Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 Mei 1938 Derde Blad No. 23975 Impressies uit Tsjecho-Slowakije tijdens de jongste onrust 79ste Jaargang Vergiftiging der atmosfeer LAND- EN TUINBOUW Regen als „afkoeling" (Van onzen specialen verslaggever) PRAAG, Mei De Sudeten-Dultsche partij is naar haar geest, haar werkme- ihode en haar uiterlijk vertoon met de Dultsche natlonaal-socialistlsche nauw ver- ,-ant. Natuurlijk kan zij zich in den Tsje- cho-Slowaakschen Staat het uitleven van die verwantschap niet dan binnen zekere eienzen veroorloven. De Praagsche Regee ring denkt er niet aan Henlein en de zij nen het voeren van nationaal-socialistische propaganda toe te staan, of goed te vinden dat zii er een eigen weermacht op na hou den De gebeurtenissen van de laatste da gen hebben dat opnieuw bewezen De S.d.P. had toestemming gevraagd en verkregen voor de vorming van een niet-militaire or ganisatie; de statuten waren door de Re geering goedgekeurd, maar reeds bij het eerste ODtreden der nieuwe formatie naar buiten bleek dat men hier met een spiegel beeld der Duitsche SA, te doen had: de olticieele bekendmaking der oprichting vas zelfs door een „Stabchef" geteekend. Onmiddellijk heeft de Regeering daarop de formatie verboden. Met haar aanvanke lijke tegemoetkomendheid bereikte zij al leen dat de S.d.P. een nieuw veld voor felle aanvallen heeft, verkregen. De verwantschap tusschen S.d.P /h USD AP. is voor Henlein tegelijkertijd een voor. en een nadeel. Voordeel: want zij zet groote kracht bij aan den druk dien de SdP op Praag uitoefent, en zii bevordert, omdat ook de S.d.P. zich van de Duitsche mythologisch-polltieke terminologie be dient, den toeloop van Duitschers die daar voor nu eenmaal bijzonder toegankelijk ziin gebleken. Maar ook nadeel: want de Re dering put uit die verwantschap de voor ce hand liggende consequenties. Zij heeft vedenen om zich af te vragen of niet de loyaliteit der S.d.P. jegens den Staat zal slinken naarmate haar bewegingsvrijheid binnen wat zij haar Lebensraum" neemt, grooter mocht worden. Het feit dat Sd.P »n N S.D.A.P. loten zijn van denzelfden Ideologischen stam maakt het de Regee ring eer moeilijker dan gemakkelijker om in de richting der autonomie stappen te does Wie zou het haar kwalijk nemen dat vij geroepen tot de handhaving der inte- giiteit. van den Staat, in het ..liebaugelT' der S d.P. naar Berlijn reden ziet tot voor- lichtlgheld? De eerlijkheid gebiedt er hierop te wijzen dat Henlein nimmer afscheiding der Sudeten-Duitschers en „Anschluss" bij Duitschland heeft gepropageerd. Zijn opvatting is „dasz Volkstreue staatstjeu nicht ausschlieszt". Maar sedert Hitier bij herhaling Duitsch- lands recht op „bescherming" der Duitschers ook buiten de Rijksgrenzen geproclameerd heeft, en sinds het dui delijk is geworden dat de opvattingen van de N.S.D.A.P. in de S.d.P. zijn terug te vinden, is het de vraag of de tactiek der Sudeten-Duitschers nog wel een zaak van Henlein alléén is. Met name lijdt het ernstige twijfel of liet elke concessie van Praag als zwakte lal worden uitgelegd en of niet elke winst aan politieke vrijheid de Sudeten-Duit schers verder zal drijven op den weg naar Berlijn. De twijfel aan de volstrekte, duur- lame loyaliteit der S.d.P. jegens den Tsje- tho-Slowaakschen Staat twijfel die door Lal van feiten en uitlatingen gevoed wordt - maakt de oplossing van het probleem txira-moeilijk. Ik heb in een vorigen brief beloofd, aan nemelijk te maken dat de S.d.P. vaak met kinderachtige klachten komt. Vóór ik dat óoe worde nog eens gezegd dat zij stellig ook gegronde klachten heeft, en dat Praag dat ook niet meer ontkent. Ei is bij de prakt Iseering van de rechten der Duitsche minderheid me- ragmaal Ik wees er al eerder op '-ehandeld in strijd met de bedoéling der Rijksregeerlng; wrok tegen en afkeer van de Duitschers