De nieuwe legerorganisatie LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Mei 1938 Zesde Blad No. 23977 79sie Jaargang Uiteenzetting door minister van Dijk GEMENGD NIEUWS THIJS IJS OP WEG HAAR HUIS Door de gewaardeerde bemiddeling van den Regeeringspersdienst beeft de mi nister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk dezer dagen ten Departemente van Buitenlandsche Zaken aan een aantal journalisten een nadere uiteenzetting gegeven van de nieuwe legerorganisatie, waarvan de verlenging van den eersten oefentijd en de daarmede gepaard gaande vestiging van nieuwe garnizoe nen twee der meest naar buiten tre dende symptomen zijn geweest. Z.E. Minister J. J. C. van Dijk. Zijne Excellentie wees er allereerst op, dat de reorganisatie onzer weermacht nog al lerminst voltooid is Daarvoor zijn eenige jaren noodlg en lntusschen moet ervoor worden gezorgd, dat alles goed function- neert en elke verbetering aanstonds in het belang van een grootere defensieve kracht wordt toegepast De ontwikkeling van den internationalen toestand maakte verster king onzer weermacht tot een gebiedenden eisch. De regeering stelde zich daarbij tweeërlei doel: le. het inhalen van een bedenkelljken achterstand aan materieel, zoowel bij de land- als bij de zeemacht; 2e. uitbreiding der bestaande leger-on- derdeelen en de oprichting van nieuwe. Ter rerwezenlijking dezer doelstelling was uitbreiding van het jaarlljksche contingent dienstplichtigen en meerdere geoefendheid noodzakelijk, hetgeen leidde tot verlenging van den eersten oefentijd- van 5V,-tot 11 maanden. Deze verlenging berustte op drie grond- agen: a het verkrijgen eener grootere ge kleedheid; b den a.s. oorlogsaanvoerders ten behoorlijke practische opleiding te ge ven en c. te voorkomen, dat gedurende een poot deel van het jaar het land niet de beschikking had over geoefende troepen, ten eerste eisch voor effectieve grensbeveill- fing. De uitbreiding van het contingent van 19.500 tot 32.000 werd verkregen door een iaarlijksche verhooging met 4800 man om het bestaande tekort aan te vullen, met 3200 man voor de uitbreiding der bestaande en vorming van nieuwe legeronderdeelen en wrn 4600 man om in pl.m. 5 Jaar de beoogde organisatie op het peil te brengen, dat an ders pas na 15 jaar zou zijn bereikt. Hier van is de eerste groep voornamelijk be doeld voor uitbreiding der infanterie, ter- vijl de laatste na 5 jaar zal wegvallen, ten- rij een wijziging der Dienstplichtwet hierin verandering brengt. Deze maatregelen maakten niet alleen uitbreiding van het kader, doch ook van de lazernementen noodig. De keuze der garnizoensplaatsen vera voornamelijk beheerscht door twee lactoren: de eischen der landsverdediging <a de aanwezigheid van voldoende oefe- tingsgelegenheid. De geschiedenis der laatste Jaren heeft Seleerd, dat grensbeveillging noodzakelijk ls. ten oorlogsverklaring schijnt niet meer te fcen gebruikelijk; men overschrijdt eenvou- de grenzen. Nadrukkelijk stelde de minister In het licht, dat de garnizoensindecling, zoo als deze thans is bepaald, geen enkele conclusie rechtvaardigt met betrekking tot de landsverdediging in oorlogstijd, >n. a. w. dat deze indeeling is geschied overeenkomstig de legerbelangen in vredestijd, doch niets uitstaande be hoeft te hebben met de strategische verdediging van ons land. Dit den aard der zaak werden de garni- J*>isplaatsen uitgekozen in het onmiddel ste grensgebied. Het volslagen gebrek aan toed oefeningsterrein was oorzaak, dat bij voorbeeld Friesland en Zeeuwsch-Vlaande- 'en van garnizoen verstoken bleven. Ten ""zien van de Inrichting en architectuur "t nieuw te bouwen kazernementen zelde •P', dat de eerste ln hoofdzaak werd voor- {"threven door het dienstbelang, waardoor .