STADSNIEUWS Rotterdam eischt een eigen vliegveld DINSDAG 31 MEI 1938 No. 23980 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De zaak-Oss Dif nummer bestaal uit VIER bladen EERSTE BLAD Geen toestemming aan defensie om op Waalhaven te bouwen verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week 1.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t 40 jaar aan den Hortus Botanicus. De heer J. Mater. De heer J. Mater. Morgen zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. Mater, plantsoenchef voor alle tuinen bij de Rijksuniversiteitsge bouwen te dezer stede, zijn intrede deed bij den Hortus Botanicus. De heer Mater stamt uit een echt tuin bouwersgeslacht. zyn grootvader was „che£ de culture" op de kweekerij van jhr. von Siebold op een terrein naby de tegenwoor dige Nipponstraat aan den Lage Ryndyk, welkt kweekery later werd overgenomen door den vader van den Jubilaris van mor gen. Het was hier, dat de heer Mater zijn eer ste opleiding ontving. Na een buitenland- sche practyk van 2jaar bij een zoon van den Leidschen predikant Dros, die een groote kweekery had in da nabijheid van Londen werd hy op 21-jarigen leeftijd aangesteld" als kasknecht by den Leidschen Hortus Botanicus, waarvan in dien tyd prof. 6uringar directeur was. Na verloop van tyd volgde zyn benoeming tot amanuensis 1ste klasse en in 1924 tot plantsoenchef voor alle tuinen bij de rijksuniversiteits- gebouwen te dezer stede. De verdiensten van den heer Mater gaan evenwel verre uit- buiten het terrein, waar hij sedert 40 jaar onafgebroken en met de grootst denkbare toewyding zyn dagelijk- schen arbeid verricht. Hij is, wat men noemt „een eenvoudig werker" van wien het moei lijk is te zeggen, welke eigenschap het meeste domineert: zyn eenvoud of zyn werklust. Zijn groote liefde voor het tuinbouwvak komt wel het beste tot uitdrukking in de velerlei functies, welke hy in den loop der jaren heeft bekleed of nog bekleedt. Zoo was hy o.m. mede-oprichter van de Ver. voor School- en Werktuinen, vele jaren lid van de vaste keuringscommissie der Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, 2de secretaris van de afd. Leiden dier Maat- schajjpy, secretaris van de Commissie van Toezicht op het Tuinbouwcursuswezen te Hezer stede, sedert de oprichting jurylid voor de keuring van tuintjes by een vier tal Leidsche woningbouwvereenigingen ipl.m. 500 tuinen!!), gedurende meer dan jaar medewerker en meermalen bestuurs lid van de Stichting „Het Leidsche Volks huis", vele malen medewerker by het arran geren van Nederlandsche inzendingen op huitenlandsche tentoonstellingen i Londen maal. Antwerpen 3 maal, Gent 2 maall. voorzitter der Ver. tot bevordering der Wangen van Slechthoorenden, meermalen «stuurslid van den Neutralen Bond van Hooger Onderwijspersoneel afd. Leiden en vat. den Bond van oud-leerlingen der Tuin- touwcursussen. hl 1919 behaalde hy het praktijk-diploma ■bloementeelt" van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, terwijl de Ned. hahlia-Vereeniging hem in 1926 onder leidde met een groote gouden medaille erkentelijkheid voor het door hem sa- kengestelde ..Stamboek van dahlia-ver- '■""idenheden. welke van 1900 af in Neder- ""i gewonnen of ingevoerd en bekroond Vtrden." bf is geen onderdeel van zyn veelomvat- '.'fen dagelykschen werkkring, dat niet jt voile toewyding heeft, maar zeer in het "Bonder gaat zyn belangstelling toch wel naar de zaadwinning, de zaadverzen- en den zaadcatalogus. >t gerechtvaardigden trots wijst hy op steeds toenemende hoeveelheid en de «striding van het sortiment. Dat er