deskundig pleidooi voor Leiderdorp LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 2 Juni 1938 VISSCHERIJ-BERICHTEN Centrale luchthaven noodzakelijk „sa™ Vlieghavens bij de groote steden onnoodig AGENDA VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 2 Juni. Tarbot 93—58 ct. per K.G.; Tong f. 1,28—0.92 Idem; Heilbot t. 1.22—0.76 Idem; Griet f. 23— 14 per 50 K.G.; Groote schol f. 26 Idem; Middel schol f. 27 Idem; Zetschol f. 24—21.50 Idem; Klelnschol f. 25.50—10 Idem; Bot f. 6.50 idem; Schar f. 10—3 idem; Tongschar f. 22—17 idem; Poontjes f. 5.20—3.20 idem; Groote schelvisch f. 1514.50 Idem; Middel schelvisch f. 16.509 Idem; Klelnmiddel schelvisch f. 12.508.30 ld Kleine schelvisch f. 94.80 idem; Groote gul f. 15—12 idem; KI. gul t. 11.50—5 idem; Wijting f. 4.50—3.30 idem; Makreel 1. 9.10—7.50 idem: Kabeljauw f. 52—26 per 125 K.G.; Vleet f. 1,85 1.50 per stuk; Leng f. 1.801 idem. Aan den afslag 3 trawlers: IJM. 24 met f. 2990; IJM. 384 met f. 2300; IJM. 54 met f. 2000; 1 kotter E. 45 met f. 850 en 5 loggers KW. 159 met f. 1730: KW.52 met f. 600; KW. 69 met f. 660; KW. 132 met f. 52; SCH. 132 met f. 23. Reeders aanvaarden arbitrage-voorstel. Naar wy vernemen hebben de reeders het ar bitrage voorstel in het haringvisschery conflict aanvaard. De R.K. Bond heeft evenals de Centrale bond besloten over de al of riiet aan vaarding der arbitrage een stemming onder zyn leden te houden. Morgen zal deze stem ming worden gehouden. Zooals men weet heeft de Clir. Bond het voorstel aanvaard. Tegen hedenavond is door den Centralen bond te Katwijk een openbare vergadering be legd, waar de heer van der Heuvel nogmaals het standpunt van zijn organisatie uiteen zal zetten. Na afloop van de vergadering zullen stem briefjes worden uitgereikt, die morgenochtend weer moeten worden ingediend, waarna zij naar Scheveningen zullen worden gestuurd waar het resultaat van de stemming te Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk bekend zal worden gemaakt. Van de tweede ploeg zijn gisteren de motor- loggers K.W. 58 en K.W. 79 van IJmuiden ter j haringvisschery vertrokken. De bemanning van deze schepen bestaat in i hoofdzaak uit Katwijkers. De K.W. 134 zal vermoedelijk vanmiddag naar zee vertrekken. De K.W. 149 wordt in den loop van den nacht, of morgenochtend t« IJmuiden verwacht. Het schip heeft 190 kantjes haring aan boord. Schiphol van groot belang voor defensie. VERWACHTE SCHEPEN. Th ui ss toornende voor de Vrijdagmarkt: „Adelante" IJm. 19. Vangst: 60 m. schelvisch 95 m. braadschelvisch; 35 m. platvlsch; 20 m. radio: 35 m. wijting; 10 m. gul: 15 m. varia. Totaal 260 manden en 60 st. stijve kabeljauw. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 760. Hedenmiddag 2 uur: 761. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door tiet Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.7 Toulouse. Laagste barometerstand 744.6 Shields. Verwachting tot morgenavond 7 uur. In den nacht snel afnemende en krimpende wind. Opklarend, weinig of geen regen. Koud Overdag matige, tegen den avond wellicht weer krachtige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Geleidelijk weer toenemende bewolking met tegen den avond kans op regen. Zachter. