STADSNIEUWS Buitenland De heer Van 't Sant buiten vervolging gesteld WOENSDAG 8 JUNI 1938 No. 23986 Onze reisgids OFFKIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79 sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het gerechtelijk vooronderzoek gesloten Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.33 per week: f. 0.18 Franco per post f. £35 per 3 maanden -f portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 ctnd> EerewacHt van „Pro Patria' Bij het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Naar de ..Virtus Concordia Fides" meldt, aal met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid de bekende corpsvereeniging ,,Pro Patria" ter gelegenheid van de vie ring van het 40-jarige regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op 6 September te Amsterdam een eerewacht mogen be trekken. Als bijzonderheid kan nog worden opge merkt, dat „Pro Patria" ook bij de inhul diging van H. M. in 1898 op den Dam te Amsterdam een eerewacht betrok. Ernstig geval van benzine dampvergiftiging. Twee kinderen bewusteloos in een garage gevonden. In een garage van den heer O. aan de 4e Binnenvestgracht heeft zich hedenmorgen een ernstig geval van benzinedamp-vergiftiging voorgedaan, dat gelukkig nog goed is afgeloopen, doch waarbij het leven van twee zoon tjes van den eigenaar in ernstig gevaar heeft verkeerd. Omstreeks halfelf hoorden bewoners van het Plantsoen een motor aanslaan, welk ge luid afkomstig was uit een autogarage, waarvan de deuren gesloten waren Daar zij vermoedden, dat er iets niet in den haak was, waarschuwden zij de politie en mevr. O., die eveneens in het Plantsoen woont. Mevr. O. arriveerde vrijwel gelijktijdig met de politie aan de garage. Toen zij de deur opende, vond zij tot haar groote ont steltenis haar belde zoontjes, respectievelijk 1 en 10 jaar oud, bewusteloos in de garage. Een jongen lag in de cabine van de aldaar staande auto, de andere lag uitgestrekt op den grond. De agent en een onbekend ge bleven burger droegen het tweetal naar buiten, waarna dr. Nieuwzwaag van den Eerste Hulpdienst, bijgestaan door leden van de Ned. Ver. E.H.B.O. en de Leidsche E.H.B.O.-brigade met gebruikmaking van een zuurstofapparaat kunstmatige adem haling toepasten. Zij mochten er in slagen bij beiden de levensgeesten wederom op te wekken. De jongens zijn daarna ter ver dere verpleging overgebracht naar het Sint Elisabeth-Ziekenhuis. Hoewel het recherche-onderzoek nog niet is beëindigd, schijnt de zaak zich als volgt te hebben toegedragen: de kinderen zijn in de garage gaan spelen en hebben daarbij de deuren achter zich gesloten. Daarna hebben zij de motor van hun vaders auto in beweging gebracht, waarbij zij door de ontsnappende benzinedampen bedwelmd zijn geraakt. Dank zij de oplettendheid der omwonen den is hier een tragisch ongeval voorkomen. NED. ROTOGRAVURE-MIJ. JUBILEERT. Zooals wij reeds eerder meldden, herdenkt de Ned. Rotogravure-maatschappij N.V. al hier dezer dagen haar 25-jarig bestaan. Tegelijk met de vennootschap herdenkt een elftal aan deze instelling verbonden perso den zijn 25-jarige werkzaamheid aldaar. Morgenmiddag om 5 uur vindt in „Den Burcht" een collectieve huldiging plaats. Zaterdagmiddag van 3'/2-8 uur recipiee- rtn commissarissen en directie ten kantore der vennootschap aan het Galgewater, ter- vijl des avonds het personeel een feest aan biedt. YISCHWEDSTRIJD VAN C.G.W. Gisteren hield C. G. W voor haar leden ten vischwedstrijd bij Allemansgeest. Er werd tweemaal een uur gevischt met een kwartier rust. Hoofdleider was de heer J. Crama. De vangst was heel slecht n.l. vier Personen vingen visch, zoodat de extra-prijs, welke was beschikbaar gesteld door den Houtbewerkersbond voor dengene, die de eerste twee