over ie'ste 40 jaar jaarlijks gemiddeld onge- 10.000 pakjes zaad konden worden ver- "4en, O- voor een niet gering deel aan de "treffelijke zorgen van den heer Mater Itanken en is overigens een prestatie, die I pan door ingewijden op de juiste waarde I's worden geschat. "h gelegenheid van het 350-jarig bestaan der Leidsche Universiteit, werd hy onder scheiden met de zilveren medaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer Mater heeft gedurende zyn lange loopbaan, buiten zyn dagelij kschen arbeid, zeer veel werk geheel belangeloos verricht, daarbij gedreven door een groote liefde voor het vak. Het is deze zelfde liefde, welke hem nu, op 62-jarigen leeftijd, al weer met enthou siasme doet vertellen over zyn toekomstige taak. de zorg over het thans in aanbouw zijnde kassencomplex. Moge dit enthousiasme dezen stoeren, sympathieken werker nog tal van jaren ver gezellen Morgenochtend om halfelf vindt in de Oranjerie een huldiging door zyn naaste medewerkers plaats. CHR. NAT. WERKMANSBOND. Herdenking 35-jarig bestaan. De Chr. Nat. Werkmansbond, die in den loop der jaren zeer veel heeft mogen doen in het belang van de by dezen bond aan gesloten leden en ook menigmaal actief heeft deelgenomen aan den stryd op het christelijk sociaal terrein, herdenkt mo menteel zyn vyf en dertig-jarig bestaan. Zeer velen hebben in dien tyd den Bond met hun gaven en krachten mogen dienen en er toe bijgedragen. dat de C.N.W.B. thans zulk een vooraanstaande plaats in het organisatieleven inneemt. Van hen. die voor vijf en dertig jaar het initiatief tot de oprichting namen, noemen wy ds. Hoogenraad en de heeren Kloots, Stokhui- zen en Koppier. Ten einde tot een waardige herdenking van dit jubileum te komen, was gister avond in de Marekerk een wydingsdienst belegd waarin voorgingen de eere-voor- zitter van den Bond, ds. Joh. W. Groot Enzerink en ds. J. H. Mulder van Char- lois en waaraan de zangvereenlging „Hal- lejujah", onderafdeeKng van den Bond. haar medewerking verleende. Ds, Groot Enzerink, die als eerste spre ker het woord voerde, las allereerst een gedeelte uit Ps. 103 om dan een woord van gelukwensch uit te spreken, ln verband met dit jubileum. Ziet spr. op dezen tak van arbeid in Gods Koninkrijk, dan kan zyin woord niets anders zyn dan een feest- woord. De arbeiders onder ons hebben het niet gemakkeiyk, de zorgen zyn veel en groot, maar daarom juist heeft de C.N. W.B. een geweldige taak te vervullen. Steu nend op Gods genade en bezield niet den Pinkstergeest, moeten de christelyke be ginselen uitgedragen worden onder ons volk. De brandende kwesties moeten ge plaatst worden onder het licht van Gods Woord. Maar ook ten opzichte van de Va- derlandsche Kerk hebt gy als C.N.W.B.. aldus spr.. een taak te vervullen. God make u daarby getrouw en uw oog zi' gericht op den rots der eeuwen. Nadat ds. Groot Enzerink de zangver eenlging „Hallelujah" nog gelukgewenscht had met haar onlangs behaalde succes op het zangconcours, zong deze vereeniging onder directie van mej. Tllly Leening en kele liederen, die voortreffelijk tot hun recht kwamen. Naar wij vernemen, zullen de beroepen van de marechaus see uit Oss door het ambtena rengerecht behandeld worden op Donderdag 23 Juni a.s. Het woord was hierna aan di. Mulder. Ook spr. begon met een woord van geluk wensch om dan erop te wyzen, dat wij niet alleen te zien hebben op het aantal leden, maar vooral op de taak, waarvoor de C.N. W.B. gesteld is. De gedachte: ..het evan gelie dient op het maatschappelijk terrein gepredikt te worden", heeft de C.N.W.B. sedert de oprichting