Gelukkig zij, die bezitten [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 27 Mei 1938 De grensincidenten tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten Een verklaring van Hodza Laatste Berichten Binnenland SPORT VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen Buitenland MARKT Naar aanleiding van het vertoog van den Duitschen gezant te Praag, dr. Eiseniohr, vegens de aanhoudende grensschendlngen door Tsjecho-Slowaklje, heeft de minister Tan bultenlandsche zaken, dr, Krofta, zijn leedwezen over de gebeurtenissen uitgespro ken, en verklaard, dat maatregelen geno men zijn, om dergelijke incidenten in de loekomst te vermijden. Officieel wordt medegedeeld, dat het Tsjecho-Slowaaksche opperbevel ter voorkoming van nieuwe misverstanden, instructies heeft gegeven, waarbij aan Tsjecho-Slowaaksche vliegtuigen ver boden wordt, over een strook langs de grens ter breedte van vijf kilometer te vliegen. Doch nu worden de rollen omgekeerd 1 Er is een gedetailleerd communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk in den loop van vijf dagen zeventien Duitsche militaire vliegtuigen waargenomen zijn, vliegende boven Tsjecho-SIowaaksch grondgebied, benevens nog zestien dier toestellen, die boven de Duitsch-Tsje- cho-Slowaaksche grens vlogen. Van Duitsche zijde wordt echter ver klaard. dat dit niet juist kan zijn. Men heeft het zich, aldus de Deutscher Dienst, aan de schrijftafel in Praag zeer gemakkelijk gemaakt bij het samenstellen ian de Ulst van schendingen, doch geen rekening gehouden met de weerberichten. Indien men dat wel gedaan had, zou men ln een deel van de genoemde gevallen ge ilen hebben, dat van grensschendlngen onmogelijk sprake had kunnen zijn, om dat door de slechte weersomstandigheden de vliegmogelijkheld buitengewoon sterk beperkt was. Bovendien hebben de Tsje chen alle Duitsche Wntoestellen meege rekend; zij spreken van het Haakkruls- teeken, terwijl dat alleen door Hjntoestel- len gevoerd wordt. Dultsch socialist beschuldigt partij van Hcnlein. In een verkiezingsvergadering heeft de loorzitter der Sudeten-Duitsche sociaal democratische partij, Jaksch, gezegd: „Ik beschuldig het bestuur der Sudeten-Duit sche partij er van, stelselmatig, naar den oorlog gedreven te hebben. D'e regeering te Praag is bereid op elk moment onderhande lingen aan te knoopen en den Sudeten- Cuitschers gelijke politieke rechten toe te slaan. De Westelijke democratische mo- ;endheden hebben zich voor een derge- Ijke vreedzame oplossing uitgesproken. Wie de vredelievende hand afwijst, laadt een groote verantwoordelijkheid Jegens zijn eigen volk. de meening van Europa en de geschiedenis op zich. De verkiezing van Zondag zal over oorlog of vrede beslissen. Wij doen een beroep op het verstand der Sudenten-Duitschers". Rede van Beran De voorzitter van de republlkelnsche partij der agrariërs, Rudolf Beran, heeft een redevoering uitgesproken, waarin hij o m. verklaarde: „Wij moeten er op voor bereid zijn nog tragischer uren te beleven ban die, welke wij thans ondergaan. Wij gelooven niet aan een militair conflict op bit oogenblik, maar wij moeten op onze hoede zijn, om iedere tegen de republiek gerichte poging terug te slaan. Een onderhoud met Hodza. In een onderhoud met een corres pondent van de Paris Solr" heeft Hodza verklaard: „De Tjecho-Slowaak- sche regeering heeft besloten in haar verzoenend optreden zeer vér te gaan. De bestaande moeilijkheden zouden voor den zomer kunnen worden gere geld. De ontwerpen, waaraan de regec- ring sedert 1931 werkt, staan op het punt voltooid te worden. Alles kan, ge zien onzen goeden wil, gemakkelijk ge regeld worden, als men het vraagstuk zijn binnenlandsch karakter