BINNENLAND Regeering behoudt de leiding der werkloosheids-politiek 1EIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 4 Juni 1938 COOPVAERT ....en het puikje van de nieuwe Sumatra- Oogst is weer voor de Ritmeester-Rookers Moties-Van Gelderen verworpen Een opzienbarende uitvinding? Dr. F. Ellinger te Apeldoorn verklaart langs synthetischen weg tin te kunnen fabriceeren. Een gesprek met den uitvinder. (Van een bijzonderen correspondent). Een belangwekkend, en als het juist ls, alleszins belangrijk bericht komt uit Apeldoorn: de daar woonachtige, 69- jarige dr. F Ellinger zou door toeval een methode hebben ontdekt om langs synthetischen weg tin te vervaardigen uit een ander metaal. Wetenschappe lijk zou hij zijn methode niet kunnen verklaren, maar laboratoriumonder zoek heeft uitgewezen, dat het door hem verkregen metaal ruim 99"/o tin bevat! De prijs per kilogram van het door dr. Ellinger vervaardigde metaal zou circa f. 0.60 bedragen, dus veel minder dan tin op de Engelsche markt opbrengt, waai- er f. 1.80 per K G. voor moet worden betaald. Zou dus de uitvinding van dr. Ellinger in de practljk op groote schaal worden toe gepast, dan zou men het beste de tin mijnen maar kunnen sluiten.... Con- curreeren tegen deze synthetische pro ductie ls een onmogelijkheid. Wij hebben ons naar aanleiding van het bovenstaande in verbinding gesteld met dr Ellinger, die zich oogenbllkkelljk be reid verklaarde ons te ontvangen in zijn ruime woning aan den Amersfoortschen weg. Dr. Ellinger vertelt ons, dat hij inder daad een methode heeft ontdekt om langs svnthetischen weg tin te vervaardigen. Heed.s Jaren lang neemt hij proeven op chemisch gebied en verscheidene uitvin dingen staan op zijn naam. Hiertoe be lmoren onder meer een antl-nlcotineprop, De vijfdaagsche werkweek. Ingesteld bij de Koninklijke en bij het hoofdkantoor der B.I.M. Naar wij vernemen zal bij de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen en bfj het hoofdkantoor van de Bataaf- sche Import Maatschappij (verkoop kantoor van Koninklijke Shell produc ten) te 's-Gravenhage met ingang van Zaterdag II Juni de vijfdaagsche werkweek worden ingesteld. Het personeel van de Koninklijke irulm 1000 leden) en dat van het hoofdkantoor der B I.M (ongeveer 3001 zullen derhalve van dien datum af eiken Zaterdag geheel vrij hebben. De arbeidsuren van den totnutoe ge- brulkelijken halven Zaterdag zullen groo- tendeels worden gecompenseerd door het aanvangstijdstip op de resteerende werk dagen te vervroegen van 9 uur op half negen. Voor de depots van de B.I.M. in den lande blijft de bestaande toestand gel den met het oog op détail-verkoop en ser vice ten gerieve van de afnemers. De „Tel." voegt hieraan toe, dat deze vrije Zaterdagen alleen van kracht zijn in de zomermaanden. Het is een maatregel, die hoofdzakelijk is getroffen ten einde het personeel in staat te stellen zich zoo veel mogelijk aan sportbeoefening te wij den. Ook zou het door het langere week einde mogelijk worden om meer aan va- cantietoerisme te doen. De directie van de Koninklijke koesterde reeds eenige jaren het voornemen om tot een dergelljken stap over te gaan. DE AARDAPPELPRIJZEN. De Bond van Kleinhandelaren in Aardap pelen, Groenten en Fruit in Nederland heeft die alle nicotine aan sigaren of sigaretten- in een adres, waarin wordt betoogd, dat de rook onttrekt, voorts gepatenteerde uit- groothandelsprijs der aardappelen ver bo- vindlngen de jodiumwinnlng betreffende. Dr Ellinger is dus op chemisch gebied geen leek en tevens naar uit het onder gaande blijkt, op wetenschappelijk ter rein een veelzijdig man. In Indië geboren, heeft hij in Europa gestudeerd voor tandarts. Daarnaast ver wierf hij den titel seml-arts en doctor in <je scheikunde. Na zijn studietijd in Duitschland en Oostenrijk onder meer werkte hij met den befaamden baterloloog prof. Koch eenigen tijd samen in diens laboratorium vestigde hij zich als tand arts In Indië. Hij liet zijn practljk