-'ons een bepaalde uniformiteit ontstond, 5^)1 ten opzichte van de architectuur !™ge differentiatie wordt toegepast naar Riing Tan <je plaatselijke omstandigheden. rPaatselijke schoonheidscommissies heb- y.dgarbll ook een stem lra het kapittel, 'llr» ^e' advies is gevolgd van een drie- SDelftsche hoogleeraren. De bouwkosten geschat op 22 millioen gulden, een "Kt derhalve, dat' voor de werkverrui- van groot belang is. Hopelijk, zoo 5"e jprgeeft dit geen aanleiding tot 7®'"ctles. waardoor de uitgaven nog zou- 'Jrtijgen. het eigenlijke verdedigingsapparaat r'r,e". is de aanschaffing van het mate- 5w '0t '"haling van den achterstand, -«tendeels in bestelling, voorzoover mo- J* in het binnenland. Ook dit ls al J?;. van groot belang voor de werkver- mB, terwijl daardoor tevens het Ne- derlandsche bedrijfsleven beter geoutil leerd wordt in en Ingesteld op een taak, waarvoor het zich in oorlogstijd ook ge steld ziet. De beveiliging tegen luchtaan vallen de actieve militaire verdediging wel te verstaan neemt in het samen stel dezer maatregelen een belangrijke plaats in. Zij omvat de eigenlijke lucht strijdkrachten; de artillerie en mitrail leurs, de zoeklichten en den luchtwacht dienst, die alle onder één commando res sorteeren. Deze vier groepen vormen te zamen een brigade, die op haar beurt weer bestaat uit 3 regimenten: ten voor de al- gemeene luchtverdediging, een ten behoeve van het veldleger en een voor de algemce- ne opleiding. De objecten, die voor 's lands defensie van bijzondere beteekenls zijn, worden uitteraard in de eerste plaats be veiligd In dit verband besprak de minister de wenschelijkheld van decentralisatie der luchtstrijdkrachten middels den aanleg van meerdere militaire vliegvelden om daarna stil te staan bij de samenstelling der zg.n. „lichte brigade", welke geheel wordt gemotoriseerd, de voorbereiding der voedselvoorziening van volk en weermacht bij een langdurigen oorlog en de taak der marine ten deze. Een samensmelting van het commando der land- en zeestrijdkrachten in vredes tijd achtte de minister wenschelijk, omdat haar taken zoo sterk uiteenloopen. De uitbreiding van het leger heeft van zelfsprekend uitbreiding van het aantal onderofficieren, beroeps- en reserve-offi cieren noodig gemaakt Wanneer de vre desorganisatie zal zijn voltooid, zal worden nagegaan op welke wijze verbetering kan worden gebracht in de beroepsvooruit zichten voor onderofficieren. De ervarin gen met het capltulantenstelsel zijn be vredigend. Er is reeds een regeling in uit voering, welke den overgang van reserve- officieren naar het beroepskorps mogelijk maakt. Doordat zich hiervoor vele gega digden aanmelden, kan een scherpe se lectie worden toegepast. De minister streeft verder naar een geleidelijke bevor dering, waarbij de hoogere rangen op jon geren leeftijd bereikbaar zijn. Het ligt voorts ln zijn bedoeling bij de aanwijzing, van kader meer en meer gebruik te ma ken van het psycho-technisch onderzoek. De mentaliteit der dienstplichtigen geeft geen aanleiding tot klachten; er wordt over het algemeen met ambitie en toewij ding gewerkt. Nagegaan zal worden op welke wijze iets kan worden gedaan voor hun maatschappelijke ontwikkeling, ter wijl ook wordt overwogen in welken vorm vanwege het Departement medewerking kan worden verleend tot herplaatsing der dienstplichtigen in hun positie in de bur germaatschappij. Er