[Voorstellen Leidschen aan den Raad LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 14 Juni 1938 KRUSCHEN SALTS Hoofdbestuur van Bloembollen cultuur behoudt de leiding GEMENGD NIEUWS Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. RECHTZAKEN HjcRÊHB Motie met groote meerderheid aangenomen LUCHTVAART 40-jarig Jubileum H.M. de Koningin. Subsidie voorgesteld. De te dezer stede opgerichte Jubileum-Com missie 1938, welke zich voorstelt ter gelegen heid van de viering van het 40-jarig regeerings- jubileum van H.M. de Koningin, alhier feeste lijkheden te organiseeren, heeft met een twee tal andere instellingen een verzoek tot B. en W. gericht, om voor de verwezenlijking van de voorgenomen plannen de flnancieele mede werking van de gemeente te verkrijgen. Het is duidelijk, dat onder deze omstandig heden het streven om dit historisch monument, dat zoozeer het stadsbeeld ter plaatse be- heerscht. weder zyn oude schoonheid te her geven. niet zou worden verwezenlijkt by ver lenging van de ingebrulkgeving Om dat doel te bereiken dient de gemeente, als eigenaresse van den grond en van den molen c.a., den mo len te restaurecren en hem vervolgens aan een molenaar, die zyn vak goed verstaat, te verhu ren met. de verplichting om als regel wind kracht te bezigen. Dit sluit derhalve in. dat het verblijf van den heer van Rhijn op den molen niet kan worden bestendigd. Over deze plannen werden besprekingen ge voerd met de vereenlging „De Hollandsche Molen", van welke B. en W. zeer gewaardeerde om den nieuwen verkeersweg tusschen den Zljisingel en de Heerengracht, de Oosterkerk straat, ter plaatse op de volle breedte te kun nen aanleggen. Na langdurige onderhandelin gen is overeenstemming bereikt over een koop som van f. 700 in totaal. Dit bedrag en de kos ten ad pl.m. f. 50. welke op dezen aankoop val len, kunnen ten laste gebracht worden van het bij raadsbesluit van 10 Mei 1937 toegestane crediet ad f. 76.000 voor den aanleg van ge noemden weg c.a. SUBSIDIE NED. VER. LUCHTBESCHERMING De afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereenlging voor Luchtbescherming vraagt voor het Jaar 1938 een subsidie aan de gemeente van f. 4295. De afdeeling is in het leven geroepen ten einde de bevolking bekend te maken met de maatregelen tot zelfbescherming by eventueele luchtaanvallen. Tot dit doel organiseert zy Dame onder den trein geraakt. Ernstig ongeluk te Haarlem. Op het station te Haarlem is gisteravond om halt elf een ernstig ongeluk gebeurd. Een dame, de vijftigjarige mevr. A. uit Heemstede, die een uit Umuiden komen den electrischen trein trachtte te verlaten, terwijl deze nog niet stilstond, viel tusschen het perron en den trein, waardoor haar linkerbeen werd afgereden. Een mede cursussen. waaraan thans reeds een" zeshonderd: tal Ingezetenen deelneemt.. Tevens oefent zij le houden, door haar bij den mantel vast ingezetenen, die zich bereid hebben verklaard in voorkomende gevallen actief deel te nemen aan de beperking van de gevolgen van lucht aanvallen. Het ligt in het voornemen van de afdeeling om de voorlichting van de bevolking krachtig um uc vuuiiiuimiiu van uc ücvuiaiuk kihl.ii lik run t hi alsi?ede met de vereenlging ter hand te gaan nemen door het houden van Tusschen dc Jubileum-Commissie, de ..Vebo" ..Oud Leiden", die van haar belangstelling biyk (tentoonstelling van vee en bodemproducten) en de Meer-Werk-Actie is na gepleegd over leg samenwerking tot stand gekomen, met dien verstande, dat elk der drie organisaties dat deel van het programma verzorgt, waartoe zij het meest is aangewezen en dat ook de finan ciën gescheiden worden gehouden. De Jubileum-Commissie zal het meer alge langhebbenden langdurige onderhandelingen lJPIgevoerd, om lot ontruiming te geraken. Mede meene