echter varen om directeur te worden van een mental chemische fabrieken op Java en heeft daar gewerkt, totdat hij met tropen- malaria naar Europa kwam. Een, achttal Jaren geleden vestigde hij zich te Apel doorn en hier is hij met zijn chemische proefnemingen begonnen. Hoe ik deze ontdekking gedaan heb, kan ik niet verklaren, aldus dr. Ellin ger. Wetenschappelijk is er geen ver klaring. Maar een feit is, dat als men simpel lood een chemische bewerking laat ondergaan, waarbij verhitting en temperatuurregeling een belangrijke rol spelen, men een metaal krijgt, dat 99tin bevat! U kijkt ongeloovig, maar ik heb mijn proevenresultaat door erkende scheikundigen laten on derzoeken. Hier hebt u hun attesten! Inderdaad de attesten, welke dr. El linger ons toont, wijzen uit, dat door hem ter onderzoek ingezonden metaal 99*/o tin bevatte. Niet eenmaal, maar wel tachtig, negentig, tweehonderdmaal heb ik mijn proeven genomen. Telkens kreeg ik na lood te hebben bewerkt tin, hoe wonderbaarlijk en ongelooflijk het ook klinkt. - Wat denkt u met uw ontdekking te doen? zoo vroegen wij. Men kan de tin mijnen wel sluiten, als uw procédé goed koop ls! .wa - Zeker, dat ls zoo. Goedkoop is het. Tin kost op de wereldmarkt f. 1 80. Met mijn methode kan het voor f 0.60 gemaakt worden En wat ik met mijn vinding denk te doen? Ik kan u vertellen, dat een bui- tenlandsc-he mogendheid zich ernstig voor mijn vinding interesseert,. Ik doel op Duitschland. Duitschland kan tin gebrui ken voor zijn oorlogsindustrie en dat geeft deze uitvinding voor mij een onprettig karakter. Er kan zeer veel kwaads uit voortvloeien.... Men heeft mij reeds ge vraagd om naar Duitschland te komen, maar lk heb dat geweigerd. Ik geef mijn geheim niet prijs. - Maar wat dan? vroegen wij. - Kijkt u eens, als onze Nederlandsche regeering er zich voor interesseert en tij draagt zeker kennis van mijn vinding - ben lk bereid haar mijn ontdekking voor een geringe vergoeding af te staan. Nog eenigen tijd wacht ik af, of er van regee- ringszijde een vraag komt. Blijft Den Haag echter onverschillig, dan dien ik een patentaanvrage in en als ik die gekregen neb, kan iedereen mijn patent koopen, Duitschland zoo goed als Amerika, of frankrijk, of Italië, welke landen geen tin bezitten en afhankelijk zijn van Engeland tn Nederland. de zaak OSS. Het boroep der Ossche brigade op het Ambtenarengerecht. Naar wij vernemen zal de samenstelling tan het ambtenarengerecht voor de zaak der Ossche brigade ziin: de vaste voorzitter van het gerecht mr. H van Haeringen; mr. J. H. Scholten, leferendaris bii den Raad van State; mr. H- P. a. Donders, advocaat en procureur je Lelden; gepensionneerd generaal-ma- üor h. Zeeman en kapitein mr Schuite- fcaker te Amersfoort. N.R-Crt. de markiezaatsfeesten te bergen-op-zoom. Heden zijn de groote feesten begonnen ln v«rband met het 650-jarig bestaan van het toarkiezaat Bergen-op-Zoom Nadat in de ochtenduren een officieelc J'jeenkomst op het stadhuis plaats vond, is middags een plechtige herdenkingszit- Jflg in de groote kerk op de markt gehou- Jn. waarbij vele autoriteiten aanwezig *aren. ven de flnancieele draagkracht van een groot deel van ons volk uitgaat, opnieuw tot den minister van economische zaken ge wend, met het dringend verzoek, maatre gelen te willen treffen, welke kunnen leiden tot meer evenredige prijzen voor dit volks- voedsel, door wegneming van elk obstakel, dat een redelijken prijs in den weg staat. Automatische overweg beveiliging nabij Steenwijk. Koe reageert het «netverkeer op het getoonde gevaarsein De directie der Nederlandsche spoorwegen deelt mede: De bij een onbewaakten overweg te Steenwijk geplaatste automatische waar schuwingsinstallatie werd op 29 December 1936 in dienst gesteld en ls sedert dien onafgebroken zonder storing ln bedrijf ge weest. Derhalve mag worden aangenomen, dat het wegverkeer thans alleszins bekend is met het tweeledig doel dezer installatie, te weten het opvallend