PfUMUL geneest en jUiiDelt de futid msmtgxmmÊKÊÊHmÊm Uit de Omstreken lEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 28 Mei 1938 VfSSCHERIJ BERICHTEN Officieele Crisispublicaties Redadie1507 OireclT 2500 GEMENGD NIEUWS VRAGENRUBRIEK Onze Telefoonnummers: (op 2 lijnen) DE GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING. Bora en Novaks waren in Februari reeds te Rotterdam. Naar het „Hbld." verneemt heeft het politieonderzoek in de zaak betreffende Je geheimzinnige explosie op den Coolsin- „i te Rotterdam, thans uitgewezen, dat Joowel Bora als Novaks in Februari J.l. ,eeds tc Rotterdam hebben vertoefd. Zij liebben gelogeerd in een hotel in het cen trum van de stad. JONGETJE DOOR EEN BOERENWAGEN DOODGEREDEN. Gisteren is het zesjarig zoontje van den heer Looman te Schijndel van een boeren magen gevallen. Het jongetje kwam met het hoofd onder een der wielen terecht, met het gevolg, dat hij vrijwel op slag werd gedood. DE REMMEN Donderdag omstreeks 11 uur kwam de S2-Jartgc W. Veen, wonende in de Mus- Khenbroekstraat te Eindhoven, op een motor, welken hij "van zijn broer geleend had, de Lorentzstraat uitrijden om den Boschdijk op te draaien. Daar ter plaatse stond evenwel de auto van den heer v. d. Wielen uit Lithoyen, die achterwaarts ge noemde straat in wilde keeren. De motorrijder, die niet op de hoogte ran de werking der remmen bleek te zijn, stoof in volle vaart door en reed op de auto in. Hij kwam met een smak op den weg terecht en bleef daar liggen. Een ge neesheer constateerde een hersenschud ding en tal van wonden aan hoofd en beenen. Het slachtoffer is ter verpleging ln het Binnengasthuis opgenomen. (N.R.Ot.) DE VECHTPARTIJ OP EEN JAPANSCHEN WALVISCHVAARDER. De 54-Jarlge chef-stoker van den Japan- schen walvlschvaarder „Nisshirtg Maru 2" K. Murata. die Zaterdagavond bij een vecht partij aan boord van dit schip, toen dit zich op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Maassluis bevond, door den 32-Jarigen sto ker K Kubo zwaar gewond werd, is gister avond in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EXPLOSIE IN JAPANSCHE MUNITIE FABRIEK. Vier dooden, vier ernstig gewonden. Gistermiddag heeft zich in de munitie fabriek te Iwahana ln het Japansche dis trict Gumma een ontploffing voorgedaan. Volgens het offlcieele communiqué van het ministerie van oorlog werden vier per sonen hierbij gedood en vier ernstig ge rond. Verscheidene anderen werden licht gekwetst. MIJNENVEGER GEZONKEN. Naar de te Kiel verschijnende bladen meiden, is de mijnenveger „Triton" gis- 'rochtend vroeg door tot nu toe onopge- lderde oorzaak gezonken. Van de be- uining konden 26 man gered worden, terwijl vier matrozen vermist worden. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De grootste belangstelling was op de vee markten van de laatste dagen dezer week weer op de afdeelingen van het wolvee en wel in het bijzonder van de Jonge welde-lammeren; «ioch zooals we in ons vorige overzicht reeds mededeelde, was de inkoop op Texel j.l. Maan dag hooger. met het gevolg dat men ook de vraagprijzen op de Hollandsche markten moest verhoogen. De handel verliep dan ook heel wat öoever. doch ondanks dat er gisteren op de Lcldsche markt bijna 6000 stuks werden aan geboden. bleven er toch maar weinig onver- bocht. De prijzen varieerden van f. 9 tot f13 en voor enkele extra beste partijen, uitgezocht foed. werd wat meer betaald. Voor slachtscha pen was de handel redelijk vlug met ook wat toogere prijzen. Oude schapen deden van f. 25 tot f. 30 en éénjarige schapen van 1.1726 tot f.27 per stuk toe. Op de gebrulksvee-afdeelingen is de drukke höunerenhandel van zeer nadeeligen invloed. De boer heeft momenteel zijn aandacht er bij f-m een mooi koppeltje lammeren voor niet te veel geld machtig te worden en men ziet hem