wordt gedacht aan een regeling op wettelijke basis, doch daarin schuilen zeer vele moeilijkheden. Naar aanleiding van eenige ingekomen vragen, stond de minister ook stil bij het „verplaatsbare machtsinstrument van het imperium Nederland", de marine en hij wees er daarbij op. dat een verdediging van een uitgestrekt eilandenrijk als ons Indlë, alléén door vliegtuigen niet doel matig zou zijn. Wat wij noodig hebben, aldus Zijne Excellentie, is een zoo sterk mogelijke, parate scheepsmacht, begrensd door de financieele mogelijkheden en die van uit het moederland gedirigeerd wordt. Zoowel voor het onderhoud van het ma terieel als voor de opleiding van het per soneel is het van belang, dat een klein deel dier zeemacht hier te lande ver toeft. Laten wjj hopen, aldus besloot de minister deze persconferentie, dat land- en zeemacht ln Nederland en Nederlandsch-Indië, als het onver hoopt moet, haar taak behoorlijk zul len vervullen en een redelijken waar borg vormen voor onze nationale be veiliging. De onbewaakte overweg. Twee dooden ie Hoek van Holland. En een doodelijk ongeluk te Bunnik. Te Hoek van Holland is gistermiddag de 27-jarige motorrijder J. J. Weedemeyer, uit Amsterdam op den onbewaakten over weg bij den Nieuwlandschen polder door trein 2130. die 1.16 uur uit Rotterdam was vertrokken, gegrepen. De motorrijder en de ongeveer 40-jarige duopassagiere wer den op slag gedood. Omtrent de toedracht van het ongeval kan nog worden gemeld, dat de berijders van den motor op weg waren van 's-Gravenzande naar Hoek van Holland en reeds een keer den overweg waren gepasseerd. Toen zij tot de ontdek king kwamen dat zij een verkeerden weg ingeslagen hadden, keerden zij terug en merkten bij het opnieuw passeeren van den overweg waarschijnlijk niet dat er een trein naderde, zoodat zij midden op de baan gegrepen werden De situatie ter plaatse is niet bepaald ongunstig. Er bevindt zich aan den eenen kant van den overweg een spoorweghuisje, dat het uitzicht eenigszins belemmert, doch bij voorzichtig rijden kan men de spoor baan goed overzien. Het ongeluk is naar alle waarschijnlijk heid te wijten aan onbekendheid met den weg. In de gemeente Bunnik ls gistermiddag omstreeks 2 uur de 41-jarige jachtopziener J. Hoek op een onbewaaketen overweg door den electrischen trein uit Arnhem begre pen De treinbestuurder gaf nog een sig naal. doch Hoek schrok zoodanig dat hij weifelen ging: doorrijden of afstappen! Dit weifelen ls hem noodlottig geworden: de bestuurder van den electrischen trein (ln volle vaart naderende) kon onmogelijk meer tijdig stoppen. Hoek werd door den trein gegrepen en onmiddellijk gedood, men vond zijn lijk terzijde van de spoor baan liggen, het rijwiel aan gruzelementen geMenevermoedt dat de jachtopziener het oog gericht had op personen, die over ver boden grond liepen en dat hij zich naa- deze personen heeft willen begeven om hen van dit terrein te verwijderen. Vervuld met deze gedachte heeft hu klaarblijkelijk geen acht geslagen op het geraas van den aankomenden trein, welks nadering zoowel zichtbaar als hoorbaar was. Motorfiets tegen een onver- lichten wagen gebotst. Twee dooden te betreuren bij Gronau Woensdagavond reed de motorrijder Tappe5. afkomstig uit Groningen, die student is aan de Theologische School te Kampen, op den straatweg EnschedéGronau met zijn verloofde, de 24-jarige mej. Fcunekes uit En schedé. op de duo. Even over de grens op Duitsch grondgebied is T. tegen een onverlichten wagen gereden. De bot sing was zoo hevig dat mej. F. op slag werd gedood .De heer T. is in