hebben vaak hun fatalen invloed op de houding van lagere organen geoefend. De Regeering is ten dezen tot erkenning en verbetering bereid, maar zij verwacht dan ook van de S.d.P. een posi tieve houding Jegens den Staat. Die ont breekt voorshands. Hetzelfde boekje waar- tit lk Henlein's woorden over de vereenig- baarheid van „volkstrouw" en „staats- Irouw" aanhaalde brengt de verklaring van 1 Juni 1920 met bijzonderen nadruk in her innering, waarbij Dr. Rudolf Lodgman na mens de Duitschers zelde: „Wir verwerfen caller die Fabel vom rein tschechischen Staate. von der tschechoslowakischen Na tion und der tschechoslowakischen Spra- che als mit den Tatsachen handgreiflich lm Widerspruch stehend. Wir werden niemals die Tschechen als Herren anerkennen. nie mals uns als Knechte in diesem S'Aat lugen'V iWij verwerpen daarom de fabel 'an een eigen Tsjechischen staat, van een tyccho-Slowaaksche natie en de Tsjecho- Howaaksche taal als met de feiten beslist in tegenspraak. Wij zullen nooit dc Tsje- chen als meesters erkennen, nooit ons als tekneehten in deze staat voegen). Deze volstrekt anti-Tsjechische verkla- Hnz concludeert dat alleen een vrij wilsbe- luit dei Duitschers kan uitmaken bij wei- ben staat zij behooren zullen, een herha- bng dus van Wilson'sche gedachten, die ben dezer dagen ook kon vinden in een tgezonden stuk in de .Times". Ik mag er- du herinneren, dat de Duitschers gedu- 'ende de eeuwen waarin zij de Tsjechen '"Ier den duim hielden, van dergelijke J'erwegingen geen last hadden, en eiaan 'voegen dat zeen mensch ter wereld bli tvchte zou zijn in Midden-Europa het -telibestemmingsrecht" als eenig beginsel '°oi Statenvormlng te hanteeren. De vol- |"envermenging ls hier zoover vooitge- fbreden tengevolge van historische, geo grafische, politieke en economische facto ren dat het te eenenmale onmogelijk ware al deze factoren te verwaarloozen en alleen de afstamming te laten beslissen. Tsjccho-Sldwakije is bereid tot tegemoet koming aan Duitsche wenschen: maar het zal niet verder gaan dan met de primaire belangen van den thans twintig jaar zich in rust en orde ontwikkelenden staat ver- dragelijk is. Wie ongegronde klachten indient ver zwakt den indruk van zijn gegronde be zwaren. De S.d.P. heeft dat tot dusverre niet vermogen te erkennen. Zoo bezitten in Praag de Duitschers een eigen univer siteit. maar de S.d.P is niettemin op het stuk van het hooger onderwijs gegriefd wijl de Regeering niet toestond dat de oude naam .Karl-Ferdinand-Universitat" be houden bleef. Zouden wij Nederlandeis ondersteld dat wij na den 80-jarigen oorlog een Spaansche minderheid hadden overge houden er voor gevoeld hebben, hun universiteit nog als „Alva-Instituut" of Filips de Tweede-Academie" aan te dui den? Een eeuw of drie hebben de Habs- burgers de Tsiechen gruwelijk onderdrukt. Kan men toch in gemoede van hen ver langen dat zii in hun hoofdstad den Habs- burgschen doopnaam eener universiteit handhaven z Een ander voorbeeld. De re geering komt in het voorjaar van 1936 met de S d.P. overeen dat de orders te plaatsen in verband met de bewapening, proportio neel ook over de Duitsche gebieden ver deeld zullen worden Tot dien tijd was er door de SdP altijd geklaagd over on evenredige verdeeling van gunningen voor Regeeringswerk. Goed. de afspraak komt tot stand maar wordt op 21 Juni 1936 door Henlein (die zelf. naar het beginsel van aile „Führers". geen lid van het parlement is) in een te Eger afgelegde verklaring over hoop gestoken In die verklaring heet het: ..Liever worden wij met Duitschland ge haat dan dat wij uit den haat tegen Duitschland voordeel trekken" Die „haat" tegen Duitschland wordt blijkbaar afgeleid uit den wensch der Tsjecho-Slo- waken om hun verdediging te versterken. Ofschoon hier sprake was van een wei gering om bepaalde werken, al werd daar door natuurlijk de