De wijzigingen in de Electriciteitswet LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 2 Juni 1938 ■wsaüiï»s-srws GEMENGD NIEUWS Gemeentelijke vrijheid in de electricïteitstarieven Ernstige schietpartij te Ruwiel. landbouwer weigerde crisisambtenaren toe te laten. Twee personen zwaar, één licht gewond. Gistermorgen omstreeks elf uur heeft een ernstige schietpartij plaats gehad op de boerderij van den landbouwer A. van Manen, gelegen aan den Hei- cop, in de nabijheid van de Porten- genschebrug te Ruwiel (Utrecht), waarbij de landbouwer en rijn zoon zwaar gewond werden, terwijl een veldwachter lichte verwondingen op liep. Aan de boerderij van den landbouwer ver voegden zich drie crisis-ambtenaren om een onderzoek naar den veestapel ln te stellen. Hun werd den toegang echter ge weigerd. De ambtenaren zijn daarop hulp gaan halen, waarbij zij assistentie kregen van de politie uit Kockengen, Ruwiel en Breukelen, terwijl de burgemeester van de gemeente Ruwiel, de heer J. Vorderhake. eveneens bij de woning verscheen. Op nieuw werd den landbouwer gesommeerd, de deur van zijn woning te openen om den ambtenaren gelegenheid te geven hun werk te doen. Toen de man wederom weigerde werd een smid gehaald wien bevolen werd, de deur open te breken. Toen deze daarmee bezig was. klonken schoten, die vanuit de woning op de ambte naren, de politie en den smid werden gelost. Deze schoten troffen gelukkig geen doel. Aanstonds trok men zich terug om te beraadslagen, wat verder te doen. De officier van Justitie uit Utrecht, jhr. Quarles van Ufford werd ontboden, die spoedig ter plaatse verscheen. Den land bouwer werd daarop voor de laatste maal gelast, de deur van de woning te openen. Hem werd eenlge bedenktijd gegeven met de mededeeling, dat, als hij niet toe gaf, men tot krasse maatregelen zou over gaan. Tevens werd hem verzocht, de zich ln zijn woning bevindende kinderen, een jongen en een meisje van ongeveer zeven jaar. naar bulten te laten gaan. alvorens men krasse maatregelen zou nemen. Ook hieraan gaf de landbouwer geen gevolg. Daarop heeft men met geweld de deur opengebroken, waarbij aan weerskan ten schoten vielen. De zestigjarige landbouwer en zijn negentienjarige zoon Freek werden daarbij zwaar ge wond. Een veldwachter van de ge meente Ruweel, D. Talma, kreeg een schampschot aan de borst. De ernstig gewonden werden ter plaatse verbonden en met twee ziekenauto's van den geneeskundigen dienst naar het stads- academlsch ziekenhuis te Utrecht overge bracht. Van ver uit den omtrek namen vele be langstellenden het terrein van de schiet partij in oogenschouw. Van de woning is geen ruit meer heel. De kogelgaten ziet men in de muren, deu ren en de ruiten. Er zijn ongeveer dertig schoten gevallen. Het onderzoek, onder leiding van ma joor H. den Ouden uit Breukelen. wordt met kracht voortgezet. Auto door trein gegrepen. Personenauto enkele honderden meters meegesleurd. Auto op wielrijders ingereden. Een jongeman gedood, zijn meisje gewond Autobestuurder had te veel gedronken. In den afgeloopen nacht na de feeste lijkheden ter gelegenheid van de land bouwtentoonstelling te Odoorn, is op den Borgsrstraatweg aldaar een ernstig onge luk gebeurd. De negentienjarige H. Tha- lens fietste daar met zijn meisje, mej. H Gortmaker, beiden wonende te Odoorn. Zij waren op weg naar de woning van het meisje. Een personen-auto, welke hen ach terop kwam. is op het tweetal ingereden, waardoor Thaiens onder den wagen terecht kwam. De Jongeman was vrijwel onmiddel lijk dood. Het meisje kreeg een hoofd wonde. Dokter Bannema uit Odoorn was kort na het ongeval ter plaatse Hij heeft het meisje, dat gelukkig niet ernstig gewond was, verbonden, waarop zij naar haar wo ning is gebracht Bij het onderzoek, dat door den burge meester. den