Ontspanning rond Tsjecho Slowakije De strijd in he Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 28 Hei 1938 De strijd in Spanje Wat Duitschland wil Laatste Berichten Binnenland Buitenland BEÜRSO VERZICHT TURKIJE. Rustn Aras over de buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de buitenlandsche po litieke situatie heeft Rustu Aras, de mi nister van buitenlandsche zaken, verklaard, dat de betrekkingen, welke Turkije onder houdt met Sovjet-Rusland, de hartelijkheid behouden, die haar reeds de eerste dagen hebben gekenmerkt. De betrekkingen met de Westelijke mogendheden wordt 3teeds vriendschapp el ijker. „Evenwel", aldus de minister, ..blijven de betrekkingen met Frankrijk afhangen van de ontwikkeling der Sandsjak-aangelegenheid". De minis ter wees vervolgens nog op de goede be trekkingen tusschen Engeland en Turkije, die nog versterkt zijn door een crediet- overeenkomst ad 6 millioen pönd voor aan koop van wapentuig en oorlogsschepen ter wijl hij deed uitkomen, dat de vriendschap tusschen Rome en Ankara toeneemt. Voorts wees hij op de goede betrekkingen met Duitschland. waarbij hij de hoop uit sprak. dat deze zich op oeconomisch ge bied zullen ontwikkelen. ZUID-SLAVIË. Artikel van Stojadinowitsj in orgaan der Hitlerjeugd. De Zuid-Slavische minlsrter-president Stojadinowitsj publiceert in „Macht und Wille", het orgaan der Hitlerjeugd. een ar tikel waarin hij schrijft: De Anschluss werd jn geheel Zuid-Slavië met volledig begrip van zaken ontvangen. Overigens heeft Zuid-Slavië geen oogenblik de verdwijning van het „onafhankelijke Oostenrijk" be treurd. daar het van meening is, dat al dus voor altijd de mogelijkheid op een her stel der Habsburgers is verdwenen. Wij verheugen ons er over de buren te zijn van het groote Duitsche volk, waarmede wij sinds zoo langen tijd betrekkingen van oprechte en vertrouwelijke vriendschap onderhouden". De minister-president be sluit zijn artikel met te betoogen, dat het uoodig is, dat de Duitsche en de Zuid- Slavische jeugd in nauwer betrekkingen rullen treden. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt en de wet op de belastingherziening. President Roosevelt heeft te Arthurdale (West Virginia) een redevoering uitgespro ken, waarin hij zelde, dat hij het wetsont werp op de belastingherziening, waarmede vijf milliard dollar gemoeid zou zijn, wet rou laten worden zonder zijn onderteeke- ning, ten einde op deze wijze de aandacht te vestigen op de onverstandige gedeelten van het ontwerp. Roosevelt verklaarde nog, dat het ont werp in vele opzlohten goed was, maar dat het ontwerp het beginsel van progressieve belasting op een zeer belangrijk punt in het economische Amerikaansche -leven liet va ren. „Voor de perste maal maak ik gebruik van de derde manier, die voor mij open staat om een wetsontwerp wet te laten wor den zonder mijn goedkeuring". Het wets ontwerp bevat slechts een overblijfsel van de belasting op onverdeelde winsten en stelt een vastebelasting in de plaats van de geleidelijk oploopende schaal der belastin gen op kapitaalwinsten. Het bestuur van de vereenigde mijnwer kers van Amerika heeft het ontslag van William Green, den voorzitter van de Ame rikaansche federatie van den arbeid, als lid ran de organisatie aanvaard Green werd gebrandmerkt als een ver rader van de georganiseerde