gedeelte der feestviering voor haar re- }n verband met de_ bepalingen van de geëindigde kening nemen, zooals het doen houden van een u~"41 optocht, het organiseeren van een avondfeest, terwyl zy voorts het vanwege dc vereenlging .Koninginnedag" te houden gebruikelijke kin derfeest op uitgebreider schaal dan gewoonlijk wil doen plaats hebben. Het schoolkinderfeest, waaraan gewoonlijk de leerlingen van de hoogste klassen van de open bare en byzonder lagere scholen deelnemen, zai ook dit jaar op 31 Augustus door het des betreffend comité worden gegeven cn ditmaal bestaan in een openluchtvoorstelli'.ig op het soortterrein nan den Zoeterwoud-che it"l. De ..Vebo" is voornemers ter gelegenheid van de herdenking van het regeeringsjubileum haar jaariyksche tentoonstelling te houden, waaraan thans meer luister zal worden by- gezet door aan de groote vee-tentoonstelling te verbinden een fruit-, bloemen- en zuivel- afdeeling, alsmede een ruiterfeest enz. De commissie voor Meer-Werk-Actie heeft eveneens een tentoonstelling op haar program staan; als een der middelen n.l.. om de bedrij vigheid in onze gemeente te stimuleeren. acht zij op haar plaats een expositie, beoogende een propaganda voor handel en industrie, gecombi neerd met een demonstratie van datgene, wat goede vakbekwaamheid vermag. De bedoeling is dus, dat door de deelneming van de Leidsche industrieelen, middenstanders. vakpatroons, centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen enz., een beeld zal worden gegeven, van wat onze bevolking in vrywel al haar geledingen kan presteeren. Hoewel nu op de Ingezetenen en rechtstreek- sche belanghebbenden een beroep op geldelijke vergaderingen en oefeningen en het versprei den van geschriften. Het spreekt vanzelf dat zij voor dit alles de beschikking over geldmiddelen behoeft. Voor B. en W. spreekt het eveneens van zelf. dat de afdeeling een beroep doet op do gemeente. Voorts werden met de erven en andere be- om haar de noodlge middelen, voor zoover zy gaf in den vorm van een bydrage in de res tauratiekosten. Het ls overigens duidelijk, dat ook de gemeente een geldelijk offer zal moe ten brengen, wat echter het doel ten volle is. bijdragen wordt gedaan, wyzen de begrootingen van de drie corporaties niettemin alle een te kort aan, hetgeen overigens ook zeer begrype- lijk is. En aangezien het alleszins ook op den weg der gemeente ligt. om een waardige herdenking van dit voor stad en land zoo bijzondere en heugeiyke jubileum financieel te bevorderen, hebben B. en W. met adressanten overleg ge pleegd over het bedrag der door de gemeente te vcrleenen subsidies. Wat betreft de van de Jubileum-Commissie uitgaande algemeene feesteiykheden, hebben B. en W. een bijdrage van f. 3950 in uitzicht ge steld. Bovendien heeft het college zich ver- eenigd met het verzoek van de commissie om het bedrag van f. 2000, dat Jaariyks op de gemeente'begrooting voor een kinderfeest wordt uitgetrokken (waarvan f. 1500 voor het school- kinderfeest en f. 500 te besteden door „Konin ginnedag") met f. 1000 te verhoogen, opdat, ge lijk werd opgemerkt, aan het kinderfeest dit maal uitbreiding kan worden gegeven. Waar ook de tentoonstelling van de „Vebo" dit jaar van grooteren omvang zal zyn dan vorige malen, kan zij thans niet met de ge- gebrulkeiyke subsidie van f. 2500 volstaan. In verband daarmede ware haar, overeenkomstig het advies van de meerderheid van de commis sie voor den markt- en havendienst, een be drag van f. 3100 ter beschikking te stellen, wat dan voor het jaar 1938 neerkomt op een sub sidie van f. 1500. Van de subsidie, verleend over het jaar 1937. ls n.l. een som van f. 1600 on- verbruikt gebleven, omdat wegens het heer- schend mond- en klauwzeer de tentoonstel ling toen na reeds ver gevorderde