TRIUMPH BEVREDIG UW SMAAK ROOK 1 CENT VIRGINIA De Leidsche Bioscoop-Programma's Gelukkig zij, die bezitten Buitenland lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 28 Mei 193} Officieele Kennisgevingen LUCHTVAART engeland. De Iersche Dail ontbonden. belgië7~ De Tsjechische kwaliteits- C. F. MEERPOEL's DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. afd. Arbeidsbemiddeling staan momen teel als werkzoekenden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3; Behan gers 4; Betonvlechters 17; Betonwerkers 59; Fundeeringswerkers 1; Glazenmakers 1; Gla- zenwasschers 1'2; Granietwerkers 9; Grond werkers 86; Heiers 8; Metselaars 86; Opperlie den 98; Schilders 57; Sloopers 12; Straatmakers 2; Hulp-straatmakers 11; Stucadoors. Witters 17; Timmerlieden 183: Uitvoerders 6; Voegers 10; Ongesch. Bouwvakarb. 10. Totaal 692. Fabrieksarbeiders: Lompensorteerders 14; Bleekers 16: Vellenblooters 2; Vuurwerkmakers 1; Steenfabr. Arb. 114; Zeepfabr. Arb. 4; On gesch. Fabr. Arb. 50. Totaal 201. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 51; Rei zigers. Colp. 41; Winkelbedienden 31; Etaleurs 3; Incasseerders 13-; Musici 4Onderwijzers 1; Overheidspersoneel 9; Verplegers 3. Totaal 156. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 10; Kell- ners 47; Koks 4. Totaal 61. Houtbewerkers: Beddenmakers 3; Houtbe werkers 53; Kistenmakers 9; Kuipers 5; Lijsten makers 4; Meubelstoffeerders 9; Meubelmakers Verpleegsters 4; Bedrijfsleidsters 1; Teekena- ressen 1; Onderwijzeressen 2; Ass. en Huis houdsters 7; Dagmeisjes 7; Dienstboden 5; Kinderjuffrouwen 2; Werksters 63; Fabr. Arb. 6; A.V.O. 6. Totaal 142. Alg. totaal 3905. 27 Mei 1937 4049. 28 Mei 1936 4210. Ben. 74 Ged. Werkloozen en 14 werkver schaffing. 1909 (Ingez. Med.) Door den Garnizoens-Commandant is een onderhandsche aanbesteding gehouden voor levering van kleiaardap-pelen gedu rende het tijdvak van 1 t.m. 15 Juni 1938. De levering is gegund aan de laagste in- sohrijver t.w. de firma W. den Heeten voor den prijs van f. 5.74 per 100 kg. Dr. L. D. Brongersma, toegelaten als privaat-docent in de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit al hier om "onderwijs te geven in de syste matiek der vertebraten, zal zijn colleges aanvangen met hetgéven van een open bare les op Woensdag 1 Juni a.s. te 4.15 uur in het Klein Auditorium van het Univer siteitegebouw. 34; Politoerders 1; Ongesch. Fabr. Arb. 30. Totaal 148. Kleermakers: Kleermakers 57; Kappers 5; Schoenmakers e^. 16. Totaal 78. Land- en Tulnarb.: Bloemisten 32; Land arbeiders 36; Tuinlieden 28; Warmoeziers 8; Ongesch. Landarb. 8. Totaal 112. Metaalbewerkers: Bankwerkers 77; Blikbe- werkers 30; Burgersmeden 34; Electriciens 67; Gasfitters 15; Gasmetermaekrs 1; Gereedschap makers 1; Instrumentmakers 6; Isoleerders 2; Kernmakers 1; Kettingsmeden 16; Klinkers 10; Koperslagers 4; Lab. Bedienden 2; Lasschers 10; Loodgieters 56: Machinisten 12; Metaai- boorders 6; Met-aaldraaiers 4; Metaalslfjpers 2; Metaalzagers 1; Modelmakers 1; Monteurs 22; Pianostemmers 5; Polijsters 1; Ponsers 5; Rij wielherstellers 18; Rijtuigschilders 2; Scheeps timmerlieden 2; Stokers 27; Tegenhouders 14: Hulp-Verw. Monteurs 14; Voorslaanders 6; Voor warmers 5; Vuurwerkers 9; Wagenmakers 3; IJzerwerkers 49; Zandspuiters 4; Zandvor- mers 3; Zilversmeden 2; Ongesch. Arbeiders 41. Totaal 590. Sigarenmakers: Sigarenmakers 17; Sig. Sor teerders 1; Sig. Strippers 2. Totaal 20. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 3; Inge nieurs 1; Teekenaars 11; Werkmeesters 18. Totaal 33. Textielarbeiders: Hekelaars 7; Katoendruk kers 23; Kluwers e.a. 14: Luikers 13; Plaatsnij ders e.a. 17: Schrobbelaars 2; Spinners 68; Spoelers 3; Staaldraaddraaiers 3; Sterkers 3; Strij/ers 14; Wevers 102; Wolbewerkers 55; Ongesch. Textielarb. 66. Totgal 390. TransportarbeidersEmballeurs 5; Chauf feurs 144; Exp. Knechten 21; Koetsiers 11; Loopknechten 44; Magazijnknechten 59; Schip pers 80; Spoor- en Trampers. 18; Wakers 6; Transportarbeiders 70; Losse Arbeiders 489. Totaal 947. Typografen: Boekbinders 30; Boekdrukkers 13; Fotografen 4; Hulp-Vakarbeiders 3; Letter zetters 33; Steendrukkers 2. Tot-aal 85. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 85; Molenaars 1; Ovenisten 4; Poeliers 2; Slagers 80; Suiker werkers 24; Wynkoopersknechten 13; Zoutzie- ders 1; Zuivelbereiders 3; Ongesch. Fabr. Arb. 37. Totaal 250. Vrouwen: Mangelsters 1; Naaisters 5; Maasters 1; Winkelsuffrouwen 8; Serveersters 1; Linnen juffrouwen 1; Kantoorbedienden 21; (Ing-ez. Med.) Heden is de sinds 35 jaren bestaande banketbakkerij van den heer A. G. Eps- kamp, gevestigd Noordeinde 23, overgegaan in handen van den heer Idsert Poel, die deze zaak op geheel denzelfden voet zal voortzetten. De winkel is geheel gerestau reerd en maakt een hoogst modernen in druk. Wij wenschen den nieuwen onder nemer, die een prima banketbakkersoplei ding genoten heeft, veel succes toe Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. G. H. Pott (Rotterdam). DE POSTVLUCHTEN. De ..Valk" is vanochtend van Tjililitan naar Nederland vertrokken. In verband met het feit dat het toestel van de K.N.I.L.M. uit Soerabaja door een lichte motorstoring vertraging onder vond. vond het vertrek twee uur later plaat-s dan oorspronkelijk was bepaald. Het toestel heeft 209 K.G. post aan boord, 2 K.G. pakketpost en 18 K.G. vracht, voor tus- schentrajecten zijn 19 passagiers geboekt. Vanochtend om zes uur is de „Pelikaan", ge zagvoerder Brugman, met drie passagiers van Schiphol naar Indië vertrokken. Voor de tus- schen-trajecten hebben drie passagiers plaats besproken. Het toestel heeft 73 K.G. vracht, 324 K.G. briefpost en 9 K.G. pakketpost meegenomen. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis: le. dat tot en met 2 Juli 1938 gelegenheid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen, gedurende een halt uur vóór den aanvang van eiken schooltijd, aan: a. de Jongensschool voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat b. de Meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat; c. de opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt en de Boommarkt: d. de opleidingsscholen voor u.l.o. aan de Langebrug, de Drie Octoberstraat, de Vrouwenkerksteeg, den Maresingel en de Drittstraat: e. de o.l. scholen aan den Zuidsingel en de Medusastraat; f. de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar (ingang Oude Vest 35); 2e. dat bij de inschrijving een geboortebe wijs moet worden getoond; 3e. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating tot de u.l.o.- scholen of tot de Centrale school wordt gevraagd vóór 1 October a.s. den leeftijd van 6 jaren moeten hebben be reikt. 1983 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Lelden, 28 Mei 1938. (Ing-ez. Med.) INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof. aan de Atjehstraat en aan de Gortestraat tot en met 2 Juli 1938 gele genheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór negen tot half tien en uitge zonderd 's Woensdags en 's Zaterdags des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart na 2 uur. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating den leeftijd van 4 jaar bereikt hebben. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. 1982 Leiden, 28 Mei 1938. Zoover is het met het Carillon Comité nog niet. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden De Ierschc Dail is bij regeeringspro- clamatie ontbonden. Algemeene verkie zingen zijn vastgesteld voor 17 Juni. Dit besluit is genomen na een lange ver gadering van het kabinet naar aanleiding van een nederlaag, door de regeering op 25 Mei geleden, toen zij zich verzette tegen een motie, waarin een arbitragecommissie voor de burgerlijke ambtenaren gevraagd werd. De regeeringspartij is thans tegenover alle andere partijen tezamen in de Dail met twee stemmen in de minderheid. De regeering hoopt echter in het nieuwe parlement een duidelijke meerderheid te hebben, omdat de overeenkomst met Engeland door de boeren gunstig wordt beoordeeld. Wegens de ontbinding van den Dail is de installatie van dr. Hyde als president van Eire, welke was vastgesteld op 1 Juni, uit gesteld. Belastingwetten aangenomen. De Kamer heeft met 122 tegen 36 stem men met drie onthoudingen het wets ontwerp inzake herstel van de nationale crislsbelastlnc aangenomen. Het ontwerp inzake douane en accijnzen werd aange nomen met 119 tegen 35 stemmen -bij 7 onthoudingen. MEXICO. De opstand. De berichten van den opstand blijven zeer tegenstrijdig. Geruchten, dat Cadillo gearresteerd zou zijn, lijken ons evident on juist. Wel lijkt de positie van president Car denas steeds sterker te worden. (Ingcz. Med.) DUITSCHLAND. Het bestuur van den „Ostmark". De correspondent van de „Times" te Wee- nen bericht aan zijn blad, dat gouwleider Buerckel een proclamatie heeft uitgevaar digd, waarin hij aanspoort tot samenwer king met de nationaal-socialistische auto riteiten. Hij verklaart, dat degenen, die af brekende critiek leveren, niet alleen verre zullen gehouden worden van de partij, doch dat hij, Buerokel, deze lieden met alle hem ten dienste staande middelen onschadelijk zal maken. De correspondent schrijft deze procla matie toe aan het feit, dat in de afgeloopen weken sabotage aan het lioht is gekomen van baantjesjagers, die meenen, dat zij het regiem van Buerckel door illegale actie, omver kunnen werken, evenals zij dit met het regiem van Schusohnigg hebben ge daan NAAIMACHINE „L A D A" verwierf bij de OPRECHTE naanuacinnckenners de grootste bewonde ring, om de uitnemende afwerking èn kwa liteit. - Een lijst van bijzondere „LADA". voordeelen laten wij U gaarne bezorgen! Deze buitengewone machine vindt U NATUURLIJK alleen bij KWALITEITS Naaimachinehandel Levering uit voorraad van ADLER - LADA - PFAFF - DÜRKOPP HUSQVARNA. ALLÉÉN: Breestraat 171 - Tel. 26S7 1964 Otajtz. MM) De correspondent van de „Daily Herald" meldt aan zijn blad, dat de leider van de Gestapo, Himmler, naar Weenen is geko men. om een zuivering onder de Oosten- rijksche nationaal-socialistische partij te houden en absolute gehoorzaamheid aan de Duitsche leaders te verzekeren. Volgens dezen oorrespondent zijn de be trekkingen tusschen de Duitsche en Oos tenrljksche natianaal-soctalisten steeds slechter geworden, aangezien de Oostenrij kers zagen, dat de beste baantjes en posten werden bezet door Duitschers. Naar aanleiding van de