laat. De voorgenomen hervormingen zullen geen grondwetswijziging noodig maken. Door eenvoudige wetgevende maatregelen kan voor alle minderheden een admi nistratieve autonomie tot stand ge bracht worden". Hodza zette nader uiteen, dat een rege ling gevonden zal kunnen worden op de basis van deze autonomie en van evenre- bigheia, d.w.z. dat de Dultschers, die 22 Procent van de bevolking uitmaken, zullen korden toegelaten tot 22 procent van de 'uiieties in alle administratieve staats organen, terwijl de andere minderheden bezeilde rechten zullen genieten naar ge- 'arig van haar percentage. Hodza zeide "och optimistisch noch pessimistisch t'. «ln; hij traoht vóór alles realistisch te zijn. Men meente te weten, dat Hodza Henlein 1 hun bespreking verzocht heeft in een ZUID-AMERIKA. De Chaco. President Roosevelt heeft ln aansluiting staPPen van den president van Jfgcntinlë. Brazilië en Chili, boodschappen gericht tot de presidenten van Boliva en «raguay, waarin hij hen uitnoodigt de uedesvoorstellen tot definitieve regeling mis* 11 Chacoconflict, welke door de be- j i uelingsconferentle zullen worden voor- r'egd te aanvaarden De modaliteiten van v ?U'w°rpen accoord, dat tot dusverre ge- üph i"as Behouden, zouden inhoudenal- iji ,eeie ontruiming van Bollvlaansch ge- p 0 (ioor Paraguayaansche troepen. Cha ay 2011 ket grootste deel van den ktiiÓ° behouden. Bolivia zou een haven igen aan de rivier Paraguay, maar niet t. 'ep water en noörderlijker gelegen dan regeering te la Paz elschto. uitvoerig memorandum een uiteenzetting te geven van de eischen zijner partij ten aanzien van de administratieve autonomie. Henlein zou beloofd hebben dit memoran dum op zijn laatst in het begin van de vol gende week te overhandigen. Interview met Krofta. De „Daily Herald" publiceert een Inter view, dat Krofta, de Tsjechische minister van buitenlandsehe zaken, heeft toegestaan Krofta verklaard, dat de Tsjechische re geering samenwerking wenschte met de partij van Henlein, op voorwaarde, dat er kend wordt, dat de centrale regeering het organisme is, dat beslist over alle belang rijke kwesties inzake de vitale staatsbelan gen en dat zij de door Tsjecho-Slowakije gevolgde lijn in de buitenlandsohe politiek, welke gebaseerd is op samenwerking met alle staten, zonder uitzondering, aanvaardt Krofta zeide tenslotte: hoewel wij een klein land zijn, zijn wij vastbeslo ten te strijden tot den dood, indien dat noodig is om onze vrijheid tc verde digen. Wij vragen niet de hulp van het Engel- sclie volk als een daad van zuivere edel moedigheid. maar omdat wij gelooven, dat zijn vrijheid aan de onze verbonden is Men zal nog langen tiid het bewijs moe ten leveren van een onschokbare vastbeslo tenheid, indien men een oorlog wil voor komen en de democratie redden. Slachtoffers van Eger begraven. Ongeveer 15.000 personen waren aanwe zig bij de ter aardebestelling van de beide leden der Sudeten-Duitsche partij, die het slachtoffer zijn geworden van het incident te Eger. Er heeft zich geen enkel incident voorge daan. Bij de begrafenis heeft Pfrogner, de lei der der Sudeten-boeren, een rede gehou den, waarin hij o.m. het volgende zeide: „Gij, de beide slachtoffers, zijt in uw klein vaderland gedood door de hand van een vreemdeling. De eerste slachtoffers van cle voorgewende ordemaatregelen zijn boeven, die sinds eeuwen zwoegen op den bodem, welken men hun betwist. Er ls echter een eeuwige gerechtigheid, waarin wii gelooven." Henlein's plaatsvervanger, Franck. die daarop het woord voerde, verklaarde„Deze belde mannen hebben hun leven gegeven voor de nationale idee. Wij hebben slechts een gebed: deze dooden moeten de bood schappers zijn van een betere Duitsche