arbeiders. SCANDINAVIË. De neutraliteit der Noordelijke landen. De vertegenwoordigers van Denemarken, Finland. IJsland. Noorwegen en Zweden hebben een verklaring onderteekend, waar. in het nut wordt vastgelegd van toepas- linz van gelijkluidende regels in geval 'an oorlog tusschen vreemde mogend heden De regeeringen dezer vijf landen hebben derhalve op de grondslagen van «e verklaring van 21 December 1912 nieuwe neuitraliteits-regels uitgewerkt, welke voor elke regeering afzonderlijk nader be naald zullen worden voor zoover haar betreft. Geen der onderteekenende 'egeeringen zal overgaan tot een wijziging ter regels, zonder te voren de andere te hebben gewaarschuwd. De regels staan in '«rband met de conventie van Den Haag Jan 1907 en behandelen in hoofdzaak de «zoeken van oorlogsschepen der bellige- 'anten in de havens en territoriale wate- E" der neutralen. Het bombardement van Cerbere. Men verklaart te Burgos met stelligheid, fiat de vliegtuigen, die het station te Cer- j*'e hebben gebombardeerd, in dienst van het .roode comité te Barcelona" stonden, 'fio zegt men, willen de linkschen den '"■-mat ion alen horizon verduisteren, door Je vvan'woordelij kheid voor het bombar dment op Franco te schuiven. Reeds ge- ™men tijd geleden zijn op het vliegveld e Barcelona vliegtuigen van de nationa- "JJbchie kleuren voorzien, zegt men verder. ™m'ddellijk nadat hij kennis had ge- omen van het bombardement op Cerbere din ®a'ad'er z'ch telefonisch in verbin- J)k gestold met den prefect van de Oos- «1Ike Pyreneeën, vervolgens heeft de minister-president tair c.ommandant van het zestiende mili- S? district opgedragen, zich naar Cer- -Lj begeven, om maatregelen te nemen, ••einde in de toekomst dergelijke lnei- "««n te voorkomen. «n aanzienlijke hoeveelheid materiaal t» h»wor<ien gezonden, om de grenssteden de i °!jermen tegen bombardementen uit tjJÏJhrit. Bovendien is in een onderhoud Mm Datedier. sarraut en Campinchi vIo°teenheden van de Middei- "Jfme Zee-vloot vrij te maken en aan ••sust voor Cerbere te laten kruisen. Barcelona mobiliseert. :r"«l°na heeft eenige lichtingen opge- io«. _P® recruten van de lichting 1926 «m zich melden op 1 en 2 Juni as, die ae lichting 1926 op 5 en 6 Juni. In de feitelijke situatie in Tsjecho-Slo- wakije is weinig veranderd. Belde partijen gewagen nog van enkele grensschendingen en van Duitsche zijde wordt nog een inci dent vermeld. Het te Ling verschijnende blad „Arbei- tersturm" publiceert een bericht uit Freistadt, volgens hetwelk Tsjechische sol daten in de nabijheid van Kaplitz van een Duitschen boer uit het grensgebied, die zijn akker ploegde, een identiteitsbewijs verlangden Toen de man verklaarde, dat hij een dergelijk bewijs tijdens zijn werk niet bij zich droeg, daar hij zich toch in de onmiddellijke nabijheid van zijn boerderij bevond, werd hij met schoppen en geweer kolven door de Tsjechische patrouille neergeslagen, zoodat hij zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden ver voerd Aan zijn herstel wordt getwijfeld. Voorts loopen nog altijd geruchten over verdere mobilisatie in Tsjecho-Slowakije, die echter oertinent worden tegengespro ken en wordt van Duitsche zijde nog eens herhaald, dat er geen troepen aan de grens zijn. De totaal indruk is: er blijft ont spanning merkbaar. Verklaring van Beehyne. De minister van