STADSNIEUWS BUITENLAND VRIJDAG 3 JUNI 1938 No. 23983 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD buitenland. verwacht de algemeene toestand. mexico. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS^DER. ADVERTENTIES: 3D ctsrïJW Tegel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen, van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week .rf:. f. 0.19 Franc» per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Het 25-jarig bestaan van den Leidschen Armenraad. Herdenkingsbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. De bijeenkomst, welke gisteren werd ge houden in den loyer der Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Leidschen Armenraad en waar de secretaris, mr. P. A. van Toorenburg zijn reeds gisteren gepubliceerd historisch overzicht van de ontwikkeling dezer in stelling gaf, werd o.m. bijgewoond door mr. A. J. Rosman, chef van de afd. Armwezen air vertegenwoordiger van den minister van Binnenlandsche Zaken, door mr. Bol- sius en mr. Schmall, leden van Ged. Staten van Zuid-Holland, door den burgemeester, mr A. van de Sande Bakhuyzen en de wethouders, de heeren Van Stralen en Verwey, den gemeentesecretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, door prof. dr. J. A. J. Barge, rector-magnificus der Universiteit, door mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-voor zitter van den Armenrasid en voorts door een groot aantal afgevaardigden van cha ritatieve instellingen te dezer stede. Openingswoord van den voorzitter. De voorzitter van den Armenrasid, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de autoriteiten en wees er vervolgens op, dat het werk van den Armenraad slechts mo gelijk is door den steun en de medewer king van de regeering en de gemeente en voorts van talloos velen, die zich geheel belangloos geven aan de taak der armen zorg. Uiting gevende aan zijn erkentelijkheid voor deze belangstelling, richtte spr. zich ia het bijzonder tot dr. Boonacker, 2den voorzitter van den Armenraad, die van de oprichting af in het bestuur heeft zitting gehad en dankte hem voor den door hem verrichten arbeid. Woorden van erkente lijkheid richtte spr. ook tot de hier aan wezige oud-bestuursleden. Na er aan te hebben herinnerd, hoe ruim 100 jaar geleden de helft der Leid sche bevolking armlastig was, zeide spr. da; de toestand sindsdien aanmerkelijk is verbeterd, al vormt het 25-jarig bestaan van een Armenrasid ook geen reden tot waarlijk jubelen. Doch wel geeft het aanleiding om de liefde en goede bedoelingen te loven, welke in de afgeloopen kwarteeuw in het werk der armenzorg zijn neergelegd. Nadat de secretsiris, mr. P. A. van Too renburg de rede had uitgesproken, waar van wij gisteren een uitvoerig excerpt pu bliceerden, was het woord aan den bur gemeester, mr. A. van de Sande Bak- buyzen. Toespraak van den burgemeester. Het gemeentebestuur, aldus spr., geeft gaarne uiting aan zijn gevoelens van waar deering voor de nu 25-jsirige nuttige in stelling. waarvan wij zoo juist nog eens de beteekenis en de werkzaamheid hoorden schetsen. Inderdaad is het een uitermate belangrijke zaak, die u behartigt, het toe zicht oefenen op en leiding geven aan de verzorging van misdeelden! De taak is ge wis geen gemakkelijke, want er liggen vele voetangels en klemmen op uwen weg. Het Ingrijpen in bemoeiingen, die velen zich tot een terrein van hun belangelooze werkzaamheid kiezen, maakt, dat men slechts met groot ontzag voor al die goed willendheid zich een weg mag zoeken, dat teen van dwingen of dringen geen gebruik kan makeh, doch steeds moet trachten te winnen en te overtuigen en zóó leiding to