werkloosheid bestreden, te accepteeren, heeft toch de S.d.P. voort durend de Regeering ervan beschuldigd dat zij bij de werkloosheidsbestrijding de Tsje chen voortrekt. Ten bewijze voeren de Hen- leinisten aan dat de werkloozencijfers in Je Duitsche gebieden veel hoogcr zijn dan daarbuiten Dat Is Juist. Maar de oorzaak ligt niet in de politiek der Regeering. doch in de structuur van T^j echo-Slow aki; e Het is nu eenmaal zoo, dat de gebieden met een Duitsche meerderheid hoofdzakelijk industriegebieden zijn, en in industriege bieden is de werkloosheid altijd en over al ter wereld grooter dan in land. en boschbouwstreken Necas. de Minister van Sociale Zaken kon er dan ook in de Ka mer (17 Nov. '37) op wijzen dat blijkens de gegevens van het Rijksduitsche „Reichs- arbeltsblatt" in het Rijnland en ln Saksen, industriegebieden allebei, de werkloosheid zesmaal zoo hoog was als bijv. in het agra risch Oost-Pruisen. Niettemin colporteert men in Duitschland een brochure, waarin alleen de S.d P -klachten vermeld worden, onder den aan Clémenceau herinnerenden tit»l: ,200.000 Sudeten-Deutsche zu viel". Er is geen gebied meer waarop het niet '•eaent van de Sudeten-Duitsehe klachten. Af en toe kan men bij de kennisneming ervan een glimlach moeiliik onderdrukken. Doet het U bijvoorbeeld niet vreemd aan. den S.d P-afgevaardigde Dr. Neuwirth te hooren klagen over gebrek aan humani teit" bil de behandeling van strafzaken te gen spionnen? De spionnage is hier te lande een welig tierend bedriif. Minister "an Justitie Dr Derer. deelde on 17 Nov. 1937 in de Kamer mede dat er op dat ooeenblik niet minder dan 926 spionnage- -aken bli de rechterlik» macht aanhangig "•aren. Van de "erdachten waren 423. Duitschers. en 220 Hongaren. Bedenkelij ker nog vcor het aanzien van de S.d P was de klacht van het Kamerlid Dr Jilly over d« achterstelling van Duitsche kin deren bij de voeding van Staatswege "oor wcrkloozen-eezinnen. Vóórdat Dr. Jilly ziin interoellatie aanhangig maakte wer den "iin bezwaren door het S.d.P.-blad Die Zeit" aenubliceerd. Het Ministerie van So ciale Zaken had daardoor gelegenheid zoowel de redactie als het S d.P -secreta riaat eroD te wiizen dat de vermelde cijfers pertinent foutief waren. Na herhaald aan dringt-) volgde een bescheiden rectificatie in ..Die Zeit" Toch werd de interpellatie gehouden Tóch werden drie weken later de foutieve ciifers nog eens met vette let ters ln Die Zeit" gepubliceerd Toch kwam een Duitsche courant de ..Chemnltzer Zeitung" met een artji-el onder den ti tel: Gleichberechtigung in der Tschecho. siowakei-sogar untevernahrte Kinder wer den unterdrückt". Het is duidelijk dat on deze wijze de atmosfeer wordt vergiftigd. Daarbij kan Henlein, indien het hem om niets anders dan méér recht voor de Duit schers binnen het kader van den Tsjc- cho-Slowaakschen Staat begonnen is, niets winnen. Want indien de partijen in het Sudeten-Duitsehe vraagstuk tot een aanvaardbare oplossing willen ko men, zal het vóór alles noodig zijn dat er zin voor de realiteit, goede trouw, en wil tot samenwerken is aan twee kanten. (Nadruk verboden) laarvergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond. Prof. Diepenhorst over de sociale verzekering. De Chr. Boeren- en Tuindersbond houdt vandaag zijn algemeene vergadering te Apeldoorn De openingsrede werd uilge- suroken door prof. P. A. Diepenhorst. Het feit, dat het 7 Maart 1938 twintig jaar ge leden was, dat de C.BTB. werd opgericht, gaf spr. aanleiding te handelen over de veranderde gestalte van het sociale, met name het arbeidsleven gedurende deze twintig jaren, die vrijwel geheel na den wereldoorlog liggen. Eerst gaf hij een .chefs van de ingrijpende hervormingen, die sinds 1918 in de regeling van den ar beid. in de arbeidswetgeving werden door gevoerd en daarna beantwoordde hij de vraag welke princiDieele houding past