toe komst. De tegenstander moet weten, dat wij den dood niet vreezen en dat wij zullen blijven strijden voor de overwinning van de nationaal-soeialistlsche gedachte Men heeft een man gedood; het volk zal leven, door dien man Duitschland zal leven, zelfs al zouden wij moeten sterven." Ook Henlein zelf sprak eenige woorden. Hij gaf uiting aan zijn ontroering over den dood der beide Duitschers en gelastte, dc vlaggen halfstok te hijschen ten teeken van rouw. Ten slotte legde kolonel Toussaint de militaire attaché bij de Duitsche legatie te Praag, uit naam van Hitler twee groote groene kransen met breede roode linten op de lijkkisten neer. Uit Engeland. In antwoord op een vraag in het Lager huis over het zenden van een onpartijdige commissie naar de Dultsch-Tsjechische grens ten einde een onderzoek in te stellen naar de grensschendlngen en andere Inci denten, zeide de onderstaatssecretaris van buitenlandsehe zaken Butler dat de Brit- sche regeering dit voorstel in haar ge dachten zou hcuden en het te berde zal brengen indien het nuttig zou blijken. In het Lagerhuis heeft voorts Arthur1 Henderson de vraag gesteld, of de Brit- sche regeering niet de regeeringen van Polen en Fongarile zou wiizén on de wen- schelijkheid om tot een reveling te gera ken van het vraagstuk der minderheden in Tslecho-Slowakije. De minister president, Neville Chamber- Iain, antwoordde hierop, dat de vertegen woordigers van Groot-Brittannië te War schau en Boedapest de regeeringen ln deze hoofdsteden reeds gewezen hebben op het belang, dat de Britsche reeeerlng hecht aan het verkrijgen van een onverwijlde vreedzame onlossirig van het minderheden vraagstuk Chamberlain voegde hieraan toe, dat hij uit beide hoofdsteden bevredi gende verzekeringen had ontvangen Ei- teekent zich een beweging af onder de conservatieven, die tot dusverre voorstan der waren van een Britsch isolement, ten gunste van Britsche medewerking tot eco nomische organisatie van de Donaulanden. Het Laeerhuisiid Amery heeft tegenover de pers verklaard, dat Engeland daarhii een rol zou kunnen soelen Sommlee Donau- staten. aldus Amerv, zi)n te zwak om met Duitschland o" voet van gelijkheid te on derhandelen Het meest voor de hand lig gende middel daartegen is economische aaneensluiting tot vorming van een blok. dat wel kan onderhandelen. De eerste stap in die richting zou zijn vestiging van nauwere economische betrekkingen tus schen da Donaustaten zelf. Een belangrijke vermindering der onnutte douanebeperkin gen lijkt mogelijk. Amery eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat het hem zelfs mogelijk leek voor Engeland dezen landen credletfacill- teiten te verleenen, eelijk aan die welke aan Turkije toegekend zijn. Uit Duitschland. De Duitsche bladen publiceeren protesten tegen de moeilijkheden, die zich volgens hen voordoen in de telefoonverbinding met hun Praagsche corresDondenten. waardoor het doorgeven van berichten soms zeer lang duurt en herhaaldelijk onderbroken wordt Zij stellen den eisch. dat het telefoonnet gerepareerd zal worden en wijzen er op, dat een enkele wenk van Praag in dit opzicht wel voldoende zal zijn. De Voelkische Beobachter publiceert een artikel onder het onschrift „wii waarschu wen opnieuw", waarin het opkomt tegen de aanwezigheid van Tsjechische troepen ln de nabijheid van de grens, tegen de dage- Hjksche schietoefeningen en het aanleggen van steeds nieuwe verdedigingswerken, het geen onrust wekt onder de bevolking van De niet-inmengingscommissie bijeen. Terwijl van het front de berichten van weinig beteekenls zijn beide partijen gewagen van kleine vorderingen is te Londen de nlet-inmengingscommissle gis teren bijeengeweest. Besloten