BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 25 Mei 1938 De ontspanning in Tsjecho-Slowakije houdt aan. Officieele Kennisgevingen De strijd in het Verre Oosten De besprekingen worden voortgezet. INGEZONDEN /TUKKEN ENIGDE-VAÏÏCHERIJEN VITTE -SINGEL-13- LEIDEN. Laatste Berichten Binnenland LEIDSCH DRANKWEER COMITÉ. Blauwe Week Actie. Eenmaal per jaar en wel in de Blauwe Week, welke dit jaar valt tusschen 26 Mei er. 6 Juni. wordt de propaganda voor de geheel-onthouding gezamenlijk ter hand genomen, waarvan de organisatie te Leiden1 berust bij het Leidseh Drankweer Comité, waarbij alle Leidsche afdeelingen van de diverse landelijke drankbestrijding-organi- saties zijn aangesloten. De Blauwe Week wordt altijd met een provinciale meeting geopend op Hemel vaartsdag, doch daar de landelijke Slui- tings-demonstratie dit jaar wordt gehou den te Rotterdam, in verband met het 100 jarig bestaan van de Rotterdamsche afdee- lmg der Ned. Verg. tot afschaffing van Alcoholh. dranken, heeft het Prov Blauwe Week-Comité, na overleg met de plaatse lijke afdeelingen. besloten deze openings demonstratie dit jaar te laten vervallen. In onze naaste omgeving wordt echter door het Haagsch Centraal Drankweer Comité een meeting belegd op het landgoed Ocken. burg te Loosduinen Hier ter plaatse wordt de Blauwe Week geopend met een straatdemonstratie op Vrijdag a.s. De demonstratie wordt vooraf gegaan door een optocht met muziek, wel ke verzorgd zal worden door De Post Om 8 uur woedt vertrokken vanaf de Kaas markt. waarna via Hooigracht, Pelikaan straat, Haarlemmerstraat. Mare. Oude Vest. Turfmarkt. Blauwpoortsbrug, Morschstraat Morschweg, Lage Morschweg, Tesselscha- dertraat bereikt zal worden de Spieghel- straat, alwaar het woord gevoerd zal wor den door den heer C. A Husen. als verte genwoordiger van de Blauwe Jeugd-bewe- ging. Vervolgens trekt men via Tesselscha- destraat, Lage Morschweg. Morschstraat, Morschsingel. Hensiusstraat naar het Hein- siusplein. alwaar door den heer H G Mo lenaar. Hoofdbestuurslid der Spoorweg- Onthouders Vereeniging, gesproken zal worden. Vervolgens gaat de stoet verder langs Heinsiusstraat, Morschsingel, Steen straat. Blauwpoortsbrug, Princessekade, Kort Rapenburg, Breestraat. Koornbrug- steeg, Burgsteeg. Nieuwstraat, Hoogl. Kerk- gracht, Koppenhinksteeg naar de Kaas markt, alwaar de optocht ontbonden zal worden. Zaterdag as. zal hier ter plaatse de blauwe bloempjes collecte worden gehou den. Het verdere programma zal nader worden bekend gemaakt. De Mondorgelclub „V. O. P." heeft een tweetal serenades gebracht aan de gouden echtparen Schlagwein in de Mira- kelsteeg en Dop aan de Volmolengracht. Zoowel tijdens de uitvoering der nummers als gedurende de wandeling van en naar het repetitielokaal trok het korps veel be langstelling. -Y Geslaagd is voor het diploma bouw kundig opzichter B.N.A. 1938 de heer K. Dubbeldam alhier. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames: J. Heyen (den Haag): N. J. Mo- gendorff (Gouda! en A. Ris (Schiedam) Het Internationaal congres voor tro pische geneeskunde en malaria zal van 24 Sept. tot 1 Oct. hier te lande bijeenko men De eerste dagen zal het congres te Amsterdam bijeenkomen, terwijl het in de bedoeling ligt de laatste congresdagen te Leiden en te Rotterdam te houden. H.M. de Koningin heeft het congres vereerd, door het beschermvrouwschap te aan vaarden. De politie heeft twee jongelingen in bewaring gesteld, die beiden ervan wor den verdacht zich te hebben schuldig ge maakt aan rijwieldiefstal. De eerste is een 15-jarig jongmensch, dat ten nadeele van Y. D. in de Mariënpoelstraat een rijwiel zou hebben verduisterd: de andere een 22- jarige jongeman, die in 1937 eenzelfde ver grijp zou hebben begaan te Hillegersberg. De heer H. v. d. Pol, overwegwachter der Ned. Spoorwegen aan de Vink. gaat 15 Juni. na een diensttijd van bijna 40 jaar met pensioen. Gedurende ongeveer 26 jaar heeft hij hier als overwegwachter dienst gedaan zoodat hij voor de talrijke weggebruikers, die dagelijks dezen overweg passeeren een goede bekende geworden is. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontspanning blijft aanhouden. De kwestie van Tsjecho-Slowaklje blijft momenteel in rustige banen. Opvallend blijft echter de felle anti-Britsche toon der Duitsche bladen, die met beslistheid de pogingen der Britsche diplomatie van de hand wijzen., om de verdienste voor een ontspanning in den toestand voor zich op te eischen. De bladen zijn vooral ontstemd over het .streven der Britsche pers. paniek te zaaién". zooals de ..Berliner Boersenzel- tung" het uitdrukt. Het .Hamburger Fremdenblatte" schrijft o.a.: Men heeft gewerkt met een oorlogs gevaar. dat geen oogenblik bestaan heeft Èen bluf der Engelichen, een manoeuvre met legenden, die in het rijk der fantasie thuis behooren, wordt gebruikt, om een diplomatiek succes voor te wenden, dat, naar men zegt, behaald werd op een oogenblik, dat Europa in verband met Duitsche plannen, die nooit bestaan heb ben, aan den rand van een oorlog stond". En zelfs gaat men nog verder. De „Voel- kischer Beobachter" zegt b.v., dat men in Duitschland geenszins van meening is, dat in Tsjecho-Slowakije een werkelijke ont spanning is ingetreden Het blad wijst er op. dat nog steeds lichtingen van Tsjechi sche reservisten onder de wapenen zijn, dat Tsjechische grenswachten nog steeds gevaarlijke incidenten veroorzaken en dat nog steeds vergelding moet gegeven wor den voor de grensschendingen en voor den moord te Eger. De hooge diplomatie der Westelijke mogendheden, zoo besluit het blad. zou er goed aan doen, vreugdevuren over haar z.g. overwinning spoedig te blus- schen en er voor te zorgen, dat het smeu lende vuur, hetwelk haar Praagsche be schermelingen voeden, toch niet nog tot een open vlam uitslaat. Blijkbaar wil Duitschland met alle ge weld de diplomatieke nederlaag voor zoo ver daarvan dan sprake zou kunnen zijn, zoo men de kwestie op de spits wil drij ven, althans voor het binnenland, afwij zen De houding van Polen blijft een vraag- teeken Men zegt, dat Polen, trouw aan< zijn alliantie met Frankrijk, al zijn ver plichtingen zal nakomen, die daaruit voort vloeien en dat het Frankrijk te hulp zal komen, indien het wordt aangevallen door derden. Evenwel zijn dezelfde kringen van meening, dat Polen zich niet in een con flict kan laten betrekken, waarin Frank rijk zou worden gemengd door zijn allian ties met andere staten, vooal indien deze staten een politiek voeren, welke in Po len met groote reserve wordt gadegesla gen. Tenslotte wordt verklaard, dat de Pool- sche ambassadeur te Berlijn instructies heeft gekregen welke in overeenstemming zijn met dit standpunt. Een besliste houding is hieruit nog niet af te belden Maar trots dit alles, kan men veilig aan nemen. dat de ontspanning aanhoudt, waarvan ook geauigt, dat Hodza en Hen- lein de besprekingen zullen voortzetten, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat men niet vastgeloopen is. DUITSCHLAND. Geruchten over Schuschnigg Nieuwe bepalingen in Oostenrijk. Weer een R.K. protest. Het bericht, in een gedeelte onzer vorige oplaag vermeld, dat Schusschnigg naar Leipzig zou zijn overgebracht, wordt offi cieel ontkend. De gewezen bondskanselier is nog steeds te Weenen en te zijnen op zichte is nog geen enkel besluit genomen. De Führer heeft besloten tot een vér strekkende vereenvoudiging der Oosten- rijksche landsregeering Hti heeft het vol gende vastgesteld: De rijksstadhouder is leider der Oosten- rijksche landsregeering: tegelijkertijd heeft hb de leiding van het ministerie van bin- nenlandsche zaken, waarbij het ministerie van onderwijs en eeredlenst wordt inge lijfd. Vertegenwoordiger van den rijksstad- houder als leider der regeering en minis ter van binnenlandsche zaken is minister Klausner Minister Fischboeek zal naast het ministerie van handel, dat van finan ciën leiden. Minister Rheintaller leidt het mnisterie van landbouw en is tegelijk ge volmachtigde voor het boschbedrljf. Hüber heeft de leiding van het ministerie van justitie, dat in staat