zeer cro- stigen toestand naar het ziekenhuis te Gronau vervoerd en later overleden. WONING UITGEBRAND TE ROTTERDAM Eergisteravond om ruim kwart voor twaalf ls te Rotterdam, tijdens afwezigheid der bewoners door tot nu toe niet vastge stelde oorzaak brand uitgebroken op de derde verdieping van pand 144 aan den Goudschenweg, bewoond door de familie A. Parser. De buren op de eerste en tweede verdie ping. die wel thuis waren, ontdekten den brand. Zij konden zich tijdig in veiligheid stellen en zli waarschuwden dan ook brandweer en politie. De brandweer was weldra met groot materiaal ter plaatse. Met vijf stralen op de waterleiding ls de brand in zeer korten tijd gebluscht De derde verdieping is uitgebrand. 5. Je zag het dus de schaduw uit de pijp kwam Thljsje weer om bevelen vragen maar het is lang geen kleinigheid, die Thljsje hem nu op zal dragen! Thijs sprak, met de pijp nog ln zijn mond: „Beste schaduw, graaf hier vlug een greppel ln den grond; goed diep en breed begin maar hier en trek hem door tot ginds, tot de rivier. Steek dan die greppel open, zoodat het heele meer daarna vlug leeg zal loopen De schaduw ging direct aan het karwei de oude heer stond er met veel verbazing bij; hij vond die schaduw natuurlijk een heel raar ding, maar nu ging de dienaar van de pijp aan het graven dat zien en hooren hem verging! Hij groef geen greppel, maar een heele beek en dat deed hij zóó vlug, dat hij wel een graafmachine leek. Daar ging het. met veel haast de oude man en Thijsje zagen, zeer verbaasd, 't kanaal naar de rivier toe groeien en even later reeds het eerste water uit het meer weg-vloeien Autogiro bij Hoogkerk vernield. Mislukte start na een noodlanding. De bestuurder ongedeerd. Woensdagmiddag omstreeks zes uur heeft het autoglrotoestel P.H.-A.C.A. we gens gebrek aan benzine, een noodlanding moeten maken op een weiland te Oost- wold (gem. Hoogkerk). De vlieger, de heer H. J. van der Velden, directeur van de Autogiro Import N.V te Hillegersberg, slaagde er in, zijn toestel geheel onbescha digd aan den grond te zetten. Het tekort aan benzine was ontstaan, doordat het toe. stel in een onweersbui geraakt was, waar bij de tocht aanzienlijk werd vertraagd. Nadat het vliegveld Eelde gewaarschuwd was om de benzine aan te vullen en de stationschef van Eelde. de lieer P. Vogel zang. daarmede op het weiland was gear riveerd, steeg het toestel te hall zeven weer op. Even na den start kon de bestuurder de machine niet over de boomen krijgen Het toestel gleed af en raakte daarbij de dra den van het electrische lichtnet. welke vernield werden, waardoor het grootste ge. deelte van Oostwold-Westerkwartier gerui- men tijd zonder stroom kwam te zitten. Het toestel kwam vervolgens in een sloot terecht, waarbij het ernstig beschadigd werd. De bestuurder bleef ongedeerd. Het toestel zal ter plahtse worden gedemon teerd. Het autogirotoestel was op weg van Rot terdam naar Appingedam. waar het giste ren zou demonstreeren bij 'feestelijkheden. Autobus rijdt te Oldebroek tegen boom. Drie passagiers vrij ernstig, de overigen licht gewond. In den afgeloopen nacht te ruim 12 uur is een autobus van den ondernemer van Essen er, Zn., uit Ruinen (Dr.), met passagiers afkomstig uit Diever en om geving, welke bus terugkeerde van den te Amsterdam gehouden bondsdag van den Nederlandschen Bond van Jongelingsver- eeniglngen op Gereformeerden grondslag, nabij den Felthenhofweg te Oldebroek door onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom gereden. De bus werd zwaar gehavend. De rech terwand van den wagen