geven. Bovenal toch is het zaak om de particuliere krachtsontwikkeling niet te ontmoedigen, maar deze te bevorderen en te prikkelen. Het is onnoodig mijnerzijds een overzicht te geven van het werk door uwen Raad tot stand gebracht, maar ik mag toch wel enkele punten in de herinnering roepen, die de waardeering vsnf het gemeentebe stuur verklaren. Vooreerst noem ik de talrijke, steeds goed verzorgde rapporten en adviezen, die het gemeentebestuur en ik persoonlijk, Bochten ontvangen. Vervolgens is een van choonste credit posten op uw balans, kot werk dat op uw initiatief te Leiden genomen is ter bestrijding van den woeker. Daaruit toch is hier het borgstellings- londs gegroeid, dat tot model gestrekt eelt van talrijke dergelijke nuttige in gingen in vele steden in ons land. Het Brokkenhuis danken wij u en op het gebied der onderhoudsplicht is door u banbrekend en zeer nuttig werk gedaan, hardoor deze christenplicht van velen is cherpt. Uwe gedachten gaan ook nog in een an- tore richting, die. doorgevoerd, de ver ding der misdeelden kan veredelen en :'rbeteren. Ik doel hier op de verster- óig van het zoo gewaardeerde persoon- He element in de verstrekking van zorg hulp. De gemeente kan dit persoon- element niet zoo volledig inschakelen U wel gewenscht ware en daarom is het ■to juist en zoo wenschelijk. dat gij de "iculiere en kerkelijke instellingen van toldaaigheid daartoe te hulp roept en Barbij zoovpel mogelijk inschakelt. De ijver, waarmede dit vooral in de «tste jaren geschied is door u en uwen voorganger en door uwen secretaris met zijn hulpkrachten, verdient een woord van warmen dank van het gemeentebestuur, dat zich daardoor van een zware en on mogelijke taak ontlast ziet en in u vindt een raadsman van uiterste deskundigheid en grootste welwillendheid. Ik heb geen opdracht van de taüooze vereenigingen hier ter stede, die op gebied der armenzorg of weldadigheid zich bewe gen, om voor hen het woord te voeren, maar ik houd mij overtuigd, dat ik uit hun aller naam spreek, wanneer ik verklaar, dat de Armenraad hier ter stede zijn be staansrecht heeft bewezen, dat men deze instelling niet meer zou willen missen en dat hij dus na zijn eerste kwart-eeuw be staan, geworden is tot een van de nuttige en noodzakelijke organen van een goed gemeenschapsleven in onze gemeente. Andere sprekers. Verschillende afgevaardigden boden hier na gelukwenschen aan. Dr. G. Brouwer deed zulks als voorzitter van de diaconie der Ned. Herv. Kerk, de heer F. A. M. Gründemann als voorzitter van den bijzonderen raad der Sint Vin- centiusvereeniging namens alle Leidsche Katholieke sociale en charitatieve instel lingen en mej. Dora Coebergh als presi dente van de Leidsche Maatschappij van weldadigheid ter voorkoming van verval tot armoede, de Sint Elizabeths-vereeni- ging en de plaatselijke afdeelingen van ..Armenzorg" en van de Ver. tot Verbete ring van het lot der Blinden in Neder land. Prof. Bakhuizen van den Brink dankte de verschillende sprekers, zoomede de be sturen van Geref. Minnehuis en het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandsche Kerkgracht. die bloem stukken zonden en deken Homulle voor zijn telegrafischen gelukwensch. Met het uitspieken van den wensch. dat de Leid sche Armenraad zich ook in de toekomst in veler sympathie zal mogen verheugen, verklaarde spr. het officieele gedeelte van deze bijeenkomst voor gesloten en was er gelegenheid het bestuur te complimen teeren. JUBILEUM G. SEYDELL. Een hartelijke huldiging door de Kerkelijke Kiesvereeniging. De heer G Seydell, die den dag mocht herdenken, dat hij voor veertig jaar de functie van secretaris van de