LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 2 Juni 1938 Derde Blad No. 23982 De strijd in Spanje De installatie van Voorhout's Burgemeester KERK- EN SCHOOLNIEUWS 40-jarig jubileum te Katwijk Zee 79 ste Jaargang FAILLISSEMENTEN Mr. G. F. W. van Berckel feestelijk ingehaakl PIEPKUIKENS f. 0.45 BRAADKIPPEN vanaff.0.75 SPREEKCEL Van het front. Franco blijft kleine vorderingen melden het front bij Castellon, waardoor de weg naar Valencia bedreigd zou worden, maar een beslissing is nog niet gevallen. Interview met generaal Franco. De Italiaansche bladen publiceeren een Interview, dat generaal Franco aan het Italiaansche blad „Legionario" heeft toe gestaan en waarin hij verklaart, dat de militaire situatie hoogst bevredigend is. Hij vergeleek den vijandelijken tegenstand met verzet, dat een bandiet voor zijn arres tatie aan de politie biedt. Deze tegenstand leidt tot nutteloos bloedvergieten, waarvoor de misdadige verantwoordelijkheid ligt bij de hulp, die de republikeinsche troepen via Fransch grondgebied en van het Fransche volk ontvangen. De generalissimus voegde hieraan toe, dat het zeker is, dat de druk van de nationalis ten in de door de rooden bestuurde gebie den zal eindigen in een volledig debacle voor de marxisten, temeer wijl het slechts terreur is, welke de kunstmatige homoge niteit in de roode streken handhaaft. Na betoogd te hebben, dat de oorlog al hier door een militaire overwinning zal ein digen. verklaarde de generaal omtrent de nieuwe politieke orde in Spanje, dat dit een nationaal totalitair bewind zal zijn. De staat zal een corporatieve staat zijn en er zal slechts één partij zijn, de traditionalisti sche phalanx. Sprekende over de Spaansch-Italiaansche samenwerking, zeide Franco, dat deze ge kenmerkt wordt door een groote innigheid der politieke, economische en cultureele betrekkingen en dat de beide naties niet tevergeefs zij aan zij hebben gestreden om de beschaving nieuwe grootheid en glorie te geven. Wil Engeland bemiddelen? Alle Londensche bladen melden vanoch tend op sensationeele wijze, dat de Brit- sche regeering in de naaste toekomst zal streven naar: 1. de beëindiging van den oorlog in Spanje. Zij zal beiden partijen de ge dachte toe te stemmen in een bemid deling doen aanvaarden; 2. met Duitse hl and een algemeene overeenkomst te sluiten, die met name betrekking zal hebben op de koloniale eischen. De voorwaarde voor de verwezenlijking van het eerste punt zou zijn de terugtrek king der vrijwilligers, de tweede voorwaarde de vreedzame en definitieve regeling van het Sudetenduitsche vraagstuk. De bladen voegen hier aan toe, dat de Britsche regeering in afwachting hiervan krachtig zal optreden om een herhaling van luchtaanvallen, waarvan Britsche koopvaardijschepen nog onlangs ln de Spaansche territoriale wateren het slacht offer zijn geworden, te voorkomen. De Daily Telegraph verklaart dat goed ingellcthe kringen gisteravond meenden, dat de vier groote mogendheden besloten hebben verder te gaan, of ze nu al of niet door Rusland zouden worden gevolgd. Ook de Fransche pers houdt zich met de kwestie der niet-inmenging bezig. In de Figaro verlangt d'Ormesson de onmiddel lijke uitvoering van het Britsche plan. Hij meent dat dit het eenige middel is om dit moeilijke sn gevaarlijke probleem op te los sen. Bovendien gaat het ook om een men- >chelijken plicht. De bultenlandsche inmen ging doet het dooden onnoodig voortduren. Trouwens, de Engelsche vertegenwoordi ger te Burgos heeft nogmaals bij Franco stappen gedaan tegen de luchtaanvallen. Praag zoekt contact met Franco. Gisteren zijn op het ministerie van bui- knlandsche zaken te Praag nota's gewis seld met den gevolmachtigde van de Franco regeering. De nota's hebben betrekking op de we derzij dsche benoeming van vertegenwoor digers, die als officleelen titel dien van .agenten-generaal" zullen dragen en wel ker taak het zal zijn de handelsbetrekkin gen tusschen beide landen tot ontwikkeling te brengen en de nationale belangen te be schermen. De agenten zullen consulaire functies uitoefenen. STATISTIEK OVER MEI. Samengesteld door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Noord Holland (excl. Amsterdam) 15; Am sterdam 29; Zd. Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 23; Den Haag 9; Rotterdam 14; utrecht 15; Friesland 8; Groningen 12; Drente Overijsel 6. Totaal 192 faillissementen Totaal vanaf 1 Jan. 1938 1168 falll. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1416 faill. Gedurende de maand Mei werden bij de ge zamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 36 crediteurenlijsten met een totaal passief van 1-583.551.70Vi, waarvan preferent f. 400.906.28. Vanaf l Jan. 1938 werden in totaal gedoponeerd i 565 crediteurenlijsten. met een totaal passief }8n f. 11.973.899.13*6, waarvan preferent 1 2284.028.41. Uitgesproken: M. den Bleeker, kaashandelaar te Alphen a/d. RÜn. Jongkind. Coningstr. 34. R.c. Mr. A. B. Rommezijn. Cur. Mr. A. J. Meijer, Alphen. Foto v. Vliet. VW HUID heeft de 2 oliën ran CASTELLA noodig^ OP O GOEDE ZEEP STAAT 2000 (Ingez. Med.) Aan de grens der gemeente Voorhout werd gistermiddag de nieuwe burgemeester mr v. Berckel feestelijk ingehaald. Hier boven het moment, waarop de moeder en de a.s. echtgenoote van den burgemeester bloemen zuilen ontvangen uit de han den van de dochtertjes van de heeren Zonneveld en Griffioen. Geheel links, de voorzitter van het ontvangst-comité, de heer Allard, die den burgemeester hartelijk toesprak. Moderne koekkoekklok. Gistermiddag had gelijk gemeld de officieele Installatie plaats van den nieu wen burgemeester van Voorhout, mr. G. F, W. van Berckel. Getrokken door het mooi schijnend zomerzonnetje, hadden velen uit die ge meente zich opgemaakt naar de Ruïne van Teyllngen, aan den grens der gemeente, om getuige te zijn van zijn aankomst. Ook waren daar aanwezig de leden van de eommisie van ontvangst met haar voor zitter. den heer H. A. Allard, alsmede de pl. muziekvereeniging. Nadat de klokken der gemeente Sassen- heim, drie uur hadden geslagen, naderde er een stoet van vier auto's, waarin de burgemeester met zijn verloofde, alsmede zijn moeder met verdere familieleden zaten. Na aankomst werden zij door den heer Allard met een handdruk verwelkomd, waarna de leden der commissie van ont vangst aan den burgemeester werden voor gesteld. Direct hierop werden, onder het spelen van een korte marsch de verloofde van den burgemeester, freule Von Bonnig- hausen, door Tootje Zonneveld, alsmede de moeder van den burgemeester, mevr. wed. van BerckelDommer van Poldersveld door Truda Griffioen bloemen aangeboden, resp. witte orchideën en lala Catheyas. Hierop nam de burgemeester met zijn moe der en verloofde plaats in een open lan dauer, waarop de heer Allard een hartelijk welkomstwoord sprak. Hierna werd een „Leve de burgemeester" door de aanwezigen uitgeroepen. Staande in het rijtuig, dankte de as. burgemeester namens zijn verloofde en moeder voor deze eerste en hartelijke ont vangst en sprak de hoop uit, dat hij in de voetstappen van zijn voorganger oud-bur gemeester Bulten zou mogen treden, om zoo mogelijk hierin verder te gaan. De bur gemeester besloot met een „Leve Voorhout" In de door ons reeds gemelde volgorde ging het toen in optocht, naar het raadhuis. De stoet maakte een feestelijken indruk en trok véél belangstelling. De aankomst ten gemeentehuize. Ook bij het Raadhuis hadden velen zich een plaatsje veroverd, om van deze „blijde lncomste" getuigen te zijn. Nadat de stoet het „Soldaatje" was gepasseerd werd men door tusschenkomst der pl. radio-distribu tie van den heer Th. C. Diemei. welke deze plechtigheid uitzond, door een groote luid spreker van het verdere verloop op de hoogte gehouden. De klok van het gemeente-huis. die in geen 15 Jaren meer geluid had, kondigde de komst van den stoet aan. Onder tromgeroffel der Kruisvaarders en vroolijke marschen der