berichten, vol- gens welke vier Oostenrljksche minister! van hun ambt zijn ontheven, wordt van seml-officieele zijde medegedeeld, dat deze maatregel verband houdt met de reeds lang voorbereide reorganisatie der Oostenrljk sche regeering en dus niets anders is dan de voorgenomen vereenvoudiging van en bezuiniging op het Oostenrljksche bestuurs apparaat. Het Oostenrijksche landsbestuur moert noodzakelijk, wat den omvang betreft, in de juiste verhouding gebracht worden met de besturen der overige landen des rijks. Vereenvoudiging van het bestuur op het (Infez. MM) oogenbllk van de aansluiting van Oosten rijk zou in. strijd geweest zijn met de des tijds nog geldende bepalingen. De jongste vereenvoudlgingsmaatregel moet, aldus semi-officleele kringen, in gee- nen deelen met politieke redenen worden gemotiveerd. Dit zoo zegt men, blijkt wel hieruit, dat de vier oud-ministers op an dere belangrijke posten in de „Ostmark" zijn benoemd. De anti-Joodsche tentoonstelling „te Wandelende Jood" zal de volgende maand worden overgebracht naar Weenen, was) de tentoonstelling zal worden uitgebreii1 met materiaal tegen de Oostenrijksche Joden. Lido-Theater. „Vrouwen zijn lastig" is de titel van de vermakelijke geschiedenis, weJke ons voor de pauze een uurtje kos telijk bezig houdt en die zich voornamelijk beweegt op het gladde pad der detective wereld. Het geheele verhaal speelt zich af In Amerika, waar de smokkelhandel on danks de opheffing van het drankverbod nog altijd welig tiert en aan tal van duis tere machten gelegenheid biedt hun lugu ber bedrijf van moord en doodslag uit te oefenen. En de bendeleider heeft zijn mannetjes wel zoo goed onder bedwang, dat er nooit iets uitlekt omtrent de daders. Dit laatste is behalve voor de politie, ook een voortdurende bron van wanhoop voor de reporters van de verschillende bladen, die, zooals het een Amerikaansche krant betaamt, nu eenmaal tuk zijn op sensatie, doch geen kans zien hun lezerskring iets anders voor te zetten dan het bericht.dat alweer een nieuwe moord is gepleegd. Tot dat een jongedame haar intrede doet in de journalistiek en geheel andere paden inslaat dan de tot dusverre bij haar col lega's gebruikelijke. En waarlijk niet zon der succes, al heeft zij af en toe het ge luk wel aan haar zijde. Wij zullen er ons overigens van onthouden den inhoud op den voet te volgen en volstaan met te zeg gen, dat men zich bij deze film opperbest zal amuseeren, mede door de vaak zeer geestige dialoog, waarvan de Hollandsche vertaling niet altijd even gelukkig is en stellig minder spitsvondig. Stuart Erwin, Florence Rice en Paul Kelly vervullen de hoofdrollen. Wallace Beery, de man met het ruwe uiterlijk en het hart van goud, krijgt volop gelegenheid zijn groote filmistische talen ten te ontplooien in „De schrik van Brim stone", een verhaal uit Wild West Ame rika van een goede halve eeuw geleden, toen de revolvers nog uitermate los In de holsters zaten en elk onvoorzichtig woord of gebaar onmiddellijk met een ko gel werd afgestraft. In dit milieu neemt Wallace Beery, alias Jim een vooraan staande plaats in, om nu maar niet te zeg gen dat hij precies doet wat hij wil en het daarbij met de eerlijkheid niet al te nauw neemt. Alles gaat goed totdat op een zekeren dag een jongeman in deze streken belandt, die zich na de kennisma king met een lieftallige jongedame geroe pen gevoelt om de omgeving van derge lijke elementen als Jim c.s. te zuiveren en daarvoor in de plaats een geordende