K. A. van Aller 3" 3" 3." LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Donderdag 2 Juni 1938 Gemeenteraad van Katwijk Redactie1507 Directie en Administr. 2500 Fa. J. G. v. DEENE Wed. A. KUIPER Zn. VOOR GOED BROOD 4" 4r 4." Nieuwe verordening op de zeebaden en het strand ^KtN/T EN „De Kunst om de Kunst" Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) Aalmarkt 14, Leiden C. ROOSEN ZOON ABONNEERT U OP HET LEIDSCH DAGBLAD" I 2180 v.h. J. Choufour. PERL-SINAS-FR AMBOZEN CASSIS GRAPE FRUIT 4—2 o De gemeenteraad van Katwijk vergader de gisteravond. Afwezig de heer Schone- ve'.d De notulen werden goedgekeurd. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Hieronder bevond zich een verzoek van de bewoners van de Stengelinstraat om die straat te verbeteren. Dit verzoek werd voor onder zoek in handen van B. en W. gesteld. Baldadigheid der jeugd. Naar aanleiding van een voorstel om de woning Duinstraat 38 te verhuren aan den heer W. Zwanenberg, verzochten B. en W. den raad hen een doorloopende machtiging te verleenen tot het verhuren van gemeen te woningen. Want. zoo zeiden B. en W„ wanneer de raad daarover moet beslissen kan het voorkomen, dat een woning een enkele week leegstaat. Fin verstandig voorstel, zult u zeggen. Burgemeester en Weth. willen de ge meente blijkbaar zoo weinig mogelijk huur laten derven, doch de toelichting op het voorstel leert anders. Het is algemeen be kend, zoo wordt daarin gezegd, dat niet- bewoonde huizen zeer te lijden hebben van de vernielzucht van de jeugd en daar om is het niet gewenscht. om woningen langer dan strikt noodzakelijk onverhuurd te laten staan. Ook in Katwijk is de jeugd- baldadigheid de politie en de ouders en opvoeders blijkbaar over het hoofd ge groeid. De gevraagde machtiging werd verleend en het voorstel tot verhuur van de woning werd goedgekeurd, met aanteekening dat de heeren van Rijs en van 't Wout tegen waren. Zij zijn nJ. van meening dat de woning in een dergelijken toestand ver keert, dat zij niet meer bewoond kan wor den. De verlaging der keurloonen, In de vergadering van 16 Febr. jj. werd op voorstel van den raad. tegen het ad vies van B. en W. in. besloten de keurloo nen zoodanig te verlagen, dat op deze loo- nen niet meer dan pl.m. 10°'» winst wordt gemaakt. Het in verband met dit besluit gewijzigde tarief werd thans goedgekeurd. Extra hulp aan werkloozen. Goedgekeurd werd een voorstel om een crediet van f. 902.beschikbaar te stel len voor extra hulp aan werkloozen (B- steun, kleeding, dekking en schoeisel). Door het departement van Sociale Zaken zal voor dit doel f. 1668 70 beschikbaar worden gesteld, of in totaal voor eiken werklooze pl.m. f. 5.70. De gasfabriek. In verband met de stijgende afname van gas. werd besloten de ovenbatterij der gas fabriek uit te breiden. Dit werk werd voor f. 44.800 opgedragen aan de Meterfabriek te Dordrecht. Scholen Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om voortaan de vergoeding aan de Chr. Opleidingsschool aan de M. A. de Ruyterstraat te berekenen naar een be drag van f. 24.000. Zooals bekend werd door het schoolbe stuur der Herv. Scholen eenigen tijd ge leden aan den raad medewerking verzocht tot den bouw van een nieuwe school. Deze aanvraag werd echter door den raad op voorstel van B. en W. niet ingewilligd. Thans verzocht het schoolbestuur een lo kaliteit beschikbaar te stellen. T. z. t. zal zij op de aanvraag voor een nieuw school gebouw terug komen. B. en W. achten dezen eisch redelijk en stelden voor een lokaliteit van het Weeshuis te huren voor f. 500.per jaar. Goedgekeurd. Eenigen tijd geleden stelden B. en W. den raad voor een bedrag van f. 1675.— be schikbaar te stellen voor aanschaffing van lEcr_ en hulpmiddelen ten behoeve van de O. L. School. Verscheidene raadsleden meenden, dat dit bedrag te hoog is, met het gevolg dat het voorstel ter nadere be- studeering aan B. en W. werd teruggezon den. Dit heeft tot resultaat gehad, dat B en W. thans eventueel bereid zijn om het crediet te verlagen tot f. 1460.