ver. „St. Ceacllia" arriveerde de stoet bij het gemeentehuis, waar de loco-burgemeester P. A. v Reisen en weth. v. d. Hulst, met den gemeente- secr.. den heer M. P. A. Meissen, den stoet opwachtten en den burgemeester met zijn familie voor deze gelegenheid keurig ver sierde zaal binnenleidden. In de Raadzaal. De raadzaal was geheel gevuld met ge- noodigden. Ongeveer 70 personen hadden plaats genomen, w.o wij opmerkten: Oud burgemeester G. Bulten met diens echtge noote; J. P. Gouverneur, burg, van Sassen- heim; A. A. C M. v. Iersel, burg. van Noord- wijkerhout; jhr. v. Nispen tot Pannerden, burg. van Hillegom; dr. S. F. A. M. baron van Wijnbergen, burg. van Lisse; L. J. A Ketelaar, burg. van Warmond; de as. schoonouders van den nieuwen burge- jhr. Von Bönnighausen en mevr.; kapelaan jhr, P von Fisenne uit Roelof arendsveen; mr. A. L. de Block, Griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en vele andere autoriteiten, benevens de geestelijkheid uit de gemeente, ds. J. J. H. Klomp, dr. H A. G. Bots, gemeente-geneesheer; ir. A. Jacobs dir. der R.K. Landbouwwinterschool; de hoofden de beide scholen enz De Raadsvergadering. Nu vroeg de loco-burg: meester aller aan- cl lit voor het ambtelijk gebed, waarna hij deze vergadering voor geopend verklaar de De secr. der gemeente verkreeg het woord en las de bekendmaking voor der be noeming van mr. G. F. W, van Berckel tot burgemeester der gemeente Voorhout. Hierna sprak de loco-burgemeester P. A. v. Reisen zijn installatierede uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr heette den nieuwen burgemeester, diens verloofde, zijn moeder en familie leden namens den raad hartelijk welkom, In een humoristische inleiding memoreer de spr. een oud gedicht van Alb. Bol ge titeld: ,De nieuwe Burgemeester van Lut jebroek". Spr. besprak hierbij de gemoede lijkheid en de goede verstandhouding, die ook de Voorhoutsche bevolking kenmerkt. U wordt thans de kans gegeven, zich te ontplooien. Spr. memoreerde de werkzaam heden met oud-burgemeester Bulten en sprak de hoop uit, dat de as. Burgemeester evenals zijn voorganger, alle voorkomende zaken met liefde en toewijding zou mogen behartigen. Veel dingen zijn onder de lei ding van uw voorganger tot stand gekomen veel zijn er ook waaraan een begin is ge maakt; nu rust op u de taak, deze te vol brengen. Dit zal niet altijd even gemakke lijk gaan. Spr. hing tenslotte den burge meester den ambtsketen om. Na deze plechtigheid sprak hij na mens de raadsleden der R K. Fractie en wees op het groote aantal schakels, waaruit deze keten bestaat en die zoodoende een hecht geheel vormt, met een ketting, waar aan een groot schip verankerd ligt. Aan deze ketting bevindt zich nog een anker, waarmede door tusschenkomst van dezen ketting het schip in bedwang gehouden wordt. Zonder dit anker zou de ketting nut teloos zijn. Nu bevindt zich aan dezen ambtsketen geen anker, maar een me daille. Hij sprak den wensch uit dat het symbool van deze medaille ook den nieu wen burgemeester zal zijn toegedaan, en dat hij de Voorhoutsche bevolking moge leiden, zooals het een voorganger betaamt. Spr. eindigde met: „Moge Gods onmisbaren zegen u in deze bijstaan". Nu volgt de installatierede van den bur gemeester mr. G. F. K. v. Berckel, welke gisteren reeds door ons werd geplaatst. Vervolgens heette de gemeente-secretaris de heer Meissen den burgemeester namens alle secretarie-ambtenaren, gemeente-per soneel, politie, de besturen der gemeente lijke bedrijven, den schoolartsendienst en nog meerdere instellingen van harte wel kom. Ook richtte deze spr. nog een persoonlijk woord tot de burgemeester en hoopte op een goede samenwerking. De heer Spierenburg sprak namens de protestanten uit de gemeente en mede namens zijn medelid de heer J. Colijn. Het is u ongetwijfeld bekend, aldus spr., dat de groep protestanten alhier een min derheid vormt, hetgeen echter tot heden geen beletsel was. dat de verstandhouding tusschen de groote