1 UILTJE LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Juni 1938 Derde Blad No. 23984 A °r Uitoefening der geneeskunst gr i i J\ De 79sie Jaargang i BUITENL. WEEKOVERZICHT f V>. beide Pinksterdagen geopend zijn SLEGTENHORST'S FOTOWERKEN De werkzaamheid van opticiens en masseurs DAGBLADRECLAME VOORTZETTING DER REALITEITS. POLITIEK. "Gelukkig is de ontspanning, die lang- lamerhand was ingetreden na het optre den van Engeland in de kwestie van Midden-Europa voortgezet, al kan men r.og steeds niet zeggen, dat alle gevaar is geweken. Dat zal pas het geval zijn, zno de vraagstukken der minderheden in Tsjecho-Slowakije, die der Sudeten-Dult- schers voorop, tot een bevredigende op lossing zijn gebracht. En zoover Is het, helaas, nog lang niet. Ook de tweede verkiezings-Zondag in Tsjecho-Slowakije ls rustig verloopen, ter wijl het beeld der verkiezingen in groote lijn niet afweek van dat van den eersten Zondag, al kwamen de Henleinisten mis schien iets minder voordeelig uit de bus. Maai' toch is er een zekere deining ten gevolge van het feit, dat van Duitsche zijde momenteel leder geval van eigen machtig optreden tegen de Sudeten wordt opgeschroefd tot een „incident" van be- teekenis, waardoor de Duitsche pers alle aanleiding behoudt tot het opzetten van een grooten mond. Dat behoeft niet direct gevaarlijk te zijn, doch men begrijpt, dat anderzijds op die manier geen sprake kan zijn van een volledige opheldering der politieke atmosfeer. Of dat de bedoeling is? Het is een bekende truc om, zoolang geen elndregellng is getroffen in eenig geschil, op dergelijke wijze de mogelijk heid open te houden voor verdere eischen om te trachten langs dien weg zoo groot mogelijke concessies af te dwingen. Chamberlain's realistische politiek steunt een dergelijk streven eerder dan het te bestrijden, hetgeen wel geen naderen uit leg zal behoeven, waar een zoodanige me thode immers niet meer berust op princi pes of algemeene waarheden doch slechts op mogelijkheden zonder meer, waarover het oordeel uit den aard der zaak hemels breed uiteen kan loopen. In bepaalde om standigheden zal de een de situatie zus, de ander zoo beschouwen. Het is en blijft het noodwendig nadeel van een politiek, die daarop is gebaseerd. Waar echter tegenover staat, dat een politiek van mogelijkheden soms in staat kan blijken, daar succes te verwerven, waar de vast-omlijnde politiek was ver stard. Veel hangt dan af van de wijze, waarop deze politiek der realiteit wordt gehanteerd. Zelfs lijkt het er op, dat de Engelsche premier zijn politiek der directe mogelijk heden nog probeert uit te breiden tot alle vraagstukken, die momenteel ons wereld deel beroeren, m.a.w. tot Spanje, en de Duitsche eischen omtrent koloniën! Zooals bekend, ls tusschen Engeland en Italië weliswaar een accoord tot stand ge bracht, doch dit treedt pas in werking, wanneer de Spaansche kwestie tot klaar heid is gebracht. Een oogenbllk schijnt men de hoop te hebben gekoesterd, dat Franco spoedig militair de eind-overwin ning zou weten te behalen, doch het aspect te velde ls intusschen reeds weer dusdanig gewijzigd, dat van een snelle beslissing aan het front weinig sprake meer schijnt te zijn, al duurt de burger krijg nu al bijkans twee jaar. Was Franco als overwinnaar te voorschijn getreden dan was alles opgelost geweest. ZooaLs gezegd, laat de eind-overwinning echter op zich wachten en zoodoende ook de mo gelijkheid om het Britsch-Italiaansch ac coord in werking te stellen. Onnoodig te zeggen, dat daaraan gevaren zijn verbon den. vooral bij de wisselende beelden in Europa Blijkbaar begint Engeland dien tengevolge wat ongeduldig te worden en het is ontegenzeggelijk de reden, dat En- gc.and langs anderen weg poogt om in Spanje tot een einde te komen. De lucht aanvallen van Franco's luchtmacht op open steden bieden Brittannië ongetwijfeld een pracht-gelegenheld om zich opnieuw intenser met Spanje bezig te houden, te meer. waar algemeen dat optreden tegen de burger-bevolking de afkeuring geniet, die bet. inderdaad verdient. Engeland weet zich dus in dit opzicht gedragen door de algemeene sympathie en heeft reeds te Burgos opnieuw een protest doen overhan digen tegen deze luchtraids. Of het wer kelijk een aanloop moet beteekenen