Bi nnen land IEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 28 Mei 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS DL VOORJAARSPRIJZEN CAiCB Doe Uw voordeel en bestel NU! THIJS IJS OP WEG NAAR HUIS De centrale luchthaven bij Leiden. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten 1914 (Ingez. Med.) Nederlandsche Reisvereen. Beslissing zal einde 1938 vallen. In een schrijven aan de gemeentebestu ren van Amsterdam en Rotterdam heeft de minister van Waterstaat meegedeeld, dat de regeering. lettende op de behoefte van 'slands defensie, de aanspraken van Rotterdam met betrekking tot een lucht haven bij Overschie, en de uitvoering van de voorgenomen werken ter uitbreiding van de inrichting van Schiphol, het daar heen zal leiden, dat de eindbeslissing om trent de totstandkoming van een centraal gelegen luchtvaartterrein omstreeks de jaarwisseling 1938'1939 zal zijn gevallen. Indien die beslissing onverhoopt mocht leiden tot afzien van het centrale vlieg veld zal de regeering Rotterdam de toe stemming tot aanleg van een luchtvaart terrein in Overschie niet langer onthou den. Met het oog hierop zal de overgang van Waalhaven naar Defensie, naar de minis ter vertrouwt, geenerlei vertraging behoe ven te ondervinden. tAlg. Hbld.i Voor het Weerbaarheids geschenk. Verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie. f.20 E. A. N. den Haag: f.100 G. L. S. den Haag: f. 2.50 H. J. O. den Haag; f.2.50 v. d. H. Amsterdam; f.10 mevr. de wed. S. W. van S.— de J. Zeist; f. 10 F. V. den Haag; f. 100 Rotterd. Bankver. Amersfoort, namens oud mililtair wiel rijder; f.28 Eastwood Boys. den Haag; f. 112.50 penningmeesteres mej. M. K. defensie-bijdragen comité Nijmegen; f. 1.50 werfsjouwer, den Hel der; f.2 politieagent den Helder; f.100 Amster- damsche Bank Utrecht namens N.N.; f. 2.25 J. L., Varavilla Roquebrune; f. 10 J. B. Leiden; f. 50 J. B. Voorbuig; f.10 M. J. Jr. den Haag; f.10 W. van E. den Haag; f.2 mej. D. v. d. D. Am sterdam; f. 0.75 I. van L.. den Bosch: f.10 T. J. N. te C. den Haag; f.5 een Vaderlandsche. Ginnlken; f.2.50 N.N. den Bosch; f.331.10, inge komen giften bij het dagblad „De Standaard" Amsterdam; f. 13.25 S. W.. Rotterdam; f.5 Vrij heidsbond afd. Amsterdam; f. 148.52 comité na tionaal Verdedigingsfonds Brussel namens Ne derlanders verblijvende in België. Tot en met deze verantwoording is een bedrag van f. 128.070,71 ontvangen. Ned. Vereeniging tot bescher ming van dieren. Congres te Enschedé. De Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren begon gisteren haar jaarlijksch con gres te Enschedé. De eerste zitting in de groote zaal van de Groote Sociëteit werd geopend door den voorzitter der afdeellng Enschedé, die het hoofdbestuur en de af gevaardigden van de 28 vertegenwoordigde afdeelingen welkom heette. Spreker wees op de achterlijkheid der Nederlandsche wetgeving op het stuk van dierenbescherming. De vereeniging is ech ter zeer actief. Nadat de bondsvoorzitter, de heer jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier vervolgens het con gres geopend had, kwamen de jaarverslagen aan de orde. Medegedeeld werd. dat aanwezig was de heer Tj, van der Wal, commissaris van poli tie te Enschedé, en vertegenwoordigers van den Bond van Politieambtenaren voor Die renbescherming en den Nederlandschen Bond van Veehandelaren. De secretaresse, mevr. M. C. DoormanKielstra, deelde in haar jaarverslag mede. dat de vereeniging thans 62 afdeelingen telt met 40 inspec teurs en pl.m. 14000 leden. Er bestaat een levendige internation. connectie. De veree niging voor wettelijke dierenbescherming is opgeheven en heeft haar ledenlijst aan deze vereeniging overgedragen. Ook een zelfstan dige vereeniging te Arnhem heeft zich bij de vereeniging aangesloten. Het Maandblad