R.K. groep en ons steeds uitstekend is geweest, zoowel onder de be volking zelve als in den raad. Wij hebben wederkeerig altijd getracht, begrip en waardeering te toonen voor el kanders overtuiging. Ook is steeds een goede samenwerking mogelijk gebleken. Deze toestand werd zeker gunstig beïnvloed door uw voorganger Spr. eindigde met de bede, dat de Almach tige God hem, bij de vervulling van zijn ambt steeds terzijde zal staan. De heer Kruithof sprak als vertegen woordiger der Moderne Arbeidersbeweging en geluk wenschte. Een groote groep der bevolking voert een verwoeden strijd tegen de werkloosheid, aldus spr. Deze zal ook van U veel arbeidskracht, vragen: spr. hoopte, dat de burgemeester een open oog en oor zal hebben voor hun nooden en be hoeften. De burgemeester dankte voor de harte- lijken woorden, waarna nog het woord voerden oud-burgemeester Bulten; jhr. v. Nispen tot Pannerden namens de burge meestersclub „De Duinstreek"; dr. E. F. A. C. M F-aron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse en de secr. der gemeente Rijswijk, de heer v. d. Geest. Ook deze sprekers werden door Burgemeester van Berckel beantwoord. Tijdens de raadszitting brak een onweer met verschrikkelijke regenvlagen los. Hier door viel de mooi opgezette ovatie, welke door de schoolkinderen aan den gemeen telijken vijver zou gegeven worden in het water. De kleinen werden echter ln allerijl in de groote zaal van het Parochiehuis ondergebracht. De receptie. De Parochiezaal was met bloemen ver sierd Onder een enthousiast „hoera-ge roep" der kinderen trad de burgemeester binnen. De kinderen zongen dan een drie tal liederen toepasselijk, op de komst van den burgemeester, waarvoor deze hartelijk dankte. Nadat alle aanwezigen staande twee coupletten van het Wilhemus gezongen hadden, riep de burgemeester uit .Leve HJd. de Koningin", waarop een „driewerf hoera" weerklonk. Hierop werd de eerewijn rondgediend en bleef men in geanimeerde stemming bijeen. In den loop van den avond werd ter eere van den burgemeester een bal georgani seerd in het Parochiehuis. Rest nog te vermelden dat in de geheele gemeente de vlaggen waren uitgestoken, hetgeen de feestelijke stemming niet weinig verhoogde! Fa. D. WARRING ZONEN PREDIKBEURTEN. Katwijk-aan-Zee Geref. Gem. «Remise- straat»Vrijdagnam. 8 uur. ds. Heykoop van Utrecht. Ssasenheim Gem. Gods: Vrijdagnam. 8 u. paster v. d. Wouden van Rotterdam. NED. HERT. KERK. Efrietal »e Borsselen: S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke. J. P. v. Steenbergen te Bie- zellnge en O. G. Bunjes te Sir Jansland. Beroepen: te Haren (Gr als hulppred A. H Knottnerus, cand. te Sebaldeburente IJs- relmonde. C. M. Krijger te Beverwijk: te Am sterdam «als hulppred.i J. C. Aalders te Haar lem. laatstelijk predikant bij de Geref. Kerk in H. V. te Enschedéte Borsselen toez.S J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke. Aangenomen: naar Wijngaarden, dr. M. H. A. L. H. v. d. Valk. cand. te Hillegersberg. die bedankte voor Den Bommel en voor Waver- veen. BAPTISTE GEMEENTEN. Beroepen: te Enschedé. J. v. d. Schors td Groningen. Ds. I. A. HAAG. As. Zondag viert ds. I. A. Haag, predi kant bij de Ned. Herv. Gem. van Meteren, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Izak Abram Haag werd 15 Aug. 1872 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het gym nasium te Nijmegen en studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1897 can- didaat geworden in Overijssel aanvaardde de jubilaris 5 Juni 1898 zijn ambt te Mete ren zijn eerste en eenige gemeente spre kende over Joh. 6 68b, na tevoren te zijn bevestigd door ds. A v. de Veen van Hille gom Ds. Haag geeft in zijn gemeente aan het jeugdwerk in verschillenden vorm lei ding. Hij is penningmeester van het Diaco- nessenwerk te Geldermalsen en Meteren, vice-voorzitter van de afd. Geldermalsen per Chr. Hist Unie, kerkvisitator in Gelder land. scriba-quaestor van het classicaal bestuur van