Is het terugtrekken van de vrij willigers uit Spanje te verdeelen in vier categorieën, nl. vloot, leger, luchtmacht en burgers. Als basis voor het terugtrekken ls genomen 10.000 man aan die zijde, waar de minste buitenlanders strijden, terwijl aan de andere zijde een evenredig grooter aan tal teruggetrokken zal moeten worden. Dit is het eenige punt, waarmede de sovjet-unie accoord ging. Reuter voegt hieraan toe, dat aangezien het functioneeren van het plan voor een groot deel afhangt van de instem ming van de sovjet unie, men de sovjet unie heeft aangespoord zijn houding te herzien. Wat betreft de controle te land en tér zee werd bepaald, dat de controle ter zee versterkt zullen moeten worden. Voorge steld werd, dat twee commissies zullen wor den benoemd, elk van drie leden. Indien na dertig dagen nog niet begon nen is met het terugtrekken van de vrijwil ligers, dan ls Frankrijk vrij haar vrijheid van handelen te hernemen; evenwel kan deze termijn met tien dagen worden ver lengd. wanneer men stuit op technische moeilijkheden. De commissie zal verder de Spaansche regeering vragen den Italiaanschen waar nemer, die zich aan boord van het Brit sche stoomschip „Greatend" bevond, en gearresteerd werd, nadat het schip in de haven van Valencia door een bom werd getroffen en half zonk, vrij te laten. Tenslotte is besloten de volgende week twee vergaderingen te houden, waarvan een gewijd zal zijn aan de financiën. Bommen op Fransch gebied. Gisteravond heeft de bevolking van Cerbere motorgeronk gehoord van een vliegtuig. Men merkte ook op. dat te Portbou zoeklichten werden ontstoken. Het vliegtuig was spoedig in een lichtbundel zichtbaar, de herkenningsteekenen konden niet worden onderscheiden. Het vliegtuig kwam uit de richting van Banuyls a. Zee. Het moet dus boven Fransch grondgebied hebben gevlogen. Het vliegtuig maakte een duikvlucht, doch om weer omhoog te kunnen gaan en de bergen te kunnen passeeren. ontdeed het zich van zijn lading, een tiental bom men van explosieve kracht en eenige brandbommen. De bommen kwamen op een garage en het station van Cerbere te recht, terwijl ook twee huizen werden ge troffen.. Eén huis is Ingestort, doch er zijn daar geen persoonlijke ongelukken voor gekomen. Van de bewoners van het andere huis werden drie licht gewond. De bevolking van Cerbere. bevreesd voor nieuwe bombardementen, heeft een schuil plaats gezocht ln een tunnel. Portbou werd niet getroffen Het spoorwegverkeer werd niet onderbroken. Bommen op Alicante. Twee escadrilles rechtsche vliegtuigen hebben een groot aantal bommen op Ali cante laten vallen. Er werden 300 personen gedood en meer dan duizend gewond. Vijftig hui zen werden verwoest. Onder het puin moeten nog meer slachtoffers liggen. Het zal onmogelijk zijn vele slachtoffers te lndentlflceeren daar hun- lijken onher kenbaar verminkt zijn. Alicante ls een open stad van 70.000 inwoners. Dit bombarde- I ment ls het meest bloedige, waaraan het republikeinsche Spanje sinds het uitbre ken van den burgeroorlog bloot gesteld is i geweest. DE A.S. INTOCHT VAN DEN BURGEMEESTER VAN VOORHOUT. Inzake bovengenoemde gebeurtenis welke Woensdag a.s. plaats vindt men zie on der Voorhout vernemen wij nader, dal te 3 uur, tijdens de ontvangst bij het Teyllngersiot, de voorzitter van het comité van ontvangst, samengesteld uit afgevaar digden van plaatselijke organisatie's het woord zal voeren. De stoet bestaande uit de muziekver. Caecllia, Kruisvaart in uniform, open landauer met den burgemeester, auto's met familieleden en commissieleden gaat via Teylingerlaan, Jacoba v. Beyerenweg naar het Raadhuis, waar de schoolkinderen den burgemeester een zanghulde zullen bren- Den werkgevers