R.H.W. Economische toestand van Indië ongunstiger .geworden IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag f5 Juni 1938 Chamberlain over de aanvallen op Britsche schepen Begrooting sluit met tekort van 38 Vz millioen Belasting-verhooging noodzakelijk GEMENGD NIEUWS FRUITSODA Instantine Toch op tijd... Instantine Geen maatregelen te verwachten Rede van den Gouverneur- Generaal. BATAVIA, 15 Juni (Anetal. Aan de rede, welke de Gouverneur-Generaal van Ned. Indle. jhr. mr A. W L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer bij de opening van den Volksraad hield, ontleenen wU het vol gende Sedert het vorig jaar hebben de econo mische omstandigheden zich in ongunstlgen zin gewijzigd. De bestaande onzekerheid zal niet spoedig woeden opgeheven. Er dient weer stand geboden te worden aan den natuur lijken drang om betere economische resul taten aanstonds ln een hooger kosten niveau om te zetten, terwijl men dient te waken tegen afbraak bij iedere dalende conjunctuur Het inkomen van de bevol king in de Buitengewesten, dat sneller ge daald is dan dat op Java en Madoera, staat niettemin nog aanmerkelijk boven dat van Java en Madoera. Een positieve arbeid ten behoeve van de handhaving en de verbetering van de volkswelvaart past ook tegenover de nieuwe moeilijkheden. De Gouverneur-Generaal wees daarna op het aandeel, dat de overheid in deze taak heeft, o.a. door bevordering van den export, het bepalen van verschillende restricties, de oprichting van exportcentralen, de be vordering van de voortbrenging ten be hoeve van de eigen binnenlandsche markt, alsmede een verder gaande arbeidsver deling. Verspreiding der bevolking. Vervolgens verklaarde de landvoogd, dat de wenschelijkheid van een doelmatigen verspreiding der bevolking, ten volle de aandacht blijft hebben, waarbij de vorming van kernen in streken, waar ruime mid delen van bestaan nieuwe kolonisten blijven aantrekken, als methode wordt gevolgd, in aansluiting waarop zich een spontane emigratie op bevredigende wijze ontwik kelt. Een begin van vestiging in nieuwe ge bieden is gemaakt in Palembang, de Zui- der- en Ooster-afdeeling van Borneo en Celebes. terwijl naar meer terrein wordt gezocht. Op Java wordt de propaganda meer systematisch en op ruimer schaal dan tevoren, alsmede met meer moderne middelen, doorgezet. De economische samenwerking met het moederland gaf weinig nieuwe elementen te zien. De invoer-contingenteering zullen gelei delijk worden gesplitst in die, waarvan de handhaving voor de naaste toekomst on vermijdelijk is en andere waarvan de be ëindiging in beginsel kan worden aanvaard. De financieele toestand. Vervolgens stond de G.G. stil bij de budgetaire ontwikkeling, welke het verloop van het economische leven volgde. De toe neming voor den gewonen dienst 1937 van de ontvangsten met f. 44 millioen boven het niveau van 1936 en f. 97 millioen boven de oorpsronkelijke raming van het betrok ken jaar. is in dit opzicht sprekend Aan gezien de utgaven voor dat jaar langzamer toenamen dan de ontvangsten, verkeerde het. aanvankelijk op f. 64 millioen geraam. de, tekort in een overschot van f. 29 millioen. Ook de buitengewone dienst vertoonde met een feitelijk tekort van f. 17 millioen een aanmerkelijk betere uitkomst dan oorspronkelijk werd verwacht. De defensie. De GG. verklaarde, dat de Regeering het betreurt, dat de uitgaven voor de defensie zoo hoog zijn. doch de Regeering kan geen vrijheid vinden ontwerpen van minder verre strekking voor te leggen. Hij vervolgde daarna: „Zonder den algemeenen toestand te donker te wil len zien en ofschoon overtuigd, dat de maatregelen, in de laatste jaren getroffen, aan de weerkracht en de paraatheid van leger en vloot reeds in aanzienlijke mate ten goede zijn ge komen, blijft de Regeering niettemin een verdere versterking geboden en het brengen van zwaar wegende offers gewettigd achten". Naast de voortzetting in versneld tempo van datgene, waarmede in de vorige jaren een aanvang is