Grootsche brug te Waddinxveen geopend v 79sfe Jaargang DONDERDAG 9 JUNI 1938 No. 23987 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Stadsnieuws Prachtige verbinding in den weg den Haag-Utrecht gereed Zal de zomer iets te koud zijn Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Twee dooden op on bewaakt en overweg te Zevenhuizen LEIDSCH DAGBLAD DAGfiLAD' VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. [f= Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden L2.3S per week f.0.13 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten^ (voor binnenland L0.S0 per 3 mncttj Stagnatie tramverkeer. Gevolg van het onweer. Tijdens het hevige onweer, dat zich gis termiddag omstreeks 4 uur boven onze ge meente ontlastte, is vermoedelijk tenge volge van het inslaan van den bliksem in de electrische bovenleiding het gcheele tramverkeer in en om onze stad stilgelegd. \k Lichtfabrieken trachtten aanvankelijk tevergeefs de leiding weer onder stroom te brengen, hetgeen echter eerst na ongeveer ten uur gelukte. Het tramverkeer, locaal mowel als interlocaal, stond gedurende dien tijd stil, waarbij de trams op sommige punten ernstige verkeersbelemmeringen vormden. Op den hoek van de Brecstraat en het Kort Rapenburg moest er zelfs een vrachtauto aan te pas komen om een stads tram van dit drukke kruispunt te verwij deren. Op den Lage Rijndijk werd een op den Koning van T. K. staande antenncpaal door het hemellicht getroffen, waardoor deze geheel verbrandde. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. De rekening over 1937 vastgesteld. In de gisteren alhier gehouden vereenig- ée vergadering van het hoogheemraad- Ichap van Rijnland werden 7 reclames tegen aanslagen in Rijnlands bundergeld 1938 behandeld en werd besloten, daarop de beschikkingen te nemen, als voorge steld door het dagelijksch bestuur. Besloten werd aan den polder Broekvel- den en Vettenbroek ook voor het jaar 1938 wederom uitstel te verleenen van aflossing ran het renteloos voorschot, in 1926 ver strekt wegens de kosten van droogmalen en dijkherstel, mits ook de provincie Zuid- Holland en het Rijk een gelijk uitstel ver leenen Verder werd besloten aan de N.V. Kat- wijksche Kalkzandsteenfabriek een perceel der Katwijksche landen opnieuw en thans voor den tijd van 10 jaren te verhuren; ook werd een standplaats op een gedeelte strand te Katwijk, eigendom van Rijnland, verpacht. Ten opzichte van vier wegvakken van den weg op den Spaarndamschen dijk onder Sloterdijk, bij Rijnland in onder- boud, werd besloten tot het aangaan van «en regeling met de gemeente Amsterdam, rrachtens welke vanwege die gemeente dit gedeelte, dat thans met steenslag wordt onderhouden, doch door het drukke en rware verkeer ter plaatse niet behoorlijk op die wijze kan worden onderhouden, van een gesloten wegdek zal worden voor zien, met dien verstande, dat Rijnland voor twee wegvakken de helft der kosten betaalt tot een maximum van 17 500: dat een der wegvakken om niet aan de gemeente in eigendom overgaat, voor zoover het verhard gedeelte betref- lende, en dat het onderhoud en beheer van drie der wegvakken aan de gemeente wordt overgedragen. Daarna werd besloten tot het doen ran af- en overschrijving op de begrooting 'oor 1937 (gewone dienst) tot een totaal van f. 21.614.28 in uitgaven en ontvangsten «n tot vaststelling van een suppletoire be fooling (buitengewone dienst) voor 1937 "lot een totaal aan ontvangsten en uit- Saven van f. 151.916.16. Ten slotte werd de rekening van Rijn and over 1937 vastgesteld, sluitende voor «n gewonen dienst met een ontvangst Jan f. 520.525.971/! en een uitgaaf van 450 324 43' 5 en een batig saldo van '70 201 54 en voor den buitengewonen denst met een ontvangst van f. 875.586.36 w een uitgaaf van f. 847.120.18 en een «tig saldo van f. 28.466.18. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen ge neeskunde, de dames D. H. L. v. Beusekom OosteThout)C. M. L. van Gheel Gilde neester (Den Haag), en de heeren L. E. M. •■ouvier (Leiden), p. Niks (Rijswijk), W K. winst (Breda), C. Francke (Den Haag), H Steenks (Rijswijk), A. F. M. v. d. Reep leiden), A. Speelman (Overschie), F. B. G. v. Ditzihuijzen (Voorburg), R, Rom pen (Rotterdam), G. Linthorst (Rotter- «nii, P. W. Boer (Boskoop), J. M. F. «nclsmeer (Rotterdam), J. H. F Baars Oen Haag), Tj. A. Wouters (Velp); voor doctoraal examen rechten: mej. A. C. 4. Bosch (Scheveningen) en de heer ir. J. Duys (Den Haag). EXAMENS KRANKZINNIGEN VERPLEGING. Op 7 en 3 Juni ts in de inrichtingen ■Megeest, Voorgeest en Rhijngeest te «gstgeest het examen afgenomen voor «Ploma B (Krankzinnigenverpleging), in lenwoordigheid van 3 regeeringsdeskun- "ïen. De geslaagden zijn: S. Barkema. Br, J. Bloem, Zr. C. J. fdegraven, Zr. M. de Boer. Zr. M. E. v. Breggen, Zr. C. M. Ciggaar, Zr. A. van «kl. Zr. M. Durieux, Zr. S. M. C. Lut, 1 J. M. J. A van Rossum, Zr. B. Schek- ran, Br. J C. Sollie, Zr. E. P. Uitdenbo- jhrt Br. M. van Waarde, Zr. A. Apel- «Wu, Zr. J. Berghuijs, Zr, G. F. Bongers. «gewezen werden 2 candidaten. Foto Van Vliet. Hierboven het moment, waarop de heer H. A Schreuder, voorzitter der K. v. K. voor Gouda en Omstreken, het lint doorknipt, waardoor de nieuwe brug over de Gouwe te Waddinxveen werd opengesteld. Hedenmorgen had de officieele openstel ling plaats van de nieuwe, grootsche brug met prachtige toegangswegen, welke in de gemeente Waddinxveen zijn gebouwd over de Gouwe en welke brug een schakel vormt in den snelverkeersweg Den Haag-Utrecht. Door deze opening is thans tevens een lang weggedeelte aan het reeds opengestelde stuk toegevoegd. In de fundeering van deze fraaie brug die vanmorgen feestelijk met talrijke bloem stukken gesierd was. werd meer dan 16 K.M. lengte aan betonpalen verwerkt, waarbij „paaltjes" waren van méér dan 18 M lengte! De eigenlijke brug, die een „bascule"-brug is, heeft een lengte van 14 Meter. Daarop zijn autobanen aangelegd van tweemaal 6 Meter. resp. voor het op- en afgaand ver keer. terwijl nog aan beide zijden een rij wielpad ligt ter breedte van 3 Meter. De totaalbreedte van de brug bedraagt 18 Mtr., waardoor deze een der grootste van ons land is. De brug is ontworpen en vervaardigd door het Bruggênbureau te Den Haag in samen werking met den Rijkswaterstaat. De technische uitvoering berustte bij den hoofdingenieur den heer L. J. A. Bergan- sius. De brug wordt electrisch omhooggehaald, door middel van gelijkstroom, waartoe in daartoe bestemde kelders twee motoren zijn aangebracht. Zij vorderde met kunstwerken enz. een bedrag van 1,8 millioen gulden. De toegangswegen naar de brug, welke een knooppunt vormt, daar ook de weg uit de richting Rotterdam daarop aansluit, zijn ingenieus uitgedacht. Een zoodanig ontwerp is nog nimmer in Nederland toegepast. Dit systeem staat bij de deskundigen bekend als „half-klaverblad". Een en ander is van groote bedrijfszekerheid en zeer veilig voor het verkeer ontworpen en aangelegd. De totaallengte van den thans openge- stelden weg bedraagt tot aan Den Haag 22 K.M. De totaalkosten hiervan bedragen 7i/4 millioen gulden. Bij de opening trad als eerste spreker naar voren de heer H. A. Schreuder. voorzitter van de Kamer van Koophar.de! van Gouda en Omstreken, die het groote nut van dezen nieuwen weg voor de aanliggende gemeenten schetste. Vervolgens gaf hoofdingenieur Bergansius een technische toelichting, waarna de heer Schreuder het Oranjelint, dat voor de brug gespannen was. doorknipte. Hiermede was de openstelling een feit ge worden! Na afloop werd het „Wilhelmus" gespeeld door middel van de luidsprekers- installatie van den heer ten Dam. Bij deze feestelijke en gedenkwaardige gebeurtenis waren ook aanwezig de burge meesters van Gouda. Moordrecht en Zeven huizen. De burgemeester van Waddinxveen was wegens ongesteldheid