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt De depressie, welke gisteren over de Goll van Biscay-e lag. Is naar Mldden-Engeland ge trokken. daarbij toenemende in diepte. Over de Zuidelijke Noordzee en Het Kanaal waalt een krachtige storm, terwijl over de Iersche zee en Wales een Noordwesterstorm waait. Over Frankrijk, ons land. België en West- Dultschland worden koude polaire luchtmas- sa's aangevoerd. Over Midden en Oost-Dultschland blijft de temperatuur nog hoog. Op de scheiding van koude en warme lucht, welke van Hamburg over Frankrijk naar Zwitserland loopt. Is het regenachtig en zal het vandaag wellicht tot onweer komen. Het passeeren van deze schel ding van koude en warme lucht heeft o.a. te Hamburg 60 en te Groningen 23 mm. neer slag gegeven. Over de Golf van Blscaye heeft zich een hoogedrukgebled ontwikkeld, dat aan zijn Westzijde reeds weer door een zeer diepe Oceaan-depressie wordt aangtast. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 DUE. Parijs; W.Z.W., 13 gr. C., licht bewolkt. Londen: Z.W.. 10 gr. C.. opklarend na regen. Berlijn: Z.Z.O.. 20 gr. C., bewolkt. Nice: Windstil. 20 gr. C., goed. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm 10 gr. C. «50 gr. F.). 12 uur 's midd.: 12 gr. C. (54 gr. F.). Het bekende tijdschrift „Vliegwereld" brengt een uitvoerige beschouw.ng over de plannen der regeering inzake den aanleg van een centrale lucht haven bij Leiderdorp. Het blad con stateert dat eenige dagbladen partij kiezen voor hun gemeente (Amsterdam en Rotterdam) en vraagt of daarmede wel het landsbelang wordt gediend. Wij willen zegt „Vliegwereld" het geheele vraag stuk eens zuiver uitwerken. Om te beginnen moeten wil dan wijzen op het wezen der luchtvaart en dat ls hoofdzakelijk de mogelijkheid tot snel. liever gezegd, zeer snel vervoer. En vooral over groote afstanden. Eerst dan komt het vliegtuig goed tot ziin recht. Want de con. ourrentie van het vliegtuig tegen den trein op kleine afstanden wordt problematisch. Richten wij onzen blik maar eens od het Nederlandsche luchtverkeer in het binnen land. Dit verkeer is niet rendabel en wordt alleen ln stand gehouden dank zij belang rijke subsidies. De KL.M heeft met dit verkeer een goede mogelijkheid de jonge verkeersvliegers meerdere ervaring te la ten opdoen. Doch zelfs een der grootste afstanden in het blnnenlandsche verkeer, namelijk Amsterdam—Twente, geeft nog slechts weinig winst ln tijd. Want de rei ziger moet eerst met de autobus naar Schiphol, waar hij meestal een twintig minuten voor het vertrek van het vlieg tuig aankomt. Dan vliegt hij Inderdaad in betrekkelijk korten tijd naar het vliegveld Twente, waar hij echter weer de autobus moet nemen naar een der Twentsche In dustriesteden. Inderdaad, als men het eens gaat uitrekenen, ls de winst in tijd heel gering WH zien ln het binnenlandsch luchtverkeer dan ook meer den aanbreng- dlenst voor de groote luchtlijnen Immers, het is voor den industrieel wel degelijk een groote tijdsbesparing als hij in Twente in een vliegtuig kan stappen, om direct od Schiphol aansluiting te vinden op de groote lijnen. Het binnenlandsch verkeer komt echter wél tot zijn recht, zoodra de luchtvaart met slechtere verbindingen concurreert, zooals bijv. op de Zeelandlljn. Voor Vlissln. gen geeft deze verbinding reeds een groote tijdsbesparing, doch voor Haamstede ls het luchtverkeer werkelijk te beschouwen als de verlosser uit zijn isolement. Binnenlandsch luchtverkeer is in onze oogen geen gebiedende noodzake-, lijkheid en dus daarvoor behoeft Ne derland geen vlieghavens vlak bij al de groote steden te hebben. 