wordt verzocht hun per soneel dien middag vrijaf te geven. UITVAART PROF. MR, PH. KLEINTJES. Onder zeer groote belangstelling vooral uit wetenschappelijke kringen is heden ochtend het stoffelijk overschot van den plotseling overleden hoogleeraar in het vol kenrecht en het staatsrecht der overzeesche gewesten, aan de Amsterdamsche universi teit, prof. mr. Ph. Kleintjes, op de begraaf plaats „Buitenveldert" ter ruste gelegd. Te voren was in de kerk van O. L. V. van den Allerh, Rozenkrans aan de Jacob Obiechtstraat, door den deken van Amster dam, mgr. dr. G. van Noort. met assistentie van de parochie-kapelaans een plechtige Requiemmis opgedragen. Op den doodenakker waren velen bijeen gekomen om den overleden hoogleeraar op zijn laatsten gang te vergezellen. Van de Leidsche universiteit waren aan wezig: de rector magnificus prof. dr. J. A. J. Barge, met de professoren Kranenburg, van Oven en Schrieke en van Blom; de laatste mede nameas 'tThorbecke curato rium. Ook zagen wij mr. P. A. Pijnacker Hordijk dijkgraaf van Rijnland In de kapel verrichtte deken C. Boek horst, van Buitenveldert de liturgische plechtigheden, waarna de kist. waarop en kele bloemstukken waren gelegd, graf waarts werd gedragen. GYMNASTIEK. BRUNHILDE TE DORDRECHT. Op de gisteren gehouden gymnastiek- en atle tiekwedstrijden van de G. V. .Sparta" te Dor drecht wisten de leden van „Brunhilde" 5 me dailles te veroveren. In de gymnastiek driekamp voor meisjes be haalde de eerste groep (24 deelneemsters) den 3en prijs; de 2e groep met 24 deeln. bezette de 4e plaats. In de Gymn. Driekamp voor dames, waaraan 24 groepen deelnamen, was de 8ste prfjs voor Brunhilde. Athletiek driekamp meisjes: le groep 2e prijs, 2e groep 3e prijs; 4 x 100 M. estafette 2e prijs. VOETBAL. D.S.O. ni—U.V.S. IV 1—2. Aan beide kanten werd met een flink tempo begonnen, de gasten zijn iets meer in den aanval, maar het duurt toch lang eer zy leiding nemeil. Na een halfuur moet keeper Dorst visschen. Niet ontmoedigd speelt D.S.O. verder. Bij een corner schiet M. Hendriks Juist tegen de lat. Snel gaat het spel op en neer, maar als U.V.S. weer een aanval opzet, is het de midvoor, die er 02 van maakt. Na de rust is D.S.O. direct in den aanval en na een kwartier heeft J. van Rijs succes (12). Beide partijen krijgen nog wel een kans om te scoren, maar mede door het goede werk van de keepers kwam in den stand geen wij ziging meer. LEIDSCHE ONTSPANNINGS VEREENIG ING. Maandag te 4 uur spelen op het terrein aan het Zwartepad LOV en Algemeene. ERNSTIG AUTO-ONGELUK ONDER MOORDRECHT. LUXOR BEKER. Voor den Luxor Beker speelt Maandagavond te 7 uur MDS tegen LBG op het terrein Zwarte pad. LOV en L. Dagblad speelden om bovengenoem- den Beker. Uitslag 11. S. B. Je V. te L. Lelden, den Haag. Rot* terdam, Dordrecht. Moerdijk, Zevenbergen, Roosendaal. Bergen op Zoom. Woensdrecht* Krabbendijke, Goes, Middelburg, Vlissingen. 175 K.M. A. v. T. te L. Hazerswoude, Utrecht. Zeist, Driebergen. Amerongen, Rhenen. 82 KM. P. v. D. te O. Routes ln het buitenland uitgezonderd ln de grensgebieden kunnen wij niet geven. Wendt u tot een reisbureau. Een doode, een ernstig gewonde. Gisteravond is een met groote snelheid rijdende tweepersoons auto op den weg Rot terdam—Gouda, onder de gemeente Moor drecht, tegen een boom gereden, met het gevolg, dat de belde inzittenden, de be stuurder C. H. Hammerson en de passagier J. B. Martin, belden uit Rotterdam, zwaar gewond werden, terwijl de auto vernield werd. De beide gewonden zijn naar het van Iterson Ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar Martin is overleden. De toestand van den bestuurder is nog van dien aard. dat hij nog geen inlichtingen kan