sa menleving te scheppen. Hij zou die taak nooit tot een goed einde hebben kunnen brengen, wanneer hij niet de heimelijke bescherming had genoten van.... Jim,die in werkelijkheid zijn eigen vader blijkt te zijn, doch er zich wel voor wacht tegen over zijn zoon zijn ware identiteit te open baren. Deze situatie geeft aanleiding tot een reeks van sensationeele gebeurtenis sen, die de toeschouwers voortdurend in spanning houden en hen tot het einde uoen genieten van opwinderde vechtpar tijen en uiteindelijk getuigen doen zijn van de zegepraal van het Recht Wallace Beery is in zijn soort onovertrefbaar en zijn bewonderaars zien hem hier doorloo pend in volle actie. Het Journaal brengt om. opnamen van de voetbalwedstrijden DuitschiandEnge land en Holland—Schotland. Casino-Theater. De tweeweeksehe se riefilm „Verloren in de wildernis" wordt deze week besloten met de weergave van de verdere avonturen ln de bedolven stad Kamor, waarin schatten verborgen liggen, die op verschillende personen een zekere aantrekkingskracht uitoefenen. Om nog even de herinnering op te frisschen, noe men we de namen van Sharkey, den as sistent van Clyde Beatty, en van den ont dekkingsreiziger, die stervende gevonden wordt door den stuurman van het schip, waarmee hij den terugtocht zou aanvaar den. Deze stuurman krijgt zijn dagboek in handen en komt zoodoende op de hoog te van de verborgen schatten. De beman ning is inmiddels aan het muiten geslagen en slechts Clyde en Larry, zijn metgezel, blijven aan den kant van den kapitein staan. Gezamenlijk gaan laatstgenoemden op zoek. aangezien Ruth, de dochter van den kapitein, eveneens het dagboek van den ontdekkingsreiziger gezien heeft. Doch ook de muiters zitten niet stil, want zoo'n buitenkansje, als er ln de bedolven stad voor het grijpen ligt, doet zich niet lederen dag voor. En dan ls er voorts ook nog de geheimzinnige bewoner van Kamor, die zich evenmin onbetuigd laat en zijn bevoorrechte positie zooveel mogelijk wil uitbuiten. Eerst veel later ontdekt Clyde in hem zijn vroegeren assistent Sharkey, doch aleer het zoover is, zijn er heel wat spannende gebeurtenissen gebeurd, welke eindigen met de verovering van den schat door Clyde, die tevens nog een mooie col lectie wilde dieren voor zijn circusnummer weet te vangen. Men ziet, aan spanning en intrige heeft ook dit tweede deel geen ge brek. De andere film is „Het witte gevaar" en deze brengt den populairen Tom Tyler, langzamerhand een goeden bekende in dit theater, op het doek. Trianon-Theater. J'accuse! Ik be schuldig: de menschheid, geen les te heb ben getrokken uit de peillooze ellende van den wereldoorlog. Ik beschuldig: den vorigen oorlog, die achter ons ligt en den aanstaanden oorlog, die voor ons ligt. Hebt u naasten lief, gelijk u zelf. Zóó luidt de felle aanklacht, welke het oorlogsslachtof fer Jean Diaz ons toeschreeuwt, hij, die zelf de huiveringwekkende tafereelen mee gemaakt heeft aan het front en al zijn soldaten heeft moeten achterlaten onder die onmetelijke rij houten kruisen. En daarom ls de strekking van deze anti- oorlogsfilm zoo bijzonder sympathiek, om dat ze hog eens heel duidelijk een waar schuwing geeft en den menschen op het hart drukt, toch vooral den vrede te hand haven en te verzekeren. De sterk drama tische grondslag wordt gevormd door Jean Diaz, éen der weinigen van de patrouille, die terugkeert uit den oorlog. Doch hij draagt nog iets als herinnering bij zich; een milligram granaatscherf