gemaakt en waarvan de aanschaffing van het gansche afweerge schut in het bijzonder kan worden ver meld. betreffen de voor het leger aange vraagde credieten o a. de oprichting van vechtwagens-eenheden en de opvoering van het aantal bommenwerpers. Ten einde de aanschaffing van een instelling van groepsgemeenschappen, van de gouvernementen Sumatra, Borneo en Groote Oost en van het herstel der zelfbe- turende landschappen op Ball. Nadat vervolgens de regeling van de financieele verhouding tusschen land en locale ressorten op Java in herinnering was gebracht, stond de G.G. stil bij de ver betering van de formaties van vele scho len en bij de subsidleerlng daarvan, zoo mede bij talrijke andere verbeteringen bij het onderwijs De G.G. verklaarde dat deze maatregelen, evenals die der preventieve en curatieve gezondheidszorg, moeten wor den beschouwd als een bewijs dat de Re geering doét wat mogelijk is. De landvoogd wees verder op de instel ling van het hof voor Islamitische zaken, van het gereedkomen der voorstellen van de herzien ingscomm voor de kinderwet geving, od de aanvullende plantevcregeling, terwijl hij tevens aanstipte dat, op grond slag van het advies der pensioencommissie voor particuliere werknemers, een wette lijke ouderdomsvoorziening wordt uitge werkt. Verder zijn nog in voorbereiding een nieuwe regeling voor den vrijen arbeid voor de buitengewesten, een ordonnantie voor de kleinbedrijven en een verzekering tegen werkeloosheid. De Landvoogd memoreerde verder, dat de arbeidsloonen bij vele ondernemingen belangrijke verhoogingen ondergingen: de aandacht blijft gevestigd op die bedrijven waar de situatie nog minder bevredi gend is. Deze rede werd beantwoord door den voorzitter van den Volksraad, mr. van Helsdingen. De financieele Nota. De bij de opening van den Volksraad in gediende financieele r.ota vangt aan met mededeeling, dat de verbetering van de budget-positie, waarvan in de nota voor 1938 wordt gewag gemaakt, geen stand hield. Reeds in de verwachting voor het loopende jaar valt een teruggang te be speuren. Gaf de oorspronkelijke raming voor 1938 voor den gewonen dienst een tekort van niet meer dan f. 900.000 en kon in het fi nancieel exposé dat in Januari bij den Volksraad werd Ingediend nog gerekend worden op een tekort van niet meer dan f. 4.800.000, naar de huidige verwachting moet een nadeelig saldo tegemoet worden gezien van f. 19.000 000, te vermeerderen met een bedrag van f. 4.900.000 voor alsnog te boeken gevolgen van conversies, welke in 1937 plaats vonden, dus een tekort van totaal f. 23.900.000 De voorliggende ontwerp-begrooting voor 1939 toont een verdere doorbuiging van deze ongunstige ontwikkelingslijn. De ge wone dienst sluit met een tekort van om streeks f. 38.500.000. Ingrijpende verandering in de conjunctuur. De oorzaak van deze aanzienlijke ver slechting is uiteraard gelegen ln de ingrij pende verandering in de conjunctuur, welke practisch over de geheele linie plaats had, terwijl de outillage van de landshuis houding. met inbegrip van defensie, ver schillende onafwijsbare maatregelen eischt. De terugslag daarvan komt tot uiting, zoo wel aan de zijde der ontvangsten als aan die der uitgaven. Tegenover de verwachting, welke in Ja nuari nog gemotiveerd was. dat voor 1938 te rekenen viel met netto-ontvangsten tot een bedrag van f. 371.000.000, laten de huidige cijfers geen hoogere verwachting toe dan f. 353.700.000, terwijl de raming voor 1939 op niet meer dan op f. 348.100.000 gesteld kan worden. Wat de uitgaven betreft, geeft de herziene raming voor 1938 een totaal aan zuiver ge wone landsuitgaven van f. 364.400.000. De verwachting voor het loopende jaar is f. 372,700.000. plus f.4 900 000. uit hoofde van den leeningsdienst, dus in totaal f. 377.600.000. Voor 1939 beloopt de raming f386.600.000, met welk bedrag het niveau der uitgaven omstreeks f. 50.000.000 komt boven het peil van 1937. In de financieele nota wordt vervolgens gewezen op de versterking van