te- :enover de nieuwe plannen inzake den loonarbeid, waarbij vooral minister Rom- me's voorstellen aan de orde kwamen In de historische schets werd uitvoerig stilgestaan bii de doorvoering der sociaie verzekering, die in dit tijdvak haar beslag kreeg. Het werk van Talma en Slotemaker de Bruine werd daarbij geloofd. Naar spr.'s ooi deel heeft het staatspensioen afgedaan. Dc strlid in Ned°"land is en bliift beslecht. Gelijk kon worden verwacht houdt minis ter Romme aan de verzekeringsidee vast voor-cover nog enkele aanvullingen noo dig ziin. als de onname dergenen, die op 35-iarigen leeftijd nog niet bij de verze kerden waren ingedeeld. De gebrekkige techniek, het weinig svstematische van de organisatie onzer sociale verzekering eischt voorziening ook het ingediende vooront werp inzake de werkloosheidsverzekering is technisch weinig gelukkig en zal radi caal moeten worden omgewerkt. Verschil in organisatorisch inzicht, maar niet prin- cipieele tegenstelling maakt hier scheiding. Die orlncloieele gescheidenheid open baart zich volgens spr. wel bij een ander carritnaal onderdeel van sociaal beleid: de ettelijke bemoeiing met arbeidsduur en arbeidsloon. Uitvoerig ontwikkelde spr. be zwaren tegen de actie, nationaal en inter- nationaal ontwikkeld ten gunste van de 40- i.ren-week. Hij Juichte het toe, dat mi nister Romme zich tegen den van Soc. Dem zijde Beoefenden aandrang om aan de idee tan de 40-urenweek svmoathie te betoo- nen. schrap heeft gezet. Aan haar verwe zenlijking weigert de regeering mee te •verken. Zuivering van oneffenheden als liet ontbreken van een vacantieregeling, verdere invoering van de arbeidswet 1919, waarbij ook de arbeidsduur in den land- bouw aan de orde komt. staan op haar program. Zoowel aan dit standpunt als aan den princlpieelen grondslag der vooront werpen inzake beperking van den loonar beid der gehuwde vrouw en de kinderbij- i siagregeling betoogde spr. sympathie. brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. De kindertoeslag werd als een element van de loonsbepaling verdedigd. Minister Romme heeft bij de invoering in zijn voor ontwerp dan ook alles te vermijden wat het opnemen van den kindertoeslag in de loononderhandeling zou kunnen belemme ren. Toenadering zal moeten worden ge zocht bij het standpunt, door den heer Loerakker in de Tweede Kamer verdedigd, dat vooral van collectieve arbeidscontrac ten met kinderfonds dient te worden uit gegaan. Juist ter bevordering van een nor male. natuurlijke plaats in het geheel der loonsonderhandelingen zal moeten verval len de bepaling, dat verhaal van de toe slagpremie op de arbeiders den patroon niet VTij staat. Dergelijke beperking zal is gezonde ontwikkeling van het instituut be lemmeren. Aan het slot zijn beschouwingen samen vattend. kwam spr tot de conclusie, dat in de arbeidsverhoudingen van menigen land arbeider bepaling van arbeidsduur en loon verbetering behoeft. Van alle wettelijke bescherming zijn de landarbeiders versto ken. Een zegen zou het wezen indien een directe wettelijke regeling in de toekomst achterwege kon blijven, doordien de uit het bedrijf opgekomen regeling door de overheid kon worden gesanctionneerd. Ont wikkeling van het collectief arbeidscon tract ls het aangewezen middel om den landbouw voor hinderlijke overheidsinmen ging te bewaren. Ook voor de bepaling van het loon moet het parool zijn: de regee- ringsarbiter er uit en het collectief ar beidscontract er in! (Van onzen specialen verslaggeverilaat hoogst tevreden zijn. In Praag circuleerden Zaterdagmorgen Karlsbad. Zondagmiddag. De gemeen- zooals te begrijpen was. min of meer alar- teraadsverkiezingen die niet alleen in meerende geruchten. Zij werden aangebla- Praag maar ook in een aantal Sudeten- zen door qe nog njet bevestigde, mede- Duitsche stadjes vandaag gehouden wor- deeling van de „Prager