yerkeer, Beehyne, heeft tegenover liet sociaal-democratische blad „Pravo Lldu" verklaard: „men speelt niet niet zoo kostbare goederen als den vrede, de veiligheid der republieken en het ver trouwen van het volk in de grondwettelijke instellingen. Indien de regeering besloten heeft tot veiligheidsmaatregelen, heeft zij dat gedaan omdat het volkomen noodzake lijk was. Het technische en moreele succes van deze maatregelen bewijst, dat het ge- heele ivolk eea volledig vertrouwen in de regeering heelt. De maatregelen waren noodig geworden door den toestand. Indien die toestand niet verandert, zal de regee ring haar besluiten niet wijzigen. Slechts een decadent volk zou afzien van de waar borging zijner veiligheid". Het bezoek van William Strang. De leider van de afdeeling midden-Euro pa in het Engelsch Foreign Office, William Strang, is gisteren in Praag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het Brit- sche gezantschap aldaar. In diplomatieke kringen te Praag hecht men groote beteekenis aan dit bezoek, daar het zelden voorkomt dat het Foreign Office een zijner leidende beambten naar het bui tenland zendt. Gistermiddag is Strang in gezelschap van den militairen attaché, majoor Strong, vertrokken, om des avonds terug te keeren. Zij zouden een tocht hebben gemaakt door Sudetenduitsche gebied. Britsche kringen verklaren, dat Strang bij zijn vertrek niet het voornemen had naar Sudetenduitsch gebied te gaan. Welingelichte kringen leggen verband tusschen de reis van Strang en de gedachte van uitzending van Britsche waarnemers naar Tsjecho-Slowakije ter gelegenheid van de verkiezingen. Dit denkbeeld schijnt een gunstig onthaal te vinden in Tsjechoslowaaksche kringen. Strang heeft tegenover het „Prager Tage- blatt" verklaard: „Ik vervul geen enkele ■politieke zending. Dit is een zuiver interne aangelegenheid van het Foreign Office. Ik heb mij slechts met de leden van het Brit sche gezantschap in verbinding gesteld". Strang zal waarschijnlijk vanavond naar Berlijn vertrekken. Congres van Sudetenduitsche studenten gaat niet door Het algemeene congres van Sudetenduit sche studenten, dat voor de eerste maal op 2 Juni te Usti zou worden gehouden, zal niet doorgaan. Het partijblad schrijft, dat deze studenten „het ontoelaatbaar achten bijeen te komen in een congres in een ge sloten zaal zonder deelneming van hun vrienden in Duitschland en den vreemde". De eischen der Slowaken. Gisteren is in het stadhuis van Warschau een Poolsch-Slowaaksche vriendschapsbe- tooging gehouden ter eere van de Ameri kaansche Slowakendelegatie, die uit Gdin- gen kwam en de documenten bij zich heelt van het origineele Pittsburg-accoord. De uitgewisselde redevoeringen werden geken merkt door een aanzienlijk verschil in toon tusschen de woorden van de offlcieele Pool- sche persoonlijkheden en die van den lei der der Slowaaksche delegatie, Hletko. Terwijl de stadspresident en de voorzit ter der Kamercommissie voor buitenland sche zaken den nadruk legden op de dui zendjarige banden, die de Polen en de Slo waken verbinden en wezen op de fictie, welke volgens hen in de gedachte aan een Tsjeoho-Slowaajksch volk ls gelegen, om tenslotte te verklaren, dat Polen bereid is de gewettigde Slowaaksche eischen te steu nen, antwoordde Hletko, volgens Havas, „in wezen" het volgende: „Wanneer gij