de weer macht, de invoering van een nieuwe bezol- dingsregeling, het herstel der pensioenen tot het vroegere peil, de doorvoering van de bestuurshervorming, de regeling van de financieele verhouding tusschen het land en de autonome gemeenschappen, op de hoogere materiaalprijzen en ten slotte op de volstrekt urgente voorzieningen ter zake het bestuur, de politie, het onderwijs en de welvaartsdiensten, welke voorzieningen de kosten voor 's lands huishouding in hoofd zaak deden toenemen. Het tekort voor 1939. De constellatie van het budget, waarbij voor den gewonen dienst een tekort is ge raamd van f. 38.500.000, kan naar het oor deel van de Regeering niet zonder meer worden aanvaard. ELECTRISCHE TREIN WEGENS KORT SLUITING TOT STILSTAND GEKOMEN. 75 minuten vertraging. Ten gevolge van kortsluiting is de giste ren te '6.23 uur van Rotterdam f ias naar Eindhoven vertrokken electrische trein tus schen Rotterdam en Capelle tot stilstand gekomen. Het gelukte den wagenbestuur der den trein nog langzaam tot Capelle te brengen, maar toen stond de trein stil. De lijn RotterdamGouda was hierdoor ver sperd. Te 16.35 uur vertrok stoomtrein 327 van Rotterdam-Maas naar Enschedé. Tot Nleu- werkerk aan den IJsel reed deze op ver keerd spoor Te Capelle stopte deze trein teneinde de reizigers van den daar staan- den electrischen trein op te nemen en naar Gouda te vervoeren, waar zij met 75 minuten vertraging aankwamen. De stoom trein zelf had 60 minuten vertraging. Ook in omgekeerde richting werd stag natie veroorzaakt daar de stoomtrein die over verkeerd spoor moest rijden, de lijn GoudaRotterdam ook blokkeerde. De electrische trein van Arnhem, had 25 mi nuten vertraging. Ook de d-trein 284 van Frankfort a. Main en de Diesel Groningen Rotterdam moesten tusschen Rotterdam Gouda worden opgehouden. De te Capelle tot stilstand gekomen trein is door een treinstel uit Rotterdam opgehaald. Te zes uur was de dienst weer normaal. Mineraalwater m. Vruchtensmaak. Alleen echt met dit merk. Limonadefabriek te Leiden. CARBIDVAT ONTPLOFT. Smid ernstig gewond. Gisteravond omstreeks zes uur was een smid met een knecht. In zijn werkplaats aan de Botermarkt te Tholen aan het las- schen, toen door onbekende oorzaak een ledig carbidvat met een hevlgen knal ontplofte De smid werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is in bewusteloozen toestand naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zijn knecht werd niet gewond. In de smidse werden dé ruiten verbrij zeld. Overigens werd er geen schade aan gericht. MOTOR BOTST OP EEN AUTO. Ernstig ongeluk te Amersfoort. Gisteravond had op de Barchman Wuy- tierslgan te Amersfoort een ernstige aan rijding plaats tusschen een motorrijwiel en een bestelauto van de fa. R. aldaar. De autobestuurder sloeg linksaf om de Heln- siuslaan in te rijden zonder naar het schijnt rekening te houden met het ver keer van rechts. De motorrijder, de 44- jarige caféhouder B„ kwam van de rich ting Soest en botste ln volle vaart op de auto. Hij werd eenige meters over den weg geslingerd en met een zware hersen schudding, een hoofdwonde en gebroken armen naar het ziekenhuis De Lichten berg overgebracht, 's Mans toestand was zeer zorgwekkend. 9438 (Ingez. Meel.) Tegen pijpen 2849 ook al begint de dag met hoofdpijn en lusteloosheid. Neem dan direct stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (Ingez. Med.) Chamberlain heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het bombardee ren van Britsche schepen. Hij zeide, dat twee voorstellen waren gedaan, welke, in dien zij uitvoerbaar zouden zijn, tot op •zekere hoogte aan deze aanvallen een einde zouden kunnen maken. Het eerste voorstel behelst de invoe ring van veiligheidszones voor sche pen in zekere havens en hoewel dit voorstel aanzienlijke moeilijkheden in sluit, is het nauwkeurig bestudeerd. Het tweede voorstel is Zaterdag van de autoriteiten te Burgos ontvangen. Het beoogt buiten de zone der mili taire operaties een haven