heer Van Rooyen, werd inge steld, is gebleken, dat de auto bestuurd werd door den handelsreiziger Van S., die in Emmen logeerde. Hij had daar den wa gen gehuurd om zich naar het feest te Odoorn te begeven. De man verkeerde on der invloed van sterken drank Hij bekende vrij veel gedronken te hebben. De wagen, waarin verder niemand zat, is licht beschadigd. Was Waluck te Zaandam Ook Baronowsky herkende den Rus. Maar bet was een rechercheur uit Maassluis. De politie van geheel Buropa zoekt naar den dader van den bomaanslag te Rotter dam. Signalement en portret zijn door iederen politieman grondig in het geheu gen geprent, doch ook de leek op politie- gebied komt met vele en velerlei aanwij- zigingen en gegevens op de politiebureaux, gegevens, die alle nauwkeurig moeten wor den onderzocht en nagegaan. Waren het in Domburg een kapper en zijn vrouw, die den gezochten Waluck van het portret, dat in alle kranten is ver spreid, meenen te herkennen, in Zaandam zijn het bootwerkers en een sigarenwinke lier die zich aan het hoofdbureau van po litie hebben gemeld, met de mededeeling, dat zij Waluck aan het eind van de vorige week in Zaandam in een sloep, die naar het Russische houtschip „Kuiblshev" voer, hebben gezien. Een winkelier, die in de buurt van de haven woont, kwam met een dergelijk ver haal. Een bootwerker meent Waluok op het schip te hebben gezien. De „Kuibishev" is Zaterdag JI. uit de Zaandamsche haven vertrokken, met be stemming Leningrad. Hg VIER WONINGEN TE BOSKOOP UITGEBRAND. De brandweer stond voor een hopclooze taak. Gistermiddag circa halfvier brak in het complex woningen, onder één dak, gelegen aan de Zuidkade te Boskoop, resp. genum merd 31, 33, 35 en 37, brand uit op den zolder van perceel No. 33, bewoond door H. van Veen. Aangewakkerd door het zeer brandbare lieten, dak, nam de brand dadelijk in he vigheid toe, zoodat spoedig het geheele complex woningen, resp. bewoond door de gezinnen G. Oosterom, C. Oosterom, Joh. Groenendijk en H. van Veen in lichter laaie stond. De brandweer met haar motorspuit, die spoedig ter plaatse was, stond voor een hopelooze taak en kon niet beletten, dat de vier woningen totaal uitbrandden. Omtrent de oorzaak tast men nog lil het duister. Men vermoedt evenwel, dat het achteloos wegwerpen van een eindje sigaret in het perceel v. H., de oorzaak moet zijn. Naar wij vernemen, is een tweetal ge zinnen niet verzekerd. Door de krachtda dige medewerking evenwel van velen kon zeer veel huisraad, beddegoed, kleeding enz. bij deze families, nj. J. Groenendijk en G. Oosterom gered worden. De overige be woners, wier bezittingen verloren gingen, zijn verzekerd. De loco-burgemeester, de heer E Gulde- mond. was op het terrein van den brand aanwezig. 4080 GULDEN ONTVREEMD BIJ INBRAAK. Aan de geopende brandkast geen sporen van geweld te vinden. Onbekenden hebben zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag toegang ver schaft tot het kantoor van de N V. Netam, Nederlandsche Tankapparaten- en Ma chinefabriek. gevestigd aan de Galvani- straat te Rotterdam. Uit een in het kantoor staande brand kast is een Ijzeren geldkistje, Inhoudend f. 4000 aan bankbiljetten en zilvergeld ge stolen. Er zijn geen sporen van geweld te vinden. De brandkast moet of niet afge sloten zijn geweest of de ongewenschte gasten hebben beschikt over de sleutels. DE ROOFOVERVAL TE HAAKSBERGEN. XC Twee dooden te Gilze. Op den Onbewaakten overweg nabij de uitspanning „Vijf-eiken" te Gilze heeft zich gisteravond te ruim half acht een ongeluk voorgedaan, waarbij twee personen, een heer en een dame, om het leven zijn gekomen. Een personenauto, afkomstig uit Utrecht, werd bij het passeeren van den overweg door den trein, die om 19.28 uur uit Breda was vertrokken, gegrepen en enkele hon