00). Stockholm 46 20 46.20). Oslo 45.02'/» (45.02'/»). New York 1.7915/16 (1.80 3 '8) Praag 6.28'/2 (6.28'/»). Lire Bank papier 7.50 (755). Prolongatie Part. disc. 1/8, Daggeld 1/4, Registermarken 341/4, Crediet Sperrmarken 9. Effecten- sperrmarken 8 7/8. Reismarken 48'/». Bank papier 25'/». Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt: „Jacqueline Clasine", IJm. 10, vangst 45 m schelvisch; 120 m. braadschelvisch25 m. radio; 50 m. platvisch; 10 m. varia; 60 m. gul; Totaal 310 m. en 300 st. stijve kabeljauw. „Clasina Luther". IJm. 59, vangst 480 m. makreel, 125 m. diversen. Totaal 605 manden. VISCfcPRIJZEN. IJMUIDEN, 15 Juni. Tarbot 84—52 ct. per KG.; Tong 104—76 ct. per KG.; Heilbot 124 ct. per KG.; Griet f.32— 15 per 50 KG.; Zetschol f.2918 idem; Klein - schol f.2110 idem; Bot f.168 idem; Schar f. 13—3 idem: Poontjes f. 3.50—1.20 idem; Mid del Schelvisch f.26 idem; Kleinmiddel schel visch f.2015 idem; Kleine schelvisch f.11 5.60 idem; Groote gul f.1816 idem; Kleine gul f.17—8 idem: Wijting f. 6—3.60 idem; Ma kreel f. 3.30—2.40 idem; Kabeljauw f. 64—40.50 per 125 KG. Aan den afslag 5 trawlers: IJm. 17 f.3060; IJm. 73 f.1980; IJm. 39 f.1760; IJm. 15 f.2740; IJm. 1 f.2960 cn 9 loggers: KW. 78 f.1500; KW. 40 f.450; KW 4 f.600; KW. 48 f.520; KW. 22 f.460; KW. 158 f.480; KW. 110 f.630; KW. 169 f.350; KW. 23 f.420. SCHEVENINGEN. 14 Juni. Aangevoerd van elders ongeveer 40 kantjes nieuwe maatjes, welke f.31—59.70 per kantje deden. VOETBAL. R.B.F.—ALPHENSCHE BAKKERS. Gisteren speelde R.B.F. aan het Zwarte pad tegen het Alphensche bakkerselftal. De rust ging in met 10 voor de R.BF. Na de pauze maakten de bakkers door hun links binnen spoedig gelijk. 1—1. Hierna wist R.B.F. den stand op te voeren tot 51. TENNIS. Het Wimbledon-tournooi. De geplaatste speelsters en spelers. Voor het Wimbledon tournool, dat op 20 Juni a.s. begint, zijn de volgende speelsters en spe lers in deze volgorde geplaatst: Damesenkelspel: Helen Wills (Vereenigde Staten), Alice Marble (Vereenigde Staten», Jad- wiga Jedrzejowska (Polen), mevrouw Sperling (Denemarken), mevrouw Mathieu (Frankrijk», Kay Stammers (Engeland), mevrouw Fabyan (Vereenigde Staten» en Peggy Scriven (Enge- lan). Heerenenkelspel: Budge (Ver. Staten). Austin (Engeland), Menzel (Tsjecho-Slowakfje), Hen kei (Duitschland), Puncec (Zuid-Slavië). Mitic (Zuid-Slavië), Hecht (Tsjecho-Slowakije) en Kho Sin Kie (China). WATERPOLO. BOSKOOP II—DE GOUWE II 0—5. Gisteravond speelde Boskoop II haar 2en thuiswedstrijd tegen de reserves van De Gouwe Waddinxveen). Voor de rust werd vrij goea partij gegeven. Toch kon niet verhinderd wor den, dat de Waddinxveeners gebruik maakten van een misverstand en de leiding namen. Na de rust bleek spoedig dat de Boskoop- reserves nog onvoldoende routine hebben. De Gouwe wist geleidelijk den stand op te voeren en toen scheidsrechter Trijbies het einde aan kondigde had Boskoop met 0—5 verloren. AMSTERDAM, 15 Juni. Ter veemarkt aange voerd: 276 Vette kalveren: le kw. 6066; 2e kw. 50—58; 3e kw. 40—48 ct. per K.G. levend gewicht; 65 Nuchtere kalveren f. 6.50—11 per stuk; 97 Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 5960; Zware varkens 57—58; Vette varkens 5556 ct. per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP, 14 Juni. Coöp. vereeniging ..De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos: Mevr. v. Straaten v. Nes 26—37 ct.; Chas. P. Kilham 25 —35 ct.; Vierlanden 29—31 ct.; Butterfly 2633 ct.; Pechtold 28—37 ct.