voor een soort bemiddelingsactie schijnt ons echter nog twijfelachtig, zelfs nl be schouwt men de verklaringen van beide Partijen in Spanje zelf. dat zij niet over een compromis willen praten, eenigszins overdreven. Waarschijnlijker ls. dat Enge land zoodoende er naar streeft om de niet- inmengings-politiek, die juist weer vorde ringen schijnt te maken, te stimuleeren, speciaal wat betreft het terugroepen der 'rijwilligers, waarvan in de practijk tot dusver nog niets is terecht gekomen. Zal men thans in dit opzicht kunnen slagen? De vooruitzichten lijken niet on gunstig, trots het feit, dat de sovjets zoo veel mogelijk bedenkingen opwerpen, doch beslissend stadium is nog niet bereikt. Ziet men in dit verband, hoe In Italië bij de viering van den z.g. Spaanschen dag nog eens is verklaard, dat Italië beslist staat op de overwinning van Franco, dan ls er toch wel reden om niet al te opti mistisch te zijn Engeland toont zich overigens ook be reid om met Duitschland te praten op de manier als met Italië is geschied. Voor het zoover gaat, zou echter eerst de kwes tie der Sudeten-Duitschers tot tevreden heid van Praag, dus met volledig behoud van de autonomie van den Tsjecho-Slo- Faakschen staat, geregeld moeten zijn Het is niet weinig! En zal het dan Duitsch land inzake de koloniale eischen tegemoet tillen komen? Het is allemaal nog te vaag om reeds eenige conclusie te durven Hekken; blijkbaar moet men alles nog op vatten als een soort peiler, der bestaande mogelijkheden, heel voorzichtig en aarze lend. maar toch! In ieder geval kan men zeggen, dat er ontspanning is ingetreden, zonder dat echter de eindpaal reeds is bereikt of Mts nog in zicht. Iedere onverwachte febeurtenis kan Europa weer doen terug rijden tot den rand van den afgrond en het mogelijk zal blijken ook dan weer het gevaar te keeren. Er blijven in ons t'erelddeel nog te veel onzekere factoren over! Meer dan sinds jaren het geval is teweest, wordt de politiek geheel be- "eerscht door eigen-belang. Van grooten vu kleinen. He strijd in het Verre Oosten, die klaar- "ilkelijk nog lang niet ten einde is, blijft ":-v ..ex. t<-oTvMuv>~tL Ux,d TL O-icr» V s/W VtU- baUiOTv4'P' r I'iwwic UT— In verband met verschillende aanvragen delen \vij mede dat onze Ateliers NIEUWE RIJN 46 2378 TELEF. no. 3010. (Injfez Med.) daarnevens vertroebelend werken Men weet niet, wat daaruit groeien kan. Japan heeft opnieuw zijn kabinet gereorgani seerd om den strijd met des te meer kracht te kunnen voeren, doch het door slaande succes laat nog altijd op zich wachten en schijnt ook nog niet in na verschiet. Ook hier neemt de strijd lang zamerhand een meer moorddadig karak ter aan, hetgeen geen gunstig teeken Ls voor de Japansche krachtsverhoudingen, want het begrijpt daardoor sympathie te verspelen Wettelijke regeling van hun opleiding overwogen. Aan de Memorie van Antwoord aam de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot aanvulling van artikel 1 van de wet, rege lende de uitoefening der geneeskunst, is het volgende ontleend: De in den aanvang van het voorloopig verslag aan het woord zijnde leden gaan blijkbaar uit van de gedachte, dat de prac tijk der opticiens en masseurs, voor zoover het wetsontwerp deze beoogt in te perken het gevolg is van een natuurlijken groei. De minister van sociale zaken is een ander .inzicht toegestaan: de practijk. in de kern gezond, vertoont onnatuurlijke uitwassen, welke schade kunnen toebrengen aan de volksgezondheid. De genoemde beroepen zijn toch oorspronkelijk meer van techni- schen dan van geneeskundigen aard: op ticiens en masseurs zijn niet geëigend een diagnose te stellen of een therapie aan te geven. Zij behooren op geneeskundig ge bied tot de „uitvoerende macht", terwijl het stellen van voorschriften op dit terrein bij de geneeskundigen berust. Uit het vorenstaande blijkt reeds, dat het vraagstuk van het zg artsenmonopolie principieel hier niet in het geding is. Bij dit vraagstuk gaat het er immers om. of uitoefening van de geneeskunst in het al- U den koning te rijk wilt zijn - steek dan een Uiltje opl Uiltje is een méér dan vorstelijke sigaar! SIGAREN Subliem 5 ct., Florida 6 ct., Penaal 6 ct., Bolknak 8 ct., Lido 8 ct., Casino 10 ct. 2323 (Ingez. Med.) gemeen zal worden