0 Alleen lange luchtlijnen zijn rendabel. Als wij naar het bultenlandsch lucht verkeer kijken dan zien we. dat Juist de zeer lange luchtlijnen de meeste kans hebben rendabel te worden. Lijnen, zoo als die van de KL..M. naar Indlë. de En- gelsche luchtlijn naar Kaapstad enz., ge ven een enorme versnelling op deze tra jecten en de reiziger, hetzij handelsman, ambtenaar of verlofganger, heeft er zeer zeker een hooger tarief voor over. om ln een derde van den tijd dien hij anders per boot noodlg zou hebben, zijn doel te be reiken Hier raken wij „des Pudels Kem" Het vliegtuig is de groote concurrent voor het zeeschip Daarom zal ook ln de nabije toekomst het Oceaanluchtverkeer zeer be langrijk worden en zien de luchtverkeers- ondememers daar hun groote kans. Resume?rende kunnen wij dus voor de toekomst verwachten, dat de lucht vaart zich zal ontwikkelen ais een verbinding voor den langen afstand. Dit zoo zijnde, zal het duidelijk zijn. dat het den passagier weinig kan sche len. of hij nu op Waalhaven uitstapt of op Schiphol of op Leiderdorp. Hoofdzaak voor hem is, dat hij direct na aankomst verder vervoerd wordt naar de stad zijner bestemming. Het vlieg velden vraagstuk is dus voor den luchtreiziger onbelangrijk. Of eigenlijk, niet geheel. De meeste reizigers zullen het apprecieeren, wanneer hun eind doel in een centraal punt ligt, dat per auto in een klein half uur vanuit de groots steden is te bereiken. En daar zou Leiderdorp aan voldoen. HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a ZEE Voor Vrijdag. Voorm. te 6 uur 55 nam.; nam. te 17 uur 32. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer", 's Middags 12 uur: 15 gr. c. Zweminrichting „De Zijl". 's Middags 12 uur: 17 gr. c. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 9.42 n.m. tot 4.13 van. MAAMS- OP EN ONDERGANG. 2 Juni op: 9 uur 20. Verkeersveiligheid eischt betere regeling. Hoe staan de vliegers nu tegenover zulk een centraal vliegveld? Voor hen gaat het om de verkeersveiligheid. En die is onder de huidige omstandigheden moeilijk te verwezenlijken hoewel men er ln ls ge slaagd een tijdelijke oplossing 'e vinden. Geheel klaar ls de verkeersregeling ln de lucht nog niet en het is daarom, dat het riik eenigen tijd geleden een ljksamb'.e- naar aanstelde om het luchtverkeer boven Nederland ln de meest veilige banen te leiden. Het regelen van het luchtverkeer ls geen sinecure en wel vooral, omdat tegen woordig praktisch bij Iedere weersgesteld heid wordt gevlogen Als de mlstvoorschriften in werking zijn, en dat ls ln wintertijd zeer dikwijis het geval, wordt het heele luchtverkeer van uit den verkee'storen te Schiphol bediend Alle vliegtuigen vliegen in de wolken en de vliegers zien elkaar dus niet. Nu komen er machines uit verschillende richtingen, die alle koers ze ten naar Amsterdam en dus ls er botsingsgevaar aanwezig. Maar als de mlstvoorschrlf-en in werk'ng zijn, moeten de gezagvoerders zorgen, dat de verkeersleider od Schiphol hun rosi'le en hoogte weet. Iede e machine krijg dan een bepaalde hoog'e aangewezen, waar zij moet blijven kruisen tot zij aan de beurt ls om te landen. Bij zeer druk verkeer wo dt zelfs aan verschillende machines opgedra gen om te blijven kruisen fcui'«en het gecontroleerde gebied. Hoe groot moet nu dit gebied zijn? De heer Van Ede. van der Pais spreekt van een 45 K.M. rond het centrale viiegveld. Wij vinden deze grens niet eens ruim bemeten. In Engeland is het gecontro'eerde gebied rondom Croydon nog vee: gTooter, hoewel wij moeten toegeven, dat men daar door de terreinsgesteldheid rond-, om het vliegte-rein met speciale eischen te maken h* eft. Eigenlijk moest, zoodra de mlstvoor schriften ln werking zijn, heel Nederland tot het door den verkeersleider gecontro leerde gebied behooren. Eerst dan krijgt de verkeersleider een goed overzicht over de aankomende machines Want hij zet haar positievermeldingen bij grensover schrijdingen d'rect op de kaart en kan daardoor beter z'wi veld verdeelen. Defensie heeft veel belang bij Schiphol. Het is reeds nu zóó, dat als de mlstvoor schriften op Schiphol in werking zijn, de vliegers op Waalhaven door den verkeers dienst aldaar