derden meters meegesleurd. De beide inzittenden werden uit den wagen geworpen en op slag gedood. Men waarschuwde onmiddellijk den in de na bijheid wonenden geneesheer van Glab- beek. doch deze kon slechts den doodcon- stateeren. De slachtoffers bleken te zijn de 22- Jarige A. Rombouts en diens 24-jarige zus ter. mej. N. Rombouts, beiden wonende te Middelbeers. (N.B.) Het stoffelijk overschot van de beide verongelukten is naar het Sint Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht. De auto werd van voren geheel inge- drukt. De trein, die het ongeluk veroor-1 zaaktè. heeft ruim een half uur vertra ging gehad, evenals de trein uit Tilburg, die van de tegengestelde richting kwam. Het ongeluk is waarschijnlijk aan on-1 oplettendheid te wijten. Een bekentenis inzake den moord te Almelo. Nadat de verdachte van den moord te Almelo op het woonwagenmeisje Tijtje Hof, de 24-jarige J. F. v. d. W., gisteren in den loop van den middag opnieuw door den rechtercommissaris was verhoord, heeft hij ten slotte bekend het misdrijf te h'bben gepleegd. De aanwijzingen tegen hem waren zoo sterk dat hij besefte, dat langer ontken nen niet baatte. Hiermede is het speurderswerk der po litie in deze aanvankelijk zoo duistere zaak met succes bekroond. Speciaal de majoor der recherche, de heer A. Koot, heeft zich bij het opsporingswerk zeer on derscheiden. De dader is ter beschikking van de Justitie te Almelo gesteld. Toestand der mishandelde vrouw bevredigend. Omtrent den roofoverval, welke ln den nacht van Maandag op Dinsdag is ge pleegd op de weduwe G. J te Vaarwerk te Haaksbergen, vernemen wij nog, dat de bult waarmede de onverlaten verdwenen, bestond uit zeven gouden ringen, een gou den dameshorloge, en twee gouden kettin gen, waarvan er een anderhalve meter lang was. Aan deze ketting bevond zich een gouden kruis. Voorts namen de inbre kers vier gouden mutsbellen, een doos zilverwerk en enkele broches mee. Eenig geld, dat zich in huis bevond, werd on aangeroerd gelaten. De dieven reden op het rijwiel van de dochter van de weduwe naar een auto, welke op tien minuten afstands van de boerderij stond geparkeerd. De fiets ls la ter met bloedsporen bevlekt, en met een lekken band in de buurt van Beckum te ruggevonden. Toen de overvallen familie zich veilig waande, heeft zij, geheel overstuur, de bu ren gewaarschuwd, die op hun beurt de Haaksbergsche politie van den overval verwittigden. De politie uit Haaksbergen, evenals die uit Enschedé en Hengelo, hebben thans het onderzoek in handen. Gebleken is, dat de dieven de boerderij door een zijdeur, welk" zich gemakkelijk liet openen, zijn b'Van" dlf twee6 daders is slechts een vaag moedelijk zal zij geen toe van de hamerslagen, welke haar zijn toe gebracht, ondervinden. Waluck of Kuntkes? Ook Baronowsky (Bora), die nog steeds op het politiebureau te Rotterdam ver toeft, heeft Waluck gezien! Toen hij Maandagmorgen, begeleid door eenlge politiemannen, door de gangen van het Rotterdamsche bureau liep, riep hij plotseling hevig verschrikt uit: „Waluck", terwijl hij wees op den Maassluischen re chercheur A. Kuntkes. die zich voor dienstzaken in het politiebureau bevond. Even later werden rechercheur en Ba ronowsky voor commissaris Roszbach ge leid en opnieuw verklaarde Maronowsky, dat Kuntkes Waluck was. Daar de politie geen foto van Waluck heeft, werden ter stond foto's van den rechercheur ge maakt. die men liet doorgaan voor foto's van Waluck. Met de beperking, dat het een oude foto was, waarop de dader wat for- scher en dikker was afgebeeld, werden de I foto's verspreid. DE TE HILVERSUM GEARRESTEERDE INBREKER. Gisteren hebben wij bericht over een Hilversumschen onderwijzer, d^ jioor zwaarmoedigheid tengevolge van blijvende werkloosheid tot inbreken was gekomen. De