Bommel, quaestor van den ring Tuil, Idem van de weduwen'oeurs der classis Bommel, lid van de classicale zen dingscommissie, penningmeester van de afd. Geldermalsen van het Ned. Bijbel genootschap, idem van de afd. van het Ned. Zendelinggenootschap, voorzitter van het Bomerfonds, terwijl hij voorheen voorzitter was van den ring Tielerwaard van het Ned. Jongelingsverbond en lid van de Prov. commissie van het Ned. Jongelingsverbond- in Gelderland, terwijl hij tal van consu lentschappen heeft vervuld en thans nog consulent is van Waardenburg en Neerij nen en van Eist. De jubilaris is voornemens as. Zondag middag om half drie een gedachtenisrede uit te spreken. HAARLEMMERWEG 6 2105 TELEF. 625 (Ingez. Med JAN VAN HOUTKADE. Een bewoner van de Jan van Houtkade ver zoekt verbetering te willen aanbrengen in den toestand der strook, grenzende aan de tuinen der Jan v. Houtkade, welke in een modderpoel verkeert. Hij vraagt aanleg van een trottoir. Van den heer G. van Diggele. De heer G. van Diggele. De gemeente gasfabriek werd in Januari 1899 geopend, maar de 40-jarige jubilaris van gisteren, de heer G. van Dlggele. werd reeds 1 Juni 1898 aangesteld als fitter, om de voorbereidende maatregelen te helpen nemen. Gijsbert van Diggele werd 24 Maart 1881 te Koudekerk a. d. Rijn geboren. Als 13- jarige jongen kwam hij reeds in dienst bij den heer J. Gesink te Katwijk aan Zee. Vervolgens was hij smidsknecht te Bleiswijk en in Lisse. Nauwelijks was hij daar 14 dagen werkzaam of hij kreeg reeds zijn benoeming als fitter te Katwijk aan Zee, waar hij opgeklommen is tot fabrieksbaas. Des middags kwam het geheele perso neel van de gasfabriek in het nieuwe ma gazijngebouw bijeen. Het college van B. en W. was vertegenwoordigd door den burge meester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop en de commissie van de bedrijven door het raadslid B. v. d. Bent. De jubilaris werd toegesproken door den burgemeester, die hem prees als iemand, die zich steeds met lust. ijver en toewij ding aan zijn taak gegeven heeft en dat nog steeds doet. Hij bood den jubilaris namens het gemeentebestuur en de com missie der bedrijven een prachtigen mand met bloemen aan. De directeur der gemeentebedrijven, de heer E. van Daalen, releveerde hoe bij het in werking stellen van de fabriek 16 H.L. kolen per dag werden verwerkt met een productie van 350 M3. gas. Thans zijn die cijfers 200 HL. kolen per dag met 500 700 M3 gas. Hiermee demonstreerde spr. de groote uitbreiding van de taak van den fabrieksbaas. Na het uitspreken van waar- deerende woorden, bood hij namens het ge heele personeel den jubilaris een ruststoel met een electrische schemerlamp aan, die door mej. F. van Hulzen overhandigd wer den. Daarna bleef men nog eenlgen tijd ge zellig bijeen. Vele bloemstukken werden den jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen over handigd. Een van de eersten, die van zijn belang stelling liet blijken was ds. R. P. A. Rut gers, die een hartelijk woord sprak. Later sprak ook nog de hoofdmeteropnemer de heer P. van Rijn, die zijn gedachten een 35 jaar terug liet gaan. toen hij als 12- jarige jongen ln dienst trad op de gasfa briek. Spr. vergeleek het werk van toen met nu. Hij prees de goede verstandhou ding die er steeds geweest was en hoopte dat nog vele jaren in het belang van de gemeentebedrijven samengewerkt mag worden. Namens het geheele personeel bood hij zijn gelukwenschen aan. De heer J Volbeda meende de spreek buis van de ingezetenen van Katwijk te zijn om den jubilaris dank te betuigen voor de werkzaamheden op verlichtings- gebied. waardoor hij ook heeft bijgedragen tot den algemeenen bloei van Katwijk. Moge u. met vertrouwen op God. als vader van uw gezin nog vele jaren met kracht en Ijver uw taak vervullen. Spr. eindigde met- een „driewerf hoera" op den jubilaris, die tenslotte zijn hartelijkea dank betuigde voor de blijken van waar- deertng.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9