van liquidatie ver keert. Voorts is wijziging gebracht in de gren zen der gouwen Tenslotte zijn ook de Neurenberger ras senwetten in Oostenrijk Ingevoerd. Hier mede worden de rijksburgerwet, de wet tot bescherming van het Duitsche bloed en de wet tot bescherming van de Duitsche eer, van 10 September 1935, thans ook in Oostenrijk van kraoht. In verband met de godsdienstige situatie in Duitschland publiceert de „Osser- vatore Romano" een herderlijk schrijven van den bisschop van Mainz, mgr. Albert Stohr, die de geloovigen ervan in kennis stelt, dat hij geprotesteerd heeft tegen het sluiten door de autoriteiten in strijd met de bepalingen van het Concordaat, van de laatste katholieke lagere scholen, welke in het diocees bestondeh. en van een groot aantal hoogere meisjesscholen. De bisschop schrijft o.a.: „Men wil den godsdienst onderwijzen, niet volgens de door God ingestelde traditie der Kerk, maar volgens veranderlijke, menschelijke richtlijnen, welke geïnspireerd zijn op ras ideeën. die voor het eeuwige heil niet de minste waarde hebben. Zonder de Kerk te raadplegen, de eenige, die verantwoordelijk is voor de christelijke leer heeft men de richtlijnen voor het godsdienstonderricht gewijzigd, die toe vertrouwend aan ongevpegde leeken. De Kerk kan slechts beslist protesteeren tegen deze maatregelen! Te Elboren bevonden zich drie orde bewaarders van de Sudeten-Dultschè partij, die in het districtsbureau dienst hadden gedaan, op weg naar huls. Om circa 1 uur kwamen zij ln de buurt van de Johannesbrug. Even voordat zij de brug betraden, bemerkten zij eenige solda ten, die blijkbaar de brug bewaakten. i. j In de nachtelijke stilte klonken plotse- Tijdens hun eerste onderhoud zij llng geweerschoten, zonder dat tevoren Hodza en Henlein overeengekomen de soldaten gesommeerd was. De drie ordebewaarders gingen daarop terug en OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met den Hemelvaartsdag zal het ophalen van huisvuil uit die percee- ien, welke gewoonlijk op Donderdag wor den bediend, nu plaats hebben op Zaterdag d a. v. Bewoners van die perceelen wordt derhalve verzocht op Vrijdag geen em mers aan de straat te doen plaatsen. 1308 Directeur Gem. Reiniging. Het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen, en Gezondheidsdienst, voor het aanvragen van versterkende middelen e. d.. zal, in ver band met den Hemelvaartsdag, op Vrijdag 27 Mei a.s., van des nam. 2—3.30 uur worden gehouden. 1807 FRANKRIJK. Weer een reeks decreten. De kabinetsraad heeft gisteren een reeks decreten vastgesteld, omvattende het vol- gende; 1. li milliard wordt beschikbaar gesteld, te verdeelen over twee jaar. voor openbare werken in Noord-Afrika en. in de koloniale gebieden. 2. 10 milliard wordt uitgetrokken voori een plan voor tien jaar, dat voorziet ln verbetering van steden en dorpen door op ruiming van krotwoningen. Het gebied van Parijs zal hiervan profiteeren, het platte land door den aanleg van land- en water wegen door woningbouw, door verbetering van dé drinkwatervoorziening, door uitbrei ding van de electriciteitsvoorzlenlng, door irrigatie en door vergrooting van de land- bouwuitrusting. 3. Ten behoeve van industrie en handel is voorzien in nieuwe credietmogelijkheden tegen een laag tarief, verlaging van huren, wijziging van de tarieven ten behoeve van den export aanpassing van de 40-urige werkweek 2000 uur per jaar per onder neming. faciliteiten inzake overuren en be treffende arbeid bij rouleering organi satie van het vakonderwijs, uitbreiding van verzekeringsmogelijkheid. 4. Departementen en gemeenten zullen profiteeren van credieten ter dekking van achterstallige uitgaven en van een codifi catie van de bepalingen nopens de gemeen telijke en departementale financiën. Voorts zullen de regels worden opgesteld voor de herziening van gemeentelijke contracten. 