in het door de Barcelona-regeering bezette gebied uit te kiezen ten gebruike van Brit sche koopvaardijschepen, die er onge hinderd zouden kunnen binnenvallen of vandaar vertrekken. Behalve deze specifieke voorstellen heeft het verdere gedetailleerde onderzoek der regeering aangetoond, dat tenzij Groot- Brittannië bereid zou zijn een werkzaam aandeel te nemen in de vijandelijkheden, g-een bescherming kan worden gegaran deerd aan schepen, welke varen op in de oorlogszone gelegen havens, omdat zij zich in de territoriale wateren bevinden. Naar de meening der Britsche regeering is het ongerechtvaardigd, een dergelijken gang van zaken aan te raden, daar zij zeer wel tot gevolg zou kunnen hebben. derde' série" dezer vli^uigeTwaaiïoe de d?iro/komC" tegenwoor Regeer ln® zich overtuigd houdend van dl^aa^0m e^oet de reeeerine de reeds op de instemming van den Volksraad hiermede M eana Nev?mber j.l gegeven waa^^hu- wrng herhalen, dat hoewel zij voort zal aan zooals tot dusver bescherming te ver inmiddels overging, te financieren en ten einde de noodige neven-maatregelen te kunnen tTeffen, dient de regeering mede een aanvullende begrooting voor 1938 bij net college ln. ir,EvLifIldv02°d verklaarde, dat de vraag, invoering6.® zou zijn om door ïnyoeririsr van een kort-verbanri-rpppiincr voor een deel van he. lege Te teschikk nl te krygen over geoefend inheemsihreserve personeel zonder daarbij iTwe ko*en te vervallen, in overwerinjr is. He gezagsmiddelen. Hi ei na gewaagde de G.G. achtereenvol gens van het herstel der gezagsmiddelen, m de bezumigingsjaren aangetast, van de instelling eener bestuursacademie, van de eenen aan schepen in volle zee, schepen, welke havens binnenvallen, die op leder oogenblik aan aanvallen kunnen bloot staan, zulks op eigen risico moeten doen Tegelijkertijd is het onmogelijk, dat aan vallen, die veelvuldig verliezen aan men- schenlevens veroorzaken en in sommige gevallen weloverwogen op Britsche sche pen geschiedden, herhaald zouden kunnen worden zonder ernstige schade aan de vriendschappelijke betrekkingen, die de autoriteiten te Burgos hebben verklaard te willen onderhouden met de Britsche re- geering. Se<J®rt 11 April hebben 22 Britsche sche- s pen bloot gestaan aan luchtaanvallen. Elf nen, op het oogenblik in studie zijn. schepen werden tot zinken gebracht of ernstig beschadigd en in verscheiden ge vallen waren de aanvallen opzettelijk. Ten aanzien van de vraag, op welke wijze zou moeten worden opgetreden om de Britsche scheepvaart te be schermen zeide Chamberlain, dat de Britsche regeering verscheiden soor ten vergeldingsmaatregelen heeft over wogen, maar zij is niet geneigd tot dergelijke maatregelen over te gaan. die, afgezien van de er aan verbonden nadeelen, mogelijk hun doei zouden missen. Na de rede van Chamberlain vroeg Attlee of het niet mogelijk zou zijn de Spaan- sche regeering ln staat te stellen luchtaf weergeschut in te voeren, teneinde niet alleen de Britsche schepen, maar ook de vrouwen en kinderen te beschermen. Chamberlain merkte op, dat deze ge- schutlevering klaarblijkelijk in strijd zou zijn met de nietinmengingspolitiek der regeering. De afgevaardigde van de onaf hankelijke arbeiderspartij, Mac Govern, verklaarde vervolgens, dat de rede van Chamberlain „een rechtstreeksche aan moediging was voor Franco om voort te gaan met het bombardeeren van Britsche schepen en het vermoorden van Britsche zeelieden". Chamberlain antwoordde: „Dat denk ik niet. Mijn verklaring en in het bijzonder het laatste deel, behelst een waarschuwing." Attlee kondigde tenslotte aan, dat hij voornemens Is zeer binnenkort openbare debatten uit te lokken over deze aangelegenheid, op grond van den ernst der opgeworpen problemen. Nog verklaarde Chamberlain, dat geen enkel voorstel ontvangen was ten opzichte van de bemiddelingskwestie De Britsche regeering zal echter bereid zijn bemidde ling voor te stellen, alleen of tezamen met andere landen, telken male. dat er kansen op succes