hsschen de melkkoeien nu bijna niet. Hierin vas nog een stille handel, evenals in het wel- devee. Ook op de slachtvee-afdeelingen was de han del niei bepaald rooskleurig. Het aanbod was *eer ruim genoeg in verhouding tot de vraag de mindere kwaliteiten waren dan ook moeilijk te plaatsen. In hoofdzaak was de weering 6070 cent per K.G. geslacht en voor enkele prima beesten werd iets meer betaald, doch deze waren sporadisch te vinden. Men wacht met verlangen op de weidepro- dnotfin. want tegen dezen tijd van het jaar valt de wicht der stalkoeicn zelden mee. In de faeren was aanvankelijk nogal handel: góede '«stieren zijn duur, doch de afloop voor de «achtstieren was iets minder. vette en nuchtere kalveren konden over het ajgemeen weer behoorlijk en flink prijshoudend jorden geplaatst, doch de varkens waren werst traag en over de geheelc linie, zoowel oor de vette als voor de magere varkens en Wi waren de prijzen lager. Leeuwarden v°°J gisteren ook lager, wat in den regel voor kamende week een ongunstig voorteeken ls. ktroleiuj' H L' Inderdaad- inspuiten met t>.T J- A. E. te L. Leiden, Haarlem, Velzen, He^00, Bergen aan Zee. van de Amsterdamsche Duinwater- Jf- L *r'icrlem. Leiden. Utrecht, V'Jr"1- Zeis,',. Wolkenberg. Renswoude, Dc 2£.Ede. Hocnderlo. 142 K.M. iklT Amsterdam. Utrecht en dan verder eerste route. 120 K.M. drjj} "Lde B te L. Voor het genoemde be- Voor nog geen vestigingseischen gesteld. i«*iVentueele inschrijving in het Handels- hiM., wende u zich tot de Kamer van Koop- T?J en Fabrieken. ■r ''vering van goederen is omz^tbelas v?r^huldigd. ,y.i L- Als het faillissement inder- Bindigd. heeft de curator geen zeggen- eer over de thans te innen gelden. Voor W uvechter geen betaling hebt ontvangen. Ua hpf tden schuldenaar thans voldoening resteerende gedeelte vorderen. 1915 (Ingez. Med.) VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN. 28 Mei. Tarbot f. 1.02—0.70 per K.G.; Tong 94—54 ct. idem; Heilbot 90 ct. idem; Griet f. 30—10.50 per 50 K.G.Zetschol f. 18 idem; Kleinschol f. 16.50 4.60 idem; Bot f. 7.50—1.10 Idem; Schar f. 3.70 —1,80 idem; Poontjes f. 1,700,80 idem; Groote gul f. 6—4,90; Wijting f. 2.70—2 idem; Makreel f. 4.80—4.20 idem; Kabeljauw f. 13,50—11,50 per 125 K.G.; Leng 60 ct. per stuk. Aan den afslag 1 trawler: IJM. 106 meV f. 1100 en 5 loggers: KW. 3 met f. 760; KW. 144 met f. 1040; KW. 127 mef 780; KW. 173 mee f. 750; KW. 51 met f 950. Vergadering van Katwijksche visschers. Gisteravond had in Hotel du Rhin te Kawijk aan Zee een druk bezochte openbare vergade ring plaats, belegd door den Centralen Bond van Transportarbeiders. Aanwezig waren de raadsleden C. van Rijs en M. van 't Wout. Na een openingswoord van den tweeden voorzitter den heer van 't Wout, was het woord aan den heer J. v. d. Meulen uit Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van den Centralen Bond. Spr. zeide nog steeds optimist te zijn. omdat wij aldus spr.. strijden voor een goede zaak. Spr. bindt alle aanwezigen op het hart om met de meest mogelijke rust den eerlijken strijd voort te zetten. Wij zullen ons niet van de wijs laten brengen door de weinig KatwiJ- kers, die zich hebben laten dwingen om te varen, wat wij ten sterkste afkeuren. Nog steeds zijn we elk uur van den dag en den nacht bereid met de reeders te spreken. Redelijke voorstellen zullen we aanvaarden. Waar ge komt in Nederland, overal onder schrijft men dat onze eischen zeer billijk zijn. Spreker ging vervolgens nogmaals^zeer uitvoe rig de besprekingen na door de arie bonden gezamenlijk met de reeders gehouden. Wij heb ben de leiding van het conflict, zoo zeide spr.. aanvaard. Dit kost ons per week een kwart ton éi f. 30.000.Van de 17 eischen door ons ge steld hebben de reeders het eerste punt slechts half ingewilligd. Vervolgens behandelde spr. de