LEIDSCH DAGBLAD DE NIE LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 2 Juni 1938 Indrukken uit Sjanghai LAND- EN TUINBOUW De normale toestand is nog steeds niet teruggekeerd Angst voor de Japanners HEEMAF Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De kwestie der saneering. Aan de leden der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur is door het hoofdbestuur de volgende circulaire gezonden: Aan een aantal leder, der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur is door een 15z-tal leden een circulaire toegezonden, waarin wordt aangeraden om tegen de op 13 Juni a.s. te behandelen motie te stemmen. Hoe wel het een ongebruikelijke weg is. meent het hoofdbestuur in dit geval, om misver stand te voorkomen, per circulaire aan de leden te moeten uiteenzetten dat de gans van zaken een geheel andere is dan zooals voorgesteld wordt in bovenbedoeld rondschrijven. De toelichting van het hoofdbestuur op deze motie wordt met geen ander argu ment bestreden dan door te schrijven, dat het een organisatorische fout is. zonder dat aangegeven wordt, waarom. Het is organi satorisch echter volkomen juist, dat na critiek de meening der leden gevraagd wordt, en dat. wanneer die zou verhinderen dat het hoofdbestuur zijn olicht kan ver vullen. dit hoofdbestuur aftreedt. Men leze echter de toelichting op de motie nog eens! Men heeft. het. nu echter over een ande ren boeg gegooid. Nu schrijft men, dat aanneming der motie tengevolge zou heb ben dat men volmacht zou geven om te ko men tot een centraal lichaam, waarin de Alg. Vereen, slechts een ondergeschikte rol vervult en waarbij de leden onmondig worden gemaakt. Ieder zal echter begrij pen dat hiervan geen sprake is. Weliswaar zijn voorloopige besprekingen gevoerd over het in eigen beheer nemen der maatrege len. maar hierbij is steeds door het hoofd bestuur vooropgesteld, dat de positie van de Alg. Vereen, overeenkomstig haar be langrijkheid moest zijn. en dat zij volko men vrij moet blijven om critiek te kunnen uitoefenen en haar standpunt t.o.v. de sa- neering zelfstandig te bepalen De Minis ter heeft geen toestemming gegeven om zijn brief te publlceeren, en de voorloopige besprekingen zijn vertrouwelijk, maar het hoofdbestuur staat voor de vereeniguig en haar leden op de bres! Vanwege de ver trouwelijkheid der besprekingen neeft van zelfsprekend geen enkel bestuurslid hier over tot nu toe mededeelingen aan zijn leden mogen doen. Wanneer de maatregelen in eigen be heer zouden worden genomen, dan is de Invloed van de vakaenooten zoowel als van de Ala. Vereenigina grooter dan nu ln Sier- teeltcentrale en Surplusfonds: dit is de voorwaarde, waarop het hoofdbestuur aan het in eigen beheer nemen der maatrege len zou willen medewerken. Dat het on waarschijnlijk zou zijn dat bij een niet medewerken van de Alg. Vereen, de andere organisaties deze uitvoering in handen zouden krijgen is onjuist, het tegenoverge stelde Is het geval. Het hoofdbestuur meent dat het een voordeel is, wanneer de uitvoering der maatregelen in handen van het vak wordt gelegd waarbij de vertegenwoordigers van het vak niet uit de besturen behoeven te worden gekozen. Zoowel de leden als het hoofdbestuur zullen dan meer zeggenschap verkrijgen, ook in vergelijking met andere organisaties. Het hoofdbestuur blijft ook dan echter volkomen vrij staan, en critiek zoowel als tegenovergestelde meeningen omtrent de saneering zullen even goed als nu volkomen geoorloofd zijn. Het hoofdbestuur heeft in de toelichting op de motie uiteengezet waarom on danks de uitspraak tegen de saneering aan de uitvoering der maatregelen moet worden medegewerkt. De meening dat deze motie de leden onmondig zou maken is on juist; zij zullen integendeel meer zeggen schap verkrijgen dan nu. O" verdere circulaires, waarin een on juiste voorstelling van zaken wordt gege ven, zal door het hoofdbestuur niet op nieuw per circulaire worden ingegaan. Zuid-Holl. Bond van Veehandelaren. Jaarvergadering te Rotterdam. Gisteren heeft de Zuid-Hollandsche bond van Veehandelaren in de Diergaarde te Rotterdam zijn