-; Rosalandia 19—31 ct.; Florex 20—35 ct.; Hadley 4048 ct.; Edith Helen 2833 ct.; Rosa Mundl 42—70 ct.; Poly- antharozen 6080 ct.; Else Poulsen 46—62 ct.; Gloria Mundi 5266 ct.; August Noack 1723 ct.: Ellen Poulsen 50 ct.; Mac. Keiler 3045 ct.; Wilh. Kordes 2027 ct.; Van Rossum 25 ct.; Paul Grampel 6575 ct. Diversen per bos: Pioenen in soorten 17—35 ct,; Lathyrus 68 ct.; Leeuwenbekken 21 ct.; Clematis, Mevr. le Coultre 200 ct. KOUDEKERK a. d. RIJN. 14 Juni. Aanvoer kipeieren 3668 stuks. Aanvoer boter 62 pond. Kipeieren f. 3,30—3,70; Eendeieren f. 2,70—2,90; Boter 6062 ct; Kaas 29 ct; Kippen 4060 ct; Hanen 20 cent, LEIDSCHENDAM, 14 Juni Engelsche kom kommers 1ste soort f. 2.503.80, 2de soort f. 2 2.40, 3de soort f.2; wankleurige f.22.20. Gele komkommers 1ste soort f.2.804.20, 2de soort f. 2.403, 3de soort f. 22.30. Kropsla, le soort f. 0.801.40, 2de soort -f. 0.50. Stoofsla f. 2—2.40. Peen f812. Bloemkool le soort f37.50, 2de soort f. 23.50. Tomaten, midd. f. 11.5012.50, groote ronde f. 11.8012.30, 2de soort f. 11 12.20. 3de soort f. 8.50—10, bonken f. 9.50—10.50. Andijvie per 100 f. 1.203.50; idem per K.G. f.25; Spinazie 4 Ko. 1228 ct,; Postelein f.2 3.80; Rabarber per 100 bos f.3.508.20; Snij- boonen f.3440; Radijs f. 0.60—1.20. NIEUW VENNEP. 13 Juni. 13860 Kipeieren f. 3.50-4.00; 710 Eendeieren f. 2.70—3.10. Kal koeneieren 5 ct; Ganzeneieren 9 ct; Duiven 10—17 Vj cent. ROELOFARENDSVEEN. 14 Juni. Aardbeien 1834 ct. per pond; Bloemkool 3—5 ct. per st.; Sla 50 ct. per 100 krop; Snijboonen f. 1.65 2.15; idem stek f. 105—1.15; Rentegevers f. 2.85 per 10 pond; Peulen f. 0.601.75; Doperwten f. 0.901.00; Capucijners f. 1.601.80; Tuin- boonen f. 1.50 per 10 K.G. RIJPWETERING. Veiling R.P.V - Aanvoer 4796 kipeieren, prijs f. 3.404.40, 410 eendeieren f.33.30, ganseieren f. 6.20, alles per 100; kip pen 24—50 ct. per stuk; konijnen 161.30 per stuk; hanen 2026 ct. per stuk; kaas 50 ct. per K.G. TER-AAR, 14 Juni. Centrale Veiling. Peulen f. 0.60—1.75, Doperwten f. 0.80—1.10. Capucijners f. 1.501.85. Tuinboonen f. 1.201.65, Snijboonen f. 3.604.20. Dubb. Stampr. f. 4.60. alles per 10 KG. WESTLAND. 14 Juni. Aardbeien 25—36 ct; Snijboonen 37 ct. per KG.; Aardappelen f. 2.60 —2.85; Poters f. 2—2.50; Tomaten A f. 2.95 3.15; B. f. 3.00—3.10; C. f, 2.80—2.90; CC f. 2.40 —2.55; Bonken f. 2.452.50 alles per bak: Peen f. 9.0011.00; Rabarber f. 3,30 alles per 100; Bloemkool 25 ct Netmeloenen 8090 ct; id. 2e soort 4057 ct. per stuk. Coöp. Centr. Westlandsche Snijbloemenveiling 14 Juni. Hortensia 35—95 ct; Gloxinia 31—50 ct: Geranium 714 ct; Hanggeranium 7—14 ct: Lobelia 1—5 ct; Bolbegonia 7—14 ct: Salvia 4—5 ct: Fuchsia 6—11 ct; Primula 14-17 ct; Hangers 10—16 ct. aller per pot; Rozen f. 2 60 —3.90; Jap. Lelie f. 3.00 -3 50; Regalis f. 1.00— 1.20 per 100: Vlolieren 16- 31 ct: Gladiolen 20 —37 ct: Piomen 16—30 ct: Lathyrus 2 -5 ct. alles per bos. WOERDEN. 15 Juni. Aanvoer 585 partijen kaas: Met rijksmerk le kw. f. 23^—25; 2e kw. f. 21—23; Zwaardere tot f. 26. Handel matig. 3— 1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3