BINNENLAND De geheimzinnige ontploffing te Rotterdam LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 Mei 1938 Vierde Blad No. 23975 79 ste Jaargang Het merkwaardig verhaal van den heer Tiben Geen bomaanslag Het Koningin Emma monu ment te Amsterdam. Een fraai en waardig beeldhouwwerk ontworpen door L. Zijl. Zooals wij reeds hebben gemeld zal op Donderdag 16 Juni as. in tegenwoordig heid van H. M. de Koningin het monument van wijlen H. M. Koningin Emma worden onthuld Het monument, ontworpen door den grijzen beeldhouwer L. Zijl, wordt ge plaatst op een der fraaiste punten van Amsterdam, nJ. op het Emmaplein. Op een hoogen sokkel komt het eigen lijke beeld te staan: H. M. Koningin Emma. een hooge vorstelijke figuur, op een zetel. Het gelaat zal gekeerd zijn naar de zijde van het lyceum. Een fraaie be planting en een bestrating van flagstones om liet beeld, zal het geheel tot een mo nument. maken, de nagedachtenis van H. M de Koningin Moeder en de stad Am- jterdam waardig. De sokkel is door den heer Zijl versierd met fraaie basreliëfs. De voorkant wordt ingenomen door een symbolische voorstel ling. Zes vrouwenfiguren met geheven handen, schragen de vorstelijke figuur ln haar zetel. Op den eenen zijkant zien we de barm hartigheid, gesymboliseerd door twee vrouwenfiguren. De tweede zijkant van den sokkel laat ons de gerechtigheid zien; een vrouwen- liguur met weegschaal en wetboek, Hier heeft de beeldhouwer dus gebroken met de traditie: zwaard en blinddoek ontbreken. Op de achterzijde zijn twee vrouwenfi guren afgebeeld, die op geheven handen een maquette van Oranje-Nassauoord dragen. Zooals men weet werd Oranje-Nassau oord een herstellingsoord voor longlijders hij Wagenlngen, gesticht door wijlen Ko ningin Emma, die ln 1898 het nationaal huldeblijk. Haar bij het eindigen van Haar regentschap door het Nederlandsche volk aangeboden en het Haar toebehoorende landgoed Oranje-Nassauoord daarvoor be stemde. Deze instelling op liefdadig gebied heeft als zoovele andere steeds Haar groote belangstelling gehouden. Het fraaie, twee en een halven meter hooge beeld wordt uitgevoerd ln gele tandsteen. Bezoek Koning Leopold. Op 14 November. Zooals gemeld, zal Koning Leopold van België in het late najaar een officieel bezoek brengen aan H. M. de Koningin. De datum daarvan Is vastgesteld op 14 November, aldus het „Hbld." Het Haagsche stadhuisplan. Toelichting van het ontwerp- Luthmann. In het Haagsche gemeentemuseum vindt -en thans een maquette en verscheidene projectie- en perspectiefteekeningen van set nieuwe stadhuis, zooals de architect J. Luthmann, wiens ontwerp bij de destijds lehouden prijsvraag als het beste werd uit verkoren, zich voorstelt dat te mogen zien verwezenlijkt. Dat men hier te doen heeft met een hoogst belangrijk plan, waarvan de uitwer king een groot deel van het stadsbeeld, nl. van Plein 1813 tot Laan Copes en van Nassauplein tot de grens van het Alexan- derplein zal beheerschen, spreekt wel van- telf. Bovendien beteekent de uitvoering van liet Alexanderveldplan, waartoe de taad drie jaren geleden heeft besloten, een verplaatsing van het officleele centrum onzer residentie naar het gebied tusschen laap Copes en Javastraat. Onder leiding van wethouder Feber en Oen architect Luthmann is de pers in de selegenheid gesteld, dit ontwerp rustig te bekijken en daarover het een en ander mede te deelen. Aan de toelichting van den heer Luth mann ontleenen wij het volgende: In de as van de doorbraak in de Java straat, in het verlengde van de Alexander- ettaat, ligt het vertegenwoordigend gedeelte met den 62'/! meter hoogen toren. Hierbij sluit rechts aan het secretariegebouw met 'oorplein en vijver en rechthoekig daarop »et gebouw der technische diensten. De vijver