jaarlijksche vergadering ge houden. Na een inleidend woord van den voor zitter, den heer C. P. Alkemade werd het jaarverslag goedgekeurd. Na de vele slechte jaren aldus dit ver slag mag 1937 een redelijk jaar genoemd worden voor den veehandel. Wat den export betreft is er echter weinig of niets omge gaan, alleen de binnenlandsche handel verbeterde. Het mond- en klauwzeer is een ramp voor de veehouders en handelaren geweest en nog steeds heeft men met de naweeen te kampen. De teeltbeperking had steeds de volle aandacht van het bestuur, voor geheele vrijheid was het niet gepor teerd, daar het van meening is, dat aan een teveel aan vee ook niets te verdienen is. Wel heeft het bestuur aangedrongen op verruiming Omtrent de veemarkten komen er weinig nieuwe klachten binnen, over de Rotter- damsche markt in het geheel geen. Dit be wijst dat alles vlot marcheert en de leiding van dr. Houthuis voortreffelijk is. Als men het aangaan van de markt nu ziet of voor jaren terug, dan is het verschil zoo aanmerkelijk groot, dat dit niet alleen den handelaren ten goede komt, doch ook door deze goede regeling het vee veel min der te lijden heeft dan vroeger. Op de Leidsche markt werd verschillende malen vee verdacht verklaard, doch meestal na de markt weer vrijgegeven. Dit was voor den handel zeer schadelijk. Na bespreking met dr Stuurman is toe gezegd, dat de keuring bij het aangaan van de markt iets soepeler zal worden opge- nomen en rekening zal worden gehouden met de naweeen van de heerschende mond en klauwzeer. Aan het verslag van den penningmeester wordt ontleend, dat de ontvangsten be droegen f. 1924.09 en de uitgaven f. 1865.77, sa.do van f. 58.32 De begrooting voor 1938 heeft aan ontvangsten f.2125 en aan uit gaven f. 2037.50 bedragen. Een medewerker heeft zich op reis begeven, teneinde in verschillende plaatsen langs de Chinaknst en in Zuid--China eens poolshoogte te ne men en daardoor een meer algemeener beeld van den toestand in Oost-Azieë te krijgen dan onder de gegeven om standigheden vanuit Tokio mogelijk is. wy varen de Whangpoo op. aan boord van het Engelsche stoomschip „Empress" Het is druilerig weer, laag hangen de wolken, een füne motregen belemmert het uitzicht. Het landschap herinnert daar door nog sterker dan anders aan Holland, een polder met veel groen langs de wegen, zooveel boomen dat men ondanks de vlak te toch. niet ver kan zien. Het dorp Woosung is nog een groote ruïne. Toen ik er in Augustus langs kwam ontploften er onophoudeiyk de granaten, hing er een dichte rook waarin rood de vlammen lekten. Hier en daar zyn Japan sche soldaten bezig nog niet geheel inge storte huizen van een nieuw dak te voor zien. Overal ziet men de kleine soldaten in hun bruine uniformen druk bezig. Voor den wal liggen een paar Japansche transport schepen. zwart geschilderd met groote witte nummers. Op den weg langs het wa ter rüden militaire auto's en vrachtwa gens af en aan. We zyn hier in het etappe- gebied van de in Centraal China operee- rende troepen. Op het land wordt echter niet gewerkt, wel oen we hier en daar een troepje Chineezen in hun lange blauwe ge. waden. Een paar Japansche torpedoboot- jagers liggen nog altyd gevechtsklaar mid den ln het vaarwater. Daaromheen krioelt het van Chineesche bootjes allen met een klein Japansch vlaggetje. Waarheen we ook ky'ken. overal zien we Japansche vlaggen, alleen hier en daar op een groot fabrieks gebouw een Amerikaansche of Britsche vlag. Strenge voorschriften. We informeeren intusschen eens hoe we naar het Settlement zullen komen, want we komen in Hongkew aan, waar de Ja- ranners heer en meester zyn en bijzonder strenge voorschriften hebben uitgevaar digd. De Chineesche passagiers en zij die liever niet met de Japanners te maken hebben, gaan met een sleepboot naar de Bund, daar moet ook iedereen landen die groote bagage by zich heeft. Het is veel korter om met een auto te gaan. maar taxi's zyn er hier niet. Chinee sche chauffeurs mogen er nameiyk niet komen. We probeeren het maar en gaan, zoodra de loopbrug gelegd is, aan land. Een detachement