aanduiden van de nadering van den overweg (door middel van een wit lichtsein met 45 flikkeringen per minuut) en vooral het aangeven of een trein nadert (door verandering van het witte licht in rood licht met 90 flik keringen per minuut gepaard met een ge- luidseint Het kwam ons belangwekkend voor om nogmaals te doen na"a an, hoe het snel verkeer op den weg thans op die seinen reageert. De waarneming werd gehouden op drie achtereenvolgende dagen gedurende het geheele etmaal, waarbij werd aangetee- kend: a. Hoeveel motorvoertuigen stopten, wanneer het roode flikkerlicht de komst van een trein aankondigde. b. Hoeveel motorvoertuigen zich aan dit gevaarsein niet stoorden en doorreden. Het resultaat van de waarneming was zeer teleurstellend, te weten a. Er stopten op die dagen resp. 12, 12 en 13 motorvoertuigen voor het ge toonde roode flikkerlicht. b. 3, 1 en 3 motorvoertuigen stoor den zich niet aan hei gevaarsein en reden door. Uit het vorenstaande blijkt, dat van de 44 motorvoertuigen die voor het ge vaarsein hadden moeten stoppen, 1 stuks of niet minder dan 16 pCt. zich niet aan de opvallend gegeven waar schuwing stoorde. Het behoeft geen nader betoog, aan welke verregaande zorgeloosheid deze weggebruikers zich daarmede schuldig hebben gemaakt. Er is thans een bepaling in het algemeen reglement voor den die::.-,: op de spoor wegen opgenomen, waarbij het rijden door liet publiek over een onbewaakten overweg verboden is, wanneer de nadering van een trein door een sein wordt aangekondigd, zoodat de overtreders derhalve ook straf baar zijn. Nog zij er op gewezen hoe weinig hin der een dergelijke overweg aan het gewone verkeer biedt. Op dezen rijksweg met een vrij belangrijk verkeer behoefden in een tijdsverloop van drie etmalen slechts 44 motorvoertuigen gedurende enkele minu ten te wachten. de a.n.w.b.-grenskiosken. Met den bouw van de eerste A.N W.B- grensklosken ls thans begonnen en over een paar weken zal deze, zoowel voor den Kon. Ned. Toeristenbond als voor ons land fonkelnieuwe service in werking worden gesteld In andere landen bestaat het instituut der grenskiosken, al vele jaren, zooals in Zwitserland, Italië en Engeland. Voorloopig zullen zeven grenskiosken worden gevestigd, n.l. te Glanerbrug (bij Enschedé), Babberich (aan den grooten weg Arnhem—Emmerik). Beek (bij Nijmegeni. Vaals (aan Limburg's zuidgrens bij Akeni, Eysden (op den weg MaastrichtLuiki. Wernhout (op de verbinding BredaAnt werpen i en Sluis, aan de vooral des zomers druk bereden route d.oor Zeeuwsch-Vlaan- deren naar de Belgische badplaatsen. Het eerst komen aan de beurt de kiosken te Wernhout, Beek en Eysden, waarvan de opening bij den aanvang van het toersei- zoen mag worden tegemoet gezien. De vreemdeling, die vaak geen woord van onze taal kent, noch begrijpt, vindt bij den A N.W.B.-kiosk een jongeman die hem helpt bij het invullen zijner grensdocumenten, die de in het Nederlandsch gestelde aanvraag formulieren voor Nederlandsche Wegenbe lasting verzorgt, die tot een beperkt be drag vreemd geld in Nederlandsch inwisselt, enz. Verder zullen aan de A.N.W.B.-grens kiosken allerlei toeristische inlichtingen worden verstrekt en ten slotte zal ook de praktijk nog nieuwe mogelijkheden schep pen. De kiosken worden gebouwd naar ont werp van architect Schultheiss uit Haar lem, den bouwmeester van het gebouw der Ned. Reisvereeniging te Den Haag, die bij het maken van zijn ontwerp een goede op lossing gevonden heeft om de gebouwtjes, die in de onmiddellijke nabijheid van de Rijks douanekantoren worden geplaatst, zoo goed mogelijk bij de omgeving te doen aan passen, zóó, dat ze daar niet misstaan en toch goed de aandacht van den vreemde ling trekken. Nationaal fonds voor bijzondere nooden. 