is omgeven door een terras, •enige treden lager dan den beganen grond, 'elk terras zal worden beplant met lage feschoren haagjes, waartusschen gazon kan 'orden aangebracht. De oorspronkelijk ontworpen binnen plaats in het vertegenwoordigend gedeelte vervangen door een groote hal, waarom heen nu de representatie-ruimten zijn ge legen. Was bij het prijsvraagontwerp de raad- hal met annexen als een afzonderlijke foep opgevat, geheel afgescheiden van het eomplex van feestzalen, het nieuwe gegeven een groote centrale ruimte met een uitge sproken lengte-as. De plaats van de raad- hal is in deze as en daardoor tevens in de hoofdmassa van het vertegenwoordigend Kdeelte. De kamer van den burgemeester heeft ■eveneens in het vertegenwoordigend ge- beelte een plaats verkregen en wel in den jethtervleugel daarvan. De receptieruimte bestaat uit een 28 bij 14 meter groote zaal podiüm en muziekgalerij en 4 kleine jb'en, welke alle onderling in verbinding 'UMien worden gebracht. J* groote 14 m. hooge hal. heeft een van 32 M. en een breedte van 12'/-m. Aan het oorspronkelijke plan, dat hier en "bar nog al is gewijzigd, ls ook een vlucht eerder voor duizend personen toegevoegd. den toren zal een carillon worden bijgebracht. Ten slotte noemen wij eenige afmetingen. J* 'engte van het geheele gebouwencom- bedraagt 250 meter, de diepte (breed- "0 meter. Het besloten plein is 130 bij meter. De hoogte van het representatieve 20 m.p die van het werkgebouw 23 m. .ie raad zal 4 Juli over dit plan beraad- waarvan de uitvoering ongeveer 7'/« """oen zal kosten. Algemeene Nederlandsche Christelijke Ambtenaarsbond De algemeene vergadering. Onder presidium van den heer A. van Driel van Haarlem is heden in het Kurhaus te Scheveningen de jaarlij ksohe algemeene vergadering aangevangen van den Alg. Ned. Chr. Ambtenarenbond. De voorzitter opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 119 17 en 69, het lezen van Matth. 5 1—16 en 43—48 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede, waarin hij den aanwe zigen en den afgevaardigden van bevriende organisaties een welkom toeriep. Spr. her innerde er aan, dat de bond voor het laatst in 1931 in de Residentie ln algemeene ver gadering bijeenkwam, en wees er op, dat in de sedert dien verloopen, betrekkelijk korten tijd, veel niet alleen in ons land, maar ln de geheele wereld ls veranderd. Voor de organisatie is er reden tot dank Het ledental ging belangrijk omhoog. Sinds J932 was er voor het eerst groei. De 4000 was op 1 Nov. 1937 vol en staat op naam van de afdeeling Rotterdam, die een eere- saluut verdient voor de groote propagan distische kracht, die zij in het afgeloopen jaar heeft ontwikkeld. Deze afdeeling is met meer dan 100 leden vooruitgegaan. Het jaar 1937 gaf een winst van 207 leden en kwam 1 Jan. j.l. op 4068. Bovendien werden het vorige jaar opgericht de af deelingen Beverwijk, Enkhuizen en Zlerikzee en in den loop van dit Jaar Meppel en Woerden. De werfkracht is nog niet afgenomen; ook in de afgeloopen maanden van 1938 bleek zij groot te zijn. Het eerste kwartaal sloot met een winst van 78 leden en bracht ons op 4146. Gaat de groei zoo door, en daarop hebben wij gegronde hoop, dan is ons ver lies van de jaren 19321936 op 1 Jan. e.k. ingehaald. De gunstige internationale tendenzen kwamen economisch tot uitdrukking ln een levendiger handelsverkeer, daling van het werkloosheidscijfer en, voor wat particulier bedrijf aangaat, hier en daar loonsverhoo- ging- Bittere teleurstellingen heeft het Over heidspersoneel in ruime mate geïncasseerd. Wie gehoopt had 1 Jan. 1938 op een ver hooging van salaris, of loon of algeheele verbetering van zijn rechtspositie, wist reeds bij het voorlezen van de troonrede en bij het verschijnen