Mittag" dat Henlein den hebben zoowel aan Tsjechische als aan Duitsche zijde de gemoederen zoo heftig in j beroering gebracht dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de situatie een be paald spannend karakter kreeg. Op den Wenzelsplatz ln Praag was het reeds vroeg in den avond ongewoon rumoerig: telkens moest de politie Ingrijpen Ook uit West en Noord-Bohemen kwamen voortdurend berichten over botsingen tusschen Tsjechen en Duitschers binnen. In Eger het histo rische stadje waar eens Wallenstein. de „Friedlander". door zijn officieren werd vermoord weigerden twee Duitschers die in groote vaart per motor voorbijreden aan het stopbevel van een gendarme te vol- doen Deze loste daarop een schot, gericht op den achterband, maar daar de straat, sterk helt trof het de beide mannen, waar van een vrijwel onmiddellijk, de ander kort na het incident in het ziekenhuis den geest gaf. De binnenlandsche situatie was merkbaar onrustig. Belangrijker is dat de Regeering in den loop van. Vrijdagavond kennis kreeg van buitengewoon sterke Duitsche troepencon centraties langs de Boheemsohe grenzen. Men had hier, wellicht ook in Regeerings- kringen, den Indruk dat Mussolini's plot seling met nieuwen nadruk aan den dag tredende belangstelling voor Spanje en de aandacht die daaraan in Duitschland be steed werd, diende om deze troepenbewe gingen langs de Boheemsche grens min der te doen opvallen. De Tsjechische Regeering en ik heb deze mededeeling van de meest bevoegde zijde stond Vrijdagavond op het punt om uitgebreide militaire maatregelen te treffen. Waren deze uitgevoerd, dan zou van een gedeel telijke mobilisatie sprake zijn geweest. Echter deelde in den loop van den avond de Duitsche gezant In Praag mede, dat de Duitsche troepenbewegingen geenerlei agressieve bedoelingen jegens Tsjecho- slowakije Inhielden. De Regeering besloot vervolgens haar aanvankelijk geprojec- 1 teerde maatregelen sterk te reduceeren. die zich volgens een communqué van zijn partijbureau met mevrouw Henlein voor een korte vacantie naar de Oostenrijksche Alpen had begeven, in Beieren bij Hitier zou zijn, teneinde „instructies" te krijgen voor de komende onderhandelingen met de Regeering over het nationaliteiten- statuut. Het bericht kon ik nergens beves tigd krijgen, al gaf men toe verwonderd te zijn over het feit dat Henlein juist nü, twee dagen vóór de voor hem zoo belang rijke verkiezingen in Praag, Aussig en elders, naar Duitschland was vertrokken. Wel kwam. zooals ik al gemeld heb, vast te staan dat dc S d. P. de Regeering heeft laten welen dat zij niet onderhandelen wil zoo lang orde en rust binnenslands niet gewaarborgd zouden zijn. Te vreemder doet het aan dat de Regeeringsmaatregelen die daartoe dienen, en die ik hierboven aan duidde. de S. d P aanleiding gaven om haar afgevaardigden Frank en Dr. Neu wirth Zaterdag naar Minister-President Dr. Milan Hodza te zenden om mede te deelen dat deze maatregelen tot verscher- mng der .situatie zouden leiden, waarvoor de S. d. P. alle oansprakelijkheid bij voor baat afwees. Welke ordemaatregelen door de S d P. verlangd worden, werd tot dus verre niet duidelijk. Een buitengewoon felle aanval.van de Rijks-Duit-sche dagbladen en van den Rijks-Duitschen radio-omroep, vooral Vrij dagavond, was nieuwe brandstof voor de Praagsche gemoederen In het bijzonder trof een zin uit de Essener National Zei tung Goering's orgaan de aandacht, omdat daarin de binnenlandsche toestand in Tsjechoslowakije als „unertraglich" werd bestempeld. Het blad verklaarde en zoo deed ook de ..Völkische Beobachter" van Vrijdag dat. de Praagsche Regeering niet in staat of niet bereid is de orde tc hand haven en dat „onmiddellijke en volledige" vervulling van de eischen der Sudeten- Duitschers thans nog de eenlge oplossing voor de spanning moest heeten Die span ning openbaarde zich overigens