(de be dragen uitgetrokken voor aankoop van na- tuurkunde-instrumenten en bibliotheek boeken zijn gehalveerd.! Over dit voorstel ontstond een zeer breedvoerige discussie, waaraan bijna alle raadsleden deelnamen. De heer van Rijs verdedigde de aan vraag, terwijl de heeren van Elk en van Tongeren nogmaals hun ln de vorige ver gadering ingenomen standpunt uiteen zet ten. Tenslotte werden de verschillende sprekers beantwoord door weth. Veltkamp. Z. i. is er geen enkele reden om het ge vraagde te weigeren. Het aantal leerlin gen is met 50". gestegen van 80 tot 120 en de eischen kunnen niet abnormaal genoemd worden. De raad. aldus spreker, dient niet te vergeten, dat hij den plicht heeft er voor te zorgen, dat op de open bare school goed onderwijs wordt gegeven. Met de stem van den heer van Elk tegen werd het voorstel aangenomen. In de gemeentebegrootingen van 1937 en dit jaar werden enkele wijzigingen aangebracht. Naar aanleiding van een adres aan den raad van den heer A. P. Dijksman, waar in deze in verband met een betalings kwestie tusschen hem en den heer W. Ver- nart den raad verzoekt te bemiddelen, ad viseerden B. en W. adressant te berichten, dat voor deze bemiddeling geen aanleiding bestaat, daar de gemeente in deze kwestie geen partij is. Nadat enkele toelichtingen waren gegeven, besloot de raad overeen komstig het advies van B. en W. Strandverordening. Aangeboden werd een nieuwe verorde ning op de zeebaden en het strand. Even ais de oude verordening verbiedt ook de nieuwe verordening het baden en zwemmen aan het strand ten Zuiden van het Rijn- landsch Uitwateringskanaal tot aan de Willem Beukelszoonstraat, anders dan door gebruik te maken van een badinrichting. De minderheid van het college van B. en W. ziet hierin een benadeeling van de Ka merverhuurders in het Noorderkwartier. Door dit verbod, aldus deze minderheid worden in het Noorden steeds minder ka mers verhuurd. De meerderheid van het college voelt er echter niets voor om het verbod op te heffen. Dat men in het Noor den minder kamers verhuurt dan in het Zuiden, moet gezocht worden in het feit, dat de huizen in het Noorden minder mo dern geoutilleerd zijn. Opheffing van het zwemverbod zou de door velen op prijs ge stelde rust op het bedoelde strandgedeelte verstoren. De heer v. d. Bent drong er op aan het strandgedeelte tusschen de Oude Kerk en de Louwestraat te reserveeren voor kin deren. De heer Meerburg wilde korven op het strand plaatsen, waarin men papier, enz. kan deponeeren. Dit is hard noodlg, want het strand ziet er thans, vooral na een drukken dag dikwijls erbarmelijk uit. De heer van Tongeren zou er geen bezwaar tegen hebben dat ook in het Noorden het baden vrij werd gegeven. De heer v. d. Marei was de tegenovergestelde meening toegedaan, evenals de heer v. d. Zwan. Wethouder Veltkamp en de heer Meer burg vonden het niet verantwoord om zon der toezicht vlak bij de Watering, waar al tijd gevaarlijke stroomingen loopen te la ten baden. De heer van Tongeren stelde voor op het strandgedeelte tusschen de Uitwatering en den afrit bij „Christina" vrij te laten zwemmen. De heer van Rijs juichte dit voorstel toe. Het voorstel van B. en W. verbod vrij zwemmen tusschen de Uitwatering en de N. O.-zijde van de W. Beukelszoonstraat werd aangenomen met de stemmen van de heeren Lodder, v. Rijs, van 't Wout. Hueting en van Tonge ren tegen. Nogmaals het strand. Tot nu toe waren de gebouwtjes en ten ten op het strand, waarin tenten worden opgeborgen, niet belast, in tegenstelling met de consumptietenten. Dit nu ach ten B. en W. onbillijk en zij stelden dan ook voor de betreffende verordening zoo danig te wijzigen dat de bergplaatsen voor tenten even zwaar belast worden als de consumptietenten. Verder stellen zij voor te bepalen, dat voor het hebben aan het strand van een pleziervaartuig, bestemd om personen te vervoeren, een vergunning van f. is.per seizoen vereischt wordt. Ook stelden zij voor het maken van muziek aan het openbare strand te belasten met f. 3 per dag. f. 10.per week, f. 30.