5 De koloniën zullen voordeel hebben van een versterking van de defensie, van een wijziging van het douanetarief ten behoeve van koloniale producten en van nieuwe credietmogelijkheden. ZWEDEN. Belastingverhooging voor defensie doeleinden. Tot de voorstellen, welke de regeering aan den Rijksdag heeft voorgelegd ter ver- Jcrijging van het bedrag van 70 millioen kronen aan aanvullende credieten voor de nationale verdediging, behoort een verhoo ging der inkomstenbelasting met ongeveer zes procent, welke, volgens berekening 15 millioen kr. zal opbrengen. Voorts verwacht men 15 millioen kr. uit een verhooging der speciale belasting op kapitalen boven de 50.000 kr. Een bedrag van 19 millioen kr. zal volgens de raming beschikbaar komen als saldo der nationale begrooting en de res- teerende 21 millioen kr. zullen verkregen worden door het heffen eener belasting van 3 procent op de belastbare winsten der naamlooze vennootschappen. De aanvullende credieten zullen in het bijzonder besteed worden aan het aankoo- pen van oorlogsmateriaal. Van het bedrag v. 70 millioen krijgt het leger 13.200.000.000, de vloot 19500.000 en de luchtmacht 23.800 000 kr. Het overblijvende deel van 13.500.000 kr. zal voor algemeene doeleinden bestemd worden, speciaal voor de bescher ming tegen luchtaanvallen. dat volstrekte discretie betracht worden, beiderzijds over het verloop van de onderhandelingen. Na de gedachtenwlseling met Henlein heeft Hodza volgens zijn gewoonte een telefoongesprek gevoerd met- Benesj. Dooi tusschenkomst van den minister van bui- tenlandsche zaken heeft Hodza het resul taat van de besprekingen met Henlein ter kennis doen brengen van de gezanten van Frankrijk en Engeland te Praag, evenals van de gezanten der Kleine Entente. Henlein zal heden aanwezig zijn te Eger bli de teraardebestelling van de slacht offers van het incident van Zaterdag De Tsjecho-Slowaaksche regeering en Hitier hebben elk een krans gezonden. De krans van Hitier zal gedragen worden door den Duitschen militairen attaché te Praag, die Duitschland bij de plechtigheid zal ver tegenwoordigen Te Eger is een omvangrijke ordedienst georganiseerd. De Sudeten-Duitsche partij zal aan de plechtigheden grooten luister bijzetten Het gerucht doet de ronde, dat ter herinnering aan de slachtoffers een Sudeten-Duitsche hymne gecomponeerd is. Henlein zal een redevoering uitspreken. Intusschen zullen de onderhandelingen tusschen Hodza en Henlein worden voort gezet. In politieke kringen gelooft men al gemeen, dat een tweede onderhoud tegen het einde van deze week plaats zal vinden. In dien tusschentijd zal Hodza den plaatsvervanger van Hen lein, afgevaardigde Frank en afge- gevaardigde Kundt, benevens een par lementaire Sudeten-Duitsche commis sie ontvangen, met wie hij de bespre kingen zal voortzetten tusschen de gedachtenwisselingen door, die hij met Henlein zal hebben. Over het algemeen is de toestand ln Tsjecho-Slowakije kalm. Alleen te Eger is een twist ontstaan tusschen een drietal Tsjechische soldaten en Sudeten-Duit- schers. die het partij-insigne droegen. In eenige Duitsche bladen spreekt men nog van verdere klachten over het optre den van politie en militairen, doch officieel is daarvan niets bekend. Eén nieuw incident vraagt echter nog de aandacht: Een incident. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag: „In Tsjecho-Slowaklje Is opnieuw een incident voorgevallen, dat. evenals in tal van andere gevallen, door Tsjechische sol daten is veroorzaakt en dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. bëgaven zich ijlings weer naar de stad. De soldaat, die geschoten had, zond hun (daarop drie tot vier schoten achterna, 'welke gelukkig hun doel misten. In de mu ren ziet men duidelijk de plaatsen, waar de kogels zijn ingeslagen. 