ook in een Zij bepaalde er zich toe één lichting onder reeks inbeslagnemingen van Henlein's „Die ae wapens te laten komen alsook de daarbij zeit", waartegen de censuur voortdurend behoorende reservisten. Deze maatregel moest optreden Zoo was Zaterdagmorgen werd dus uitsluitend ter verzekering van de situatie iu Praag min of meer onbeha- de binnenlandsche orde genomen en in een gelijk. Het bleek dat de Regeering ook de tempo uitgevoerd, zoó snel. dat men daar- buitenlandsche telefoonverbindingen onder uit een hoogen druk krijgt van de paraat- controle had gesteld Toen ik met Neder- heid der Tsjechoslowaaksche weermacht: land verbinding kreeg alleen „drin- nog geen uur na de uitvaardiging van het gende" gesprekken werden aangenomen Regeereingsbevel waren alle manschappen omdat alle lijnen overbelast waren werd waarop het betrekking had, onderweg van mij verlangd dat ik Dultsch of naar hun garnizoenen. De Minister van Defensie, Machnik. die overigens gisteren den President der Republiek op diens reis I naar Tabor vergezelde, kan over dit resul- chlsch: Usti) vlak bij de Duitsche grens te Engetsch zou spreken op straffe van ver breking van het contact. Ik bèsloot onder deze omstandigheden naar Aussig iTsje reizen om vast te stellen of de situatie daar inderdaad verontrustend moest wor den genoemd. Een van mijn Tsjechische vrienden vond het noodig mij dringend aan te raden mij onmiddellijk na aankomst bij den eersten den besten Tsjechischen offi cier te melden. De reis naar Aussig had niets bijzonders, tenzij dan dat de trein drie kwartier te laat van het Masaryk-station vertrok En aan het advies van mijn Tsjechischen vriend heb ik geen gevolg kunnen geven omdat ik. geen enkelen Tsjechischen officier in Aussig heb ontmoet. Ware dat anders geweest dan zou ik mij door aan melding bepaald belachelijk gemaakt heb ben want het was in Aussig volmaakt ordelijk en zelfs zeer feestelijk. Mijn hotel verwelkomde mij met een enorme S. d. P - vlag. rood fond met witte letters. Ongeveer alle huizen waren versierd met guirlandes, portretten van Henlein die onmogelijk zoó leelijk kan zijn als de kladschilder hem maakte en vooral kaarsen Achter dui zenden ramen stonden ze op kleine houten stellages traosgzwiize opgesteld de S. d. P. had van 8.30 tot 9.30 uur feestverlichting bevolen Ik heb die, wijl ik tegen den avond de reis via Teplitz en Komotan naar Karlsbad wilde voortzetten om meer indruk van de situatie in het Sudeten-Duitsehe gebied tc krijgen, niet kunnen afwachten, maar geheel aan de bedoeling beantwoord kan zij niet hebben. De Regeering had na melijk alle ootochlen en vergaderingen na 9 uur verboden en de S. d. P ik las de officiecle mededeeling in „Aussigs Tag- blatt" erkende dien maatregel door haar leden te adviseeren, Zaterdagavond thuis te blijven. Ofschoon er. zooals ik schreef, in Aussig geen militair te zien was behalve op het station dat onder bewaking stond, waren er wel degelijk troepen. Blijkbaar had de Regeerine den tact gehad ze zóó te kazemecren dat zij geheel onopgemerkt bleven. Later in den avond zag ik meer. Ik reisde deels per auto. deels per trein van het Noord-Boheemsche naar het West- Eoheemsche gebied, waartusschen de sterk Duitsch-Tsjechlsch gemengde districten Briix en Dux liggen. Langs de groote wegen waren alle onderkomens door soldaten be trokken. Tsjechoslowaaksche troeoen. in hun groene uniformen ide cavalerie heeft daarbij roode rijbroeken) maken door hun houding en hun optreden een voortreffe- Ulken Indruk. Overal langs de spoorlijnen stonden soldaten met de bajonet op het. geweer. Even voorbii Teplitz waar ik den trein opving, werd olies plotseling donker: „Luftschütz-Uebung!" In mijn coupé werd het nacht maar onze locomotief had nuk ken en spoot bij eiken klim tegen een hel ling lange slierten vonken uit zijn pijp. die als een fantastische