bezield. Hoe geheel anders is echter de structuur van de we reld geworden by een vergelijking van den tijd, toen de Bond werd opgericht en thans. De volkeren zyn van elkander ver vreemd en ook op sociaal- en economisch terrein is veel veranderd. De boodschap van het evangelie staat in nauw verband met den strijd om het bestaan. In het volmaakte gebed plaatst God onze dagelyksche nooden op hooger plan. Of wy geloof hebben, blykt uit de houding die wy aannemen in den stryd om ons dagehjksch bestaan. Midden in de samenleving zullen wy het vaandel, waar in geschreven Soli Deo Gloria, hoog hou den. Met een verwijzing naar de uitleiding van de kinderen Israëls uit het diensthuis wees ds. Mulder er op, dat wy in voor spoed dankbaar dienen te zyin en in tegen spoed geduldig. Het geloof zegt: ,.Uw wil geschiede" en aanvaardt wat God zegt En al is het dan ook, dat Gods hand soms zwaar kan drukken, wy zullen dit geloovig aanvaarden. Zooals uit de geschiedenis van het volk van Israël blykt, geeft God niet enkel bitterheid maar ook Elims. Ook gyi. aldus spr., verkeert met uw jubileum in zulk een Elim. Maar vergeet niet dat gy straks de woestijn weer in moet. God roept u en daaromvoorwaarts, het evangelie gebracht ook op het terrein van het maatschappelijk leven. Laat uw devies" .Draagt elkanders lasten en ver vult alzoo de wet van Christus" u daarby veel bezieling geven en schenke Hy u Zyn zegen. Nadat ..Hallelujah" zich nogmaals had laten hooren, werd deze wijdmgssamen- komst met dankgebed gesloten. In aansluiting op dezen dienst zal mor gen-avond in Prediker het jubileum op eenigszins feestelijke wijze worden her dacht. LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 11.917.68 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1116.38 aan den Gemeente-Ontvanger. De heer T. S. Gosiinga gaat heen. Hij wordt benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam. BINNENLAND. De gevolgen van den Zuid-Wester storm. (Gemengd, 3de Blad).A Dtodelijke autobotsing op den Afsluitdijk (Gemengd, 3de Blad) Een historische patroonshuls aangeboden aan het Prinselijk Paar (Binnenland, 4de Blad). Uitspraak inzake de Utrechtsche goud diefstal (Rechtzaken, 3de Blad). VAN DE TRAP GEVALLEN. Gistermorgen Is de 93-jarige E. S. in haar woning in de Julianastraat van een trap gevallen, waardoor zy het rechterbeen brak De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Naar aanleiding van een brief van den minister van waterstaat, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de redenen, welke de regeering ertoe heb ben geleid in beginsel te besluiten de stichting te bevorderen van een cen traal vliegveld by Leiden, dat de eenige luchthaven van ons land zal zyn voor het groote internationale en intercon tinentale verkeer met landvliegtuigen, deelen B. en W. van Rotterdam aan den raad mede. dat dit schryven geen wy- ziging heeft kunnen brengen ln hun overtuiging, dat uitvoering van het voornemen der regeering voor Rotter dam een zoo onherstelbaar verlies zou beteekencn, dat zy hun medewerking daaraan niet kunnen verleenen. B. en W. stellen dan ook den raad voor hen te machtigen aan den minis ter van waterstaat mede te deelen, dat, aangezien Rotterdam de instandhou ding van een eigen vliegveld in de naaste omgeving daarvan een onafwijs bare eisch acht, zij haar medewerking aan de uitvoering van het voornemen der regeering tot den aanleg van een centraal vliegveld niet kan verleenen en er op aandringt, dat de beslissing omtrent dit voornemen door de regee ring op zoo kort mogelijken termijn wordt genomen