Amerikaansche marinetroe pen staat gereed de Amerikaansche mail in ontvangst te nemen. Een vrachtwagen van Cook neemt wat bagage mee, dat ls c-en kans en de Russische chauffeur blijkt zoo vriendeiyk ons mee te willen nemen. We ryden langs Broadway. Het ls er stil, overal staan Japansche posten, helm op. Een paar Japansche melskes in kimono geven eenige kleur aan het overigens zeer sombere geheel. De bekende Gardenbridge, een der toe gangen van Hongkew naar het Settlement, wordt zwaar bewaakt. Aan den eenen kant staan de Japansche soldaten, aan den an deren kant Britsche Tommier, Vrüwel da- gciyks hebben hier incidenten plaats. De enkele Chinees, die een pas heeft om zich in het Japansche g»deelte van Sjang hai te mogen ophouden, moet voor lederen Japanschen soldaat heel beleefd groeten; wee hem wanneer hy het niet behooriyk doet. Het is al herhaalde malen voorge komen. dat de schildwachten het ook van buitenlanders eischten en zelfs van buiten- ïandsche militairen. Troosteloos ligt de Bund, eens Shanghai's glorie, in den regen. De barrikaden en zandzakkenbarrières zyn echter verdwe nen. Toch ligt er in Sjanghai oen zekere spanning. Geen wonder. Dageiyks melden de bladen overvallen van tot de tanden gewapende gangsters. Om de haverklap worden Japansch gezinde Chineezen op straat overvallen of met bommen bestookt. Het is zeer vol op straat, onafgebroken files van auto's en rlckha's. Op de trot toirs verdringt zich een dichte menigte. Chineezen praten altyd heel hard met el kaar. ze doen niet", dan wat wy zouden noemen gillen. Het ls dan ook een leven ais een oordeel. Een uitkijkpost. Om even een indruk van het geheel te krygen gaan we naar de bekende uitkyk- post uit de dagen van den stryd, de veer tiende verdieping van het Park-Hotel. Het is nog maar een heel klein Sjanghai dat we vandaar te zien krygen. Om het settle ment heen niets dan ruines, een van de grootste ruïnes uit de wereldgeschiedenis. Het wordt dank zy den regen spoedig don ker en de Neonreclames van Sjanghai gloeien weer alsof er geen oorlog ware. Nog altyd probeert men hier het gebeurde te vergeten maar het lukt niet. De toekomst ls te onzeker, de geleden verliezen zyn ook te groot geweest, hoe groot durft men niet eens te benaderen. Wanneer we dan in de lobby van het groote hotel met een paar oude vrienden zitten te praten, valt het den bezoeker uit het rustige Tokio, waar men maar zoo heel weinig van den oorlog merkt, wel heel sterk op. hoe hier alle buitenlanders zich voor het nieuws van het front interesse ren. Hy schrikt even wanneer hem blykt hoe zeer alle nationaliteiten in deze han delsstad de Japanners zyn gaan haten. Dat was in December nog niet zoo. maar thans treft men nauwelijks één buiten lander, die niet van een bittere haat tegen Nippon vervuld is. te bitterder omdat men zuch zoo wanhopig machteloos gevoelt. Vooral de Britten knarsetanden. Ze heb ben volkomen het vertrouwen in hun lei ding en diplomaten verloren. De Hollanders eommenteeren zeer bitter, dat de Nederlandsche gezant tot nu toe in Peking gebleven is.. zyn geruchten, dat hy thans naar Sjanghai zal komen. Een vooraanstaand Nederlander merkte sarcas tisch op: „ze hebben natuurlyk nu pas in Fekmg gehoord, dat het vechten rond Sjanghai uit is". Het merkwaardige feit schijnt te zijn, dat de strijd onder den rook van deze stad nog heelemaal niet uit is. Men kan dagelijks nog het schieten hooren, zoo nu en dan klinkt zelfs van niet heel ver kanonvuur. De bezoeker uit Tokio wordt met vragen bestormd, waaruit duidelyk blykt hoe men Wer algemeen had aangenomen, dat de slag ln het Noorden voor het heele ver loop van den oorlog beslissend zou worden en de Japanners een Waterloo tegemoet •gingen. Nu het ultblyven van Chineesche be richten doet vermoeden, dat het Japan sche nieuws, dat al spreekt van een Tan- nenberg, waarheid bevat, is men zeer ter neer geslagen. De waarheid is natuurlyk, dat de Ja panners er na maandenlang vechten ein- deiyk wel ln zullen slagen Soetsjau te ne men, maar de Chineezen voor de zooveel- ste maal wel door het net zullen slippen. (Dit