de Slowaken zoozeer liet hebt, toont het hun dan door hen te helpen de republiek te beschermen, waarin zij leven en waarin zij er op rekenen volledige vrijheid tot ontwik keling van hun nationale cultuur te krijgen". In antwoord op de vragen van den corres pondent van Havas omtrent de gevoelens der Slowaken in Amerika verklaarde Hlet ko: „Het millioen Slowaken, die in Amerika wonen, wenscht geen enkele moeilijkheid toe te voegen aan die, welke de Tsjecho slowaaksche republiek op het oogenblik be leeft. Wij zijn als vredesboodschappers ge komen en willen de republiek niet zien op offeren. maar tezelfdertijd zouden wij wil len genieten van alle voorrechten en rech ten, die den Sloiwaken gewaarborgd zijn in het actoord van Pittsburg". Een nieuwe fase? Van Duitsche zijde wordt nog gemeld: De kwestie der in Tsjecho-Slowakije wo nende Duitschers schijnt een nieuwe fase in te treden. Gisteren werd te Berlijn vernomen, dat Henlein betoogd had. misschien nog voor het einde van de week, een nauwkeurig program aan te bieden over den omvang en de modaliteiten van de toepassing der eischen van zijn partij met betrekking tot de administratieve autonomie der Sudetei- Dultschers. Er is alle reden te gelooven, dat Ber lijn Heinlein den raad heeft gegeven gematigd te zijn, hoewel uit de toon van de Duitsche pers het tegengestelde zou kunnen worden opgemaakt. Te Berlijn heeft men zekere aanwij zingen gekregen, die in staat stellen te zeggen, dat men op weg is naar een soortgelijke overeenkomst als op 11 Juli 1936 met Oostenrijk is gesloten. Het einddoel van Duitschland blijft echter ongetwijfeld de verbinding der Sudeten met het rijk. Het Oostenrijksche probleem kwam in 1934 aan de orde, doch werd pas in April 1938 definitief opgelost. Men wenscht er op te wijzen, dat het rijk, na de verwezenlijking van den An schluss, op het oogenblik geen behoefte heeft aan een nieuw succes op zijn prestige te vergrooten. Ondanks de grensincidenten en de hef tige toon der pers is het rijk thans geneigd een conflict met Tsjecho-Slowakije te voor komen, welk conflict, naar het rijk sinds Zondag j.l. weet, niet gelocaliseerd zou kun nen blijven. Het eerste doel van het rijk is zeer zeker Tsjecho-Slowaikije er door den voortgezet- ten druk der Duitsche minderheid toe te brengen te zwichten voor de politieke en oeconomische eischen. „Tsjecho-Slowakije moet scheiden van Moskou om in het kielwater van Berlijn te komen", is de te Berlijn ge bruikte formule, welke het eerste doel van de Duitsche politiek aangeeft. TOCH EEN CONFLICT IN HET AMSTERDAMSCHE TAXIBEDRIJF. De chauffeursorganisaties te Amsterdam hebben vannacht vergaderd over het be sluit van B. en W. van Amsterdam ten op zichte van de nieuwe loonsvoorwaarden, i welke morgen zouden moeten ingaan. Dit voorstel, hetwelk positieve loonsver laging inhoudt van f 2.25 per week, is met overgroote meerderheid verworpen. Het voorstel der organisatiebesturen, dat een loonsverlaging inhoudt van f. 1.75 per week bij een opgereden bedrag van f. 60 werd met een kleine meerderheid aangeno men. De werkgevers in het blokbar.d taxi bedrijf te Amsterdam hebben besloten te trachten het bedrijf voort te zetten overeenkomstig de regeling, welke door B en W is goedge keurd. In verband hiermede worden de aange kondigde ontslagen gehandhaafd en zullen nieuwe