gouden regen langs de coucéramen woeien. Overigens slaagde deze verduisteringsproef ook om andere redenen niet Het viel mij op dat in menig dorp 2elfs de straatverlichting volop werkte. Of hier van gebrekkige medewerking, ook van de autoriteiten, sprake ls? Hier en daar op een station waren soldaten bezig, in allerijl hun bepakking uit goederenwagens te la den. gedekt door de duisternis. Maar ner gens was een spoor van onrust. De reiziger hier moet overigens af en toe moeite doen om te beseffen dat hij in Tsjechoslowakije ls. Het gebruik van de Duitsche taal is volstrekt vrij. De (Tsje chische) treinconducteur sprak het uitste kend en was bovendien de voorkomendheid zelf De S d P. maakt propaganda in een mate die, naar mij voorkomt, van lank moedigheid aan Tsjechische zijde getuigt. Hier en daar ziet men hoe vindingrijke, en blijkbaar zuinige, menschen de tweetalig heid op een koopje oplossen Zoo verwel komt mij in Lobosltz een boord „Restau rant" het Tsjechisch „Restaurau" en het Duitsche „Restaurant" op twee letters na vereenigend. Maar de Duitsche bevol king is hoogst ontevreden. Toen ik gister middag Aussig ging bekijken schoot ik een eenvoudig mannetje op straat aan om naar den weg te vragen. Het schot kwam in de roos. De man bleek ijverig S d P.-er, was tot 11 Maart in Weenen als boekhouder bij de „Donauschiffahrtgeselschaft" werkzaam geweest en toen. omdat hij .Btaatsange- hörige" van Tsjechoslowakije was, werk loos geworden. Hij wilde niet liever dan miin gids zijn. Bijna twee uur wandelden wij door Aussig, dat met zijn plm. 50.000 inwoners het middelount van een groot industriegebied is; en natuurlijk hadden wij het twee uur over Henlein Mijn met gezel verzekerde mij dat de Duitschers al lerverschrikkelijkst onderdrukt werden. Ik wees hem op de klaarblijkelijke propa- ganda-vrijheid vande S. d. P „Dat móeten ze wel goed vinden, want wij zijn het sterkst", kreeg ik ten antwoord, en op mijn opmerking dat tot 1918 de Tsjechen, ook ai waren zij in een gemeente in de meerder heid. zich toch volstrekt niet roeren moch ten. zei hfi „Na ja", hetgeen miin inzicht niet verhelderde Maar van Hitier moest miin metgezel niets hebben. Autonomie daar ging het om. Dat Henlein ooit con tact met Berlijn gehad zou hebben, ont kende hij hartstochtelijk. Ik vroeg naar argumenten, maar verder dan „Na ja, das hat. d»r Henlein nie gemacht". kwam ik niet. Ook met miin vraag hoe de Tsjechi sche minderheid het hebben zou indien de Duitschers hun ..autonomie" hadden wist hij niet recht wee nehen Sie" zei hii, „man soli alle Menschen doch menschlich behandlen". Ik beaamde dat ik dat een bijzonder geslaagd standpunt vond. en zei langs mijn neus weg„Und was halter. Sie denn vom Antlsemitismus?" Uit het ant woord dat ik kreeg le~rde ik dat „iede Revolution" nu eenmaal „offers" mee brengt. maar waarom juist de Joden daar voor moeten dienen heeft ook mijn vrien delijke begeleider mii niet Wunnen uitleg gen. Helaas moet ik daaraan toevoegen dat er in Praag al menige klacht is binnen gekomen over de behandeling die .Toodsche t-inrieren oo scholen in het Sudeten- Duitsehe gebied ondervinden. In Karlsbad, waar ik vannacht ben aan gekomen en waar geen raadsverkiezingen ziin, is het „de dood in den pot". Alleen zijn er dvnamietladingen onder militaire bewaking bij de drie bruggen aangebracht. Sinds gisteravond is het in Tsjechoslowa kije. in Bohemen althans, eindelijk gaan regenen. Het onweer dreigde al dagen lang o symbool! uit het Noordwesten. Nu is het losgekomen. De boeren zijn dank baar. en naar ik aanneem de "inbter niet minder: want ook dc vurigst; partijganger moet vandaag wel bekoelen als hij zijn neus buiten de deur stee'-t En als de ver kiezingskoorts voortui is zal de situatie, naar men hopen mag, wel weer rustig worden. (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9