jeugdige inbreker was, naar wij meld den bij een poging tot ontvluchten door een hem betrapt hebbenden politieman in den rug geschoten en vervolgens opgeno men in de R.K. ziekenverpleging aldaar. Het had den schijn, dat het hier een zielig geval was en dat de onderwijzer zeker niet als misdadiger gezien moest worden. Hier heeft de schijn echter wel heel erg bedrogen! Hij heeft inmiddels aan de politie bekend aan een zestal inbraken, alle in den laat- sten tijd te Hilversum gepleegd, schuldig te zijn. BIJ deze Inbraken werden boeken, sieraden enz. gestolen, soms voor tamelijk groote waarden. Hij heeft een aantal dezer goederen te Amsterdam en Utrecht van de hand gedaan. Voorts zou hij zich schul dig hebben gemaakt aan oplichting; hij heeft althans bekend bij een firma te Am sterdam onder valschen naam verschil lende kleedingstukken te hebben gekocht en medegenomen. Tenslotte heeft de man bekend de be- rooving op klaarlichten dag, eenlgen tijd geleden te Hilversum gepleegd, op zijn kerfstok te hebben. Men zal zich herin neren, dat een dame, die op het postkan toor een cheque van f. 140 had geïnd, het taschje, waarin het geld was geborgen, door een zich later op de flets Ijlings heen- spoedenden jongeman uit de hand werd gerukt. Het geschiedde ln de Vondellaan. De dame kon destijds maar een zeer vaag signalement opgeven. In naburige gemeenten, Bussum b,v„ zijn ook herhaaldelijk dergelijke beroovlngen gebeurd. Men onderzoekt thans of de onderwijzer mede hieraan debet is De aangehoudene, die Inmiddels uit het ziekenhuis kon worden ontslagen, zal ter beschikking van den officier van Justitie worden gesteld. „N.R.Crt." Minister komt aan bezwaren tegemoet. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het voorloopig verslag omtrent de overweging ln de afdeellngen van de derde nota van wijzigingen nopens het we sontwerp hou dende algemeene regelen ter zake van de ele:trlciteitsvoorz!ening is het volgende ontleend: De minister van waterstaat moet ten stelligste ontkennen, dat de houding van de regeering bil de voorbereidende behan deling van het wetsontwerp weinig duide lijk en weinig standvastig zou zijn ge weest. Ten aanzien van het punt. hetwelk ln artikel 11 voorziening heeft gevonden, er kent de minister intusschen. dat bij de voorbereidende behandeling wijziging van inzicht aan den dag is getreden. Aan geopperde bezwaren heeft de ml- nls'er indertijd gemeend zooveel mogelijk tegemoet te kunnen komen, door in de derde nota van wijziging een beroep op de Kroon in te voeren; hij achtte het minder gewer.scht om het na grondlee overweging in de memorie van antwoord ten slotte door zijn ambts voorganger gekozen standpunt ten gunste van provinciale regelingen incidenteel, zonder overleg met de Kamer, weder te verlaten. Nu hem echter bllikt. dat vele leden overwegend bezwaar hebben tegen, provinciale regelingen en zij het be roep op de Kroon een onvoldoende verbete ing achten, heeft de minister zich ten aanzien van een wijziging ten principale nader beraden en is hii tot de slotsom gekomen, dat 't gewenscht is om terug te keeren tot het stand punt van de memorie van toelichting.. Nu daarmede in hoofdzaak wegvalt de mogelijkheid van toezicht van hooger ge zag op de tarieven van gemeentelijke elec- triclteitsbedrijveii, ls de minister echter van meening. dat voor deze bedrijven, aan welke een groote mate van vritheld ls ge laten. althans een enkel richtsnoer inzake de tariefsgestie in de wet behoort voor te komen Naar zltn oordeel zal behooren te worden bepaald, dat de winsten uit de gemeentelijk* electriclteltsbedrijven niet tot hoogere bedragen worden opgevoerd dan die. welke thans aan de gemeentelijke kassen ten goede ko men en dat de van de bedrijven ge vorderde retributies niet worden