is geschied. Red. L.D.1 Amoy was de groote verrassing. Het ziet em aar uit alsof Swatow nu wel spoedig zal volgen, want de Japanners ls het er nu blykbaar om te doen alle groote douanestations in handen te krygen. De loop. dien de zaken thans nemen rechtvaardigt in alle opzichten een reis naty het Zuiden. In staat van beleg. Sjanghai is theoretisch nog altyd in staat van beleg, maar de taptoe valt nu al na middernacht Men kan weer uitgaan in Sjanghai, maai de lokalen blyken leeg. Men voert ons naar een van de eerste gelegenheden. Het is er donker en heel leeg. Het eten ls er uitstekend en wat meer zegt niet duur. Niemand drinkt echter wijn en men ver genoegt zich met een whiskey-soda of een biertje. De meeste menschen schynen laat te komen. Dan kunnen ze thuis goedkoop eten en komen hier alleen nog maar om wat te dansen De band is inderdaad ook uitstekend, zooiets heeft men niet ln Japan Het schijnt echter dat alleen op Zater dagavond Sjanghai iets van zyn ouden glans terug heeft, maar dan nog ln hoofd zaak dank zy de officieren van de inter nationale detachementen en oorlogssche pen. Een lastig probleem. Voor ons is nu het probleem om aan boord te komen. De sleepboot vaart al leen maar tot het Invallen van de duis ternis. daarna moet men probeeren om iemand te vinden, die een Europeeschen chauffeur heeft en genegerr'is door Hong- kow te ryden. Het heet eerst, dat er een garage is, die het aandurft met Chineesche chauffeurs omdat ze een pas hebben. Maar als we om twaalf uur 's nachts voor de Garden- bridge komen zinkt onzen chauffeur de moed in de schoenen en hy verzoekt ons te wachten totdat er een Russische collega zal opdagen. Er staat nog een andere wagen te wach ten. Het schynt dan de bedoeling, dat we met de inzittenden van die auto gezamen- lyk door den Rus naar het door de Ja panners bezette gedeelte van Sjanghai ge bracht zullen worden. De andere passagiers maken echter een zoo weinig vertrouwenwekkenden indruk, zien er zoo volkomen uit als de gangsters op de film, dat we maar besluiten het aanbod van een vrlendelyken collega te aanvaarden, die ons met zijn wagen naar het schip wil brengen. We noodlgen hem als hy ons heelhuids aan de kade heeft afgeleverd uit nog even een biertje met ons te drinken. Hij wil er echtgr niet van weten en wil direct terug. De toestand is 's nachts te onzeker, dan dat hy zich ook maar een seconde langer dan noodig is hier op wil houden. Het ls een vry droef beeld, dat we ln die paar uren van Sjanghai gekregen heb ben Op de terugreis hopen we er wat lan ger te blijven, nu willen we eerst naar het Zuiden en dan tegeltjkertyd even een uit stapje maken naar Manilla, als de dingen zich ten minste niet al te snel ontwikke len. Maar dat zullen we overmorgen in Hongkong wel hooren. Hier aan boord is het rustig, want op dit moderne comfortabele schip kent men nog geen radio en met de nieuwsberichten is men wel zeer karig. Typisch voorbeeld van het niet met hun tyd meegaan van de Britten. De aftredende bestuursleden J. van Ryn. P. Levie en H. I. Sterner werden by accla matie herkozen. Tot afgevaardigde en diens plaatsver vanger voor de as. jaarlijksche vergadering van den Ned. Bond werden benoemd de bestuursleden van Ryn en Molenaar. Tot lid van het hoofdbestuur en een plaatsvervanger werd benoemd van den Zuid-Hollandschen bond de voorzitter C. P. Alkemade en de heer Hollander. De heer J. P. van der Stoel werd weder candidaat gesteld voor het voorzitterschap van den Ned. Bond. Daarna ls het voorstel van het hoofdbe stuur tot versnelde aflossing van rentelooze aandeelen, met het doel de schuld van den Ned. bond in drie jaar af te doen, wat kan worden bereikt door gedurende die jaren de contributie te verhoogen, na eenige dis cussie aangenomen. Ordening in den veehandel. De bondssecretarls. de heer Fr. Lappain hield daarna een inleiding over ordening in den veehandel.