werd geheel open gereten. Van de Inzittenden werden drie personen vrij ernstig gewond. Een meisje had een paar ribben gebroken en liep een lichte hersenschudding op, één jongen brak een arm. terwijl een andere jongen o.a. snij- wonden in het gelaat kreeg. Deze drie personen zijn p°r ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis te Zwolle. De overige inzittenden liepen lichte ver wondingen op. Verschillende passagiers slingerden uit de bus, anderen kwamen bij het ijlings verlaten van de bus in do langs den straatweg gelegen beek terecht. De doktoren W B Haanschoten en H. J. Harting uit Oldebroek verleenden de eerste hulp. Wij vernemen, dat de chauffeur, de heer De Jong. uit Zuidwolde, vermoedelijk een ooger.bllk door den slaap is overmand en toen even de macht over zijn stuur ls kwijt getaakt. De ontploffing te Rotterdam. Verrassende ontknooping te wachten. In verband met de zaak betreffende de geheimzinnige explosie aan den Coolsin- gel te Rotterdam heeft het „Hbld." een onderhoud gehad met den commissaris van politie, die de leiding heeft bij het onderzoek, den heer J. P. Roszbach. Deze deelde mede, dat de zaak thans ln een geheel nieuw stadium is gekomen, dank zij de groote medewerking van verscheidene instanties in binnen- en buitenland. Het onderzoek, aldus de commissaris, beeft een zoodanige wending genomen, dat wij zeer zeker op een verrassende ontknooping mogen rekenen. Men is tot de conclusie gekomen, dat men hier te doen heeft met een zaak van internationale strekking, waarbij staatsbelangen zijn betrokken. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Woensdagmiddag sloeg de bliksem ln een boerderij onder Kiekerk, die bewoond wordt door den heer K. .van Gorkum en in eigendom toebehoort aan mevr. Boersma v. d. Meer. De bliksem kwam in het voor huis binnen en verliet door de schuur weer het huis De boerderij stond ln een oogenblik in lichter laaie en was in een half uur totaal uitgebrand. Van den In boedel kon zeer weinig worden gered. Tal van landbouwwerktuigen zijn in de vlam men gebleven. Van de boerderij zijn al leen de vier muren overgebleven. De boer en de knecht kregen beiden een zenuw schok. De heer Van Gorkum was zooda nig door den schrik bevangen, dat hij noch spreken noch zich bewegen kon. Hij werd bij buren ondergebracht. De motorspuit van Giekerk heeft weinig tegen den brand kunnen uitrichten. De boerderij was verzekerd. DRAMA TE MAARTENSDIJK. In een schuur van den heer S. aan de Westvest te Maartensdijk zijn Woensdag de lijken gevonden van een 12-jarlg meis je en een 18-jarlgen jongen Er is sprake van moord en zelfmoord Omtrent de drijfveer tast men in het duister. BUITENLANDSCH GEMENGD. VORSTELIJKE VERLOVING. Officieel is thans de verloving van den kroonprins van Iran met prinses Fawzieh, een 17-jarige zuster van koning Faroek van Egypte, bekend gemaakt. PASPOORTVERVALSCHERS AAN HET WERK. 23 arrestaties in Frankrijk. De Fransche nationale veiligheidsdienst heeft verscheiden groepen internationale misdadigers, die in de voornaamste steden van Europa agenten en handlangers heb ben, die speciaal belast zijn met de vervul ling van alle soorten emigratie-formalitei ten, opgespoord Drie en twintig personen werden gear resteerd. De meesten zijn van Poolsche, Italiaansche of Roemeensche nationaliteit. FELLE BRAND TE BRUSSEL. In een groote confectiezaak aan de Brouckèreplaats te Brussel is gisteravond een hevige brand uitgebroken. De brand weer moest alle krachten inspannen om het vuur te bestrijden. De politie liet als voorzorgsmaatregel een café en een bios coop, die in de onmiddellijke nabijheid van het brandende gebouw gelegen zijn, ont ruimen. Na twee uur was de brandweer het vuur meester. De schade is zeer groot. 