en niet wordt uitgesteld tot omstreeks de jaarwisseling 1938/39. In verband met de door B. en W. gedane toezegging, dat zij er geen be denking tegen hebben, dat vanwege het departement van defensie op Waal haven reeds dadelijk de noodige acco- modatie wordt tot stand gebracht voor het gebruik van dat terrein door de militaire luchtvaart, is ohlangs door den minister van defensie toestemming verzocht tot het doen bouwen en ge bruiken van drie hangars met toebe- hooren in den westelijken hoek van Waalhaven. Uiteraard is de toezegging geschied onder voorbehoud dat de re geering tegen verplaatsing van de bur gerluchtvaart naar een terrein in den polder Zestienhoven geen bezwaar zou maken. Nu echter dit laatste wel te duchten is, zijn B. en W., hoezeer zij ervan doordrongen zijn, dat de defensie- belangen in dezen spoed vereischen, niet bereid, hangende deze aangelegen heid aan het verzoek van den minister van defensie gevolg te geven. De heer T. S. Gosiinga. Naar wij vernemen is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer T. S. Gosiinga, voorzitter van den Raad van Arbeid te dezer stede in gelijke functie te Amsterdam. De heer Gosiinga zal. naar hy ons gisteravond mededeelde, deze benoe ming aanvaarden. De heer Gosiinga werd in 1881 te Bols- ward geboren. Hy werd te Schiedam voor den handel opgeleid en op 27-jarigen leef tyd voor het eerst als raadslid voor de A -R. party gekozen. Reeds twee jaar later werd hy benoemd tot wethouder van onderwijs. welke porte feuille in 1917 verwisseld werd met die van de financiën en grondbedrijf. Tot 1919 toen zyn benoeming tot voorzitter van den Raad van Arbeid alhier afkwam, was hy in het gemeentelijk leven te Schiedam Werkzaam. Nadat hy zich in zyn nieuwe functie had ingewerkt, ging zyn belangstelling al weer spoedig naar de politiek uit en liet hy zich in 1927 candidaat stellen voor den ge meenteraad. Hy werd tot raadslid gekozen er. reeds in hetzelfde jaar nam hy zitting ln het college van B en W.. waar hy werd belast met de portefeuille van financiën. In deze kwaliteit heeft hy de gemeente voortreffelyke diensten bewezen. Door de gewijzigde samenstelling van den raad. trad hy in 1935 af als wethou der In tal van raadscommissies had de heer Gosiinga als wethouder-voorzitter zit ting. Vele jaren heeft hy de plaatselijke A.-R. klesvereeniging als voorzitter mogen dienen. Tenslotte willen wy hier nog het vele werk noemen, dat hy als penningmeester van de Gereformeerde Schoolvereeniglng heeft verricht. Leiden verliest in den heer Gosiinga een goed burger, die op verschillend ge bied zyn groote werkkracht in dienst heeft gesteld van de gemeenschap en voor wien zyn godsdienstige en politieke overtuiging het leidend beginsel van al zyn handelin gen was. De heer Gosiinga. die te Amsterdam mr. dr. J. van Bruggen opvolgt, is in diens plaats ook benoemd tot secretaris van de Ver. van Raden van Arbeid. BUITENLAND. Kundt's rede te Karlsbad (3de Blad). Het slot van de beschouwingen over het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije (3de Blad). Spanje opnieuw in het Engelsche Lager huis (Buitenland. 1ste Blad). In oorlogstijd recruteering in Engeland (Buitenland. 