van de millloenen- nota. zich met een ijdele hoop te hebben gevleid. Wat de actie voor de salarieering betreft, wees spr. er op, dat de zes centrales voor overheidspersoneel belangrijk werk hebben verricht inzake het opstellen van een memorandum, dat aan de regeering zal worden kenbaar gemaakt en waarin wordt uiteengezet, dat de ambtenaren nimmer crisiswinst hebben gemaakt, in tegenstel ling met de mededeeling van minister De Wilde, die meent, dat de ambtenaren nog voordeel hebben van de gedaalde levens standaard sedert 1929. Als spr. zich niet be driegt zijn de klachten over afname van de beteekenis van de Centrale Commisssie ook tot de regeering doorgedrongen. Spr. koes tert den vurigen wensoh, dat de regeering alles in het werk zal stellen om het georga niseerd overleg tot een vruchtdragende be teekenis te brengen. Nu zij in het particu liere bedrijf terecht groote waarde wil toe kennen aan de bedrijfsraden, moet het eigen overleg met haar personeel hier als voorbeeld kunnen dienen. De afwijzing van de regeering „om voors hands niet tot salarisverhooging over te gaan" had ook beteekenis voor de lagere organen. Behoudens een partieele herzie ning kwamen de provinciale of gemeente lijke commissies van overleg niet bijeen om te adviseeren over salarisverhooging. Zeer veel bemoeienis had de Bond omtrent bevordering en onjuistheden in de salaris regeling voor de gemeente-ambtenaren. In het z.g. centraal overleg kwam het ambte narenreglement. dienstig voor de gemeen ten boven 40.000 en meer Inwoners tot stand en werd in den zomer van 1937 aan de betrokken gemeente-besturen toegezon den. Spr. wees tenslotte op den zegen, dat wij in ons kleine Holland, de grootste en best georganiseerde Christelijke vakbeweging ter wereld hebben. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Ze verschenen bereids In druk en be slaan 64 pagina's. Aan dat van den secr., den heer L. Vermeulen van den Haag, ont leenen we dat ln 1937 637 nieuwe leden werden Ingeschreven en 406 afgeschreven. Het ledental steeg derhalve met 207 en be droeg 1 Jan. j.l. 4068. In 1937 werden nieu we afdeeilngen opgericht te Beverwijk. Enkhuizen, en Zlerikzee en in '38 te Mep pel en te Woerden. De bond telt thans 70 afdeeilngen. Het verslag van den penningmeester, den heer M. J. v. Steenes van den Haag, sluit wat de verlies- en winstrekening betreft, met een eindcijfers van f. 34.244.88 en een batig saldo van f. 436.20 De balans heeft een eindcijfers per 31 Dec. J.l. van f. 30.161 45. De begrooting ls aangeboden met een eindcijfer van f. 34480.—. Het jaarverslag van het Ondersteunings fonds maakt melding van 58 aanvragen om hulp over '37, waarvan er 52 werden inge willigd. De winst- en verliesrekening heeft ?en eindcijfer van f.4352 93 en de balans van f. 27.800.44. Aan het jaarverslag zijn loegevoegd de verslagen van de commis sie voor de studiebibliotheek en van het Permanent Comité van Chr. organisaties van Personeel in Publ. Dienst. Met de verslagen kwam tevens het be stuursbeleid aan de orde. Een en ander werd na bespreking goedgekeurd en de penningmeester van zijn beheer gedechar geerd. VOORJAARSVERGADERING ALG. NED. VERBOND. Zaterdag hield de groep Nederland van het Alg. Ned. Verbond haar voorjaarsver gadering te Arnhem. Het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1937 wer den goedgekeurd. Inplaats van prof. dr. Z. W. Sneller, werd de heer K. E. Oudendijk tot ondervoorzitter benoemd. De bestuurs leden W. Nolet én D. Roesslngh van Iterson werden herkozen. Na een breedvoerige bespreking nam de vergadering het volgende besluit: „De groepsvergadering, overtuigd dat voor een krachtig stamgevoel een sterk nationaal besef noodig ls, keurt het voorstel goed dit jaar. onder den indruk van