2325 (Ingez. Med.) Inperking arbeidsduur heeft volle aandacht der regeering. (Van onzen parlementairen medewerker). Na 24 redevoeringen van afgevaardigden kwam gelijk nog in het kort door ons is gemeld minister Colijn voor zijn dupliek aan het woord. Er zijn weinig dingen tusschen aarde en hemel in deze discussie niet besproken: had Zijne Excellentie Donderdagmiddag al uit geroepen. En al die dingen moest hij nu ook bespreken? Is het wonder, dat de Minister er een bloemlezing uit decoreerde en „een samenvattende beschouwing" gaf? Zoo liet hij de „extremistische" discussies van communisten en nationaal-socialisten grootendeels liggen, omdat ze, naar hij zeide, in de bestaande structuur toch geen practi- sche beteekenis hebbenEn evenzeer ver- I klaarde hij de opmerkingen van den christen-democraat met stilzwijgen te zul- len voorbijgaan, omdat deze aldus de minister op zoo denigreerende wijze over het kabinet en het (on)christelijk karakter ervan had gesproken, waarna ook de staat kundig-gereformeerde speech grootendeels op zij werd gezet, als bevattende een aantal adviezen die hier niet ter zake deden. En over allerlei andere onderwerpen verklaarde de Minister, dat zij thans niet besproken zouden kunnen worden, omdat ze elders thuis hooren, of omdat zij niet op het ter rein der werkloosheidsbestrijding liggen, of bij de gewone begrooting behandeld dienen te worden. Zoo maaide de Minister-President zich al dadelijk met forschen greep een weg door 1 het debat. Een aardig cijfertje vooraf. In een boek van het N.V.V. zei de Minister worden 674 openbare werken genoemd. Welnu: daarvan waren er al 316 in uitvoering, vóór het boek verscheen, terwijl daarnaast 358 werken in behandeling zijn, die ln het boek niet voorkomen. En alle andere wer ken. die in het debat zijn genoemd, zullen, zoo beloofde de Minister, ernstig worden overwogen: geen enkel zal worden verwaar loosd. Deze mededeeling was het voorgerecht tot 's Ministers rede. De eigenlijke maaltijd be stond uit drie hoofdschotels: ten eerste, oorzaak, stand en verloop der werkloosheid: ten tweede, de flnancieele consequenties van haar bestrijding; ten 1 derde, de middelen ter verbetering. Bij het eerste punt heeft de Minister er nog eens met nadruk op gewezen, dat de oorzaken der werkloosheid van internatio nalen aard zijn en liggen buiten het beleid der Nederlandsche Regeering, en hij ont kende dat deze de gevolgen door haar be leid zou hebben verscherpt, integendeel, zoowel het Rijk als de lagere bestuurs-or- ganen en allerlei semi-officieele instellingen hebben het mogelijke gedaan om die ge volgen te temperen, hetgeen de Minister met allerlei cijfers toelichtte. In zake den aanvang der werkloosheid constateerde de Minister dat de daling aanhoudt, al wordt het tempo er van trager. Van eind April '36 tot eind April '38 is het aantal werkloozen gedaald van 415.584 tot 354.717. En half Mei '38 was het 347.178. Bovendien zijn in beide ja ren 70.000 arbeiders, op grond der be- volkings-toeneming, ln de arbeidsmarkt opgenomen. In twee jaar heeft de daling bij ons ge regeld aangehouden; in Engeland daaren tegen nam in die periode het aantal werk loozen toe De Minister wees er voorts op, dat ook de permanent-ongeschikten in het cijfer zijn opgenomen. Dit zijn er 38.000. Voorts moet worden bedacht, dat er altijd een z.g. normale werkloosheid heeft be staan, die de Minister berekent op onge veer 70.000. Feitelijk moet dus het cijfer van 347.000 worden verminderd met 108.000, om het cijfer der abnormale werkloosheid te benaderen. Blijft: 239.000. En wanneer men hier nu van aftrekt de 75.000, die weldra door de werkverschaffing zullen zijn be reikt, dan aldus de Minister komt het probleem hierop neer, hoe aan 165.000 men- schen werk moet worden verschaft. En de Minister-President noemde ook dit nog „een probleem van angstwekkende be teekenis." Angstwekkend: ook financieel. Dit heeft de Minister met cijfers bewezen. Veront waardigd kwam hij op tegen het verwijt, als zou de Regeering alleen op hét sluitend budget letten, en hij bewees dat van '31 tot '37 onze schuld is toegenomen met 1264 millloen gulden. Dit noemt men sluitende budgetten! riep de