toegestaan zonder het vereischte van het universitaire artsdiplo ma. aan menschen die daartoe natuurlijke gaven meenen te bezitten, waarbij hun technische opleiding in beginsel buiten be schouwing blijft. Overigens zij erkend dat het aanhangige wetsontwerp in de lijn ligt van het nu eenmaal bestaande artsen monopolie. Of dit monopolie moet worden opgeheven, is een quaestie, welke niet bin nen het kader van dit ontwerp kan worden behandeld. Opleiding en diplomeering. Wèl is hier ter zake dienende de vraag, welke in het voorloopig verslag zoowel ten aanzien van de opticiens als nopens de heilgymnasten en masseurs is opgeworpen, of niet een wettelijke regeling noodig is omtrent hun opleiding en diplomeering en het op de aldus gediplomeerden uit te oefenen toezicht. Aan hen zou dan in den uitgesproken gedachtengang bij uit sluiting van anderen het toepassen van de optiek en de heilgymnastiek en massage al of niet onbeperkt kunnen worden toe gestaan. De minister heeft die vraag reeds bij de voorbereiding van dit ontwerp over wogen en is geneigd haar bevestigend te beantwoorden. Hij zal ook verder aan deze quaestie aandacht schenken, waarbij hij uiteraard met zijn hierbij betrokken ambtgenooten in overleg zal treden. Er bestaan zonder twijfel misbruiken gelijk het ten plattelande venten van bril len en de onderscheidene dubieuze prak tijken onder het motto „massage" welke een wettelijke regeling dezer materie wen- schelijk doen schijnen. De minister is even wel van oordeel, dat, ook indien die rege ling plaats heeft, het arbeidsveld van degenen, die aan de te stellen eischen vol doen. behoort te worden ingeperkt over eenkomstig het voorliggende wetsontwerp. De minister stelt er prijs op te verklaren, dat het niet in de bedoeling ligt en ook niet uit het voorgestelde artikel kan wor den afgeleid, dat het aanraden (en leve ren) van steunzolen of schoeisel voor af wijkende voeten tot het uitsluitend domein der geneeskundigen zal worden gebracht. Slechts indien een voet in zijn werking tekortschiet of een ander gebrek vertoont, behoort een arts hierin gekend te worden. Oorheelkunde. Ook op het gebied der oorheelkunde dreigen ontoelaatbare praktijken van on bevoegden te ontstaan, n.l. onderzoek met z.g. audiometers, ten einde na te gaan welk gehoortoestel voor een bepaalde doofheid gewenccht is. Hiermede zij aangetoond, dat wettelijke maatregelen tot beteugeling van zoodanige euvelen urgent zijn en tevens, dat niet met stelligheid kan worden opgesomd, welke werkzaamheden in de toekomst onder het bereik van de nieuwe wetsbepaling zullen vallen. Geen overgangsbepalingen. Voor het opnemen van overgangsbepa lingen ten behoeve van de opticiens, die thans over moderne instrumenten beschik ken. bestaat naar de meening van den Mi nister geen aanleiding. Tegen de opvatting als zouden de refractionneerende opticiens voor een belangrijk gedeelte van hun kost winning door de voorgestelde regeling wor den beroofd, moet verzet worden aangetee- kend. In het leveren van brillen en brille- glazen, hun voornaamste bron van inkom sten. komt door dit ontwerp geen verande ring. Reeds in dit opzicht bestaat er weinig overeenkomst met de quaestie der tand- technici. Ten aanzien van de heilgymnasten en masseurs zij opgemerkt, dat. indien dit ontwerp tot wet verheven wordt, dezen niet meer geheel zelfstandig zullen mogen 'oeoordeelen of de door hen toe te passen geneesmethode doeltreffend is. Dit is naar het oordeel van den Minister noodig. om dat ook de eenvoudigst schijnende afwij king een diepere oorzaak kan hebben, die slechts door den geneeskundige kan worden opgespoord. Het is in dergelijke gevallen ook zeer wel mogelijk, dat behalve heil gymnastiek of massage een andere therapie de genezing kan bevorderen. Intusschen zal massage, waarbij geen sprake is van een tekort in de werking of een ander gebrek, b.v. sportmassage, ook zonder aanwijzing van een geneeskundige geoorloofd blijven. Is er echter wèl een organisch of functio neel gebrek, dan brengt, het belang van den patiënt mede. dat deze eerst den arts raadpleegt. Vervolgens kan de heilgymnast of masseur diens aanwijzingen uitvoeren. ruggegraat van reclame-plan elk goed

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9