— per maand of f. 100 per seizoen. De heer v. d. Marei meende, dat een heffing van f. 15— op plezierbooten te hoog is. Naar aanleiding .van enkele op merkingen van de heeren van Tongeren en van Rijs werden in de redactie van de verordening eenige wijzigingen gebracht. Zoo zullen o. m. ook de bootjes die voor de veiligheid van de baders in de Wate ring liggen geen rechten behoeven te be talen. In de verordeningen betreffende de sa menstelling en den werkkring der onder scheidene raadscommissies werden eenige wijzigingen aangebracht, terwijl de heer Dubbeldam werd benoemd tot voorzitter van de commissie voor de werkverschaffing „Goeie hemel! Een slang; Wat een ge luk dat ik me nog in veiligheid kon bren gen!" Pieterskerkgracht 9. n. De heer L. Lasander komt uit met een goed stilleven ln olieverf, waarbij sterk is gelet op de stofuitdrukking. Het stelt voor een inmaakglas, een moskowisch mandje, eenige appels en een rood aarden kruikje, alles in weloverwogen compositie bijeenge bracht. Ook het schilderachtige Eliza- bethshof heeft in hem weer een vertolker gevonden. Kleur en sfeer bevredigen; toch wil het ons toeschijnen dat hij het on derwerp iets te vroeg heeft losgelaten. Verder is er van hem nog een vlotte tee- kening van een zlttenden jongen. Goed getypeerd is de Werklooze" van A. C. Mieog, met de apathisch kijkende oogen. Zijn teekening van een boot in een belommerd slootje heeft mede goede kwa liteiten. terwijl er ruimte zit in zijn olie verfschilderij van een weidelandschap in het voorjaar, aan den einder begrensd door het geboomte, waaruit torenspitsjes om hoogsteken. Aan de oplossing van de blau we lucht met de malsche voorjaarswolken is niet zonder resultaat gewerkt. En nu komen we weer tot een beroeps- schilder, een meester in de kunst, wiens forsche en geheel eigen techniek belang rijk afwijkt van allen, die hier exposeeren. We bedoelen den heer Joe RaDhaël, een rasartist, die. wanneer hij schildert, ook uitsluitend schilder is, een bezetene van licht en kleur, met zware hartstochtelijke toetsen neergesmeten. Wij noemen in de eerste plaats zijn familiegroep, een moe der omringd van haar kinderen onder de boomen. Het is eigenlijk weiniv meer dan een licht- en kleuTgewemel, niettemin sterk van uitdrukking. Zijn „Kriekenput Ukkel" geeft een huisje in een tuin, alles licht en tintelend, alles fibratie, een zonnig werk. En tenslotte is er nog een mooie lichte schilderij van de Kaag. Licht en tintelend de spanning van de lucht, en evenzoo de reflexen daarvan in het water. Mevr. J. C. van Rijnbach—van Gelder, clle tot dusverre niet aan schilderen deed, doch haar kunstzin meer op ander ter rein zocht te bevredigen, komt uit met een olieverfproeve die een belofte inhoudt, het portret van een Javaansch meisje, waarvan het type goed is getroffen. Ver der hangen er van haar nog twee aqua rellen in frissche kleuren, die bedoeld zijn als versiering voor een kinderkamer; een Teddybeer in een stoel, en het andere een aapje en een konijn, speelgoed beestjes die in een aardige situatie zijn samengebracht. Uit den aard der zaak moest zij zich hierbij zooveel mogelijk beperken tot vlakke sprekende kleuren. En daarom „doen" de aquarellen het. In Lode Sengers hebben we weer een beroepsschilder, een jongeman, die zich vooral op de kerkelijke kunst toelegt. Voor kOTt kwam hij nog gereed met fraaie muurschilderingen in de doopkapel van de Hartebrugkerk. welker sober en voornaam karakter gunstig afsteekt bij het schablo- nenwerk, dat in deze kerk reeds aanwe zig was. Op deze tentoonstelling geeft hij een olieverfschilderij van een ouqen man mot gevouwen handen en een gelaat waar uit men heel wat levenservaring lezen kan. Zeer mooi en nobel van lijn en vlak is zijn teekening van den H. Christophorus, een voorstudie van een paneel van het al taar op de „Nieuw Amsterdam". Een fraai en pakkend affiche heeft hij vervaardigd voor het fantastisch spel „Tooverij" van Chesterton, dat opgevoerd werd door de Delftsche Studenten vereeniging „Sanctui Virgillus" ter gelegenheid van het 8ste lustrum. Dr. D. G. Ubbels kennen we als den aan- dachtigen schilder, die met de uiterste zorg zijn stillevens penseelt. Ook nu weer heeft hij met een boomstam als achter grond een doode falsant, een paar patrij zen en een snip geschilderd en daarbij zorgvuldig al die kleurtjes en glansjes over het gevederte met geduldige liefde „uit- gekiend". Even serieus is zijn schilderij 'van Hyacinthen in verschillende kleuren, een