voorbereiding geen doorgang kon vinden. Door haar dit over schot te laten behouden, krijgt zij de beschik king over f. 3100. De commissie voor de Meer-Werk-Actie ten slotte zal ter dekking van het verwachte nadee- lig saldo een bedrag van f. 2000 behoeven. Voorts vraagt zij de Gehoorzaal voor haar ten toonstelling kosteloos in gebruik te geven. In totaal wordt derhalve een beroep op de gemeentekas gedaan voor een bedrag van f. 8150, terwyi de gemeente dan tevens afziet van terugstorting door de „Vebo" van het over schot over 1937. Echter Ls hierby in aanmer king te nemen, dat een som van f. 5100 strekt voor doeleinden, waarby handel, industrie en middenstand meer onmiddeliyk zyn betrok ken. B. en W. achten het dan ook een geluk kige gedachte van de samenwerkende organi- satie's, om de feestviering tevens dienstbaar te maken aan de belangen van het Leidsche zakenleven. Volledigheidshalve zy' hierby nog aangetee- kend. dat verder voor rekening van de gemeente komen de uitgaven voor versiering en verlich ting van gemeentegebouwen en dergeiyke, die steeds plegen te worden gedaan. De Molen „De Valk". By overeenkomsten van 30 September 1882 en 27 Juli 1907 werd het terrein, waarop de molen „De Valk" c.a. staat, ln gebruik gegeven aan wijlen de wed. P. van Rhyn, o.m. onder bepaling: a. dat de vergunning is personeel, precario en tot wederopzeggens toe; b. dat de vergunning dadelijk zal eindigen bij overiyden van de gebrülkster. Toen eenlge jaren geleden de wed. van Rhyn overleed, was de vergunning derhalve geëindigd en het recht op gebruik van den grond verval len. Voor de goede orde van zaken vestigden B. en w. daarop ultdrukkeiyk de aandacht van ben bewoner van den molen c.a., den heer W. van Rhyn. waarop de erven tot het college het verzoek richtten om het gebruik le hunne name over te schreven. Aangezien, geiyk gezegd, het ?ebrulk was vervallen, moest het schryven wor sen aangemerkt als een verzoek, om aan de erven een nieuwe vergunning tot gebruik van ben grond c.a. te geven. B. en W. hadden even wel bezwaar inwilliging van dit verzoek te be vorderen, in verband met het reeos 'ang ge koesterd verlangen om dezen molen, waarin ^hans motorische kracht, wordt aangewend, weder als windmaalbedryf in werking te zien ingebrulkgeving moet de gemeente, ook naar het oordeel van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente, als eigenaresse niet alleen van den grond, maar ook van den molen c.a. wor den beschouwd. Niettemin namen B. en W. by die onderhandelingen een zeer tegemoet komende houding aan. teneinde te trachten zooveel mogelijk met de erven van Rhyn een regeling in der minne te verkrijgen. Nochtans kon geen overeenstemming v/orden bereikt, zoo- dat B. en W. zich tenslotte genoodzaakt zagen zich los te maken van de gevoerde besprekin gen cn den heer van Rhyn te doen sommeeren, om de terreinen en de daarop staande gebou wen, waaronder de molen „De Valk", te ver laten en te ontruimen. Vermits aan deze sommatie niet werd vol daan. zal dc gemeente thans een rechtsvorde ring moeten instellen tot het erkennen van het eigendomsrecht van de gemeente op den mo len c.a. en tot het verlaten en ontruimen van de genoemde terreinen en daarop gestelde ge bouwen. die niet op andere wijze kan bekomen, te ver strekken. De ingediende begrooting welke een tekort aanwyst ter grootte van het als subsidie ge vraagde bedrag ten beloope van f. 4295 bleek echter voor wijziging vatbaar. Vooreerst kunnen de contributies f. 150 hoo- ger v/orden geraamd en derhalve tot een bedrag van f. 250 worden uitgetrokken. Verder kun nen de geraamde uitgaven voor een consul tatie-bureau, voor gasmaskers en voor een projectielantaarn vervallen. De aan het con sultatiebureau toegedachte taak kan worden verricht door den