hiervan op de hoogte worden gesteld. Er mag dan niet gestart worden zonder toestemming van den verkeerslei der van Schiphol. In feite ls Schiphol nu dus al het centrale vliegveld. Nu Waalha ven aan Defensie zaf' komen, komt dit be zwaar te vervallen; andere civiele vlieg terreinen zijn niet ln de directe buurt van Schiphol, dus zou fnen zonder meer kun nen zeggen: maak Schiphol het centrale Nederlandsche vliegveld. Rotterdam moet het dan maar zonder eigen vliegveld schik ken. Dit zou Inderdaad mogelijk zijn, doch er zijn nog andere belangen en dat zijn die der militaire luchtvaart. In enkele couran ten lazen we wel. dat het erg eenvoudig is om zich, als het moeilijk wordt, achter Defensie te verschuilen, doch in dit geval speelt Defensie werkelijk een rol van be- teekenls en dat komt, hoe eigenaardig het ook moge klinken, door ligging en grootte van ons land. Reeds thans maakt de instructie-bllnd- vllegen een belangrijk deel der militaire vllegeropleldlng uit. Blindvliegen kan ge leerd worden onder de kap. doch de werke lijke oefening dient te geschieden bij echt slecht weer. De militaire vliegers moeten dus kunnen oefenen als op Schiphol de mlstvoorschriften in werking zijn. Nu betoogden wij eerst, dat eigenlijk heel Nederland tot het door Schiphol ge controleerde gebied moest behooren, doch dan zouden de militairen geen gelegenheid krijgen te oefenen. En het gaat toch niet aan, en zeker niet ln dezen tijd van inter nationale spanning, om de oefening van onze militaire vliegers prijs te geven ten behoeve van het civiele luchtverkeer. Nederland zal dus moeten worden verdeeld ln twee gebieden. Het eene gebied staat onder civiele en het andere gebied onder militaire controle. Dit is zeer goed mogelijk. De militai ren zouden beslist tevreden zijn, indien zij het gebied benoorden Schiphol zou den krijgen. En dat kan heel goed, want als wij eens den loop der Inter nationale luchtlijnen nagaan, dan zien we, dat deze lijnen van het Westen, het Oosten en het Zuiden naar Schiphol voeren. Via het Noorden van Noord- Holland loopt geen enkele Internatio nale lijn en zoodoende blijft dit deel van Holland geheel verschoond van civiel luchtverkeer Indien deze verdee ling tot stand zal komen en we ver moeden. dat hiernaar door de militaire autoriteiten wel zal worden gestreefd moet Schiphol noodzakelijkerwijze als civiel vliegterrein vervallen. Want het aanvliegen van een vliegveld bij mist of lage bewolking eischt ruimte. Het zal weinigen bekend zijn, dat bij voorbeeld bij het aanvliegen op het landingsbaken van Schiphol een vlieg tuig, dat tot hoven het vliegveld ls ge peild. weer wegvliegt tot ongeveer het LT, om van daar af volgens de bakenlljn naar Schiphol terug te vliegen. Blijft dus Schiphol als civiel vliegveld ge handhaafd, dan blijft er voor de mili tairen een te klein gebied over. Komt er daarentegen een modern groot vlieg veld bij Leiderdorp, dan kan een lijn getrokken worden van West naar Oost, bijvoorbeeld tien kilometer bezuiden Schiphol Het gebied bezuiden deze lijn ls bij slecht weer het door den ci- vielen verkeersleider gecontroleerde ge bied. waar de militaire vliegtuigen, als de mlstvoorschriften ln werking zijn. niet mogen komen, terwijl het deel van Noord-Holland benoorden deze lijn als verboden voor burgerluchtvaartulgen kan worden gesteld In dit gebied heeft Defensie dan het nu ln aanleg zijnde vliegveld Bergen. Zijn de millioenen van Schiphol goed belegd? Wij kunnen ons echter zeer goed voor stellen dat Defensie Schiphol geheel over neemt van Amsterdam, dan wel het geheel huurt. Defensie kan namelijk heel goed een modern uitgerust vliegveld gebruiken. Soes- terberg toch