is ln zijn schedel achtergebleven en bezorgt hem een ongeneeslijke krankzinnigheid. In een vlaag van verbijstering roept hij de doo- den tenslotte uit hun graven op, welk miadel den nieuwen oorlog doet eindigen, nog voor hij begonnen ls. Een reeks sug gestieve beelden accentueert herhaaldelijk de strevingen in deze ontroerende en aan grijpende film, die een speciale belang stelling waard ls. De maker van dit im- poneerende werk is Abel Gance, wiens naam we sinds jaren niet meer gehoord hadden. Hij had een wereldreputatie op te houden, en dit viel hem des te moei lijker, wijl er thans zulke kopstukken in Frankrijk opgestaan zijn. Niettemin is hij in zijn opzet stellig geslaagd. Een gewel dige steun moet hij daarbij ongetwijfeld gehad hebben aan Victor Franeen, den eminenten kunstenaar, die leven geeft aan de gruwelen yan den oorlog. Zijn creatie is uniek. Het sluitstuk op de liefdesaffaire tus schen den rijken heer Smith en een arme mannequin in „Een avontuurlijk meisje", is zoo geestig verteld en met zooveel vaart weergegeven, als ge in maanden niet ge zien hebt. Stel u voor: een arm meiske, dat alleen maar mooie kleeren mag dra gen, om in te poseeren, en per sé rijk wil trouwen en dan verliefd wordt op een even armen jongeman, het zou tragisch kun nen worden, als die arme heer Smith in werkelijkheid niet een multi-millionnair geweest was. Ann Sothern is als geknipt voor dit ambitieuze meisje en Gene Ray mond is vlot en soepel ln zijn tegenspel, terwijl Eric Blore en Helen Brodenck on weerstaanbaar komisch zijn. Luxor-Theater De film „Orkaan" is een der kostbaarste, welke ooit de studio's verlaten heeft. Twee jaden van voorbe reiding gingen aan de totstandkoming vooraf, duizenden medewerkers waren noodig, sdhatten gelds werden verslonden, terwijl op filmtechnisch gebied gestreefd werd naar een prestatie, welke alle vorige overtreffen zou „Orkaan" is voor de film bewerkt naar een roman van Charles Nordhoff en Ja mes Norman Hall en zij is voor de pro ductie der United Artists een weergaloos succes geworden, dat over heel de wereld de bioscooptheaters heeft doen volstroo- men. Het romantische verhaal speelt zich af op een der lieflijke eilandjes ln de Zuid zee. waar Terangi een der meest populaire jongelieden is. Hij is in het huwelijk ge treden met een der vele knappe meisjes, waaraan de vriendelijke bevolking zoo rijk is en direct daarna weer uitgevaren op den schoener, waarop hij de functie van stuurman vervult. „Ga niet", had zijn vrouw hem gesmeekt na een angstigen droom doch lachend schudt hii alle som bere gedachten van zich af en vroolijk begint hij de zeereis naar Tahiti, welke noodlottig voor hem worden zal. Want on gepast optreden van een blanke, dronken, doch invloedrijk, leidt tot een vechtpartij, waardoor Terangi in de gevangenis raakt. Zes maanden moet hij boeten voor een te harden vuistslag en niemand kan hem vrijipraten, behalve misschien de resident van zijn eiland, die zich echter van alle smeekbeden der bevolking en van alle verwijten der eigen landgenooten niets aantrekt. Hij. De Laage, is ambtenaar in hart en nieren, opgevoed volgens de strenge regels der Fransche wet. Hij kent geen pardon waar die wet overtreden is, om welke reden dan ook en zelfs geen poging wil hij aanwenden om verlichting van straf te verkrijgen voor den wanho- pigen inlander, die keer op keer probeert uit de gevangenis weg te komen, omdat de vrijheid voor hem levensvoorwaarde is Terangi ontsnapt