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIERDE BLAD. TENTOONSTELLING VAN FRÖBELWERK. In de Kweekschool Rapenburg 131. In de Kweekschool aan het Rapenburg 131 wordt deze week een tentoonstelling gehou den van het fröbelwerk, vervaardigd door de kinderen van de aan deze school ver bonden kleuterklassen. De kinderen leeren de meest alledaagsche dingen goed waar te nemen, dat is de voor naamste taak. die de school zich heeft ge steld En wie het tentoongestelde bezichtigt, zal zich niet alleen meermalen afvragen of dit nu werkelijk allemaal door kinderen van nog geen zes jaar is gemaakt, doch zal te vens tot de conclusie komen dat de school zich op voortreffelyke wijze van haar taak heeft gekweten. Het tentoongestelde werk omvat voorwerpen van pypaarde. teeken-, plak- en vlechtwerk. Van pypaarde is b.v door alle leerlingen van een klas gezamenlyk een voorstelling ge maakt van de Beestenmarkt men is op een Vrijdag naar de veemarkt getogen, heeft daar de kinderen rond laten kijken en weer terug op school had elk kind de opdracht van pijpaarde te maken, wat hy het mooist had gevonden. Tenslotte werden alle resul taten by een gezet de een had een boer gemaakt, de ander een hok, de derde een schaap of een varken en de veemarkt was gereed. Een heele klas krijgt de opdracht: teeken een vliegmachine of toeken een bakje bloe men. een k-openhok. enz. On de tentoon stelling heeft men alle resultaten van èèn zoo'n taak by elkaar gehangen en het is buitengewoon interessant om de teekenin- gen. die b.v. wat de vliegmachine betreft uiteen loopen van een simpel huisje tot een Een nieuwe storing ten Zuiden van Ierland nadert ons land en zal hier toenemenden wind en regen brengen. Hedenmorgen is aan alle posten geseind: „Stormsein neer". uitstekend geslaagd militair toestel, op de vleugels waaraan zelfs de cirkelvormige Nederlandsche vlag niet ontbreekt, met elkaar te vergelijken. Voor het plakwerk geldt het zelfde: naast „plak"-werk hangen ingewikkelde figuren, uitgevoerd in vaak fraaie kleurencombina ties. Opvallend zyn verder, dank zy de over zichtelijke rangschikking van het werk, de groote onderringen die in betrekkelijk kor ten tijd worden gemaakt. Wat het teeken- werk betreft, willen wij tenslottee nog even wijzen op de door de kinderen in beeld ge brachte belangrijke gebeurtenissen, zooals bijv. de geboorte van Prinses Beatrix, H.M. de Koningin zien we hier afgebeeld als een oud vrouwtje met een doekje om hals en hoofd en een stokje in de hand, want zoo heeft de kleine artist blijkbaar geredeneerd: zij is grootmoeder geworden en dus oud. Ook de 3 October-optocht schijnt sterk tot de verbeelding van Leiden's jeugd te spre ken. Zelfs de heer Bernard de Koning is in de teekeningen van dit jaarlijksche feest niet vergeten! Bij het vlechtwerk is het aardige, dat de kinderen pas aan het werk mogen gaan wanneer zij het voorwerp, dat zij willen gaan vlechten, b.v. een stoel, een kastie of een ledikant, hebben geteekend. Van al het vlechtwerk is dan nok een „wprkteekening" aanwezig, want ook hier geldt, evenals bij al het andere werk' het plan d.w.z. de juiste waarneming is het voornaamste. Om te voorkomen, dat de tentoonstelling te druk wordt bezocht, heeft men de ouders in verschillende groepen en op verschillende dagen uitgenoodigd om het werk van hun kinderen te komen bekijken. Bovendien is de tentoonstelling morgenmiddag van 25 uur voor alle belangstellingen gratis toe gankelijk. een gelegenheid, die niemand, die zich voor kinderen interesseert, mag laten passeeren! MANNENKOOR „DE VEREENIGDE ZANGERS". In de jaarvergadering -van het Mannen koor „De Vereenigde Zangers", is het be sten" als -olgt samengesteld: W. Kree't. Ie voorzitter: A. Wirtz, 2e voor zitter: M. Starre, le seeretaris, L de Co- lignystr. 6: J. Jongbloed, ic penningmees ter; J. H. Brandt. 2e penningmeester: J. Massaar, commissaris; J. Mader, bibliothe caris.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1