houding van het hoofdbestuur van den Chr. Bond. Wat dit bestuur gedaan heeft is op be dekte manier de onderkruiperij aanmoedigen. In Scheveningen zijn reeds 550 leden van hun organisatie ingeschreven bij de onze. Wij heb ben die toetreding niet aangemoedigd, veel liever hadden wij de samenwerking behouden. Spr. hoopt nog steeds, dat de Chr. Bond van zijn weg zal terugkeeren. Dat deze de visschers aanspoort om tegen eigen genomen besluiten in. te gaan varen, dat vind ik. aldus spr.. schandalig. Als de reeders onze eischen niet willen inwilligen zullen wij den strijd aanbin den. Wij vinden het heusch niet prettig strijd te voeren en als het resultaat van dien aard is. dat we kunnen varen, dan zal de Bond reke ning houden met het algemeen Nederl. belang. De visschers zijn de menschen, die het meest zijn uitgebuit, In Katwijk hebben de visschers getoond kerels van karakter te zijn. Slechts enkelen hebben zich laten verleiden. Met veel moeite heeft men een paar menscnen gekregen. Als Scheveningen. Vlaardlngen en Katwijk pal blijven staan zullen de reeders tot Inkeer komen. Zij hebben gezegd ge kunt alles krijgen, zelfs een fooi. maar ga niet naar den Centra len Bond. maar naar den Chr. Bond. Doch de Chr. Bond kan geen leiding geven. Den reeders moet geleerd worden, dat de visschers ook menschen zijn. Tracht de menschen, die zouden willen gaan varen door overreding zoo goed mogelijk van hun verkeerd standpunt te over tuigen, doch strijdt met de handen in de zak ken. wij hebben geen behoefte aan Incidenten. Het hoofdbestuur, aldus spr., heeft voorloo- plg besloten dat aan ongeorganiseerden. Chr. georganiseerden en leden van onzen bond resp. 80 90 en 100 zal worden uitgekeerd, indien men reeds drie maanden lid is. Gezinnen met kinderen zal een toeslag op de uitkeering gegeven worden. De voorzitter, de heer W. Klin kenberg. deelde mede, dat de heer Burggraaff geen onderkruipers meer zal vervoeren en ge waagde van het succes van de actie. In ver schillende plaatsen wil men geen „besmette haring" koopen. Op de vraag van den voorzit ter om als één blok bij elkaar te blijven, ant woordde men algemeen met: „Ja". ADRES AAN DEN MINISTER. De algemeene ventersbond te Rotterdam heeft bij den minister-president langs telegra- fischen weg aangedrongen op het spoedig nemen van maatregelen, teneinde tot voldoen den aanvoer van haring te komen. De toestand van de venters wordt onhoudbaar geacht. De vischhandelaarsvereeniging „Vrede" heeft een gelijkluidend request gericht aan den minister van Economische zaken. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent) Deze week kwam er zoowaar een Engelsche drifter binnen met 400 k. versche grove haring. De drifter kwam te laat voor den afslag, zoo dat de vangst (of de lading) uit de hand ver kocht werd tegen f. 5.50 per kist. Een mooie prijs. Zou deze Engelschman hier gekomen zijn in verband met de staking? Misschien heeft hy wel gedacht, dat we van zijn haring ook „Hol landsche Nieuwe" van 100 gulden de ton kun nen maken en rekende hij op een prijsje van een gulden of 20 de kist. Want in Engeland kunnen ze onze oud-Hollandsche haringvis- scherij en onze „Hollandsche Nieuwe" niet. Hoe het ook zij f. 5.50 is een behoorlijke prijs. Er kwamen deze week weinig trawlers aan de markt, vooral door den Hemelvaartsdag want zoo'n feestdag ln de week maakt den handel erg stug. Feitelijk is er dan slechts één goede verzenddag n.l. de Maandag. Dat weten de reeders natuurlijk ook wel en daarom kon het. dan ook gebeuren, dat er Maandag 4 trawlers binnen waren, juist evenveel Dinsdag. Woensdag en Vrijdag te zamen. Hoog waren de besom mingen niet en toch was de prijs voor de makreel weer even beter dan verleden week. Het is wel eigenaardig, dat er in dezen tijd van het jaar zooveel makreel wordt