luchtbeschermingsdienst, de gasmaskers kunnen worden verkregen van de gemeente, die zelf door het Ryk ln het bezit van maskers moet worden gesteld, terwyi de ikl projectielantaarn van de politie in bruikleen kan worden verkregen. Als gevolg van deze wyzlgingen vermindert het geraamde tekort met pl.m. f. 1520, zoodat het nadeelig saldo nader op f. 2775 kan worden geraamd. In deze som is een bedrag van f. 375 begre pen voor uitgaven, welke slechte voor eenmaal behoeven te worden gedaan. Tenslotte zyn nog eenlge wijzigingen in de DIRECTEUR GEM. H.B.S. MET 5-JARIGEN begrooting van uitgaven aangebracht welke CURSUS. I echter niet van invloed op het. totaal der uit- I gaven zyn. Ten gevolge van het aan den heer dr. J. C.Het komt B. en W. voor, dat een subsidie van Schalkwyk verleend ontslag, zal met ingang ten hoogste f. 2775 over 1938. in aanmerking van 1 September a.s. de vacature ontstaan van 1 nemende het groote belang, hetwelk door de directeur der hoogere burgerschool met vijf- j werkzaamheden van de afdeeling wordt ge- jarigen cursus. I diend, alleszins gewettigd is. Men bedenke Omtrent de aan te bieden aanbeveling werd toch. dat, indien de afdeeling niet was opge- in B. en W. geen eenstemmigheid verkregen, richt en niet op zoo voortvarende wyze de in te grijpen, maar de dame stapte toch uit- Toen zij viel heeft men nog aan de noodrem getrokken doch dit kon natuurhjk niet helpen. Het onderstel van den laatsten wagen ging over het been van de vrouw Een dokter, die zich in den trein bevond, verleende de eerste hulp. Daarna veschenen nog een geneesheer uit Haarlem en leden van de E.H.B.O. Het duurde ruim een half uur voor men de ongelukkige had bevrijd. ZIJ is naar het diaconessenhuis vervoerd, waar onmiddellijk operatief werd ingegre pen. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. ERNSTIG ONGELUK OP DE KERMIS TE BRUNSSUM. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten ln Kruschen SaJts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtla aan te sporen. Kruschen Salts zal ook u snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG 2246 (Injet M«S De meerderheid is n.l. van gevoelen, dat ter benoeming dienen te worden aanbevolen: le. de heer dr. J. D. A. Boks. leeraar alhier en 2e. de heer ir. E. J. Baumann, directeur van de Ryfcs Hoogere Burgerschool te Ter Apel; de minder heid daarentegen beveelt alleen aan den heer ir. E. J. Baumann voornoemd. GELDLEENING. Het college van B. en W. ontving een aan bieding voor een 30-Jarige obligatie-leening van f. 1.000.000, pari, tegen een rente van 3 1/4%. Deze aanbieding komt de commissie van finan ciën en het college aannemeiyk voor. daar het sluiten van een geldleening op langen termijn ter voorziening in de behoeften van den kapl- taaldienst gewenscht is. AANKOOP PERCEEL WAARDGRACHT. De heer J. Brandt heeft aan de gemeente te koop aangeboden het perceel Waardgracht No. 119. De gemeente heeft dit huisje noodlg een weldaad mor Uw hmd 2804 Doos 20ct (ingez. Med.) het algemeen belang vrywilllg op zich genomen taak verrichtte, van gemeentewege zou moeten worden voorzien in hetgeen thans door de af deeling wordt gedaan. Een woord van waar deering aan het adres van het bestuur der af deeling ls dan ook zeker op zyn plaats. Uiteraard zullen aan de subsidie eenlge voor waarden dienen te worden verbonden, betref fende het doen van rekening en verantwoor ding aan de gemeente na afloop van het jaar 1938 en het inzenden van een verslag over dat Jaar. terwijl het gewenscht voorkomt, dat te vens wordt bepaald, dat aan twee door B. en W. aan te wijzen gedelegeerden der gemeente in het bestuur zitting moet worden verleend. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. De voorbereiding van den luchtbeschermings dienst is thans in een zoodanig stadium ge komen, dat oefeningen en beproevingen nood- zakeiyk zyn. Aan deze oefeningen en beproe vingen zijn uiteraard kosten verbonden. Voor de oefeningen met gasmaskers, welke thans plaats vinden, zyn reeds enkele aanschaffingen gedaan, o.a. voor traangaspatronen en ont smettingsmiddelen, terwijl ook de beproeving van een sirene voor de alarmeering van de be volking uitgaven medebrengt. Bovendien zullen, ter verdere voorbereiding van den luchtbeschermingsdienst, besprekingen moeten plaats vinden met de inspectie voor de luchtbescherming te 's Gravenhage en kan het gewenscht zyn. dat oefeningen op het gebied van de luchtbescherming in andere gemeenten worden by gewoond. De kosten van een en ander kunnen voor het loopende Jaar op f. 500 worden begroot. a Gelijk bekend zal zijn, verkeert de molen «in lei zeer verwaarloosden staat: door onvol doende onderhoud is de toestand hoe langer "0e slechter geworden, hetgeen de gemeente toodzaakte ln het belang van de veiligheid Dc algemeene vergadering der Ver- eeniging voor Bloembollencultuur heeft gisteren in haar vergadering te Haar lem de motie van het bestuur aange nomen en daarmede haar vertrouwen ln de leiding tot uiting gebracht. Aan de debatten, die aan de stemming voorafgingen, namen verscheidene leden en vertegenwoordigers van afdeelingen deel De heer dr. Dijt achtte de motie beden kelijk, vooral wat de toelichting betreft Deze motie van vertrouwen is gekoppeld aan een zeer Ingrijpend en belangrijk on derwerp. Spr. noemde de houding van het hoofdbestuur onverantwoordelijk: „U gaat door deze motie maatregelen uitvoeren van de regeering. waarvoor het H. B. niet ter verantwoording kan worden geroepen door de ledenvergadering", aldus spreker. Dc re geering draagt de verantwoordelijkheid voor de saneeringsmaatregelen en moet die verantwoordelijkheid niet van zich af schuiven. De heer Murk wilde de vergadering ver daagd zien, omdat de afdeelingen onvol doende en verkeerd zijn Ingelicht. Wij wil len geen strijd met het hoofdbestuur, noch motie van wantrou~P^H wen. Wij willen het hoofdbestuur slechts meene vergadering de draagwijdte van de waarschuwen. Thans wordt door velen uit motie niet beseft. piëteit voor het hoofdbestuur vóór dn mo- Ook de heer Murk maakte gebruik van tic gestemd. De motie betiteld» spr. als een de tweede ronde: nogmaals drong hij op "TJtTndk 7e«n winn.t.nm u/io hot hnvin» dor voroorto.Hr.o I voortzettmg van het proces te Luik tegen de weduwe Becker verklaard met te geloo- ven, dat de vrouw Daumens bestaat. De beschuldigde heeft van haar slechts een zeer vaag signalement kunnen geven, hoe wel zii haar geregeld ontmoette. Hij zeide voorts ieder sterfgeval te heb ben onderzocht. Den dag na den dood van een slachtoffer leefde de weduwe Becker veel royaler en betaalde zü ook een deel harer schulden Dat was meestal het geval, hetgeen den De voorzitter beantwoordde de sprekers. Spr. dankte den heer de Brabander voor wat hij vooi de vereeniging heeft gedaan. Uitvoerig zette dr. Verhage vervolgens de mecning van het H.B. uiteen. Over over nemen van de saneeringsmaatregelen zijn in het hoofdbestuur nog slechts voorloo- pige besprekingen gevoerd. Een resultaat ls er nog niet. Natuurlijk komen de opgelegde maatre gelen voor de verantwoording van den mi nister, maar bij vele vakgenooten leeft de wensch, dat de uitvoeringsmaatregelen door het vak worden genomen, waarvoor dus het vak de verantwoording draagt. Tot den heer Murk zegt spr., dat het hoofdbestuur al het mogelijke heeft ge daan, om de saneeringsmaatregelen opge- neven te krijgen. Het commissierapport zal zoo spoedig mogelijk worden gepubliceerd ln het vakorgaan. De afgevaardigde van de afd. Voorhout verdedigde in tweede In stantie de motie van het H. B. De