tenslotte toch, maar op zi.jm eiland jaagt de wet achter hem aan in de persoon van den resident. En juist als dan voor den vluchteling het einde dreigt te naderen, verwezenlijkt zich de droom van de jonge vrouw: de vogels vluchten van het eiland, de wind wakkert aan, doet de golven opzweepen. de boo- men ontwortelen en huizen instorten en het is alsof hoogere machten met onbe schrijflijk geweld opzettelijk ingrijpen als de justitie daden verrichten wil. welke in- druischen tegen de moraal en het vrij heidsbegrip dezer eerlijke doch vrij simpele bevolking. Of Samuel Goldwyn's filmmaatschappij er ln geslaagd is naar waarheid een beeld te geven van het leven op de Zuidzee- eilanden kunnen wil niet beoordeelen. Wel mogen wij echter vaststellen dat het re sultaat buitengewoon interessant ls! Schitterend zijn de natuuropnamen, be langwekkend de sfeer op t mooie eilandje met zijn sterk wisselende stemmingen en imponeerend en overtuigend het spel van de hoofdpersonen: Jon Hall, Dorothy La- mour, Mary Astor. Aubrey Smith. Thomas Mitchell en vele anderen. Hoofdzaak is en blijft evenwel de or kaan. Dit is waarlijk een technisch won der. een grootsche demonstratie van de allesvemielende kracht van den wind, een onbegrijpelijk sterk en suggestief beeld van de kokende zee. die kokospalmen en parau'boomen ontwortelt, huizen en ker ken ineen doet storten, menrtcJien mee sleurt naar den ondergang Lang, ontzaglijk lang, duurt dit geweld der (natuurkrachten en men vergeet een film te zien. Men huivert bij dit angstige gebeuren voor de realiteit dezer tanrt- matlge orkaan en men moet achteraf vol stille bewondering zijn voor wat de film producenten hier tot stand hebben ge- bracht. Den regisseur John Ford treft in dat opzicht groote lof. Rex-Theater. Twee filmwerken, elk uitblinkend in hun genre, vormen het af wisselend programma. „Texas Rangers" biedt een maximum aan actie, hoewel toch ook het spel-element niet verwaarloosd ls. Deze rangers hebben zichzelf de taak op gelegd, orde en rust te brepgen in de uit gestrekte prairiën van Texas, waar een nimmer ophoudende strijd gevoerd wordt tusschen bandieten eenerzijds en rangers aan den anderen kant. Eén der vermetele rangers is Fred Mac Murray, die in een tweeslachtige positie komt te verkeeren, wijl hij ook nog de vriend van den ben deleider ls, en deze conflicten tusschen plicht en vriendschap stellen hem voor moeilijke problemen, welke overigens mes een flinke dosis sensatie van de goeie soort worden opgelost, dank zij vooral 1een behoorlijk aantal schietpartijen. Fred ma Murray, heeft deze rol ver boven het i bare niveau weten te verheffen en Jean Parker, lieftallige tegenspeelster in d't haal van mannenmoed, staat hem dapp* ter zijde. „De koning en het revuemeisje is charmant vertolkte geschiedenis van ning Alfred, die zich verlieft ln een aa seresje van de Folies Bergère. Maar is ook het verhaal van een revuteJI 'rie!e verliefd wordt op een koning en hoe - twee liefdesgeschiedenissen tot een zon mengevlochten, dat is het geheim van alleramusantste comedle, waarop men den besten wil der wereld 8eenVnni - aanmerking zou kunnen maken, vo humor is een groote plaats ingerurn1 jlt;n Edward Everett Horton, den me2St- „tejit komiek, die een prachtig tegenwoh' met het liefdesspel van de bskoorlU» j Blondell en den vlotten Fer"a „—.waar. Mervyn Leroy, geen onbekende zette deze comedle in scène met m voel voor humor. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2