ver hoogd. Wordt door een dergelijk voorschrift niet te kort gedaan aan de groote finan- cieele belangen, welke de gemeenten bij haar electriclteltsbedrijven hebben, de be spande winsten, een grooten steun vaak vormend voor de gemeentehuishoudingen, worden daardoor toch niet bedreigd anderzijds wordt aldus een bescheiden stap gedaan ten gunste van de groote eco nomische en sociale belangen, verbonden aan een zoo goedkoop mogelijke electricl- teltsvoorzlenlng. De extra-winsten uit de toeneming van het electrlciteitsverbrulk te verwachten, zullen toch door tariefsverla gingen moeten worden gecompenseerd. waarbU het aan de gemeentebesturen blltft overgelaten om te beoalen de volg orde en de mate, waarin ten aanzien van verschillende tarieven verlichting wordt aangebracht. Naar het oordeel van den minister kan niet ontkend worden, dat de elec- triciteitsvoorziening hier te lande, al moge zii in onderdee'en vaak aan hooge eischen van economie voldoen, nochtans in haar geheel niet tot een zoodanig peil van efficiency is opge voerd. als mogelijk en in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden wel zeer. dringend noodig te achten is. Wanneer bedacht wordt, dat de econo mie dei electriciteltsvoorziening in het al gemeen gediend wordt door concentratie en dat in het bijzonder de rechtstreeksche levering van den producent (het stroom- opwekkend bedrijf) aan den consument (den stroomafnemer i bewezen heeft een uiterst belangrijke stimulans te vormen voor den groei van de electrictteitsvoor- ziening. daar toch alleen aldus aan de zoo talrijke en gevarieerde vormen van elektriciteitsbehoefte op elastische en eco nomische wüze kan worden tegemoet ge komen. dan ls het wel duidelijk, dat bij de weinig systema'ische ontwikkeling van de electrlcteltsvoorzlenlng hier te lande n!et een toes and ls bereikt, welke ten volle bev edlglng schenkt. Het is noodig om voor den vervolge de electricitertsvoorziening als een na tionale zaak te zien, al zal met be-, staande verhoudingen rekening dienen te worden gehouden. Het defenslebelang vordert het spoedig tot stand komen van koppelingen tus- schen de verschillende netten, opdat deze daarvan een geheel maken, hetwelk aan de hoogste eischen van bedrijfszekerheid beantwoordt. Het onderzoek inzake het koppelvraag- stuk is ln vollen gang. doch nog niet be ëindigd. Wat echter bulten twijfel staat, is, dat de zekerheid van de electriciteltsvoorzie ning door de koppeling ln hooge mate wordt gediend. Zoo eenlgszlns mogelijk een onafgebro ken ongestoorde stroomleverlng te verze keren ls dan ook. naar het oordeel van den minister een eisch van meer dan ge woon economisch belang. In oorlogstijd kunnen door vliegeraan vallen verschillende electrlciteitsfabrieken worden getroffen en van welk primair be lang het is om ln het onbezette gebied de electriclteltslevering zoo lang en zoo vol ledig mogelUk ln stand te houden, behoeft zeker niet nader te worden toegelicht Het verkrijgen van zekerheid is zeker een offer waard Indien de koppeling niet goedschiks slaagt zal er wellicht dwang noodig zijn. Een ander punt van algemeene be- teekenis. waarvoor wettelijke regeling dringend geboden ls. betreft de veilig heid en de deugdelijkheid van electro- technlsche materialen en toestellen. In de eerste plaats worden door zg. vliegende winkels, bazars en soortge lijke inrichtingen, electrotechnische materialen van minderwaardige hoe danigheid verkocht, om daarna, niet door erkende installateurs maar door onbevoegden in de Installaties te wor den aangebracht bij uitbreiding van kleineren of grooteren omvang. Een ander bezwaar betreft de ge- bruikstoestellen. Naast het probleem van de bestrij ding van gevaarlijke en ondeugdelijke materialen en toestellen s*aat het vraagstuk