is uitgebouwd tot een algemeen orgaan voor dierenbescherming. Hiervoor werd uit de vergadering dank gebracht aan het Hoofdbestuur. De jaarrekening sluit met een nadeelig saldo van f. 12.758.86. de exploitatierekening van de S. B. Creillaerts stichting met een voordeelig saldo van f. 615.94 De begrooting voor vereeniging en de Criellaerts-stlchtlng werd vastgesteld, resp. met een nadeelig saldo van f. 14.413 en een sluitend bedrag van f. 7.365. De afgevaardigde van den Bond van Poli tiepersoneel voor Dierenbescherming pleit voor een krachtige actie tegen het houden van blinde vinken, speciaal tegen de te dien aanzien in Limburg geconstateerde excessen bij concoursen, etc Vervolgens werden uitgebracht uitvoerige verslagen van de hoofdbestuurscommissie. Naar aanleiding hiervan werd aanbevolen de kwestie der loopeendjes op te lossen door de broeders te bewegen, die eendjes aan de vereeniging te doen verkoopen. waarna deze ze nUnloos kon opruimen. In de kwestie van de kistkalveren schijnt schot te komen, nu men aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen proeven neemt om kalveren zoo te mesten, dat ze blank vleesch geven, zon der dat ze in de bedompte kisten worden opgeslotenvDe bedwelming van slachtdieren door electrischen stroom schijnt naar de jongste wetenschappelijke .onderzoekingen de dieren niet gevoelloos te maken en daar om zal de vereeniging die methode pas weer aanbevelen, wanneer een oiinlooze bedwel ming door electriciteit werkplljk mogelijk zal ziin gewn-den Dp heer E. H. Nierkens. in- s-ipct.eup afdeeUrtp Enschedé pleitte voor rop m.th -'e waarbij het dier voor het ri tueel slachten minder piin Uidt. De afdee- ling Enschedé zal een Inrichting daartoe aan het openbaar slachthuis ter beschik king stellen. Hierna werd de vergadering verdaagd. De aanwezigen begaven zich naar het stadhuis, waar zij door het gemeentebestuur officieel werden ontvangen. vervolgens verzame'rcn do dep'nomers a.on p"n ~»m<-enschuiwliikc tafel m f"? C±rr>C)4'rk Fry*?"4"*'1". 1'"|"1'»1 vpi,fy>r'«—'svrr "VOnrt.irA'»**4 hifiM de boer ,T. G. Ml «stript, uit Wa.sspn9.ar pen causerie over; aardst.ralen in verband met den gezond heidstoestand van het vee. De afdeellng Enschedé bood ten besluite van den eersten congresdag een gezellig samenzijn aan. De 32e jaarvergadering te Hilversum. Ruim 90 afgevaardigden der 35 afdeelin gen van de Nederlandsche Reisvereeniging ontmoetten elkander gisteravond in hotel Gooiland te Hilversum tot bijwoning der 32e jaarvergadering. Bij den aanvang herdacht de voorzitter het overlijden van twee vooraanstaande figuren uit de N.R.V., de heeren J. van der Meer secretaris afd. Den Haag en H. J. Ankersmit voorzitter der afd. Bussum. Vervolgens heette de voorzitter der afd. Hilversum, de heer J. de Wit, de aanwe zigen welkom in de hoofdstad van het Gooi. De waarnemend voorzitter van het hoofd bestuur, de heer J. J. van Egmond. uit Goor, accentueerde in de openingsrede dat het doel, in de statuten omschreven, het reizen, gesteld wordt als middel tot cul- tureele en intellectueele ontwikkeling, ter wijl de afdeelingen reglementair tot taak hebben mede te werken voor dit doel. Spr. eindigde met den wensch dat ook de be sprekingen op de 32e jaarvergadering hiertoe zouden medewerken. Bij de offlcieele mededeelingen ver meldde de voorzitter dat de N.R.V. er in geslaagd is het pand Zeestraat 98 te Den Haag, grenzende aan het kantoor der ver eeniging in veiling aan te koopen voor f. 30.000 waardoor uitbreiding van het kantoor mogelijk is geworden. Op een desbetreffende vraag uit de ver gadering deelde de voorzitter mede dat de aanwas van het aantal leden per 27 Mei reeds 600 meer is dan over dezelfde pe riode in 1937. De jaarverslagen werden, na uitvoerige discussie en verdediging