verhinderd. Even voorbij de brug is, naar wij verna men, nog een proefstuk-weg van l1/, K.M. lengte aangelegd, dat „gemetseld" is. Daaronder bevindt zich een onderwerk van gewapend beton, dat een geheel siieuw procédé voor ons land is. Een en ander schijnt de „stroefheid" te bevorderen. Brug en wegen, vanmorgen te Waddinxveen open gesteld, vormen opnieuw een bewijs van het verheugende feit. hoezeer men zich in ons land steeds meer bij de hooge eischen van het moderne verkeer weet aan te passen! De berekeningen van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt voor het a.s. Zomersei zoen geven tot resultaat een gemiddeld iets te kouden zo mer. Misschien zal alleen de maand Juli te warm zijn. Wat den neerslag betreft, wijzen de berekeningen op een vrij belangrijk teveel lan regen, maar de waarde zan deze verwachting is ilechts gering. Een maand- voorspelling voor den regen is niet te geven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N. V. De Vereenigde Houthandel 's-Gra- venhage-Oegstgeest. (f.) Hooge Morsch- weg 8, Oegstgeest. Hoofdzaak Koninginne gracht 92, Den Haag. Wijzigingen Fa. Reyst en Krak, Steenstraat 41, Lei den. Hoofdzaak: Amsterdam. Drogisterij; handel in vergiften en bijtende stoffen. De zaak te Leiden is thans geen filiaal meer en wordt gedreven als een zelfstan dige vennootschap onder firma onder den naam: „Reyst en Krak". (Beperkende Bepalingen). Vennooten: J. C. dompel man Leiden en J. J. Gompelman, Hil versum. Café „Zeezicht". Strandboulevard 35, Katwijk aan Zee. Uittredend eigenaar: C. de Jong, Katwijk aan Zee, d.d. 1 Juni 1938. J. C. Waaraenburg, Hooftstraat 91. Al phen a. d. Rijn. Vleeschhouwerij. Uittre dend eigenaar: J. C. Waardenburg, d.d. 2 Mei 1938. SPERWER-UITSTAPJES. Een geslaagde boottocht. Gistermiddag hebben de winkeliers, aan gesloten bij het Ned. Sperwerverbond, hun cliëntèle een boottocht aangeboden, die uitstekend geslaagd is. Zelfs de regen tijdens de heenreis heeft de goede stemming en daarmede het ple zier van de kinderen niet kunnen bederven. Dit lag zeer zeker voor een groot deel aan den onvermoeiden ijver en de toewijding, waarmede de leidsters en leiders zich van hun taak hebben gekweten en aan de ac- cordeon-vereeniging D.V.V., die met be kende melodieën de rechte stemming er in wist te houden. En dat is tenslotte de fac tor van beteekenis, waardoor uitstapjes als deze moeten slagen. Om twee uur werd van de Lakenhal ver trokken met de salonboot „Prinses Juliana". 530 personen, volwassenen en kinderen, maakten dezen tooht langs den Rijn, Ka- ger- en Brasemermeer via 's Molenaars- brug naar Gouwsluis mede, waar in den speeltuin „Zomerlust" de kinderen zich naar hartelust vermaakten. Al te spoedig naar hun zin werd hier het vertreksein gegeven, maar eenmaal aan boord werd ook de terugtocht onder vroo- lijk gezang en het vormen van een spreek koor een groot succes. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat de veelvuldige traktaties zich goed lieten smaken. Te ongeveer halfnegen arriveerde de boot weer aan de Lakenhal, waar de kin deren, nog vol van hetgeen ze hadden ge noten, door hun ouders in ontvangst wer den genomen. Vermeld dient te worden, dat noch de EH BO,, noch de Leidsche Reddingsbri gade, welke beide aanwezig waren, ook maar eenigen dienst hettben behoeven te doen. De volgende Sperwav-N"ottochf"ji worden gehouden Woensdag 15 Juni en Woensdag 22 Juni. Verder worden dezen zomer nog diverse trams- en touringcar-tochten aan geboden. 6 R. V. A. NAAR OLDEBROEK. Hedenmorgen om 5.12 uur vertrok van het station „Witte Poort" alhier per extra trein het 6 R.V.A. naar Oldebroek voor het houden van militaire oefeningen al daar. De trein bestond uit 60 wagens w.o. keukenwagen en 4 personenrijtuigen en vervoerde 2 hoofdofficieren, 20 subalterne- officieren, 294 onderoff., korporaals en man schappen, 180 paarden, 8 vuurmonden, 5 caissons, 150 rijwielen, 9 vierassige wa gens en 6000 K.G. bagage. Donderdag 23 Juni keert het regiment weer per extra trein uit de legerplaats Oldebroek naar hier terug. WIJKVERPLEGING VAN DEN NED. PROTESTANTENBOND. Jaarverslag afdeeling Leiden. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: Voor zoover de geldmiddelen het toe lieten werd melk verstrekt, n.l. in de Langestraat. 540 liter melk en 31 eieren aan 36 gezinnen en in de Prinsenstraat 197 liter. De financieele toestand is weer min der gunstig dan het vorige jaar. Om be zuinigingsredenen is de vacantie van de zusters op 3 weken vastgesteld, in plaats van 4 weken. Mevr. S. van Es—Timmers heeft haar bestuursfunctie neergelegd. In deze vaca ture is nog niet voorzien. De werkzaamheden in de twee wijken waren als volgt: Lange- Prinsen straat straat Bezoeken aan huls 5657 6095 Stadspatiënten 30 30 Fondspatiënten 186 298 Polikliniekbehandelingen 6091 3621 Stadspatiënten 309 57 Fondspatiënten 383 294 Hoogtezon-behandeling 336 782 Stadspatiënten 4 36 Fondspatiënten 9 Uit dit overzicht blijkt, dat het aantal stadspatiënten weer is toegenomen De wijk Prinsenstraat is veel drukker gewor den, terwijl vooral de opbrengst van de hoogtezon in de Langestraat is achteruit gegaan. BINNENLAND. Door het onweer zijn drie menschen gedood; op meerdere plaatsen ontstond brand (3e Blad). Interpellatie-Dieters in de Tweede Kamer inzake den invoer van bnitenlandsch vleesch (Pari. Overz., 3e Blad). Vreeselijk ongeluk te Rotterdam; twee jon gens gedood (Gemengd, 3e Blad). De „Karimata" op zoek naar het goud van de „Lutine" (Binnenland, 3e Blad). Het internat, schaaktournooi te Noordwijk begonnen (Sport. 3e Blad). BUITENLAND. Nog steeds de luchtaanvallen op open ste den (Buitenland, le Blad). Onze Parijsche correspondent over het con gres der Fransche socialisten (le Blad). De Sudeten-Duitschers overhandigen de regeering te Praag een memorandum (Buitenland, le Blad). Het in Amerika ontvoerde knaapje Cash dood teruggevonden (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor onze omgeving wordt voor morgen vrij koel weer verwacht, zonder regen van beteekenis. Vrachtauto door dieseltrein gegrepen. Hedenochtend om half twaalf is op den on bewaakten overweg aan den Noorddwarsweg te Zevenhuizen (Zuid- Holland) een vrachtauto van den heer Van der Vegte uit Gouda door een dieseltrein uit Den Haag, die om 11.34 uur te Gouda moest aankomen, ver pletterd. De beide personen die in de cabine zaten waren op slag dood. Slechts één hunner kon tot dusverre worden geïdentificeerd, namelijk de 23-jarige J. C. van der Vegte uit Gouda. De tTein remde onmiddellijk en kwam na een kilometer tot stilstand. De auto is geheel vernield. De motor werd over een grooten afstand uit het voertuig geslingerd. Het stoffelijk over schot der omgekomenen zal naar Gouda worden vervoerd. Na een half uur oponthoud heeft de trein de reis voortgezet. NATIONALE CONTACTCOMMISSIE. In de vacature ontstaan door het aftre den van mr. G. H. E. Nord Thomson als voorzitter van de Contactcommissie van vereenigingen op nationalen grondslag, is als zoodanig gekozen mr. P. E. Briët. Op den verjaardag van Z K. H. Prins Bernhard. 29 Juni, zal 's middags de pop penkastvoorstelling voor de schoolkinde ren worden georganiseerd, terwijl voor 's avonds een muzisale rondwandeling op het programma staat, waarbij zal worden gecollecteerd voor de viering van de fees ten ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. De gemeente biedt een concert aan. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Geslaagd voor afdeeling B. tweede groep de heeren W. Brinkgreve, Voorschoten; H. J. C. Derksen. Leiden; R. M. Jansen, Oegst geest; J. D. van Rijnbach. Leiden J. M. van Til. Lisse. Het examen wordt met 1 candidaat voortgezet. Nog geslaagd voor afd. B. 1ste groep: mej. H. Krieger, Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1