chauffeurs op de loonschaal, goed gekeurd door B. en W. worden aangesteld. Een oproep voor sollicitanten is heden door de directie der blokbandtaxi-onderne- mingen gepubliceerd. DE PRINS WOONT VERGADERING VAN DEN ECONOMISCHEN RAAD BIJ. Prins Bernhard heeft hedenochtend in gebouw Bezuidenhout 87 te Den Haag de vergadering van den economischen raad bijgewoond. HET CONFLICT IN HET VISSCHERU- BEDRIJF. Zal de regeering ingrijpen? Naar wij van bevoegde zijde vernemen wordt algemeen verwacht, dat de regeering zeer binnenkort maatregelen zal nemen om een einde te maken aan het conflict in het haringvisscherijbedrijf. PREDIKBEURTEN WASSENAAR. Dorpskerk: 10,05 uur voorm., ds. Hon- ders; 7 uur nam, ds. de Kluis uit Rotter dam (Jeuddlenst). Kievltkerk: Voorm. 10 uur 05, ds. W. Zeymer uit Rotterdam. KWALITEIT DER BENZINE ZAL OPGEVOERD WORDEN. Ingaande 1 Juni. Sinds een aantal jaren brengen de ben- zine-maatschapnijen naast de gewone motorbenzlne ook een speciale en duur dere kwaliteit in den handel. De gewone benzine was voor normaal gebruik zeker voldoende, maar voor auto mobiel- en motorrijwielmotoren met hooge compressie-verhoudingen kon deze niet voldoende „klorpvast" genejemd wor den. De motoren, welke thans vervaar digd worden, zouden ongetwijfeld een betere krachtsontwikkeling en een gunsti ger verbruikscijfer toonen. wanneer ben zine van een hoogere „klopvastheid" zou worden gebruikt. Daarom hebben de benzine-maatschap- iPiien besloten de kwaliteit der normale benzinesoorten met Ingang van 1 Juni a s. belangrijk op te voeren. Deze nieuwe kwa liteit zal ook voldoende zijn voor die mo toren. welke tot dusver speciale brandstof noodig hadden. Aangezien nu aan een speciale kwaliteit motorbenzlne geen behoefte meer bestaat zal de verkoop hiervan worden stopgezet Tot lid van het Ned. Instituut van Accountants is benoemd de heer M F. J. Cool te Wassenaar. DE JACHT OP GENERAAL CEDILLO. Het Mexicaansche ministerie van lands verdediging deelt mede, dat een cavalerie- afdeellng gisteren bij verrassing de ha- zienda „El Zenzontle" de verblijfplaats van generaal Cedillo Ls genaderd. De generaal had Juist tijd per vliegtuig te vluchten in de richting van EI Salo. Hij werd achter volgde door drie escadrilles vliegtuigen der bondsregeerlng. De cavaleristen hebben een tweede vliegtuig, dat op de hazienda stond, in beslag genomen. DRIE AUTOMOBIELMAATSCHAPPIjm IN STAAT VAN BESCHULDIGING. De groote federale jury in de Ver. Staten heelt drie automobielfabrieken in staat van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de wet op de trusts. Deze maatschappijen zijn: General Mo tors, Chrysler en Ford, zoomede de credlet- ondernemingen, die met deze maatschap pijen samenwerken. Een vijftigtal personen wordt er van be schuldigd te hebben geprobeerd een mono polie te vestigen, door druk te oefenen op hun agenten den verkoop van wagens te financieren door bemiddeling van de door de drie automobielfabrieken gecontroleerde credieninstellingen Tot de beschuldigden behooren Knudsen, president, en Sloan, lid van den raad van beheer der General Motors, Chrysler, de president van de Chrysler fabrieken en Edsel Ford, de president der Ford-maat- sehappij. AMSTERDAM. 