aange voerd al wordt het Iets minder. Het lijkt er veel op. dat de schippers van de groote booten zich er toeleggen, toch maar zooveel mogelijk visch aan te voeren en zij daardoor meer op de kwantiteit dan op de kwaliteit letten. Het is immers beslist onmogelijk, dat een normale bemanning van elf man vangsten van 1000 tot 1500 manden behoorlijk verwerken kan. Deze week kwamen de gevolgen: eenige honderden kisten makreel werden afgekeurd. En dat bij zulke korte reizen! DE HARING VISSCHERIJ. (Van onzen visscherij-medewerker). Maandag kwam de eerste nieuwe haring aan de markt. Het eerst binnengekomen schip was de K.W. 122. Nico Hoos. met 70 kantjes eigen vangst en 30 kantjes overgenomen van d© K.W 151 Vooruit. Er bestond zeer veel anitno, men betaalde van f. 90 tot f. 148 per ton; de lading bracht ongeveer f. 10.000.— op. Tengevolge van de uitbreiding van de sta king. welke thans ook in Katwijk, al is het niet algemeen, is uitgebroken, ondervindt men nog al wat moeilijkheden om de schepen opnieuw HAARLEMMERMEER. Bestuur „Gezellig Samenzijn". De heeren W. A. Meeuwig en W. C. Meeuwlg hebben bedankt respectievelijk als voorzitter en 2en secretaris van het be stuur van de tooneelvereenlging „Gezellig Samenzijn" te Hoofddorp. In de gehouden 18e Jaarvergadering van deze vereenlging werd het bestuur thans samengesteld als volgt: Th. Heemskerk, voorzitter; R. G. C. Hoffschlag, secretaris; L. J. van der Ven, penningmeester; M. Gerritse, 2e secretaris en P. Venema, 2e penningmeester. Gegund. De bouw van een woonhuis aan den Slo- terweg alhier, voor rekening van mevr. A. P. van Meerwijk-Verdonck te Aerdenhout, is gegund aan de firma Gebrs. van Keulen te Zwanenburg voor de som van f. 5591. Polderverkiezing. Op Donderdag 16 Juni as zal ten Pol derhuize te Hoofddorp de verkiezing plaats hebben van een Heemraad van den Haarl- lemmermeerpolder en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer P. W. Blom. Gymnastiek. De opnieuw geconstitueerde propaganda- commissie voor de gymnastiek- en athle- tiekvereeniging „Hoofddorp", heeft thans haar eerste bijeenkomst gehouden. Tot voorzitter werd aangewezen de heer H. Driessen, tot secretaresse mevr. Rijsdijk en tot 2en secretaris de heer A. van der Vosse. Besloten werd de propaganda voor leden werving met kracht ter hand te nemen en in overleg met het bestuur gunstige voor waarden te stellen, waarop men als lid dezer vereenlging kan toetreden. O.a. werd bepaald dat nieuwe leden, die thans toe treden, over de maand Juni as. geen con tributie verschuldigd zullen zijn. Voorts werd nog besloten voor de dames- en heerenleden der vereeniging een uit stapje te organiseeren op 28 Juni as. naar Bilthoven en voor de adspirant-leden op 9 Juli a.s. naar Velserend. Hoofddorpsche Orkestvereeniging. Bij legenheid van de gehouden 11e jaar vergadering van de Hoofddorpsche Orkest- vereeniging was de uitslag van de bestuurs verkiezing als volgt: H. Jelsma, voorzitter; R. G. C. Hoffschlag, secretaris; H. J. Tab- bers. penningmeester; C. Prinsen, alg. ad junct en J. H. Pooters, archivaris. Mooie successen. Op het te Soesterberg gehouden groote Nat. Zangconcours behaalde Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap (direc teur H. Rijnbeek l in de tweede afdeeling een len prijs met 339 punten. Bij het zin gen 's avonds in den eere-wedstrijd ver wierf dit koor nog een 3en prijs. Het fanfaregezelschap „Excelsior" te Hoofddorp ls cok weder zeer gelukkig ge weest en behaalde op het te Heemstede gehouden festival onder leiding van den directeur den heer L. Thuis een 2en prijs met 86 punten in den marschwedstrijd. Verder behaalde dit gezelschap nog een len prijs (directeursprijs) van f25 en in de verloting een 2en prijs van f. 30. Met een en ander is „Excelsior" evenals „Zang en Vriendschap" te