1 GROOTE DORPSBRAND IN POLEN. In het Poolsche dorp Szaltyn hebben twee kinderen door onvoorzichtigheid brand doen ontstaan in hun ouderlijke woning. Met ongehoorde snelheid breidde het vuur zich uit, zoodat in Szaltyn 28 huizen en in het aangrenzende dorp 70 huizen vernield werden. Vier personen kwamen in de vlammen om, dertien andere bekwamen ernstige brandwonden. OLIETANK IN BRAND. Vele slachtoffers. Aan boord van het Amerlk. olietankschip „Elwood" heeft zich een ontploffing voor gedaan, tengevolge waarvan brand ont stond. In korten tijd stond het schip in lichterlaaie. Negentien personen kwamen in de vlammen om of werden zwaar ge wond. dertig opvarenden sprongen in zee, één wordt vermist. GRAZLANI EEREBUKGER VAN ROME. In een plechtige bijeenkomst is maar schalk Graziani. oud-onderkoning van Abessynië. het eereburgerschap van Rome toegekend. BEGRAVEN SCHAT ONTDEKT. Bij het slopen van een huis in de Rue Mouffetard te Parijs hebben arbeiders een hoeveelheid gouden munten uit den tijd van Lodewijk XV gevonden, ter waarde van ongeveer twee en een half millioen franc. Dag in dag uit wordt het bewijs geleverd van de verkoopskracht van dagbladreclame. De heer Kelly, die aan het hoofd staat van een thans zeer groot maar eens bescheiden winkelmaga zijn, verklaarde onlangs: .Dagbladen hebben zonder eenigen twijfel het daadwerkelijk bewijs gele verd van him vermogen goederen te verkoopen dag in dag uit. Niet alleen beteekenen dagbladlezers een uitstekend afzetgebied voor winke liers, maar de dagbladen streven ook voortdurend naar verbetering van plaatselijke toestanden". 1829 ONDER EEN AUTO GERAAKT. Op den weg naar Laren is gistermiddag te Zutfen het zevenjarig zoontje dei- familie Memelink. dat naast zijn moeder op den rijweg fietste door een auto gegre pen. De jongen werd tegen den. grond ge worpen en bleef bewusteloos liggen. Met ernstige verwondingen werd hij overge bracht naar het algemeen ziekenhuis te Zutfen, waar hij kort na aankomst is over leden. Halcyon Lijn MAASBURG, 24 Mei van Vlaardingen te Narvik STAD DOR DRECHT, 24 Mei van Lulea naar R'dam- Vlaardingen VREDENBURG, 24 Mei van Wabana naar Edam/Vlaardingen. Kon. HoU. Lloyd WATERLAND, uitreis, 25 Mei te Santos. Kon. Ned. Soomb. Mü- COSTA RICA, 24 Mei van Barbados naar A'dam ORANJE NAS SAU, 24 Mei van Paramaribo naar A'dam TITUS, 25 Mei van R'dam te Lissabon. Holland-Afrika Lijn NIJKERK, 25 Mei van Lorenzo Marques te Durban; vertek 30 Mel naar East London. Rett. Lloyd KOTA NOPAN. 25 Mei van Batavia naar R'dam. Mü. Nederland TABIAN, thuisreis, 25 Mei van Genua. J. Pz. COEN. uitreis, 25 Mei van Suez. HoUand-Australië Lijn ENGGANO. 25 Mei van Bremen te Hamburg. Rotterdam-Zuid Amerika Lün ALCYONE, uitreis 24 Mei te Montevideo. Diverse Stoomvaartberichten FRIESLAND, 24 Mei van R'dam te Kopenhagen ALDE- BARAN. 24 Mei van Narvik naar R'dam. ALDERAMIN. 24 Mei van Narvik n. R'dam BERKEL. 24 Mei van R'dam te Libreville JONGE JOHANNA. Alexandrië n. Londen. 24 Mei van Oran OOSTPLEIN. 24 Mei van R'dam te Melilla SCHIE. 24 Mei van Bremen te Lapvik BOEKELO. 24 Mei van Susak te Belfast ZEELAND. 24 Mei van i'xpilla naar Dordrecht MIDSLAND. 25 Mei van R'dam te Goole THEANO. 25 Mei te Bell ast AGNITA. 23 Mei van Curacao te Shields MAMURA, 28 Mei van Aruba te Liverpool verw. ARTEMIS, verm. 2S Mei van Avonmouth te Trinidad.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19