door het hoofd bestuur. ongewijzigd goedgekeurd. Om 11 uur werd de openbare jaarverga dering verdaagd tot hedenmorgen. Men ging hierop voort in huishoudelijke ver gadering. Nederlanders doctor honoris causa te Debrecen. Het Gereformeerde college te Debre cen in Hongarije viert 4 en 5 October a.s. zijn 400-jarig bestaan. Tegelijker tijd viert ook de door het college ge stichte universiteit van Debrecen feest en in verband hiermede zijn veertien doctores honoris causa benoemd, on der wie vier Nederlanders, n.i. minis ter-president dr. H. Colijn, tot doctor in de Staatswetenschappen, minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine tot doctor in de Philosophische Weten schappen, prof. dr. H. Th. Obbink en prof. dr. J. Severijn, boogleeraren in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, tot doctor in de Theologie. ER IS NIETS VAN WAAR. In éen gisteren te Den Haag gehouden persconferentie heeft de waarnemende hoofdverkenner der Nederlandsche Pad- vindersvereeniging. de heer A. Oosterlee, verklaard dat na ingesteld onderzoek ge bleken is dat geruchten omtrent schanda len op zedelijk gebied tijdens de jambo ree volkomen onjuist zijn. ZONDAGSSLUITING OP MARKEN IS DEFINITIEF. Spoedig in werking. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben thans besloten de verordening van den raad van Marken betreffende sluiting van café's op Zondag niet ter schorsing of vernietiging aan de Kroon voor te dra gen. Aan burgemeester en wethouders wordt hiervan mededeeling gedaan, zoo dat de verordening kan worden afgekon digd en binnen weinige dagen in werking kan treden. Ook in het drukke vreemde- lingenseizoen, dat Ged. Staten van de Zondagsluiting hadden willen uitsluiten, waartegen de raad bezwaar had, zal nu dus de verordening gelden. (Tel.) JUBILEUM BURGER'S DIERENPARK TE ARNHEM. Gisteren is in Burgers' Dierenpark te Arnhem een jubileum gevierd. Vijf en twintig jaar geleden begon de eigenaar, de heer J. G. H. Burgers, op bescheiden voet te 's-Heerenberg een dierentuin waar in hij voor het eerst in Nederland het principe toepaste, dat de dieren die bijeen worden gebracht, ingedeeld naar de soort, moeten kunnen beschikken over groote omrasterde terreinen, waardoor de idee van te leven in gevangen staat zoo veel mogelijk wordt beperkt. In 1923 bracht de heer Burgers zijn langzaam aan grooter geworden dierenver zameling over naar Arnhem. Hij werd hjer door het gemeentebestuur met open armen ontvangen. Gisteren den geheelen dag door is er receptie geweest in Burgers' Dierenpark, oude vrienden, collega's en autoriteiten zijn den heer Burgers komen complrmen- toeren. Van heinde en ver ontving de heer Bur gers telegrammen van gelukwensch. (Hbld) NAAR DE SPAANSCHE WATEREN. De Johan Maurits van Nassau uit de haven van Nieuwediep vertrokken. Gistermiddag om kwart over twee is het flottieljevaartuig Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", onder commando van den luitenant ter zee eerste klasse, jhr. G. A, Berg, uit de haven van Nieuwediep naar de Spaansche wateren vertrokken om Hr. Ms. „Nautilus" te gaan aflossen. Zooals gewoonlijk, was de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot. Op het fort Louise stond de commandant van de marine, vice-admiraal T. L. Kruys en zijn staf. Bij het wierhoofd stond de stafmuziek onder leiding van kapelmeester Leistikov en onder de tonen van het „Wilhelmus" verliet het schip de haven. DE „NIEUW AMSTERDAM". Een dag eerder dan volgens dienstregeling. De „Nieuw Amsterdam" is gisteren te Plymouth hartelijk welkom geheeten, toen het schip op de eerste thuisreis uit New- York aldaar arriveerde. Een afgevaardigde van den burgemeester van Plymouth be gaf zich aan boord met een delegatie van zakenlieden. De „Nieuw Amsterdam" is aldaar