28 Mei. Geringe affaire. Prijshoudende stemming. Vrijwel onveranderde koersen. Beleggingsmarkt kalm. Amerika Iets hooger. Op dezen laatsten Zaterdag voor de zomer periode. waarin de effectenbeurs op den laatsten dag van de week gesloten zal zijn. was de handel aan het Damrak van geringe afme tingen. De ondernemingslust was geheel ver dwenen. Van aanbod was echter ook zoo goed alt niets te bemerken en het koerspell kon dan ook gemakkelijk worden gehandhaafd. De no teeringen van de meeste fondsen verschilden echter niet of niet noemenswaardig bij die van gisteren. De Amerikaansche fondsen, die op zeer kleine schaal werden verhandeld, werden hier en daar iets hooger afgedaan. Dat de reactie op de ef fectenbeurzen in de Ver. Staten gisteren geen verderen voortgang heeft gehad, werd klaar blijkelijk opgevat als een aanwijzing, dat de inzinking voorloopig tot staan zal komen. De Staalaandeelen en de Koperwaarden konden zich meerendeels een kleinigheid boven de vorige koersen verheffen. Onder beurstijd wer den evenwel slechts kleine schommelingen mee gemaakt. De handel op de locale markt was onbetee- kenend. Koninklijken waren prijshoudend en zoo goed als onveranderd. Vraag en aanbod waren ongeveer geheel met elkander in over eenstemming. Op de Rubberafdeeling werden Amsterdam Rubbers wat hooger ingezet en daarna konden ze zich gemakkelijk handhaven. De meeste min der courante soorten werden op of een kleinig heid boven de vorige prijzen genoteerd. Tabakken waren volkomen verwaarloosd. Van de Sumatra aandeelen kwamen aandeelen Dell Mij. iets hooger te liggen. Industrieelen trok ken nauwelijks belangstelling. De Philipsaan- deelen waren zoo goed als onveranderd en het zelfde kon dienen van Unilevers en Aku's H.V.A.'s bewogen zich in hoofdzaak omstreeks het peil van de vorige topkoersen. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten. Voor beleggingsfondsen bestond geringe be langstelling. De staatspapieren werden eenigs- zins onregelmatig afgedaan, waarbij geen noe menswaardige koersverschillen vielen waar te nemen. Fransche fondsen hadden een eenigs- zins onsystematisch verloop. KATWIJK AAN DEN RIJN, Groentenveiling 27 Mei. Per 100 K.G.: Prei f. 6,50—7,50; Spina zie f. 1.503,50; Per 100 bos: Rabarber f. 5.25 —8.75; Radijs f 0.60—1,10; Selderij f. 0.75—1.05; Peterselie 5580 ct; Raapstelen 4044 ct; uien f. 1.40—1.70: Per 100 stuks: Sla f. 1.10—1.50; Bospeen f. 15.50—16.25; Bloemkool f. 4,25—10.25. LEIDERDORP. 27 Mei. Kipeieren f. 3,10— 3,60 per 100 stuks; Eendeieren f. 2,502,60 id.; Boter 6065 ct. per pond; Kaas 1831 ct. ld.; Kippen 25 ct. per stuk; Hanen 1 ld.; Konijnen f. 0.25—1,15 idem. LEIDEN. 27 Mei. Per 100 K.G. Prei f. 4.40—8,30; Andijvie f. 5—13; Sla f. 23: Aardbeien f. 75 —116; Snijboonen f. 4868 Doperwten f. 26 32; Peulen f. 3264; Postelein f. 59.10; Spi nazie f. 1.506; Tomaten A f. 2630: idem B f. 28—36; idem C f. 20—30; idem CC f. 18; Per 100 stuks; Andijvie f. 3,503,80; Komkommers f. 2—6.60; Bloemkool f. 2—19.30; Salade f. 0.50 2; Per 100 bos: Pieterselie f. 0.801.20; Radijs f. 0.60—1.80; Selderie f. 0.5C2,20; Uien f. 1,60 —2.60; Peen f. 5.10—14.80: Rabarber f. 4.30— 10.70; Raapstelen 4060 ct. LEIDSCHENDAM. 