feliciteeren. Het daartoe gevormd comité te Nleuw- Vennep heeft besloten ook dit Jaar weder een autorit te organiseeren voor ouden van dagen uit dit dorp en omgeving en wel op Woensdag 29 Juli a.s„ den verjaardag van Prins Bernhard. Het ligt in de bedoeling alsdan om. een bezoek te brengen aan den Dierentuin in Den Haag. HILLEGOM. Centrale voor werkloozenzorg. Er is een comité van aanbeveling ge vormd voor de inzameling van gelden ten bate van de werkkampen, gesticht door de j Centrale voor werkloozenzorg. In dit comité hebben zitting de heeren W. Kijne, J. Schenk en A. J. Somsen. Een vergadering zal belegd worden met ver schillende organisaties om de verdere rege lingen te treffen. Gevonden. Te bevragen aan het politiebureau tus- schen 7 en 8 uur: sleutel, portemonnaie met inhoud, stropdas, zakje, heerenrijwiel, ring met sleutels. Een spoedeischende raadsvergadering is uitgeschreven, te houden op Maandag a-s. des avonds om 8 uur. Op de agenda staat alleen Conversie geldleening. KATWIJK. Raadsagcnda. De raad dezer gemeente komt op Woens dag 1 Juni. n.m. te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering van 4 Mei 1938. No. 364; 2. Med.e- deeling van ingekomen stukken; 3. Voor stel tot het verhuren van de woning Duin straat 38; 4 Wiiziging keurloonen Vlees keuringsdienst; 5 Voorstel tot beschik baarstelling van een crediet voor het uit- breiden der ovenbatterij v. d. Gasfabriek; 7 Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de uitkeering van de vergee rt.ng ex art 205. Ie lid. L.O-wet 1920 aan het bestuur van de Chr. Opleidingsschool; 8. Voorstel tot het verleenen van mede werking ex artiikei 72 L.O-wet 1920 ten behoeve van de Hem'. Scholen; 9. Voor stel tot het beschikbaarstellen van een crediet voor aanschaffing van leermidde len ten behoeve van de openbare lagere school; 10. Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroo tingen 1937 en 1938; 11. Prae-adivies op het adres van A P Dijks man inzake de betaling van leverantiën; 12. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de zeebaden en het,strand; 13. Voorstel tot w'4ziging van de verorde ning tot heffing van rechten voor het ge bruik of genot van het zeestrand en kam peerterrein; 14. Voorstel tot wijzigingen van verordeningen betreffende enkele raadscommissies; 15. Rondvraag. naar zee te krijgen. De K.W. 122 vertrok echter Woensdagavond weer met een gedeeltelijk an dere bemanning en naar wij vernemen, heeft ook een gedeelte van de eveneens binnenge komen motorloggers K.W. 149 en K.W. 43, ge weigerd opnieuw uit te varen. Tengevolge van de goede resultaten (de matrozen van de K.W. 122 verdienden in 4 dagen tijd ruim f. 100. per man) is er genoeg liefhebberij om te varen. Tegen Maandag a.s. worden weer twee sche pen aan de markt verwacht dit zijn de motor- loggers K.W. 167 en K.W. 102, welke beide als Jagers onderweg naar huis zijn. Hoewel de aan voeren nog gering zijn, wordt de markt toch tamelijk regelmatig van haring voorzien. De Nieuwe Haring bevordert den afzet van de oude Maatjes, welke nog voorradig waren. De voor raden van deze soort beginnen hard te ver minderen. Voor de marktvoorzlenlng is het daarom te hopen, dat de staking niet al te lang meer zal duren; daar anders wei-eens gebrek aan Maatjesharing zou kunnen ontstaan. Het vaste walpersoneel te Katwijk is geheei aan het werk gebleven; van de zeelieden, welke op het erf werkten, heeft een gedeelte het werk neergelegd. De uitrusting van de schepen heeft regelmatigen voortgang. Wat echer 1 Juni ge beuren zal, wanneer opnieuw een gedeele van de vloot zee mag kiezen, zullen wij moeten afwachten. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: „Maria v. Hattem". IJm. 1. vangst: 450 m. diversen. 