ligt bulten de Hollandsche waterlinie en moet ais zoodanig mogelijk bij een eventueelen oorlog sneller worden prijs gegeven, dan men op het oog zou verwach ten. Schiphol ligt. strategisch gesproken, voor militair vliegveld zeer gunstig. Dat Amsterdam nu ln Schiphol vele millioenen heeft gestoken, behoeft geen bezwaar te zijn. Defensie zal toch "eld moeten uitge ven voor nieuwe vliegvelden en zou er zeer mee gebaat zijn. zoo zonder meer Schip hol ln zijn bezit le verkrijgen. Trouwens, velen vergeten, dat Schiphol nog steeds voor een groot deel eigendom van Defensie is. Amsterdam heeft er wel een groot deel bijgevoegd, doch Defensie kan te allen tijde bepaalde rechten op Schiphol laten gelden. En of de millioenen. die in Schiphol gestoken zl'n, momenteel zoo goed hun rente opbrengen, staat te bezien: de gebouwen liöi aan de K.L.M. verhuurd, er wordt wat landingsgeld ontvangen en verder heeft men de inkomsten uit de toegangsbiljetten en gedeeltelijk uit de rondleidingen. Ais Defensie het vliegveld geheel zou koopen. zouden de niet bepaald rooskleurige financieele toestanden van Amsterdam wat op fleuren en tevens zou een verliesbren- gendc exploitatie van het budget ge schrapt kunnen worden. Daarom zien wij niet in, waarom Amsterdam zich zoo met hand en tand verzet tegen het inrichten van een nieuw vliegveld bij Leiderdorp. Over deze vliegveldenkwes tie is zeker nog niet het laatste woord gesproken, doch wij hebben gemeend eens een neutrale stem te moeten laten hooren, waarbij vooral het Defensie- belang naar voren is gebracht, omdat het niet op den weg va nde militaire autoriteiten ligt om over deze kwesties in de kranten te gaan schrijven. Dat het militaire belang in deze kwestie echter een overwegend belang moet worden geacht, hopen wij hiermede duidelijk te hebben gemaakt. Nog een pers-stem. Schiphol ligt zéér excentrisch. In „Econ. Stat. Berichten" schrijft mr. L. J. van der Valk eveneens over de Centrale luchthaven. Schiphol, zoo zegt hij, heeft ongetwijfeld het voor deel georiënteerd te zijn op onze grootste stad Amsterdam. Doch het centraal vliegveld moet niet op één stad, doch op geheel centraal Neder land georiënteerd zijn, het moet een „Luchthaven Holland" worden. En nu ligt Schiphol ten opzichte van onze beide andere groote, en voor het inter nationaal verkeer ook zeer belangrijke steden, en voor het grootste gedeelte van centraal Holland zóó excentrisch, dat met de aanwijzing van Schiphol als centrale luchthaven de belangen van Rotterdam en Den Haag, aan die van Amsterdam zouden worden opge offerd. Dit offer zou in de eerste plaats onmogelijk van die beide andere steden kunnen worden gevraagd, maar boven dien zou deze oplossing in strijd zijn met onze nationale belangen, die vra gen om een werkelijk centrale lucht haven. Theoretisch ware deze centrale interna tionale luchthaven bij voorkeur aan te leggen in het middelpunt van den vierhoek Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht, op ongeveer gelijken afstand van deze vier steden, hetgeen ongeveer bij Aarlanderveen zou zijn. Practisch zal de keuze van de plaats natuurlijk beïnvloed worden door de bodemgesteldheid, maar vooral ook door de snelheid der autoverbindingen met de groote steden. (Ook Leiderdorp voldoet vrijwel aan dien eisch. - Red. L.D.). Want, het zij nog eens herhaald, de absolute voorwaarde voor het opgeven der plaatselijke burgervliegvelden van Amsterdam en Rotterdam is een directe verbinding van deze beide steden langs een autosnelweg met het centrale vliegveld. Wanneer dergelijke toegangs autosnelwegen bestaan, dan verliest Amsterdam niet haar eigen luchtha ven, het krijgt alleen in plaats van Schiphol een andere eigen luchthaven die dan echter tegelijkertijd ook de eigen luchthaven van Rotterdam, Den Haag, Utrecht en nog vele kleinere steden is geworden, en daarmede zijn achterland en dus zijn rendabiliteit meer dan verdubbeld heeft. HEDEN. Leger des Heils: Samenkomst te 8 uur nam. Zaterdag. In den Vergulden Turk: Alg. Vergadering N.V. boekhandel en drukkery v.h. E. J. Brill. 