'drie ordebewaarders begaven zich •stond naar het districtsbestuur. dat de politie onverwijld op de hoogte stelde van het gebeurde. Voorts werd nog in den loop van den nacht de districtsleider, de afgevaardigde Wollner te Karlsbad, op de hoogte gesteld. Na het aanbreken van den dag diende de districtsleiding der Sudeten-Duitsche partij een protest in bij de Tsjechische districts- autoritelten. Van het protest werd aldaar op de gebruikelijke wijze slechts „kennis genomen". Diplomatiek contact. Het diplomatiek contact heeft inmiddels ook gisteren voortgang gehad. De Duitsche ambassadeur te Londen heeft een bezoek gebracht aan Halifax, de Fransche minister van buitenlandsche zaken ontving den Britschen ambassadeur, terwijl de Tsjechi sche gezanten te Londen en Parijs op het punt staan naar Praag te vertrekken ten einde hun regeering in te lichten. De Fran sche ambassadeur te Londen voerde ook gisteren weer op het Foreign Office bespre kingen, die trouwens behalve op de Tsjechi sche kwestie ook betrekking hadden op de a.s. vergadering van de non-interventie commissie. Bonnet heeft tenslotte besprekingen ge voerd met Bullitt, den Amerlkaanschen am bassadeur, dien hij ook Zondag gesproken heeft Den ambassadeur was verzocht Washington te vragen steun te verleenen aan de pogingen voor den vrede van Parijs en Londen ln de Tsjechoslowaaksche kwes tie. Overeenkomstige instructies werden ook aan den Franschen ambassadeur te Washington gezonden, waarin hem ver zocht werd rechtstreeks stappen te doen bij de Amerikaansche autoriteiten. Waarschuwing tegen valsche geruchten. Op enkele plaatsen heeft men Individuen verrast, die berichten verspreidden, die valsch en voor de leden der regeering las terlijk waren. Het betreft hier geruchten, die steeds van dezelfde strekking zijn en die gelijktijdig in geheel verschillende streken worden verspreid, hetgeen blijkbaar wijst op ondergrondsche activiteit, welke door een centrale organisatie wordt geleid. De regeering heeft op alle burgers een beroep gedaan, om aan de autoriteiten me- dedeeling te doen van al dergelijke pogin gen tot het voeren van schadelijke propa ganda, opdat de daders met alle gestreng heid van de wet tot besoherming der repu bliek kunnen worden vervolgd. MEXICO. De opstand. Naar gemeld wordt, hebben regeerings- vliegers te Monte Bello in de Sierra Huasteca het hoofdkwartier van Cedillo ontdekt. Het kamp van Cedillo werd door de vliegers gebombardeerd. Opgevangen radioberlohten van Cedillo wijzen er op. dat hij voornemens is. den opstand met alle middelen voort te zetten» In verscheidene steden van San Luis Po- tosi zijn politiebeambten als aanhangers van Cedillo gearresteerd. Volgens latere berichten zou de poging van generaal Cedillo als mislukt zijn te beschouwen en zou zijn arrestatie te ver wachten zijn. ROEMENIE. HET PROCES CODREANU. (Biuuiu veiamwoorueiijKDeia der Redaci-- Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. GAAT LEIDEN FEESTVIEREN? In dit blad van 13 April gaf ik uitdrukking aan mijn vrees, dat de herdenking van het jubileum van H.M. voor Lelden wederom geen werkelijk feest zou worden. Het ..volledig overzicht van het programma der feestelijkheden" ls nu onlangs bekend ge maakt en daaruit bleek, dat mijn vrees niet ongegrond is geweest. Schrapt men toch dat gene. wat evident met volksfeest niets te maken I heeft, dan blijft er een schamel beetje over, waarvan nog niet eens bekend is of het al dan niet kosteloos kan worden meegemaakt. Na wat ik vroeger opmerkte had ik rustig mijn cjhcudc-rs kurner. v. ^r. -ii er het zwij gen toe doen, ware het niet. dat een beroep op de burgerij gedaan wordt om bij te dragen tot VEREENIGDE STATEN. Het wetsontwerp inzake de loonen en de werktijden. Het wetsontwerp inzake de loonen en de werktijden, dat beoogt uniformiteit te bren- -,en in den minimumlevensstandaard is foor het Huls van Afgevaardigden aange nomen met 314 tegen 97 stemmen. Het wetsontwerp gaat nu naar den Se naat, dat het ontwerp, naar men verwacht, op verscheidene punten zal amendeeren. de „vrij hooge kosten van dit omvangrijke programma". Immers, het gaat niet aan, dat men onder het motto van Jubileumfeesten een beroep doet op de 6aven der burgerij voor iets geheel anders dan de feestviering. Nog minder gaat het aan. dat daarvoor een duchtige greep ln de gemeentekas wordt ge daan. en het gerucht gaat. dat de uitvoering van het programma de gemeente op een zeer aanzienlijke bijdrage komt te staan. Wil de gemeente