200 st. ijskabeljauw en 180 st. stijve kabeljauw. „Dirkje". RO. 53. vangst: 435 m. diversen; 130 st. stijve kabeljauw. „Hercules" IJm. 196, vangst: 280 m. diversen en 430 st. stijve kabeljauw. „Amsterdam", IJm. 68, vangst: 425 m. diver sen en 90 st. stijve kabeljauw. „Gloria". IJm. 37, vangst: 545 m. diversen, 650 st. ijskabeljauw en 20 st. stijve kabeljauw. „Caroline". IJm. 26. vangst: 500 m. diversen, waaronder 180 m. dichte makreel, benevens 850 st. stijve kabeljauw. DF. K.W. 129 WEER VERTROKKEN. KATWIJK AAN ZEE. Onder groote belangstelling van het publiek heeft de Chr. Mwziekvereeniging UJJJ.. directeur de heer P. C Langmuur. een muzikale rondgang door een groot ge deelte vam ons dorp gemaaikt. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: P. M. de Groot geb. van der Togt Z. Bij den heer C. Vogel. Tedingerstr 60 is komen aanvliegen een postduif gemerkt 20909 ster 3 37C. De oude bemanning staakt. (Van onzen correspondent). De haringlogger KW. 129 is gisteravond weer van IJmuiden naar zee vertrokken. Zoodra men aan de haven bemerkte, dat de schipper van plan was uit te varen, kwamen er veel belang stellenden bij het schip .waaronder verschil lende posters, die echter door de politie op een (linken afstand werden gehouden. De oude bemanning van den logger weigerde met het schip mee te gaan en had haar plunje reeds van boord gehaald. De schipper slaagde er echter vrij spoedig in een nieuwe bemanning te monsteren, waar onder een 5-tal Katwijksche schippers en cenige Leidenaars. LISSE. Openingsconcert festival „Trou moet Blycken". De plaatselijke harmonie „Adolph Kol- Ding" zal ter gelegenheid van het festival van „Trou moet Blycken" op 31 Mei des avonds om 8.30 uur een openingsconcert geven in de gemeentelijke muziektent. Za terdagavond zal de harmonie ..Trou moet Blycken" zelf een muzikale rondwandeling houden en dan tevens de programma's voor het festival te koop aanbieden. Door de afd. Llsse van den R.K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den heeft zich tot den Raad de: Ge meente gericht met een adres, waarin zij verzoekt de gemeentelijke verordening op de winkelsluiting te -wijzigen en het slui tingsuur deT winkels in deze gemeente op Zaterdagavond te stellen op 8 120) uur De collecte welke alhier werd gehou den ten bate van het Blindeninstituut voor alle gezindten te Wolfhege heeft opge bracht de som van f. 76.18. Geslaagd te Den Haag voor het exa men Esperanto mej. P. W. v. d Aardweg alhier. SASSENHEIM. Gisteren ls nabij de Warmonderdam een touringcar aangereden door een per sonenauto. welke laatste wagen aan de voorzijde geheel vernield werd. De touringcar die ernstig beschadigd werd. kwam ln de trambaan terecht. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het tramverkeer dat gestremd was, werd door middel van overstappen gaande ge houden. De politie kreeg de schuldvraag te onder zoeken. Geslaagd te Den Haag voor het exa men Esperanto de heer A. Oostveen alhier DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. a De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 23 Mei tot en met 28 Mei 1938, f. 1 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door hande laren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en f 0.50 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. 1948 De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd ln genoemd tijdvak, zal f. 2.30 per 100 kg. bedragen. Burgerlijke Stand. Getrouwd: P. Schoneveld en T. Brussee van Rijnsburg. VOORHOUT. De a.s. Installatie van den Burgemeester. In verband met de installatie van den Burgemeester vernemen wij nog, dat de welkomstrede bij het Slot Teyllngen zal uitgesproken worden door den heer W. A. Allard, namens alle plaatselijke vereeni- gingen. De loco-burgemeester, de heer P. A. van Relsen spreekt te ongeveer 4 uur zijn in stallatierede uit in het Raadhuis; ook enkele