Een centrale luchthaven bij Leiden? Jt f STADSNIEUWS WOENSDAG 25 MEI 1938 No. 23976 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leiderdorp in plaats van Schiphol De Minister erkent dat dergelijke plannen overwogen worden lllflllllllllllllltlltlllllllttllltlllllllltlllllllll HEMELVAARTSDAG. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 etst per regel voDr advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Poetcheque-'en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Verrassende geruchten doen in de Pers de ronde. Meerdere bladen publi- ceeren berichten van hun medewerkers uit Amsterdam, dat de regeering het plan zou hebben Schiphol als luchtha ven voor het burgerlijke luchtverkeer te doen verdwijnen en een centraal vliegveld te stichten onder den rook van Leiden, juister gezegd: in de gemeente Leiderdorp! Van regeeringszijde bestonden er reeds Jarenlang plannen om Schiphol, als centraal punt, door een nieuwe luchthaven te doen vervangen. Tot een uitwerking dier plan nen schijnt het echter nooit te zijn geko men, hoewel indertijd Bodegraven in dat verband werd genoemd als de plaats, welke voor een dergelijk vliegveld het meest ge schikt werd geacht omdat het op ongeveer denzelfden afstand gelegen is, zoowel van Amsterdam, als van Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Wel kwamen er berichten om trent een gemeenschappelijke luchthaven voor Den Haag en Rotterdam, ergens in de omgeving van Delft, en besloot Rotter dam later toen bleek dat de Delftsche plannen geen doorgang vinden zouden om een vliegveld aan te leggen in den pol der Zestienhoven, maar de regeering zou weinig bereidheid tot medewerking toonen omdat de idee van een centrale luchthaven ^enszins is prijsgegeven. In een onderhoud met het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft minister Van Buuren nu dezer dagen medegedeeld, dat Bodegraven niet meer in aanmerking komt omdat de bodemgesteldheid er niet geschikt is, doch dat thans overwogen wordt het cen trale vliegveld aan te leggen bij Leiden en wel te Leiderdorp. Drieëerlei motief gaf de minister hiervoor op, naar de „Tel." meldt: Ten eerste uit een oogpunt van economie. Een nieuw centraal vliegveld, dichter bij Botterdam en Den Haag is noodzakelijk en de exploitatie is door de K.L.M. met min der kosten te voeren bij het bestaan van één centrale haven, dan wanneer men in Kederland het verkeer via twee vliegvelden moet leiden. Tevens is het voor de regee ring eoedkooper, daar een tweede groot vliegveld weer de noodzakelijkheid met zich zou brengen om een grooten staf Rijksperso neel aan te stellen ten behoeve van de na vigatie en den weerberichtendienst. De tweede reden om de voorkeur te geven aan slechts één vliegveld is gelegen in de Internationale positie, die Nederland in de toekomst in de luchtvaart zal innemen. Wanneer men in Nederland slechts één cen traal punt heeft aan te doen. waar al het verkeer te zamen komt, zullen de interna tionale luchtlijnen meer interesse voor Ne derland hebben dan wanneer het verkeer verdeeld wordt. In de derde plaats liet de regeering defen- «iebelangen gelden. De militaire autoriteiten hebben om ruimte te krijgen voor de uitbreiding der militaire luchtvaart namelijk plannen ontworpen tot uitbreiding van Soesterberg en inrichting van een nieuw vliegveld onder Katwijk. De uitvoering dezer plannen zou onnoodig zijn, Indien Amsterdam bereid was mee te wer ken aan de stichting van het bedoelde cen trale vliegveld onder Leiderdorp en dan Schiphol af te staan ten behoeve der mili taire luchtvaart. Van den kant van Amsterdam is in het onderhoud met den minister tegen dit plan Kherp positie gekozen, omdat de belangen der hoofdstad hier ten zeerste in het ge drang komen. Twee jaar geleden nog heeft Amsterdam opnieuw twee millioen in zijn luchthaven restoken voor den aanleg van startbanen én Juist dezer dagen nog heeft de aanbe- deding nlaats gehad ten behoeve van de voortzetting van dezen aanleg, waarvoor *eer een half millioen is uitgetrokken. Tot medewerking is men in Amsterdam dan ook niet bereid. Hedenmiddag bereikte ons uit Rotter dam het volgende bericht: De waarn. burgemeester van Rotterdam, "thouder J, B. de Zeeuw, heeft Maandag U- op diens verzoek een onderhoud gehad ®e' den minister van Waterstaat, waarin namens de regeering mededeelde, dat ®n het voornemen heeft, over te gaan de stichting van een centraal vliegveld Leiderdorp en dat in verband daarmede ij, dik bezwaren zou maken tegen over- ngipg van de burger luchtvaart van vliegveld Waalhaven naar een in den ÏJJ? Zestienhoven aan te leggen lucht- jUhterrein. Het vliegveld Waalhaven zal de gemeente