te voorschijn zullen treden. Ondersecretaris Butler gaf verder uit drukking aan de hoop, dat men binnen kort verklaringen zou kunnen afleggen over de uitzending van een onafhanke lijke internationale commissie, die belast zal zijn met het instellen van een onder zoek naar de luchtbombardementen. Ten slotte verklaarde hij, dat de voorstellen der Valenciaregeering, strekkende tot het Instellen van een internationale commis sie voor de uitwisseling van krljgsgevange- Dlt tekort staat immers niet op zichzelf, doch moet gezien worden in verband met de ongunstige ontwikkeling van de lands- financién en de budgetaire structuur. Er zijn echter ook lichtpunten, zooals de nieuwe constructie van den leeningsdienst, een ge volg van de laatste groote conversie en het lage bedrag van de vlottende schuld. Geplaatst echter in het geëigende alge meen financieel kader, waarbij vooral een meer dan gewone onzekerheid, speciaal aan de zijde der middelen, voor de toekomst ln het oog springt, vereischt voor het tekort over 1939 geraamnd, het treffen van voor zieningen tot veilig-stelling van het budgetaire perspectief, voor zoover dit op redelijke basis mogelijk is. Belastin gverhooging. Daar het uitgavcncotrtplex zoo sober is gehouden als onder de huidige om standigheden mogelijk is, en deze uit gaven derhalve bezwaarlijk kunnen worden teruggebracht, zuilen aan de zijde der inkomsten voorzieningen moeten worden getroffen, en wel door terugneming van een gedeelte der be lastingverlagingen, waartoe na Septem ber 1936 kon worden overgegaan. De voorgenomen maatregelen liggen op het gebied der inkomstenbelasting, der loonbelasting en der invoerrechten. Bij doorvoering van deze maatregelen kunnen de ontvangsten met 17,700.000 gld. worden verhoogd, zoodat het te kort alsdan f. 20.8000.000 zal bedragen. De Regeering geeft zich volledig reken schap van de onbevredigende situatie, dat ondanks de wederom zwaardere offers, welke van de gemeenschap zaïllen moeten worden gevraagd voor den gewonen dienst geen sluitende begrooting kan wor den verkregen. Zij meent echter, alle om- standlgtieden in aanmerking genomen, dat op de aangegeven basis in ieder geval voor- loopig en zonder te groot ririco de verdere ontwikkeling van het algemeen aspect met betrekking tot deze gewesten kan worden afgewacht. Bovenbedoelde maatregelen zullen op de volgende wijze worden toegepast. 1. Ten aanzien van de inkomsten-belasting wordt voorgesteld de opcenten, die voor de begrooting 1938 teruggebracht waren op 30, weder te stellen op 50. van welken maatregel een hoogere opbrengst van f. 2.400.000 wordt verwacht; 2. Het tarief voor de loonbelasting, dat voor 1938 gebracht werd op 3 proeent, zal wederom opgevoerd worden tot 41 procent, waarvan een hoogere opbrengst van f. 5.900.000 is geraamd; 3. Ten aanzien van de invoerrechten zal moeten worden overgegaan tot verhoo ging van de opcenten op de waarde- rephten. die met ingang van 28 October 1936 tot 25 zijn verlaagd en wel een ver hooging tot het oude aantal van 50. zoo dat het aantal opcenten op de invoer rechten, behoudens bepaalde uitzonde ringen, voor 1939 opnieuw algemeen ge steld wordt op 50, waarvan een meer dere opbrengst wordt verwacht van f. 8.400 000. Voorts zal de tijdelijke verlaging van het basis-recht van sommige goederen, welke einde 1938 afloopt, en waartoe besloten werd bij ordonnantie van 26 October 1936, niet worden voortgezet. De hierbij betrok ken goederen zullen evenwel vrijgesteld blijven van dé heffing van opcenten. Van dezen maatregel wordt een bate'van rond drie millioen gulden verwacht, van welk bedrag echter in de raming van de op brengst der Invoerrechten ad 52 millioen gulden reeds 2 millioen is verdisconteerd, zoodat te dien opzichte een hoogere bate van één millioen gulden resteert. De Vloot, De stijging voor de uitgaven voor defensie valt voor het komende jaar geheel terug op de Vloot, waarvan de exploitatie-kosten toenemen, naarmate de aanbouw van sche pen en