verschaffen. Waaraan het ongeluk te wijten is, is dus nog niet opgehelderd. Zoover is het met het Carillon Comité nog niet. Hebt gij Uw bijdrage al overgeschre ven op postrekening no. 302400 ten name Penningmeester Carillon-Comité Stadhuis Leiden Van het front. Aan het front ten Westen van Soetsjau is de toestand nog onoverzichtelijk. Hier en daar wordt nog gevochten. maar het zwaartepunt der eevechten is verplaatst naar de buurt van Kai-feng. waar de Chineesche troepen, volgens berichten uit Chineesche bron hardnekkig tegenstand bieden aan den Japanschen opmarsch naar het knoo-ount van spoorwegen Tsjeng-Tsjau. Na gevechten van eenige dagen, waarbij aan beide zijden zware verliezen werden geleden, hebben de Japanneezen feitelijk gen terreinwinst behaald, terwij] de Ohl- neezen Motseh op de Japanneezen her overden. De Japanneezen hebben thans van den Noordelijken oever van de Gele Rivier troepen gezonden Militaire attach's voorspelden, dat Ja pan minstens twaalf aanvullende divisies ter gezamenliike sterkte van 150.000 man. naar China zal sturen, als gevolg van de reorganisatie der regeering in Tokio, ten einde den strijd tot een spoedig zegevie rend einde te brengen. Ook Kanton bereidt zich thans voor op de mogelijkheid van een aanval. Bij Ma caco liggen tal van Japansche oorlogssche pen en gewapende trawlers. ZEDENMISDRIJF MET MOORD TE ALMELO. Een afschuwelijk misdrijf is hedenmor gen ontdekt op de opslagplats van ge meentewerken te Almelo Daar ls n.l. het lijk gevonden van de 14-jarige Tijtje Hof, die met haar ouders in het woonwagenkamp aldaar vertoefde. Het kind, dat reeds sinds Woensdag avond vermist werd, bleek na een zeden misdrijf met een hamer vermoord te zijn. De polirie heeft dadelijk een uitgebreid onderzoek ingeste'd Ook de justitie was ter plaa'se. Men had heden echter nog geen aan wijzingen omtrent den dader, hoeyel het waarschiinlilk ls. dat men in een bepaald m'Ueu moet zoeken. Het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feif. dat de ouders zeer weinig mede- deelingen kunnen doen. aangezien zij nog maar enkele weken in het woonwagen kamp aldaar staan. UIT NED. OOST-INDIK. de Sudetenduitsche gebieden. Het blad ein digt zijn beschouwing met de woorden „De spanning is nog niet opgeheven, 't ge vaar ls niét voorbij. Wij herhalen derhalve onze dringende uitnoodiging. dat de mo gendheden. vooral echter Engeland, die zich in deze zaak vredesstichters gevojlen zoo spoedig mogelijk een zoo groot mogelijk aantal Betrouwbare waarnemers naai de Sudetenlanden zenden, om eindelijk uit eigen aanschouwing het geheele gevaat te leeren kennen." WEDER EEN GEVAL VAN SABOTAGE A/B HR. MS. „SOERABAJA". BATAVIA, 27 Mei. (Aneta/A.N.P.) Aan boord van Hr. Ms. „Soerabaja" heeft zich vermoedelijk weder een geval van sabo tage voorgedaan. Thans werd een ondiepe snede ln een sloeptakel geconstateerd. Als gevolg hiervan moest het bezoek van de „Soerabaja" aan Tjilatjap worden afgelast en kreeg het schip bevel dadelijk naar Tandjong Priok te stoomen. De „Soera baja" is inmiddels gisteren weer van Tandjong-Priok vertrokken. BECK TE STOCKHOLM. De Poolsche minister van bultenlandsche zaken. Beck, ls te Stockholm aangekomen en heeft een bezoek gebracht aan den eer sten minister Hansson en den minister van buitenlandsehe zaken, Sandler. Beck gebruikte het noenmaal bij den koning. Sandler heeft ter eere van zijn Pcolschen collega een diner aangeboden. In een tafel rede verklaarde Sandler, dat belde landen een politiek wenschen te voeren, die onaf hankelijk is van de vorming van tegenover elkaar staande bloks. In zijn antwoord be toogde Beek, dat het streven der beide regeeringen, aan de Oostzee stabiele toe standen te handhaven, zonder twijfel be schouwd kan worden als een positieve fac tor in de tegenwoordige situatie van Europa. Men zie voor mogelijke Nagekomen Berich ten en Beursoverzicht pag. 2 van het 2e Bi. LEIDEN, 27 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 448 runderen, 397 kalveren. 