voorns ving. niet kon worden bitgereikt.De eerste prijs viel ten deel aan v. Veen, 2e prijs Lambooy, 3e prijs P. Vfjl- brief, 4e prijs W Pleizier. De voorz. v. d. Velden bracht dank aan den organisator J. Crama. aan de studenten tn allen, die hadden medegewerkt en bood allen namens de studenten een kopje thee 1sn. Alle deelnemers en controleurs ontvin- ?en een prijs, waarvan de minst waardevolle was een krentenbrood van 1 kilo of 1 pond kaas. De volgende week houdt C.G.W. roeiwed- wijden in het Galgewater met de groote '2-mans bakken van „Njord". Begrafenis kolonel J. E. Haitsma Muiier. Groote deelnemende belangstelling. Onder zeer groote belangstelling heeft hedenmorgen op de begraafplaats Oua Eik en Duinen te 's-Gravenhage de ter aarde bestelling plaats gevonden van het stoffe lijk omhulsel van den heer J. E. Haitsma Muiier. gep. kolonel der Artillerie, die op 10 Mei j.l. te Paormina (Italië) is over leden. Van hun belangstelling gaven daar bij op het kerkhof o. m. blijk een deputa tie van de officieren van 6 R.V.A. alhier, waarvan de ontslapene commandant is ge weest, bestaande uit luit.-kol. C. de Iongh regimentscommandant, kap. adjudant H. A. Lnitwieler, eerste luitenant P. J. M. Schoonenberg en res. eerste luitenant F. S. van Nierop; een deputatie van het regi ment Gele Rijders uit Arnhem, bestaande uit kapitein Portheine, tweede luitenant K. E. v. Dishoeck: een deputatie van het L. S. C. alhier bestaande uit jhr. W. L. Schorer en W. C. Bothenius Lohman; een deputatie van Pro Patria alhier, bestaan de uit de heeren E. F. M. baron van Voorst tot Voorst en R. Rombach; een deputa tie van de onderofficieren van 6 R. V. A., bestaande uit adjudant-onderofficier in strumentmaker Maarle, opperwachtmees ter van Opstal en sergeant-fourier Hous. Voorts waren 'aanwezig majoor E. L. Nauta, legerpredikant in algemeenen dienst, G, R. D. Crommelin, directeur der Twentsche Bank, W. J. H. Muiier, T. Steur, majoor der artillerie b.d., W. E. Moelijn te Rotterdam, luit.-generaal b.d. J. W, P. van Hoogstraten, adj. in buitengewonen dienst van H1M. dé Koningin, R. C. Bakker oud- onderdirecteur van de Topografische in richting. jhr. G. A. v. Nispen. oud-burge meester van Winterswijk, jhr. mr. Huyde- coper, directeur der Dordtsche Hypotheek Bank, gep. luit.-generaal jhr. W. C. Roëll, oud-commandant van het veldleger, luit.- generaal b.d. jhr. Wittert. adj. in buiten gewonen dienst van H.M. de Koningin, jhr. Huydecoper v. Nigtevecht van Romondt Vis, S, M. Hamilton of Silvertonhilt, gep. kolonel luit.-kolonel, W. E. Wimar. J. A. van Beeck Calcoen te Maartensdijk, W. v. d. Laan, voorzitter der Drie October Ver- eeniging alhier, Jhr. de Blocq van Schel- tinga, jhr. von Schmidt auf Alterstadt, A. Labouchère te Aerdenhout, eerste luitenant Jhr. van Lawick van Pabst, luitenant- generaal b.d. van Rambonnet. mr. J. J. Merkman prof. J. A. van Homel, jhr. A. G. Sickinga kamerheer van H.M. de Koningin, majoor H. A Phaff adj. van H.M de Koningin, U. J. E. Bos, gep. kolonel van het Ned. Indisch leger, K. J. Bottema inspecteur der Ned. Spoorwegen, K, R. van de Wall Bake, gep. kolonel, jhr. van Lennep en voorts vele dames. In de rouwkapel, waar de kist gedekt door vele bloemstukken, stond opgebaard, heeft de heer N. J. H. Muiier zich tot de echtge- noote en den zoon van den ontslapene, die zoo plotseling uit het volle leven was weg genomen. gewend. Hij was de raadgever der familie. Spr. herdacht den overledene als vurig aanhan ger van het Huis van Oranje en als officier. Namens de broers en de zuster herdacht jhr. van Lennep den ontslapene, hierbij in gedachten teruggaande tot het begin van deze eeuw. Met trots herinnerde spr. aan de eervolle loopbaan en de schitterende promotie van den overledene, Jhr. W