Minister, dit noemt men sparen Niet zonder ontroering wees de Minister een dergelijke bewering af. Wat den bestrijdingsmiddelen betreft, verklaarde de Minister, geen enkel mid del bij voorbaat af te wijzen. Geen enkel! Zelfs ai zouden het middelen zijn zoc betoogde hij die niet passen in een be paalde economische leer. welke men aan hangt. zelfs dan zouden ze, eventueel aan vaard moeten worden. Met gloed en overtui ging deed de Minister in dit verband een beroep ook op de arbeiders-organisaties, die weer opkomende eischen tot loonsverhoo- glng zullen moeten weerstaan en zullen moeten medewerken aan arbeidsspreidlng. Ook het vraagstuk der Inperking van den arbeidsduur heeft de volle aandacht der Regeering. Evenzeer moet onderzocht wor den de mogelijkheid van belasting-verlaging voor het bedrijfsleven. Hierbij aldus 's Ministers betoog sluiten zich dan aan de openbare werken. De z.g. „schok-tactiek" het werpen van een groot bedrag aan mlllioenen in eens in de maatschappij wees de Mi nister af. In Amerika is het middel toege past, maar toen het geld was uitgegeven, kwam de terugval, en werd de werkloosheid nog véél grooter dan vóórdien. Openbare werken zullen noodig zijn ter bestrijding van de werkloosheid in de overgangs-pe- riode totdat het bedrijfsleven zélf de werk loosheid grootendeels zal hebben opgevan gen. Deze openbare werken zullen, volgens de Regeering, regelmatig verdeeld moeten worden over een langeren duur, al zal met werken van economische waarde (b.v. de verdere drooglegging der Zuiderzee i zoo veel mogelijk spoed gemaakt moeten wor den. De Minister erkende echter volmondig, dat dit alles niet voldoende zal kunnen zijn, de werkloosheid geheel te doen verdwijnen. Dit zal geen enkele methode kunnen. Wel hoopt de Regeering als gevolg van haar be leid een belangrijke vermindering der werk loosheid te bereiken Al het mogelijke zal worden gedaan, om het tempo der werken te versnellen, en daartoe zal de Regeering nieuwe bevoegdheden vragen. Er. zij zal de werken zeker niet stop-zetten, als de uit gaven enkele mlllioenen boven de toegestane cvedieten komen. In het slot van zijn rede verklaarde de Minister, dat de Regeering het denkbeeld van arbeidsdienstplicht, die het karakter zou dragen van staatsopvoeding, afwijst als on-Nederlandsch en omdat de bevol king het niet zou aanvaarden Tegen over steun aan hetgeen van particuliere zijde in deze richting wordt gedaan staat de Regeering niet afkeerig. Zij onderzoekt met name de Jeugdwerkloosheid, en wellicht is een zekere drang, wat dit betreft, niet te verwerpen „Bestrijding der werkloosheid is staats plans- en christenplicht. Wij zullen doen wat wij kunnen en wat bij menschen-moge- lijkheid gedaan kan worden!" Te 's-Gravenhage ls onder leiding van den voorzitter, mr. A. J. A A. baron van Heemstra, de Jaarvergadering van den raad van beheer van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden gehouden. In deze vergadering, welke voornamelijk diende om de provinciale vertegenwoordi gers op de hoogte te stellen van de ont wikkeling van den arbeid van het fonds, werd de penningmeester, mr. E. E. Men den, gedechargeerd voor zijn beheer. In de statuten van de stichting werd een kleine wijziging gebracht betreffende d£ aanvulling van den raad van beheer bij het ontstaan van vacatures. Als nieuw lid van den raad van beheer werd gekozen de gepensionneerd generaal-majoor G. J. D. Bauduin. die vervolgens in de vacature- jhr. mr. J. T. M Smits van Oyen tot lid van het dagelijksch bestuur werd be noemd. Aan het jaarverslag, door den algemeen secretaris, mr. H. M. C. H. Sark, uitge bracht, ontleenen wij het volgende: De groeiende populariteit van het fonds deed zijn inkomsten in verhouding tot die, welke sedert de oprichting op 11 Mei 1936 in dat Jaar Inkwamen, in niet onbelang rijke mate toenemen. Had 1936 een totaal bate van f. 69 046 te boeken, in 1937 be droegen de inkomsten f-146 784, waarvan aan periodieke