ettelijke duizenden guldens aan een werkelijke feestviering te koste leg gen. ik zal de eerste zijn om het toe te juichen maar men geve geen verkapt subsidie aan iets dat ln het kader van het regeerlngsjubileum niet thuis hoort en van geenerlel belang voor gemeenténaren noch gemeente ls. AVERBECK. Doodstraf weer ingevoerd. In het proces tegen Codreanu zijn gis teren door de verdediging gedagvaarde getuigen gehoord. Codreanu had tevoren verklaard, dat hij niet bij den moord op Duca betrokken is geweest en er aan her innerd, dat hij was vrijgesproken bij de behandeling van den moord op den pre fect van Jassy en dien op Duca De meeste getuigen waren oud-soldaten. Prof. Frollo verklaarde, niets onregelmatigs te vinden in de IJzeren Garde. Generaal Constanti- nescu en kolonel Polichroniadi zeiden overtuigd te zijn van de zuivere bedoe lingen van Codreanu. Ook prof. Maino- iescu, oud-minister van handel en nijver heid, prees Codreanu. Generaal Antonescu, minister van oorlog in het eerste kabinet - Christea, herinnerde er aan. dat Goga in Januari Codreanu had ontvangen. Hij verklaarde niet te gelooven, dat Codreanu persoonlijke ambities koesterde en aan de macht wilde komen. Niets rechtvaardigt z.i. een beschuldiging van hoogverraad. De Roemeensche ministerraad heeft be sloten tot wederinvoering van de dood straf. Deze zal kunnen worden gecischt wegens aanslagen tegen den koning of le ien van het koninklijk huis, op vreemde jtaatshoofden en hoogwaardigheidsbekle ders, voorts zegens politieke aanslagen. De betreffende verordening geldt voorloo- I pig voor een jaar. (Ingez Med.) 1756 De Japansche opmarsch. ■Van Japansche zijde wordt hoog opgege ven van een overwinning bij Soetsjau. De Chineezen zouden 200.000 man hebben ver loren en veel materiaal, w.o. 40 locomotie ven en 2000 wagons. De Japansche troepen trekken thans sa men rondom Tsjengtsjau, het knooppunt van de Loenghai en de Peiping-Hankau- spoorlijnen, dat hun volgende groote doel vormt na de verovering van Soetsjau. Ter wijl er verbitterd gestreden wordt ten oosten van Tsjengtsjau, ls een Japansche colonne de Gele Rivier overgestoken tegenover Loyang, op 100 mijl naar het Westen, na een zware geschutvoorbereiding. Algemeene vergadering der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Openingswoord ,an dr. ir. M. H. Damme. De vereeniging „Nederlandsch fabri kaat" heeft heden in Krasnapolsky te Am sterdam haar algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, dr. ir. M. H. Damme, direc teur-generaal der P.T.T., constateerde in zijn openingsrede, dat vooral onder de hui dige omstandigheden de vereeniging een belangrijke taak heeft te vervuilen De werkloosheid legt een zware last op onze -amenleving. De regeering alleen is niet In staat hierin verlichting te brengen, als er ook niet uit de samenleving zelf krachten opkomen, die hieraan medewerken. De vereeniging „Nederlandsch Fabrlcaat" kan beschouwd worden als een dezer uit de samenleving opgekomen krachten. Het verslag der werkzaamheden over he. afgeloopen vereenlgingsjaar werd goedge keurd, evenals het geldelijk beheer over .,(937. 'Tot lid van het dagelljksch bestuur en van het hoofdbestuur werd benoemd oe heer van Vlijmen, directeur der N V. Eau de cologne fabriek J. C. Boldoot te Am sterdam. De heer M. Sanders, technisch adviseur van de nationale propaganda commissie der vereeniging gaf vervolgens een over zicht van de beteekenis der gevoerde pro' paganda-campagne, waarbij hij tevens u mogelijkheden der bedrijfsreclame in algemeen en de wenschelijkheid en mos lijkheid van controle daarop ln het stelde. CENTRAAL STEMBUREAU VOOR ZUID-HOLLAND. Ter voorziening ln de vacature, door het overlijden van mr. J. D VerDtw heeft de voorzitter van het Centraal oi bureau ter verkiezing van de leden Provinciale Staten van Zuid-Holland noemd verklaard den heer G. Polak niels, parlementair redacteur van - Vaderland", te-'s-Gravenhage. De heer Polak Daniels heeft zijn oe ming aanvaard. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2