andere Raadsleden hopen daar het woord te voeren. De receptie vindt te ongeveer 5 uur plaats ln de groote zaal van het Parochie huis. Het huisvuil wordt Woensdag as. reeds des v.m. te 6 uur opgehaald, zulks ln verband met de feestelijkheden des mid dags Men gelieve hiermede rekening te houden. VOORSCHOTEN. Gisteravond omstreeks 9 uur ls de 18-jarige wielrijder J. G. te 's-Gravenhage, op den Leidscheweg gevallen, doordat hij met zijn voorwiel in aanraking kwam met een voor hem rijdenden wielrijder; J. G. kreeg verwondingen aan het hoofd en kon, nadat dr. M. v. d. Stoel hem verbonden had, zijn reis vervolgen. WARMOND. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. M. Hassing van Oegstgeest— C. P. M. Hulsebisch van Heemstede P. M. Rewiersma van 's-Gravenhage H. Kühn van Sassenhelm M. G. Groenendijk van Leider dorp C. L. van Leeuwen van 's-Gravenhage H. C. van Seggelen van Leiden J. A. v. d. Starb van Leiden R. Broer van Noordwijk J. Dongelmans van Woubrugge. Vertrokken: J. v. d. Voort n. Amsterdam P. G. Moerkerk n. 's-Gravenhage G. Leeuw n. Haarlem J. van Raay naar 's-Graven hage A. A. J. M. Bol n. 's-Gravenhage A. M. Lagerberg n. Sassenheim W. A_ v. d. Geest n. Alkemade P. van Kampen n. Alke made H. Buttman n. Leiden. WASSENAAR. ONGENOODE GAST VEROORZAAKT ONRUST. Na een vlucht gearresteerd. 's Avonds werd de rust verbroken ln het anders stille Nieuw Wassenaar. T., begaf zich naar een woning, waar zijn vroegere verloofde in betrekking ls. Hij belde lang durig, doch de bewoners sliepen reeds en werden niet wakker. Hij trapte tenslotte een zijraam in en ging het huis binnen. De bewoners, die wakker werden, meenden dat er een inbreker was en riepen de hulp van ce politie in. T. vluchtte, sprong uit het raam en op zijn fiets. Door het ru moer waren ook de buren gewekt en de heer C. kon nog juist een stok in een der wielen van het rijwiel van T. steken, waardoor deze viel. Waarschijnlijk had T. kwade bedoelingen gehad, want hij trok een mes, waarmee hij C. een snijwond in een der armen toebracht. Het gelukte T. in een dichtbijgelegen bosch te ontkomen, doch hij kon later door de politie gear resteerd worden. Gevonden: ltpssleutel, rijwielbelas- tlngmerk. dameshandschoen, colbertjasje, portefeuille m. inh. rijwiellan'aarn, san daal. gouden dasspeld, hangertje, bontje, tien honden, sleutel, vulpenhouder, dames hoed. filmrol, damesrijwiel, partij Wami- zegels, rozenkrans, schoenmakerszak, be- lastingmerk, heerenrijwiel, zakje m. Inh., drie portemonnaies m inh schildpad, hor. logeketting. bak van weegschaal, beeldje, fietspomp, lorgnet lm etui. Inlichtingen bi] de politie. Gisteravond te 8 uur liep een motor wagen van de H.T.M. op de laan langs van Zuylen van Nijeveltstraat uit de rails. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. doCh het duurde geruimen tijd, eer de lijn weder vrij was voor dubbel verkeer. ZEVENHOVEN. Een schadepost. Een tweetal stamboekstieren was los gebroken uit een schuur van den landbou wer S. en had gedronken uit een kuip waarin zich schapenwaschmiddel bevond. Het ongelukkige gevolg was. dat er één stierf en de tweede uit nood geslacht moest worden. VALKENBURG. De onlangs gehouden verkoop van goederen, vervaardigd door de Chr. Mels- (jesclub onder leiding van mevr. Steen beek. heeft f. 162 opgebracht. Voor dit geld I heeft de vereeniging een keurig stel meu- beien aangeschaft, te gebruiken bij huwe lijken en dit aan de kerk geschonken. Te vens is de vloer der kerk rondom de preekstoel voorzien van een fijne nieuwe vloerbedekking. Na afloop van den kerk dienst dankte ds. Steenbeek de club har telijk voor dit prachtige geschenk, een waar sieraad voor het kerkgebouw. iiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHni'nn 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11