27 Mei 1938 Vrije Vei ling. 8917 Kipeieren f. 3.103.60 per 100 stuks; Kippen f. 0.400.65 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 27 Mei. Aardbeien 9—14 ct. per doosje, aanvoer 47.640 doosjes; bloemkool 717 cent, per stuk; peen 8 cent per bos; sla f. 0.601,80 per 100 krop; snijboonen f. 2.20—2.90; idem stek f. 1.60—1,80: Prinsesse- boonen f. 4.90; Tuinboonen f. 2,40; peulen f. 2,402.80 per 10 pond. UTRECHT, 28 Mei. Veemarkt. Totaal aange voerd 4095 stuks vee. Stieren 27—31 ct. per pond: Handel redelijk, prijzen onveranderd; Slachtkoeien 2e soort 32—35 ct; Slachtkoeien 3e soort 28—31 ct. per pond; Handel matig, zelfde prijzen; Vaarzen f. 160—240 per stuk; Pinken f. 95145 idem; Melkkoeien f. 180290 idem; Kalf koeien f. 190—300 idem: Varekoeien f. 140 220 idem; Handel redelijk, prijzen iets op loopend; Nuchtere kalveren f. 610 per stuk; Handel redelijk, prijzen lager; Magere varkens f- 2846 per stuk; Schrammen f. 2028 ct. ld.; Biggen f. 1520 id.; Handel flauw, lagere prij zen; Magere schapen f. 1726 id.; Weidelam- meren f. 611 per stuk; Lammeren (Texelaars) f. 8—13 per stuk; Handel kalm. prijzen onver anderd. Kleinhandel: Boeter f. 1,60 per KG.; Kaas f. 0.500,70 idem; eieren f. 2,804 per 100. WESTLAND, 27 Mei. Roode bessen f. 1,00— 1,20; Frankenthalers f. 0.901,20; dubb. boonen 6683 ct; enkele boonen 90 ct; groote boonen 31 ct; frambozen 60^5 ct; snijboonen 4554 ct; postelein 7 ct; aardappelen 1721 ct: poters 22—27 ct; tomaten A f. 2.80—2.90; id. B. 2,25 —2.35; id. C f. 2.40—2.90; id. CC f. 2.03—2,30 p. bak; asperges wit 31—33c t; idem blauw 27— 29 ct. per bos; sla f. 0,601,10 per 100 krop; peen f. 12,00—16.00; peterselie f. 2,10; radijs 70 ct; rabarber f. 3.80—5,50; selderij f. 1,90—2,10; alles per 100 bos; bloemkool 716 ct; perziken 615 ctn komkommers 5 ct. per stuk: pepers f. 2,40; eieren f. 3.40—3.60 per 100. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling 27 Mei Hortensia 5085 ct; Geraniums 8—12 ct; Hang- geraniums 813 ct; Lobelia 3873 ct; Spirea 1017 c; Crassula 2328 ct: Fuchsia 1012 ct; alles per pot; Spectrum f. 3,20—5.60; Salmon f. 4.30-7-5,30; licht rose f. 4,80—7.30; wit f. 3,20 6.40; geel f. 5,10—7,50; gemengd f. 6.00—7,50 Pelargonium f. 13,40; Regal f. 13,90; Gerbera f. 4.60—5.60; Calla f. 5.00—7.00; gele Calla f. 2.00; Jap. Lelie s f. 2.20—3.80; Regalis f. 1.00— 2.00 alles per 100 stuks; Plumosa 23—38 ct; Sprengerie 13—19 ct; Lathyrus 5—17 ct; Ane monen 3—7 ct; Violieren 23—43 ct; Convilles 11—26 ct; Pioenen 70—83 ct; Gladiolen 33—70 ct; Imperator 18—22 ct; Yellow Queen 8—11 ct; Excelsior 1621 ct; Paretherum rose 1115 ct; idem wit 43 ct. alles per bos. ZEVENHOVEN. 27 Mei. Eierveiling. Aange voerd 2229 stuks kipeieren, prijs f. 2.85—3.70 per 100 stuks: eendeleren f.2.85. 3— 1 Chineesche successen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld dat Chineesche troepen gisteren na een dag strijden Lan Feng hebben heroverd. Volgens een telegram, dat door den mi nister van buitenlandsche zaken van China ls gezonden aan de Chineesche am bassade te Londen, hebben de Chlneezen ook Jo Tsen in West-Sjantoeng heroverd. ZU bedreigen thans de achterhoede van de Japansche troepen die oprukken naar den Loenghai-spoorweg. Aan den Loenghai-spoorweg is de po sitie van de Chlneezen verbeterd De Japanners beweren daarentegen Kwanteh te hebben bezet. Cholera te Sjanghai. Gisteren hebben zich te Sjanghai acht tien gevallen van cholera voorgedaan De autoriteiten van den gezondheidsdienst zijn ongerust aangezien het zeer warm weer ls en de concessies overbevolkt zijn. Ook te Poetoeng