vliegtuigen voortschrijdt, en deze eenheden aan de zeemacht, ln de Indische wateren worden toegevoegd. Het aandeel van Nederland in de Indi- sohe marine-defensiekosten is voorloopig geraamd op f. 5.000.000, zijnde hetzelfde bedrag als vóór 1938. GROOTE LOODS TE WINSCHOTEN VERBRAND. Gisteravond omstreeks zes uur brak brand uit in een groote brandstoffenloods van de N.V. Noord-Nederlandsche machi nefabriek te Winschoten. De loods, die een oppervlakte van vijftig bij twintig meter heeft, bevatte een groote hoeveelheid hout en turf. Zij stond in kor ten tijd ln lichter laaie. De brandweer verscheen spoedig met twee motorspuiten ter plaatse en bestreed het vuur met vier stralen. ZIJ moest zich beperken tot het nathouden van de belen dende gebouwen, waarin vele machines waren opgeslagen. De loods ls geheel uit gebrand, terwijl de voorraad hout en turf door het vuur werd verteerd. De oorzaak van den brand is onbekend, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat een vonk van een passeerende locomotief de fabriek ligt langs de spoorbaan den brand heeft doen ontstaan. De schade wordt door verzekering ge dekt. i VROUW TEGEN MOTORFIETS GELOOPEN EN GEWOND. Gistermiddag is de 40-jarige echtgenoote van den heer Geerding te Tuindorp-Nieu- wendam, even nadat zij uit een N.A.C.O- autobus was gestapt, tegen een voorbij rijdende motorfiets geloopen. De vrouw bekwam een zware hersen schudding en is naar het ziekenhuis ver voerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. MC CALL WENSCHT DEN ELECTRISCHEN STOEL. Mc Call, de ontvoerder van den kleinen Cash, wordt door achttien politiebeambten bewaakt. Hij heeft de hoop uitgesproken, naar den electrischen stoel te worden ge zonden. Dat heeft hij liever dan levens lange gevangenisstraf. HET LUIKSCHE GIF-PROCES. Verklaringen der deskundigen. De zitting van gistermiddag van hét proces te Luik was gewijd aan de deskun digenverklaringen. De deskundigen hebben vrij verschillende conclusies getrokken uit de chemische reacties der digitaline en der kikvorschenharten, die voor de proefne mingen gebruikt zijn. Prof, Firket heeft echter in het geval van mevr. Lange de conclusie getrokken, dat een zeer groote dosis digitaline moet zijn ingenomen Dr. Bach, die doceert aan de universiteit te Luik, heeft voorts de conclusies ingediend van de laboratoriumproeven, welke de re sultaten van de autopsie van prof. Firket op het lijk van mevr. Lange, steunen. Prof. Zuns van de Brusselsche universiteit, sprak eenig voorbehoud uit ten aanzien van de laboratoriumconclusies, waarop een langdurige discussie ontstond tusschen de professoren Firket en Zuns over de mo gelijkheid, dat tot ontbinding overgegane weefsels digitalische stoffen vormen. De verdedigers der beklaagde, de civiele partij en het O. M. stelden vragen. De professor stelde vast, dat de diarrhee een argument vormt ten gunste van de diagnose, dat vergiftiging met digitaline gepleegd ls. Ook de loomheid, die naar de verklaringen der aan den vergiftigingsdood ontsnapten hen tijdens hun ongesteldheid overviel vprm: een ernstige aanwijzing. Professor Firket concludeerde dat de helft van een klein fleschje digitaline voldoende is om een normaal individu te dooden. De zitting eindigde met pogingen van de verdedigers om door vragen de aan tastbaarheid der deskundigenverklarmgen te bewijzen. BOM ONTPLOFT. Vier boeren gewond. Een bom, die door een groep Oekrainers Zondag J.l. verborgen was in een hoogen terp in het midden van het dorp Awsiu n Oost-Gallcie, ls tot ontploffing gekomen. Vier boeren werden gewond. Men yerwacni dat in Oekralnsche kringen 'alrijke ar restaties verricht zullen worden. ERNSTIG TREINONGELUK IN JAPAN. In Zuid-Japan nabij Okoyama zijn van nacht twee treinen uit de rails gelooper u Tweehonderd personen zijn gedood of ge wond. De ramp is te wijten aan een gro verzakking. Nader wordt gemeld, dat 25 Perï° zijn gedood, 150 gewond, meest lanaer 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10