giro-overschijvingen f 66133. Dat de kosten voor de hulpverleening eveneens een groote stijging vertoonden, was uiteraard het gevolg van de meerdere bekendheid, welke het fonds in den lande verwierf maar ook van de toenemende activiteit van de plaatselijke commissies van samenwerking, thans 271 in getal, waarvan met lof kon worden gewaagd In 1937 verstrekte het fonds in den vorm van aanvullende giften een bedrag van f. 166 162. Deze bijdragen stelden plaatselijke instanties in staat ten behoe ve van 1853 gevallen, ook van stille ar moede. in het geheel f. 415.624 uit te kee- ren. Hiernaast had saneering van tal van kleine bedrijven plaats, bijvoorbeeld door het instellen van een betere zakencontrole, door het bevorderen van de verlaging van hypotheekrente enz. De' commissies van samenwerking strek ten haar werkzaamheden uit over een ge bied. bewoond door 5.375.000 zielen dus over het grootste deel van Nederland. Met dankbaarheid werd vermeld, dat ge middeld 5450 personen per maand een be drag per giro aan het fonds deden over maken en de hoop werd uitgesproken, dat dit aantal in 1938 aanmerkelijk zou toe nemen, aangezien de behoefte aan het le nigen van soms schrijnende nooden onder de nieuwe en stille armen, kleine zelfstan digen en middenstanders steeds duidelijker is gebleken. In dit verband zij het giro nummer van het nationaal fonds voor b«- zondere nooden: den Haag 272727, hier nog eens vermeld. Aan den derden termijn van het debat (10 minuten per spreken namen r.og ver schillende afgevaardigden deel Twee moties van prof. van Gelderen, den interpellant, zagen daarbij het levenslicht. De eerste sprak uit, dat voor den eerstvol- genden tijd per jaar 150 millioen gulden aan openbare werken moet worden be steed; de tweede, dat uit het Werkfonds niet alleen voorschotten, doch ook bijdragen, subsidies, aan de gemeenten moeten wor den verstrekt. Wij laten deze triplieken verder rusten Dat de moties werden verworpen, lag na het debat voor de hand. Trouwens. Mi nister Colijn deelde mede, dat ze, bij aan neming. toch niet zouden worden uitge voerd. De eerste motie ging er aan met 46/23, de tweede met 47/27 stemmen; er voor stemden de socialisten, de commu nisten. de nationaal-socialisten en de christen-democraten En daarna werd het ontwerp tot verhooging van het werkver- ruimings-crediet met 60 millioen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De slot-conclusie van heel dit debat is, dat de Regecring de leiding' der werkloosheids-politiek naar haar eigen Inzichten volledig heeft behouden. HET INTERNATIONALE WEGEN CONGRES. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot ge delegeerden van de Nederlandsche regee- rin? voor het in Juni en Juli te s Giaten- hage te houden achtste internationale wegencongres, de heeren: dr. ir. L. R Wentholt, hoofd van den eentralen dienst voor de wegen en de bruggen, te 's Gravenhage. tevens hoofd der delegatie; ir L J. A. Bergansius. hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, te 's Graven hage; Ir J. G. Bijl, ingenieur van den Haar lemmermeer, te Hoofddorp; ir. J. W. Clerx, hoofdingenieur by do publieke werken, te Amsterdam; ir W. J. H, Harmsen. hoofdingenieur- directeuT van den Rijkswaterstaat, te 's Gravenhage: J. E. van der Heijden, administrateur bii het departement van waterstaat, te 's Gravenhage: ir. D. A. van Heijst. hoofdingenieur directeur van waterstaat, te 's Graven hage; prof. ir. E. R Hondeltnk. hoogleeraar aan de Technische Hoozeschool te Delft, te 's Gravenhage: J. H. de Man, majoor der genie, hoofd van hef. centraal Inundatie- en technisch bureau van den staf der genie, te 's Gra venhage; ir. Th M B. van Marlc. inspecteur- generaal van het verkeer, te G aven- huge; Ir W. van der Vegt. directeur van de gemeentewerken, 'e 's Gravenhage. en ir. L T. van der Wal. hoofdingenieur van den provincialen wa erstaat van Zuid-Holland, te 's Gravenhage. 34

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13