van den ijk van electro technische meettoestellen, in het bij zonder de electriciteitsmeters. Al moet worden erkend dat de groote electriclteitsbedr Jven zorg dra gen voor een regelmatige en behoor lijke liking der meters, zoo moet toch worden vastgesteld, dat in vele kleine gemeenten met eigen bedrijf de toe stand veel en niet zelden alles te wen- schen overlaat. Bii de verhouding tusschen het rijk en de K.E.M A zooals die in de memorie van antwoord is aangegeven, zal die vennoot schap ten aanzien van de keuring van electro-technische materialen en appara ten ten behoeve van derden „geen zelf standige bevoegdheid krijgen doch zich geheel hebben te gedraeen naar de voor schriften welke van rijkswege gegeven werden". Zoolang die voorschriften er niet zijn zal de K E.M A. geen richtsnoer voor haar handelen hebben, hetgeen aan haar werkzaamheden ernstige schade zal be rokkenen. Zonder rljksvoorschriften wordt ook niet die algemeene grondslag voor keuringen en controle verkregen, waarop het bedrijfsleven te recht aandringt De in artikel 10 van het ontwero be doelde algemeene maatregel van bestuur ls bestemd om ln deze materie de noodiee voorschriften te geven. De minister stelt zich voor de oprichting van een energie-raad ln nadere overwe ging te nemen, zoodra hil de beschikking heeft over al die gegevens, welke noodig zlln om de beteekenis van de verschillende energiebronnen voor het economisch leven hier te lande vast te stellen In hoever e de electriciteitsraad na oprich'lng van een energleraad overbodig mocht zijn. zal te zijner tijd kunnen blijken NOODLOTTING ONGELUK OP URKER BOTTER. De I9-jarige J. Korf had gisteren aan boord van den Urker motorbotter U. K. 172 het ongeluk met zijn linkerbeen tus- rchen de motor bekneld te raken, toen hij de machine op zee wilde aanzetten Direct na aankomst te IJmuiden werd K. naar een ziekenhuis overgebracht waar hij kor ten tijd later ls overleden. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN Vanmorgen te kwart voor acht is te Olst een ernstig verkeersongeval geschied. Op dat tijdstip naderde uit de richting Zwolle een auto, bestuurd door den heer A. B. T„ Inspecteur der werkverschaffing. Even voor Olst, bij den afrit naar het dorp. stak de 59-jarige ongehuwde D. van de Noort, die per rijwiel op weg was naar de fabriek, waar hij werkzaam was, zon der daartoe teekenen te geven, den weg over met het noodlottige gevolg, dat Van de N. door de auto werd gegrepen. Het slachtoffer werd op slag gedood. De autobestuurder, die nog heeft ge tracht een ongeluk te voorkomen, kwam met den wagen onder aan den dijk terecht De heer T. kon ongedeerd uit den wagen komen. BUITENLANDSCH GEMENGD. NIEUWE SCHAT ONTDEKT TE PARIJS. De commissaris van politie van de af- deeling Jardin des Plantes te Parijs, heeft medegedeeld, dat in het gebouw in de Rue Moeffetard, waar eenige dagen geleden het testament van den stalmeester van Lodewijk XV werd gevonden, met een aan tal goudstukken ter waarde van ongeveer 2'/i mlllioen, thans een tweede testament met een nog aanzienlijker bedrag aan goud ls gevonden. DE GEVAREN VAN BLINDE PASSAGIERS. Het Deensclie s.s. „Lotte" heeft te Hel sinki twee blinde passagiers aan land Se: zet, een Deen en een Let, die de vaart van Danzlg naar Helsinki in de ruimte on der de ketels hadden meegemaakt. Belden verkeerden na hun verblijf v?" drie dagen ln de hitte van het ketelrunn ln zulk een bedenkelijken toestand, dat ae kapitein de verstekelingen naar een z>«" kenhuls moest doen vervoeren. Daar is Deen reeds gestorven. rts De belde blinde passagiers waren ree te Kopenhagen aan boord gekomen, dot toen ontdekt en te Danzig aan land gn*/ Zij slaagden er echter in. opnieuw aa» boord te komen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14