is cholera uitgebroken. De epidemie begint dit jaar al zeer vroeg. De autoriteiten van de nederzetting hebben al meer dan zeventigduizend menschen een injectie doen geven en de Japanners nemen speciale maatregelen om hun troepen in de bedreigde zones te vrijwaren. Japansche vliegers bombardeeren Kanton. Elf Japansche vliegtuigen zijn vanoch tend boven Kanton verschenen Zij hebben bommen uitgeworpen boven het station Wongsha, het dichtbevolkte district bij Sjamien. Men vreest, dat hevige verliezen te be treuren zijn. Het is onmogelijk nu reeds vast te stellen hoeveel personen zijn gedood of gewond, daar er algemeene verwarring heerscht. Tegen het middaguur waren 100 bommen op de stad terechtgekomen, waarvan twee binnen 50 m. van Sjamien. Tal van Chlneezen probeeren de stad te verlaten, doch de stadspoorten zijn gesloten De wijziging in het Japansche kabinet Generaal Hajume Soeglyama, minister van oorlog, is afgetreden. Zijn opvolger is luitenant-generaal Seisjiro Itagakl. die van het front in China is teruggeroepen. Oemetsoe, de onder-minister van oorlog, zal worden vervangen door luitenant-ge neraal Eiki Toko. chef van den staf van het Kwantoeng-ieger. Konoye drong er bij zijn collega's op aan, alle krachten in te span nen. om het Japansche doel in China te zien verwezenlijken. Het nieuwe kabinet Konoje moet, vol gens de heerschende meening, beschouwd worden als een oorlogskabinet, maar geens zins als een kabinet van militaire dicta tuur. In welingelichte kringen te Tokio is men van oordeel, dat de aanwezigheid van vijf militairen in het kabinet beteekent, dat het kabinet van nu af aan zijn gezag over het leger zal doen gelden en niet het leger over het kabinet. Ter staving dezer opvatting wijst men er op, dat de generaals, die in het kabinet zitten, dikwijls van tegenovergestelde rich ting zijn. Het schijnt, dat met de vorming van het nieuwe kabinet het program, dat voorge staan wordt, gekenmerkt kan worden door de volgende drie punten: 1. onder het ge zag van Konoje een groep mannen vor men. die in staat zijn de verschillende richtingen, welke de leidende kringen ver- deelen. te disciplineeren en door elkander te neutraliseeren; 2. een doel geven aan het land door het een duidelijke militaire onderneming voor te stellen en door de imperiale aspiraties van het land te con- cretlseeren: 3. de economische en finan- cieele kringen van Japan uitnoodigen, sa men te werken aan de uitvoering van een uitgebreid plan tot exploitatie van China. Volgens inlichtingen uit goede bron zou Japan Duitschland en Italië voor rechten cn voordeelen hebben beloofd bij den economischen heropbouw van China. Men verwacht, dat Rome en Berlijn binnenkort het nieuwe Chineesche re giem zullen erkennen. Duitschland en het Verre Oosten. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Duit sche ambassadeur in China aan de Chi neesche regeering heeft medegedeeld, dat de Duitsche militaire adviseurs in Chl- neeschen dienst onmiddellijk naar hun land moeten terugkeeren. Hun verzoek om te mogen blijven is afgewezen. In Chineesche regeeringskringen is men zeer ongerust over de mogelijke gevolgen van dien stap, daar deze Duitsche militaire adviseurs op de hoogte zijn van belangrijke geheimen der Chineesche nationale ver dediging.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3