-De belangstelling voor orde ning, aldus spr., ls in den veehandel niet bijzonder groot, een bewys dat vele leden den ernst van den tyd niet begrypen. De motieven, voor ordening in den vee handel zyn aldus spr. de volgende. Ten eerste begeven, door de toepassing van de vestigingswet in andere bedrijven, zich velen in den veehandel. Voorts vestigen zich ln Nederland velen uit het buitenland, die den veehandel uitoefenen. Daarnaast zijn er onvolwaardige krachten, voor wie de handel een bijverdienste is. Door de teeltbeperking wordt de handel beperkt en de concurrentie vergroot. Dan ls er nog een gilde, aldus spr., dat door on- oirbare practyken den veehandel naar be neden haalt. Spr. besprak voorts de vestigingswet kleinbedryf en de wet op het verbindend en onverbindend verklaren van onderne mers-overeenkomsten. Toepassing van de eerste wet achtte spr. voor ordening in den veehandel niet doel treffend. daar minder Juiste practijken daardoor niet worden vernietigd en de ver heffing van het vak niet wordt bevorderd. Indien de tweede wet zou worden toege past zou spr. invoering van een enkel exa men willen bepleiten. Ook eischen van cre- dletwaardlgheid wees spr. niet af. Voor uitroeiing van onoirbare practyken zou het noodig zyn eiken veehandelaar te voorzien van een erkenningskaart uit te reiken door een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de regeering en den handel. Indien een veehandelaar zich schuldig zou maken aan. wat spr. noemde, zwarte practyken. zou die erkenningskaart moeten worden ingetrokken. Spr. memo reerde de instelling van een studiecommis sie door den Ned. bond van veehandelaren. Na eenige discussie verklaarde de verga dering er zich mee accoord. dat het hoofd bestuur plannen tot ordening nader uit werkt. Deze plannen zullen dan later aan den bond worden voorgelegd. Tuberculose bestry ding. Na koffietafel heeft dr. P. J. 't Hooft, inspecteur van den vee-artsenykundigen dienst te 's-Gravenhage gesproken over de tuberculosebestryding, ook een belang voor den veehandel. Spr. ging in groote trekken de geschiede nis van de bestrydlng van t.b.c. by het vee in Nederland na. Het rijk verleent voor het door particu lieren ingestelde onderzoek een bydrage ln de kosten en schadevergoeding voor de die ren, welke aan open tuberculose lijdende worden geslacht. Spr. gaf aan vrijwillige bestryding de voorkeur boven gedwongen, daar de mede werking van de veehouders noodig is, welke hulp ongedwongen met meer animo wordt verleend. Spr. toonde vervolgens aan dat bestryding zeer noodig is, zoowel om oeco- nomische redenen als met het oog op de volksgezondheid. Spr. wees erop, dat een groot aantal gevallen van tuberculose by menschen, vooral by kinderen beneden de vijftien jaar te wijten is aan het gebruik van door, aan open t.b.c. lijdend, vee be smette melk. Thans is voor de consumptlemelkleveran- ciers bestryding verplicht gesteld, waardoor ook voor den handel een taak is weggelegd by het verkrijgen van gezond vee. Eveneens kan de handel goede diensten verrichten wanneer bij een premie voor den aankoop van reactievry vee de vraag naar deze die ren toeneemt. Spr. vestigde er de aandacht op. dat de tubercullneproef niet voor hon derd procent zekerheid verschaft Het zou daarom aanbeveling verdienen de reactie proef, liefst ln anderen vorm, na een be paalden tyd te herhalen. De volgende jaarlijksche vergadering zal weder te Rotterdam worden gehouden. Besloten werd dit jaar weder een Kerst- veetentoonstelling te houden indien dit geen extrakosten voor den Bond meebrengt. IN. Rott. Crt.) 't Onverwoestbare hart van een STOFZUIGER waai niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor.Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl 2172 K. RAPENBURG 10 TELEF. 