6760 schapen, 738 var kens. 29 stieren, prijs f220290, p. KG. schoon gewicht 50—62 ct., matig; 151 kalf- en melk koeien. f.230—320. matig; 70 varekoeien e.a* f. 130—225. matig; 196 vette koeien, f. 190300. per KG. schoon gewicht 5072 ctt., matig; 33 vette kalveren.' f.45110. per K.G. schoon ge wicht 56—92 cl., matig; 364 nuchtere kalveren, f. 7.50—12. matig; 500 vette schapen, f.18—2jb zeer matig; zuiglammeren f. 11—16. z. m.; 380 weideschapen f. 1621, z. m.; 5880 lammeren, f.6—12.50, matig; 144 mestvarkens, f.23—42, traag: 539 biggen, f.1418; 5 paarden; 35 bok ken en geiten, f,3—6, kalm; 55 zeugen, f.50— 85. traag. Aan de kaasmarkt werden gewogen totaal 77 partijen, waarvan 58 part. Goudsche en 19 partijen Leidsche. Prijs Goudsche 1ste soort f.23—25.50. 2de soort f.21—22; Leidsche le srfc, f 19—22, alles per 50 KG. Handel matig. BOSKOOP. 26 Mei. Coop. ver. „De Boskoop- sche Veiling". Rozen per bos: Dorus RUkera 1.36—2.06 ct.; Duisburg 31—37 ct.. Pechtold 48— 69 ct.. August Noack 2733 ct.. Gloria Mundi 6288 ct.. Mevr. v. Straaten v. Nes 42—62 ct.. Ellen Pouisen 30 ct.. Butterfly 3310 ct.. Else Poulsen 70—80 ct.. Paul Grampel 66—78 cents, Edith Helen 60—70 ct.. Hadley 45—65 ct., Wilh. Kordes 50—62 ct.. Rosa Mundi 66—1.08 ct., Florex 55—85 ct.. Jules Eouché 71 ctr.. Rosalandia 33—54 cent. Mac Keiler 30—50 ct., Wendland 51, cent, Chas. P. Kilham 37 ct.. gemengde rozen 20—30 cent. Diversen per bos: Pioenen in soorten 18—25 cent. Korenbloemen 5 ct.. Papaverbloemen 10 ct. Lathyrus 69 ct-.. Genista 10 ct.. Gerbera 21 ct* Clematis Prins Hendrik 1.501.90 ct.. id. Mevr. le Coultre f. 1.60—2.20. idem I^Azurstern 110 ct, Leeuwenbekken 5559 ct„ idem gemengd 45 ct. Violieren dubb. 3441 ct NAALDWIJK. Bond Westland. 25 Mei. Aar beien 4580 ct.. Frankenthalers f.0.901.20, dubb. boonen 80 ct.. aardappelen groote 1622 cent. poters 21—26 ct.. tomaten A 1923 cents, id. B 19—21 ct., id. C 20—22 ct.. id. bonken 13—17 ct. alles per kg.; sla f.0501.90 per 1O0 krop; asperges wit 32—36 ct.. idem blauw 3034 cent per bos; peen f. 10.00—17.00 p. 100 bos; bloem kool 218 ct. per stuk; perziken 211 ct. per stuk; eieren f. 3.20350 p. 100; komkommers 7 ct. p. stuk; spinazie 1223 ct. per bak. HOOFDDORP. 25 Mei. Rogge f. 7.10—7.50; Chevalier gerst f. 7.25—7.75; Wintergerst f7.25 7.75; Haver f.66.25; Duiveboonen f. 9.50— 11; Paardeboonen f.89; Bruine boonen f 10 13; Groene erwten f. 8.5010.50; Vale erwten f.89: Gele mosterd f.1415: Kanariezaad f. 8.509; Karwflzaal f 2122; Blauwmaanzaad f.32—34; alles per 100 KG. LEEUWARDEN. 27 Mei. Aanvoer 385 K.G. Mijnbotcr f. 1.21, 1.19, 1.18 per KG.; veilingbotei' f. 1.191.10 per K.G. Aanvoer 16 6. 1/12 vaten. Commissie 85. - Vereeniging van Zuivelmaat- schappyen: Edammer kaas 20 plus 8.509: ld. 40 plus f. 1650—17; Goudsche kaas 20 plus f. 8.509; idem 40 plus 16.50—17; volvette kaas 40 plus f.22—22.50: broodkaas 40 plus f. 16.50 17; Leidsche kaas 20 plus f.910. alles per 100 K.G. Stemming kalm. ROELOFARENDSVEEN. 25 Mei. Aardbeien 7'i11 Vfe cent per doosle, aanvoer: 75.080 doos jes; peen 7 cent per bos; bloemkool 7—18 cent per stuk. spinazie 5 ct per KG.: sla f.050 2.30 per 100 krop; snilboonèn f2.302.70: idem stek f. 1.501.60; peulen f. 2.202.40 per 10 pond. ZOETERMEER. 24 Mei. Eierveiling. Aanvoer 12.000 stuks. Pros kipeleren f. 2.90—3.75: eend eieren f. 2.652.80 per 100 stuks. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3