11 uur voorm. BIOSCOPEN: Lnxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nam.: „Orkaan". Woensdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zon- i dag van 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 u.njn. Trianon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „J'accuse". Zondag van 2—7 uur doorloopende voorstel ling. eater, steenst'aat 39: 8.15 uur nam.: „De schrik van Brimstone". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur, Zon dag doorl. voorstellin gvan 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater Hour oerd 49 8 uur nam.. .Verloren ln de wildernis". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-theater. Haar).straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De Texasrangers". Zondag doorl. voorstelling 2—7 en 8 uur nam. Nova-bioscoop (Katwyk aan Zee): „In het Witte Paard". DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9'/211 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees- k Consultatlebur. v Alcoholisten. 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr. 22) Inenting tegen dlphterle. 3«/t uur 's middags precies 'sVrydags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld". echter van nam. 8 uur tot voorm 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 28 Mei t/m. Vrydag 3 Juni a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9. teL 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Mr. Van der Valk besluit zijn beschou wing met de opmerking, dat, zelfs als De fensie Schiphol niet zou willen overnemen, het aan geen twijfel onderhevig is, dat het nationaal belang den aanleg eischt van een centraal vliegveld, dat door directe autosnelwegen met onze drie grootste ste den is verbonden. Dat wordt dan niet de luchthaven Leiderdorp, of welke andere plaats voor den aanleg in aanmerking mag komen, doch de „Luchthaven Holland", waarop niet alleen onze drie grootste ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, doch het grootste gedeelte van de zoo be langrijke provincies Noord- en Zuid-Hol land direct ls georiënteerd. De spoedige uitvoering van dit plan zou 'bovendien op dit moment een zeer welkom belangrijk object van werkverruiming bie den. VOOR VRIJDAG 3 JUNI. Hilversum I, 1875 en 415.5 M. Algemeen verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Berichten. Gramofoonmuz. (Om 9.30 Gelukwenschen) 10.30 Morgen dienst 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Zang met planobegeleiding. I.d. pauzen: Gramofoon muziek 12.00 Berichten 12.15 Gramofoon muziek 12.30 Ensemble Van der Horst en Gramofoonmuz. 2.00 Gramofoonmuz. 2.35 Christ, Lectuur 3.00 Zang en piano 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Orgelspel 5.30 Gramofoonmuz. 6.30 Causerie over kamer planten 7.00 Berichten 7.15 Declamatie en Gramofoonmuz. 7.45 Reportage 8.05 Berichten ANP, Herhaling SOS-Berlchten 8.15 NCRV-orkest en solist 9.00 Causerie „Vlaardingen en de Vlaamsche kunst" 9.30 Carillonconcert 10.00 Berichten ANP 10.05 Vervolg concert 10.45 Sportpraatje 11.00 Gramofoonmuz. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum H. 301.5 M. 8.