moeten worden afge staan aan het rijk, ten behoeve van de militaire luchtvaart. De waarnemende burgemeester heeft bij dit onderhoud uitdrukking gegeven aan de ernstige ontstemming en teleurstelling, welke dit besluit van de regeering in Rot terdam zal teweeg brengen. Hij sprak er zijn ernstlgen twijfel over uit. of met den aanleg van een op zoo grooten afstand van Rotterdam gelegen centraal vliegveld bij Leiderdorp de belangen van Rotterdam als knooppunt van verkeer en handel wel gediend zouden zijn en gaf als zijn stel lige overtuiging te kennen, dat Rotterdam zeer moeilijk in het besluit van de regee ring zal kunnen berusten. B. en W. hebben in hun vergadering van heden de door den waarnemenden burge meester naar voren gebrachte bezwaren volledig onderschreven en deze nog ln een brief aan den minister bevestigd. Het lid van den Amsterdamschen ge meenteraad Bern. C. Franke (soc.-dem.) heeft bereids den raad verzocht B. en W. te mogen interpelleeren over de hiervoor genoemde plannen, waarbij hij de volgende vragen tot B. en W. zal richten: L Is het Burgemeester en Wethouders be kend. dat de regeering plannen in over weging heeft om een nieuw centraal vliegveld te stichten op een terrein ge legen tusschen Leiden en Bodegraven? 2. Zijn door de regeering besprekingen over deze plannen gevoerd met het dage- lijksch bestuur der gemeente? 3. Kunnen Burgemeester en Weth. hierom trent reeds mededeelingen doen aan den raad? 4. Is reeds te overzien welke gevolgen de verwezenlijking der bedoelde plannen zouden kunnen hebben voor de lucht haven Schiphol? 5. Indien hierdoor gevaar dreigt voor de beteekenis van Schiphol als internatio naal vliegveld voor de burgerlijke lucht vaart, welke stappen hebben Burge meester en Wethouders dan onderno men om dit gevaar te keeren? Natuurlijk hebben wij, in verband met de berichten uit Amsterdam, heden getracht eenige bijzonderheden te weten te komen omtrent de plannen voor een centraal vlieg veld, welke zoowel voor Leiden als voor Lei derdorp van de allergrootste beteekenis zijn en de verwezenlijking waarvan wij dan ook ten zeerste zouden toejuichen. De burgemeester van Leiderdorp had van het plan echter uit de bladen kennis moe ten nemen. Hij verklaarde er thans voor de eerste maal van te hebben gehoord! Mocht Leiderdorp inderdaad in aanmerking komen dan zal hoogstwaarschijnlijk als terrein daartoe aangewezen worden de polder Acht- hoven, beoosten den Does, die bijna 400 H A. groot is en grootendeels uit kleibodem be staat. Op dit terrein viel reeds eerder de aandacht voor de zweefvliegsport. Wij hebben eveneens navraag gedaan be treffende de plannen voor een militair vliegveld bij Katwijk. Ook de Katwijksche burgemeester had hieromtrent echter niets vernomen. Hij meende de geruchten trou wens ook onjuist te moeten noemen. De heer Plesman, directeur der K.L.M., was hedenmorgen niet bereid ons infor maties te verschaffen over de in om loop zijnde geruchten, terwijl minister Van Buuren verklaarde, dat in een bin nenkort te houden persconferentie, na dere mededeelingen zullen worden ge daan. De minister gaf intusschen toe, dat er plannen in overweging zijn voor den aanleg van een centrale luchthaven, ergens in de omgeving van Leiderdorp! Foto F. Ziegler. Den Haag. iTairi. De nieuwste foto van H. K. H. Prinses Beatrix. BUITENLANDSCHE SPREKERS IN NEDERLAND. Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bu reaux den geheelen dag geslot.en zijn. DE DIRECTIE. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii Vragen van het Tweede Kamerlid Rost van Tonningen. Het Tweede Kamerlid Rost van Tonnin gen stelde aan de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen: 1. Heeft de minister kennis genomen van den inhoud van de rede van den Belg dr. F. van Cauwelaert, Kamerlid voor de Katho lieke Vlaamsche Volkspartij, den 15den Mei j.l. gehouden in het Groot auditorium der Leidsche universiteit ter gelegenheid van het negende lustrum van de R.-K. studen- tenvereeniging Sanctus Augustinus. in welke politieke rede o.a. ten scherpste stel ling werd genomen tegen het zg. „na zisme"? 2. Zoo ja, vindt de minister in het feit, dat het mogelijk was deze rede te houden, geen aanleiding om het spreekverbod in Nederland voor den Vlaming Florimond Grammens op te heffen, te meer, omdat sinds het uitvaardigen van dit verbod, be halve dr Van Cauwelaert inmiddels ook de bij de Nederlandsche regeering geaccre diteerde zaakgelastigde van de regeering te Barcelona in Nederland heeft gesproken en wel te Amsterdam op een door het comité „Hulp aan Spanje" belegde verga dering met duizenden bezoekers? 