het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, dat de afdeeilngen zich bijzonder zullen wijden aan het opwekken van het nationaal besef bij het Nederlandsche volk." Het voorstel van het bestuur om voortaan de voor- en najaarsvergaderingen te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stel len, één jaarvergadering, werd in beginsel goedgekeurd. DE WERKZAAMHEDEN OVER DEN NIEUWEN RIJKSWEG. Jubileum van „Artis' te Amsterdam. Onderscheidingen voor voorzitter en directeur. Onder groote belangstelling en in aan wezigheid van tal van hooge autoriteiten en genoodigden ls gistermiddag te Am sterdam in een plechtige zitting het hon derdjarig bestaan herdacht van het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra", zoowel bij de bewoners der hoofdstad als ln den lande beter be kend als Artis. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het genootschap, den heer Robert May, die voorlezing deed van een telegram van den secretaris van H. M. de Koningin, waarin deze namens H. M. het genootschap geluk wenscht met dit jubileum. De Koningin herdacht met dankbaarheid de veJe prettige uren ln den dierentuin doorgebracht en hoopte, dat de pogingen tot hulpverleening met succes zouden worden bekroond. Een tweede telegram van den kamer heer van H. K. H. Prinses Juliana gaf eveneens uiting aan het genoegen, waar mee de Prinses terugdacht aan de vele aangename uren, doorgebracht in den tuin van het Genootschap. Tal van personen hebben daarna toe spraken gehouden en gelukwenschen aan geboden. Prof. Slotemaker de Bruine deelde mede dat het H. M. de Koningin had behaagd, den voorzitter van het Genootschap, den heer Robert May, te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en den directeur, dr. Sunler, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Robert May dankte voor de dr. Sunler en hem toegekende onderscheiding en deelde mede, dat het bestuur van Ar tis tot leden van verdienste heeft benoemd den heer J. F. Sachse, sedert 63 jaren lid van het genootschap; den heer mr. B. E. Asscher, sedert 61 jaren lid van het Ge nootschap; den heer Jaap Kaas. beeld houwer: den heer J. H .Muntendam, hoofdmachinist; den héér J. J. Erenstein, derde machinist en den heer J. Hoender dos, machinist der Stoomvaart Maatschap pij Nederland en den heer L. A. van Dijck te Sanga-Sanga Dalem, Oost Borneo In den tuin van het restaurant werd vervolgens de thee gebruikt. HET BOEKBINDERSBEDRIJF. Verbindendverklaring collectieve arbeids overeenkomst verzocht. De Nederlandsche bond van Boekbin derspatroons, de Algemeene Nederlandsche Typografenbond, de Nederlandsche Katho lieke Grafische Bond, de Nederlandsche Christelijke Grafische Bond en de Neder landsche Grafische Bond hebben een ver zoek tot verbindendverklaring van bepa lingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor het boekbinders-, papierwaren- en enveloppenbedrijf in Nederland Inge diend. Hemelvaartsdag gaat de tram over het viaduct. De werkzaamheden aan den Nieuwen Rijksweg nabij Sassenheim zijn thans zóó ver gevorderd, dat de tram leidenHaar lem op Hemelvaartsdag o.a. voor de eerste maal over het nieuwe viaduct over den spoorweg zal rijden. De trambaan is het eerst verlegd, omdat men daarna pas kan beginnen aan het maken van den afrit van het Postbrug-viaduct. HET WERK IN DE AMSTERDAMSCHE HOUTHAVEN HERVAT. Aangezien de vakorganisaties de actie der bootwerkers, die in de Houthaven te Amsterdam werkzaam zijn en sinds Vrijdag staakten, niet steunde, hebben de stakers het werk gistermiddag weer hervat. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone aud'ëntie van den minis ter van justi'ie zal Vrijdag 27 Mei niet plaats hebben. Omtrent de bomontploffing op den Coolsingel te Rotterdam, tast men mo menteel nog geheel in het duister. De verklaringen van de diverse getuigen, die begrijpelijkerwijs nog in de war waren, hebben het onderzoek aanvanke lijk zeer bemoeilijkt, omdat de verkla ringen op tal van punten niet overeen kwamen en dikwijls zelfs zeer belang rijke verschillen opleverden. Bovendien moest de politie de talrijke wilde ge ruchten, die opdoken allen nagaan, om dat zij over weinig of geen gegevens beschikte. Geen koffer. De geschiedenis van den koffer of acte- tasch, welke het slachtoffer bij zich zou hebben gehad, is het eerste geval, dat men heeft moeten nagaan. Nergens op den Coolsingel heeft men een spoor hiervan ge vonden. Naarmate het onderzoek vorderde bleek, dat de getuigen, die van een koffertje hadden gesproken, zich moesten vergissen en dat er van een actetasch, en wel een groote gele actetasch, sprake moest zijn Deze tasch behoorde echter aan den bij de ontploffing zwaar gewonden heer Westra. De tasch is naar het ziekenhuis gebracht, waar de heer Westra zijn eigendom ook heeft herkend. Zij was geheel intact en bevatte alleen reclameteekenlngen. Getui gen hebben deze tasch eveneens herkend. Toen kon men op het politiebureau al spoedig vaststellen, dat het slachtoffer zelf niets in de handen gehad moet hebben. Voorts vroeg men zich af. wie na het on geluk heeft geroepen: „mijn vriend is dood", gelijk werd beweerd. Er werd algemeen ver ondersteld, dat deze woorden op het slacht offer hadden geslagen, maar in het zieken huis bleek, dat de heer Pats, die daar ook zwaar gewond is opgenomen, deze woorden heeft geroepen, maar met betrekking tot den heer Westra. Tiben. Allerlei veronderstellingen zijn natuurlijk uitgesproken. Men dacht aan een aanslag, sommigen dachten op den directeur van een bankinstelling in de onmiddellijke om geving van het gebeurde. Voorts werd mel ding gemaakt van den heer Tiben, den man, die, zooals reeds gemeld, eenigen tijd door gebracht heeft in een Duitsche gevangenis, omdat hij verdacht werd van spionnage Maar ook met hem heeft dit alles niets te maken. Tiben is onmiddellijk na de ont ploffing naar de politie geloopen, om daar te vertellen, dat de bom voor hem bestemd was geweest. Hij was tot deze conclusie ge komen, omdat hij na zijn terugkeer ln Ne derland verscheidene dreigbrieven ontvan gen had. Maar het is gebleken, dat dit alles zonder eenigen grond ls. Bij de politie gaf de heer Tiben n.l. zulk een merkwaardige beschrijving van de explosie, dat het waarschijnlijk werd, dat bij er heelemaal niet bij geweest was. Het feit dat Tiben op den Coolsin gel woont, wekte bij de politie de veron derstelling, dat hij op het geluid van de ontploffing is komen toeloopen en toen het verhaal daar heeft opgedischt. Dit wordt bovendien nog gestaafd door het feit, dat, voor zoover thans ls na te gaan, het slachtoffer pas Zondag, misschien zelfs pas Maandagmorgen ln ons land ls gekomen en er dus van dagenlang volgen van den heer Tiben geen sprake kon zijn, gelijk Tiben beweerd had. Geen bomaanslag. Het staat vast, dat niemand het slachtoffer heeft zien gooien. De veron derstelling van den bomaanslag komt dus te vervallen en meer en meer helt men over naar de veronderstelling, dat men hier heeft te doen met een onge luk met ongeoorloofd vervoerde explo sieve stoffen. In het bijzonder denkt men daarbij aan een fleschje met zeer licht ontvlam bare vloeistof of iets dergelijks. Deze explosieve stof zou dan bij on geluk tot ontploffing zijn gekomen, het geen den vervoerder het leven heeft ge kost. Op den man is een pas gevonden, ten name van Joseph Novack, die in 1882 m Duitschland geboren zou zijn. De foto op den pas klopt, maar de Vreemdelingen dienst schijnt gegronde redenen te hebben aan de echtheid van den pas te