25. (Ingez. Med.) Oogstvooruitzichten voor groenten en fruit. Waarschijnlijk niet veel fruit te wachten. Omtrent den stand der groenten- en frultteeltgewassen op 27 Mei J.l. geeft de directie van den landbouw het volgend overzicht. Nachtvorsten in de maand April en in den nacht van 8 op 9 Mei brachten ernstige schade toe, Inzonderheid aan de fruitteelt gewassen, aardbeien en vroege aardappelen. Bovendien kenmerkte de weersgesteldheid zich door droogte. De ontwikkeling der ln den vollen grond geteelde groenten werd daardoor geremd, zoodat over het algemeen de stand minder goed is dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar. De onder glas geteelde groenten hebben zich beter ontwikkeld. Wat het fruit betreft, zyn de vooruitzich ten over het algemeen genomen zeer matig tot slecht, hoewel met betrekking tot den stand der appelen nog niets met zekerheid te zeggen valt. Het laat zich aanzien, dat dit jaar minder fruit geoogst zal worden dan in het vorige jaar. Groenten teeltgewassen. Roode kool. De stand der roode kool is aan den Langendyk en omstreken matig, in West-Friesland en de andere gebieden ma tig tot goed. Bloemkool. Over het algemeen staat het in den vollen grond geteelde product er brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. matig voor, in Groningen matig tot slecht, in Friesland daarentegen goed. Onder glas ontwikkelde het gewas zich gunstig, behou dens in het Westland en het centrum Hoo- gezandSappemeer, waar de ontwikkeling matig verloopt. Sla De stand van de sla is zeer ongelijk; in Friesland. Noordhólland en op de Zuid- Hollandsche eilanden ls de stand goed. el ders matig. Onder glas geeft het gewas dooreengenomen een matigen oogst. Andyvle. Ook ten aanzien van dit gewas verloopt de ontwikkeling ln den vollen grond ongeiyk; de stand is matig tot goed. Het onder glas geteelde product vertoont een goeden stand. Peen. Zoowel het in den vollen grond als het onder glas geteelde product geven ma tige tot goede vooruitzichten. Tomaten staan er goed voor. Kaskomkommers geven een goeden oogst. Platglaskomkommers beloven op de Zuid. Holandsche eilanden, in het Zuid-Holland sche glasdistrict en in de omgeving van Amsterdam een matigen, elders een mati gen tot goeden oogst. Meloenen vertoonen een matigen stand, behoudens op de Zuid-Holandsche eilanden waar de verwachtingen goed genoemd wor den. Aardbeien. Ten aanzien van de aardbeien zyn de vooruitzichten, behoudens in Fries land en de omgeving van Breda, waar het gewas er goed voor staat, matig. Van het onder glas geteelde product verwacht men op de Zuid-Hollandsche eilanden en in de Betuwe eer; goeden, elders een matigen oogst. Vroege aardappelen. Aan den Langendljk staat het gewas er slecht tot matig voor, terwijl elders de verwachtingen matig zijn, alhoewel verbetering van den stand moge- ïyk is. Fruit. Appelen. In verband met het feit, dat vele appelenvariëtciten nog ln bloei staan, ls een oordeel over den stand der appelen thans nog niet mogeiyk; over het algemeen zijn de verwachtingen echter zeer matig ge stemd. Peren. Op de Zuid-Hollandsche eilanden en ln de Beemster is de stand matig, elders slecht: zelfs een variëteit als Précose de Trévaux belooft slechts een matigen oogst Pruimen zullen op de Zuid-Hollandsche eilanden een goeden, in Zeeland een mati gen, elders een slechten oogst geven De vooruitzichten van de variëteit Reine Victo ria zyn over het algemeen matig tot slecht behoudens ln Zeeland, waar de stand goed ls; Engelsche krozen zullen in Zeeland een goeden tot zeer goeden oogst geven. Van de variëteit Dubbele Boerenwitte verwacht men een matige opbrengst. Kersen staan er in Gelderland en Lim burg matig tot slecht, ln Zeeland matig tot goed voor. De vooruitzichten van de Mei kersen worden over het algemeen matig genoemd. Kruisbessen. Behalve in het centrum Breda en omstreken, waar het gewas een goeden stand vertoont, is deze matig tot slecht. Roode en witte bessen. In de omgeving van Breda staat het gewas er goed voor, in West-Friesland matig tot goed, elders ma tig tot slecht. De variëteit Duitsche Zure zal een beteren oogst geven dan Fay's Pro lific, welke zeer veel door de nachtvorsten geleden heeft en er slecht voor staat. Zwarte bessen vertoonen een matigen tot slechten stand. Frambozen zullen in de omgeving van Breda een goeden oogst geven; in Zeeland zyn de vooruitzichten matig, in de andere gebieden matig tot slecht. Plaatst Uw advertenties inh9l het daqblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geld ook voor onze Kleine Advertenties 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10