3. Vindt de minister niet te gereeder aanleiding om bovenbedoeld spreekverbod op te heffen, daar de heer Grammens niet bij een politieke partij is aangesloten en geen politieke doeleinden nastreeft, doch met zijn actie slechts een cultureel belang beoogt, n.l. het verdedigen van de Neder- 'andsche cultuur in Vlaanderen? 4. Is het juist, dat bovenbedoeld spreek verbod is uitgevaardigd, nadat van offi- cieele Belgische zijde was verzocht den heer Grammens niet in Nederland toe te laten? HUISVESTING VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de verordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waaTbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 9—12 uur, 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be. volking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter F. de heer K. J. Braakman! Leiden); voor het candi daatsexamen Rechten: de heeren H. I. Borel Rinkes (Wassenaar) en C. F. de E' Nachenius (Rotterdam). AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN EN GEBREKKIGE KINDEREN. Men schrijft ons: Begin Mei is de in schrijving geweest; 400 ouden van dagen gaven zich op en nu is het wachten op de kaart: ..Auto nummer zooveel zal u afhalen op 21 Juni voor een blijden tocht te maken met als einddoel, den dierentuin". Auto's, ja onze stad telt er genoeg, maar het comité beschikt pas over 11 (zegge elf) auto's niet 33 plaatsen. En in de hofjes en kleine buurten is de autotocht het onder werp van gesprek, de oudjes schudden hun hoofden, dat zal dit jaar niets worden. 33 i plaatsen en toch is er zoo'n verlangen naar buiten, zoo'n verlangen om een dag in het jaar het middelpunt te zijn van aller be langstelling. Zeker de collecte in de biosco pe nbracht aardig wat op, ieder droeg zijn penningske bij en ook op de lijsten werd hier en daar gul geteekend en hopen we in de as. week nog een klein bedrag bijeen te bedelen. Maar nooit zal dit alles te zamen toereikend zijn om den beloofden tocht te kunnen doen doorgaan. Honderden teleurgestelde oudjes. Boven de 70 jaar. wanneer de pretjes schaarsch worden, wordt zooiets dubbel gevoeld, geen zingende kinderschaar die zoo'n dag haar gebrekkigheid vergeet, tenzijmenig goed stadgenoot alsnog zijn auto beschik baar stelt om op 21 Juni van 1 tot 6 uur den ouderdom te eeren. Het gironummer van het comité is en blijft 327568. NED. ROODE KRUIS, AFD. RIJNLAND. Examens E.H.B.O. (Eenheids-diploma) Bij het op 23 dezer vanwege deze af- deeling gehouden examen E. H. B. O. in de Anna-kliniek slaagden de dames K. Ba- ranya; Bernard; M. v. d. Blij; J. Colijn; M. den Holder; M. Huisman; E. Kooreman; A. J. Lemmens: W. J. Nolet; A. Oudshoorn; A. G. Verboog, allen te Leiden en A. J. Hebber te Warmond en de heeren v. d. Berg; Beumer; J. de Leeuw; J. Smit; H Terheegde, allen te Leiden en M. Linthout te Rijnsburg. Een candidaat werd afgewe zen. Het examen werd afgenomen door dr. H. J. M. Boonacker te Oegstgeest en den docent H. Bertel. arts, te Leiden. BINNENLAND. Uitspraak van den Raad voor de Scheep vaart over de ontploffingsramp aan boord van het s.s. „Petrakis Nomikos". (Ie Blad). Verhooging van de begrooting van defensie (Binnenland, 3e Blad). De distributie van zeevisch voor werkloo- zen; vragen aan den minister. (Bin nenland, 3e Blad). Vergadering te Utrecht van de Chr. Soc. Onderofficieren-Vereeniging. (Binnen land, 3e Blad). Scheffer verbetert het Xederlandsch record 400 M. rngslag. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. De ontspanning in Tsjecho-Slowakije houdt aan tr*is Duitsche perscampagne. (Ie Blad). Onze zesde brief inzake het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije. (3e Blad). Nieuwe decreten in Frankrijk. (Buitenland, le Blad). Vergeefsche poging lord Nuffield te ont voeren. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Vliegongeval in Amerika. Tien dooden. (Luchtvaart, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MILITARIA. Van 4 tot 23 Juni komen de reserve 2e luitenants L. H. Fransz en G. E. Otto bij 6 R.V.A. onder de wapenen. Van 4 tot 27 Juni komen de reserve kapitein S. Kal, de reserve-le luitenants H. Overhagen. P. E. C. Briët. H. Hanisch ten Cate, mr. G. A. van Hamel. E. P. Bus- scher en J. Brink bij 6 R.V.A. onder de wapenen. De heer J. J. Laman hoopt Woensdag a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als incasseerder bij de Amsterdam- sche Bank N.V. bijkantoor Leiden (Fa. Lezwijn en Eigeman) in dienst trad. Voor morgen is nog weinig ver andering in de weersgesteldheid te verwachten, zoodat gerekend moet worden op Westelijke win den van matige kracht, vrij zware bewolking, met nog kans op re gen en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1