afd. Wijdenes sloot zich hierbij aan. Dr. Dijt voerde aan, dat het H. B. niet weet, hoe de besluiten van ..bovenaf' er uit zullen zien. Door de motie legt de al gemeene vergadering zich nu reeds vast. Spr. bleef bij zijn meening. dat de alge- Twee ernstig en twee licht gewonden. De drukke zomerkermis te Brunssum werd gisteravond verstoord door een ern stig ongeluk. In volle vaart geraakte een schuitje van een zg. trekschuitmolen los, met het gevolg, dat de vier personen, die zich daarin bevonden, op den grond vielen. Hoewel onmiddeliyk met volle kracht ge remd werd, kon niet worden verhinderd, dat de andere schuitjes over de menschen heen vlogen. Van hen werden er twee ernstig en twee licht gewond Survelllee- rende leden van de plaatselijke afdeeling van het Roode Kruis verleenden de eerste hulp. Van de slachtoffers had de heer D. uit Heerlen, behalve verschillende vleesch- wonden, een hersenschudding opgeloopen, terwlfl mej. H. eveneens uit Heerlen, een knieschijf brak en ernstige beenkneuzingen kreeg. De andere twee hadden hoofdzake lijk schaafwonden bekomen. Een genees heer uit Heerlen heeft de gewonden be handeld. waarna de eerstgenoemd» twee naar het ziekenhuis zijn vervoerd. Het ongeluk moet. worden toegeschreven aan het losraken van een kabel TWEE WONINGEN AFGEBRAND. Gebrek aan water bemoeilijkte de blussching. Gistermiddag heeft te Bomt een felle brand gewoed, waardoor twee woningen ln de asch zijn gelegd, en zestien personen dakloos zijn geworden. De brand ontstond omstreeks drie uur ln het woonhuis der familie Schuur, gelegen aan den Ouden Deldenscheweg 82. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, doch toen deze ter plaatse verscheen, bleek dat het materiaal niet behoorlijk function- neerde Daar er bovendien ln de omgeving niet voldoende bluschwater aanwezig was, duurde het geruimen tijd, voordat men met de blussching een aanvang kon maken. Inmiddels had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen, dat ook de belendende woning van de familie Leferlnk werd aan getast. Beide woningen brandden tot den grond toe af, terwijl de geheele inboedel een prooi der vlammen werd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister Verzekering dekt de schade. FABRIEKSDIRECTEUR MET STUK IJZER OP HOOFD GESLAGEN. Arbeider in drift gehandeld. Gistermorgen omstreeks tien uur maakte iu de machinale kuiperij A. de Neeff N V. tl Maassluis, de arbeider van der S. zich bil het vernemen van de mededeeling, dat hij naar een andere afdeeling in de fabriek was overgeplaatst hetgeen voor hem op loonsverlaging neerkwam hierover zóó driftig, dat hij een zwaar handijzer nam cn den directeur, den heer W. van Does burg, een slag op het achterhoofd toebracht waardoor een bloedende wonde van zes c.M. lengte ontstond. De heer van Does burg zakte ineen. De arbeider wilde zijn slachtoffer nog een tweeden slag toebren gen, doch toegeschoten arbeiders wisten dit te verhinderen De gewaarschuwde politie arresteerde den man onmiddellijk. Volgens den dokter dankt de heer van Doesburg, die hevig aan het hoofd bloedde, zijn le ven aan zijn hoed, die den slag brak. De heer van D werd op kantoor voorloopig \crbonden. Daarna heeft hij zich naar zijn woning te 's-Gravenhage begeven. Zijn .ocstand ls gunstig De dader staat te Maassluis gunstig bekend. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onvoorzichtig gereden. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan J. P. P. uit Den Haag, om dat hij, rydende met een vrachtauto op den Rijksstraatweg by Sassenheim, naby café „De Uiver" het rechterverkeer den weg afgesneden en voorts niet tijdig zijn richtingwijzer had uit gestoken. waardoor een ernstige botsing was gevolgd. De heer A. G, Ulbrich uit den Haag verklaar- |de. dat hij per auto uit Haarlem kwam, toen verdachte zonder richtingwijzer uit te steken plotseling den weg voor hem had afgesneden. Hoewel hij direct naar links had uitgehaald, had hy een botsing niet meer kunnen voorko men. Hy was bij de botsing zóó ernstig verwond, dat hy een tijd lang in levensgevaar verkeerd had. Hij had een bloeduitstorting in de herse nen gekregen, een diep gat in het voorhoofd en een kaakfractuur. Daar hMjdirect bewusteloos was geworden, kon hy zicF'enkele feiten niet meer herinneren. Het O.M. meende dat hier op hoogst roekelooze wyze was gereden en eischte f.50 boete of 30 dagen hechtenis. De kanton rechter wees direct vonnis en veroordeelde ver dachte tot f.30 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding arbeidswet. J. W. S. bedryfsleider bij de firma T. en D. alhier moest terecht staan wegens overtreding van art. 83 van de arbeidswet. Hy had een ze ventien jarigen fabrieksarbeider een stoom- kraan laten bedienen, waarbij een zeer ernstig ongeluk gebeurd was. De betrokken fabrieks arbeider verklaarde dat hij in opdracht van verdachte de kraan bediend had. Verdachte erkende de overtreding maar wist niet dat de arbeiders 18 Jaar moesten zyn. Het O.M. eischte f. 40 boete of 20 dagen hechtenis. De Kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Verboden melkverkoop. D. K. en A. v. d. M.. melkhandelaren uit I Rynsburg moesten terecht staan, omdat zy zon der aangesloten te zijn by het A.O.N. en zon der toestemming van den minister van Econo- msche zaken melk te Oegstgeest hadden afge leverd en verkocht. Te Rijnsburg is deze bepa ling niet van toepassing. Voor deze zaak was veel belangstelling. Als gemachtigde trad voor verdachten op de heer v. d. Meer, Voorzitter van de melkhandelaren uit Rynsburg. Deze ver klaarde. dat op een vergadering van de melk handelaren te Rynsburg de heer D. Treep. con troleur bij de Crisis Züivelwet uit den Haag verklaard had. dat de controle op den verkoop wel zou meevallen, daar een compromis met hes A.V.N, was aangegaan. De heer Treep verklaar de dat hij wel deze vergadering had by gewoond, maar niet direct de toezegging gedaan had, dat de melkverkoop te Oegstgeest door hen, die niec bij het A.V.N. waren aangesloten, vrij was. maar dat wat de grensscheiding betreft, soepel zou worden opgetreden. De heer Vermeer, de voorzitter der vereeniging verklaarde, dat de heer Treep had laten uitkomen, dat hangende het onderzoek door den minister de verkoop tot de Groenesteeg en nieuwe tunnel vrij was. Dit verklaarden ook de heer A. den Haan. se cretaris en de heer W. de Vink. veehouder te Rijnsburg. Het O.M. achtte de overtreding wet tig en overtuigend bewezen en eischte f. 5 boete of 3 dagen hechtenis. De heer v. d. Meer ver klaarde dat het hier een principieele kwestie betreft. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis en veroordeelde verdachten tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis. H. L. W. Ochauffeur uit Den Haag, was door den kantonrechter alhier veroordeeld tot f20 boete of 10 dagen hechtenis, omdat hij te Zoeterwoude op den Hooge Ryndyk met zijn vrachtauto zonder rlchtingwyzer uit te steken plotseling naar rechts was uitgeweken en de weg voor een auto die hem had ingehaald had afgesneden, waarvan een ernstige botsing het gevolg was. Tegen dit vonnis was verdachte in verzet, gekomen. De heer P. Vlas uit Lelden ver klaarde. dat hij de vrachtauto had ingehaald toen hy plotseling bemerkte, dat de vrachtauto zonder richtingpyi uit te steken naar rechts draalde. Direct had hy hevig geremd, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen; door de botsing was de auto gekanteld en omgeslagen. Het O.M. vroeg bevestiging van het vonnis. Na dat een getuige décharge H. Jansen, die naast verdachte had gezeten, verklaard had dat verdachte tijdig de rlchtingpyi had uitgestoken, achtte de kantonrechter de overtreding niet bewezen en sprak verdachte vrij. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond omstreeks halfzes ls de zes tienjarige wielrijder J. van Leeuwen uit Maasland, toen hij plotseling van achter een auto vandaan kwam om deze te pas- seeren. door een uit de tegenovergestelde richting komende personenauto gegrepen. De jongen werd zeer ernstig gewond In levensgevaarlijken toestand is het slacht offer naar het Sint Hippolytlszlekenhuis te Delft overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET LUIKSCHE GIF-PROCES. De rechter van instructie heeft bij de organisatorisch monstrum. ..Wie heeft het vesdaging der vergadering aan. ooit zoo zout gegeten", riep hij uit. De De heer Qrullemans waarschuwt tegen Sïj1 H^f, 8Plc,ekt toch, vanzelf, dat deze niotle Is onaanvaardbaar, omdat zij een politiek gekuip en dringt aan op eensge- ian riér, .oh.»? mÏ Uiting van machtswellust is en in te- zindheid tot heil van het bloembollenvak. ae omgeving is. eerst dan geheel tot zijn 3 f recht kan komen, wanneer hij weder als wind- genspraak met het bestuit tot afscnaffm» molen wordt gebruikt der saneeringsmaatregelen. Spreker heeft DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 6 uur B de Wielewaal" met gezagvoerder Hulsebos van Schiphol naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 108.094 KG. vracht. 331.531 KG briefpost en 9900 KG. pakketpost. Twee passagiers maken de reis van Amster dam af mee, een naar Karachi en een naar Medan. terwijl verder een passagier heeft ge boekt van Rangoon naar Bangkok. niet de overtuiging, dat het H. B. alles heeft gedaan, wat in zijn macht is, om de saneeringsmaatregelen weg te krijgen. D#heer de Brabander, lid van het hoofd pn de omgeving toezicht uit te oefenen en bestuur waarschuwt tegen aanneming van "ftgeen ook wel voor baar aanipiriinr toi var. de motie. Hij stelt zlin zetel in het H.B. ter DE POGING TOT ONTVOERING VAN LORD NUFFIELD. John Bruce Taylor is gisteren voor de tweede maal voor den politierechter to Oxford verschenen en nu heeft zijn ver dediger getracht de zaak eenigszins om te draaien en den getuige Ramsden beschul digd. dat hij de fantastische plannen van zijn cliënt, die ze zelf slechts als een soort sport had beschouwd, met alle mid delen had aangemoedigd om van Lord Nuffield een belooning te krijgen en om zijn naam aan het groote publiek bekend te maken, want Ramsden's finandeele omstandigheden zouden niet bepaald schit_ terend zijn. Spr.'s cliënt daarentegen had een goede positie en niet noodig op deze wi.ize aan geld te komen Ondanks dit betoog heeft de politierechter de zaak naar de. openbare zitting te Birmingham ver wezen. maar het verzoek om Thornton tegen borgstelling op vrije voeten te laten is ditmaal toegestaan ONGELUK BIJ MOTORRENNEN. De voorzitter beantwoordde wederom de velschillende sprekers, waarbij hij nog maals de strekking der motie uiteenzette. De motie werd vervolgens in stemming ua: was meescai net gevai, ueugceu attn i itgeen ook wel voor haar aanleiding toi ver- cJe motie. Hij stelt zijn zetel in het H.B. ter gebracht en met een zeer groote meerder- advocaat-generaal aanleiding gaf op te «re bemoeiingen is geweest. Belangrijke her-1 beschikking van d algemeene vergadering heid, 158 teven 47. aangenomen, d. i. met merken dat diefstal de drijfveer der mis- i MUIngen worden derhalve verelscht. (Bravogeroep). 177 pCt. van de uitgebrachte stemmen. daden was. I Drie dooden. Bij motorrennen te Penrith, nabij Sydney- is een motor od de toeschouwers ingereden. Een vrouw en twee kinderen werden ge dood. tien personen werden ernstig ge wond. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11