twijfelen. Internationale terrorist? Op het slachtoffer zijn verschillende pa pieren gevonden, meest afrekeningen van hotels, gelegen in plaatsen in Griekenland. Oostenrijk. Frankrijk. Duitschland en Ita lië; daarom veronderstelt men met een in ternationalen terrorist te maken te hebben, waarschijnlijk Tsjech van geboorte. Er zijn nog eenige getuigen gekomen, die hebben medegedeeld, dat zij op de Kruis kade een man hebben gezien, wiens signa lement overeenkomt met dat van het slachtoffer. Hij was toen in gezelschap van een tweeden man Zij zijn den Coolsingel opgegaan, maar daar hebben zij afscheid van elkaar genomen. In verband hiermede acht men het nog waarschijnlijk, dat de man voor dezen tweeden vreemdeling het pakje heeft moe ten vervoeren en Novack aldus een schakel is geweest ln een wijdvertakten smokkel handel Om de identiteit van het slachtoffer als nog vast te stellen, zijn naar alle mogelijke plaatsen telegrammen en foto's van vinger afdrukken van het slachtoffer gezonden Naar den tweeden vreemdeling wordt even eens een onderzoek ingesteld In de buurt van de plaats waar de explosie zich heeft voorgedaan, zijn een Mexicaansch en een Dultsch geldstuk gevonden. Zooals reeds in een gedeelte van de vorige editie gemeld zijn de namen van de ge wonden P. Westra. die een wervelfractuur gekregen heeft en W. Pats. die een hersen schudding en een hoofdwond heeft opge- loopen. Voorts was er eerst sprake van een licht gewonde vrouw, maar deze bleek alleen aan zenuwoverspanning te lijden en zij kon, na gekalmeerd te zijn, weer huiswaarts keeren De Nederlandsche kunstzijde jubileert. Men schrijft ons: Het zal dezen zomer 25 jaar geleden zijn dat er ln Nederland begonnen is met de fabricage van kunstzijde Weliswaar was het procédé reeds een kwarteeuw te voren ontdekt nadat overigens de ge leerden van drie eeuwen zich zich afge vraagd hadden, waarom de mensch niet de werkwijze van de zijderups zou bestu- deeren en navolgen maar het toeval wilde dat Nederland pas betrekkelijk laat een aandeel ln deze nieuwe nijverheid heeft genomen. Evenzeer mag het aan een toeval worden toegeschreven dat juist ons land in zulk een korten tijd zulk een be langrijke oositie in dit bedrijf heeft weten in te nemen. Dit toeval moet dan echter voor een groot gedeelte op rekening wor den gesteld van de schrandere koppen en noeste werkers die sindsdien aan het hoofd der Nederlandsche kunstzijde-indus trie hebben gestaan Zii hebben er een onzer grootste bedrijven van gemaakt, een nijverheid die ruim vijftig verschil lende landen in alle werelddeelen expor teert. Duizenden arbeiders en employé's vinden in deze werkzaamheid hun brood en od onze uitvoerbalans neemt de kunst zijde een even belangrijke plaats in als in het kader der binnenlandsche werk gelegenheid. Bovendien beheert de A.KU. groep een dozijntje maatschappijen met ongeveer dertig fabrieken, in de meeste landen van Europa, doch eveneens in de V.S. Te zamen nemen deze 15°/o van de wereldproductie voor haar rekening. Per jaar produceert Nederland ongeveer 11 millioen Kg. kunstzijde, een cijfer het welk per hoofd der bevolking enkel door Japan wordt overtroffen, doch waar an dere typische industriestaten. zooals Duitschland. Engeland en de VB. ver bij ten achter blijven. De prijzen zijn in den loop der jaren gedaald in een tempo dat enkel te vergelijken is bij dat van de po- pulariseering der kunstzijde zelf. In 1920 kostte een bepaalde soort nog f. 32 per Kg., tegen slechts f. 1,70 van thans, en dat nog wel bij verbeterde kwaliteit. In wezen is de grondstof voor de ver vaardiging van dit kunstmatige product dezelfde als die welke de zijderups bezigt, n 1. de cellulose, waaruit de meeste plant aardige celwanden zijn opgebouwd. De zijderups