kerkelijke kiesvereen. „Ned. Herv. Kerk" aanvaard de, is gisteravond door deze kiesvereeniging in het gebouw Nathanael op hartelijke wijze gehuldigd. De voorzitter van de Kiesvereeniging. de heer P. C. Zandee heette bij den aanvang allen welkom om dan met een enkel woord het bijzondere van deze samenkomst: het jubileum van den heer Seydell. uiteen te zetten. Spr. las vervolgens 1 Oor. 14 om dan voor te gaan in gebed. De heer Zandee sprak hierna den jubi laris toe, daarbij wijzende op de groote trouw, waarmede de heer Seydell de ver- eeniging nu al veertig jaar als secretaris gediend heeft. Wij danken God, dat Hij voor veertig jaar den heer Seydell aan onze vereeniging schonk. De opvatting van uw plicht, aldus spr., heeft ons steeds ontroerd. God zegene u nog menig jaar voor u zelf, uw kinderen en de gemeente. In u eeren wij uw trouw, eenvoud en liefde voor God en de menschen. Aan uw liefde en trouw kunnen wij, als jongeren, een voorbeeld nemen. Als stoffelijk blijk bood spr. den jubilaris namens de vereeniging een mand fruit aan. Ontroerd dankte de heer Seydell voor deze hartelijke huldiging. Met lust en op gewektheid heeft hij steels zijn functie vervuld, daarbij wetende alleen zijn plicht te hebben gedaan. Met een enkel woord herinnerde spr. nog aan zijn voorganger en zwager, wijlen den heer Meynen op wiens verzoek hij indertijd de functie als secre taris heeft overgenomen. Hierna ging men over tot bespreking van enkele huishoudelijke zaken. Vermelden wij nog, dat in den loop van den avond ook de heer Jao. Wilbrink den jubilaris nog hartelijk heeft toegesproken, terwijl des daags te voren ook de derde van de drie te dezer stede bestaande kerkelijke kies vereenigingen „Geloof en Belijdenis bij monde van haren voorzitter, den heer Seydell gefeliciteerd heeft met dit bijzon dere jubileum. MILITAKIA. De commandant van het veldleger heeft bepaald dat in het bijzonder in de gar- nizoenen der He bataljofis, welke weinig aflezing bieden voor de manschappen, die met de Pinksterdagen in verband met de voorschriften geen verlof hebben een en ander wordt gedaan voor ontspanning, door het houden van sport spelen, het hou den van voordrachten of lezingen op sociaal of ander terrein e d. De Minister van Defensie heeft een 20-tal leden der onderofficiers schietver- eeniging .Generaal Snijders" alhier ver gunning verleend om op een van H. Ms oorlogsschepen liggende te Nleuwendiep. de met dit schip te houden groote schiet oefeningen op zee bij te wonen. GOUDEN ZAKEN JUBILEUM. Het café met uitspanning annex slijterij van de firma J. C. Hoogeveen aan de Korte Mare, No. 4, heeft een dezer dagen 50 jaar bestaan, d.w.z. een halve eeuw geleden werd het koffiehuis met uitspan ning ingericht, waarna de zaak ongeveer 15 jaar later met de slijterij werd uitge breid. Inmiddels was de zaak en het pand eigendom geworden, terwijl in 1918 een schoonzoon, de heer J. C. v. d. Bos er zijn intrede deed. Deze heeft het bedrijf opgewerkt tot zijn tegenwoordigen omvang. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechten: mej. P G. Prins (Overschie); voor het taalkundig candidaatsexamen In dologie: de heer J. Goldman (Leiden); voor het candidaatsexamen Rechten: mej. A. M. C. Gevaerts 'Den Haag), en de heeren A. M. de Vries (Den Haag); A. C. Henny (Leiden); P. A. W. M. Verbeek (Amster dam); voor het artsexamen le gedeelte: de heer G. de Wit (Wassenaar) en mej. A. M. Velds (Oegstgeest); bevorderd tot arts: de heeren J. W. Postma (Den Haag); J D. de Ridder (Rotterdam); H. G. van Eelen (Leiden). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Huize „Zarse", Stationsweg 2, Leiden Pension; eetzaal. Uittredend eigenaresse: A. S. M. Zarse, Leiden. van klep van een vrachtautJi, hoed (groe ne), japon. Jongensjasje, kindertaschjes, kop van electrische rijwiellantaarn, kin derkousen, kinderschoentje, kinderjasje, luiers, muts, naafdop van auto, portemon- naies, pet. patentais, pijpsleutel, portefeuil le, rijwielbelastingmerken, ring. reisdekens R.-K. kerkboekjes, rol touw, rozenkrans, sleutels, schaar, sjaail,, sierspeld, sliklap, schooltasch, vultpotlood, vulpenhouders, werkborstels, zakmes, zelfbinder, zadel. Gevonden In de Tram (stadslijn) ln de maanden April en Mei: Handschoenen, 3 damesparapluies, een R.-K. kerkboek, een portemonnaie, een muts, een corsage. Gevonden in het Postkantoor: 2 brillen- etui's, 1 dameshandschoen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur nam., behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele alhier. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3: Behan gers 9; Betonvlechters 17: Betonwerkers 50; Fundeeringwerkers 1; Glazenmakers 1; Glazen- wasschers 1; Granietwerkers 8; Grondwerkers 92; Heiers 8; Metselaars 72; Opperlieden 91; Schilders 62; Sloopers 12; Straatmakers 1; Hulp-Straatmakers 11; Stucadoors. Witters 22; Timmerlieden 183: Uitvoerders 5; Voegers 7; Ongesch. Bouwvakarb. 6. Totaal 662. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 15; Bleekers 17; Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 2: Stcjnfabr. Arb. 110: Zeepfabr. Arb. 5; On gesch. Fabr. Arb. 48. Totaal 199. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 50: Rei zigers. Colp. 43: Winkelbedienden 35; Etaleurs 3; Incasseerders 15: Musici 3; Onderwijzers 1; Overheidspersoneel 10; Verplegers 4. Totaal 164. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 10; Kellners 48; Koks 4. Totaal 62. Houtbewerkers: Bedenmakers 3; Houtbewer kers 52; Kistenmakers 9; Kuipers 5; Lijsten makers 3; Mandenmakers 1; Meubelstoffeer ders 12; Meubelmakers 31; Politoerders 1; On gesch. Fabr. Arb. 32. Totaal 149. Kleermakers: Kleermakers 55; Kappers 5; Schoenmakers e.a. 13. Totaal 73. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 30; Landar beiders 38; Tuinlieden 30: Warmoeziers 8; Ongesch. Landarb. 6. Totaal 112. Metaalbewerkers: Bankwerkers 76; Blikbe- werkers 31; Burgersmeden 34; Electriciens 63; Gasfitters 14; Gasmetermakers 1; Gereed schapmakers 1; Instrumentmakers 6; Isoleer- ders 2; Kernmakers 1; Kettingsmeden 16: Klinkers 16; Koperslagers 3; Lab. Bedienden 2; Lasschers 9; Loodgieters 55: Machinisten 13; Metaalboorders 5: Metaaldraaiers 3; Metaal- slijpers 1; Modelmakers 1; Monteurs 23; Piano stemmers 5; Polijsters 1; Ponsers 5; Rijwiel herstellers 18; Rijtuigschilders 3: Scheepstim merlieden 2; Stokers 26; Tegenhouders 13; Hulp-Verw. Monteurs 14; Voorslaanders 7; Voorwarmers 3; Vuurwerkers 9; Wagenmakers 2: IJzerwerkers 49; Zandspuiters 3; Zandvor- mers 4: Zilversmeden 3; Ongesch. Arbeiders 40. Totaal 577. Sigarenmakers: Sigarenmakers 17; Sig. Sor teerders J; Sig. Strippers 2. Totaal 20. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 3; In genieurs 1; Teekenaars 12; Werkmeesters 15. Totaal 31 Textielarbeiders: Hekelaars 5: Katoendruk- kers 23; Kluwers e.a. 13; Luikers 14; Plaatsnij ders e.a. 18; Schrobbelaars 2; Spinners 70: Spoelers 3: Staaldraaddraaiers 3; Sterkers 3: Strijkers 13: Wevers 111; Wolbewerkers 53; Ongesch. Textielarb. 73. Totaal 404. Transportarbeiders: Emballeurs 5: Chauf feurs 145; Exp. Knechten 20; Koetsiers 11; Loopknechten 52; Magazijnknechten 59: Schip pers 83: Spoor- en Trampers. 18; Wakers 7; Transportarbeiders 72; Losse Arbeiders 482. Totaal 954. Typografen: Boekbinders 27: Boekdrukkers 12; Fotografen 3; Hulp-Vakarbeiders 5; Let terzetters 32; Steendrukkers 2. Totaal 81. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 88: Molenaars 1; Ovenisten 3: Poeliers 2; Slagers 86; Suiker werkers 19: Wijnkoopersknechten 13: Zoutzie- ders 1; Zuixelbereiders 3; Ongesch. Fabr. Arb. 45. Totaal 261. Vrouwen: Mangelsters 1; Naaisters 5; Win keljuffrouwen 5: Serveersters 1; Linnenjuf frouwen 1: Kantoorbedienden 20; Verpleegsters 3: Bedrijfsleidsters 1: Teekenaressen 1; Onder wijzeressen 3; Ass. en Huishoudsters 8; Dam- meisjes 9: Dienstboden 4: Kinderjuffrouwen 2; Werksters 59; Fabr. Arb. 4; A.V.O. 6. Totaal 133. Alg. totaal 3882. 3 Juni 1937 4034. 4 Juni 1936 4218. Ben. 74 Ged. Werkloozen en 15 werkver schaffing. De heer P. Bekooy, wagenvoerder bij de N. Z. H. T. M. zal a.s. Donderdag zijn 25-jarig jubileum bij deze maatschappij herdenken Dr. J. Th. Vermeulen alhier is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië om te worden werkzaam gesteld ter algemeene secretarie en daarna voorloopig bij het Landsarchief. Voor het vanwege de Ver. van Spraak leeraren alhier gehouden examen voor het Spraakleeraarsdiploma slaagden de dames M. v. d. Baan, W. v. Duyn en H. Veenen- daal alhier; L. Stofkooper te Amsterdam; N. v. Kluyve te Grijpskerk en de heeren P. J. J. G. v. d. Borgt. P. J. d'Hondt te Am sterdam en L. J. v. Mechelen te Nijmegen. De heer M. Brinks, die sedert een tiental jaren in het perceel Turfmarkt 11 een zaak in goud- en zilverwerken drijft, opent hedenmiddag in het pand Haarlem merstraat 126 een tweeden winkel. Voorheen was hier het manufacturen- huis ..De Waag" gevestigd, doch de heer J. Stigter ontwierp de plannen voor een totaal gewijzigd in- en uitwendig aanzien, welke de heer D. Stigter tot uitvoering bracht. De firma Poptie en Friedhof deelt door de keurige winkelbetimmering mede in de eer deze fraaie zaak tot stand te hebben gebracht. De dagelijksche rondvaarten per ss. .Pauline" van de N.V. Reederij v. d. Schuyt alhier nemen eerst 26 Juni een aanvang met dien verstande, dat zij reeds worden gehouden op de Pinksterdagen en de aan dezen datum voorafgaande Zondagen. De Reederij Gebrs. Harland laat haar boot „Succes" in afwachting van de vaste zomerdienstregeling naar Schiphol en Am sterdam varen op de Pinksterdagen en Zondag 1-2 Juni. Gistermiddag omstreeks kwart voor een is op den Nieuwe Rijn een 7-jarig meisje J. F., wonende aan de Haarlemmer straat. aangereden door een auto, waar door het kind een lichte hersenschudding bekwam. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. BINNENLAND. De „Koninklijke" in 1937. (4e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). Vergadering tuindersvakbond van den Haarlemschen diocesanen Land- en Tuinbonwbond. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). De gedachten aan bemiddeling in Spanje. (Buitenland, le Blad). De Franschen stellen de Turken gerust. (Buitenland, le Blad). Wederom melden de Duitschers gevallen van willekeur in Tsjecho-Slowakije. (Buitenland, le Blad). Hongarije en de actie der Duitsche min- derhedén. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Een nieuwe Oceaan-depressie, welke langzaam naar het Oosten doordringt, zal ten onzent de be wolking doen toenemen. Waar schijnlijk zal er echter slechts weinig regen vallen, doch de tem peratuur blijft laag. De algemeene vooruitzichten voor de Pinksterdagen duiden op koel weer. Gisteravond is aan alle posten geseind „Stormsein neer". BEMIDDELING IN SPANJE. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Mei 1938. Gevonden.' armbandhorloge (verchroomd) armband, autosleutel, een actetasch inh. groente, actetasch inh. een flesch, acte tasch inh. zwarte muts, bal van motor hoorn, bagageriem, broodzak, boeken en tijdschriften (oude), bankbiljet, batterij, broche, ceintuurs, damestasschen, dames- parapluie, dekzeil, Engelsch boek, etui inh. gekleurde potlooden, etui inh. passers, fles- schen limonade, fietstaschje. foto's, foto, handschoenen, horloge met ketting, haak Frankrijk en Turkije. De gedachte van een bemiddeling tus- schen de beide partijen in Spanje, trekt in Engelsche diplomatieke kringen de aan dacht. Men is van oordeel, dat dit denk beeld slechts veld kan winnen, wanneer eerst voldaan is aan twee voorwaarden. Er moet een einde gemaakt worden aan de bombardementen der burgerbevolking, ten einde niet de tegenstelling tusschen de beide partijen nog onverzoenlijker te ma ken. De Britsche regeering is voornemens hiernaar te streven. Ten tweede moet de terugtrekking der buitenlandsche strijders en van het oorlogs materiaal zoo snel mogelijk verzekerd wor den, ten einde te vermijden, dat de taak der bemiddelaars gecompliceerd wordt en verzwaard door interventie van buitenlan ders. In verband hiermede verheugt men zich over de vorderingen, die gemaakt zijn in de subcommissie voor de niet-inmen- ging. Wanneer deze beide voorwaarden eenmaal vervuld zijn. geheel of wat het tweede betreft, gedeeltelijk, en het conflict weer „zuiver Spaansch" is geworden, zou een initiatief in den zin eener bemiddeling misschien kansen op succes hebben. De Britsche regeering blijft, wat haar be treft. volkomen bereid haar medewerking te verleenen aan een werk. dat even nuttig is van Spaansch als van internationaal standpunt. Maar: is het mogelijk in Spanje? De incidenten, welke zich in de om geving van Antiochie hebben afgespeeld, hebben de Turksche kringen te Ankara er toe gebracht op de noodzakelijkheid te gen. heeft daarom besloten een maximum van rechten en vrijheden aan alle gemeen schappen toe te kennen, door over te gaan tot de afkondigihg van den staat van beleg. Teneinde dezen maatregel te verge makkelijken. zullen de burgerlijke autori teiten hun macht overdragen aan de mili taire autoriteiten. De huidige gedelegeerde Garreau zal vervangen worden door commandant Collet, chef van het bataljon Marokkaansche scherpschutters, die de centrale leiding op zich zal nemen van het bestuur en het leger. De genomen besluiten, welke den Turken op alle punten wat betreft de bescherming hunner aanhangers voldoening schenkt, zijn van een zoodanige strekking, dat het terrein voor een overeenstemming tusschen Parijs en Ankara verder geëffend wordt. Voor de opening van de arbeidsconferen- tie te Genève hebben de afgevaardigden van 22 landen een bijeenkomst gehouden, waarin zij protesteerden tegen de lucht bombardementen. waaraan de burgerbevol kingen in Spanje en China blootstaan var. de „zijde van hun Italiaansche. Duitsche en Japansche aanvallers". Zij gaven uit drukking aan hun levendige sympathie en volkomen solidariteit met ,,de_ arbei dersorganisaties in Tsjecho-Slowakije. die striken voor de onafhankelijkheid van hun lar-t en de waarborg der rechten en vrij heden". Cedillo wil zich overgeven. oDe leider van het persoonlüke escorte wijzen eener verlmogine der veiligheid van van -meraa' CPdtllo heeft "ich onderwor- het Turksche deel der bevolking van hetpen. De arts die met Cedillo is medepe- sandsjak Alexandrette De hooge commissaris, die de samenwer king der beide landen wenscht te waarbor- gaan. verklaarde, dat de vluchtende gene raal bereid is zich over te geven, mits hem leven en vrijheid gewaarborgd worden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1