mooi werk. En nog mooier is zijn schil derij van Floxen in een wit kannetje op een blauw bord. De bloemetjes zijn kleur- zuiver en hebben soms iets emailleachtigs en doen het goed ln het aardige oude lijstje. Breeder van beweging is de heer L. Ver koren die uitkomt met twee groote verras send mooie stillevens. Het eene, donker van toon, bestaat uit een mooie en niet conventioneele compositie van een groote zwarte buikflesch, een schedel, een oud 'ooek met koperbeslag en een kleedje ach teloos en schuin voorlangs geworpen, ern stig van stemming. Het andere toont ais hoofdmotief een voortreffelijk geschilderde blauwe keukenemmer, een oud ding, dat al jarenlang gebruikt is, gevuld met een bloemkool en eenige appelen. Merkwaardig suggestief is dit geschilderd edenals de roo-de vloerplavuizen waarop de emmer slaat. En tenslotte hangt naast den em mer een doode haas, eveneens zeer mooi geschilderd Wij weten nu eenmaal, dat de heer Verkoren geen beroepsschilder is, doch wanneer men dit werk nu eens on gesigneerd hing tusschen het werk van een aantal beroepsschilders, wie zou er dan den amateur uit halen? Daarvoor ver wijs ik eindelijk ook nog naar zijn portret studie van een man op leeftijd, een ge groefd gezicht, waarop een geschiedenis van leed en doffe berusting staat te lezen. Met den heer J. B. Volkers gaat het pre cies denzelfden kant uit. Hij schildert nog geen volle twee jaren, doch heeft ach in dien tijd verrassend snel ontwikkeld in de richting van stilleven en portret, die belde passen bij zijn ernstigen aard. Zoo hangt hier een donker stilleven van een oude oliekruik, geheel gehouden In brui nen en grijzen, staande op het diepe groen van tegels. Hoe mooi zijn hier al die don kere tinten tegen elkaar afgestemd en is het geheel in een verstilde sfeer gehouden. In de tweede plaats vestigen we de aan dacht op de kop van een baboe, die uit stekend is getypeerd; het blauw-zwarte haar. het karakteristieke profiel, de tonen van de huid, de fonkelende oorknop, en tenslotte het lichtgroen van het kleed, waar het rose even doorheen tintelt. Het is een rake sudle, een levend portret. We zijn aan het einde gekomen van onze korte notities, doch vestigen nog oven de aandacht op de moderne meubelen, smaakvol en geriefelijk, ten deele naar ontwerpen van den heer A. Hulsman, door den kunsthandel „De Ploeg" welwillend ter ocschlkking gesteld. We hopen van harte, dat deze tentoon stelling van Leidsche kunstenaars, het Leidsch publiek in grooten getale zal trekken. is d« H van Hero De juichkreet der kinderen als de Here ffesch op tafel komt. Moeder weet hoe dol ze er op zijn en... hoe goed het voor hen is. Hero dranken zijn de zuiverste en gezondste vruchtendranken. Fruit in den best ver teerbaren vorm, zonder eenige chemische kleurtjes of smaakjes. De naam Hero is de beste garantie voor zuiverheid. Let daarom op het Hero etiket I 2198 LASTICFLOR ELASTIEKEN KOUSEN zijn in w Hn k 2 richtingen BBLJ^ rekbaar! BBir Zoowel in H Jr breedte als in- lengte. Vraagt ze eens te zien in Bbandage - vak- B zaken. Uw stoutste 1 verwachting wordt 1 overtroffen want LASTICFLOR Elastieken kousen sluitenomhetbeen als een 2e HUID. Verkrijgbaar bij: BANDAGES 2190 Breestr. 12, Tel. 1-2-3, Leiden. 2200 Optiek - Bandages KORT GALGEWATER no. 1 TELEF. no. 375 - LEIDEN. T KLOPT NOG STEEDS BEL OP 36 36 HOOIGRACHT 72 DE KWALITEITSBAKKERIJ Zwart Bruin boxcalfs boxcalfs 2S-31 a 32-35 a 36-39 a De grootste sorteering voor Hee ren en Jongens in modieus hoog en laag model - in zwart en de pieuwste_brujne modetinfen.. Dat is de onverdeelde meening van iedereen, die de nieuwe Voor jaarscollec tie 1938 van Cowboy ge zien heeft. ledereen, die prijs Stelt op een onberispelijk voor komen en zich met zorg kleedt, weet dat hij mef Cowboy-Schoenen aan de hoogste eischen van voet* bekleeding voldoet» Cowboy is dan ook de gentleman onder de schoenmerken, door zijn aparte stijlchique leest verfijnde kwaliteit en soe- pelheid. Laat Uw winkelier U de complete collectie toonen^ hij heeft ze in de grootste sorteering voorradig. Hef, Cowboy-merk op de zool is Uw garantie, dat U kwaliteit koopt I

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 8