prefereert daartoe moerbei- bladeren. de Industrie echter heeft geleerd om aan dit doel een massaproduct dienst baar te maken. n.l. gewoon hout. De boomstammen uit de Noordelijke wouden worden vermalen en tot pap gekookt, als wilde men papier bereiden Inderdaad wordt de aldus verkregen cellulose aan de kunstzijde-fabriek afgeleverd in den vorm van ruwe vellen dik karton. Als eerste stap op den nieuwen weg wordt dit papier dan geweekt en tot kruimels vermalen. Daarna maakt men er een strooperige massa van. de viscose, en deze wordt door de oneindig kleine gaatjes van den spin- dop geperst. Aldus vormen zich ragfijne draadjes, die ln een chemisch bad stollen tot een gedaante, welke vervolgens het twijnen en spinnen mogelijk maakt. Zoo ontstaat het kunsteijden garen, hetwelk, op spoelen of strengen gewikkeld, als eind product van de Hollandsche fabrieken te beschouwen ls. De textielindustrie ver werkt deze garens dan verder tot weefsels, die op hun beurt dienen tot het vervaar digen van allerlei kleedingstukken. Ook echter voor geheel onverwachte doeleinden is de kunstzijde bruikbaar gebleken, zooals voor drijfriemen, voering van autobanden, wedstrijdzeilen en andere stoffen, die aan bepaalde strenge eischen moeten beant woorden. Naar bekend mag heeten. bevinden de Nederlandsche fabrieken zich te Arnhem, Ede en Breda. Od 9 en 10 Juni zal te Arnhem, de zetel der Algemeene Kunst zijde-Unie, het zilveren jubileum feeste lijk worden gevierd. HET BESLAG OP DE PERSEN VAN „ZWART FRONT'. Bevel tot opheffing gegeven. Door mr. C. M. Pels Rycken te Breda ls bij de rechtbank aldaar een bezwaarschrift ingediend tegen de verzegeling der persen van „Zwart Front" in de drukkerij der firma Van den Boogaerd te Oisterwijk. De rechtbank heeft dit bezwaarschrift in Raadkamer behandeld, waarbij mr. Pels Rycken persisteerde bij zijn verzoek tot opheffing van het beslag dat gelegd was wegens beleedinging van mr. Bomans en van burgemeester Ploegmakers uit Oss. De officier van Justitie verzette zich tegen de opheffing van het beslag. Bij be schikking van gisteren heeft de rechtbank de geldigheid van de door mr. Pels Rycken opgeworpen bezwaren erkend en bevel tot opheffing van het beslag gegeven. Niette min blijft dit nog eenige dagen liggen in afwachting van een eventueel cassatiebe- beroep van den officier van Justitie, waar over nog overleg gepleegd wordt met den procureur-generaal in Den Bosch. (NJR.Crt.) OUDE HUIZEN SCHEUREN TE ROTTERDAM. Op last van de bouwpolitie te Rotterdam is gisteren in den loop van den middag den eigenaar van de perceelen 89 en 91 aan de Mauritsstraat aldaar aangezegd, dat hij voor stutting van deze huizen moest zorg dragen, aangezien deze panden ernstige scheuren begonnen te vertoonen. De panden liggen in het gedeelte van de Mauritsstraat tusschen de Van Oldenbarneveldtstraat en den Binnenweg, waardoor de laatste jaren een uiterst druk verkeer gaat. Het wegdek is op zulk een druk verkeer niet berekend en het bijna onafgebroken dreunen van de zware autobussen door de straat heeft tengevolge gehad, dat de fun deeringen aan een geweldigen krachtproef zijn blootgesteld. De panden zijn reeds zeer oud en de twee oudste, waarom het nu gaat, dreigen thans het slachtoffer van het moderne verkeer te worden. Zij zijn ver huurd aan veertien en zestien gezinnen. Toen de scheuren waren ontdekt, zijn uit gebreide maatregelen genomen De straat is gedeeltelijk afgesloten en alleen voet gangers kunnen langs een smal pad pas- seeren. In den loop van den avond zijn nog stut ten aangebracht. Verzoeken van bewoners der Mauritsstraat tot asfalteering zijn ge weigerd. Vermoedelijk zullen de panden toch nog moeten worden ontruimd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13