een dag eerder dan de dienstregeling aangaf aangekomen. De gezagvoerder verklaarde, dat het schip de hoogste verwachtingen heeft overtroffen. Hedenmiddag tegen 4 uur wordt het schip te Rotterdam aan den wal verwacht. PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Twee jubilarissen gehuldigd. Alvorens de uitslag van de bestuursver kiezing van het hoofdbestuur op de heden gehouden jaarvergadering van den P.C.B. te Utrecht, werd medegedeeld, vroeg de 2e voorzitter, de heer A. Meines het woord in verband met een tweetal zilveren jubi lea in het hoofdbestuur. De heer J. Augus- teyn, bondsvoorzitter, voerde 25 Jaar den voorzittershamer en de heer S. Schlpp vierde zijn zilveren jubileum als bestuurs lid Spreker richtte zich in hartelijke be- woordigen tot den voorzitter en herinnerde aan de groote moeilijkheden die zich in de afgeloopen 25 jaar voordeden. Maar de P.C.B heeft zich gevormd tot een groote organisatie en gij hebt, aldus spr., daar aan meegeholpen. Leiding en bond zijn samengegroeid op een hechten grondslag. Spr. verzocht den (Jubilarissen Psalm 68 vs. 17 toe te zingen, dat hierop staande werd gezongen. Zeer ontroerd dankte de voor zitter. Hij was dankbaar voor alles wat hem in den loop der jaren gewerd. Dank baar was spr. dat hij bij enkele candi- claatstelling is herkozen, maar nu hij 62 Jaar Ls, zal de vergadering er zich op moe ten voorbereiden dat over 3 jaar een an der zijn plaats zal Innemen. De heer C Nauta en Th. H. v. Oost wer den herkozen. De vergadering werd bijge- woond door 111 afd. vertegenwoordigende 4250 leden. FILM VAN DE K XVIII IN LISSABON VERTOOND. Maandag 23 dezer is im een der bio scopen te Lissabon de film van de reis der Nederlandsche onderzeeboot K XVIII ver toond. De voorstelling, welke stond onder de auspiciën van de heereti M. Noronha en J. Morpurgo. vertegenwoordigers resp. van de vereen, scheepsbouwbedrijven en van Philips, werd bijgewoond door de Por ting eesche ministers van marine en han del. alsmede door den Nederlandschen ge zant en tal van vooraanstaande personen uit militaire en scheepvaartkringen. Ook de Nederlandsche kolonie was in haar geheel aanwezig. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 29 MEI. Leiden Doopsgez. Gem.: voorm. half elf, ds. ten Cate. Eglise Wallone; dix heures et demie, Mr. G. Forget, pasteur la Haye. Evang. Luth. Gem.: voorm. halfelf, ds. H. C. Zwahler, em.-pred. te Zeist. Geref. Kerk in H. V. (Gerecht 10): nam. 5 uur, ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.; voorm. halfelf, ds. Mispel blom Beijer. Ver. van Vr(jz. Hervormden (Volkshuis)v.m. halfelf, dr. Bocrsema. Vrjje Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): voorm. halfelf. Gez. Mis. Vrijz. Jeugdkerk (Gerecht 10): nam. halfeen dr. Boersema. Marekerk: nam. 6 uur dr. J. Riemens (jeugd dienst). Aalsmeer Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. J. van Doorn van Ouderkerk a. d. Amstel. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp)v.m. 10 uur, ds. H. v. d. Linde en nam. 6 uur ds. Grey- gory, van Amsterdam (Jeugddienst). Oost: v.m. 10 uur, ds. Y. Alkema en nam. 6 uur, ds. H. v. d. Linde. Geref. Kerk: v.m. 10 en nam. 5 uur. ds. Brink man van Eskenshuizen. Doopsgez. Kerk: v.m. 10 uur ds. R. C. de Lange. Aarlandervcen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur ds. v. Beusekom. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. half acht (H. A. en Dankz.) ds. Moolhuizen. Alphen a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk (Juliana- straat)voorm. 10 uur, ds. J. Stehouwer (bed. H. D.); nam. halfzeven ds. G. Ph. Scheers. Hulpkerk Gouwsluis: nam. halfzeven, ds. J. Stehouwer. Kinderkerk „Bethel": voorm. 10 uur de heer J. Slager. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)voorm. halfelf, ds. G. Ph. Scheers. Evangelisatie (Hooftstr.): nam. halfzeven de heer A. J. Dekker. Geref. Kerk (Hooftstr.): voorm. 10 uur lees- dienst; nam. halfzeven ds. J. Hartkamp. Chr. Geref. (V. Rcedestr.) voorm. 10 en nam. 6 uur. ds. Henóriksen van Hillegom. Geref. Kerk (Raadhuisstraat), voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur ds. Melles van Wartena. Geref. Kerk (de Ruiterstr.)voorm. 10 uur ds. Melles; nam. 6 uur ds. Mulder. Lokaal van Mandersloostraatvoorm. halftien en nam. 8 uur. de heer Vijverberg v. Rhenen. Martha-Stichting: voorm. 10 uur de heer Offringa. Hillegom Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Eerhard. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 5 uur ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdlenst. Ned. Prot. Bond: voorm. halfelf, dr. Haentjes van Haarlem. ONVELIG STRAND. Het strand te Scheveningen is Maandag onveilig tot Katwijk en Dinsdag tot de Wassenaarsche Slag. beide dagen van 11 tot 16 u/ur. wegens schietproeven. De aandacht wordt er od gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onvei lige strook aandaiiden, ziin ingehaald. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 1 Jluni a-s. zal dr. A. O. Holwerda 25'jaar verbonden zijn aan het concern van de Nationale Levensverzekeringsbank N.V. te Rotterdam. zijn er weer voor CALOR prima huisbrand. HOOGE MORSCHWEG 148 Telef. 2760 (3 lijnen) en Bestelkantoor: H. DE LIGNY, Boommarkt 2, Tel. 46. 1920 Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: vj* halftien en nam. 6 uur. ds. Warmoltz. Geref. Kerk voorm. halftien en nam. 5 uur, d» Metering. R.K. Kerk: voorm. halfacht. vroegmis, pastoo* Hesp; voorm. halftien, hoogmis, pater Gorgo'. nius; nam. 7 uur, pastoor Hesp. Katwijk a. Zee Geref. Kerk: voorm. 10 uur ds. Bouma van Noordwijk aan Zee; nam. 6 uur ds. Ingwersen. Leimuiden Ned. Herv. Kerk; voorm. halfelf ds. Jongens. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. halfvier ds. Aalders. Leidschcndam Ned. Herv. Kerk 10 en 5 u, ds. Vermet. Geref. Kerk; 10 en 5 uur candidaat N(jkamp van den Haag. Lisse Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur (bed H. D.), ds. G. van Dijk van Amersfoort; nam 5 uur. ds. Tichelaar. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 4 uur dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Ponstein. Geref. Gem.: voorm. halftien en nam. 4 uur ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: voorm. halftien en nam. half drie. leesdlenst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Brink. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Speelman. Evangelisatie: voorm. 10 uur, de heer van Scherpenzeel. Noorden Ned. Herv. Kerk: nam. halfdrle da. B. J. Geerling van Oude-Wetering. Geref. Kerk: voorm. half zes. ds. W. van Dijk van Zevenhoven; nam. halfacht leesdlenst. Noordwük-Binnen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. Siddré. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Haspers van Koudekerk. NoordwUk a. Zee Geref. Kerk In H. V. (Eg- bert de Grootstraat): voorm. 10 uur. ds. Kroon; nam. 5 uur, leesdlenst. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupido. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Bouma. Oegstgeest Groene Kerkje: voorm. 10 uur, de heer J. Streef land. Pauluskerk, voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoon hoven; nam. 7 uur (Jeugddienst) de heer H. Haverman, cand. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: v.m. half elf, ds. Geerling. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. 5 uur ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: voorm. halfelf, ds. SteiJn. Rijnzatcrwoude Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf, ds. H. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien ds. van Niftrik; nam. 5 uur ds. Veldhuizen van Kralingen. Kerkzaal: voorm. halftien de heer de BruiJn van Leiderdorp; nam. 5 uur, ds. Van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg)voorm. halftien en nam. 6 uur (Bed. H. A.) ds. Broekstra. Geref. Kerk Voorhouterweg)voorm. halftien en nam. 6 uur ds. van der Loo (Bed. H. A.). Chr. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. halfacht ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, dg. Fortgens. Geref. Kerk: voorm. 10 uur. ds. J. Wiemenga van Scheveningennam. 5 uur. ds. J. G. Feen- stra van Scheveningen. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gymzaal Raad- huls): voorm. halfelf, ds. Post van Rijswijk. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Doornenbal. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. Dronkert. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: voorm. half elf. ds. van Harten. Geref. Kerk: voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht, ds. W. van Dijk. NED. HERV. KERK. (Ingez. Mcd.) 6. - De afstand, dien die koning nog af moest leggen met zijn boot, was niet bijzonder groot; hij zou den toren in een kwartiertje kunnen bereiken. Maar dat zooi toch nog niet zoo gemakkelijk gaan, naar al spoedig zou blijken; want de koning en zijn metgezellen be merkten al ras, dat het water in het meer aan het zaikiken was! Zij schrokken er van, zij praatten en dachten er over, zonder dat zij er iets van begrijpen konden. Zij riepen: „Het lijkt wel getoover!" en je snapt wel, dat zij het niet prettig vonden. Maar da dienaar van de pijp gToef een breed en diep kanaal en daardoor liep het meer weg, heelemaal! Thijs en de oude man stonden op den oever te kijken en zij zagen al spoedig, dat de koning den toren niet meer zou kunnen bereiken al 't water was verdwenen uit 't meer en zij sprongen van vreugde op en neer; het schip kon al geen meter meer verder gaan, want het kwam netjes op den modderigen grond te staan! Beroepen te Delmum J. J. Homan te Kooten; te Wijk by Heusden J. de Lange te Wilsum. Aangenomen naar Nieuwleusen (toez.) O. Moen te Hoorn op Texel; naar 's-Heerenberg (toez.) T. Leendertz te Buitenpost. Bedankt voor Gouderak (toez.) P. zyistra te Noordeloos. GEREF. KERKEN. Drietal te Zuidbroek M. J. C. Bosscha, cand. te Assen, K. J. Kraan cand. en hulppred. te Schiedam en J. F. Sollie, cand. en hulppred. te Eindhoven. Aangenomen naar Westervoort (als hulppred. met standplaats Lobith) J. C. Streefkerk, cand. te Soest; naar Zwyndrecht-Groote Llndt, J. v. d. Schaft, cand. te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Paterson J. v. d. Berg te Krab- bendyke; te Aagtekerke-Oostekapelle M. Hei koop te Utrecht. HET EUCHARISTISCHE CONGRES. De mlddagbijeenkomst van het Eucharistische cemgres bracht een lange reeks getuigenissen Voor de universaliteit der kerk. In alle talen brachten de bedevaartgangers hulde aan de eucharistie. Minister-president Imredy hield een voordracht over de eucharistie, als band van liefde in het gezin. Hij zeide in zyn voor dracht, die ook door den kardinaal-legaat, mevrouw Horthy en aartshertog Jozef van Habsburg werd aangehoord, dat de eucharistie bestaat zoowel in de eene als in de andere ge meenschap van het bloed. Het woord bloed is hier geen vervloeking, maar een zegening. D* aartsbisschop van Poznan, kardinaal Hlond, zeide: „het middelpunt van Europa. Hongarije, is een bolwerk, dat tegelijkertyd sterk blijft het communisme en tegen andere vyanden van het Christendom", Kardinaal Seredle deed opnieuw een beroep voor nauwere samenwerking tus- schen de beide roomsch-katholieke volken van het koninkrijk van den Heiligen Stephanus en dat van Ladislaus. De harmonikaspeler tijdens het dan.* 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14