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 4.00 VARA 7.30 VPRO 9.00 VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA 8.00 Gramofoon muz. (Om 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwij ding 10.20 Declamatie 10.40 Gramofoon muziek 11.10 Vervolg declamatie 1130 Gramofoonmuziek 12.00 Gramofoonmuz. <Om 12.15 Berichten) 12.45 De Palladians I.45 Muzikale causerie (met grm.pl.) 2.30 Het Kovacs Lajos-orkest en solisten 4.00 Gramofoonmuziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6a)0 De Ramblers 6.30 Poli tiek radiojournaal 6.50 Hammond-Orgelspel 7.00 Sportpraatje 7.20 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.30 Berichten 7.35 Lezen in de Bijbel 8.000 Viool en piano 8.30 Causerie „Een nachtwandeling ln de eerste week van Juni" 9.00 Gramofoonmuziek 9.30 VARA-orkest 10.00 Fantasia en solist 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwyding II.00 Gramofoonmuziek 11.30 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Droitwich 1500 M. 12.10 Orgelspel 12.40 George Elrick and his Music Makers 120 Sportpraatje 1.35—2.20 Het Blrmlnghamsch Phllharmonisch Strykorkest en solist 4.20 Gramofoonmuz. 4.50 Radiotooneel 520 Frank Walker en zyn Octet 6.05 Sportre- portage 6.20 Berichten 6.45 Parlementair weekoverzicht 7.05 Viool en piano 7-35 Ray Noble en zyn orkest 8.35 BBC-Sym- phónie-orkest, BBC-Zangers en pianoduo 9.35 Berichten 9.55 Vervolg concert 10.50 Theaterpraatje 11.10 Ambrose en zyn band 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio-Paris 1648 M. 8,10. 8.55—9.05, 10.10, en 12.35 Gramofoonmuziek 1.50 Zang 2.05 Gramofoonmuz. 4.35 Zang 5.20 Klarinet kwartet en zang 8.35 Zang 8.50 Radio tooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.20— 12.50 Orkestconcert. Keulen 456 M. 6.50 Gramofoonmuz. 7.30 Orkestconcert 12.20 Militair orkest - I,35 Concert 2.30 Vrooiyk concert 4.20 Omroep-Amusementsorkest 7,30 Omroep orkest en solisten 9.20 Voor oud-strüders 10.35 Gramofoonmuziek 11.20 Stedelijk Orkest van Bonn. de Stedelyke Zangvereem- ging en solisten 12.20—3.20 Gevarieerd concert. Brussel 322 en 434 M. 322 M.: 12.20 Grs- mofoonmuz. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50—2.20 en 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 Het Gertler-kwartet 6.35 Gramofoonmuziek —7.20 Zang met toelichting 8,20 Oraroep- kleinorkest 9.05 Radiotooneel 9.40 Ver volg concert 10.4011.20 Gramofoonmuz. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuz. 12.50 en 1,3" Omroepsalonorkest 2,052,20 Gramofoonmuz. 5.20 Het Harpkwartet Cornells 6,00 en 6,35 Gramofoonmuz. 6,50 Planovoordracnt 7,35 Gramofoonmuz. 8,20 en 9.35 Max Alexys orkest en soliste 10.30 Gramofoonmuziek 10.4511,20 Dansmuziek (gr.pl.). Deutschlandsender 1571 M. 7,30 Gevarieerd concert 8,20 Duitschlandecho 8,35 VneJf" niersorkest 9,20 Radiotooneel 10-20 Be richten 10.50 Concert 11.05 Berichten - II.20 Omroepkleinorkest en de drie Rul®n,, <met pianobegeleiding) 12.202.20 Zie Keu len. (1.15—1,26 Tijdsein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. VOOR VRIJDAG 3 JUNI. lstc Programma: lederen dag van 6—24 uur* Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 8—24 uur. Kro. Ncrv. enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 10-20 Paru Radio 12.05 Diversen 12.20 Brussel Vi- 13.35 Keulen 14.50 Droitwich 15.15 Diver sen 16.20 Droitwich 16.50 Keulen - Brussel Fr. 18.20 London Reg. 19.20 Raa P.T.T. Nord 19.50 Brussel VI. 20.20 Fr. 21.20 London Reg. - 22.00 Brussel v«. 22.35 Keulen 23.20 Parys Radio. 4c Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 D» sen 10.35 London Reg. 13.35 Droitwicn 14.05 London Reg. 17.20 Droitwich Brussel Fr - 19.05 Droitwich 20.30 G""11 muziek G.R.D. of div. 22.00 Droitwicn. WUzigingcn voorbehouden. 2—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6