C. Röell, luitenant-generaal b. d. en oud-legercommandant wilde gaarne eveneens enkele woorden spreken. Haitsma Muiier had een goed hart en deed zijn dienst tot in de puntjes. Vervolgens her dacht spr. den ontslapene als commandant van 6 R.V.A. Hij was een goed regimentscommandant, toegerust met een helder verstand en een vlotten geest. Hierna sprak luitenant kolonel de Iongh, de tegenwoordige regimentscommandant van 6 R.V.A.. die den overledene namens de officieren en onderofficieren een ..Rust zacht" toeriep. Hierna herdacht ds. Nauta den over ledene. Spr. heeft hem gekend als hoofd instructeur van 6 R.V.A. Niet steeds heeft hij het daar gemakkelijk gehad, omdat hij steeds ruiterlijk voor zijn meening durfde uit komen en de critiek die men het leger vooral in de laatste oorlogsjaren niet ont houden heeft, niet vreesde. Spr. besloot met het voorlezen van een Bijbelpassage. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en ds. Nauta een kort gebed had uit gesproken. bedankte een zoon voor de be toonde belangstelling. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Van de eerste groep afdeeiing B zijn Msla d de heeren A G. V. Boeman m A. Dek en mej. H. de Jong. rn alhier; J. M. Visser. Noordwijk Binnen; J. de «es en W. de Nes, Wassenaar. Het examen "ordt voortgezet met 1 candidaat. Afgewezen één. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. Vereenigde Schelpkalkfabrieken, Valkenburg. Overleden commissaris: K. Wierda. Heerenveen. J. Engels. Lammenschansweg 16, Leiden. Huisschilder. Bovengenoemde zaak is met Ingang van 6 Juni 1938 opgenomen in het bedrijf van S. Singerling, die de zaak voortzet onder den naam: S. Singerling voorheen J. Engels. Tegelijk met ons Blad ontvangen onze abonné's in de stad en Oegstgeest heden avond de Zomerdienstregeling van onzen Spoor-, Tram- en Autobusgids. De abonné's in de omgeving ontvangen deze morgen. DE DIRECTIE. UITSTAPJE MANNENAVOND „PNIËL". Vele leden van bovengenoemde vereeni- ging hebben met hun vrouwen een uitstapje gemaakt. 's Morgens te halfacht kwamen allen te zamen in „Pniël", vanwaar, na gebed en Schriftlezing naar de Kaasmarkt werd ge wandeld, waar 3 touringcars gereed stonden. De tocht ging via Utrecht, Austerlitz, Oud- Leusden, Valkeveen, Hilversum, terug naar Utrecht, waar het middagmaal werd ge bruikt. Om 8 uur keerde men voldaan in „Pniël" terug. Het reisje, dat onder leiding stond van dr. Riemens, werd begunstigd door. schitterend zomerweer. AANBESTEDING. Hedenmorgen is in het Bureau van Ge meentewerken aanbesteed: het uitvoeren van rioleerings- en bestratingswerken in het verlengde van de Van den Brandelerkade met aansluitende straatgedeelten en aan leg van een stamriool. Er waren 19 biljetten ingeleverd, met de navolgende inschrijvingen; R. Bijker, Haarlem f. 35.750; fa. S. San ders en Co. Gouda f22.967; Schiemann's Aannemingsmaatschappij, Utrecht f21.700; Naam!. Venn, voorheen J. M. Samson f. 21.500; Th. de Geus en J. F. Stamp- raad, Leidschendam f. 21.000; Chr. Linssen, Utrecht f. 20.800; A. Mooten, Moordrecht f. 20.300; A. J. de Later, Oegstgeest f 20.140; H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn f 19.800; Sander's Aannemingsbedrijf, Rijswijk f. 18.900; P. J. en H. Visser. Wassenaar f. 18.900; A.v.Halem en I. Doornik f 18.888: Gebrs. A. en J. A. Schouls, Leiderdorp f. 18.807; C. Godschalk en Co. f. 18.560; W. Aafjes en Co., Assendelft f. 18.200; J. C. Theuns, Delft f. 18.104; A. J. de Groot f 17.984; D. de Jong en Borst, Bergen en Bakkum f. 17.850; L. P. de Geer en A. Th. Stuifzand f. 17.500. De gunning is aangehouden. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. De politie alhier heeft aangehouden D. R., die nog een maand gevangenisstraf moest ondergaan. De Leidsche Chr. Kampeervereniging organiseert gedurende het tijdvak 23 Juli 24 Augustus op het terrein nabij den Sta- kenberg bij Nunspeet een viertal jongens kampen, waaronder één C.J.M.V.-kamp in samenwerking met de afd. Utrecht. In ver band daarmede is een „kampboekje" uitge geven, dat over deze kampen verscheidene bijzonderheden bevat. BEKENDMAKING. Het hoofd van Politie, als bedoeld art. 1 van het Vreemdelingenreglement, in de gemeente Leiden; gezien art. 4 van voornoemd reglement, vordert; 1. dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Leiden: en die tusscher. 1 Maart en 6 Juni 1938, Nederland zijn binnengekomen, zich bij hem aanmelden vóór 16 Juni 1938; 2. dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Leiden; en die na 6 Juni 1938 Nederland binnen komen, zich binnen 10 dagen na binnen komst bij hem aanmelden. Herinnerd zij, dat onverkprt blijft de verplichting van den vreemdeling om zich binnen 2 x 24 uur aan te melden, indien dit bij het visum staat aangegeven. Onverminderd de andere maatregelen, die kunnen worden getroffen ten aanzien van den vreemdeling, die voornoemde aan meldingsplicht niet nakomt, vormt over treding van de vorenomschreven bepalin gen het strafbare feit, genoemd in art. 26 van het Vreemdelingenreglement, straf baar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De aanmelding dient te geschieden aan het Bureau van Politie, afd. Vreemdelin gendienst, Zonneveldstraat 10 te Leiden, tusschen 9 uur vm. en 12 uur; 2 uur n.m. en 4 uur n.m.: of 7 uur run. en 9 n.m. De Commissaris van Poltie, Hoofd van Politie voornoemd, R. J. MEYER. Leiden, 7 Juni 1938. 2523 —Mej. Zr. G. W. A. Stammers alhier, is met ingang van 15 Juni benoemd tot fröbel onderwijzeres aan de jeugdafdeeling „Voor geest" te Oegstgeest. Gistermorgen is de 12-jarige J. B., die op de voorplecht van een schip nabij de Lammebrug stond te vtsschen en in het ruim wilde springen, met zijn rechter been tegen een ijzeren bint gebotst, waar door hij een diepe vleeschwond in de kuit bekwam, welke in het Academisch Zieken huis moest worden gehecht. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem derwaarts. Dr. J. J. van Eek alhier is benoemd tot lid van de commissie, welke in 1938 belast is met het afnemen "an de examens ter ver krijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs N VII, N. VIH en N XX. Onder de leuze „Zet beter theeorga niseert het Comité voor Theepropaganda van 17 tot 23 Juni hier ter stede demonstra- tiedagen, waar zal worden getoond hoe een goed kop thee behoort te worden gezet. Aan deze actie is tevens verbonden een thee etalage-wedstrijd en een lezing met film- vertooning, welke laatste uitsluitend toe gankelijk is voor handelaren en hun perso neel. De rechter-commissaris, belast met de behandeling van strafzaken te 's Gravenhage, heeft thans het ge rechtelijk vooronderzoek in de bekende zaak Van 't Sant beëindigd en gesloten. Zooals men zich herinneren zal. is om trent de feiten, waarvan de heer van 't Sant werd verdacht en welke in 1927 zouden zijn gepleegd, eerst door den pro cureur-generaal. fungeerend directeur van politie te 's Gravenhage. als chef van den toenmallgen hoofd-commissaris van uolitie een administratief onderzoek ingesteld. Ook werd door partijen <de familie, die door den hee; Van 't Sant meent bena deeld te zijn. als eischer en de heer van 't Sant als gedaagde) een arbitre-procedure gevoerd, welke in 1935 eindigde met een ontzetting van den eisch tot terugbetaling van het verstrekte bedrag. Daar gemeld administratief onderzoek niet de gewensch- te opheldering bracht, is op last van den vorigen minisfer van justitie door den officier van justitie in 1935 gevorde.d. dat de rech ter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek zou instellen, welk onder zoek van toen af tot heden heeft voort geduurd. Dit vooronderzoek is zeer omvang rijk geweest en zeer minutieus gevoerd. De politiefunctionaris, die met groote ijver en toewijding den rechter-com- missaris ter zijde heeft gestaan, heeft vele en omvangrijke onderzoekingen in vijf verschillende landen ingesteld. Bovendien is bij het gerechtelijk vooronderzoek hulp verleend door de rechterlijke macht van twee vreemde landen en door de poiitie uit diverse plaatsen uit vijf verschillende landen. Meerdere huiszoekingen zijn door den rechter-commissaris en den officier van justitie gedaan. Iedere vingerwijzing is gevolgd en nagegaan. Het dossier ver meldt dan ook meer dan driehonderd namen. Bijna tweehonderd personen zijn door den rechter-commissaris of den po'itiefunctionaris persoonlijk ge hoord. Ondanks al deze onderzoekingen is het aan de justitie niet mogen geluk ken op de vraag of verdachte heeft gepleegd dat, waarvan hij werd beticht, een positief antwoord te geven. Van daar dan ook dat aan verdachte, nadat de s'u;t»ng van het gerechtelijk voor onderzoek onherroepelijk is geworden, ingevolge art. 244 w. v. strafvordering, een kennisgeving van niet verdere ver volging is beteekend. BINNENLAND. Jaarvergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Tribune ingestort te Bergen op Zoom; meerdere personen licht gewond. (Ge mengd. 3e Blad). Het internationale schaaktournooi te Noordwijk geopend. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De luchtbombardementen in China en Spanje. (Buitenl. le Blad). Wil de Henlein-beweging toch Anschluss bij Duitschland? (Buitenland, le Blad). Het einde van het Fransche socialisten- congres. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen wordt voor ons land eenige daling van temperatuur verwacht, vooral in het Oosten, waar aanvankelijk regen of on weersbuien waarschijnlijk zijn. Overigens zal de lucht vermoede lijk gedeeltelijk bewolkt zijn met een zwakken tot matigen Zuide lijken tot Westelijken wind. DE ALGEMEENE TOESTAND. De luchtbombardementen. Toch Anschluss van de Sudeten-Duitschers De luchtbombardementen in China en Spanje blijven volop in de aandacht staan. Engeland wordt meer en meer bal sturig, nu het aantal getroffen Engelsche schepen bovendien stijgt. Alle bladen erkennen, dat de regeering een moeilijk taak heeft. De conservatieve pers aarzelt niet te zeggen, dat de auto riteiten van Burgos, wat Spanje betreft, schijnbaar de luchtstrijdkrachten niet in hun macht hebben. De oppositiepers gaat nog verder en noemt Franco een passief instrument van de Duitsche en Italiaan- sche generale staven. De oppositiepers is ock van oordeel, dat het Britsch-Ita- liaansch verdrag van geen nut is, aange zien het Chamberlain blijkbaar geen en kele macht geeft te Rome De Romeinsche correspondent van de „Times" bericht, dat daar de Britsche voorstellen met weinig enthousiasme zijn ontvangen. Hij verklaart dit met het feit, dat de Italianen den oorlog snel willen be ëindigd zien en hiervoor de superioriteit van de rechtsche luchtmacht willen hand haven. In een hoofdartikel schrijft de „Times" dat sommige staatshoofden nog steeds speculeeren op den afkeer van den oorlog, welke de meeste landen heb ben. Zij vergissen zich evenwel wan neer zij gelooven, dat deze landen nooit zullen strijden. Wanneer zij zich te agressief toonen, zullen hun volken met hun bloed deze misrekening moeten betalen. De „Daily Telegraph" spoort de regee- nne nan maatregelen te nemen om haar handelsvloot doeltreffend te beschermen en de „Daily Express" stelt als represaille maatregel voor, schepen van het rechtsch» Spanje in beslag te nemen. De .Daily He-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1